Verdachte moord in Sevenum in staat van beschuldiging iiiiir Tien doden in het verkeer Dr. Mansholt mengt zich in het land hou wdebat en bondig^) Geleidelijk iets beter weer Vragen over werk van „Grontmij" in Katanga PROCO MeifrilSZtCIl AGENDA Controverse over prijsbeleid Hogere honoraria voor medewerkers van ziekenfondsen 2 Officier van Justitie meent over voldoende bewijzen te beschikken Kerkelijk nieuws 1 II Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shampoo Dodelijk ongeluk op onbewaakte overweg Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk HAARLEM DROOG EUROPEES PARLEMENT Binnenlandse, groothandel in margarine, vetten en spijsoliën Breng variatie in uw woning SAGA COMBINATIE ZITMEUBELEN PERMANENTE MEUBELSHOW v. DUIVENBODEN Echoweer zichtbaar h t o, 0 0 0 0 0 0, 0 0 0 0 0 0 o,: x\iJ DAG 14 OKTOBER 1960 De 54-jarige Belfeldse „kindervriend" Th. van B., die wordt verdacht van moord op de 11-jarige Hans Hermans uit Seve num, is vandaag officieel in arrest gesteld. De officier van Justitie in Roermond zal de metaalarbeider moord subsidiair dood slag gepaard gaande met zedenmisdrijf en diefstal (van de portemonnaie van Hans Hermans die nog niet is gevonden) en meer subsidiair feitelijke aanranding van de eerbaarheid met geweld, de dood tenge volge hebbende ten laste leggen. Tevens zal een gerechtelijk vooronderzoek wor den gevorderd. Op een persconferentie hebben de offi cier van Justitie, mr. W. C. Uiterwaal, en de commandant van de rijkspolitie in Roermond, majoor P van Boon, verteld hoe moeilijk het onderzoek is geweest Van het moment van de moord af kwam Van B. als verdachte in aanmerking. Los hiervan werd echter het onderzoek vol komen objectief ingezet. Uit de vele ge- tuigeverhoren kwam echter vast te staan dat een bepaald persoon op die zondag middag. door velen op de weg naar Seve num was gezien. Een verloofd paar wees herhaaldelijk uit een serie foto's één be paalde foto aan als die van de man die zij die middag daar hadden gezien. Sommigen beweerden positief dat het de „Amerikaan", zoals men daar Van B. kende, op zijn rode scooter was. Vele van deze verklaringen moesten op hun juist heid woeden nagegaan. Twee keer was Van B. die dag bij vrienden in Tegelen geweest, de laatste maal omstreeks vijf uur. Daar heeft hij toen bij het verlaten van het huis een kolenschop meegenomen. Deze schop werd later in de buurt waar het misdrijf is gepleegd teruggevonden. Aan de schop zaten resten van veen, zand en een blauwachtige klei. Het vorige jaar had men in de Peel vele putten uit gediept en er bleek op grotere diepte klei voor te komen in de peelgrond. Het labo ratoriumonderzoek echter wees uit dat deze klei overeenstemde met de grond monsters uit Tegelen. Toen bij de sorteer- proeven met de speurhond Van B. tot drie maal toe door de hond werd aangewezen was dit punt van het onderzoek volkomen rond. De verdachte blijft intussen hardnekkig ontkennen. Behalve de schop heeft de po litie nog meer bewijzen tegen hem ver zameld. Zijn opgegeven alibi dat hij die zondag op de kermis in Baarlo doorbracht, klopt ook niet. Later gaf hij toe wel op de weg naar Tegelen te zijn geweest maar onderweg te zijn teruggekeerd omdat hij vermoedde dat zijn Sevenumse relaties ook wel naar de kermis zouden zijn. Geraffineerd en slagvaardig De officier in Roermond meent al met al voldoende bewijsmateriaal te hebben. De verdachte Van B. is een keiharde man die daarbij geraffineerd is en ook zeer slagvaardig weet te zijn bij het verhoor. Behalve deze moord zal hem een tweede groep misdrijven ten laste wórden gelegd namelijk misdrijven tegen de zeden ge pleegd met minderjarige kinderen. Latei- is vastgesteld dat hij voor zijn praktijken zowel met meisjes als met jongens te doen had. Deze misdrijven die zelfs nog niet alle Ned. Herv. Kerk Beroepen te Berkenwoude: L. J. van der Kam te Langezwaag (Fr.); te Wierden (toez.): H. N. van Hensbergen te Renkum; te Rotterdam-harlois: C. Verhage te Hil- versum-Centrum. Aangenomen naar Zoe- termeer: J. Spelt te Dinteloord. Bedankt voor Genemuiden: J. Wieman te Oude water; voor Harkstede-Scharmer (toez.): P. H. Borger te Birdaard. Geref. Kerken Beroepen te Port Arthur (Canada) (Chr. Ref. Church): J. D. Pereboom te Pese (Dr.) Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Voorburg: C. Trimp te Middelburg. bij de politie bekend waren, heeft Van B. bekend. Hiervoor zal hij dus al tot de nodige jaren worden veroordeeld. Boven dien heeft verdachte nog een voorwaarde lijke straf van vijf jaar, die hij nu zeer zeker zal moeten uitzitten. In Belfeld had men tegen de metaal arbeider geen enkele argwaan. Hij stond hier om zijn tractaties aan de jeugd be kend als de „kindervriend". Hij was in het dorp een algemeen gezien persoon. Een enkele keer heeft hij wel eens iets uit zijn verleden aan vrienden verteld maar dan deed hij het voorkomen alsof dit in Ameri ka was gebeurd. De officier van Justitie en de comman dant der rijkspolitie zeiden er van over tuigd te zijn dat deze gevaarlijke ver dachte voor zijn hele leven uit de maat schappij moet worden verwijderd. Het Tweede-Kamerlid de heer N. van der Veen (P.S.P.) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Econo mische Zaken vragen gesteld over de voorlopige overeenkomst tussen Katanga en de Nederlandse ontginningsmaatschap pij „Grontmij" over uit te voeren civiel- en cultuurtechnische werken in Katanga. Hij vraagt onder meer of het overleg hier over met medewerking of met medeweten van de regering heeft plaatsgehad en of de ministers niet van mening zijn, dat, ge zien de uiterst precaire situatie, die mo menteel in Kongo bestaat en gelet op de ondersteuning, die de Nederlandse rege ring aan de gecombineerde politieke, mi litaire en economische operatie van de UNO geeft, overleg met Katanga dit be leid belemmert en doorkruist. Voorts wil de heer Van der Veen weten of de rege ring bereid is alsnog maatregelen te ne men om te voorkomen, dat deze en der gelijke niet via de organen van de UNO lopende onderhandelingen en overeen komsten de politieke situatie in Kongo beïnvloeden. :t:. Commando's uit Roosendaal hebben met hun rubberboten uit het over stroomde gebied in Oudenbosch voor 20.000 gulden aan kostbare dieren uit een nertsenkwekerij gered. Achttien nertsen waren reeds verdronken, voor dat er hulp kwam opdagen. Advertentie Kijk in de spiegel: uw hair lijkt jonger, is jonger en vin een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO met el Extra voordelig I Voldoende voor ca. 8 wassingen Pmdtnt fin/dokt, dut primt Op de spoorwegovergang in Westerwij t- werd (Gr.) is de groentenhandelaar B. de Ridder uit Thesinge met zijn auto tegen een locomotief gebotst- De auto werd een vijftig meter meegesleurd. De man werd uit de wagen geslingerd en kwam met het hoofd tegen een paal. Hij was op slag dood. De locomotief werd zwaar bescha digd en moest gesleept worden. Het spoor wegverkeer werd anderhalf uur gestremd. De reizigers werden met autobussen ver der gebracht. In Noordbergum is de 58-jarige brom fietser M. Elzinga uit Jacobiparochie do delijk verongelukt bij een poging om de drukke rijksweg Leeuwarden-Groningen over te steken. De. man werd aangereden door een vrachtauto toen hij bij een op breking het fietspad verliet en niet vol doende op het verkeer lette. Door de botsing stootte de benzinetank van de bromfiets lek waardoor deze in brand vloog Arbeiders doofden de vlam men met zand. De heer Elzinga had een dubbele been breuk, een schedelbasisfractuur en rug verwondingen opgelopen. Hij werd naar het Diaconessenhuis in Leeuwarden ge bracht, waar hij overleed. Het slachtoffer was weduwnaar. In Ooi bij Roermond werd de 33-jarige mevrouw Toebosch uit Ooi op haar fiets door een personenauto aangereden, toen zij aarzelde bij het inslaan van een weg op een driesprong. Zij viel met het hoofd tegen de auto waarna zij meters ver weg geslingerd werd. De vrouw werd naar het ziekenhuis in Roermond overgebracht, maar bij aankomst was zij al overleden. In Arnhem is het vierjarig meisje H. Meyrink bij het oversteken van de weg door een trolleybus overreden. Het kind overleed ter plaatse. In Deurne (N.B.) werd het zevenjarig zoontje van de familie F. Dekker door een vrachtwagen aangereden en op slag Advertentie IV! cc IN rv O rwcccrxo IICI}XCII: Pol dial gevil oVcM legen hcjfdpiin, kicspiin. #3est, »rii dljll IVICCIIK V nep. bij er- krijgbaarfo «uis nwt 6 pocdc^^riaar ook in MEENK'S POEDER^ Poeders tegen hoofd^ diarrhee, influenza, rhc gevatte kou. periodicK krijgbaar in etuis met helpen! Er zijn Meenk's ^kiespijn, hoest, griep, piatiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver- '6 poeders maar ook in :en handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist. Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 u.: Haag se Cornedie met „Heeft Constance gelijk?" BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Waarover men niet spreekt", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Liefde en be geerte', 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Te jong voor liefde", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De Woeste Hoogte". Minerva Theater: Vandaag 20.15 u. en zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Funny Face", a.l. Zaterdag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: „Jerry als baby-sitter", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De zaak MP", a.l. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Verraad op bevel", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „Verraad op be vel", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks 10 12.30 en 13.20—17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10—22 u. Vleeshal: Tot 18 okt expositie .„Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 14—17 en 20—22 u., zondags 1317 u. Vishal: Tot 31 okt. natuurexpositie (zie Vleeshal). VRIJDAG 14 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Storm over Rusland". Rex, 20 u.: „De bruiden van Dracula". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. ZATERDAG 15 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Storm over Rusland". Rex, 20 u.: „De bruiden van Dracula". Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. VRIJDAG 14 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Vijf helse uren". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Katja, de ongekroonde keizerin". W.B. Theater, 20 u.: „Pawnee". ZATERDAG 15 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Vijf helse uren". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Katja, de ongekroonde keizerin". W.B. Theater, 20 u.: „Pawnee". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „De man die verdwijnen moest"; zondagmiddag 14.30 u.: „Bij de luchtbe scherming". Advertentie Haarlem, 14 oktober - Naar wij ver nemen zal geheel Haarlem worden drooggelegd door de RUTON CENTRIFUGE-ACTIE van DE BLOCK. RUTON CENTRIFUGES worden nu door DE BLOCK geleverd tegen een wekelijkse betaling, die zelfs voor huur te laag schijnt slechts 2.85 p. week. Als men dat wenst, wordt het appa raat eerst 2 maanden op proef ge plaatst. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G. Executieve Com missie, die de leiding heeft gehad bij het ontwerpen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid voor de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap, heeft donderdag het Europese Parlement gewaarschuwd voor een landbouwpolitiek, die uitgaat van hoge prezen en drastische afsluiting van de Europese markt. Hij kwam tydens het debat over de landbouw in het Parlement in het geweer tegen een ont werpresolutie van de landbouwcommissie, die de basis van het debat vormde. In dat ontwerp wordt gepleit voor een optrekken van de landbouwprijzen in de zes landen aan het Duitse prijspeil, dat het hoogste van de zes landen is. Voorts vraagt de reso lutie, waarover vandaag zal worden gestemd, om een straffe regeling van de invoer van landbouwprodukten aan de hand van een jaarlijkse behoefteraming op grond van de geschatte produktie en consumptie. De heer Mansholt had midden in het de bat het woord gevraagd om de afgevaar digden er op te wijzen, dat ze zich op een gevaarlijk pad bevonden. Natuurlijk moe ten we streven naar een goed inkomen voor de boeren. Zij moeten een zo hoog mogelijke prijs voor hun produkten krij gen, zo verklaarde hij, maar daarbij moe ten we niet a priori de hoge prijzen in Duitsland die volkomen kunstmatig zijn, als richtsnoer nemen. Daarvoor bestaat geen enkele economische grond. Het kan alleen maar leiden tot het kweken van overschotten. Wat de invoerpolitiek betreft, wil de ont werpresolutie van de landbouwcommissie teruggrijpen op een stelsel, dat de E.E.G. Executieve Commissie zelf al heeft laten varen, een stelsel, dat in feite neer komt op contingentering aan de hand van ge raamde importbehoeften. De heer Mans holt zette uiteen dat de Executieve Com missie wel met een jaarlijkse balans en een stelsel van invoervergunningen wil werken, doch alleen maar om te kunnen ingrijpen als op een bepaald ogenblik de markt overvoerd dreigt te worden. Voor een stelsel als de landbouwcommissie be pleit zou men toestemming aan het G.A.T.T. moeten vragen. Het gevolg daar van zou zeker zijn, dat het G.A.T.T. voor waarden stelt, die de bewegingsvrijheid van de Gemeenschap op ander gebied dróstisch beperken. Het betoog van de vroegere minister van Landbouw sloot aan bij het verzet, dat verscheidene Nederlandse afgevaardig den tegen de duidelijke protectionistische neiging van de ontwerpresolutie hadden aangetekend. Hun houding wordt voorts gedeeld door de gehele socialistische frac tie. De Duitse socialiste mevrouw K. Stro bel heeft niet minder dan acht amende menten ingediend om te proberen het pro tectionistische element in de ontwerpreso lutie af te zwakken. De Nederlandse liberale afgevaardigde mr. F. G. van Dijk verklaarde donder dagochtend echter, dat hij liever tegen een duidelijk protestionistisch gestemde re solutie stemde, dan vóór een geamen deerd ontwerp, dal onduidelijk was op dit punt en ruimte overliet voor verschillen de interpretaties. Als doel van het land bouwbeleid stelde de heer Van Dijk een gezond boerenbedrijf. Een boer is echter, met inachtneming van de bijzonder aspec ten van de landbouw, een vrije onderne mer. Hij moet dus net als de onderne mers in andere bedrijfstakken risico's dra gen. De Nederlandse KVP-afgevaardigde mr. Ph. C. M. van Campen zag in het geroep om bescherming van de landbouw een gebrek aan vertrouwen in de groeien de kracht van de Gemeenschap. De land bouw behoefde zich dus niet achter „drie dubbele deuren" op te sluiten. Zijn fractiegenoot C. J. van der Ploeg vestigde nog de aandacht op de sociale aspecten van het landbouwbeleid. Aller eerst moet de sociale achterstand van de boeren en de landarbeiders worden opge heven. Hij drong aan op een spoedige Dr. Mansholt conferentie van werkgevers- en werkne mersvertegenwoordiger over de sociale aspecten van het landbouwbeleid. De grote tegenspeler van de Nederland se opvatting in het debat was de Duitse christendemocraat Lücker, voorzitter van de Beierse boerenbond. Hij geloofde, dat men niet ongerust behoefde te zijn over een aanpassing van het Europese prijspeil aan het Duitse. Sedert de E.E.G. in 1958 in werking trad, zijn de graanprijzen in Nederland en Frankrijk reeds meer dan twintig percent gestegen, terwijl ze in Duitsland en België onveranderd bleven. Lücker zag hierin een doelbewuste tactiek van de regeringen ter voorbereiding van de prijsaanpassing. De Nederlandse socialistische landbouw deskundige, ir. H. Vredeling, bestreed met nadruk, dat deze prijsontwikkeling een vooropgezette regeringspolitiek is geweest. Hij wees er op, dat de door Lücker ge noemde verhoging der graanprijzen in Ne derland grote moeilijkheden had veroor zaakt, die bij verdere voortgang ernsti ge consequenties voor de betrokken Ne derlandse boeren zouden kunnen hebben. De E.E.G. Executieve-Commissie wil een aanpassing niet a priori op het hoge Duitse prijspeil afstemmen. In tegendeel, in de voorstellen is reeds in een verla ging van het Duitse prijspeil voorzien, naast verhoging van de prijzen in landen met een laag prijsniveau, waaronder Ne derland. De 48-jarige P. J. Kivits uit Hank (N.B.) werd op de Velserweg in Amsterdam toen hij om een plas te ontwijken op de rij baan stapte, aangereden door een perso nenauto. De man overleed ter plaatse. Tussen Peize en Eelde werd de 24-jari- ge betonwerker B. Hagenauw uit Peize op zijn bromfiets door een bus aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en had twee kinderen. In het St. Canisiusziekenhuis in Nijme gen overleed de 71-jarige heer J. A. Claes- sen uit Arnhem, die vorige week vrijdag in Arnhem werd aangereden door een per sonenauto. Op de rijksweg EindhovenWeert onder de gemeente Weert botste de 22-jarige W. L. C. Biessaart uit Den Haag met een be stelwagen tegen een militaire auto, waarvan de bestuurder zonder voorrang te verlenen uit een zijweg de rijksweg opreed. De bestuurder van de bestelwagen werd zo ernstig gewond, dat hij even later ter plaatse overleed. In het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam is de 78-jarige mevrouw A. de Jong over leden die zaterdagmiddag op de Eerste Middellandstraat werd aangereden door een bromfietser. Zij liep een hoofdwondje op en wilde niet naar een ziekenhuis ge bracht worden. Dinsdagavond verslechter de haar toestand en moest zij worden opge nomen. Nieuw bedrijfschap Bij K.B. is ingesteld het bedrijfschap voor de binnenlandse groothandel in mar garine, spijsvetten en spijsoliën. Naast al gemene bestuurlijke bevoegdheden heeft dit bedrijfschap de bevoegdheid ontvangen tot regeling van een aantal met name ge noemde onderwerpen. Daartoe behoren onder meer: De bevordering van de zui verheid en kwaliteit in ondernemingen, waarin margarine wordt omgepakt of ver mengd met boter; de verzorging en de verpakking van de in die ondernemingen gemaakte produkten; de technische in richting van de bedoelde ondernemingen, voor zover deze verband houdt met de be vordering van de zuiverheid en kwaliteit van de produkten en de aanduiding van ten verkoop aangeboden produkten door degenen, die een dergelijke onderneming drijven. Met de instelling van dit nieuwe be drijfschap is het aantal publiekrechtelij ke bedrijfslichamen thans gekomen op 53, namelijk: 1 hoofdproduktschap, 2 hoofd bedrijfschappen, 14 produktschappen en 36 bedrijfschappen. Advertentie Noorse architect verwekt revo lutie in de meubelbranche met Keuze uit 168240 mogelijkheden. Dit wordt u getoond v.a. zaterdag 15 oktober bij HAARLEM's SPAARNE 11 t/o de Damstraat HAARLEM - TEL. 13608 - 17165 Bliksembuis. Door een werkgroep van de Nederlandse Geologische Vereni ging is in het Belgische grensplaatsje Her- genrath, zeven kilometer ten zuiden van Vaals, op een heiheuveltje een fulguriet (bliksembuis) uitgegraven. De lengte van deze buis bedroeg dertien meter. Dit is voor zover bekend het langste exemplaar, dat ooit ergens werd aangetroffen. W.' A. M. Lautenslager overleden. In Den Haag is op 61-jarige leeftijd over leden de heer W. A. M. Lautenslager, directeur Personele Zaken van het depar tement van Defensie, voordien directeur Dienstplichtzaken van dit departement. Hij was reserve-luitenant-kolonel bij de in fanterie b.d. Mechanisatie. Naar het Centraal Bu reau voor de Statistiek mededeelt, beschikt de Nederlandse landbouw volgens de uit komsten van de mei-telling 1960 over 81.700 trekkers. Dit is 15.100 meer dan twee jaar geleden. De totale trekkercapaciteit bedraagt thans 80 pk per 100 ha, tegen 44 in 1955 en 24 in 1950. Na 15 jaar. De commandant van smaldeel V, commodore Ferwerda, heeft tijdens het verblijf van het smaldeel in Noumea, in de Stille Oceaan, het oorlogs- herinneringskruis met. gesp 1940'45 uit gereikt aan de Franse korporaal Corneille, die als parachutist in de nacht van 7 op 8 april 1945 in Drente achter de Duitse linies afsprong en zich onderscheidde. Door om standigheden kon deze onderscheiding niet eerder aan de betrokkene worden uitge reikt. De ziekenfondsraad heeft zijn goedkeu ring verleend aan een aantal overeenkom sten, gesloten tussen de organisaties van specialisten, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen enerzijds en de ziekenfond senorganisaties anderzijds. De overeen komsten betreffen de honorering van deze medewerkers voor hulp aan ziekenfonds verzekerden voor 1961. Het algemene peil der tarieven voor de onderscheidene vormen van specialistische hulp blijft voor 1961 hetzelfde. Partijen zul len over een tussentijdse aanpassing on derhandelen, indien de ontwikkeling op economisch terrein daartoe aanleiding geeft. De tarieven voor tandheelkundige hulp zullen voor 1961 een stijging van gemid deld 6,3 pet. ondergaan. Dit betekent naar schatting een verhoging der ziekenfondsuit gaven met ongeveer 2.2 miljoen gulden (wettelijke verzekering 1.7 miljoen en vrij willige verzekering 0.5 miljoen). Voor zo ver de verzekerden voor tandheelkundige hulp bijbetalingen verschuldigd zijn, zal de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid worden geadviseerd deze bij betalipgen eveneens met 6,3 pet. te ver hogen. Het honorarium der apothekers wordt verhoogd van 2,40 tot 2,54 per verzeker de persoon per jaar, de kostenvergoeding per verzekerde persoon van 1.04 tot 1.08 en de vergoeding per verrichting van 0.37 tot 0.43. Totaal zullen de uitgaven der ziekenfondsen voor farmaceutische hulp hierdoor naar schatting stijgen met 2,8 mil joen gulden (wettelijke verzekering 2,2 en vrijwillige verzekering 0.6 miljoen). Voor vroedvrouwen zal het thans gelden de tarief van 55,- per bevalling met in gang van 1 januari 1961 worden verhoogd tot 60,- voor vroedvrouwen, in het bezit van uitgebreide bevoegdheid. Voor haar, die deze niet bezitten, wordt het honora rium van 50,- op 55,- gebracht. De ho gere uitgaven der ziekenfondsen worden als gevolg van deze herziening begroot op 520.000,- (wettelijke verzekering 385.000 en vrijwillige verzekering 135.000,-). De verhogingen der honoreringen hou den in hoofdzaak verband met de stijging van het loonpeil, de huurcompensatie per 1 april 1960 en de gestegen praktijkkosten. De Amerikaanse „Echo" cirkelt nog steeds om de aarde. De Utrechtse sterren wacht deelt mee, dat hij in de komende dagen in de vroege ochtenduren weer hoog in het zuiden te zien zal zijn: zaterdag om 6.43, zondag om 6.12 uur en maandag en dinsdag respectievelijk om 5.52 en 5.26 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: WEERRAPPORTEN Het lagedrukgebied bij Denemarken, dat Maximum-temperaturen de laatste dagen het weer in ons land puiten- en oinneniana heeft beheerst, neemt geleidelijk verder van gisteren, in betekenis af. Een randstoring ervan be- Neerslag laatste 24 uur woog zich vrijdagmorgen langs de Engel van draait de wind naar noordelijke rich tingen, waarbij de aanvoer van koude en onstabiele lucht nog aanhoudt. Daarom zullen ook morgen nog plaatselijk enkele buien vallen, maar ze zullen door opkla ringen worden afgewisseld. Tussen IJs land en Schotland ligt een gebied van ho- voor het weer in ons land. t> u c r Zaterdag 15 oktober Zon op 7.04 uur, onder 17.47 uur. Maan op 1.09 uur, onder 15.47 uur. Maanstanden 20 okt. 27 okt. 13.03 uur 8.34 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrqdag 14 oktober Hoog water 10.32 en 23.09 uur. Laag water 5.34 en 18.02 uur. Zaterdag 15 oktober Hoog water 11.56 en uur. Laag water 7.03 en 19.32 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te T.Tmnidpn. Het hoog en laag watei te Zandvoort is Den Helder half bew. wnw 13 10 8 Ypenburg regenbui wzw 13 Vlissingen half bew. zw 12 4 Eelde regen zw 12 4 De Bilt zwaar bew. wzw 13 16 8 Twente regen zzw 12 Eindhoven onbewolkt zw 12 7 Zd-Limburg zwaar bew. z 10 3 Helsinki geheel bew. n 7 0 Stockholm geheel bew. nno 11 3 Oslo geheel bew. windst. 6 2 Kopenhagen half bew. no 11 Aberdeen regenbui nnw 10 4 Londen zwaar bew. wnw 12 0 Amsterdam zwaar bew. z 13 13 Brussel onbewolkt zw 11 Luxemburg zwaar bew. wzw 12 Parijs zwaar bew. windst. 13 Bordeaux licht bew. windst. 13 Grenoble mist windst. 13 Nice zwaar bew. n 17' 8 Berlijn regen zzw 10 Frankfort geheel bew. wnw 10 3 München onbewolkt zzw 10 Zürich mist wnw 11 Genève mist windst. 11 Locarno zwaar bew. 0 16 Wenen onbewolkt zzw 11 Innsbruck onbewolkt windst. 13 Belgrado onbewolkt windst. Athene onbewolkt n 0 Rome zwaar bew. windst. 19 0 Ajaccio regen ono 18 2 Madrid licht bew windst. 17 0 Mallorca zwaar bew w 21 46 T n o">Keu nnw 21 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2