Kleed U goed Koop bij Meyer DIPLOMATIE VAN HEDEN PANTALONS GROTE SORTERING KOUSEN MAILLOTS Oostenrijks boerenverzet tegen Westduitse grondaankopen Kamerleden oefenen scherpe critiek op kernenergiebeleid ROCK'NROLL KOUSEN 9 Wenen wenst Westduitsers graag als toeristen maar liever niet als vaste buren Nederlandse suggestie in UNO voor gezondheids zorg FLN-vertegenwoordiging in Russische hoofdstad Afrikaanse premier laakt Amerikaanse negers f22.90 Anti-republikeinen willen splitsing van Zuid-Afrika Monckton-rapport stuit op blanke tegenkanting VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent) WENEN. In verscheidene Europese landen is het aankopen van stukken grond of van grotere en waardevolle percelen voor buitenlanders verboden of wordt dit ten zeerste bemoeilijkt. Het is in Spanje byvoorbeeld verboden hotels aan buitenlanders te verkopen die deze bedrijven zelf willen exploiteren. Verkoop van zomerhuisjes aan de westkust van Denemarken is aan zoveel beperkende bepalingen verbonden, dat buitenlanders zich slechts by uitzondering kunnen „inkopen". In Oostenrijk is men nog niet zover. Het ministerie van Land- en Bosbouw heeft geen verordening of verbod, doch slechts een waarschuwing gepubliceerd, waarin de aandacht van de provinciale besturen wordt gevestigd op de mogelijk heid dat dergelijke aankopen door buiten landers een gevaar zouden kunnen wor den. Bij nadere informatie wilde het ge noemde ministerie tegenover ons de in druk wekken dat er nog geen acuut ge vaar aanwezig is. Het beriep zich daarvoor op het merkwaardige argument dat het zelf nog geen volledig overzicht heeft om dat voor het verkopen van grotere lande rijen, stukken grond en percelen wel de toestemming van provinciale en geweste lijke instanties nodig is, doch dat deze in stanties op dit punt volledig autonoom ziin en hierover dus geen bericht behoe ven te sturen aan het ministerie. In Wenen wil men deze zaak, die op ieders lippen is, blijkbaar niet overdrijven, omdat men voornamelijk wil voorkomen dat de pu blieke opinie in West-Duitsland wordt ge prikkeld. Als kopers van grond treden na melijk vrijwel uitsluitend West-Duitsers op en daar Oostenrijk voor zijn handel grotendeels op de Bondsrepubliek is aan gewezen, wil men deze nabuur zoveel mo gelijk ontzien. Verontrust Het bestuur van de Oostenrijkse Boe renbond is echter ernstig verontrust over de gang van zaken. De prijzen namelijk die door Duitsers worden geboden, zijn zo hoog, dat Oostenrijkse belangstellenden niet in staat zijn daartegen op te bieden. Een volledig ingericht hotel met bosbezit en alpenweiden, gelegen op de grens tus sen de provincies Karinthië en Tirol, kon in Oostenrijk geen koper vinden, ofschoon de prijs van twee miljoen opzettelijk laag \vas gehouden. Doch na één advertentie in Westduitse bladen reageerden onmid dellijk makelaars uit de Bondsrepubliek die grif drie en half miljoen boden. De kopers uit West-Duitsland zijn op de eerste plaats goed gesitueerde particulie ren die in het nog rustige Oostenrijk een stuk grond willen kopen om er een villa of bungalow te bouwen waar zij hun va kantie kunnen doorbrengen. Het meest ge zocht zijn Tirol, Vorarlberg, de provincie Salzburg en het gewest Salzkammergut, dus in streken die aan West-Duitsland grenzen, Maar ook veel villa's en zomer huisjes rond de meren van Karinthië heb ben reeds Duitse eigenaars. Grote concerns en industrieën zijn voorts op zoek naar bossen en jachtgronden voor hun direc teuren en gasten. Daar zulke gebieden in West-Duitsland door de toenemende in dustrialisatie steeds zeldzamer en duurder zijn geworden, probeert men zijn geluuk in Oostenrijk waar de meeste boeren nog een klein bosbezit hebben. Er zijn echter ook kopers die slechts de bedoeling heb ben hun geld goed te beleggen. Tenslotte treden grote Westduitse be drijven als kopers op die in Oostenrijk nieuwe fabrieken oprichten. Hierbij spelen ingewikkelde commerciële overwegingen de hoofdrol. De Bondsrepubliek is name lijk lid van de E.E.G., Oostenrijk van dc Advertentie IN ONZE HEREN-AFDELING GEHEEL NIEUWE KOLLEKTIES Dames- en Herenmodes Confectie Ma&tkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 NEW YOR K (Reuter) Nederland heeft woensdag de gedachte geopperd, dat de Wereldgezondheidsorganisatie met hulp van UNO-deskundigen een studie maakt van de kosten van programma's voor de gezondheidszorg. Pater Beaufort verklaar de in de sociale commissie van de UNO- Assemblee, dat de studie die hem voor ogen staat in het bijzonder aandacht zou schenken aan de kosten voor medische hulp, vooral ziekenhuiskosten, inverschil- lende landen. De Nederlandse afgevaardig de diende evenwel geen formeel voorstel in. Hij zei, dat er reeds een grote uit wisseling van gegevens is op beroepsni veau tussen de verschillende landen, maar een gecoördineerde studie van de Wereld gezondheidsorganisatie en de UNO zou zijns inziens hoogst nuttig zijn. Een derge lijke studie zou zich ook bezig kunnen hou den met „de moeilijke kwestie van de verdeling van schaarse financiële midde len onder de instellingen voor de bestrij ding van ziekten", aldus pater Beaufort. zes van de E.F.T.A. Door de oprichting van fabrieken in Oostenrijk hopen de Westduitse industriëlen op twee markten te kunnen optreden en tegelijkertijd van de dubbele voordelen te profiteren, welke kans de Oostenrijkse industrie niet heeft. De uitbreiding van Westduitse bedrijven is zo groot, dat de Boerenbond daarin reeds nu een werkelijk gevaar ziet, want de fabrieken verrijzen tot in het hart van Oostenrijk, namelijk de provincie Neder- Oostenrijk en de gewesten Lilienfeld en Waldviertel. Op de lange baan Nu wil de Boerenbond de reeds inge zette ontwikkeling tegengaan, omdat het land op deze manier langzamerhand „ont vreemd" dreigt te worden en de boeren in de toekomst niet meer zelfstandig blijven, doch in een afhankelijke positie komen van buitenlanders, die bovendien niet op de hoogte zijn van de land- en bosbouw en die zich ook niet houden aan de voor schriften omtrent de bebossing en het be houd van het wild. Tevens dreigt het ge vaar dat teveel arbeidskrachten aan de landbouw worden onttrokken, omdat zij hun heil zoeken in de nieuwe fabrieken waar zij meer kunnen verdienen. Dit kan op de lange duur lot gevolg hebben dat de eigen verzorging met landbouwproduk- ten, die eindelijk in Oostenrijk werd be reikt, weer teruguloopt. Het bondsbestuur in Wenen heeft thans opdracht gegeven om elke aanvraag van buitenlanders voorlopig op de lange baan te schuiven en daarover dan tenslotte ne gatief te beslissen. Bovendien onderhoudt de Oostenrijkse Boerenbond vriendschap pelijke relaties met de Boerenbond in West-Duitsland, voornamelijk met het hoofdbestuur in Frankfort. Zodra nu West duitse kopers in Oostenrijk opdagen, vraagt het bureau in Wenen bij het hoofd bestuur in Frankfort informaties over de koopkracht, de soliditeit en de krediet waardigheid van de sollicitanten. Zodra deze echter bemerken dat men h'en in hun eigen land controleert trekken zij zich meestal stilzwijgend terug. En dat is het juist wat men in Oostenrijk wil bereiken: geen kwaad bloed zetten, maar toch zo vele mogelijk onder elkaar blijven. Men ziet de Duitser wel graag als toerist, maar niet als vaste buurman. CAIRO (UPI) Uit kringen uit de om geving van de Algerijnse regering in bal lingschap wordt gemeld, dat de rebellen de toestemming hebben gekregen van de Russische regering om een permanente vertegenwoordiger in Moskou te plaatsen. Deze overeenkomst zou tot stand zijn ge komen tijdens besprekingen die premier Ferhat Abbas met plaatsvervangend pre mier Alexei Kosygin heeft gehad geduren de het bezoek van Abbas aan Moskou. KADOENA (Noord-Nigerië) (UPI) De premier van Noord-Nigerië Sardaoena So- kot Sir Ahmadoe Bello heeft Amerikaanse negers berispt voor hun apathie ten op zichte van Afrikaanse aangelegenheden en aangedrongen op uitstoting van Zuid- Afrika uit het Britse Gemenebest. Sir Ahmadoe, die zijn eerste persconfe rentie hield sinds Nigerië onafhankelijk werd, beschuldigde Frankrijk van het „af slachten" van Algerijnen. Als de Algerijnse oorlog 150 jaar geleden was gevoerd dan zou hij aan het hoofd van een leger de re bellen tegen de Fransen hebben geholpen, zo verklaarde hij. „Geen islamiet ter we reld wil zijn mede-islamieten zien afge slacht", voegde hij eraan toe. Hij zei dat de Amerikaanse negers „niet onze broeders zijn". Geen neger had ooit getracht hem of de leden van zijn gezel schap te benaderen toen hij in juli en augustus door Amerika reisde. Zuid-Afrika dient uit het Gemenebest gestoten te wor den omdat het geen democratisch land is, aldus Sir Adhmadoe. Hij zei dat Noord-Nigerië zich moet ver laten op buitenlandse hulpbronnen voor investeringen en agrarische ontwikkeling. Dit betekent een samenwerking tussen Europeanen en de bevolking van zijn ge bied, (negentien miljoen zielen. Red.), nog voor geruime tijd, voegde hij eraan toe. Advertentie zoals junior dit wenst Naar de laatste mode dus met „smalle" pijpen. In alle moderne tinten, zonder omslag, vanaf Moderne sportcolberts in vlotte sportieve modellen. Korte rever, 3-knoops, aflo- pende schouderlijn, vanaf I ui). Grote keuze overhemden, o.a.: Kerko Zelfbinders - Sokken. unie Heren speciaalzaak Lange Nieuwstraat Marktplein Telefoon 4206 JOHANNESBURG (UPI) Volgens persberichten zyn anti-republikeinen een actie begonnen voor splitsing van Zuid- Afrika en oprichting van een staat die po litiek onafhankelijk is van de door premier Hendrik Verwoerd te stichten republiek. De nieuwe staat zou de zuidoostelijke kust strook omvatten, met een lengte van 600 myl en breedte van 200 mijl. In dit gebied hebben de blanken zich in de volksstem ming van de afgelopen woensdag met grote meerderheid uitgesproken tegen oprichting van de republiek. Een leider van de actie zou hebben ver klaard: „de idee is deze afscheiding volle dig tot stand te brengen via vreedzaam overleg met de regering. Als het niet vreedzaam kan, wordt het in het geheel niet gedaan". De gedachten gaan uit naar politieke scheiding, doch economische eenheid. De blanken in het betrokken ge bied hebben met 201.204 tegen 66.949 stem men de republiek afgewezen. Het gebied omvat de gehele provincie Natal en 't oos telijk deel van de Kaapprovincie. De blan ken die daar wonen, zijn overwegend En gelstalig en hebben een numerieke min derheid van 1:8 ten "opzichte van de ne gers, Aziaten en andere niet-blanken. Het gebied is agrarisch rijk, heeft waar devolle steenkoolmijnen en omvat drie van de vier grote havens van Zuid-Afrika, na melijk Durban, East London en Port Eli zabeth. De leider van de Zuidafrikaanse Ver enigde Partij, Sir de Villiers Graaf, heeft de regering met klem verzocht Zuid- Afrika nog niet tot republiek uit te roepen zolang het Gemenbest niet heeft beslist over de vraag of de republiek Zuid- Afrika lid kan zijn van het Britse Geme nebest. Hij verklaarde een rondreis te zullen maken langs de hoofdsteden van de Gemenebestlanden om te vragen Zuid- Afrika niet te verstoten. Advertentie o.a. Jovanda vanaf 2.95 Danlon vanaf ƒ2.95 Juwelen serie vanaf f 1.95 in de nieuwe modekleuren, zoals Brasil, Marron en Majorca. (Jovanda's alleen verkrijgbaar in de Wala-zaak) voor DAMES en KINDEREN Wol/Mousse vanaf 5.75 Katoen/Moussevanaf 2.95 Nylon/Mousse vanaf f 5.95 in de kleuren: marine, zwart, groen, beige, grijs, bleu en geel. in DAMES- en KINDERMATEN Wol vanaf ƒ2.55 Half wol vanaf 1.90 Nylon-Mousse vanaf ƒ4.85 in de kleuren: marine, groen, grijs en beige. Jarretelgordels vanaf ƒ1.75 MARKTPLEIN 29 afd. Textiel Tel. 7541 PLEIN 1945 afd. Corsetten, Beha's en betere lingeries De vaste commissie voor de kernener gie uit de Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag betreffende de nota in zake de kernenergie, de nota inzake de opleiding op het gebied van de atoomener gie en het ontwerp van de kernenergiewet ernstige critiek geuit op het kernenergie beleid van de Nederlandse regering. Vol gens vele leden is er geen samenhangend beleid op nucleair gebied, het Reactor Nederland werkt niet bevredigend en daarnaast, aldus deze leden, mag de vraag worden gesteld of de structuur van het R.C.N. wel evenwichtig en hanteer baar is. Dit lichaam coördineert en over koepelt alle reactorwerkzaamheden, waar onder die van de K.E.M.A., maar het kan zich slechts moeizaam ontwikkelen. Het K.E.M.A.-reactorinstituut (inclusief de andere daar verrichte nucleaire werk zaamheden) ontwikkelt zich daarentegen op een opmerkelijk snelle wijze. Het R.C.N. wordt onder meer geremd door beperkte financiële mogelijkheden, de K.E.M.A. schijnt hiervan geen last te hebben. Deze leden vroegen zich af of hier geen on evenwichtige situatie is ontstaan. Met alle waardering voor de werkzaamheden van de K.E.M.A. willen deze leden wel op merken dat het naar hun mening onge wenst zou zijn, wanneer het zwaartepunt van de studie en de ontwikkeling van de reactorbouw in handen van de elektrici teitsproducenten zou komen te liggen. Dit hoort in de gedachte opzet primair bij het R.C.N. Via dit lichaam behoort al het Ne derlandse reactorwerk te lopen en daarin behoren alle werkzaamheden op de meest efficiënte wijze te worden gecoördineerd Deze leden konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat dit instituut, dat in jul 1955 werd opgericht, niet de ontwikkeling heeft doorgemaakt en niet die resultaten heeft geleverd, die dergelijke centrale, in belangrijke mate mede door de overheid in het leven groepen instituten in andere vergelijkbare landen te zien geven. Voorsprong werd achterstand - Sommige leden constateerden dat Ne derland, toen het met de nucleaire toepas singen begon een zekere voorsprong had op vergelijkbare landen. Nu kan geconsta teerd worden dat deze voorsprong niet meer bestaat en zelfs. dat er bepaald spra ke is van een Nederlandse achterstand. Dit is, naar de mening van deze leden, een gevolg van het feit dat er in Nederland geen samenhangend nucleair beleid be staat, dat met een maximum van efficien- De arrestatie van een am bassadeur van een klein Ame rikaans land wegens het smok kelen van grote partijen he roïne heeft niet nagelaten de aandacht te trekken van de pers en het publiek. Met naam en toenaam van deze ongeluk kige, die misschien zelf ver slaafd was aan het verderfe lijke produkt dat hij in New York wilde binnensmokkelen, heeft men van het voorval kunnen kennisnemen. Het ge val wilde dat deze diplomaat, hoewel hij in Brussel woonde en zich in Nederland nog maar zelden had laten zien, ook in Den Haag geaccrediteerd was. Was het daarom, dat hij zo zeer in de openbare belangstel ling kwam te staan? Zonder twijfel niet, of niet in de eerste plaats. Wat dan wel de voornaamste reden was van deze publiciteit, die zowel de man zelf als zijn land en ook het aanzien van het. hoge beroep dat hij moest vervullen, bijzonder schaadde? Was het omdat, het grote publiek mee leeft wanneer de politie een slag slaat in haar moeilijke strijd tegen de handel in ver dovende middelen? Wij vrezen veeleer dat het voorval zo sterk de aandacht trok om dat het een ambassadeur was, die zich hier schandelijk misdroeg. Zo goed als het meestal interessanter wordt gevonden, te lezen dat een no taris fraudeerde dan dat een bankbediende zich daaraan schuldig maakte. Een ambassadeur was vroe ger een zeer zeldzaam wezen. In de glorietijd van ónze Repu bliek werden wij te Parijs ver tegenwoordigd door een am bassadeur. In het „Marais", dat nu een volksbuurt is in het centrum van Parijs, staat nog een fraai gebouw uit de zeven tiende eeuw dat bekend staat als het „Hotel des Ambassa deurs de Hollande". Ook toen genoten ambassadeurs bijzon dere privileges, en zo kon. het zijn dat in het officieel verblijf van de hoge vertegenwoordi gers der Republiek zich een kapel bevond, waarin, ook in de tijd van de godsdienstver volgingen in Frankrijk, de' protestantse eredienst mocht worden uitgeoefend. Later ver huisden onze diplomatieke ver tegenwoordigers uit het Marais naar de deftige Faubourg Saint-Germain en tot op heden bevindt zich daar, in de rue de Grenelle, onze ambassade. Het typeert echter de ver- anderde verhoudingen, dat Nederland tot aan het uitbre ken van de tweede wereld oorlog toe nergens meer ver tegenwoordigd was door een ambassadeur, doch ten hoogste door een diplomatiek ambte naar van één rang lager: een gezant. Inderdaad kon het Ko ninkrijk der Nederlanden niet in de schaduw staan van de Republiek, voor wat zijn aan zien en betekenis in de wereld betrof. Maar bovendien was men in de gehele eeuw volgend op de val van Napoleon uiter mate karig met die allerhoog ste rang van ambassadeur. Het Congres van Wenen1 bepaalde, dat alleen de vertegenwoordi gers van de ene grote mogend heid bij de andere als ambas sadeurs geaccrediteerd konden worden, en er waren toen slechts vijf grote mogend heden: Engeland, Frankrijk, de Oostenrijks-Hongaarse dubbël- monarchie, Pruisen, een ko ninkrijk dat in 1871 opging in het keizerrijk Duitsland, en Rusland. Er waren dus niet meer dan vier ambassadeurs van ieder dezer grote mogend heden, of in totaal twintig. Na 1914 is dit veranderd. Men kon niet langer de fictie handhaven dat de Verenigde Staten niet zouden tellen onder de grote mogendheden en dus kwamen er ambassadeurs ook in Washington. En om België te „belonen" voor de heldhaf tige rol die het in de eerste wereldoorlog had gespeeld, werd ook Brussel de eer waar dig gekeurd om er ambassa deurs geaccrediteerd te krij gen. Van toen af aan was het beginsel doorbroken, dat alleen grote mogendheden ambassa deurs mochten benoemen en bij zich ontvangen en lang zamerhand kwamen steeds /meer landen met elkaar over een om ambassadeurs uit te wisselen. Toen eenmaal de Verenigde Staten en de landen van Latijns Amerika afspra ken, om terwille van de ge lijkgerechtigdheid onder de leden van de Organisatie van Amerikaanse Staten ambas sadeurs te gaan installeren in al elkanders hoofdsteden, was het hek van de dam: een rang, welke niet zo lang tevoren had aangeduid dat de drager ervan een grote mogendheid ver tegenwoordigde, kon nu wor den gedragen, en wérd ook ge dragen, door diplomaten van El Salvador zo goed als van Argentinië, van Haiti zo goed als van Brazilië. En de steden waarheen ambassadeurs wer den afgevaardigd, waren niet langer uitsluitend de hoofd steden van de wereld, maar het konden net zo goed Asun cion in Paraguay of Teguci galpa in Honduras zijn. Nederland heeft heel lang behoord tot de landen, die aan deze dwaze wedren om ambas sades niet hebben willen mee doen; het volstond met het be noemen van gezanten, en deed dat alleen in die landen, waar mee het Koninkrijk belangrijke economische betrekkingen on derhield. En in Den Haag waren geen ambassadeurs van vreemde mogendheden ge accrediteerd. Men kan echter in dit opzicht niet te zeer afwijken van het elders in zwang zijnde diplo matieke gebruik. Geleidelijk- aan ontstond de toestand waar bij naast Nederland, nog slechts enkele landen van geheel on dergeschikte betekenis door een gezant en niet door een ambassadeur waren ver tegenwoordigd. Het diploma tiek gebruik wilde in de meeste landen, dat een gezant niet en en een ambassadeur wel toe gang had tot het staatshoofd, wanneer er zeer belangrijke aangelegenheden te bespreken waren. In de loop van de twee de wereldoorlog ging ook Ne derland er tenslotte toe over om ambassadeurs en niet lan ger gezanten te benoemen als diplomatieke vertegenwoordi gers bij de belangrijkste lan den. En omgekeerd deden na de bevrijding de eerste ambas sadeurs van Amerika, Enge land, Frankrijk en België hun intrede in Den Haag. Het is een ironie van de geschiedenis dat Nederland, toen het grote kolo niën had, slechts door gezanten werd vertegenwoordigd, ter wijl het vooral na het verlies van Indonesië in meer en meer landen ambassadeurs benoem de. Niet de relatieve betekenis van Nederland in d.e wereld was echter bepalend, doch de sterk veranderde betekenis van de rang van ambassadeur. Na de tweede oorlog zette zich namelijk de tendens om de vertegenwoordiging aan ambassadeurs en niet aan ge zanten op te dragen, met ver snelde kracht voort zozeer, dat thans de gezanten veel schaarser zijn geworden dan de ambassadeurs! Daarbij komt het feit, dat het aantal onafhankelijke lan den vooral in de laatste paar jaren ontzaglijk is toegenomen, en ook de omstandigheid dat er meer en meer internatio nale- lichamen zijn ontstaan waarbij de deelnemende lan den zich eveneens door ambas sadeurs, of wat nagenoeg hetzelfde is door permanen te vertegenwoordigers met de rang van ambassadeur doen vertegenwoordigen. Het is nu zo geworden, dat het lidmaat schap van de Verenigde Naties gelden gaat als een bewijs, dat een land internationaal be schouwd wordt als onafhanke lijk vanwaar de drang van de nieuwe staten naar de UNO. Een eigenaardig gevolg hier van is weer, dat het handhaven van een diplomatieke ver tegenwoordiging een steeds duurdere aangelegenheid wordt, die in het geval van kleine en zeer kleine of econo misch zwakke staten een enorrrïe belasting vormt van het budget. De Nederlandse begroting van thans bedraagt, in guldens uitgedrukt, meer dan tien maal zoveel als vóór de oorlog, doch de stijging van de post voor Buitenlandse Za ken is meer dan vijftigvou- dig.... Wat voor het wel varende Nederland al een grote last is, wordt voor een land als Gabon of Somalia tot een on draaglijk iets, en ook tot een onverantwoordelijke luxe. Men bedenke slechts dat in die en in vele andere landen nog vrij wel alles ontbreekt, tot en met de meest noodzakelijke voor zieningen van de bevolking. Er wordt hulp en steun gevraagd aan de meer welvarende lan den om in de nood te helpen voorzien, maar tegelijkertijd worden duur betaalde diplo maten gestuurd naar New York en naar vele hoofdsteden om het juist geboren land te doen vertegenwoordigen. Het liefst op een wijze welke niet onderdoet voor die waarmee vroeger grote mogendheden vertegenwoordigd werden in Parijs, Wenen of Sint Peters burg. Men moet langzamerhand spreken van een groeiend mis bruik. Ook de ambtenaren bij de snel toenemende staven van de internationale lichamen, de UNO en de vele gespecialiseer de organisaties zoals de Wereld Gezondheids-Raad, en niet minder de NAVO, de E.E.G., de Kolen- en Staal-Gemeen- schap en Euratoom leven zoal niet als grote ambassadeurs, dan toch zeker als jongere di plomaten en zij ontvangen, op de zak van de belastingbetalers in wat tegenwoordig in af schuwelijk Nederlands heet de lid-staten, grote en belasting vrije toelagen. Het is voor een deel onaf wendbaar dat dit alles gebeurt voor zover namelijk het in ternationale contact groter is geworden. Maar het zou niet te vroeg zijn om allerlei ficties in het diplomatieke verkeer te rug te brengen tot normale en reële afmetingen, zoals die passen in het leven van van daag, dat ook voor gewone stervelingen heel wat minder pompeus is geworden dan dat van Wenen in 1815. Doet men dit niet, dan zullen niet alleen de kosten voor de verschillende landen tot in het absurde stij gen, doch bovendien zal het risico toenemen dat hoge di plomaten van landen met een berooide staatskas in geldelijke nood geraken en er dan toe kunnen komen om hun privi leges te misbruiken. Men zie in het geval van de ambassadeur van dat heel kleine land. die heroïne smokkelde, vóór alles een waarschuwing! cy en concentratie de bescheiden finan ciële en andere mogelijkheden op de nut tigste wijze benut; dat in een eenvoudige en duidelijke organisatorische opzet alle werkzaamheden coördineert en daardoor ongeacht een meer of minder snelle ontwikkeling de beste mogelijkheden voor een Nederlandse bijdrage aan deze ontwikkeling schept. Dit samenhangend, vanuit een homogene visie gevoerd beleid is niet aanwezig binnen de regering zelf. De instelling van een kernenergie-raad zal, naar de mening van deze leden aan deze onbevredigende situatie weinig of niets veranderen. De vraag naar een energiebeleid zal zich aan de Nederlandse overheid steeds meer opdringen. Zo'n beleid zal nog ingepast moeten worden in het tot ontwikkeling te brengen Europese beleid. Deze leden vroegen zich af of de Neder landse regering al deze dringende en be slissende vraagstukken niet te veel op hun beloop laat. Naar de mening van de leden zal de overheid bij de bouw van welk reactortype dan ook bij moeten spring. Zij betreur den dat dit in het geval van de in het kader van het verdrag van Euratoom met de Verenigde Staten te betrekken reactor onvoldoende gebeurd is. De S.E.P. (Samenwerkende Elektrici teitsproducenten) heeft thans haar studies gericht op de bouw van een kernenergie centrale van beperkt vermogen, waarbij zal worden uitgegaan van de door de V.S. ter beschikking te stellen kennis en waar bij de Nederlandse industrie door recht streekse opdrachten zoveel mogelijk zal worden ingeschakeld. Staat het echter wel vast, zo wordt in het voorlopig verslag gvraagd dat de V.S. aan een dergelijk project willen meewerken? In hoeverre is de Nederlandse industrie in staat hier een belangrijke taak te vervullen? Wie zal, ge let op de monopoliepositie die de opdi'acht- gever zal hebben, de taken over de Ne derlandse industrie verdelen? Past een der gelijke opzet in de plannen van Euratoom? (Van onze correspondent) LONDEN Sir Roy Welensky, dc eer ste minister van de Centraal-Afrikaanse Federatie (omvattende de beide Rhode- siës en Nyassaland) heeft fel geprotes teerd tegen het thans gepubliceerde rap port van de commissie-Monckton. welke de Britse regering adviseert inzake de constitutionele conferentie, aan 't eind van het jaar in Londen te houden. Hier zal worden beslist over de toekomst van de op te richten zelfstandige Gemenebest-staat. Hoewel het rapport zich uitspreekt voor handhaving van het federale karakter daarvan, laat het onder druk van de in heemse nationalistische beweging als vei ligheidsklep de deur open voor het uiteen vallen van de federatie in losse zelfstan dige delen. Met Welensky vrezen velen, speciaal onder de Britse Conservatieven dat een splitsing het gevaar van een twee de Kongo inhoudt. Tegenstanders van het rapport zijn eveneens van mening dat de grondgedachte van de thans als onafhanke lijke kolonie reeds zeven jaar bestaande federatie op losse schroeven zal komen te staan, namelijk een werkelijk deelgenoot schap tussen blank en zwart, het grote ideaal van de Britse politiek in Afrika. Dit denkbeeld is tevens een openlijke de monstratie in het aangezicht van de Unie van Zuid-Afrika. Vooral de nabijheid daarvan is een oorzaak van de spannin gen en uitbarstingen in Rhodesië en Nyas saland, waar op een totale bevolking van acht miljoen minder dan 300.000 blanken wonen. Vrijwillige handhaving van de federatie ve 'staatsvorm, maar niet door dwang, waartegen de commissie nadrukkelijk waarschuwt, wordt in Londen als de laat ste hoop beschouwd voor een werkelijk samengaan tussen de rassen en ook als een economische noodzakelijkheid. De „pathologische afkeer" van het begrip fe deratie bij de inheemsen in Noord-Rhode- sië en Nyassaland wordt door de commis sie-Monckton verklaard door de angstaan- jaging en geweldpleging waaraan de ex tremisten zich schuldig hebben gemaakt. De vijandigheid tegenover de federale idee is voorts steeds bevorderd door de be kende Britse gelijkmatigheid, welke er de oorzaak van is dat Groot-Brittannië heeft nagelaten de inheemsen de betekenis van deelgenootschap als realiteit bij te bren gen. Indien het eerste experiment op dit gebied mislukt, is er weinig kans dat er ook elders iets terecht zal komen van de ze inderdaad ideale democratische oplos sing voor gemengde Afrikaanse staten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9