DE VOGELTREK IS BEGONNEN EENMAAL Vreemde droom van Mary Shelley In Engeland en Zwitserland wordt radar gebruikt bij waarnemingen A R. de Boer JÊ A. 0. BORST DE KERK IN POLEN Nieuwe koninkrijkzaal wordt geopend laaC-Ccuia J E NT R DM Excelsior won van ADO KERKELIJK LEVEN VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 NU DE HERFST weer zijn intrede heeft gedaan en de natuur zich voorbereidt op de winter, hebben de meeste vogels hun broedgebieden verlaten om hun winter kwartieren op te zoeken. Veel haast maken zij nog niet. In tegenstelling tot verleden jaar toen er voedselgebrek was door de droogte, is er dit najaar een overvloed van zaad en vruchten. Na een uitbundige bloei van heesters, bomen en planten is er een goede vruchtzetting geweest. Er is zo'n rijke oogst van eikels en beukenootjes, dat, als wij afgaan op het volksgeloof, er wel een zeer strenge winter op til zou zijn. In net duin en in de tuinen vlammen de heesters met hun kleurige bessen. Ook de zaadplanten bieden rijke voedselbronnen aan de vele rondzwervende troepen groen- lingen, kneutjes en andere zaadeters, die nu nog het land schap verlevendigen. Evenals vorige jaren heeft de Vogel werkgroep Haarlem de observatiepost op de Boulevard bij Bloemendaal aan Zee weer bezet, om dagelijks in de vroege ochtenduren de langs trekkende troepen vogels te determineren en te noteren. Niet alleen hier, maar ook op verscheidene andere plaatsen in het land zijn er mensen, die het enthousiasme bezitten om in alle vroegte hun warme bed te verlaten en bij het koude ochtend gloren het boeiende verschijnsel van de vogeltrek mee te beleven en vast te leggen. De Vogelwerkgroep Castricum zorgt ook voor een dagelijkse bezetting van haar post, terwijl op een vijftal andere plaatsen de posten elke dag door dezelfde personen bemand worden. Op andere plaatsen wordt alleen op de weekeinden waargenomen. Uit de aard der zaak wordt alleen de „zichtbare" trek waargenomen d.w.z. de trek van vinkachtigen, spreeuwen, lijsters kraaien en nog enkele andere soorten over dag. Het grootste gedeelte van de vogel bevolking trekt echter 's nachts. De mo derne techniek heeft de mogelijkheid ge schapen om ook deze nachttrek te kunnen volgen en wel door middel van de radar. Sinds 1956 verricht Dr. Sutter bij Zürich in Zwitserland radarwaarnemingen van de vogeltrek, terwijl ook in Engeland de laatste jaren de vogels met radar op hun trekbewegingen gevolgd worden en wel bij Norfolk aan de oostkust. De vogels tekenen zich op het radar scherm af als lichtende puntjes op een zwarte ondergrond. De afstand is af te le zen door middel van op het scherm waar neembare concentrische cirkels op gelij ke afstanden van elkaar met de waarne mingsplaats als middelpunt. Kijkt men nu op zo'n radarscherm, dan is er geen beweging te zien. Daarvoor is de vliegsnelheid, op zo'n grote afstand ge zien, te laag. Ook de richting is dan niet te bepalen. Hierop heeft men echter iets gevonden. Er zijn tegenwoordig radartoe stellen, die het gloeien van elke echo nog enige tijd vasthouden en door dit nagloei en krijgen de lichte vlekjes een uitvloeiend staartje, waaraan de vliegrichting te zien is. Versnelde film In Zwitserland heeft men van de radar beelden een versnelde film gemaakt, door vijf maal per minuut één beeldje op te nemen. De zo verkregen film wordt daar na met de normale snelheid afgedraaid. Alle bewegingen van de vogels worden door deze versnelling duidelijk zichtbaar. Op het Ornithologisch Congres in Helsinki in 1958 waren deze films van dr. Sutter een ware sensatie. Het is indrukwekkend om op het scherm te zien, hoe in een gunstige herfstnacht een intensieve stroom van een ontelbaar aantal vogels zich voortdurend in zuid westelijke richting voortbeweegt. Dit houdt aan tot de ochtend. Dan ziet men bewegingen in allerlei richtingen, hetgeen veroorzaakt wordt door de vogels, die zich x:an hun slaapplaatsen naar hun voedsel- gebieden begeven. Daarna ziet men op het scherm de zuidwestgerichte stroom zich weer herstellen, doordat de dagtrek inge- De vogeltrek is weer begonnen. Deze foto toont een bespieder van grote sterns. zet is. In de loop van de ochtend neemt die af en is tegen de middag geheel opge houden. Vóór de schemering geeft de slaaptrek weer verplaatsingen in allerlei richtingen te zien en voanneer de avond is gevallen komt de nachttrek weer op gang. Dr. Sutter heeft het aantal vogels, dat op een gunstige treknacht in de herfst bij Zürich door het beeldveld met een straal van achttien kilometer voorbijtrekt, ge schat op driehonderdduizend tot een mil joen. Uit artikelen van David Lack in het tijd schrift „British Birds" vernemen wij dat in Engeland thans met speciale radar- pectabele hoogte van 6400 meter. Stelt lopers, in hoofdzaak kieviten, bleken meest tussen 900 en 1800 meter te vliegen en de hoogste van deze groep zat op 3300 meter. Uit vliegtuigen zijn deze „hoogvliegers" uiterst moeilijk waar te nemen, vandaar dat piloten nooit vogeltrek op hoger niveau zagen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat aan de veldwaarnemer behalve de nachttrek ook een groot gedeelte van de dagtrek ont gaat. De veldwaarnemingen zijn echter on ontbeerlijk, omdat met de radar, die een goed objectief beeld geeft van de intensi teit van de trek, de vogelsoorten niet her kend kunnen worden. Laag vliegende vo gels vallen buiten het bereik van de radar en tevens kunnen uit de radarbeelden de aantallen vogels niet bepaald worden. In combinatie met veldwaarnemingen kan het gebruik van dit nieuwe technische hulpmiddel leiden tot het tot klaarheid brengen van enige geheimen van de vogel trek. In Nederland In Nederland moeten wij het nog alleen van de veldwaarnemingen hebben. Dit na jaar is de zichtbare trek tot dusver nog niet spectaculair. Het weer is vrij con stant met weinig harde wind en vaak ochtendnevel. Het is nog vrij zacht en ook in het hoge noorden is er nog geen sprake geweest van een koude-inval. De spreeuwen maken nog geen haast met trekken; het aantal dat passeert is nog miniem. De vinkentrek begon 2 okto ber op gang te komen, 3, 5 en 7 oktober waren dagen met flinke trek, hoewel de aantallen nog beneden normaal blijven. Graspiepers en witte kwikstaarten trekken in normaal aantal door. Veldleeuweriken werden nog weinig gezien. Op 7 oktober werden de waarnemers opgefleurd door het jubelend gezang van trekkende boom leeuweriken. Elke dag passeren nog enke le boerenzwaluwen en zondag trokken nog een paar gierzwaluwen voorbij. Kneutjes en groenlingen zwei-ven in gro te troepen en verplaatsen zich al foura- gerend langzamerhand in zuidelijke rich ting. Trekvogels verzamelen zich voor lange af stands vlucht. de hoogtemeters tevens wordt onderzocht, op welke hoogte de trekvogels vliegen. Hier door is gebleken, dat er ook op grote hoog te vogels overtrekken. De kleine vogels vliegen in hoofdzaak tot op 1500 meter, wat niet wegneemt, dat een aantal nog hoger trekt, zelfs op 4300 meter werden ze ontdekt. De vogels hebben de neiging in het voorjaar hoger te vliegen dan in het najaar en 's nachts hoger te trekken dan overdag. Zeer kleine nachttrekkers zijn op de herfsttrek in september ontdekt op de res- Er passeren flink wat ringmussen. De voorlopers van de koperwieken, zijn vroeg dit jaar. Op 25 september hielden zich in het duin al vele kleine troepjes van deze lijsters op om zich te goed te doen aan de vele bessen. Ook de keep gaf al vroeg acte de présence; van 27 september af werden er regelmatig enkele gezien en op Terschelling bestond zeker de helft van de gemengde troepen zaadeters uit kepen. Eind september was er sterke doortrek van zanglijsters, meest 's nachts. Overdag zongen toen overal lijsters in de tuinen. De kraaientrek is nog niet begonnen. In september en ook nu nog zijn boven zee zeer veel jagers gezien, meest kleine ja gers maar ook beide andere soorten van deze roofmeeuwen. De laatste, weken ver tonen de Jan van Genten zich voor de kust. Op zonnige dagen trokken enige buizer- den en ruigpootbuizerden al cirkelend ge bruikmakend van termiek voorbij. Ook sperwers en smellekens trokken al rnet de zangvogels mee. Invasies van bepaalde vogelsoorten de den zich nog niet voor. Onze waarnemer in Hengelo schreef, dat er daar vrij grote concentraties van witte kwikstaarten wa ren. Er heerst daar eein muggenplaag en de kwikstaarten komen daarvan profite ren. De Haarlemse ornithologen werden af gelopen weekeind prettig verrast door de ontdekking van een vreemde eend in de bijt. In het Vogelmeer in de Kennemer- duinen was een dwaalgast uit Amerika neergestreken. Het is een wijfje buffel- head, een heel klein eendje, dat te her kennen is aan de witte vlek aan weers zijden van de kop. Het is niet waarschijn lijk, dat het een uit gevangenschap ont snapt exemplaar is. Advertentie CONSTANT - VERLOVINGSRINGEN ALLE MODELLEN Lange Nieuwstraat 413 s s n M 1 Telefoon 6321 Zaterdagavond 15 oktober om half acht wordt de nieuwe Koninkrijkszaal van de gemeente van Jehovah's Getuigen te IJ- muiden geopend. Men heeft met eigen kracht het pand Velserduinweg 248 in een geschikte gelegenheid kunnen omtoveren. De getuigen zullen daar iedere zondag hun wachttorenstudie gaan houden. Verder zal daar voortaan iedere vrijdag de dienstver- gadering worden gehouden, terwijl er ook de school der theocratische bediening wordt gevestigd. Voorts zal één van de vijf ge- meenteboekstudiën (bijbelstudiegroep) dinsdagavonds in de zaal bijeenkomen. Voor de opening zal zaterdag en zondag een speciale vertegenwoordiger van het Wachttorengenootschap aanwezig zijn. die zondag om drie uur een openbare toespraak zal houden over „Is dit alles wat wij van het leven hebben te verwachten?" Het biljarttoernooi om de Lamersbeker is voortgezet met een wedstrijd tussen de Beverwijkse vereniging „Excelsior" en „ADO" uit Haarlem. Het team van „Ex celsior" wist een 12-4 overwinning te be halen. Advertentie r f Zware weefstof, 120 cm. br., p.m. 2.98 Leuke cretonne, 120 cm. br., p. m. 2.40 Mooie vitrage val, p. m- 0.98 Woninginrichting - Speciaalzaak TEL. 5991 - PLANETENWEG 38 KNAP Tussen de Rails vertelt een en ander over de hoofd-inkoper, me neer Polak, van de Bijenkorf. Deze man is tot véél in staat. Zo consta teert de interviewer: „hij wees op een ontbrekende manchetknoop". LAP Groenwoudts Supermarkets (Zeist- Bussum-Utrecht) bieden aan: „gemeste kalfslappen, 250 gram, 99 ct". 't Was misschien gemakkelijker ge weest direct bij het kalf met mesten te beginnen. BROM Dagblad vertelde Haarlems van „een botsing tussen twee brom- fietsbereiders" maar of zij op dat fatale ogenblik de door hen bereide bromfietsen be reden vermeldt ons blad niet. BAL Algemeen Dagblad maakt j melding van een eigenaardige bal i met vreemde kuren* Of Van der Hart de armen al smekend ten hemel stak, de straf- schop moest genomen worden. Hoe begrijpelijk was zijn reactie toen Pieters Graafland het schot keer de: de bal was nog amper weg gewerkt of hij hing reeds rond de hals van onze nationale doel man. L 'AU BE Het Nieuwsblad van het Noorden schrijft dat aan ene Opoe Hund op haar 106de verjaar dag „in de avonduren" een „uitstekend verzorgde aubade" werd gebracht. Van de serenade in de vroege och tenduren maakt het geachte dagblad geen melding. ^Hll Talarius lil# Wij kregen over de kerkelijke situatie in Polen gelijktijdig twee beschouwingen on der ogen, die zeer verschillend van inhoud zijn. Het eerste bericht, dat betrekking heeft op de Rooms Katholieke Kerk, is zeer pessimistisch getint, terwijl het pro testantse nieuws optimistische geluiden laat horen. Moet de conclusie zijn, dat in Polen de betrokken wereldlijke auto riteiten ten aanzien van de kerk met twee maten meten? Moeilijke tijd voor R. K. Kerk De RoomsKatholieke Kerk gaat in Polen blijkbaar een heel moeilijke tijd te gemoet. Aan de hand namelijk van nauw keurig omschj-even instructies uit Moskou heeft de Poolse regering een program op gesteld, dat in de komende twee jaar aan de Kerk van Rome de ene vernietigende slag na de andere beoogt toe te brengen. Volgens dit tweejarenplan moeten vóór 1962 alle nog bestaande R. K. orden en congregaties verdwijnen en moet het Ka tholieke karakter van de universiteit van Lublin vernietigd zijn. Voort moeten cha ritatieve organisaties der Kerk opgeheven worden, moet het restant van de rooms- Katholieke pers geliquideerd zijn en zal de sluiting van alle seminaries plaats gevon den hebben. Dit probleem van actie der Poolse com munisten, dat al op gang is gebracht, sluit aan op de mislukte conferentie der zoge naamde gemengde commissie, waarin drie bisschoppen en drie hoge staatsfunc- tionarissen zitting hebben. Deze commissie kwam 25 mei voor de eerste en laatste maal bijeen, daar zij onmiddellijk daarop wegens de onmogelijkheid van de overeen stemming door de regering buitenspel werd gezet. Een van de staats-commissieleden ver trok naar Moskou, vanwaar hij in Juni in Polen terugkeerde, beladen met gedetail leerde instructies voor een nieuwe bestrij- dingstaktiek tegen de rooms-katholieke Kerk. De hovenvermelde doeleinden zijn de voornaamste punten van het program. Dat het program onmiddellijk in wer king is getreden, blijkt uit het feit dat sedert deze zomer de regering het gods- dienstondei-wijs op de lagere scholen steeds nieuwe moeilijkheden in de weg legt. Ook konden de Klein-seminaries van Gorzow, Kielce en Wolsztijn niet heropend worden, daar de regering haar machtiging daartoe weigerde. In het program van ac tie der Poolse communisten passen even zeer de nieuwe en zware belastingen op kloosters en andere kerkelijke instellingen die daardoor in onmogelijke financiële moeilijkheden zijn geraakt. Totaal ander geluid Als deelnemer aan het jaarlijks congres van de Wereldfederatie van Verenigingen voor de Verenigde Naties is prof. mr. W. F. de Gaay Fortman dit najaar gedurende tien dagen in Warschau geweest. Over zijn Poolse bevindingen heeft hij in het Cen traal Weekblad (orgaan van de Gerefor meerde Kerken) een aantal impressies ge schreven. Polen heeft de naam een roomskatho- liek land te zijn en dat is het ook. Vijf ennegentig percent van de bevolking is rooms-katholiek. Echter heeft ook daar de Reformatie aanvankelijk grote invloed ge had en velen van hen die aanhangers zijn van het huidige regime, beschouwen de kortstondige bloei van de Reformatie in Polen als een van de grote tijdperken van de Poolse geschiedenis. Van de 28 miljoen inwoners zijn er 150.000 luthers en 5.000 gereformeerd. Met opzet gebruik ik al dus De Gaay Fortman de uitdrukking gereformeerd en niet hervormd. Degenen die tot dit kerkgenootschap behoren leggen grote nadruk op hun geestelijke afkomst van Calvijn. De volksmond noemt hen ook „Calvinen". De luthersen worden aange duid als „Augsburgianer", naar de Augs- burgse Confessie, die hun belijdenisge schrift is. Prof. De Gaay Fortman had geen moei te om contacten te leggen met mensen uit de lutherse en gereformeerde kerken, omdat enige tijd geleden zijn collega dr. R. Hooykaas (eveneens hoogleraar aan de Vrije Universiteit) op uitnodiging van de Poolse Academie van Wetenschappen een studiereis door Polen heeft gemaakt. Over kerk en staat lezen wij elders in dit artikel: „Mijn indruk is, dat aan de ontplooiing van het Kerkelijk leven geen belemmeringen in de weg worden ge legd. De kerken waren des zondags stampvol; ik zag veel jonge mensen; er werd gecollecteerd met open schalen en ik zag giften, die, gelet op de kosten van het levensonderhoud, zonder over- Advertentie r' ZN ~^C7AAI-7AfJk VERJAARDAGS ATTRACTIE Ter gelegenheid van ons 9-jarig bestaan Heren- of Jongens overhemd (U mag uit onze ge hele collectie uit zoeken) tegen HALVE PRIJS bij aankoop van minstens 25.00 VERJAARDAGS-aanbieding MONTY-COAT, parkamodel voor jongens en meisjes, vanaf ƒ26.75 BREESTRAAT 17 BEVERWIJK drijving als offers moesten worden ge kenmerkt. Van rooms-katholieke zijde is men ontevreden, omdat deze kerk haar bevoorrechte positie van vóór de oorlog heeft verloren. Lutersen en gereformeer den achten de huidige toestand een vooruitgang, omdat de verschillende kerken thans metterdaad als gelijke worden behandeld. Evenals de rooms- katholieke worden de verwoeste protes tantse kerken met steun van de staat herbouwd." Na enige meer gedetailleerde medede lingen over de concrete situatie van enke le afzonderlijke kerken te hebben gedaan, eindigt prof. De Gaay Fortman zijn arti kel aldus: „Mijn verblijf in Polen was in vele opzichten een openbaring. Bepaald verrassend was de vrijheid die aan de heersende afwijkende meningen gelaten wordt. Er bestaat een grote behoefte aan uitwisseling op cultureel en wetenschappe lijk gebied. Wij moeten aan die behoefte tegemoet komen. Een nieuwe en betere verstandhouding tussen West- en Oost- Europa kan alleen maar groeien indien wij elkaar, waar mogelijk, blijven ontmoe ten. Wetenschap en cultuur zijn de terrei nen, waar dit het gemakkelijkst kan. Het zou kortzichtig zijn, als wij onzer zijds de kanalen niet openhielden. Waar regeringen falen, hebben kerken en uni versiteiten nog een kans van slagen". Mary Godwin had haar zestiende levensjaar nog niet geheel beëindigd, toen zij de Engelse dichter Percy Bysshe Shelley volgde naar zijn woning aan het Meer van Genève. Thuis opgevoed in de principes van de vrije liefde, deerde het haar niet dat Shelley al getrouwd was, met Harriet Westbrook. Twee jaar later, in 1816, stierf Harriet, zodat de verbintenis kon worden gelegaliseerd. Een vriend des huizes was Lord Byron en er werd tijdens hun bijeenkomsten na tuurlijk dikwijls over literatuur gepraat. Ook over spookverhalen, waarop zij alle drie gek waren. Toen op een avond een vierde liefhebber van het macabere, de Italiaanse arts Polidari, aanwezig was, leidde een discussie tot een wedden schap: allen zouden zij een gruwelverhaal schrijven en de inzet zou toevallen aan degene, die er het grootste succes mee behaalde. Polidari publiceerde een roman, die slechts een zekere verkoop genoot, omdat het publiek dacht dat Lord Byron hem geschreven had. Shelley en Byron kregen er gauw genoeg van. Mary werd onbetwist eerste in de race; zij schiep de klassieke griezelfiguur, die wij thans nog kennen als het Monster van Frankenstein. Als ik te Marlow voor het charman te huisje sta, waarin de familie Shelley heeft gewoond, valt het me moeilijk het te vereenzelvigen met het afschuwe lijke gedrocht, dat er is geboren. Shel ley huurde de woning in 1817 voor een entwintig jaar, maar hij hield het er slechts één jaar uit. Die tijd was voor hem voldoende om een meesterwerk te schrijven, The Revolt of Islam. Mary Wollstonecraft (naar haar moeder) Shelley kreeg in dat jaar de roman klaar, die nu nog genoeg reali teit en levenskracht bezit om ons diep te schokken. Gedurende de laatste drie decennia heeft de Amerikaanse filmin dustrie, altijd bereid ons de stuipen op het lijf te jagen, het gegeven in allerlei versies op het celluloid gebracht en het zou me niet verwonderen als we de laatste film over dit of een dergelijk monster nog niet hadden gezien. Ik overpeins dit alles, terwijl ik van de overkant van de straat het huis op neem. Veel schijnt er sinds de Shelley's er woonden niet aan veranderd te zijn; de dichter of zijn vrouw zou op dit moment nog de deur uit kunnen stap pen. Het enige anachronisme zou dan de t.v.-antenne op het dak zijn. En, bij nader inzien, de verweerde gevelsteen, hoog boven het hoofd ingemetseld, vlak onder de rood stenen schoorsteen. Ik kan van deze afstand niet lezen wat er op staat, maar gelukkig kent de tegen- woorige bewoner de tekst uit zijn hoofd. De steen is er geplaatst „om het feit vast te leggen dat Percy Bysshe Shelley hier heeft gewoond en gewerkt en hier bezocht werd door Lord Byron." Of dit laatste wel helemaal waar is staat geenszins vast, maar goed, dan zal er in ieder geval wel eens een an dere dichter op visite zijn geweest. Of Mary in dit vreedzame huisje haar eerste ideeën omtrent de gruwelroman heeft opgedaan, wordt ook al door het waas van de geschiedenis verborgen gehouden. Haar biograaf weet te vertel len, dat zij na de weddenschap dagen lang piekerde over de intrigue. Na een filosofisch gesprek met haar man en enkele vrienden over het raadsel van het leven, vond zij de oplossing van haar probleem in een droom: zij zag een geleerde in zijn laboratorium, bezig een kunstmatige mens te maken. Die kern gedachte heeft zij ongetwijfeld knap en beangstigend realistisch uitgewerkt. Mary heeft echt in de schaduw van haar beroemde man geleefd, maar ze was zeker geen onverdienstelijk schrijf ster. Uit haar ouderlijk huis had ze niet alleen een wat vrije opvatting over het huwelijk meegekregen; haar moe der bijvoorbeeld had een roman ge schreven en was zich daarna te buiten gegaan aan pamfletten en boeken over de rechten van de vrouw. En van de hand van papa Godwin verscheen al in het laatste jaar van de achttiende eeuw een toekomstroman, waarvan het hoofd thema onsterfelijkheid was. Het huis van de Godwins was altijd een verza melplaats van hele en halve literaire genieën; Mary maakte er o.a. kennis met Shelley en we weten dat deze ont moeting vérstrekkende gevolgen had. Hoe ornorthodox haar opvoeding ook is geweest en hoezeer ze haar natuurlijke gaven kon voeden aan de bron van diepgaande letterkundige gesprekken, het blijft toch een opmerkelijke pres tatie voor een meisje van amper twin tig jaar (en in die tijd) om een boek als het Monster van Frankenstein te schrijven. Men kan zich dat, voor het vriendelijk huisje in het rustige stadje aan de Theems staande, nauwelijks voorstellen. Hoe hebben de buren en andere dorpsgenoten op haar bizarre literaire activiteit gereageerd? En vreemde gedachte eigenlijk heeft ze tijdens de schrijverij wel eens verstoord uit het raam gekeken, wanneer de jongens van de Grammar School (ge sticht in de zeventiende eeuw) een paar deuren verder te veel lawaai rpaakten? Mary Shelley heeft het niet bij Fran kenstein gelaten, maar haar latere wer ken zijn alleen nog maar van belang voor verzamelaars. Merkwaardig is nog haar zeer lange roman The last man, die in 1826 is verschenen. Het verhaal speelt in 2092, wanneer Constantinopel door de pest wordt getroffen. Een klein groepje overlevenden komt te Parijs bijeen, maar ook daar slaat de ziekte toe. De laatste mens op aarde zwerft, in een vruchteloos zoeken naar lotge noten, door Italië en probeert tenslotte in een bootje andere landen te berei ken. Hoewel deze roman ver in de toe komst is gesitueerd, kon Mary niet meer technische vindingen opbrengen dan een goed georganiseerde passagiersdienst met luchtballonnen! Toen dit boek werd gepubliceerd was zij al vier jaar weduwe. Haar man was op 8 juli 1822, acht jaar na hun eerste kennismaking, verdronken. Van haar vijf kinderen was er nog slechts één in leven, een zoon Percy Florence. Zij is nooit hertrouwd, hoewel zij er kansen genoeg voor heeft gehad. Een van haar aanbidders, die haar verschei dene malen ten huwelijk heeft gevraagd was John Howard Payne, de dichter van het befaamde Home Sweet Home. Zij bleef trouw aan de nagedachtenis van haar man (die haar gedurende hun korte huwelijk meermalen heeft bedro gen). Negenentwintigjaar, tot haar dood bleef ze alleen. Haar verdere leven was voornamelijk gevuld met letterkun dige arbeid, maar haar faam dankt zij toch uitsluitend aan het griezelprodukt uit haar jeugd. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13