DAMESCOAÏS NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Muizen overleven ruimtereis in Atlas-raket Premier Debré presenteert de Franse militaire politiek Massaal proces in Turkije begonnen Europees parlement wenst spoedig een universiteit EtëüEL 3 Schijn van een kans Doodstraf wordt geëist in 30 der 500 gevallen Drie doodvonnissen in Cairo wegens spionage Gevangenisstraf verwacht voor Meeuwis Goudswaard Proces tegen Lagaillarde c.s. begint op 3 november EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! Volgend jaar misschien een menselijk astronaut Nationale Vergadering zal het kernzwaard wel aanvaarden zonder serieuze tegenkanting Beer op één sok Nederland heeft in 1949 Nieuw-Guinea toegezegd ê:K u w 48 Op de raatótoel r~ VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Kennelijk behoort een samengaan van de zes landen van de Euromarkt met de zeven van de Europese Vrij handels-Asso ciatie nu zodanig tot het land der dromen, dat ook de schijn van een streven haar het bereiken van overeenstemming niet meer op wordt gehouden. Speelde bij de oprichting van de EVA deze schone schijn nog een rol, de jongste conferentie van deze landen heeft alle resterende illusies wel volledig doorge prikt. Aanvankelijk heeft men zich in krin gen van de „zeven" nog beijverd om de E.E.G. in het tempo van de tariefsverla gingen bij te blijven, maar ook daar ziet men thans van af. Het versnellingsplan van prof. Hallstein voor de vermindering der tolmuren tussen de E.E.G.-landen heeft de tegenstelling in Europa tenslotte dus toch verscherpt, nu de EVA-landen niet mee kunnen komen. De kloof wordt dus breder in plaats van smaller en de laatste hoop op een spoedig vergelijk in bepaalde opzichten is gevestigd op de con ferentie inzake de Algemene Overeen komst van Tarieven en Handel (GATT), die op het ogenblik in Genève wordt ge houden. Op deze conferentie zouden misschien onderlinge tariefsverlagingen tussen de twee gemeenschappen kunnen worden uit gewisseld, waardoor de EVA per 1 juli 1961 de tarieven met tien percent zou kun nen verlagen. De categorische verklaring van de EVA- landen, niet het initiatief tot onderhande lingen met de E.E.G. te zullen nemen ook al zegt men er wel bij dat de stem ming tussen „zes en zeven" zo veel ver beterd is wijst ook niet bepaald naar een rooskleurige toekomst. De E.E.G. neemt eigenlijk dezelfde'houding aan en heeft dat ook met de acceptatie van het plan-Hallstein gedaan, namelijk tonen dat de Euromarkt een feit is waar men reke ning mee moet houden. Engeland en ook de andere landen van de EVA zouden dan op den duur wel eieren voor hun geld kie zen en een modus tot samenwerking met de E.E.G. zoeken. Aan het eind van deze maand zal er informeel overleg tussen Engeland en de Bondsrepubliek plaats vinden, waarbij de resultaten der raadpleging van ieders partners over het gesprek Adenauer-Mac- millan zullen worden belicht. Misschien dat het gesprek tussen E.E.G. en E.V.A. daarmee weer op gang zou kunnen ko men. Maar daarvoor is de medewerking van Frankrijk nodig en het ziet er aller minst naar uit dat de regering De Gaulle voor een werkelijke samenwerking met Engeland in handelspolitiek opzicht voelt. Er is helaas slechts een schijn van een kans dat de kloof tussen E.E.G. en E.V.A. op korte termijn zal worden overbrugd. YASSI (Turkije) (Reuter) Op 't eiland Yassi in de Zee van Marmora is vandaag het proces begonnen tegen bijna vijfhon derd vooraanstaande figuren van het be wind dat op 27 mei in Turkije door een militaire staatsgreep werd omvergeworpen. Onder de beklaagden bevinden zich oud president Bayar, oud-premier Mendères, alle leden van diens kabinet en de leiders van diens Democratische partij. Hun wordt handelen in strijd met de grondwet, misbruik van staatsfondsen en politieke corruptie ten laste gelegd. Zo zouden zij dagbladen hebben verboden en de oppositie geneutraliseerd en zodoende „de dictatuur van een partij" hebben ge vestigd. Reeds is medegedeeld dat tegen ruim dertig beklaagden de doodstraf zal worden geëist. Hieronder zouden zich Bayar en Mendères bevinden. De oud-president wordt ondermeer beschuldigd van het ver kopen voor veel geld van een collie, die hij van het Afghaanse staatshoofd ten ge schenke had gekregen. Op de tenlasteleg ging van Mendères komt een geval van aanzetting tot abortus voor. Het hooggerechtshof, dat de zaak behan delt, telt acht leden. Tegen zijn uitspraken is geen beroep mogelijk. Doodvonnissen moeten echter worden bekrachtigd door het „Comité van de nationale eenheid", dat nu het gezag in handen heeft. CAïRO (Egypte) (Reuter/AFP/UPI) Het hooggerechtshof in Cairo heeft drie Egyptenaren ter dood veroordeeld op be schuldiging van spionage voor Israel. De ze uitspraak betrof drie mannen, van wie er twee bij de staatsluchtvaartmaatschap pij werkten als piloot en boordwerktuig kundige, terwijl de derde personeelschef van de Fordfabriek in Alexandrië was. Deze vonnissen waren de eerste in een reeks spionageprocessen, waarbij in totaal zeventien mensen, onder wie de 67-jarige Nederlander Meeuwis Goudswaard, betrok ken zijn. (UPI) Toen enige rechtsadviseurs aan Goudswaard hadden uitgelegd, dat hij voor zijn activiteiten tegen de Verenigde Arabische Republiek, de doodstraf was ontgaan, trok er een zwakke glimlach over zijn gezicht. Egyptische advocaten ver wachten, dat Goudswaard slechts een lich te gevangenisstraf zal krijgen vanwege zijn gevorderde leeftijd en omdat hij tot in bijzonderheden bekend heeft wat hij heeft gedaan. Onder de twaalf andei'en, voor wie het vonnis is uitgesteld, bevinden zich een Duitser, twee Italianen en twee Grieken. De opluchting stond hun allen duidelijk op het gezicht te lezen. De doodvonnissen moeten nog worden be krachtigd door de Groot-Moefti, de Mo hammedaanse opperrechter. PARIJS, (Reuter) Het proces tegen Pierre Lagaillarde, de afgevaardigde uit Algiers, die een van de leiders was van de opstand in die stad in januari, zal op 3 november worden geopend. Met hem zul len nog ongeveer twintig mensen terecht staan. De zittingen zullen openbaar zijn. Advertentie wees fris en vrolijk e> t smaakt fantastisch IN NEDERLAND GEBOTTELD MET TOESTEMMING VAN DE RECHTHEBBENDE OP DE GEDEPONEERDE HANDELSMERKEN "FANTA" EN "COCA-COLA" CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) De drie zwarte muizen die gisteren met een Atlasraket een ruimtereis hebben gemaakt, hebben deze reis overleefd. Zy vestigden, door op achtduizend kilometer afstand te komen van de plaats van Iamcering, een afstandsrecord voor Amerikaanse raketexperimenten met dieren. Het was de eerste maal dat de Atlas „passagiers" meenam. (Van onze correspondent PARIJS. Met een uitvoerige en klare redevoering, die op rustige toon werd voorgedragen, heeft de Franse minister-president Michel Debré gistermiddag in de Nationale Vergadering onder grote belangstelling een uiteenzetting gegeven van de militaire politiek van zyn regering of juister van generaal De Gaulle die gericht is op het bezit van een eigen kernbewapening en uitrusting. Die militaire plannen ver eisen de lieve som van by na tien miljard gulden over een periode van vier jaren en de helft van dat bedrag zal aan de „Force de frappe", het nieuwe instrument van stootkracht worden besteed. De aanzienlijke tegenstand die dit project in Franse poli tieke en militaire kringen ontmoet, wordt overigens niet alleen door deze mogelijk levensgevaarlijke, financiële aderlating gemotiveerd. Alle aanhangers van de Europese federatie op de linker- en de rechtervleugel verwyten de generaal bovendien dat een kernbewapening op nationale basis de militaire integratie zal remmen en zelfs door kruisen. Op den duur vreest men zelfs dat het Franse „kernzwaard" het Amerikaanse isolationisme in de kaart zal moeten spelen en zo de Noordatlantische Verdrags organisatie dreigt te ondergraven. Vanwege die aspecten kan dan ook wor den voorspeld dat volgende week, wan neer de kamerleden zelf aan het woord mogen komen, het hele terrein van de ook in Frankrijk aangevochten buiten landse en Europese politiek van De Gaul le onder schot zal worden genomen. Een offensief overigens, om in militaire ter men te blijven spreken, met losse flod ders, want zodra de premier de vertrou wenskwestie zou stellen, lijdt het geen twijfel of hij zal de meerderheid terstond verkrijgen. De stok die De Gaulle bij voorbaat alweer achter de poorten van het Palais Bourbon heeft gezet door in geval van kabinetscrisis met onmiddellijke ont binding van het parlement te dreigen, zou ook dit keer zijn effect onmogelijk kun nen missen. Men kan intussen premier Debré de er kenning niet onthouden dat hij in een hel der betoog de officiële gaullistische begin selen en stellingen kundig heeft verde digd. Hij bestreed de opvatting die ook. oud-premier Paul Reynaud, die voor de laatste oorlog generaal De Gaulle heeft „ontdekt", vorige week heeft uitgespro- Officieel is bekend gemaakt dat de mui zen in goede conditie zijn. Ze zullen nu per schip naar Cape Canaveral worden teruggebracht en daar worden geobser veerd met het oog op de invloed van stra ling op lange termijn. De neuskegel, waar in de muizen hun tocht maakten, werd geborgen in het doelgebied in het zuidelijk deel van de Atlantische oceaan, ongeveer drie uur na de lancering. Tijdens de reis werd een hoogte bereikt van ruim duizend kilometer. De muizen waren meegestuurd om de deskundigen gelegenheid te bieden de gevolgen van straling en gewichtloos heid op levende wezens te bestuderen. Misschien zal met een raket van dit type volgend jaar een poging worden gedaan een mens in een baan om de aarde te brengen. De raket was te 04.35 uur afge vuurd. DJog geen half uur later kwam de neuskegél in het doelgebied terecht, na door een stralingsgordel om de aarde te zijn gegaan. De berging was te 08.08 uur een feit. Het is de bedoeling de muizen met elkaar en met andere soortgenoten te laten paren om op deze wijze de erfelijke gevolgen van de ruimtevlucht te kunnen bestuderen. Tijdens een rede van de Philippijnse afgevaardigde Soemoelong in de UNO- Assemblee trok, Kroesjtsjev een schoen uit en liet deze met volle kracht op zijn lessenaar neerdalen. Daarop ging Kroesjtsjev staan, hief zijn rechter hand op, draaide zich om en sloeg op nieuw op zijn lessenaar. Hierop stond president Boland hem toe het spreek gestoelte te beklimmen. Kroesjtsjev schreed hier met een strak gezicht naar toe en verklaarde toen: „Ik pro testeer tegen de ongelijke behandeling van de afgevaardigden der hier ver tegenwoordigde landen. Wij leven op aarde niet bij de gratie Gods of bij die van u, mijnheer Boland, doch ingevol- de de kracht van het Russische volk. U zult de stem der waarheid, die don derend en onophoudelijk weerklinkt en de woorden: „Laat ons het kolo nialisme begraven en hoe eerder hoe beter", niet tot zwijgen kunnen bren gen". Hierop draaide Kroesjtsjev zich om en liep, in zijn handen klappend, terug naar zijn zetel. Vele afgevaar digden applaudisseerden. (Telefoto). ken dat het Atlantische pact door de Fran se plannen zou worden bedreigd. De Fran se regeringschef kwam daarentegen wel met een eigen oude grief tegen de NAVO voor de dag toen hij de Atlantische bond genoten weer beschuldigde in hun solida riteit te kort te schieten jegens Frankrijk, dat zich in Algerije voor de westelijke belangen heeft ingezet. Hoe die beschuldiging van een tekort aan medewerking der bevriende landen te rijmen is met de officiële Franse stel ling dat de Algerijnse oorlog als een zui ver binnenlandse aangelegenheid moet worden beschouwd, heeft de premier ech ter ook dit keer niet nader uiteengezet. Bruidsschat De militaire integratie wees de pre mier nogmaals uitdrukkelijk van de hand, zo goed als de andere grote mogendhe den die dat, volgens hem, ook weigeren. Niemand wil er oprecht van weten, riep Debré uit. Militaire samenwerking? Vol mondig ja, antwoordde de premier zich zelf, maar dan moet je ook wat te bieden hebben. En als grote natie is Frankrijk tegenover zich zelf verplicht, zo legde De bré uit, zijn leger naar de modernste eisen in te richten. Wanneer je een huwelijk wilt sluiten, zoals de premier de dag te voren de leden van de militaire kamer commissie lyrisch had voorgehouden, dan moet je zorgen voor een bruidsschat. Ma rianne's bruidsschat nu zal, zo De Gaulle zijn zin krijgt, en de Franse economie het overleeft, over vier jaren uit vijftig spe ciale transportvliegtuigen, zeventig jagers, 220 helicopters, 27 verkenningsvliegtuigen plus een kruiser en een onderzeeboot en een arsenaal van kernbommen, alles in gesteld op een oorlog met kernwapens, bestaan. NEW YORK (Reuter) Volgens de New York Times bestudeert de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter een plan tot versterking van het politieke gezag van de N.A.V.O. Volgens dit rapport zou Amerika de vorming moeten steunen van een strijdgroep binnen de N.A.V.O die niet met kernwapens is uitgerust en onder bevel van de N.A.V.O zelf staat. De Verenigde Staten zouden bijvoorbeeld een onderzeebootvloot ter beschikking van de N.A.V.O. moeten stellen, die uitgerust is met Polaris raketten. De bemanningen zou den internationaal moeten zijn. De N.A.V.O-strijdmacht te land zou eveneens moeten worden versterkt en ingesteld op beperkte oorlogvoering. De tegenwoordige tactiek dat Russische agressie in eniger lei vorm met kernwapens moet worden be antwoord zou moeten worden gewijzigd. STRAATSBURG (UPI) Het Europese parlement heeft eenstemmig haar goedkeu ring gehecht aan een resolutie waarin aangedrongen wordt op de oprichting van een Europese universiteit. In de resolutie worden de leden van het parlement verzocht al het mogelijke te doen om de regeringen van hun respectieve landen over te halen het project te steunen. In mei 1958 hebben de drie Europese Gemeenschappen van de zes landen van „Klein Europa" in principe besloten een dergelijke universiteit voor Europese en niet-Europese studenten volgend jaar in Florence op te richten. De bezwaren van Franse zijde tegen boven-nationale projec ten zouden evenwel de uitvoering van het plan hebben verhinderd. Nasoetion in Malakka: De Indonesische generaal Abdoel Nasoe tion heeft tijdens een bezoek aan Koeala Loempoer de voorstellen voor het beheer van de V.N. over Nieuw-Guinea afgewezen. Nasoetion verklaarde dat zijn land de soevereiniteit over West Irian moest heb ben. Dit is ons recht, zei hij. Nederland heeft zelf in 1949 voor de V.N. toegestemd in de onmiddellijke, volledige en onvoor waardelijke overhandiging van het gebied aan ons en wij houden ons aan deze reso lutie. Advertentie A Sportief model van zuiver wollen AaBe ruiten, met l-\ zware teddy ge- y' voerd en teddy 1 capuchon 54.50 in unie mohair en teddy voering 58.50 DAMESROKKEN recht model met „DIOR plooitje" in kamgaren/terylene, t/m maat 48 9.50 MODEHUIS Gen. Cronjéstr. De over-tengeren Het kwijnende is nu een beetje van de mannequins af. Er zijn tijden geweest dat men de modebladen maar nauwelijks durf de openen omdat de branderige en broeie rige blik van de jonge vrouwen, die u eruit aankeken, u de griezels over het lijf joeg. Dat waren de dagen dat de mannequins de allure van de zwaan nastreefden en dat natuurlijk als uitvloeisel van een soort innerlijk-ontstane, diepere modeimpuls. Want niet alleen datgene wat de manne quins tonen, ondergaat veranderingen, maar ook het mannequintype zelve. Die zwaan was indertijd gebaseerd op de, mede door Audrey Hepburn, mode gewor den balletstijl. Afgezien van de zeer grote en weemoedige en koolzwart-omlijnde, verlengde kijkers der wichtjes, was voorts het ganse gebaar, het lange, het ranke, het óver-magere en het romantische ster- vende-zidanerige van de pose kenmerkend. De meisjes kwijnden en druilden dat het een lieve lust was en, bijna tot de wat te grote en te veel uitstaande oren van voorbeeld Hepburn toe, imiteerde men de bij deze actrice trouwens op maar 'n zeer zwak danstalentje berustende balletpose, die haar publiciteitschefs rondom het stuk „Ondine" propageerden. Het type hing in de lucht in die dagen en de figuur Hep burn omlijnde het toevallig en verwierf zo, even toevallig, haar roem. Overigens imiteren de mannequins meestal niet de filmsterren. Dat is te be grijpen. De filmsterren namelijk bieden niet altijd een voor modefotografen aan vaardbaar voorbeeld. De drie dimensies waarbinnen het modebeeld zich vormt: de werkelijkheid; de gedroomde werkelijk heid der films die onwerkelijk is) en, ten derde, de gewenste werkelijkheid van de bereikbaar-lijkende mannequinfoto's, schuiven in het vrouwegemoed vreemd dooreen. Als de Vrouw een mannequin- foto ziet (een vaak ziekélijk-magere jonge dame met zeer dikwijls abnormale lichaamsverhoudingen die haar juist ge schikt maken voor de fotograaf) dan ziet zij zichzelf, in haar volle levenswerkelijk heid, binnenglijden in dit onwezenlijke beeld. Zij verslankt zichzelf tijdens dat proces en de film dient bij dit alles als een soort niemandsland, dat neutraliseert wat aan beide kanten té uitgesproken is. De imitatie van Hepburn was toeval; zij was abnormaal mager en voldeed volko men aan de toen plotseling gevoelde be hoefte aan een dergelijk type. Waarbij komt, dat de „verdikkende" werking van de foto aan de ene kant en, aan de andere kant, de eis van het slanke silhouet nood zaken tot het verkiezen van onnatuurlijk en veelal in de werkelijkheid lelijk overslanke modellen. Het feit der over- magerte en onwerkelijke rankheid die het dus op de foto wel doen (de foto eist een zeer delicaat, tenger beender stelsel wil men althans spreken over fotogeniek) ver klaart waarom men op straat zogoed als nimmer Hepburns zag. Wél Monroes (dik ker), wél Bardots (lichamelijk normaler). Hoe het ook zij: het kwijnende is er nu wat af. Het steriele nog niet. Het onwezen lijke floreert nog volkomen. Dat is nood zakelijke voorwaarde. Immers, in deze onr wezenlijkheid ligt de droom van de vrouw geborgen. Er wordt wat meer gelachen in de modebladen en de beenstanden zijn ook wat speelser en sterker. Soms treden, in het gebaar en de houding, sportieve elementen naar voren die men niet voor mogelijk zou houden. Nader beschouwen echter maakt duidelijk dat dit schijn is; het tengere beenderstelsel immers maakt elk gebaar zwak en onmachtig. Maar droom-mooi. Dat wel. Duif Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 181 Kunstgebit. Een Columbiaanse tandarts heeft zijn werkterrein vergroot door het vervaardigen van kunstgebitten voor koeien, die anders tengevolge van een gebrekkig gebit geleidelijk zouden ver kommeren, doordat zij niet voldoende voedsel kunnen verwerken. Woningnood. In West-Duitsland bestaat naar schatting op het ogenblik nog een tekort van een kleine miljoen wonin gen. Op het hoogtepunt van de woning nood bedroeg dit tekort vijf miljoen. Kanker. Door het kankercongres in Tokio is een ontwerpaanbeveling opgesteld die beoogt het gebruik van kleurstoffen in levensmiddelen te beperken. Deze kleurstoffen worden als een der verwek kers van kanker beschouwd. Vermist. Vliegtuigen en schepen zijn op zoek gegaan naar een Amerikaans vliegtuig, type Beechcraft, dat met acht personen aan boord wordt ver mist op een vlucht van Berbera, repu bliek Somalia, naar Aden. De laatste boodschap van het vliegtuig werd dins dagavond ontvangen. Koerier. Het Amerikaanse leger heeft de zer dagen voor de eerste maal van de satelliet „Koerier" gebruik gemaakt om een foto van het ene deel van de aarde naar het andere over te brengen. De kwaliteit was vrijwel even goed als bij de gebruikelijke radiotelegrafische overbrenging van foto's. Draagbaar. Een Amei'ikaanse maat schappij zal binnenkort een draagbare telefoon op de markt brengen, een zo genaamde „infraphone", die kan wor den gebruikt binnen een straal van en kele honderden meter. De prijs be draagt ongeveer tachtig gulden. Eerbaarheid in het vervoer. In de Sici- liaanse stad Catania zullen apjarte auto bussen voor mannen en vrouwen gaan rijden, omdat vele vrouwen zich er over beklaagd hebben dat zij door mannen worden lastig gevallen. Hitier. Bij een opinie-onderzoek in West- Duitsland heeft zes percent van de on dervraagden zich uitgesproken voor een nieuwe leider zoals Hitler. In 1958 gaf veertien percent blijk van een der gelijke wens. Nijlveulen. Een pasgeboren nijlpaard is in de dierentuin van Milaan van koude ge storven. Zijn moeder baadde de baby in het voor hem te koude water van het bassin in de dierentuin. Oppassers heb ben vergeefs geprobeerd het baby-nijl paard te redden door het toepassen van massage. Eisenhower 70 jaar. President Eisenhower viert vandaag zijn zeventigste vex-j aar dag. Ter gelegenheid hiervan zal op de terreinen van het Witte Huis te Wash ington een eik worden geplant het symbool van hoge ouderdom. Hierna zal Eisenhower naar zijn boerderij in Gettysburg vertrekken, waar hij het weekeinde in familiekring zal door brengen. Kinderrovers. In Kangoun, aan de Pex'zi- sche golf, is een negentigjarige kinder rover aangehouden, die zijn slachtoffers in de verschillende vorstendommen aan de Perzische golf verkocht. De man stond op het punt zich in te schepen met twee jongetjes en twee meisjes. Bedevaart. Fatima, het plaatsje in Portu gal waar Maria, de moeder van Chris tus, verschenen zou zijn, staat nu in het teken van gebed en boete. Op het ogenblik zijn daar vele Belgische en Nedei'landse bedevaartgangers. De Nederlandei's hebben een beeld van de heilige Louis Grignon de Montfort aan geboden, dat in de basiliek een plaats heeft gekregen. Woensdagnacht werd een grote processie gehouden, waaraan door hondei'dduizenden gelovigen wex'd deelgenomen. Cuba. Een dei'tigtal Cubanen is gisteren het Cubaanse consulaat in Miami in de Verenigde Staten binnengedrongen uit protest tegen de tei'echtstelling van twaalf landgenoten en een Amei'ikaan op Cuba. De consul werd afgeranseld en het consulaat geplunderd. De Cuba nen gingen er met blanco paspoorten vandoor. Ex-Nazi's. In het afgelopen jaar zijn vijf tien Westduitse rechters en openbai'e aanklagers, die van gerechtelijke mis daden in de Naziperiode waren beschul digd, uit hun functie getreden, aldus een mededeling van de minister van Justitie van de Westduitse deelstaat Noordi'ijn-Westfalen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3