„5000 jaar kunst uit Egypte morgen in Rijksmuseum VvbeL y y Puzzel nummer zeven Zie Boven Vallende sterren met stamboom Europees Parlement steekt de commissie spaak in het wiel Europese energiepolitiek moet snel worden ontworpen Turkse ex-premier hoort doodstraf eisen N.Ph.O. met Ingrid Haebler als soliste Friese Boekenweek geopend oliehaard Nederlandse gedelegeerden naar de Unesco-conferentie 4 Dure hond Kies uzelf een vorstendom aan Nobel warmte. Concert in hervormde kerk te Bloemendaal M DE LANDBOUWPOLITIEK Nederlanders en socialisten tegen het prijsbeleid Japanse massabetoging als protest tegen moord Voorbeeld Macmillan de jonge versus Macmillan de oude BRILLEN MINISTER JEANNENEY: Enige critiek op de grote oliemaatschappijen ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 De grote unieke expositie ,,5000 jaar kunst uit Egypte" in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt morgenmiddag voor het publiek opengesteld en duurt tot en met 31 december. Voor de eerste keer sedert de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1867 stuurde Egypte een kostbare ver zameling kunstschatten (ruim 230 stukken) uit zijn musea in Cairo en Alexandrië naar het buitenland. De tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van het binnen kort tussen Nederland en de Verenigde Arabische Republiek af te sluiten cul tureel verdrag. Voorts valt zij samen met de actie die de Unesco tezamen met de regering der V.A.R.voert voor het be houd van de antieke cultuurmonumenten in Nubië. Uit alle perioden der Egyptische kunst zijn representatieve stukken aanwezig en dit maakt de expositie, die aangevuld is met 25 belangrijke werken uit de beroem de Egyptische collectie van het Rijksmu seum van Oudheden te Leiden, tot een ge beurtenis. Om tegemoet te komen aan de grote vraag naar rondleidingen is op een band een algemene inleiding ter toelich ting op de expositie opgenomen, waarbij van de geëxposeerde voorwerpen gekleurde diapositieven worden vertoond. Dit is een noviteit voor het museum. Op geregelde tijden kunnen bezoekers deze vijftien mi nuten durende inleiding in een apart zaal tje beluisteren. De inrichting der expositie is gisteren voltooid. Op honderd stations der Nederlandse Spoorwegen zullen gecombineerde trein- toegangskaarten voor de expositie tegen een gereduceerd tarief verkrijgbaar zijn. De tentoonstelling is chronologisch inge richt, naar ontwerp van Dick Elffers en beslaat de tijdvakken: het Oude Rijk, Mid denrijk, Nieuwe Rijk, latere tijden, Grieks- Romeinse tijd. Koptische- en Islamitische periode. Enkele hoogetepunten op de ex positie zijn: de groep van de Farao My- kerinos, de grote Koran gecalligrafeerd en verlucht voor Sultan Sja'ban in 1396, een blad uit een papyruscodex uit de vierde eeuw na Christus. De voorkant van dit bald bevat Koptische tekst met het ein de van de apocriefen van Johannes en met 't begin van het evangelie naar de be schrijving van Thomas. Dit stuk werd vijf tien jaar geleden tezamen met ongeveer negenenveertig geschriften, die misschien afkomstig zijn uit de bibliotheek van een gnostische gemeenschap, gevonden. Voorts een gouden borstsieraad met halfedelstenen van koning Sesostris II. In enkele zalen hangt de tekst van gedichten uit de bun dels „De blinde Harpenaar" (een herdich ting van oude poëzie der Egyptenaren door Bertus Aafjes). YASSI (Turkije) (Reuter-AFP) In het massaproces tegen ongeveer vijfhon derd vooraanstaande figuren van het vroegere Turkse regime-Menderes is gis teren. kort nadat de openbare behandeling op het eiland Yassi in de Zee van Marmora was begonnen, de doodstraf geëist tegen oud-president Bayar, oud-premier Mende- res, zestien voormalige ministers en twin tig anderen. Oud-premier Menderes verklaarde, dat een beklaagde zich slechts kan verdedigen als hij in het volle bezit is van zijn licha melijke en geestelijke vermogens. Mende res was zeer nerveus en sprak met zwakke stem. Hij beklaagde zich erover dat hij nu sinds vijf maanden ononderbroken zat op gesloten. zonder dat hij met iemand mocht spreken. „Ik verzoek het hof mij in de ge legenheid te stellen, mijn zenuwen en moreel te herstellen, anders zal ik mij niet kunnen verdedigen. Ik wil de officieren, die met mijn bewaking zijn belast, danken voor hun hoffelijkheid, maar hun zwijgen breekt mij geestelijk". Nadat de verdedi gers hadden geprotesteerd tegen het feit. dat zij niet in contact met hun cliënten hadden kunnen treden en dat de beklaag den niet de beschikking hadden over de stukken die voor hun verdediging onont beerlijk zijn, bepaalde de president van het hof, dat alle stukken ter beschikking van de verdedigers zullen worden gesteld. Ex-president Bayar (77) huilde toen hij werd ondervraagd over de verkoop van een hond die hij van de Afghaanse vorst ten geschenke had gekregen en voor een bedrag van 25.000 gulden aan het ministe rie van Landbouw had verkocht. Hij sprak tegen dat hij dit geld ten eigen bate had gebruikt. Hij had het bestemd voor de bouw van waterwerken nabij Izmir. Het ministerie had hem gevraagd het dier aan de dierentuin te geven omdat het aan het Afghaanse klimaat gewend was en een speciale behandeling nodig had. Het mini sterie was bereid hem geld voor de hond te geven. Bij de beklaagden zijn onder meer zeven vrouwelijke leden van het vorige parle ment. alsmede het voormalig parlements lid Burham Beige, de eerste zoon van de filmactrice Zsa Zsa Gabor. Dertig personen die, sedert de staats greep van mei, op Yassi werden vastgehou den voor ondervraging, zijn donderdag avond vrijgelaten en naar Istanbul over gebracht. Advertentie Capaciteit netto 8100 Kcal/uur. Prijs 245.—. \\lp Op woensdag 19 oktober heeft in de Nederlands hervormde kerk te Bloemen daal een kerkconcert plaats, waaraan de organist Piet Halsema, de sopraan Riet Rol, de alt Coby van Meurs. de violiste Vera Beths en de violist Gijs Beths medewer king verlenen. Op het programma staan werken van Bach, Staden, Purcell, Valentini, Rhein- berger en Clérambault. De bekende Oostenrijkse pianiste In grid Haebler verleende haar medewer king aan het eerste vrijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in Haarlem. Met haar voordracht van het vierde pianoconcert van Beet hoven bewees zij haar bijzondere gaven ook buiten het speciale terrein van Mo- zarts oeuvre; dat zij door de studie daar van oor en hand getraind heeft op het registreren van talloze fijnheden in melo die en ritme was duidelijk merkbaar. Haar kunstenaarschap is echter sterk genoeg om de details onder te brengen in een groter geheel en aldus een persoon lijke visie waar'te maken die vooral door mildheid gekenmerkt wordt. Er gaat iets rijps en kinderlijks tegelijk van haar spel uit, misschien identificeert men zulk een werking dan toch weer met Mozart, maar misschien is dit ook wel het beste wat muziek kan geven, ongeacht stijl of periode. In ieder geval kan ook Beetho ven met deze stem tot ons spreken, zo als wel vooral bleek in het langzame deel. Deze dialoog tussen allengs toegevende onwrikbaarheid in het orkest en een aan dringend vragen van het solo-instrument is trouwens één van de meest geïnspi reerde bladzijden die Beethoven ooit ge schreven heeft. „De zachte krachten win nen toch aan 't end". Het verstilde arioso waarmee de piano ten slotte de overhand houdt, zegt meer over Beethoven's ethi sche inslag dan de nobele bedoelingen die zijn biografen hem hebben toege schreven (veelal ten onrechte, naar re cente onderzoekingen hebben uitgewezen). Mede door het goede begrip dat het or kest onder Arends' leiding voor de visie van de soliste aan den dag legde, ver dichtte de spanning zich tot een moment van wezenlijke ontroering. Met vederlich te aanslag veegde de soliste in het slot- rondo daarna alle tegenstrijdigheden weg als een briesje in de lente. De solocon certen van Beethoven behoren met zijn symfonieën tot de hoekstenen van het con certrepertoire. De stenen te doen spreken vermag alleen een bijzondere exegese: daartoe moet men ze eerst vermurwen. Maar ook dit is mogelijk met de tien vin gers van een paar liefdevolle handen. Méér kan men niet verlangen. Voor het overige gedeelte van het pro gramma Cherubini's Anacreon-ouvertu- re en Schubert's C-dur Symfonie ver wijs ik naar een bespreking in de editie van donderdag, naar aanleiding van een optreden van het N.Ph.O. te Beverwijk, waarbij deze werken ten gehore gebracht zijn. Sfw Bunge In het raadhuis van Bolsward is namens het provinciaal bestuur van Friesland door de heer D. H. Okma, lid van Gede puteerde Staten, de „Dr. Joost Halverts- maprijs" uitgereikt aan de heer A. Algra voor zijn uit verschillende delen het zes de deel verschijnt nog in de loop van dit jaar bestaande boek „De historie gaat door het eigen dorp", een reeks dorpsbe schrijvingen. In aansluiting op de uitreiking van de Dr. Joost Halbertsmaprijs is in Bolsward de achttiende Friese boekenweek geopend. Aan de hierna gehouden koffiemaaltijd, waaraan onder meer een groot aantal uit gevers en schrijvers aanzat, maakte na mens de Friese academie dr. P. Sipma de bekroning bekend van het in 1959 beste uitgegeven Friese boekwerk: Grafschrif- 1 jeugd." Jamaguchi's vader, die kolonel is ten tussen Vlie en Lauwers, uitgegeven in het Japanse leger, heeft ontslag geno- door A. Jongbloed, uitgeverij C. V. te men uit zijn functie als gevolg van de Leeuwarden. daad van zijn zoon. NOBEL 21 VRAAG FOLDER MET ALLE NOBEL MODELLEN AAN N.V. INALFA - VENRAY. In de delegatie naar de elfde algemene conferentie der Unesco zijn benoemd als vertegenwoordiger minister mr. J. M. L. Th. Cals, voorzitter; mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de Kunsten en Buitenlandse Culturele Betrekkingen, plaatsvervangend voorzitter; dr. F. Ben der, voorzitter van de Nationale Unesco- commissie, vice-voorzitter van de delega tie; J. H. Bannier, directeur van het bu reau van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek; B. J. E. M. de Hoog, chef van de afdeling Bui tenlandse Betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Plaatsvervangend vertegenwoordiger zijn: prof. dr. C. C. Berg, Leiden; prof. dr. W. Brand, Leiden; prof. dr. A. N. J. den Hollander, Amsterdam, voorzitter van de raad van bestuur van het Unesco Cen trum Nederland; S. Koster, hoofdredacteur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlem- sche Courant; dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis. Als adviseurs zijn benoemd: prof. dr. L. Brummel, directeur van de Koninklijke Bibliotheek; Joh. H. M. Derksen, lid van de Eerste Kamer; S. de Gorter, ambassade raad te Parijs; mr. H. van Vloten, van de directie Internationale Organisatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De conferentie zal van 14 november tot en met 13 december te Parijs worden ge houden. In welput verdronken. Het driejarig zoontje Jan van de landbouwer Tabbert te Holthone (gem. Gramsbergen) is, terwijl het op het erf aan het spelen was, in een onafgedekte welput gevallen en verdron ken. Nu de maan de ko mende week nieuw wordt hebben tvij (bij heldere hemel!) goed uitzicht op een zwerm meteoren van beroemde afkomst, waarvan de ra diant zo tegen midder nacht al een flink eind boven de zuidoostelijke horizon staat. De radiant is het punt aan de he mel, waar al die vallen de sterren vandaan schijnen te komen en dat punt ligt in de buurt van de ster Betelgeuze, die tot het sterrebeeld Orion behoort. De me teorenzwerm staat dan ook bekend als de zwerm, der Orioniden. Het is kosmische stof, dat door de wereldruim te reist als afval van de komeet van Halley, de beroemdste aller kome ten. De baan van deze zwerm meteoren kruist die van de aarde twee maal. Hoe die vork in de steel zit is schematisch afgebeeld in bijgaande tekening, waarin de ge sloten ellips de baan van de aarde om de zon voorstelt, perspectivisch gezien. De streeplijn is de baan van dit meteo- renstof. Tweemaal per jaar zijn de meteoren van deze zwerm dus zicht baar. De eerste keer schijnen zij te komen uit de richting van het ster- melijk juist de komeet van Halley onze aarde gepasseerd. Vlak achter een komeet is de zwerm meteoren het dichtst. Die komeet zelf zullen A -v :vvv.- r-% - :.v ;7>r^ JÏ-hï'. 'vXv... renbeeld Waterman (Aquarius) en heten dan Aquariden. Dat gebeurt in mei. De tweede keer is de week van 17 tot 23 oktober; dan lijkt het, alsof Orion het decor van hun oorsprong is. In het jaar 1911 is het aantal waargenomen vallende sterren van deze zwerm zeer groot geweest; toen was na- wij pas omstreeks 1985 terugzien. Maar haar langgerekte ellipsbaan is „gevuld" met meteo- renstof. De verwachting is, dat daarvan zoveel in de aardse dampkring te rechtkomt, dat er om streeks het maximum 22 oktober elke drie minuten een verschie tende ster te zien zal zijn. G. v. W. Na een levendig politiek debat heeft het Europese Parlement gisteren te Straats burg een rapport aanvaard waarin de toekomstige landbouwpolitiek voor „de zes" wordt uitgestippeld. Het was voor het eerst in de geschiedenis van het Parlement dat zich een politiek steekspel ontwikkelde gedurende de stemming over elk van de 63 artikelen en de dozijnen amendementen, welke waren ingediend. Het rapport was afkomstig van de landbouwcommissie onder voorzitterschap van de Fransman Roland Boscary-Monservin. De socialistische leden van de Assemblee sloten zich aaneen in hun verzet tegen een voorstel om de prjjzen van landbouwprodukten te verhogen tot het peil van de grootste verbruiker, Duitsland, waar de prijzen het hoogst zjjn. De Nederlandse delegatie drong er op aan om het gehele artikel 19, waarbij de stabili sering van deze prijzen werd geregeld te schrappen. Het parlement heeft overigens zijn Na de stemmingen over de vele amen- uitspraak over dit kernpunt van het toe komstige Europese landbouwbeleid al leen kunnen aannemen met een „meer derheid van onthoudingen". De meeste afgevaardigden, die zich vóór het amendement van Charpentier hadden uitgesproken, onthielden zich toen de uitspraak over de prijspolitiek als geheel in stemming kwam. Er waren sleihts een tiental voorstemmers en iets minder tegenstemmers, de rest onthield zich. TOKIO (UPI) Veertigduizend Japan se communisten zijn vandaag een demon stratie begonnen voor de ambtswoning van premier Hayato Ikcda, als protest tegen de moord op de socialistische partijleider Asanoema. De pro-communistische arbei derspartij, Sohyo, die de betogingen op touw had gezet, hoopte ten minste 100.000 demonstranten bij elkaar te krijgen. De politie stond het demonstreren door de betogers wel toe, maar zij waarschuw de hen via geluidwagens, die de stad door kruisten, dat demonstraties in het stadsge deelte. waar de regeringsgebouwen zijn, na vijf uur vanmiddag Japanse tjjd ver boden zouden zijn. Betogers, die zich op dat tijdstip nog in de bedoelde wjjk be vinden, zullen worden verdreven. Politie-autoriteiten vreesden door de houding van de leden van de fanatieke „Zengakoeren"-studentenpartij, dat er la ter op de dag moeilijkheden zouden kun nen ontstaan. Leiders van deze partij heb ben namelijk laten weten, dat zij zich on geacht het politieverbod, naar de residen tie van premier Ikeda zullen begeven. Ook gisteravond deden zich reeds beto gingen voor. Een cordon van zesduizend politieagenten versterkt met veertig pant serwagens had duizenden demonstranten tegengehouden die optrokken tegen de re sidentie van premier Hajato Ikeda. Aan de mai's namen ongeveer vijftienduizend vakbondsleden, studenten, huisvrouwen en socialisten deel. De betogers noemden hun optreden een generale repetitie voor van daag. De mars begon onmiddellijk na de verbranding van het lichaam van Asanoe ma. De 37-jarige moordenaar Jamaguchi heeft inmiddels aan de politie verklaard dat zijn daad geen onderdeel uitmaakt van een complot beraamd door de organisatie waarvan hij lid is. De leider hiervan, Bin Akao werd door de politie ondervraagd nadat hij financiële steun had toegezegd voor Jamaguchi's verdediging. Akao noem de Jamaguchi's daad een te prijzen behan deling en hij noemde de jeugdige moor- de naar „een voorbeeld voor de Japanse Horizontaal: 1. schaap, 6. boord, rand, 11. West-Ind. banaan, 12. kranig, blufferig 14. lidwoord, 15. kromgebogen stukje me taal, 16. laatst, 17. geloofsovert., afk., 19. bep. boom, 21. het „ik", 22. hemellichaam, 23. voorval, toestand, 25. directeur K.L.M., 26. Soc. Econ. Raad, afk., 28. afstand, 30. meisjesnaam, 31. afgescheiden slaapver trek in kamer, 33. openbare instelling, 34. alcohol, drank uit suikerriet, 35. soort vaas, 36. kinderen, 40. onbrandbaar materiaal, 44, deel v. h. hoofdhaar, 45. dandy, 47. -de tector: bep. apparaat om te ontdekken of iemand de waarheid spreekt, 48. zoon van Adam, 49. zo, 50. zanger uit oude tijden, 51. voornaam Ned. voetballer, 54. ontkenninge 55. element, afk., 56. logee, 58. akelige, 61. nummer, afk., 62. plaats, hemelruim, 64. uitgave, 66. duidelijk, helder, 67. trage. Verticaal: 1. uitroep, 2. uitroep. 3. zoon van Loth (O. Test.), 4. vrouw van Adam, 5. heerlijk, smakelijk, 6. wie een toewijding afgelegd heeft, 7. hulde, 8. duurzaam, niet los, 9. tak v. e. andere boom, 10. Regiment Infanterie, afk., 11. regeling, bestuur, 13. op een of andere plaats, 14. Javaans dorp, 18. harde bovenlaag, 20. bed, afgezet veld, 21. vuur, 24. eiwithoudend voedsel, 27. broodbeleg, 29. hetgeen men wint, 32. energie, 33. weldra, 36. jongensnaam, 37. 3 partijen (bij kaartspel), 38. O.K., 39. on diepte, 41. zie 21, 42. toestel v. geluidssigna len, 43. teer, 45. blunder, 46. bep. doorgang, 52. schaapskameel, 53. steek, 56. kreet, 57. bep. bevel, 59. meisjesnaam, 60. bep. af beelding, 63. kleintje, 65. dit is (Lat. afk.). OPLOSSING PUZZEL NO. 6 dementen en de afzonderlijke artikelen is de landbouwresolutie als geheel tenslotte aangenomen met 54 voor en 30 tegen, on der wie alle Nederlanders en vrijwel alle socialisten, bij vier onthoudingen. De twee kernpunten van deze definitieve uitspraak van het Europese Parlement over het toe komstige landbouwbeleid van de E.E.G. hebben betrekking op het prijspeil en het invoerbeleid. Op het gebied van de invoer wil de re solutie een straffe regeling aan de hand van de jaarlijks op te maken balans van produktie en behoefte. Dit komt neer op contingentering en de E.E.G. Executieve Commissie die dit stelsel in haar eerste ontwerp voorstellen ook had voorzien, was daarvan zelf reeds teruggekomen. De EEG Executieve wil met een jaarlijkse balans opmaken en een stelsel van invoervergun ningen hantex-en, doch alleen om te kun nen ingrijpen als de Euromax-kt door te gx-ote invoer van landbouwprodukten of grote oogsten in het eigen gebied over voerd dreigt te geraken. De E.E.G. Exe cutieve Commissie wil dus niet, zoals de x'esolutie van het Parlement nu bepleit, van tevoren de omvang der invoer steeds voor een geheel jaar vaststellen. De uitspraak van het Europese Parle ment over de te voeren landbouwpolitiek gaat er van uit, dat het beleid zodanig moet zijn, dat de inkomsten van rationeel werkende landbouwbedrijven, althans ge middeld over een tijdsverloop van ver scheidene jaren, de uitgaven dekken met inbegrip van een passende beloning van de arbeid. Er moet op de landbouwmark ten van de gemeenschap een natuui'lijke wederkerige deferentie ontstaan. Die wox'dt in het bijzonder van belang geacht voor het evenwicht tussen de markten voor basis- en veredelingsprodukten. Aan de gemeenschappelijke buitengrens van de Euromarkt moet een stelsel van SCARBOROUGH (Reuter) Maurice Macmillan, de 39-jarige zoon van de Britse premier, is op het congres van de Conser vatieven te Scarbourough van leer getrok ken tegen de regering van zijn vader ter- zake van haar fananciële beleid. Hij zei dat het belastingpeil in Groot-Brittannië niet alleen veel te hoog is maar dat het ook aan conti'ole en coördinatie ontbreekt. Zij moeder, Lady Dorothy Macmillan, be vond zich ook onder zijn gehoor. Macmillan junior zei dat de Britse uit voer nog in het geheel niet opweegt te gen de invoer die voor een betere levens standaard nodig is. Van de vereiste gees tesgesteldheid om de economische kwestie tegemoet te treden zei hij op het congres noch bij de leden van de regering iets te hebben bemex-kt. Advertentie p T B;T' e FÖ'Ö.N- T/2.. 7 2/.G variabele heffingen op de invoer er voor zox-gen, dat het prijspeil op de Euromarkt hoger kan zijn dan dat van de wereld- mai-kt. Daarnaast moeten aan de onder- fingen op landbouwprodukten worden inge- fingen op landbouwpi'odukten worden inge voerd ter vervanging van de huidige stel sels van minimum-prijzen. Het stelsel van heffingen zou een aflopend karakter moe ten hebben, gecoöi'dineerd met de ovei-- gang naar de gemeenschappelijke land bouwmarkt. Het Eux-opese Parlement keurt de door de E.E.G.-commissie voor- gestelde korte overgangsperiode naar de gemeenschappelijke landbouwmarkt (tot 30 juni 1967) goed. Het spreekt zich uit voor een actieve handelspolitiek ten aanzien "an derde lan den en in het bijzonder ten aanzien van de geassocieerde gebieden in Afrika en eldex-s. (Van Nedexdandse zijde plaatst men bij deze pax-agraaf een groot vraag teken. Men ziet niet goed in hoe, bij de straffe invoei-beperking, die elders in de resolutie wox-dt bepleit, nog een actieve handelspolitiek mogelijk zou zijn.) Inzenden vóór donderdag per bx-iefkaart. In onze puzzel no. 5 bleek een vergissing te zijn geslopen; de naam Krebbers werd als „Krebbe" gebruikt, waardoor puzze laars op een dwaalspoor kwamen. Waar voor onze excuses. Prijswinnaars puzzel no. 6: 7.50: 5.-: 2.50: W. J. van Doorn, Iepenstraat 11, Haaxdem. Mevrouw L. Wuite, straat 1, IJmuiden. Röntgen- C. M. van Putten, Leidsevaart 566, Haarlem. De Franse minister voor industrie, Jean- Marcel Jeanneney, voorzitter van de Mi nisterraad der E.G.K.S., heeft gisteren in het Europese Parlement aangedrongen op spoed bij het ontwerpen van een gemeen schappelijke energiepolitiek voor de zes landen van de Europese Gemeenschappen. Zolang er geen gemeenschappelijke poli tiek op dit gebied is, dreigt het gevaar, dat bij voorbeeld op het gebied van de olie in de zes landen afzonderlijk maat regelen worden genomen, die niet alleen van elkaar verschillen, doch die zelfs met elkaar in strijd kunnen zijn. Nu, tijdens de huidige hoogconjunctuur, moeten in het kader van een algemeen energiebeleid reeds maatregelen worden genomen, om in geval van een inzinking (en wie garandeert ons, dat die zich niet elk ogenblik kan voordoen) gereed te zijn om gezamenlijk op te treden, zo zei hij. De Franse minister sprak tijdens een debat over de enex-gie-politiek dat het par lement van de Europese Gemeenschappen vrijdag voerde aan de hand van een ver- slag van de Nederlandse socialistische af gevaardigde ir. S. A. Posthumus over de olie en het aardgas. Het karakter van dit verslag is voornamelijk oriënterend. De heer Posthumus hoopt, dat de olie- en aardgasindustrieën zelf aan de discussie over de energievoorziening zullen deelne men en dat ze dan minder terughoudend zullen zijn met het verstrekken van in lichtingen dan tot op heden het geval is. Ook de Duitse chx-isten-democraat Burg- bacher betreurde, dat er zoveel „ondoor zichtige plekken" zijn in deze voor een energievoox-ziening zo belangrijke takken van industrie. Zonder critiek te willen oefenen op het prijsbeleid van de olie-on dernemingen, moest het hem toch van het hart, dat er een ware chaos bestaat op het gebied van de prijzen. Deze chaos verhindert een zuivere beoordeling van de olie en het aardgas in het kader van een algemene energiepolitiek. In het debat kwam onder andere ook de aankoop van olie in de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen aan de orde. Een van de grote importeurs van olie uit het communistische blok is de Italiaanse maatschappij ENI. De heer Posthumus waarschuwt in zijn rapport, dat men het aandeel van de Russische olie in de Eux-opese energievoorziening voorzichtig moet doseren, om te voorkomen dat de zes in moeilijkheden kunnen raken, als de Russen bij voorbeeld van de ene dag op de andere uit politieke overwegingen de oliekraan zouden dichtdraaien. Dit stand punt werd door verscheidene afgevaardig den gedeeld. Alleen de Italiaan Pedini stelde daar tegenover, dat men toch moet proberen om zo goedkoop mogelijk aan enei'gie te komen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4