Amerikaanse recessie zou slechts een adempauze zijn m Effecten -en Geldmarkt Suikerhandel stelt een systeem van certificaten voor SCHEEPVAARTBERICHTEN KVT boekte lagere resultaten De beurs Hoogconjunctuur in Europa houdt aan Soepele oplossing voor EEG-probleem Nieuwe douanewet in West-Duitsland Ruhaak 5 dividend AKKERTJES RY1 mBI (Bi 89 m i H NIEUW 1 Ü00D Söftl I Maudling noemt het geschil „belachelijk" Toenemende liquiditeit in Europa leidt tot discontoverlagingen Emissie Dekkers zwaar overtekend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ook toekomst is niet zo gunstig EEG en EVA Oostduits zakenleven bijna uitgestorven Joegoslavië gaat 2 C.V. produceren Brandweer haalde 150 gasflessen uit een brandende loods IJ DAG 14 OKTOBER 1960 A (Van onze financiële medewerker) In de afgelopen week is de Amerikaanse markt wat tot rust gekomen. De minister van Financiën heeft met zijn oordeel over de recessie, welke hjj slechts als een adem pauze in de opgaande beweging van de conjunctuur ziet, blijkbaar ook Wall Street weer een hart onder de riem gestoken, zodat een verdere koersdaling tot dusver is uitgebleven. In elk geval hebben de beurzen in West-Europa daardoor weer meer aandacht kunnen wijden aan de situatie in het eigen werelddeel, die, ook wat Neder land betreft, volgens het laatste kwartaaloverzicht van de E.E.G. Executieve Com missie nog altijd in het teken staat van een uitgesproken hoogconjunctuur. Voor 1961, althans voor het eerste halfjaar, verwacht de Commissie een aanhouden van de expansie. Als een gunstig symptoom, waarvoor ook de beurzen uiteraard gevoelig zijn, kan er op worden gewezen dat, ondanks de nog steeds toenemende industriële activiteit (al is het tempo dan ook ietwat vertraagd) in enkele landen een ontspan ning op de kapitaalmarkt is ingetreden, welke de vorige week reeds tot een ver laging van het Franse disconto heeft geleid. Sinds april was dit 4 percent, thans is het tot 3 '/2 percent terug gebracht. v De financiële en economische toestand in Frankrijk is sinds het optreden van De Gaulle aanmerkelijk verbeterd, zoals wel uit de gunstige ontwikkeling van de Fran se betalingsbalans blijkt. Hierdoor is de Franse kapitaalmarkt verruimd en de re gering ziet blijkbaar geen reden meer de soberheidspolitiek, die bij het optreden van De Gaulle nodig was, voort te zetten. De verlaging van het disconto, waartoe de V.S. in augustus overgingen (van 3V2 tot 3 pet.) heeft tot een repatriëring van Euro pees kapitaal uit de V.S. geleid, waardoor in ons werelddeel een verruiming van de likwiditeiten is ingetreden. De hoogcon junctuur in de landen van Europa gaat ge paard met een toeneming van de bespa ringen, zowel bij de bedrijven als bij de particulieren. Wat de bedrijven betreft, blijkt dit ook uit het tot dus ver geringe beroep dat op de kapitaalmarkt wordt ge daan, hoewel de investeringen dit jaar tot dusver sterk zijn toegenomen en, naar verwacht wordt, in 1961 verder zullen stij gen. Dalend rendement op obligatiemarkten Ook in West-Duitsland, waar in juni van dit jaar het disconto van vier tot vijf pet. werd verhoogd en zich op de obligatie- markt een hoge rentestand handhaafde, is een ontspanning ingetreden. Reeds enige tijd bewegen de obligatiekoersen zich op de Duitse beurzen in opgaande richting, zodat het rendement, nog niet lang gele den zeven a acht pet., tot zes a zeven pet. is teruggelopen. De onlangs uitgege ven 6% pet. obligaties van de Deutsche Bundesbahn (voor 97 pet.) is al tot circa 102 pet. opgelopen en ook de oude 6% pets. leningen zijn tot omstreeks pari gestegen. Dat de August Thijssen-Hütte haar 7 pets. lening, groot pro resto DM 73 miljoen, per 1 februari aanstaande vervroegd aflost, wijst ook op de aanwezigheid van ruime kasmiddelen en in elk geval op de moge lijkheid de kapitaalsuitgaven tegen een la gere rente te financieren. De obligaties, die ook in Amsterdam worden verhandeld, zijn uiteraard tot omstreeks pari gedaald èn ook de andere Duitse obligaties lopen in koers terug. De verwachting bestaat dat ook Duitsland deze week tot een disconto verlaging zal besluiten en daardoor de toe vloed van buitenlands kapitaal zal pogen af te remmen. In Engeland ziet men een zelfde verschijnsel. Het rendement van de 2V2 p'ct. Engelse Consols, een „eeuwigdu rende" lening, dat als de zuiverste maat staf voor de rentestand wordt beschouwd, was begin november 1959 nog circa 5 3/4 pet., maar is thans tot circa 5% pet. te ruggelopen en de dezer dagen uitgegeven 0V2 pet. staatslening van 500 miljoen pond sterling a 95 pet. en waarvan de aflossing eerst in 2008 mogelijk is, was een groot succes, mede door inschrijvingen uit het buitenland (ook uit Nederland). Het ziet er dus wel naar uit dat van een stijgende rentestand in Europa vooreerst geen sprake zal zijn, maar de tendens in tegendeel eerder neerwaarts zal zijn ge richt. Ook in ons land houdt de kapitaalruim te aan, al zal zij vermoedelijk niet tot verlaging van het disconto, dat thans 3V2 pet. bedraagt, aanleiding geven, hoewel naar sommiger mening, de regering de uitgifte van een nieuwe staatslening over weegt, welke blijkens de jongste begro ting niet meer dan 250 miljoen groot be hoeft te zijn. Ook is het mogelijk dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten van het kapitaalaanbod zal willen profiteren ter verdere consolidatie van de vlottende schuld der gemeenten. Een feit is dat ook in ons land de koer sen van staatsfondsen de laatste tijd zijn gestegen. Zo noteerden de 2V2 pet. N.W.S. (een perpetuele lening) een paar maan den geleden nog circa 57'/2 pet. terwijl er thans ongeveer 60 pet. voor moet worden betaald. De 4'/2 pet. staatslening 1960 II, in april 1960 uitgegeven a 991-4 pet. ligt reeds boven 101V2 pet. en over de gehele linie beweegt het rendement van de obli gaties zich in dalende richting. Ook in ons land werken twee factoren in het voordeel van een ruime kapitaal markt. Aan de ene kant blijven de bespa ringen groot, aan de andere kant leiden de lagere rentekoersen in het buitenland tot repatriëring van kapitaal. Wat de be sparingen betreft, een symptoom daarvan vindt men in de sterke toeneming van deposito's en spaargelden bij de handels banken. Ultimo december 1959 was er uit dien hoofde bij die banken een tegoed van 2.872 miljoen, ultimo juli van 3.487 mil joen, ultimo augustus van 3.654 miljoen, een stijging sinds het begin van dit jaar van ƒ782 miljoen. Daarnaast zijn ook de rekeningcourantsaldi in sterke mate toege nomen, namelijk van 4.342 miljoen ul timo 1959 tot 4.812 miljoen eind augustus. De totale gegoeden van derden zijn bij de banken derhalve van 7,2 miljard ulti mo 1959 tot 8,5 miljard ultimo augustus gestegen. Bruto investeringen stijgen Dit verschijnsel krijgt temeer accent als men weet dat de bruto-investeringen in ons land in het tweede kwartaal een recordhoogte hebben bereikt namelijk een bedrag van 2.770 tegen 2.179 miljoen in het eerste kwartaal en 2.287 miljoen in het tweede kwartaal van het vorig jaar. Het systeem van de sinds lange tijd reeds gewraakte „zelffinanciering" wordt dus nog in de meeste bedrijven gehandhaafd, waar door dus de „intrinsieke waarde" van de aandelen voortdurend wordt vergroot en waarin dan ook een van de voornaamste redenen is gelegen, dat zowel de binnen landse als de buitenlandse belegger na elke reactie weer tot de aandelenmarkt terugkeert. De gunstige bedrijfsberichten, welke thans gelukkig in grotere getale bin nenkomen, werken daartoe uiteraard mee. Deze week hebben bijvoorbeeld weer de Kon. Nederlandsche Zout, de Verenigde Machinefabrieken en Zwanenberg-Organon bemoedigende mededelingen gedaan. De aandelen van eerstgenoemd concern zijn in een week tijds meer dan honderd pun ten in koers opgelopen. Trouwens ook de internationale aandelen, met name Phi lips, Koninklijke en Unilever, hebben zich krachtig kunnen herstellen. Verdere stijging geldomloop 1-Iet spreekt wel vanzelf dat als de kapi taalmarkt ruimer wordt, de rentestand neiging heeft tot dalen en het obligatieren dement daalt, ook een lager rendement voor de aandelen voor lief wordt genomen. De Rotterdamsche Bank heeft per ultimo september voor de aandelen een gemid deld rendement van 4,1 pet becijferd tegen 4,3 pet. eind juni en 4,5 pet uit maart. Voor de eerste klas aandelen is het rendemenj; zoals men weet, aanmerkelijk lager, al moet er rekening mee worden gehouden dat deze berekeningen op de dividenden over 1959 zijn gebaseerd en in vele ge vallen voor 1960 een hogere uitkering wordt verwacht. Dat we in ons land ruim in het geld zit ten blijkt ook wel uit dejongste opgaaf van de totale geldomloop, die na een stijging van ongeveer 500 miljoen in 1959, sinds die tijd al weer met 735 miljoen is toe genomen, waarvan 320 miljoen chartaal (geld in circulatie) en 415 miljoen giraal (bij giro en banken). Let men op de nog altijd stijgende parti culiere bestedingen (onder meer bij de grote warenhuizen), dan is het geen won der dat de regering met belastingverla ging en loonsverhoging uitermate voor zichtig te werk gaat. De commissie voor de suikerhandel van het Verbond van de Nederlandse Groot handel heeft aan de ministers van Land bouw, Buitenlandse Zaken en Economische Zaken haar standpunt medegedeeld ten opzichte van de voorstellen van de Execu tieve Commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap voor een gemeen schappelijk suikerbeleid voorzover dit de marktorganisatie en het in- en uitvoer beleid betreft. Het voorgestelde marktbeleid wordt door het Verbond niet verenigbaar geacht met een vrij suikerverkeer op de EEG-binnen- markt en het streven naar handhaving van de handelsbetrekkingen met derde landen. Het uitgangspunt van de commissie voor de suikerhandel is, dat export de belang rijkste prijsstimulerende factor is. Om vrij te kunnen exporteren in tegenstelling met het op bepaalde tijden beschikbaar stellen van bepaalde kwaliteiten en hoe veelheden als voorzien in de voorstellen van de EEG Executieve Commissie zal de exporteur de suiker tegen de heersende EEG-binnenmarktprijs vrijelijk moeten kunnen kopen. Daarbij zal hij het verlies, ontstaan als gevolg van een verschil tussen wereldmarkt- en binnenmarktniveau, moe ten dragen. Dit verlies kan weer worden goedgemaakt doordat bij export een cer tificaat wordt verkregen dat recht geeft op import van een gelijke hoeveelheid. Daar import en export niet altijd samen vallen, zouden deze certificaten aan toon der moeten luiden en verhandelbaar moe ten zijn. In hun waarde zullen het verschil tussen wereldmarkt- en EEG-binnenmarkt prijs en bovendien de normale commerciële overwegingen, zoals de voortdurende wij zigingen in de verhouding tussen vraag en aanbod, binnenlandse en internationale po litieke situatie, oogstverwachtingen, pro- duktiecijfers. substitutiemogelijkheden, conjunctuur- en seizoeninvloeden, tot uit drukking komen. Het is een richtprijs eigen, dat hij niet altijd en overal wordt gerealiseerd, maar tussen zekere grenzen (interventiepunten) bijvoorbeeld 47,50 en 52,50 bij een richtprijs van 50 kan fluctueren. Daalt de binnenmarkt beneden de 47,50 dan koopt het marktorgaan certificaten op, waardoor de invoer wordt afgeremd en het prijspeil zich herstelt. Stijgt de binnen markt tot het hoogste interventiepunt 52,50 wat kan duiden op schaarste, dan verkoopt het marktorgaan certificaten waardoor een prikkel tot invoer zal ont staan en het prijspeil zal dalen. Daar op elke honderd kg een zekere certificaatwaarde drukt, is een bescher ming ontstaan van het binnenlandse prijs peil. met een gelijk effect als de voorge stelde variable heffingen. Het verschil met het voorgestelde systeem van variabele heffingen is echter, dat de waarde van het certificaat het natuurlijk resultaat is van commerciële factoren, terwijl de hoogte van de variabele heffingen tot stand komt Op de uitgifte van nominaal 2 miljoen vijf percent obligaties Dekkers n.v. (post orderbedrijf) in Dordrecht werd voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat de toe wijzing slechts gering zal zijn, aldus delen emittenten mede. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam: Engels pond 10,5510,65, Amerikaanse dollar 3,7472—3,78%. Canadese dollar 3,82 —3,87, Franse frank (100) 76,00—76,50, Bel gische frank (100) 7,397,44, Duitse mark (100) 90,0590,55, Zweedse kroon (100) 72.60—73,50, Zwitserse frank (100) 87,25— 87,75, Italiaanse lire (10.000) 60,00—62,00, Deense kroon (100) 54,2555,25, Noorse kroon (100) 52,5053,50, Oostenrijkse schil ling (100) 14,5214,62, Portugese escudo (100) 13,121/2—13,27 V2, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,17727,3272. door een beslissing van een EEG-markt- orgaan. Het marktorgaan behoeft thans uitsluitend tussen beide te komen door koop en verkoop van certificaten en niet door bemoeiingen met effectieve suiker, waardoor de nadelen verbonden aan de opslag van suiker worden vermeden. Het allerbelangrijkste acht het verbond van de Nederlandse groothandel dat 't certificaat- systeem de mogelijkheid biedt dat met een minimum aan overheidsmaatregelen de richtprijs wordt gestabiliseerd en de ge legenheid wordt geboden tot vrije handel, zowel binnen de gemeenschap als met der de landen, waarbij de ondernemer zijn verantwoordelijkheid en vrijheid worden gelaten, welke de hoeksteen vormen voor een werkelijke Europese Economische Ge meenschap. Sovjet-Unie zoekt, olie in Pakistan De minister van Nijverheid van Pakistan Abdul Kasim Khan heeft bekendgemaakt, dat de Sov jet-Unie na een onderzoek, onlangs door een ploeg Russische deskundigen ingesteld, heeft aangeboden Pakistan met materieel en technici te helpen bij zijn olie-exploraties. A.S.W. Apparatenfabriek De directie van de A.S.W. Apparatenfabrick (Automatic Screw Works) n.v. deelt mede, dat hoewel de resultaten in het verstreken gedeelte var het boekjaar bij die van het vorig jaar ten achter zijn gebleven, deze toch bevredigend ge noemd kunnen worden, terwijl ook de huidige orderportefeuille gunstig is. Duitse monetaire reserves opnieuw gestegen De monetaire reserves van de Deutsche Bun desbank zijn in de week tot 7 oktober opnieuw gestegen en wel met 62 miljoen DM tot 30.449 miljoen DM. Hierbij steeg de goudvoorraad met 47 miljoen DM tot 12.029 miljoen DM. West-Duitsland zal meer hulp geven De Duitse Bondsrepubliek heeft gisteren be sloten haar hulpverlening aan de ontwikkelings landen uit te breiden. Dit is door een woord voerder van de regering na een zitting van het kabinet aan de pers medegedeeld. Desgevraagd deelde de woordvoerder nog mede, dat de hulp van de Bondsregering aan de ontwikkelingslan den in het belastingjaar 19S1 waarschijnlijk 1.6 1 8 miljard DM zal bedragen. Naar samenwerking tussen Europese Investeringsbank en Export-Import Bank? De president van de Export-Import Bank van de Amerikaanse regering Samuel C. Waugh heeft onlangs te Brussel gesproken met de presi dent van de Europese Investerings Bank P. For mentini en de secretaris-generaal van deze bank Jean Frère. Bij deze gelegenheid werd onofficieel de mogelijkheid van samenwerking tussen beide banken besproken. Concrete besluiten werden evenwel niet genomen. Samuel Waugh verklaar de tegenover een correspondent van D.P.A., dat IYij samenwerking zal toejuichen, wanneer hier toe aanleidingbestaat. Het Westduitse kabinet heeft gisteren een ontwerp goedgekeurd voor de West duitse douanetarief-wet 1961, dat de ver lagingen regelt, die in het plan tot ver snelde uitvoering van het EEG-verdrag werden vastgesteld, alsmede de aanpas sing van het Westduitse buit-entarief aan het gemeenschappelijke buitentarief van de EEG. De oorspronkelijk tegen 1 januari 1962 beoogde derde verlaging van tien percent van industrieprodukten binnen de EEG werd met een jaar vervroegd. De conjunc- tuurpolitieke verlaging van het douane recht voor bijna alle produkten der indu strie van 25 percent, die volgens het be spoedigingsplan vóór de vorengenoemde verlaging eigenlijk geheel had moeten ver dwijnen, moet op 1 januari 1961 op grond van een concessie van de medeleden der EEG slechts voor de helft afgeschaft zijn. De andere helft moet op 1 januari 1962 verdwijnen. Het kabinet besloot, dat de rechten op landbouwprodukten van deze regeling voorlopig uitgesloten zullen blij ven. Het wetsontwerp machtigt echter de regering de voorgenomen verlaging van vijf percent van de binnentarieven voor agrarische produkten bij verordening vast te stellen. Voorwaarde daartoe is echter dat het voor de landbouw ingestelde on derzoek naar concurrentie-verwringingen en naar de voortgang van de aanpassing geëindigd moet zijn. Dit moet op zijn laatst op 31 december 1961 het geval zijn. De Westduitse agrarische buitentarieven wor den voorlopig niet aangepast. De winst- en verliesrekening van de n.v. voorheen Ruhaak en Co. vermeldt over 1959 aan baten in totaal 1.141.064 tegen 1.395.835 over 1958. De exploitatiekosten stegen van 854 895 in 1958 tot 958.518 in het afgelopen boekjaar. Afschrijvingen oo vaste activa vergen over 1959 18.950 te gen 30.309 over 1958. Aan bijdragen pen sioenverzekering vermeldt de winst- en verliesrekening 49.076 tegen 51.787 over 1958. De winst- en verliesrekening over het jaar 1958 vermeldde een aantal lasten, die over 1959 niet voorkomen. Uit de winst wordt tot verdere/ „voorziening investering Indonesië" 14.694 aangewend (verleden jaar 313.342), waarna een voor uitkering van een dividend van 5 percent (v.j. nihil) beschikbaar winstsaldo van 99.825 (v.j. nihil) resteert De rekening „voorziening investering In donesië", waarmede deze thans is ge bracht op circa 1.468.500. Aan deze voor ziening zal dus nog een bedrag van circa 287.000 moeten worden toegevoegd, ten einde een volledige dekking te verkrijgen tegenover het vermogen in Indonesië. Zo mogelijk zal hiervoor in de eerstkomende jaren een gedeelte der bedrijfsresultaten worden gebruikt. Advertentie pas nog barstende hoofdpijn nü weer zo lekker als kip..! 'Av.; -£«. flitsen de p ij n weg Abbedijk 14 te Los Angeles. Acila pass. 13 Terceira n. Curasao. Aemaea 13 v. Olivia n. Buenos Aires. Agamemnon 14 te Bermudas. Alcinous 13 te Port Swettenham. Algenib 13 v. Lübeck n. Antwerpen. Algol 14 te Port Said. Alphard 15 te Suez verwacht. Ampenan 13 te Bay City. Ares 13 te Paita, 14 v. Paita n. Puna. Arkeldijk 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Atys 13 te Sta vanger. Batjan 12 te Khorramshar. Bonita 14 te New Orleans. Breda 13 te Emden. Caltex Delfzijl 14 te Odense. Caltex Leiden 12 v. Yokohama n. Bahrein. Castor 14 te Hamburg. Ccres 14 te Curacao. Cities Service Valley Forge 14 v. Bandar Mashur naar Durban. Cradle of liberty 14 te Rio de Janeiro. Crania 14 te Curacao. Diloma 13 te Norrköping verwacht. Diogenes 14 v. Guayaquil n. Paita. Duivendrecht 14 te New Orleans. Forest Hill 13 v. Palermo n. Mena. Forest Lake 13 v. Rastanura n. Lorenzo Marques. Gaasterkerk 13 v. Port Said n. Genua. Groote Beer 13 te Cristobal. Grootekerk 14 te Manilla verwacht. Guineekust 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hector 14 te Beyrouth verwacht. Helena 13 v. Puerto Ordaz n. Europa. Hersilia 15 te Bremen verwacht. Ittersum 13 te Hamburg. Johannes Frans 14 te Cartagene verwacht. Kabylia 14 te Gothenburg verwacht. Karimun 13 te Le Havre. Karsik 14 te Melbourne. Kasimbar 13 te Hollandia. Kenia 14 v. Bombay n. Cochin. Kerkedijk 13 v. Moreheadcity n. Norfolk. Kosicia 13 v. Willemstad n. Punta Cardon. Ladon 14 te Paramaribo. Lelykerk 13 te Khorramshar. Leopoldskerk 14 te Hodeodah verwacht. Loenerkerk 13 v. Aden n. Karachi. Loosdrecht 13 te Antwerpen. Maaskerk 13. v. Lorenco Marques n. Durban. Madisonlloyd 13 te Suez verwacht. Mariekerk 13 te Zanzibar. Marnelloyd 13 op Shatt A1 Arabrivier. Maron 14 te Cumana. Maure enl3 v. Savannah n. Hamburg. Memnon 14 te La Guaira. Merseylloyd 13 v. Bahrein n. Calcutta. Merwede 14 te Dakar. Minos 13 v. Kotka n. Amsterdam. Montferland pass. 13 Las Palmas n. Amsterdam. Moordrecht 14 te Hamburg. Musi 15 te Phnompenh verwacht. Musilloyd 13 te Tripoli. Naranio 13 v. Limham n. Thameshaven. Neder-Waal 13 v. Akaba n. Djibouti. Neder-Weser 13 v. Pt. Swettenham n. Singapore. Ommenkerk 13 v. Dar Es Salaam n. Tanga. Oostkerk 13 te Bremen. Ootmarsum 13 v. Le Havre n. Marseille. Oranje 13 te Wellington. Oranje Nassau 17 te Puerto Limon verwacht. Ouwerkerk 14 te Marseille. Overijsel 14 op Elbe n. Hamburg. Peperkust 13 v. Monrovia n. Abidjan. P. G. Thulin 13 te Amuaybay. Philine pass. 13 Algiers n. Port Said. Philippia 14 v. Mena A1 Ahmadi n. Lavera. Prins Joh. Willem Friso 13 v. Belle Isle n. Quebec. Prins Willem II 13 te Bremen. Prins Willem IV 14 te Glasgow. Raki 12 te Port Swettenham. Roebiah 13 v. Calcutta n. Penang. Roepat 14 te Antwerpen. Rotte 13 v. Hamburg n. U.S. Gulfhavens. Ruys 13 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Rijnkerk 13 v. Genua n. Port Said. Rijnkerk 13 v. Genua n. Port Said. Schouten 14 te Auckland verwacht. Siberoet 14 le Port Swettenham verwacht. Stad Maassluis 14 te Freetown venvacht. Stentor pass. 13 Finisterre n. Antwerpen. Straat Clarence 13 v. Sydney n. Melbourne. Straat Malakka 13 v. Singapore n. Mombasa. Straat Torres 14 te Durban. T.iiluwah 13 in Straat Torres n. Sydney. T,limanuk 12 v. Brisbane n. Hollandia. Tjipanas 14 te Port Louis. Togokust 14 te Conakry. Van Heemskerk 13 rede Lagos. Van Neck 13 te Cairns. Van Hiebeeck 13 te Kuwait. Viana pass. 14 St. Vincent n. Rotterdam. Wieldrecht 14 te San Lorenzo. Willemstad 13 v. Madeira n. Barbados. Wonogiri 14 te Marseille. Wonosarl 13 v. Lorenco Marques n. Belra. IJssel 13 te Tanger. Zafra 13 v. Banias n. Rotterdam. Zuiderkerk 14 te East-London. Advertentie V*60 M I' w* In Ij s 4. i a A 1/1 literfles f7.05 112 literfles f 3.70 (excl. statiegeld) De Koninklijke Vcreenigde Tapijtfabrie- ken n.v. in Moordrecht heeft in het per 30 juni beëindigde boekjaar 1959-'60, blij kens het verslag, zowel voor het binnen land als de export een niet onbelangrijke omzetverhoging behaald vergeleken met 1958-'59. De uiteindelijke resultaten waren integendeel iets lager door de sterk ver hoogde produktiekosten. De exportomzet- ten stegen tot vijftien pet. van de totale omzet. Het saldo exploitatierekeningen daalde van 1.159.421 tot 1.091.629. Afgeschre ven werden in totaal 444.661 (v.j. 472.479). Naar de reserve voor vervan ging gaat onveranderd 150.000. Als saldo winst resteert 496.968 536.941). Voor gesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 14 (15) pet. plus 3 pet. (nihil) uit de dividendreserve op de gewone en van 7 3/5 pet. (7 4/5 pet.) plus 3/5 pet. (nihil) uit de dividendreserve op de preferente aandelen. In het eerste kwartaal van 1960-'61 wa ren de omzetten enigermate hoger dan in de gelijke periode van het vorige jaar. In verband met de rentabiliteit van de onder neming en de eis om dringende investerin gen mogelijk te maken, zal de directie op den duur niet aan een noodzakelijke ver hoging van de prijzen kunnen ontkomen. Commissarissen merken in hun prae-advies op dat door de te verwachten verdere kostenverzwaring ook in de toekomst min der gunstige resultaten niet onwaarschijn lijk zijn, In het belang van aandeelhouders moet er dus op gerekend worden dat op de dividendreserve nog wel meer een be roep zal moeten worden gedaan om het verdiende dividend aan te vullen. De Britse minister van Handel, Maud ling, heeft gisteren in Brussel verklaard weinig hoop te hebben op een oplossing van de geschillen tussen de „zes" en de „zeven" voordat op 1 januari het gemeen schappelijke buitentarief van de Europe se Economische Gemeenschap in werking treedt. Hij zei, dat de atmosfeer voor het oplossen van het „belachelijke geschil" tussen de E.E.G.-landen en de zeven lan den van de Europese Vrijhandelsassocia tie weliswaar enige verbetering toonde, doch dat nog geen enkel nieuw voorstel ter tafel was gekomen. „Er wordt nog steeds gezocht naar een basis voor nieu we onderhandelingen," aldus de Britse minister. Hij voegde hieraan toe, dat daarbij bepaalde initiatieven uitgaan van de Westduitse regering. Maudling had zijn terugreis uit Bern waar hij deze week een vergadering van de „zeven" heeft bijgewoond naar Lon den in Brussel onderbroken om deel te nemen aan een conferentie, die een negen tig vooraanstaande vertegenwoordigers van het Amerikaanse bedrijfsleven in de Belgische hoofdstad hebben belegd. De besprekingen met de Amerikaanse zakenlieden, die naar werd medegedeeld een wereldhandel ter waarde van 250 mil jard gulden per jaar vertegenwoordigen, zijn geheim. Alle deelnemers aan de ge sprekken is zwijgplicht opgelegd. Minister Maudling zei nog in een ge sprek met journalisten na afloop van de vergadering, dat het gemeenschappelijk buitentarief van de E.E.G. een verhoging van gemiddeld zes percent zal betekenen voor de Britse produkten. Maudling zei dat de EVA-landen vastbesloten zijn volle dig voordeel te behalen uit de regelingen van de Europese Vrijhandelsassociatie, waarvan behalve Engeland Zweden, Noor wegen, Denemarken, Oostenrijk, Zwitser land en Portugal leden zijn. Particuliere zaken en bedrijven zijn in de Oostduitse volksrepubliek bezig uit te sterven. Volgens cijfers, die door het West duitse regeringsbulletin zijn verstrekt, be staan er in Oost-Duitsland nog slechts 6500 particuliere ondernemingen. In 1950 waren er nog 17.500. Naast de particuliere ondernemingen, die eenvoudig zijn opgeheven, zijn er ook, die .deelgenootschap van de staat" hebben aanvaard. Volgens de Westduitse gegevens hadden eind maart van dit jaar niet min der dan 5000 particuliere bedrijven een dergelijk deelgenootschap aanvaard. Bij een dergelijke regeling worden aan deze bedrijven vrijwel geen eigen rechten meer overgelaten. Citroen heeft bekendgemaakt dat zijn automobielen van het type 2 CV voortaan in Zuidslavië zullen worden vervaardigd en wel door Tomos, een grote fabriek van motorrijwielen en bromfietsen. De over eenkomst met Tomos, aldus de bekendma king van Citroen, is gesloten in het kader van de afgesproken industriële en techni sche samenwerking tussen de beide landen. Marktstemming viel tegen De tendentie in Amsterdam viel gisteren toch wel iets tegen. Over de gehele linie moesten de internationale waarden geringe tot tamelijke koersverliezen incasseren. Het niet-verlagen van het disconto in Engeland en Duitsland was een tegenvaller. Aandelen Philips van 1247 op 1244 (—14). Unilever moest op 838 circa 8 punten lager. Kon. Olie verloor op 127,50 circa 1,30. Hoog ovens moest op 883, na 891, met een verlies van ruim 20 p. genoegen nemen. A.K.U. kon zich op 492 (—5) handhaven. Over de gehele linie was de handel minimaal. De scheepvaartfondsen verloren 1 tot 2 punten. Ook in de cultuurafdeling was het zeer stil. Cert. Deli brokkelden verder af en waren op 175 ruim 2 gulden lager. Am sterdam Rubber ontmoette enige belang stelling en kwam op 110. Ook H.V.A. lag goed in de markt. Staatsfondsen praktisch onveranderd met een tamelijk goede onder toon. (ANP). Boeke Huidekoper van 145 op 146, Figée van 214% op 213 1., Spaarne- stad van 635 op 640. VERHANDELDE FONDSEN. 12 oktober 13 oktober Totaal 452 443 Hoger 178 (39.4%) 141(31.8%) Lager 165 (36.5%) 202 (45.6%) Gelijk 109 (24.1%) 100 (22.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U491—492 492 Kon. Olie128.20—129.50 129.20 Philips 1253—1275 gl 1275 Unilever 841855 gl 854 Hoogovens 890910 910 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U496—498 497% Kon. Olie129.20-129.50 gl 129. Philips 1278—1281 1275 Unilever 852 gb857 850 Hoogovens 908 gb912 907 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 415% Ned. Handel Mij. 299% Rotterd. Bank 329 Twentsche Bank. 305 A.K.U 488l/2 Albert Heijr. 493 Amstel Bier 581 Billiton Mij. II 447 Bols 615 Bührmann Papier 533 Deli Mij 174.50 Dordtsche Olie 603% 450 1 Heineken's 700 Hoogenhosch Sch 288 886 H.V.A 152% 530 462 106.60 Kon. Ned. Zout 1100 Kon. Olie 127.90 Müller Nat. Bezit 435 Neder). Ford 575 Ned. Gist- en Sp 434% Ned. Kabelfabr. 650 Philips Gem. Bez. 1250 Philips Pref 330 A'dam Rubber 110% Sikkens Groep 900 Stokvis R.S 274 Thomassen Dr 705 TTnilever 839% Van Berkel's Pat 360 Van Gelder Pap 343 Van der Heem 360% Ver Maohinefabr 249 Wossanen 339% Wilton Fijenoord 200 Zwanen berg-Org 893 f 216.50 f 240.50 Unitas 1 492.— Ver Bezit v. 1894 f 132.— HAL 142% X N S M 186 N Scheepv. Unie 150% Ommeren Phs. v 297 Stoomv Mij. Ned 169% Anaconda 45 Kennecott Conner 75% Aluminium Ltd. 30% Bethlehem Steel 40 U S Steel 72% Republic Steel 541 /j American Motors 71 General Motors Shell Oil 46 Cities Service 75% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Ban': Vast sl Gisteren werden op de Newyorkse effec tenbeurs enige flinke winsten geboek U.S. Steel en Luckens stegen 2 dollar o meer, Jones and Laughlin, National en Youngstown verbeterde ruim één. Western Pacific en Southern Pacific stegen om streeks 1Vz. De elektronische fondsen boekten winsten tot 5 dollal- voor Texas Instruments, IBM en Zenith, Ford verbe terde ruim 1 in een stille auto-sector en Dupont kwam 2 hoger in de groep dei chemicaliën. 1.220.000 aandelen werden omgezet. In totaal werden 1195 fondsen verhandeld, waarvan 596 hoger en 370 la ger. Het industriegemiddelde kwam van 585,83 op 591,49, dat van Spoorwegen van 126,67 op 127,43 en dat van openbare nuts bedrijven van 93,21 op 93,71. In een grote scheepsbouwloods op het terrein van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij aan de Meeuwenlaan te Am sterdam heeft in de afgelopen nacht een brand gewoed, die zich aanvankelijk ern stig liet aanzien. Kort nadat de brand was ontdekt sloegen grote vlammen uit het twintig meter hoge dak van de loods, waarin ook een lasmagazijn was onderge bracht. Het eerste werk van de brandweer was de ongeveer 150 flessen met propaan- gas uit de loods te verwijderen Toen dit gebeurd was en het gevaar voor een ont ploffing dus was bezworen, kon het vuur. dat zich voornamelijk in de houten kap had genesteld, worden bestreden. Daarbii werd ook gebruik gemaakt van de drijven de brandspuit „Jason". De brand.' dir waarschiinliik door korislnUin.-- was o- staan, is daarna snel bedww«<m

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19