Uitgaan in Haarlem Kasavoeboe verdenkt UNO van kwade trouw of onwetendheid Socialist van 62 zat 26 jaar in gevangenschap winterjapon of rok Zuid-Rhodesië bevreesd voor nieuwe onlusten ADENAUERS REGERING WIL DE ZONDAGSARBEID BEPERKEN «VtfREN H0 Betogingen na moord op Japanse socialist Frondizi zwicht voor de eis van het leger Persvrijheid wordt in Zuid-Afrika bedreigd VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 15 Anti-Loemoemba-regering moet land redden Franse vermaaksindustrie komt voor haar leden op Ook minder sport en minder politiek op zondag Loonderving i Examens Minister van Oorlog Larcher ontslagen Nu staat hij terecht als ex-Kapo van Dachau voor wie vele vroegere gevangenen komen getuigen Zeven jaar Siberië TONEEL AMATEURTONEEL MUZIEK VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN Voor TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN BRAZZAVILLE (Kongo) (AFP) De Kongolese president Kasavoeboe en de voor zitter van Moboetoe's Raad van Commissarissen, Bomboko, hebben voor de tweede maal in een uitvoerig telegram krachtig by de UNO geprotesteerd tegen hetgeen zij noemen de „UNO-inmenging in de Kongolese binnenlandse aangelegenheden". De UNO-vertegenwoordiger in Leopoldstad, de Indische diplomaat Dajal, had aangevoerd dat Loemoemba niet kan worden gearresteerd, omdat in de Kongolese grondwet is bepaald dat afgevaardigden en ministers slechts met toestemming van'het parlement gevangen kunnen worden gezet. Kasavoeboe en Bomboko wijzen erop dat deze bepaling niet geldt voor niet-politieke misdrijven. Zij voeren aan dat Loemoem ba in de kelders van zijn woning talrijke Kongolezen geruime tijd gevangen heeft gehouden, zonder hen eten of drinken te geven, hetgeen tot de dood van een aantal dezer ongelukkigen heeft geleid. Zij bren gen verder in herinnering dat leden van de Raad van Commissarissen door aan hangers van Loemoemba zijn mishandeld, zonder dat ter plaatse aanwezigen Ghane- se UNO-militaire ingrepen. Zij wijzen er op dat de UNO-eenheden in Bakwanga niet hebben verhinderd, dat duizenden burgers aldaar door Loemoemba-militairen werden afgeslacht. Kasavoeboe en Bomboko vervolgen dan: „Het gedrag der UNO in Kongo wordt hetzij ingegeven door kwade trouw, hetzij door onwetendheid aangaande onze wetten, hetzij door aan de internationale politiek ontleende beweegredenen, die te gen de belangen van Kongo ingaan." Geen geweld Kongolese politici hebben vandaag hun besprekingen weer hervat met het doel een zitting van het parlement, die eind volgende week gehouden zal worden, voor te bereiden. Zij willen een anti-Loemoem- ba meerderheid vormen en een nieuwe regering installeren, die het land uit de crisis zal helpen. Kolonel Moboetoe heeft voorts na een lange conferentie op het UN O-hoof dkwar- tier verklaard, dat zijn troepen geen ge teeld tegen de UNO-eenheden zouden ge bruiken om Loemoemba in handen te krij gen. Wel zouden zij de afgezette premier arresteren zodra hij zou trachten zijn huis te verlaten. Nathanial Welbeck, de persoonlijke af gevaardigde van de Ghanese premier Kwame N'Kroemah, die door Justin Bom boko was uitgewezen, is gisteravond in Leopoldstad teruggekeerd. Eerder had N'Kroemah een brief aan de Kongolese leiders geschreven, waarin hij zei de uit wijzing niet te accepteren en Bomboko niet als minister van Buitenlandse Zaken van Kongo te erkennen. Het is niet bekend of kolonel Moboetoe de actie van Bomboko heeft afgekeurd of dat hij Welbeck van daag voor de tweede keer zou laten uitwij zen. In Katanga heerst rust. Een zegsman van de UNO verklaarde dat Ethiopische troepen het gezag hebben overgenomen van soldaten uit Mali. Ook zou de UNO maatregelen nemen voor de veiligheid van de bevolking in verscheidene geïsoleerde streken in Nooi-d-Katanga. Advertentie Koningstraat 34 - Tel. 18920 MET BLOEMBOLLEN! SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (AFP) De premier van Zuid-Rhodesië, Sir Edagar Whitehead, heeft gisteravond in een radio toespraak een ernstige waarschuwing ge richt tegen degenen, die menen constitu tionele veranderingen te kunnen uitlokken door onconstitutionele methoden. De pre mier kondigde aan de volgende week aan het parlement verschillende maatregelen te zullen voorleggen om een einde te ma ken aan de golf van wetteloosheid, die zich over de kolonie heeft verspreid. Hiertoe behoren ondermeer uitbreiding der poli tiële bevoegdheden, strengere controle op samenscholingen en betogingen, de moge lijkheid van invoering van een avondklok, en zwaardere straffen voor plegers van gewelddaden, intimidatie en plundering. Voorts zijn de blanke leden van de hulptroepen met spoed onder de wapenen geroepen. De oproep kwam 48 uur na de publikatie van het rapport van de com- missie-Monckton, die in opdracht van de Britse regering haar visie op de toekomst van de Rhodesische federatie heeft gege ven. Zoals bekend heeft premier Sir Roy Welensky van de Rhodesische federatie zich direct met kracht gekeerd tegen de conclusie van de commissie, dat Zuid- en Noord-Rhodesië en Nyassaland de drie leden van de federatie het recht moeten hebben om zich uit de federatie terug te trekken. In de negerdorpen bij Salisbury hebben zich de vorige week ernstige on lusten voorgedaan. Zeven negers kwamen hierbij om het leven en ruim tachtig wer den gewond. PARIJS, (UPI) De Franse vermaaks- industrie heeft een actie ingezet tegen de toneelspelers en producenten, die het ma nifest tegen de Algerijnse oorlog mede on dertekend hebben. Op een persconferentie van het verbin dingscomité dat na de bekendwordingen van de regeringsmaatregelen werd opge richt, hebben degenen die hun bestaan vinden in de Franse amusementswereld bekendgemaakt, dat zij een audiëntie zul len aanvragen met premier Debré, om de situatie te bespreken. De actie van het „verbindingscomité" werd voorafgegaan door een communiqué van de vredes-commissie voor de amuse mentswereld, waarvan de leden eveneens behoren tot de communistisch gezinde raad van de vredesbeweging. Deze com missie heeft een vergadering uitgeschreven voor alle beroepsspelers in het gehele land om te protesteren tegen de dwangmaatre gelen van regeringszijde. Tot degenen die de verklaring van de vredescommissie heb ben ondertekend behoren ondermeer, de actrice Simone Signoret, die onlangs een Oscar gewonnen heeft, Yves Montand en Daniel Delorme. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Adenauer heeft voor christelijke arbeidersvertegenwoordi gers verklaard, dat zijn regering binnen kort een verordening zal uitvaardigen tot bescherming van de zondag. Daardoor wil de regering voorkomen dat er op zondag meer dan nodig is gewerkt wordt, of dat er politieke en sportbijeenkomsten op de rustdag zullen worden gehouden. Adenauer grijpt daarmee in de reeds en kele weken durende felle strijd om de zon- dagsarbeid in de West-Duitse staalindus trie in. Men gaat nu echter nog veel ver der door de aankondiging dat op zondag ook de politiek en de sport moeten rusten voor de sport verwijst men naar het Engelse voorbeeld, waar de voetbal voor namelijk op zaterdag pleegt te rollen. Adenauer wil alleen voor zeer dringende manifestaties en voor bijzondere fabrieks- en vervoerswerk uitzonderingen laten gel den. De felle discussie voor radio, televisie en in de kranten over de zondagsarbeid heeft de laatste dagen in de bondsrepubliek bijzondere vormen aangenomen. Vooral de rooms katholieke kerk wil gebruik maken van het feit, dat eind oktober de uitzonde ringstoestemmingen voor zondagsarbeid aflopen en die deze uitzonderingen nog verder dan reeds is gedaan wil beperken. De roomskatholieke kerk verweert zich energiek tegen het verwijt dat zij vreemd tegenover de wereld, in dit geval de West- Duitse staalindustrie, staat. Zij zegt dat de zondag geen dag als alle andere is, en ook een plaats heeft in het „Wirtschafts- wunder". De staalindustrie beweert dat van de 350.000 staalarbeiders er maar 50.000 zon dag werken. Door de te verwachten ver ordening van het ministerie van Sociale Zaken te Bonn zal 17000 van deze 50.000 arbeiders verboden worden op zondag te werken. Dat betekent, aldus de staalin dustrie een produktieverlies van drie mil joen ton ruw staal per jaar of wel acht percent van de totale produktie, hetgeen gepaard zal gaan met een prijsverhoging. De verordening eist in de Elektro en Sie- mens-Martin-staalfabrieken een produktie- stopzetting van acht uur, in de Thomas staalfabrieken van zestien uur op zondag. Voorts wijst men op de verkorte werk week die hiervan het gevolg zal zijn: een werkweek van 38 a 40 uur, wat gezien de zeer krappe arbeidsmarkt in de bondsrepu bliek een paradoxale toestand wordt ge noemdVan rooms katholieke zijde zegt men daarop evenwel: „voor de Dag des Heren is ons niets te duur". De vakbonden hebben gerekend dat per staalarbeider een loonverlies zal optreden van vijftig tot honderd mark per maand, dat moeilijk op andere wijze zal kunnen worden goedgemaakt. Kortom het verzet tegen dit door de rooms katholieke, en ook door de protestantse kerk toegejuichte plan van de regering is vrij groot. Te meer daar deze moraal-theologische kwes tie voor de zondag niet is gesteld aan de staalindustrieën in landen als Italië en Frankrijk, ook niet in de Verenigde Sta ten, België, Nederland en Groot-Brittannië waar de continu-arbeid in deze industrie vanzelfsprekend zou zijn. Men bepleit in de Bondsrepubliek dan ook in industriële en vakbondskringen uitstel van de veror dening van de regering, te meer daar ook de cement- de chemische, de papier- de glas- en de steenindustrie door de veror dening zullen worden getroffen. Tenslotte wijst men er op dat iedere zondag in West-Duitsland zeker anderhalf miljoen mensen werken bij de posterijen, het ver keer en dergelijke, zonder wie het leven stil zou komen te staan. Advertentie Groningen. Geslaagd voor kandidaats examen tandheelkunde: mejj. E. M. D. Nanninga, Heemstede. Delft. Propaedeutisch examen civiel ingenieur: F. Spaargaren, Haarlem. Kandidaatsexamen werktuigkund. ingenieur: L. A. Hissink, Haarlem. Advertentie SPECIAALHUIS REGENKLEDING TOKIO (AFP) Ruim dertigduizend studenten en vakbondsleden hebben gis teren in Tokio een betoging gehouden uit protest tegen de moord op de socialisti sche leider Asanoema. Zij eisten het ont slag van premier Ikeda en van alle hoge politie-functionarissen, die belast zijn mei het handhaven van de orde. Communistische sprekers beschuldig den de politie van samenspannen met de uiterst rechtse elementen. Zij pleitten voor een „eenheidsfront" bij de komende ver kiezingen om de conservatieven te kunnen verslaan. In de loop van gisteren hebben zich nog botsingen voorgedaan tussen de politie en leden van de studentenvereni ging „Zengakuren" die „weg met het mi- nisterïe-Ikeda" schreeuwden. De Japanse ministerr'aad is donderdag bijeen geweest om de veiligheidsmaatre gelen te bespreken, die genomen moeten worden in verband met de moord. Hij heeft het ontslag aanvaard van minister Jamasaki, die voorzitter was van de com missie voor openbare veiligheid. Jamasaki is vervangen door Hideo Soedo. Premier Ikeda heeft voorts een beroep op de be volking gedaan om de regering te helpen in haar strijd voor het behoud van de de mocratie. In een condoleance-telegram aan de Ja panse socialistische partij heeft de pre mier van communistisch China, Tsjoe en Lai verklaard, dat het Chinese volk im mer aan de zijde van het Japanse volk zal staan in de strijd tegen de Amerikaanse imperialisten. Tsjoe En Lai noemt deze moord het signaal voor een nieuwe aan val van de Verenigde Staten en de Japan se reactionairen op het Japanse volk. J BUENOS AIRES (AFP) Generaal Larcher, de Argentijnse minister van Oor log, heeft zijn ontslag ingediend, dat door president Frondizi is aanvaard. Het leger, dat een krachtige bestrijding van peronis- tische en communistische elementen wil, heeft daarmee zijn zin gekregen. Zestien van de dertig in actieve dienst zijn de generaals hadden tevoren hun pensioen aangevraagd als protest tegen het aanblij ven van Larcher als minister. De legerge neraals hadden vertegenwoordigers naar Frondizi afgevaardigd om het aftreden van Ter gelegenheid van het bezoek van de president van Liberia, mr. W. Tub man, en echtgenote aan ons land is in kasteel Oud-Wassenaar een recep tie gegeven. De minister van Volks huisvesting en Wederopbouw mr. J. van Aartsen drukt mr. W. Tubman de hand. Larcher te eisen. De beide afgezanten zou den volgens welingelichte kringen de in structie hebben meegekregen om de pre sident erop te wijzen, dat de consequen ties van het aanblijven van Larcher op zijn post onmogëlijk kunnen worden voor zien. Voorts zouden zij Frondizi hebben mee gedeeld, dat verscheidene legergarnizoenen in het binnenland de generaals hebben medegedeeld het gezag van Larcher niet langer te erkennen. (Van onze correspondent) BONN. Sedert enkele dagen staat te Miinchen, in wat men het vreemdste con centratiekamp-proces van de Bondsrepu bliek noemt, de voormalige kamp oudste van het concentratiekamp Dachau, de thans 62-jarige Karl Kapp, terecht. Het openbaar ministerie beschuldigt hem van moord of medewerking aan mooid in vier geval len In de eerste dagen van het proces is echter duidelijk aangetoond dat Kapp zeer geliefd was onder zijn medegevange nen was Kapp was een zeer geplaagd man. In 1933 werd hij als sociaal-democraat lid van de gemeenteraad van Neurenberg. De na zi's stopten hem meteen daarop voor een half jaar in een concentratiekamp. Toen werd hij voor de keuze gesteld: een ho ge post in de nazi-vakbeweging of opnieuw het kamp in. Kapp koos het kamp.Na acht jaar kampleven werd hij in 1941 „be noemd" tot Kapo, een gevangene die lei der van een werkgroep was, maar verant woordelijk was aan een SS-onderofficier. Kapp's politieke vrienden, onder wie de latere S.P.D.-leider Schumacher, hadden hem aangeraden het „aanbod" te aanvaar den. Tijdens het proces verklaarde een voormalig Oosterijks officier, de huidige ondernemer Oswald, die bij zijn bin nenkomst in de rechtzaal Kapp omarmde: „Hij heeft ons van de eerste dag af gehol pen en gewaarschuwd, hij hielp speciaal oude en zieke gevangenen. Wanneer hij al eens een oorvijg uitdeelde, was het om de betrokkene te waarschuwen tegen de mogelijkheid door de S S.zelf onder handen genomen te worden". De Oostenrijkse ex- ministerpresident en huidige parlements voorzitter dr. Figl schreef aan de recht bank:,, Als we Kapp zagen in het kamp, waren we allen blij. Hij was in Dachau een engel". Andere ex-gevangenen zeiden, dat Kapp hun leven had gered. Het openbaar ministerie te Miinchen be weert echter dat Kapp een willoos werk tuig van de S.S. was, en dat hij in op dracht van een S.S. officier enige gevange nen de dood in heeft gejaagd. Kapp be strijdt dat zeer krachtig. Hij wijst op zijn dramatische lot: In 1944, na elf jaar con centratiekamp, werd hij voorwaardelijk vrijgelaten. De Russen lieten hem in 1945 arresteren, waarschijnlijk omdat commu nisten hem hadden aangegeven als „Kapo". Kapp zat drie jaar lang in een Russische gevangenis, waarna hij in 1048 zonder pro ces, tot 25 jaar werd veroordeeld. In 1955 kwam hij uit Siberië terug en in 1956 liet de Westduitse justitie hem gevangen ne men, liet hem kort daarna weer vrij, nam hem in 1958 gevangen, liet hem vrij, nam hem begin 1960 gevangenzo zat Kapp van zijn 62-jarige leven, 26 jaar in ge vangenschap. Tijdens het proces blijkt hij een ongebroken man, die zich zeer zelf bewust verdedigt Van de aanklacht is nog maar weinig overgebleven: geen enke le getuige is tegen hem. Alleen beschul digden enkele communisten hem van mis handelingen, maar niet van moord. Zij ver dediger wordt vrijwillig betaald door een reeks vroegere politieke gevangenen van Dachau en Mauthausen, maar niet door Kapp's vroegere partij, de S.P.D Zaterdag 15 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Heeft Constance gelijk?", een blijspel van Somerset Maugham, onder regie van Paul Steenbergen. Medewerkenden zijn onder anderen Annie de Lange, Geor gette Hagedoorn, Frans van der Lingen, Gijsbert Tersteeg en Carl van der Plas. Zondag 16 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Het proces Andersonville" van Saul Levitt, vertaald door Jan Teulings en onder regie van de vertaler. Medewerkenden zijn onder anderen Leo de Hartogh, Ge rard de Groot, Bob de Lange, Jan van der Linden, Joris Diels, Cas Baas, Jules Royaards en Piet Römer. Dinsdag 18 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een op- opvoering van „Jaloezie" van Sacha Guitry, onder leiding van Bob de Lange. Medewerkenden zijn onder anderen Bob de Lange, Myra Ward en Kitty Kluppell. Woensdag 19 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt nogmaals „Jaloezie" onder regie van Bob de Lange. Donderdag 20 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Charlotte Kohier met „Lady L" van Romain Gary. Vertaling Han Hoek stra. Maandag 17 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De geheelonthouders toneelvereni ging Nieuw Leven speelt „Verdachte ontkent" van Ph. L. Cloak. Maandag 17 oktober, Minerva Theater, 20 uur: „Het Heemsteeds amateurtoneel" speelt „Gieren op het veilig nést" van Mc Pherson. Vrydag 14 oktober, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het N.Ph.O. onder lei ding van Henri Arends. Solistische mede werking van de pianiste Ingrid Haebler. Op het programma staan werken van Cherubini, Beethoven en Schubert. Zaterdag 15 oktober, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Uitvoering van de muziekvereni ging van de P.T.T. Zaterdag 15 oktober, Bethelkerk, Haarlem Noord, 20.15 uur: Orgelconcert door Feike Asma, met medewerking van de sopraan Dé van Oenen. Op het pro gramma staan werken van Handel, Boyce, Wesley. Mudde. Boëllmann en Zwart. Zonda-g 16 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Haarlems Operakoor, onder leiding van Bep Ogterop. Met medewerking van de solisten Anny De- lorie (altmezzo), Nelly van Gelder (so praan), Michele Molese (tenor) en Ge rard Droog (bas). (bas). Zondag 16 oktober, Wilhelminakerk, Heemstede, 19 uur: Orgelbespeling door Paul Christ, van Westering. Dinsdag 18 oktober, Concertgebouw, 20 uur: De arbeiders zangvereniging „De Stem des Volks" geeft een concert, on der leiding van Dick Dekker. Op het programma staan werken van Franck, Haydn, Berlioz en Verdi. Donderdag 20 oktober. Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Nederlands Kamer orkest onder leiding van Szymon Gold berg. Maandag 17 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. J. Hoenderdaal houdt een voordracht over „Moderne mens beschouwingen". Dinsdag 18 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. Jef Last spreekt over „China, het land van het midden". Woensdag 19 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. C. J. H. van den Broek houdt een voordracht over de „Evolutie". Donderdag 20 oktober. Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. J. G. Bomhoff spreekt over „De tijd vooruit". Vrijdag 14 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het operettegezelschap „Diogé" geeft een opvoering van „Grigri", mu ziek van Paul Lincke. Advertentie Anegang'38/40. biA'ARLEM. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid- afrikaanse journalistenvereniging heeft ui ting gegeven aan haar ongerustheid over wat een staaltje intimidatie van journalis ten en een bedreiging van de persvrijheid lijkt te zijn. Er zijn gerechtelijke stappen tegen een aantal journalisten en uitgevers ondernomen, aldus de verklaring, en twee journalisten zijn gevangen gezet omdat zij weigerden de bronnen voor hun berichten te noemen. Het is echter bekend, dat jour nalisten in strijd met hun erecode han delen indien zij het hun gegeven vertrou wen schenden. Het is in het belang van het land en onze vrije pers dat men jour nalisten er niet toe tracht te brengen hun erecode te schenden, aldus de ver klaring der journalistenvereniging. Zaterdag 15 oktober, Kennemerlyceum, 20 uur: Monsieur André Brunelin spreekt over het onderwerp „Images du Cinéma frangais ou l'expression poétique et le réalisme" (conférences Frangaises). Maandag 17 oktober, Gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De toneelvereniging „Mar griet" speelt „De ooievaar heeft zich ver gist" van H. Nesna. Dinsdag 18 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: In de Wereldreizigersserie spreekt prof. dr. M. A. Beek over „Een archeo logische reis langs Tigris en Euphraat". Dinsdag 18 oktober, Concertgebouw, 20 uur: De heer H. v. d. Meulen spreekt over het onderwerp „Zorgen en dreigin gen van het Midden-Oosten" (Konink lijke vereniging Oost en West). Dinsdag 18 oktober, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: De heer H. J. Calkoen ver telt over de bodemvondsten uit Midden- Kennemerland en wat zij ons vertellen (Vereniging Haerlem). Dinsdag 18 oktober, Lorentzlyceum, 19.45 uur. Prof. mr. dr. G. van den Bergh spreekt over „Zonsverduisteringen" (Haarlemse weer- en sterrenkundige kring). Dinsdag 18 oktober, Gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De toneelvereniging „Mar griet" speelt nogmaals „De ooievaar heeft zich vergist". Woensdag 19 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Bijeenkomst van de Nederlandse Reisvereniging. Woensdag 19 oktober, Gebouw Cultura, 20 uur: Mevrouw Lucy Schouten vertelt over de Indianen in Noord-Amerika (Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk). Woensdag 19 oktober, Minerva Theater, 14.15 uur: Openingsmiddag van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Donderdag 20 oktober, Hotel Boekenrode, Heemstede, 20 uur: Mevrouw mr. Lilly Eversdijk-Smulders vertelt over „Reu zen en dwergen aan de bronnen van de Nijl" (Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld). Donderdag 20 oktober, Roxy Theater, 20 uur: Filmavond van de N.V.V. Bestuur- dersbond. Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1016 uur, des zondags van 13—16 uur. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 1416 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1416 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg. Tot 16 oktober tentoonstelling van grafiek en tekeningen van Willem van Nijs. Dagelijks geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Des zondags van 14—17 uur. Kunstzaal In 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand oktober ten toonstelling van tekeningen en aquarel len van Poppe Damave. Dagelijks ge opend van 10 tot 22 uur. Iedere avond van 2122 uur klassiek grammofoonplatenconcert. Vleeshal, Grote Markt. Tot 18 ok tober natuurtentoonstelling van de stichting „Spaarpropaganda" onder de titel „Open oog voor de natuur" met ex positie van werken van Jan Voerman. Dagelijks geopend van 14 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. Des zondags van 13 tot 17 uur. Vishal, Grote Markt. Tot 31 oktober natuurtentoonstelling (zie boven). Gebouw Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg, Overveen. Van 19 oktober tot 2 november tentoonstelling van werken van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland. Tot 15 december tentoonstelling van werken van Hollandse zeventiende-eeuwse mees ters. Dagelijks geopend van 10—17 uur. Des zondags van 13 tot 18 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Gérard, Moord per auto; Giovanni, Publieke vijand no. 1; Karaslawow, De schoon dochter: Thoma, Lausbubengeschichten, - Tante Frieda; Gielgud, To bed at noon; Green, The lo tus eaters; Humana, Looking in, looking out; Leslie, The perfect wife; Romains, Mémoires de Madame Chauverel, dl. 2; Troyat, La lumière des justes, dl. 2, La Barynia; Soldati, La messa dei villegianti. Ontwikkelingsboeken: Badm, De grenzen van de nieuwsgierigheid; de Roos, De algemene ban ken in Nederland, 3e dr.; Strijbos, De vogels van bos en heide; van der Drift, Aspecten van arbeid en arbeidstherapie in de psychiatrische inrich ting; Handleiding voor de katodestraal oseillo- scoop; Hooft, Het epos van den prins; Dubois, Jonckheere en van der Waals, Facetten der Ne derlandse poëzie, dl. 4; Gilliams, Vita brevis, dl. 3; Franquinet, Christelijk erfgoed langs 's Heren wegén in Frankrijk; Cahill, Chinese paintings, Xl-XIV centuries; Schouten, 150 eenstemmige muziekdictées; Schouten, 100 eenstemmige mu- ziekdictées; Vestdijk, Gustav Mahler, over de structuur van zijn symfonisch oeuvre; Kunitz, Oboe; de Man, Dag faun (Pompei en zijn schoon heid); van Barneveld, Dekkers er Popken. Twen te; Werken uitgeg. door Gelre nr. 30: Struick, Gelre en Habsburg 1492—1528.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15