Zeven Afro-Aziatische landen steunen ex-premier Loemoemba H Selwyn Lloyd stelt het partijcongres teleur Kongolese partijen dringen aan op snelle actie NAAIMACHINES Wereldnieuws Franse justitie vervolgt twee politieke karikaturisten Gevluchte circus-zeeleeuw eindelijk in net gevangen De Gaulle wil zich direct tot het parlement kunnen richten Witte kruis raatótoel PUROL in huis! Groot verloop onder arbeidskrachten in Nieuw-Guinea Roofoverval bij Nantes: buit frs. 2,5 miljoen Radio-actieve afval in Franse rivieren WITTE KRUIS Kredietbeperking wordt niet verlicht ENGEL 3 V ogelvrij Bedrijfsleven heeft zich tot minister gewend Gescheurd Onverdraagzaamheid neemt hand over hand toe West duits protest Zweeds protest Vrees voor nog meer presidentiële bemoeienis Grondwetsherziening Oostduitse wielerofficial vraagt politiek asiel fa Op de ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 NEW YORK (UPI) Een plan om de door premier Patrice Loemoemba be noemde delegatie tot de UNO-Assemblee toe te laten heeft gisteren steun ge kregen van enkele landen in Afrika en Azië. Ceylon, India, Indonesië en de Ver enigde Arabische Republiek verklaarden zich bereid een door Ghana, Guinee en Marokko voorgestelde resolutie hierover te ondersteunen. Enkele andere dele gaties uit Afrikaanse en Aziatische landen verklaarden dat zij hun regeringen om instructies zouden vragen. De Guinese delegatie verzocht de Afro-Aziatische afgevaardigden er bij de UNO op aan te dringen de delegatie van Loemoemba te erkennen. LEOPOLDSTAD (UPI) De „neutralisatie" van de Kongolese politici door kolonel Joseph Moboetoe schijnt overigens geen effect te hebben gesorteerd en de politieke spanning in Kongo is dienovereenkomstig toegenomen. Onder de elkaar bestrijdende politieke partijen wordt steeds meer en meer aangedrongen op een actie. Gisteren ontkwam de vice-voorzitter van het College van Commissarissen, Albert Ndele, nauwelijks aan de dood toen hij in handen van Loemoemba's volgelingen viel. Ndele werd ernstig mishandeld door een bende die hem overviel toen hij een pers conferentie had gehouden. Commissaris Jose Nussbauner en zijn plaatsvervanger Daniel Kandolo werd ontvoerd, maar later vrijgelaten. Eerder op de dag waren ongeveer drie honderd pro-Loemoembabetogers voor het UNO-hoofdkwartier door soldaten van Mo boetoe met geweerschoten en knuppels uit eengejaagd. De aanval op Ndele schijnt uit wraak hiervoor te zijn voortgekomen Andere Kongolese partijen traden even eens voor het voetlicht toen aanhangers van de Abako, Poena en M.N.C. tegen de UNO demonstreerden. Het College van Commissarissen ging intussen voort met „ongewenste" personen, diplomaten of anderen, te arresteren. De speciale gezant van Ghana's presi dent Kwame NKroemah, Nathanial Wel- beck, die ondanks uitgewezen te zijn naar Leopoldstad was teruggekeerd, werd via de radio „vogelvrij" verklaard. Het hoofd van de Guinese missie, Toekara, kreeg te horen dat hij het land moet verlaten. Toe kara verklaarde echter dat hij aan het bevel geen gehoor zou geven tenzij het uitwijzingsbevel zou zijn ondertekend door president Joseph Kasavoeboe. Madame Blouin, een vriendin van Loemoemba, die in september door Moboetoe tot ongewens te persoon werd verklaard, werd in Leo poldstad ontdekt en kreeg een nieuw uit wijzingsbevel. Henri Raymond, UNO-adviseur voor Ar beidszaken in Kongo, heeft op een pers conferentie gezegd, dat bijna een op de WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE HOLLANDIA (ANP) De voorzitter van de „vertegenwoordiging van het par ticuliere bedrijfsleven in Nieuw-Guinea", de heer Th. Hut, (die tevens vertegenwoor diger van de K.P.M. is), heeft verklaard het grote verloop onder het personeel bij het particuliere bedrijfsleven onder de aandacht van minister Toxopeus te hebben gebracht. Hij zei dat tevens enige sugges ties zijn gedaan over wat zou moeten ge schieden om aan de huidige exodus het hoofd te bieden en om deze in regelmatiger banen te leiden. Het bedrijfsleven heeft aan de minister zijn grote bezorgdheid te kennen gegeven over het wegtrekken van de groep der „lokale Indische Nederlanders". Na een beeld te hebben gegeven van de situatie waarin de groep verkeert en de redenen waarom deze toestand is ontstaan, werd gewezen op de gevolgen van het toenemen de vertrek voor het particuliere bedrijfs leven. De bedrijven worden voor onoverkome lijke vraagstukken gesteld daar het ver trekkende personeel niet kan worden ver vangen. Als gevol van de krapper wor dende arbeidsmarkt lopen de lonen van het personeel abnormaal op. Deze zorg wekkende ontwikkeling, die het particu liere bedrijfsleven in het bijzonder bedreigt is reeds van zodanige omvang, dat ont wrichting der samenleving niet onmogelijk is indien niet op korte termijn maatregelen worden genomen. Uit een enquête onder elf grote firma's is gebleken, dat het ver loop van lokaal middelbaar personeel in de administratieve sector eenendertig per cent en in de technische sector tweeënder tig percent bedraagt. Het bedrijfsleven verlangt het zonder uitstel wegnemen van de hoofdreden van de huidige uittocht door een duidelijke garantie van regeringswege voor een gratis overtocht naar Nederland voor iedere Nederlandse werknemer met zijn gezin, die bijvoorbeeld drie jaar op Nieuw-Guinea werkzaam is. Voorts wordt onmiddellijke verruiming van de studiemogelijkheden voor autochtonen aanbevolen. Verder heeft het particuliere bedrijfs leven de aandacht van de minister geves tigd op het openen van mogelijkheden tot verlening van investeringsgaranties aan reeds gevestigde of te vestigen bedrijven, herziening van het belastingstelsel ter sti mulering van het particulier initiatief en verlichting van de zware administratieve druk. door vele gouvernementsbepalingen aan het bedrijfsleven opgelegd. twee arbeidskrachten in Leopoldstad werk loos is. De meeste werklozen lijden groot gebrek. Naast het program voor openbare werken ten bedrage van 500.000 dollar wil de UNO een serie projecten ter verlichting van de toestand aanpakken, waarvan de kosten ongeveer zes miljoen dollar bedra gen. Dit laatste program moet echter nog goedgekeurd worden. Men ziet tegenwoordig in Leopoldstad Kongolese soldaten met vuile geweren en Loemoemba gescheurde uniformen lopen, soms zonder schoenen. De tanks vertonen roestplekken. Het onderhoud is kennelijk onvoldoende. Het feit dat 120 man op eigen houtje Leo poldstad konden verlaten bewijst dat ook de discipline in het Kongolese leger slecht is. NEW YORK (Reuter) Katanga heeft om toelating tot de UNO verzocht, zo heeft de Katangese minister van Buitenlandse Zaken, Kimba, in New York medegedeeld. Het verzoek om als onafhankelijke staat tot de Volkenorganisatie toegelaten te wor den, is al op 4 oktober aan Hammars- kjoeld gezonden, aldus Kimba. (Van onze correspondent) PARIJS Onder het wijze motto dat „het belachelijke doodt" heeft een Franse regering tot dusver nog nooit een vervol ging durven instellen tegen een politieke karikaturist of chansonnier. Het lijkt daar om geen teken van morele kracht of ge zondheid dat op deze regel het kabinet Michel Debré een uitzondering heeft ge maakt door twee tekenaars van het week blad L'Express, Siné en Tim voor de rech ter te dagen. De beschuldiging luidt dat de beide karikaturisten in twee tekenin gen, in juli in L'Express verschenen, het Franse leger hebben beledigd. Na de verwikkelingen die de Franse staatsradio enkele weken geleden met de chansonniers die men aan controle wilde onderwerpen heeft gehad, is deze actie tegen de beide karikaturisten een tweede uiting van een geestesgesteldheid die geen humor meer verdragen kan en die in zeke re Franse regeringskringen steeds meer veld lijkt te winnen. Die officiële onver draagzaamheid jegens critiek en uitingen van andersdenkenden moedigt bovendien allerlei kwalijke initiatieven van particu liere zijde in diezelfde richting aan en zo geraakt de vrijheid van meningsuiting steeds sterker in de knel. Zo werd de schrijver Jules Roy, die zojuist een fasci nerend boek over Algerije publiceerde, het eergisteren door politieke tegenstanders onmogelijk gemaakt te Bayonne het woord te voeren, terwijl talrijke boekhan delaren deze dagen dreigbrieven ontvan gen van een mysterieuze organisatie, die NANTES, (Reuter) Gisteravond is in de buurt van Nantes aan de Franse West kust uit een postauto naar schatting 2 500.000 nieuwe franc (circa 1.750.000 gul den) geroofd. Het is de grootste roofover val in Frankrijk. Tot nu toe was het record de overval op de auto van de Aga Khan, op 3 augustus 1949, waarbij juwelen ter waarde van anderhalf miljoen gulden wer den gestolen. De postauto maakte de gebruikelijke rit tussen Heric en Chateau-Briant toen er voor haar een kleine auto slipte en dwars over de weg tot stilstand kwam. De post auto kwam ex-mee in botsing. De chauffeur hiervan stapte uit om de vier inzittenden van de kleine auto te helpen, maar zij vie len hem aan. Hij wist zich los te rukken en zocht een schuilplaats onder zijn wagen. Drie van de rovers reden met de postauto weg, de vierde volgde met de personen wagen. De postauto is later met lege post zakken aan de kant van de weg gevonden. PARIJS (Reuter) De Franse Hoge Commissaris voor de Kernenergie, Perrin, heeft vei-klaax-d, dat radio-actief afval „de laatste vijf of zes jaar" in de Franse x-i- viei-en is gedeponeerd Perrin, die het mikpunt is geweest van een stoi-machtige reactie naar aanleiding van een plan van de Franse regering, ra dio-actieve afvalstoffen in de Middellandse Zee te laten zinken, sprak tot verslagge- vers op het vliegveld Orly voor zijn ver- trek naar de Vex-enigde Staten waar hij drie weken blijft. Perrin zei, dat het lozen van afval van laboratoria te Saclay in de Seine, Rhone en andere rivieren was uitgevoerd door het instituut voor hygiëne zelf, onder toe zicht van het ministerie van openbare ge zondheid. Na zijn terugkeer uit de Vex-enigde Sta ten zou een campagne geopend worden om het publiek voor te lichten. KARLSRUHE (DPA) De „Vereniging van Duitse geleerden ter vex-dediging van het vrije onderzoek" heeft in een brief aan het Westduitse „Kernforum", waar in Westduitse bedrijven en studiege nootschappen voor het gebx-uik van kern energie voor vreedzame doeleinde zijn ver enigd, verzocht te protesteren tegen het besluit van de Eui-atoom-commissie om radio-actief afval in de Middellandse Zee uit te werpen. eist dat ze de werken van Jean-Paul Sartre, Frangoise Sagan en andere onder- tekenaai-s van het bekende manifest tegen de Algerijnse oorlog, uit hun etalages ver wijderen en uit de cii-culatie zullen halen. STOCKHOLM (UPI) Het Franse „manifest van de 121" heeft weerklank gevonden in Zweden, waar «vrijdag een brief werd overhandigd aan de Franse ambassadeur te Stockholm, ondertekend door 74 Zweedse kunstenaars, die protes teerden tegen „zekere tendenzen in de benadering van de Algerijnse kwestie". De Zweedse kunstenaars zeggen ongerust te zijn over de harde maatregelen welke zijn genomen tegen hen die de ooi-log in Algerije niet kunnen goedkeuren. Advertentie mmmk diimhie ter gelegenheid van de uitreiking Edison I960 CONCERTGEBOUW AMSTERDAM zaterdagavond 22 oktober 1960 van 21.00 tot 04.00 uur Optreden van meer dan 60 artisten-van-de-grammofoonplaat, o.a. Herman Krebbers, Theo Olof, Rosa Spier, Piet van Egmond, Gerard Hengeveld, Wilma Driessen, Fien de la Mar, Hetty Blok, Jelle de Vries, The Diamond Five, Greetje Kauffeld, De Wama's, Heinz Heindl, Monica Witkowna, Annie de Reuver, Martina, Annie Palmen, Annelies de Graaf, Thom Keiling, José Marcello, Jaap Valkhof, John de Mol, Max van Praag, Piet Sybrandy, Teddy en Henk Scholten, Jos Cleber met het Edison orkest, enz. Als buitenlandse gasten o.a.: GILBERT BECAUD, VICO TORRIANI, ENZO GALLA, CONNY FROBOESS, GITTE, LOS PARAGUAYOS Abschiedssymphonie van Haydn door leden van het Residentieorkest onder leiding van Willem v. Otterloo Gast-vrouwen heren o.a.: Nettie Rosenfeld, Mies Bouwman, Willem O. Duys en Berend Boudewijn Platenbal in alle zalen met o.a.: Trio Pim Jacobs met Rita Reys, Ensemble Jan Cordu- wener, Malando en zijn Tango-orkest, Pia Beek, enz. In de kleine zaal cabaretvoorstellingen met o.a. Donald Jones met Marian Berk, Ton van Duinhoven, Yoka Beretti, Corrie Brokken, Ans en Jaap Daniels Kaarten verkrijgbaar via uw platenhandelaar of schriftelijk bij het Concertgebouw, met girering van 25,per plaats op girorekening nr. 68625 ten name van het Concertgebouw N.V. te Amsterdam, met vermelding 'Grand Gala du Disque', of aan de kassa van het Concertgebouw vanaf dinsdagmorgen 18 oktober om 10 uur. (Van onze correspondent) LONDEN De circus-zeeleeuw, Fritzi die woensdag in de Britse hoofdstad van een motorboot in de Theems dook en sindsdien krijgertje met zich liet spelen, is gisteren eindelijk gevangen en wel op een klassieke plek, vlak voor het complex (Van onze correspondent) PARIJS De president der Franse re publiek, generaal Charles de Gaulle wil zich, naar het voorbeeld van de Ameri kaanse, Britse, Nederlandse en Belgische staatshoofden in de toekomst rechtstreeks tot het parlement kunnen richten. De hui dige grondwet, die ook onder zijn persoon lijke leiding werd opgesteld, staat de gene raal slechts toe zich tot de kamer te wen den door middel van een boodschap, die door de eerste minister moet worden voor gelezen. De behoefte om een persoonlijk contact met de kamerleden te leggen, heeft in politieke kringen te Parijs te meer verwondering verwekt, daar de generaal die het kamerbureau eergisteren van dit verlangen op de hoogte bracht zich tot dusver niet zo bijzonder veel aan het par lement gelegen heeft laten liggen. De suggestie van het staatshoofd heeft in parlementaire kringen een zeket onbe hagen, zo geen wantrouwen opgeroepen. Men vraagt zich af welk'gewichtig onder werp de generaal aan de orde wil stellen, waarvan hij de behandeling niet ook aan zijn trouwe schildknaap premier Michel Debx-é zou kunnen toevertrouwen. Men ziet nog niet duidelijk de beweegredenen voor die behoefte, aangezien het staats hoofd via de radio, de televisie- en ter ge legenheid van zijn menigvuldige propa ganda toux-nees door de px-ovincie, het toch niet aan kansen ontbreekt rechtstx-eeks voeling met het Franse volk te nemen. Generaal De Gaulle heeft de leden van het kamex-bureau ook nog medegedeeld, dat hij er de voox-keur aan geeft dat het pax-- lement zelf en niet hij het initiatief nam om de gx-ondwet in de door hem gewenste zin te doen herzien. Gistermiddag heeft de px-esident een tweede langdurig onderhoud met de ka- merpx-esident Jacques Chaban-Delmas ge had, en men mag aannemen dat die nieu we grondwetsherziening, die in de lucht hangt weer het onderwerp van gesprek heeft gevormd. Of die revisie door de bei de kamers zal kunnen worden bewerkstel- ligd, of ook nog een referendum van het volk zou vereisen is een andere vraag, waax-op het officiële antwoord totdusver nog niet gegeven is. De algemene indruk in politieke kringen is echter wel, thans met een grondwetsherziening, zoals De Gaulle die begeert, de vijfde republiek een nieuwe stap zal zetten op de weg die haar nog verder van de parlementaire de- mocratie in de richting van een presiden tieel regime zou verwijderen. Advertentie DE échte, PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbij! Neem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. y.\- .".oS-'X-'y '7'.Z ':.i DUTIM N.V. - QEGSTGEEST parlementsgebouwen dat machtig uit het water oprijst. Hoe groot de hoeveelheden vis ook wa ren welke de circustemmers als lokaas gebruikten, Fritzi koos steeds weer op nieuw de vrijheid. Ten einde raad riep men de hulp in van enige treilervissers bedreven in de kunst van het vangen van wilde zeeleeuwen. Zij achtervolgden Fritzi die een waarde van vijfduizend gulden heeft, en lieten hem in een tussen twee bootjes aangebracht net in de val lopen De vissers krijgen een beloning van twee duizend gulden. Fritzi werd vervolgens in een zoutwaterbad gestopt om te worden gereinigd van modder en olie. De vereniging welke strijd voert tegen circusvertoningen door dieren, had even eens duizend gulden beloning in uitzicht gesteld voor degene die Fritzi's gevangen neming zou verhinderen maar succes heeft deze edelmoedige poging niet gehad. Wel leidde zij tot verhitte debatten over de wenselijkheid om Fritzi zijn natuurlijk in stinct te laten volgen. Hij komt, zo be toogde het circus, uit de warme wateren en indien men hem naar de Noordzee had laten zwemmen zou hij een gewisse dood tegemoet zijn gegaan. In de Theems had het dier al kou genoeg geleden. Maar anr dere deskundigen zijn van mening dat Fritzi zich in de Engeland omringende zeeën absoluut gelukkig zou hebben ge voeld. De voorzitter van de Oostduitse wieler bond, Wex-ner Scharch, zal van de x~eis die hij door de Bondsrepubliek maakte, niet naar Oost-Duitsland tex-ugkeren. Al dus wex-d vrijdag door de voorzitter van de Westduitse Wielerbond, Erwin Hauck, bekend gemaakt. Scharch, die momen teel bij familieleden in Linz (Oostenrijk) vex-blijft, had Hauck donderdag telefo nisch van zijn vlucht op de hoogte ge bracht. DR. ABRAM JOFFE OVERLEDEN MOSKOU (Tass-UPI) De vooraan staande Russische natuurkundige professor Abram Feodorovitsj Joffe, die een belang rijk aandeel heeft gehad in het vervaar digen van Russische x-aketten en kunst manen, is gisteren te Leningrad in de leef tijd van tachtig jaar ovexieden. Professor Joffe was lid van de Russische Academie van Wetenschappen en van het Centrale Comité van de communistische partij. Geleerden in het westen geloven dat dr. Joffe de leiding heeft gehad van de laatste experimenten die voorafgingen aan de eer ste Russische kernbomontploffing. Tass vertelt over hem dat hij de fundering voor de wetenschap der halfgeleiders heeft ge legd. Het persbureau zegt niets over zijn werk in de wetenschap der kernenergie. (Van onze correspondent) LONDEN Het Conservatieve party- congres in Scarborough was vrijdag diep teleurgesteld dat Selwyn Lloyd, de nieuwe kanselier van de schatkist, in zijn rede over de financieel-economische toestand nagelaten heeft verzachting van de kre- dietbesnoeiïng, waartoe enkele maanden geleden wegens nieuw inflatiegevaar werd overgegaan, in uitzicht te stellen. De Con servatieven waren er zeker van dat Lloyd de teugels iets zou vieren, vooral met het oog op de slapte in de automobielindus trie, welke hoofdzakelijk veroorzaakt is door de bemoeilijking van het al te gemak kelijke afbetalingssysteem dat vorig jaar kort voor de algemene verkiezingen een golf van schijnwelvaart deed ontstaan. Selwyn Lloyd was het in beginsel eens met hen die op het congx-es nieuwe belas- tingveiTaging bepleitten, welke een hoofd kenmerk is geweest van he« Consexwatie- ve beleid sinds de partij negen jaar gele den aan de macht kwam. Hij stemde even eens in met degenen die zich bezorgd ma ken over al te hoge regei'ingsuitgaven en die zich uitspreken tegen de hoge rente voet en vex'slapping van het tempo van de economische uitbreiding en beleggingen. De partij wil stoutmoedige economische maatregelen in plaats van de vooi-zichtig- heid die vrijwel elke minister van finan ciën aan de dag legt. De nog altijd wanke le Bx'itse economie geeft Selwyn Lloyd echter weinig ax-mslag voor opzienbaren de daden. Hij beloofde iets te doen zodra het nationale belang het toelaat, maar wees met verontwaardiging de verontschul diging af dat de Consex-vatieven bezig zouden zijn de staat van het sociale welzijn (welfare-state) neer te drukken tot een peil van algemene versobering. Onder groot gelach merkte Lloyd op dat hij als minister van Buitenlandse Zaken 't risico liep in 't buitenland zich grote onpopula riteit op de hals te halen maar dat hij er als minister van Financiën zeker van is dat hij zich in Gx-oot-Brittannië zelf uiter mate onpopulair zal maken. Na de minister die groot applaus kreeg te hebben aangehoord, nam het congx-es een motie aan waarin een belastingverla ging en in het bijzonder een verlaging van de inkomstenbelasting, alsmede een con stante vermindering van de staatsuitgaven wordt geëist. Gewetensgeld Advertentie Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Een (onbekende) Amerikaan heeft de ontvanger der belastingen tien dollar doen toekomen, die hij, zoals hij in een bege leidend briefje schreef, zichzelf als boe te had opgelegd, omdat hij ergens, in strijd met de verkeersregels, linksaf was gesla gen. Ik heb van dit bericht in de krant slecht geslapen, want tien jaar geleden (om precies te zijn: op 9 oktober 1950) heb ik in een niet-roken afdeling van de trein van Bodegraven naar Utrecht een siga ret opgestoken en op 6 augustus 1960 (de wond in de ziel is nóg niet geheeld) heb ik mij in een stil park buiten de paden bevonden. Waar dan nog bijkomt dat ik in 1887, toen ik nog pruimde, gespuwd heb in de paardetram. Deze drie afschuwelijke uitingen van onmaatschappelijkheid en (ik mag gerust zeggen) minachting voor de wetgever, zijn altijd blijven knagen. Ik had niet aan de mogelijkheid, die het bericht over de Amerikaan opende, gedacht. Nu heb ik, zodra ik dat gelezen had, zijn voorbeeld gevolgd en getracht op deze wijze mijn straf te ondergaan met rente op rente: de ontvanger zal mijn sjekje van f 4368 al wel hebben ontvan gen. Ik zal er gedurende zes jaren, twee maanden en drie dagen een boterham min der om moeten eten, maar die niet-gegeten boterham zal mij er, bij wijze van spre ken, niet minder goed om smaken. Inte gendeel. Ook zonder huishoudjam is zij zoet als ambrozijn. Het geweten will óók, wat. Die f 4368 is dan voor de twee eerstge noemde overtredingen. De derde is met geld noch gestamelde goede woorden goed te maken, want op het verontreinigen met pruimesap van openbare middelen van vervoer stond in 1887 de doodstraf. Drie van mijn ooms zouden daar verdrietig over kunnen meepraten, indien zij er in dertijd niet, na kort geding, om onthoofd waren. Ik herinner mij nóg de dag hun ner guillotinering. Dat was een heel feestje in ons dorp, waar de mensen toen zo wei nig afleiding hadden, want er was toen nog geen bioscoop, laat staan tévé. Ik was toen nog een hummel van zeven, maar ik her inner mij de algemene vrolijkheid nog heel goed. Doch laat ik niet afdwalen naar de verre herinneringen, die de daad van burgerzin van de Amerikaan bij mij opgeroepen heeft. Ik hoop, dat deze daad u, evenals zij dat mij gedaan heeft, ten voorbeeld zal zijn. Gaat u uw geweten maar eens nauwkeu riger na en zendt een girootje of postwis sel naar de ontvanger. Laat gerechtvaardigde schaamte u niet weerhouden. Ook anonieme bijdragen wor den gaarne aangenomen. Als wij allemaal eerlijk zijn kan minis ter Visser misschien een mooie nieuwe straaljager kopen. Elias Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Onderzeeër. De Amex-ikaanse marine heeft medegedeeld dat het vliegdekschip „Kearsarge", gisteren vertrokken is om een onderzoek te doen naar een „onderwater contact", dat blijkbaar een ongeïdentificeerde onderzeeër be treft. De Kearsarge staat aan het hoofd van een smaldeel dat ook vier torpedobootjagers omvat Een luchtes kader observeeirt het onbekende schip sinds het werd waargenomen. Anti-republikeinen. Meer dan 1500 perso nen hebben gisteravond in Dux-ban ge demonstreerd tegen het feit dat Zuid- Afrika een republiek zal worden. Vrijwilligers. Voor de Oostenrijkse medi sche groep die naar Kongo wordt ge zonden en een kleine driehonderd per sonen zal omvatten, hebben zich reeds meer vrijwilligers dan nodig zijn aan gemeld. Ook worden Oostenrijkse finan ciële en belastingdeskundigen voor Kon go gevraagd. Beurzen. Israel zal aan zestien Aziatische landen beurzen ter beschikking stellen voor bestudering van methoden ter ver hoging van de produktiviteit. Pantserwagens. De Westduitse grenspoli tie langs het IJzeren Gordijn krijgt pantserwagens. Het gaat hier om lichte wagens op vier wielen, waarmee de gx-enspolitie naar bedreigde plaatsen ge bracht kan worden. Kruis. Ter gelegenheid van het vertrek van Sovjet-Px-emier Kx-oesjtsjev, heeft een luchtschrijver een gigantisch kruis boven de New Yox-kse wijk Manhattan getekend. Plechtigheid. Een militair vliegtuig heeft gisteren het stoffelijk overschot van de in een actie tegen de Algerijnse rebel len gesneuvelde Frangois van Frank rijk, de tweede zoon van de graaf van Parijs, naar het moedexTand terugge- bx-acht. De graaf en de gravin die bij de militaix-e plechtigheid in Algiers aan wezig waren geweest, hebben het li chaam van hun zoon opgewacht op het militaire vliegveld van Villacoublay, ten westen van de Franse hoofdstad. Dictator. Mevrouw dr. Teresa Casuso, plaatsvervangend gedelegeex-de met de rang van ambassadrice voor Cuba bij de UNO-Assemblee, heeft gisteren aan de premier van haar land, Fidel Cas tro, gevraagd haar van haar taken te ontslaan. Zij heeft gezegd, asiel te wil len vragen in de Verenigde Staten. „Ik kan geen oneerlijk regime vertegen woordigen," zei de aantrekkelijke pio nierster van Castro's revolutionaire be weging. „Castro zegt te spreken uit naam van de vijheid, maar hij is een dictator." Kinderverlamming:. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft be kendgemaakt dat in dit gebied deze zo mer ongeveer 400 personen kinderver lamming (poliomyelitis) hebben gekre gen. Acht percent van het aantal ziek tegevallen heeft een dodelijke afloop gehad.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3