„Plesman, portret van een luchtreder", De Schaduw speelt verstoppertje herenmode-tip Pullover: PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED Nationaal 5 mei-comité failliet verklaard DE REIS VAN KOEN EN LINNIE 17 90 OORD Eerste ballonopstijging in ons land wordt gereconstrueerd VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 17 Geestig absurd Nieuw KRO-rubriek De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Beatrijsvoor KRO Zeven etmalen aan één stuk in ondergrondse B.B.-post deze zaterdag onginefe Noorse import Bloemen-Bertha ten grave gedragen Anton Sweers wil Surinaams spel in Nederland opvoeren Hondengeblaf hinderde Den Doolaard bij het schrijven Eenzijdige feitelijke biografie van A. van Kampen ROMAN VAN ALAIN PACE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker 61. „Nu ben ik alles kwijt, mijn stui vertjes en mijn miljoentjes prevel de Palmer toonloos. „Alles kwijtgeraakt in die goocheltent„Ach, wat is dat vervelend voor uzei Panda meele vend. De miljonnair echter schudde het hoofd. „Misschien is het beter zo," ant woordde hij. „Het is even wennen in het begin, geen stuiver meer te hebben. Maar ik begin nu al te beseffen, dat al dat geld mij eigenlijk alleen maar tot last was. Het is alleen erg jammer, dat ik jou niets kan geven voor alle moeite die je hebt gedaan„O, maar dat is helemaal niet zo erg," troostte Panda. Even viel er een stilte in hun gesprek en nu hoor den ze een jongetje huilend om een ijsje bedelen. De tranen schoten de miljonnair in de ogen. „Nu pas zie ik in hoeveel blijheid ik met mijn geld had kunnen schenken," zuchtte hij. „Dat kleine jonge tje daar bijvoorbeeld zou met één stuiver de koning te rijk zijn geweest! Met één enkel stuivertje had ik hem een ijsje kun nen kopen. Als men goed doet, heeft geld pas waarde. Ach, dat ik die waarde pas besef nu ik geen stuiver meer bezit". Nu was Palmer niet de enige, die zich in de waarde van geld vergiste. De ijscoman beging dezelfde fout, toen hij het biljet van 10 miljoen weigerde, dat het kind voor een ijsje aanbood. „Voor de laatste keer, kleine aap: verdwijn met dat na- maakgeld!" riep hij de kleine toe. „Je kunt wel een ijsje krijgen, maar dan voor écht geld Met de herinnering aan „Leocadia" za gen wij de vertoning van „Nina" in het AVRO-programma van donderdagavond wel enigszins sceptisch tegemoet. Geluk kig bleek Roussins blijspel, hoe breed ook van stof, televisiegeniek genoeg doordat het voortdurend appelleerde aan de wer kelijkheid. Daaraan immers ontleent de t.v. haar betekenis. In die zin moet ook het repertoire gekozen worden. De poëzie, op het beeldscherm, spreekt dan pas aan wanneer zij beeld wordt en niet bij louter woorden blijft. Wat nu „Nina" betrof: de komedie voltrok zich op de geestige wijze, die we reeds van de toneelvoorstelling kennen. Roussin drijft de absurditeit dan wel eens te ver door, hij is een ongeloof lijk handig jongleur met bijna groteske situaties. Hij beheerst ze en zorgt dat zijn dramatis personae ze beheersen. Dat was ook gisteravond het geval zolang Mary Dresselhuys, Henk Rigters en Guus Oster met alle bekwaamheid, waarover zij be schikten, kun rollen uitspeelden. Persoon lijk zijn wij nu niet zo van Osters ver schijning geïmponeerd. In deze komedie blijft zijn toon wat hangen, ze „lang- weilt". Mary Dresselhuys, die het altijd zo van toontjes moet hebben, was daaren tegen verrukkelijk komisch als een perso nificatie van super vrouwelijke naïveteit en charme. Henk Rigters creëerde daarbij een fraai hulpeloos manspersoon met mo menten van supreme moed. De komedie werd door Thijs Chanowski intelligent geregisseerd, vooral gespitst op de vrijheid van beweging, die in beeld beweging werd omgezet. Hij had echter moeten voorkomen dat enige minuten lang een cameraman in de weerspiegeling van vensterglas zichtbaar was. Een omis sie, die men hem niet te zwaar mag aan rekenen vergeleken bij zijn serieuze aan pak van wat gemakkelijk scheefgetrokken had kunnen worden. Beeldschermer In het K.R.O.-televisieprogramma van zaterdagavond 22 oktober zal de nieuwe ru briek „Brandpunt" worden geïntroduceerd. In deze maandelijks terugkerende rubriek zullen allerlei onderwerpen, verband hou dende met de actualiteit, behandeld wor den. Dick de Vree en Herman Fikkert zul len om toerbeurt de presentatie verzorgen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Promenade-orkest en solist. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Vrouwenkoor en soliste. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Harmonie-ork. 14.20 Kunstkron. 14.50 Sopr. en piano. 15.10 Franse les. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportact. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Piano spel. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, godsd. lezing. 20.00 Concertgebouw-ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wii luiden de zondag in! 22.45 Samenspraak der herders, lezing. 23.05 Muzikale lezing. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, le zing. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Orgel, hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Sportnieuws. 13.40 Lichte muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gevar. muz. (Om 15.2515.45 Boek bespr.). 16.45 Vragenbeantw. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeunermuz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Vrijzinnige Protestanten in den vreemde, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de men sen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Cabaretprogr. 23.05 Brassband Fes tival te Londen. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzika le kaleidoscoop. 15.00, 15.15 en 15.45 Gram. 16.00 Lichte muz. 16.10 Gram. 16.20 Lichte muz. (verv.). 15.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Pianoduo. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Filmmuz. 21.15 Amus.orkest. 22.00 Nieuws. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Gram. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. NCRV: 20.30 Film. 20.55 Licht progr. 21.25 Act. progr. 22.05 Dagsluiting. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. VARA: 20.20 Act. progr. 20.50 Gevar. progr. NTS: 22.35—23.30 Eurovisie: Kam pioenschap ballroomdancing voor amateurs. De Vlaamse televisie heeft onlangs de middeleeuwse Maria-legende „Beatrijs" voor de camera opgevoerd naar een tekst bewerking van Anton van Wilderode. Deze oude legende heeft de kloosterzuster Bea trijs tot middelpunt, die zozeer door de wereld wordt aangetrokken, dat zij het klooster verlaat en een avontuurlijk leven begint. De sleutel van de kloosterpoort, welke zij als zuster-portierster bezat, heeft ze aan Maria toevertrouwd en als zij zeven jaar later vol berouw naar het klooster terugkeert, bemerkt zij dat Maria zelf al die tijd haar plaats heeft ingenomen. De K.R.O.- televisie zendt een tele-recording van deze uitvoering uit op zondag 16 ok tober. PIERRE VERY OVERLEDEN De Franse romancier en scenarioschrij ver Pierre Very is woensdagavond over leden. Hij was zestig jaar. In 1930 kreeg zijn boek „Le Testament de Basil Crokes" de eerste prijs voor avonturenromans. Vele van zijn romans werden verfilmd, waarvan „Les Disparus de Saint Agil", „Goupi Mains-Rouges" en „Le Pays sans Etoiles" veel succes hadden. Ook schreef hij de scenario's voor de films „Papa, Maman, la Bonne et Moi" en „Papa, Maman, ma Fem me et Moi". Eén van de comité's, die zich beijveren voor een waardige viering van de Bevrij dingsdag, de Stichting „Nationaal 5 mei comité", is failliet. De rechtbank in Den Haag heeft het faillissement uitgesproken. Het comité was overigens sedert enige jaren niet meer actief. Nadat het comité in 1954 was opgericht, besloot men tot de uit gave van een boek „Herrezen Nederland". De verkoop van dit boek was slecht. Van de 50.000 exemplaren werden er slechts 20.000 verkocht. De drukker van „Herre zen Nederland" hèeft nog een vordering op het comité van ongeveer 60.000. Ongeveer dertig mensen zullen in de week van 24 tot 30 oktober zeven etmalen achtereen in een ondergrondse commando post van Bescherming Bevolking verblij ven, om na te gaan of onder deze om standigheden het commando-apparaat nor maal in functie gehouden kan worden en welke invloed dit heeft op psyche en fy siek van de deelnemers. De commandopost wordt „ergens in Nederland" ingericht, zo als dat in oorlogstijd het geval zal zijn. De oorlogsomstandigheden zullen ook nog op andere wijze zoveel mogelijk worden 173174. De tocht ging verder en verder. Ze pasten nu wel goed op, dat ze niet verrast werden door zulke dingen als watervallen; om beurten hielden Koen en Pobbel de wacht in de mast. Maar ze deden ook nog weieens iets anders dan alleen maar varen. De hele tijd op zo'n vlot, daar zou je stijf van worden! daarom legden ze nu en dan het vlot een poos vast aan de oever en dan gingen ze een eind wandelen in de omtrek. Toen ze weer een keer met z'n drieën in het bos liepen, keken ze plotseling ver schrikt op Advertentie zuiver wol grove steek Ir» sportieve multi-colours geitenhaar" Bertha Gerritsen is dood, maar „Bloe men-Bertha" zal blijven leven als eën le gende voor de komende generatie". Dit zei de heer L. G. Schimmelpenninck, prae- ses van de algemene senatenvergadering, in de overvolle aula van de begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag, waar „Bloemen-Bertha" gistermiddag werd be graven. Zeer grote belangstelling was er voor deze teraardbestelling. Vele academi ci, die uit hun studententijd Bertha Ger ritsen goed gekend hebben, gaven van hun belangstelling blijk. De baar werd gevolgd door de senaats- besturen van de corpora van de diverse Nederlandse universiteiten (en hogescho len) o.a. die van Delft, Amsterdam, Lei den, Groningen, Utrecht en Rotterdam. In de aula herinnerde de heer Schimmel penninck aan de warmte en de vrolijkheid die altijd met haar verschijning gepaard ging. „Zij gaf op haar eigen, heel aparte wijze, kleur aan een grote gemeenschap van jonge mensen". Als tweede voerde de praeses van de Delftse senaat, de heer D. H. Frieling het woord: „Vijftig jaar rijgen zich aan een als een kleurige bloemenslinger door het studentenleven", zo schetste hij de pe riode die Bloemen-Bertha" aan „haar he ren" heeft gegeven. „Haar portret hangt niet alleen in het hart van het Delftse studentenleven, de soos, maar ook in de harten van de Delftse studenten". Tenslotte schetste de heer Chavannes, voorzitter van de studenten-reunistenvere- niging, de levensloop van Bertha Gerrit sen. De regisseur van het Surinaamse passie spel, de heer Anton Sweers, die naar Ne derland is vertrokken, heeft dezer dagen van de pers afscheid genomen. De heer Sweers zeide dankbaar te zijn voor de medewerking van de vierhonderd deel nemers aan het passiespel. Hij noemde de 13.000 toeschouwers in een stad met 100.000 inwoners een doorslaand bewijs van de grote belangstelling voor dit spel. De heer Sweers deelde mede, dat het hem bijzonder verheugde, dat het niet alleen bij deze heropvoeringen over drie jaar zou blijven, waartoe door de stichting Cultureel Centrum Suriname en de Sticusa een stich ting in het leven is geroepen, namelijk de Stichting Openluchttheater. Door de band, die tijdens de repetities en de voorstellingen onder de medewerkers is ontstaan, is de wenselijkheid naar voren gekomen om in deze richting, namelijk die van het gemeenschapsspel. te blijven door gaan. Teneinde dit mogelijk te maken is er een stichting Amateur Volkstoneel en Lekespel tot stand gekomen, waarin deze medewerkers als speelgroep zijn opge nomen. Deze stichting heeft ten doel de be vordering van amateurtoneel en het leke spel. Voor het kantongerecht in Apeldoorn is het rechtsgeding, dat de schrijver A. den Doolaard vorig jaar aanhangig heeft ge maakt tegen zijn buurman G. Fafgewik keld. Den Doolaard had een klacht in gediend tegen F., omdat diens herders hond Nora dag in dag uit zo hinderlijk blafte, dat de schrijver hierdoor niet kon werken, met als gevolg, dat een van zijn boeken een maand te laat gereed zou zijn gekomen. De kwestie met de eigenaar van de hond is inmiddels opgelost, doordat de heer F. samen met de heer Den Doolaard het hondehok heeft verplaatst, waardoor de hond minder tegen voorbijgangers te keer gaat, omdat het hok nu verder van de weg af staat. De waarnemend kantonrechter, mejuf frouw mr. B. E. Kool zei in haar vonnis, dat het blaffen van Nora verre van nor maal was geweest en veroordeelde F. tot een formele boete van 1.- HET IS VREEMD LEZEN in de zojuist verschenen biografie „Plesman, portret van een luchtreder", geschreven door An thony van Kampen. Herhaaldelijk is men geneigd het boek weg te leggen, vermoeid door de eindeloze reeks loftuitingen en haast dichterlijke ontboezemingen over de schepper van onze nationale luchtvaart maatschappij, maar even zovele keren vindt men toch weer de moed om een volgende van de 256 bladzijden door te werken. De verklaring voor dit laatste menen wij te mogen zoeken in het ver langen ergens door de uitgebreide aaneen- schakelijk van feiten, anecdotes en herha lingen door te dringen tot de geest van deze luchtvaartpionier. En het moet dan ook het steeds weer benaderen van deze geest door de schrijver zijn geweest, dat ons er toch toe heeft gebracht het ma nuscript in een adem uit te lezen, een verdienst die men dus eerder op rekening van Plesman dan op die van Van Kampen zou kunnen schrijven. Want fascinerend is de figuur van Ples man in hoge mate, zoals hij ons in dit boek wordt voorgesteld. Deze Nederlandse pio nier van het luchtruim, die in zijn Haagse jeugdjaren dank zij zijn lichaamskracht respect afdwingt, zijn spraakgebrek over wint en volgens Van Kampen aan het Scheveningse strand in de voorbijwieken- de meeuwen zijn eerste dromen gestalte zag krijgen, begint echter ondanks zich zelf dus bij het vorderen van het boek zijn eigen levensverhaal zo zeer' te domi neren, dat wij de verteller hiervan willen toeroepen: „Waarom niet wat minder op hemelende woorden en wat meer Ples man, zodat de lezer ook nog de gelegen heid krijgt voor een eigen oordeel?" Ten slotte blijft een aantal vragen in het boek onbeantwoord, vragen die ons inziens te belangrijk zijn om hiervoor de schrijver te verontschuldigen. Is nu in derdaad het „Ik ken mijn mensen niet meer" de eerste oorzaak geweest van Plesman's „retour" in zijn eigen bedrijf? De schrijver herinnert wel aan interne moeilijkheden en verschillen van mening in de laatste jaren van zijn beheer over de K.L.M., maar uit welke hoek de ge suggereerde tegenwerking kwam en in hoeverre zij terecht of onrechtvaardig 25) Martin was onrustig geworden. Hij staarde Lane aan, alsof hij hem voor het eerst zag. De weloverwogen toon van de jongere man ontnam hem zijn zekerheid. Lane had, nadat hij hier binnengebracht was, nog geen secon de zijn zelfbeheersing verloren. Er speelde zelfs een voortdurende glimlach om zijn lippen. En die glimlach verontrustte Martin. Hij was overi gens niet de enige. Tombs keek Martin inmiddels al met een verwijtende blik aan. „Zeg eens, opa," zei hij kort aangebonden, „waarom heb je me niets van al die lijken verteld?" „Wat mankeert je Jack?" schreeuwde Martin bijna, „krabbel je terug?" „Kijk eens, opa, ik heb maar één huid, en daar ben ik op mijn leeftijd aan gehecht geraakt." Martin haalde zijn schouders op. Hij timmerde met zijn vuist op zijn andere handpalm. „Verdraaid, vergeet je wat er op het spel staat? En haast geen risico in dit zaakje. De Schaduw hebben we in handen en hij was de enige die het ons lastig kon maken." „Maar als we ons vergissen?" Martin lachte kort en spottend. „Vergissen? Heb je soms niet geluisterd? Hij is volko men op de hoogte. Hoe zou hij al die dingen anders weten?" Tombs begon weer te twijfelen. Hij keek Martin aan. Die houding van Terence Lane, die van alles op de hoogte leek te zijn en zijn aanvallers in het geheel niet ernstig nam, stond ook hem niet aan. „Ben jij de Schaduw?" vroeg hij stompzinnig. „Dat mag je raden," zei Lane lachend. „Verknoei je tijd niet," snauwde Martin. „We hebben wel wat anders te doen." Toms keek hem nijdig aan. „Begrijp me goed, opa, als ik een zaakje op me neem wil ik weten wat er op het spel staat. Als jij me kunt bewijzen dat die vent de Schaduw is neem ik mijn pet voor je af. Anders.." „Wat anders?" vroeg Martin ongelukkig. De voormalige huisknecht had kennelijk geen for maat. Hij miste het overwicht, hij kon geen leiding geven. En Tombs was zo stompzinnig niet of hij be gon nattigheid te voelen. De Schaduw had een reputatie, die niet in staat was hem op zijn gemak te stellen. Het was allemaal te gemakkelijk gegaan, de man had zich in het geheel niet verzet en dat klopte niet met het gebruikelijk optreden van de Schaduw. Die liet zich niet als een kind meenemen. Lane lachte inwendig om zichzelf. Omdat hij deze aangelegenheid als weinig belangrijk had gezien, om dat hij in het geheel niet meer op zijn hoede was ge weest, zat hij daar nu, overgeleverd aan drie armzalige bandieten, die al evenzeer met de situatie in hun maag zaten als hij zelf. Hij had bijna medelijden met die drie kerels, die door de gebeurtenissen waren achterhaald en haast geschrokken leken van hun eigen succes. Tombs besloot duidelijk te zeggen wat hij op het hart had. „Anders," zei hij eerlijk, „laat ik je met die knaap alleen." Uit alles bleek, dat Martin voor dit laatste al heel weinig voelde. Hij moest een beslissing nemen en wel met spoed. Om zijn verwarring nog groter te maken merkte Lane op: „Hoor eens, jongens, ik wil niet zeggen dat ik me bij jullie verveel, maar.." Hij stond op, alsof hij kon gaan waar hij wilde en wandelde in de richting van de deur. Martin schreeuwde: „Houd hem vast! Denk aan de. duizenden ponden die we voor hem krijgen!" Bob, de derde handlanger, kwam in actie. Hij liet zijn hand op de schouder van Lane neerkomen en draai de hem een slag om. Daarna gebeurde het. Terwijl hij om zijn eigen as draaide, deelde Lane een klap uit, en Bob, die in zijn maagstreek werd getroffen, gaf blijk dat die klap raak was geweest. Tombs kwam in zijn element: van vechten wist hij alles af. Hi] bukte zich en schoot toe. Hij bezat sterke, zware vuisten met krachtige botten er in en Lane wan kelde onder de schok. Bob viel ook aan en Lane kreeg een stomp onder de kin. Versuft trok hij zich terug. Even later raakte hij Tombs na een uppercut te hebben ontweken. Tombs vloekte. Hij bukte diep het hoofd en viel weer aan. Lane schoof handig opzij, maar niet snel genoeg om een schop van Bob te ontgaan. Het x-egende slagen op zijn schedel en hij viel op zijn knieën. Zijn ademhaling was koi-t en gejaagd, maar hij glimlachte nog. Tombs had zich tei-uggetrokken en nam zijn revolver. Hij drukte het wapen in de nek van Terence Lane, die zich in het stof liet vallen en op de vloer wentelde. Tombs keek naar Max-tin, die van veilige afstand de worsteling had gadegeslagen. Hij wreef krachtig langs zijn kin een zei: „Ik begin ovex-tuigd te raken, opa!" Mai-tin kwam dichtex-bij. Hij gaf Lane, die niet meer bij bewustzijn was, een schop. Daarop buitte hij het ogenblik van twijfel bij Tombs uit, door te zeggen: „Bind hem op de stoel vast en ondervraag hem zodra hij weer bijkomt. Als je een beetje handig bent vertelt hij je alles wat we willen weten. Daarna kan de politie hem krijgen." Hij keek minachtend op het tot rust gekomen lichaam neer en liet zich ontvallen: „Dat heb je altijd met die kerels. Als ze een flinke opstopper ki'ijgen zijn ze van de kaart." „Kalm wat, opa," zei Tombs. „Die opstoppex-s heeft hij niet van jou maar van ons gekregen en ik kan je vex-zekeren, dat hij heel goed van zich af weet te slaan." „Reken maar," zei Bob uit de grond van zijn hart. Hij had toch al een gevoelige maag. „Nou, 't is mooi werk, in elk geval," zei Martin. „Jullie redden je hier wel, ik ga de rest in orde ma ken. Opschieten, jongens, hoe kox-ter wij hem hier hou den, hoe minder risico we lopen." „Risico?" zei Tombs op kille toon. Martin had zijn tong wel willen afbijten. „Bij wijze van spreken," zei hij haastig. „Eigenlijk lopen we natuurlijk geen risico." Toen hij het huis vex-liet keek Tombs hem peinzend na. Hoe meer hij over de zaak nadacht, hoe minder hij er nu voor voelde. Hij keek Bob aan. „Laten we hem op die stoel zetten," zei hij. „De knaap wordt op -de vloer zo vuil." HOOFDSTUK XI Martin had zijn kamer opgezegd en zijn intrek in een hotel in de havenwijk genomen. Het was een vrij rustige gelegenheid, waar men gewoonlijk niet meer dan een misdaad per week beging. De hotelhouder, die al jaren met Martin bevi-iend was, was ogenblikkelijk de naam van zijn nieuwe gast vergeten. De Chauffeur met zijn wrakke taxi bracht Martin naar zijn hotel. Max'tin was in een voortreffelijke stemming. Hij had niets anders meer te doen dan zijn brieven te schrijven en te posten. Daarna kon hij rustig de antwoorden afwachten, die stellig niet zouden uitblij ven. Dan volgde nog de kleine formaliteit van het in ont vangst nemen van de uitkering en de zaak zat er vrij wel op. Hij kon daarna zijn aandacht aan dat testament schenken, waaraan hij ook de nodige voordelen zou be halen en binnenkort zou hij voorgoed kunnen verdwij nen. Tombs moest zich verder maar met Lane redden en hem aan de politie overdragen, als hij daar zin in had. Martin had zijn - pas in orde en hij wist al precies waai-heen hij zou gaan. Hij was eens met een werk gever aan de Cöte d'Azur geweest en de streek leek hem heel geschikt om er zijn levensavond door te bren gen. Max-tin haalde de sleutel uit zijn zak, fluitend stak hij die in het slot en maakte de deur open. Hij ging naar binnen en bleef stokstijf staan. „Keer je niet om," zei een lage stem. „Jij en moeten eens even praten." Met dichtgeknepen keel vroeg Martin: „Wie., wie ben je?" Er klonk een lach en de stem vertelde: „Een oude vriend van je, Martin. Een vriend, die je duidelijk komt maken dat je niet zo slecht bent als je zelf denkt". (Wordt vervolgd) ik was, blijft vei-huld. Was Plesman inder daad thans een anachronisme geweest, zo als Van Kampen zelf in een afsluiting van zijn boek zegt, of had hij vlak voor zijn sterfbed een punt bereikt, waar zijn idea len, zijn stroom van nieuwe gedachten juist zijn tijd ver vooruit sprongen? Dit leek ons althans een mogelijkheid, die in het verhaalde weliswaar schuil ging maar door de man die Plesman's levensverhaal te boek stelde, zeker niet werd aangegre pen om deze nationale persoonlijkheid meer eer en waardering aan de voeten te leggen dan alle ophef en staccato-lof prijzingen nu in deze biografie vermoch ten tot stand te brengen. J. Sampiemon Advertentie BEETHOVEN, TRIPLE CONCERT David Oistrakh - viool, Sviatoslav Knushevitzky - cello, Lev Oborin - piano en The Philharmonia Or chestra o.l.v. Sir Malcolm Sargent. 33 HC 120 13.50 CARMEN, Bizet. Met Victoria de los Ange les sopraan, Nicolaï Gedda - tenor, Janine Micheau - sopraan, Ernest Blanc - bariton, Choeurs ie la Radiodiffusion Fran- caise. Orchestre National de la Radiodiffusion Frangaise o.l.v. Sir Tho mas Beecham Bart., C. H. FALP 618-20 ƒ70.50 GRAMMOFOONPLATEN - PICKUP - RADIO - TELEVISIE GROTE HOUTSTRAAT 108-HAARLEM - TEL: 13046 De Delftse vliegtuigbouwkundige studie vereniging „Leonai'do da Vinei" zal tij dens de viering van haar derde lustrum het feit herdenken dat honderdvijfenzeven tig jaar geleden de eerste ballonopstijging boven Nederland werd uitgevoerd. Op 22 oktober zal er des morgens een herden kingsbijeenkomst zijn in de tuin van het voormalige paleis Noordeinde in Den Haag, waar jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, erelid van de Koninklijke Ne- dei'landse Vereniging voor Luchtvaart een herdenkingsrede zal uitspreken. Hij zal te vens een door prof. ir. P. Donk ontwor pen monument onthullen, dat daarna na mens het gemeentebestuur van Den Haag zal worden aanvaard. Op het Malieveld in Den Haag zal de ballonopstijging van hon derdvijfenzeventig jaar geleden worden gereconstrueerd omstreeks één uur 's mid dags. Later op de middag zal op de lucht haven Rotter-dam een vliegfeest worden gehouden waaraan de Koninklijke Lucht macht, de Marineluchtvaartdienst, de on derafdeling vliegtuigbouwkunde der tech nische hogeschool, de Eerste Nederlandse Parachutisten Club. de Nationale Lucht vaart School en de Delftse Studenten Aero- club zullen deelnemen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17