FABLO COMMODORE Chief Whip de Sekoe Toeré wijst Kroesjtsjev UNO-Assemblee terecht in Zie HET WEER Patisserie Dekkers Nieuwe Afrikaanse staten tonen onafhankelijkheid Huygensprijs voor Van Duinkerken Bredase wijk moet tegen water worden beveiligd „Karei Doorman" schuldig aan aanvaring met „Frans Elza" W WHITE shirts op ieders lip! Roomboterbanketstaven üutomatsek J. fl TROMP Kroesjtsjev naar Moskou onderweg Soldaat omgekomen bij La Courtine 45e JAARGANG NUMMER 290 Radio-antenne raakte hoogspanningsleiding Ook hij is trots op zijn SMOOR Dezelfde temperatuur In de krant van heden: Het woord is aan Belgische Zeevaartraad HAZENBERG ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" Russisch gezelschap deed jlinke inkopen Vervaagde glorie Raadsfractie wil ingelicht worden over situatie in Tuindorp-Oostzaan Greenwood verlaat het schaduwkabinet in de etalages van Vogelzang 119.- VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I V mm mmd^ Êf m V iM jpuw Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I 1 1 1 M lf^ j| I 1 ll Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL J- JL ^WtIt ^Ssê# JL JL JL A franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING W"fw Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat donderdagmorgen om halftien is om gekomen de 20-jarige dienstplichtige sol daat W. van Lent uit Opheusden, die deel uitmaakte van de Nederlandse gevechts eenheid die oefent bij La Courtine. Het ongeluk gebeurde bij Beiccat. Soldaat Van Lent raakte met de antenne van zijn draagbare radio een hoogspanningsleiding, waardoor hij door de stroom getroffen werd. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Advertentie zie advertentie op pagina 20 Veel van de glorie die de vorige dag nog aan het communistisch initiatief be schoren leek te zijn, werd donderdag voor de communisten echter vervaagd, daar het in feite uitermate pijnlijk was dat de president van Guinea aan de onparlemen taire herrieschoppers zo klaar de les ge lezen had. Kennelijk hebben de nieuwe staten te groot respect voor de UNO, dan dat zij wilden gedogen dat de waar digheid van de wereldorganisatie omlaag gehaald wordt door clownerie en onbe schoftheid. Kroesjtjsevs bekering was echter slechts van korte duur. Nog eenmaal gaf hij een afscheidsvoorstelling van zijn tafelgedreun. Daarmee accentueerde hij alleen maar welk een meesterlijk antwoord Hammar- skjoeld hem gegeven had. Opnieuw had Kroesjtsjev de secretaris-generaal aange vallen en gezegd dat hij zich in Kongo gedragen had als vertegenwoordiger van de kapitalisten. Hij deed tenslotte toch wat gemoedelijker, want hij herinnerde Ham- marskjoeld eraan, dat hij, Kroesjtsjev hem eens over de Zwarte Zee had voortge- roeid. Hij zei nog altijd op wederdienst te hopen. Dit gaf Hammarskjoeld de kans voor een eclatant antwoord, dat hij als elektrische stroom door de zaal liet gaan: ik hoop nog eens de gelegenheid te heb ben u te roeien, en u te tonen dat ik al roeiende alleen mijn eigen kompas volg. Hierop volgde een groots applaus, terwijl Kroesjtsjev krachtig op tafel beukte. Nadat het koloniale onderwerp naar de voltallige zitting was verwezen, stond nog een ander procedureel punt op de agend^: de Russen wilden ook de zaak van de U2 en de RB 47 tijdens de voltallige zitting Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige westelijke tot noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 15 Medische verzorging 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 De Vogeltrek13 Taal-laria 13 Garcia de Leon13 Kerkelijk Leven13 Uitgaan in Haarlem15 Beeldverhalen 17 Feuilleton 17 Horen en Zien17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Effecten en Geldmarkt19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Kipling: Zoek moeilijkheden voor uzelf, als dat uw aard is, maar leen ze niet uit aan de buren. De Belgische Raad van Onderzoek voor de Zeevaart heeft donderdag in het vonnis over de aanvaring van het vorige jaar tus sen het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" en het Belgische vissersvaartuig „Frans Elza" het Nederlandse oorlogs schip schuldig verklaard aan het niet na komen van de voorschriften, die volgens het internationale reglement; gelden voor het voorkomen van aanvaringen op zee. Bij de aanvaring op de Noordzee kwa men op 25 september van het vorige jaar alle vijf bemanningsleden van het uit Oos tende afkomstige vissersvaartuig om het leven. In de 20 bladzijden tellende motivering van het vonnis zegt de raad, dat door de gedragslijn van de „Karei Doorman" de mogelijkheid en het dreigend gevaar van de aanvaring is ontstaan. Over gedragin gen van de „Frans Elza" zegt het vonnis, dat de raad niet met zekerheid heeft kun nen vaststellen op welk moment het vis sersvaartuig manoeuvres heeft gemaakt, die aan de ramp zijn voorafgegaan, noch of het vaartuig zich schuldig heeft ge maakt aan een ongeoorloofde of onwette lijke daad. De raad is van oordeel, dat de „Frans Elza" niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de aanvaring. sanfor en no-ironl 1 5.90 met TRUboord-uit-één-stuk Advertentie 20 STUKS F I- PLANETENWEG 4 «tELEi OON 4008 Gevulde ROOMBOTERSPECULAAS ROOMBOTERSPECULAAS met amandelen ROOMBORSTPLAAT DE TIJD IS AANGEBROKEN OM WEER BANKET BIJ DEKKERS TE KOPEN Boterstaven 1.80 per stuk 100n/o amandelen en 100%) roomboter Ter kennismaking deze week als reklame MARSEPEIN BONBONS van 75 voor 65 ct. per 100 gram. CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Advertentie ONS SUCCES Advertentie Advertentie 1 deurskast, geheel leg 84.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 President Sekoe Toeré van Guinea tijdens zijn rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. NEW YORK (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev is vanmorgen vroeg van het vliegveld Idlewild bij New York vertrok ken, op terugreis naar de Sovjet-Unie, uit geleide gedaan door een menigte van en kele honderden personen. Voor het Russische straalvliegtuig waarmede de reis naar Moskou wordt ge maakt, opsteeg, legde Kroestjtsjev nog een verklaring af, waarin hij onder meer zei, dat de Sovjet-Unie nimmer in ontwapening zal toestemmen zolang er geen waarborg bestaat, dat de noodzakelijke internationa le strijdmacht in betrouwbare handen zou liggen. Hij zei het te betreuren, dat de UNO-afgevaardigden het gevaar voor een kernoorlog niet hebben onderkend, dat aan de huidige situatie'verbonden is. Kroesjtsjev zei in een goed humeur te vertrekken, omdat er nog een straaltje hoop bestaat voor een oplossing van de belangrijkste internationale problemen do tussen komst van de UNO. Verder sprak hij de verwachting uit dat de koelheid in de Amerikaans-Russische betrekkingen zal verdwijnen. Onmiddellijk nadat Kroesjtsjev en zijn gezelschap New York hadden verlaten, werden alle bijzondere maatregelen opge heven. De zittingen van de UNO-Assem- blee kunnen nu weer als voorheen door het publiek worden bijgewoond. Kroesjtsjev en zijn medewerkers hebben drie auto's en een grote hoeveelheid ande re goederen in Amerika gekocht, zoals autobanden, accu's, antivries, televisietoe stellen, radio's en een klein apparaat voor airconditioning. Welkom De „Pravda", het officiële orgaan van de Russische communistische partij schrijft dat als Kroesjtsjev's vliegtuig in Rusland zal landen, miljoenen mensen hem zullen toeroepen: „Welkom thuis, kameraad Kroesjtsjev, en dank voor je edele en niet gemakkelijke werk voor de zaak van de waarheid". (Van onze correspondent) NEW YORK. „Maak geen poppenkast en geen wildebeestenspel van de UNO". Dat was vrij vertaald, wat Sekoe Toeré, president van Guinea in de UNO- Assemblee te zeggen had. Hij had daarvoor zijn vertrek uit New York uitgesteld en toonde zich ernstig verontrust door de onwaardige vertoningen van de vorige dag. Hij zei het diep te betreuren dat de laatste interventie gedurende de voor gaande zitting de president genoopt had de bijeenkomst te verdagen, en zei er van overtuigd te zijn dat zelfs de man die het incident teweeg gebracht had dit, bij nader inzien, met hem eens zou zijn. Wie op dat ogenblik nog mocht twij felen tot wie Toeré zich richtte werd spoedig uit de droom geholpen. De presi dent van Guinea deed een beroep op de groep waartoe de afgevaardigde van Roemenië behoorde om tijdens het debat verdere propaganda achterwege te laten. Dit konden de Roemeen en vooral Kroesjtsjev zich voor gezegd houden. behandelen. De Arherikanen zijn niet tegen de bespreking van dit onderwerp doch wen sen voor de behandeling daarvan eerst een commissie. Voor Kroesjtsjev betekent een discussie alleen maar een nieuwe kans om uitvoerig te kunnen spreken over wat hij Amerikaanse aggressiviteit noemt. Hij eiste weer excuses voor de vlucht van de U-2 plus de belofte dat dit nooit weer zou gebeuren. Hij ontkende dat de RB-47 was neergeschoten boven interna tionaal water, doch weigerde een onpartij dig onderzoek. Ruslands veiligheid wordt behartigd door de minister-president en niet door een internationaal hof, zo betoog de hij. Soms klonk er in zijn betrekkelijk gematigd betoog een lugubere ondertoon door: hij had zelf tijdens de laatste twee dagen van zijn zeereis een onderzeeboot in de nabijheid van de Baltika waargeno men. Hij zei te veronderstellen dat dit een Amerikaans schip was geweest. Hij riep uit: „Wilt ge mij soms torpederen? Goed, dan ga ik naar de bodem, maar ik zal u meesleuren". Enkele malen probeerden de Amerikaan se en Britse vertegenwoordigers hem te stoppen door op te merken dat het niet aan de orde was dat hij, Kroesjtsjev, het aanzien van de Amerikaanse president be ledigde. Kroesjtsjev werd echter door Bo- land in het gelijk gesteld. Beledigingen van persoonlijke aard had hij niet geuit, en daar hij verlof gevraagd had voor zijn afscheidsrede, was het moeilijk om te zeg gen wat wel en wat niet aan de orde was. Tot veler opluchting is Kroesjtsjev ten slotte vertrokken. Hij gaf de vergadering zijn beste wensen voor succes plus zijn preciese voorschriften in de ontwerpreso lutie om de ontwapeningskwestie aan te pakken. Zou men niet handelen naar die voorschriften, dan weigerde de Sovjet- Unie haar medewerking aan elk forum, dat zich met dat bewuste onderwerp zou willen bezighouden. De Philippijn Soemoe- long sprak weliswaar voor zichzelf, maar had namens elke UNO-vertegenwoordiger kunnen spreken, toen hij opmerkte: wan neer ik het Russische voorstel steun, noemt Kroesjtsjev mij „geen slechte man" maar als ik het niet eens ben met Kroesjt sjev, dan heet ik een lakei van de kapi talisten. Het was opmerkelijk, en des te indruk wekkender, dat deze ernstige vermaning afkomstig was van het Afrikaanse land, dat ideologisch het dichtst bij het commu nistische blok staat. Toeré zei voor alle Afrikanen en Aziaten te spreken, daar hij het enige staatshoofd uit die werelddelen is, dat nog te New York aanwezig is. Toe ré sprak voor de vuist weg in uitstekend Frans. Zijn gedistingeerde rede stak scherp af bij de rauwe scènes en uitlatingen van de vorige dag. „Geen volk, zo zei hij, heeft de moraal in pacht". Hy zag geen re den tot bittere aantijgingen bij de bespre king van het onderwerp waarover allen het in principe eens zijn: zelfbeschikking voor alle volken. Op de laatste dag van zijn verblijf in New York is Kroesjtsjev dus op zijn nummer gezet door de president van de links ge oriënteerde negerstaat Guinea. De proce dure om tot een besluit te komen betref fende de verklaring over het recht op vrij heid voor alle koloniën werd niet zozeer een succes voor de communisten alswel voor de nieuwe staten. Alleen omdat zij er zo op gesteld waren nam de Assemblee bij acclamatie het besluit deze zaak in een zitting te behandelen. Met 54 tegen 10 stemmen bij 33 onthou dingen verloren de communisten het pleit om de zaak van de U2 en de RB47 in een voltallige zitting te behandelen. De nieuwe staten stemden tegen of onthielden zich van stemming. Toen de zitting begon werd voorzitter Boland met een luid applaus verwelkomd. Deze demonstratie was kennelijk niet naar Kroesjtsjevs zin. Wederom sloeg hij met de vuisten op tafel, maar na het indruk wekkend betoog van Toeré was de sfeer aanmerkelijk gezuiverd. De ochtendzitting verliep althans harmo nisch. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië verklaarden zich bereid de verkla ring over de onafhankelijkheid voor alle afhankelijke volken ineens te behandelen tijdens de voltallige zitting. Dit is kenne lijk de hartewens van de voormalige ko loniën en zij willen hun gaarne terwille zijn. De verwijzing van dit onderwerp rechtstreeks naar de voltallige vergadering werd daarop bij acclamatie aangenomen. Kroestjsjev toonde zich zeer voldaan over dit resultaat, al insinueerde hij ook dat de kolonialisten de zaak in de voltallige bijeenkomst zouden laten verwateren. Hij noemde het een succes voor het Russische initiatief dat zelfs de Engelsen „na een goede hersenspoeling" voor de resolutie hadden gestemd. De Constantijn Huygensprijs, meester prijs voor een geheel oeuvre, in 1947 in gesteld door de Jan Campertschting in Den Haag, is toegekend aan Anton van Duinkerken (pseudoniem voor prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs). De toekenning van deze prijs, welke drieduizend gulden bedraagt, geschiedde op advies van een commissie bestaande uit mr. A. Mout, voorzitter, Bert Bakker, Pierre H. Dubois en G. Kamphuis, secretaris. Willem Jan Marie Anton Asselbergs werd 2 januari 1903 te Bergen op Zoom geboren. Aanvankelijk wilde hij priester worden en studeerde hij aan het Groot Seminarie te Hoeven. In 1927 gaf hij ech ter deze studie op om zich aan de litte ratuur en de journalistiek te wijden. In 1929 werd hij redacteur van De Tijd. On der de schuilnaam Anton van Duinkerken debuteerde hij in 1923 met verzen in het maandblad „De Roeping". Prof. Assel bergs was medeoprichter van „De ge meenschap". Hij is redacteur van „De Gids". Met zijn boek „Dichters der Con tra-Reformatie" verkreeg hij de Van der Hoogtprijs. In 1937 werd hij benoemd tot doctor honoris causa aan de universiteit te Leuven. In 1940 verkreeg hij als groot Vondelkenner de functie van hoogleraar aan de Universiteit te Leiden. In 1952 aan vaardde hij het professoraat aan de r.k. universiteit te Nijmegen. Prof. Assel bergs heeft zitting in tal van commissies en verenigingen op letterkundig gebied. Gedichten van hem zijn verzameld in .Lyrisch Labyrinth", „Hart van Brabant", „Verzen uit St. Michielsgestel", „Verza melde gedichten" (Prismaboekje) en To- Personeel van de gemeente Breda, van de Heide maatschappij van het waterschap de AA of Weerijs zijn vannacht druk be zig geweest om een hele wijk van Breda met zandzakken te beveiligen tegen het water van de Weerijs, die hectaren lan derijen heeft overstroomd en een gat van drie a vierhonderd meter heeft geslagen in de linkeroever. De eerste laag zandzakken, die onder moeilijke omstandigheden was aangebrach bleek onvoldoende, omdat het snelstromen- de water er na enige tijd weer overheen spoelde. Thans is een dijklegertje bezig de bocht bij de brug Batenburglaan, die erg zwak is en waarachter een hele woon wijk ligt, te beveiligen. Door de overstromingen, gevolg van de overvloedige regenval, kan in het landbouw gebied van West-Brabant ongeveer twintig percent van de aardappeloogst als mis lukt worden beschouwd. Dit is het gedeel te dat nu nog op het veld staat en in de drassige bodem niet meer te rooien is Ook de suikerbietenoogst lijkt in gevaar te komen. De Mark en Dintel, waarvan het peil een meter hoger dan normaal is, zijn bui ten hun oevers getreden en hebben som mige velden met bieten onbereikbaar ge maakt. Ongeveer zeventig percent der bie ten staat nog op het veld. Het gehalte van de suikerbieten wordt door het vele water wel niet ernstig bedreigd, maar het zal nu meer moeite kosten het gewas bias met den Engel". Litteraire beschou wingen van zijn hand zijn eveneens gebun deld. Verhalend proza schreef hij onder de titels „De Ravenzwarte" en „Vertelsel in de Hut", Essays verschenen onder de titel „Verdediging van Carnaval", Roofbouw", „Achter de vuurlijn", „Menschen en Mee ningen"; apologetisch werk: „Hedendaag- sche ketterijen", „Katholiek verzet", „Wel aan dan, beminde gelovigen" en „Ver scheurde Christenheid". zonder veel schade te rooien. De fabrieken zullen zolang de aanvoer stagneert, het produktieproces moeten vertragen om te voorkomen dat zij stil komen te liggen wegens gebrek aan bieten. Commando's uit Roosendaal hebben jacht gemaakt op 230 nertzen in een kwekerij in Oudenbosch die gedeeltelijk onder wa ter was komen te staan. De commando's waren gewapend met lederen handschoe nen en wisten de kostbare dieren op twee na in veiligheid te brengen. Met oog op de in het laagste gedeelte van Tuindorp-Oostzaan herhaaldelijk voor gekomen wateroverlast tengevolge van zware regenval heeft de fractie van de Partij van de Arbeid B. en W. van Am sterdam schriftelijk verzocht om inlichtin gen op de eerstevolgende gemeenteraads vergadering over de voor de bewoners nijpende situatie. Tevens stelt de fractie het op prijs dan te vernemen welke maatregelen genomen kunnen worden, behalve vernieuwing van de riolering in het Tuindorp, om herha ling te voorkomen. Dan zal naar het oor deel van de fractie de gemeenteraad de gelegenheid hebben zijn zienswijze kenbaar te maken. LONDEN De crisis in de Labourpar- tij is verscherpt door het besluit van Anthony Greenwood, een van Gaitskells felste tegenstanders, om het schaduwka binet te verlaten. Dit schaduwkabinet be staat uit de officiële woordvoerders van de oppositie in het Lagerhuis en vormt het belangrijkste orgaan van de fractie. Greenwood kondigde zijn aftreden aan in een brief aan Gaitskell, waarin hij zijn leiderschap aanvalt en hem ervan be schuldigt een scheuring in de partij te hebben veroorzaakt en deze naar de af grond te leiden. Advertentie Door de aanhoudende regen heeft men in verscheidene delen van Nederland te kampen met wateroverlast. Bij Hoe velaken ontdekte de fotograaf een meertje, dat nog niet op de kaart stond aangegeven. Advertentie Grote Houtstraat t.o. Anegangr Advertentie de TWEEZIJDIG DRAAGBARE regen mantels uit Zwitser land. Luxe poplin, in diverse combinaties, b.v. met Harris tweed (149.-), met moderne wollen ruiten (129.-) of met een heel mooie, brede ribfluweel voor

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1