De „Wortman" is een deel van mijn leven geweest, zegt L. Hekman DE V, Havenberichten zó kunt u Helpen OIRO 426 Zomergroenten gaan verdwijnen maar er zijn nog aardbeien... Betrouwbare en rustige kracht Arend Reym DUKEL-DESIAURIERS Exportpeen brengt niet veel op Industrie kan huizen voor werknemers bouwen Vrouw viel in put met kokend water ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 auto- en motorrijschool Vandaag in IJ maiden: Rudi Carrell en Willy Alberti in Beverwijk Kans op eerste punten voor Watervliet Rotterdamse moordzaak opnieuw voor het hof 5 Advertentie HIJ IS EEN DEEL van mijn leven geweest". De heer L. Hekman is al sinds 1 september met pensioen, maar zijn hart is nog op de „Wortman", het directie vaartuig van de Rijkswaterstaat in IJmuiden. Bijna vijfentwintig jaar lang heeft hij zijn energie en liefde gegeven aan deze boot. Hij heeft haar bestuurd, haar geliefkoosd met de poetsdoek en de verfkwast en haar motor verzorgd. Hij was machinist, dékknecht of kapitein. Soms alles tegelijk. Nu heeft de heer Hekman alleen nog herinneringen aan de „Wortman" en een prachtige foto van het scheepje op de schoorsteenmantel in de voorkamer van zijn huisje aan het Sluis- plein, dat hij tot zijn grote spijt zal moeten ontruimen. De heer Hekman heeft niet veel te ver tellen. Hij acht het allemaal niet van zo'n erg groot belang. Er is niet veel wat hem uit zijn evenwicht en zijn rust kan bren gen. Hij timmerde niet op luidruchtige wijze aan de weg, hij zei weinig, maar wat hij zei gebeurde, deelde men ons van de zijde van de Rijkswaterstaat mede. De heer Hekman is een korte stevige Groninger met een breed sereen gezicht. Op 27 augustus 1895 werd hij in Delfzijl geboren. Zijn ouders waren boerenmensen. Het hart van de jonge Hekman trok echter naar het water, naar de ruimte, net als de harten van zijn zes broers. Hij kwam aanvankelijk van de lagere school bij een timmerman als timmermansjongen. Dat beviel niet best en zo geschiedde het dat hij als vijftienjarige voor het eerst een scheepsdek betrad. Het dek van een sleep boot. Tot de Eerste Wereldoorlog voer de heer Hekman op verscheidene sleepboten, voornamelijk op Duitse havens, Hamburg, Bremen, Emden of naar Dortmund via de kanalen. Ook de heer Hekman moest er tijdens de oorlog '14-T8 aan geloven. Hij werd opgeroepen en ingedeeld bij de infanterie. Hij was steeds in keukens werkzaam en heeft niet veel dienst moeten doen. Desal niettemin droeg hij het uniform tot het einde van de oorlog. Toen verliet hij de ranzige keukenlucht en ademde de zee wind weer in. Zwerven Hij kreeg een eigen sleepboot. Daarmee werkte hij mee aan de aanleg van een werkhaven bij Wieringen voor de Zuider zeewerken. Ir. Lely, de schepper van de Afsluitdijk was vaak bij Hekman aan boord te gast. Van Wieringen naar Kam pen. In die laatste stad bleef de heer Hekman slechts korte tijd. In 1924 kwam hij naar IJmuiden. Hij voer een tijd lang op de passagiersboot, die de dienst Am- sterdam-IJmuiden onderhield, als oudste matroos. Daarna werd hij schipper op een van de sleepboten van de visploeg. Toen het vissershavenbedrijf het personeel moest inkrimpen was de heer Hekman een van de eersten die er uit moesten. Hij was de jongste, zodoende. „Waar ben ik toen verdaagd", vraagt de heer Hekman zich af. Het staat hem alle- Advertentie SANTPOORT Telefoon 02560-8930 KERKWEG 67 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV J Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: St. Joseph van Koeping; Berta Beck, Rotter dam, iaden Binnenhaven IJmuiden; Cawi, Par; York, Goole; Lucas M., Frederiksund; Fallowiield, Tyne; Amigo, Felixtowe, la den in Staalhaven IJmuiden; Fram, Lon den; Tito Campanella, Norfolk; Frey, Mal- moe; Roseneck, Burela; Tajo Meilila, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Mulheim, Ruhr; Ustka, Grangemouth, laden Bin nenhaven IJmuiden; Serios, Archangel; Hodur, Pepel; Gloria, Kopmansholmen, bijlegger IJmuiden; Bogesund, Hernoe- sand; Avon, Koeping, hout lossen Zaan dam; Tim-S., Karlshamn; Hoffnung, Pata- holm; Thetis, Shoreham; Energie, Par; Rigel, Rotterdam; Maas, Lissabon; Earls- field, Swansea; Groningen, Rouaan, laden Binnenhaven. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Goote van Rotterdam; Wexford, Boston, laden, Koog aan de Zaan; Lies, Porsgrunn; Njord, Rotterdam; Canopus, Kotka; Glau- cus, Antwerpen; Vei-a, Jacobstad; Ajuthia, Rotterdam; Pallas, Rotterdam; Jangjokull, Rostock. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Zaan- kerk naar Hamburg; Marta Ahrens, Ham burg; Lea Karlshamn, walsmateriaal ge laden IJmuiden; Gisela, Rotterdam; Jato, Hamburg; Atreus, Hamburg; Kosovo, Hamburg; Balkan, Murmansk; Berend-N., Rotterdam; Libelle, Rotterdam; Kaap Fal- ga, Sarpsborg, zout geladen IJmuiden; Pe regrine. Harlingen; Argosity, Londen; Vesctan, Curagao; Concordia, Gdansk, ledig van Velsen; Auseklis, Rotterdam; Fehmarn, Rotterdam; Reggborg, Domsjoe, zou geladen IJmuiden; Roseneck, Bremen; Tevasier, Koeping; Waverstroom, Liver pool; Kroon, Dordrecht; Sieben Burger, Odense; Brimanger, Porto Cabello; Theo- doros Salveros, Takoradi; Torstein, Cris tobal. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Rheinstaal, naar Kirkeness; Argas, Rot terdam; Cawi, Antwerpen; Midas, Kopen hagen; Spaarnestroom, Londen, walsmate riaal geladen IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). maal niet meer zo helder voor en zijn papieren en getuigschriften heeft hij ook al niet kunnen vinden, zodat hij nergens houvast aan heeft. O ja, hij werkte enige tijd „los" bij de vissershaven en op de sluizen. Twee liefdes In 1935 kreeg hij bij Rijkswaterstaat zijn vaste aanstelling. Als dekknecht werd hij op het inspectievaartuig „Hfd.Ir.Dirks" geplaatst. In die zelfde functie was hij ook op de „Breezand" werkzaam. In september 1936 maakte Hekman ken- L. Hekman op het voordekvan de „Wortman". nis met zijn tweede liefde, de „Wortman". Zijn eerste liefde is zijn vrouw, die hij in '26 huwde en die hem twee dochters heeft bezorgd. In de oorlog pikten de Duitsers de „Wortman" in. Dat was voor Hekman al een hele slag maar er ging een steek door zijn hart toen de boot werd getroffen door een Engelse bom toen zij aan de steiger van de Rijkscentrale lag. Hij werkte op de sluizen totdat de Duitsers de voor hun onbetrouwbare individuen van deze zo belangrijke objecten verwijderden. Hek man was zo'n individu. Hij heeft ook nog deel uitgemaakt van de B.S. Op de slui zen heeft hij anders menig angstig uur tje doorgemaakt. Als de bommen omlaag gierden dook hij maar weg onder de sluis bruggen en zijn vrouw was blij als zij hem weer in levende lijve voor zich zag staan. In Schellingwoude had men een FORUM-AVOND PARTIJ VAN DE ARBEID De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt dinsdag 18 oktober in het gemeentelijk ontspanningsgebouw aan de Van Diepenstraat een forum-avond. Het forum zal worden gevormd door de heren mr. J. R. Boerlage, dr. H. Voorzan ger en B. Buitenhuis, districtsbestuurder van de A.N.M.B. In aansluiting op de op 22 november te houden jaarvergadering van de afdeling zal een film over Israel worden vertoond met de titel „Zo was het". Vanmiddag speelt onze favoriet Baris Du- kel tegen een sterke tegenstander: Mar cel Deslauriers, de 55-jarige ex-wereldkam pioen. Op vijftienjarige leeftijd kwam Deslauriers in de damclub van Montreal mannetje nodig voor de „J. F. W. Koen- raads". Daarom heeft Hekman in de oor log ook een poos op dit schip gediend. Nauwelijks was de oorlog voorbij en de „Wortman" hersteld of de heer Hekman werd tot zijn grote vreugde weer aange steld als machinist van genoemde boot. Hij bleef er op varen tot de eerste van de vorige maand. „Ik had nog graag een paar jaar willen blijven. Ik ben nog goed gezond en wat moet ik in huis doen'" Ook Rijkswaterstaat laat zijn trouwe die naar Hekman node gaan. Ook bij zijn col lega's was hij gezien. Hij wil nog graag de handen uit de mouwen steken, maar dan alleen op het water, niet ergens bin nen. Hij heeft veel van zijn werk gehou den. In het begin stond het hem niet erg aan als hij zondags of midden in de nacht moest opdraven als er een bijzonder schip bin nenkwam of er andere gebeurtenissen wa ren die de aanwezigheid van de „Wort man" nodig maakten. Later vond de heer Hekman dat niet meer zo erg. Hij werd dan ook voor dit overwerk betaald. Hij heeft met de „Wortman" hoge gasten rond gevaren en hun zijn werkterrein, dat reikt van de Amsterdamse Oranjesluizen tot de Noordzee, laten zien. Aan de aan leg van de grootste bezienswaardigheid, de Noordersluis, heeft de heer Hekman menig steentje bijgedragen. Vandaar zijn grote liefde voor de sluizen en het Noord zeekanaal, waarvan hij stapels boekwer ken en foto's bezit. Het officiële afscheid van de heer Hek man heeft vanmorgen in 't Noordersluis- paviljoen plaatsgehad. Zeer velen kwamen hem daar de hand drukken en er werden hartelijke woorden gespreken tot het echt paar Hekman, De V.A.R.A. heeft dit jaar de traditionele omroep-propagandatournee van twee top figuren in het huidige Nederlandse amuse mentsleven voorzien: Rudi Carrell en Willy Alberti. Door de televisie is het publiek dermate met prominente artiesten bekend- geraakt, dat men zeker voor dergelijke avonden niet meer bereid is genoegen te nemen met mindere krachten. In ieder geval is deze keuze juist gebleken, daar het Luxor Theater te Beverwijk donderdag tot de laatste plaats bezet is geweest. De vertoonde cabaretrevue werd „Wat een geluk!" genoemd, een referentie aan één van Rudi Carrells meest bekende lied jes, dat voor hem op het songfestival in Londen echter zulk een grote teleurstelling heeft opgeleverd. Toch bezorgde dit échec hem tevens een dankbaar onderwerp voor zijn conferences, want hij pleegt nog steeds met een soort vrolijke galgenhumor aan zijn Engelse ervaringen te herinneren. Met uitzondering van zijn manipulaties met de slobbertrui, waar wij nu zo langzamerhand op uitgekeken zijn geraakt, trad hij het publiek met een geheel nieuw programma tegemoet. Rudi Carrell bevestigde hiermee zijn reputatie van een jong en veelbelovend artiest, die zich reeds van een geheel eigen stijl wist te verzekeren De tweede trek pleister van dit programma, Willy Alberti, verwierf met zijn zoetgevooisde stem even eens ovationele successen. Het publiek dwong hem tot enige toegiften en was daarna nog slechts met moeite bereid hem te laten gaan. Van de overige medewerkenden was het in het bijzonder het Bonelly-kwartet, dat zijn virtuoze muzikale show met zoveel geestige kolder wist te combineren, dat hun optreden met de grootste waardering dient te worden vermeld. a D. Deslauriers waar hij het spel zo snel leerde, dat hij op 19-jarige leeftijd al clubkampioen was en hieraan twee jaar later zijn eerste kam pioenschap van Canada toevoegde. De accountant uit Montreal, die bij een on geval het gezichtsvermogen van één oog verspeelde, hetgeen wel een handicap in dit toernooi zal zijn, was van 1956 tot 1958 wereldkampioen als opvolger van Piet Roozenburg. Hij is wereldkampioen Canadees spel, en kampioen van Canada. Gezien de remise van Gordijn kan men ook Dukel tegen hem wel een kans op de hal ve winst geven. Wy doen een hartstochtelijk beroep op u. Voor dit jaar 1960. Dat betekent 10 jaar stryd op Ambon. Dat is een bittere verjaardag. Nog wappert op Ceram VRIJ de vlag der Zuid-Molukken. En de stryd om recht en om vrijheid gaat voort - zolang er leven is. Wy doen een ernstig en hartstochtelijk beroep op u. Wij vragen u deze oproep te beantwoorden. Nü. Misschien vraagt u zich af hoevéél u geven zult. Ons antwoord is: Als het mogelijk is, geef dan - voor 10 jaar strijd - een tientje de man. Als u dat nü niet moge lijk is, geef dan minder. Want voor iedere gulden zijn wij dankbaar. En als u méér geven kunt, geef dan meer. Maar gééf in ieder geval. EINDHOVEN - STICHTING DOOR DE EEUWEN TROUW of per postwissel of op elke andere manier mm. Dit is Mr. Dr. Chris. Soumokil, leider van de strijd op de Zuid-Molukken. In het buitenland is Ir. Johan Manu- sama de aanvoerder van de strijd. Een strijd die gevoerd wordt op vele fronten in de wereld. Wilt u méér weten over Ambon en zijn strijd, zend dan een briefkaart aan: Stichting Door de Eeuwen Trouw - Eindhoven. II vrijheids-strijder Het was ook deze week nog druk op de Beverwijkse groenteveiling, al gaan de aanvoeren steeds kleiner worden en de meeste zomerprodukten langzaam aan ver dwijnen. Zo is men nu wel op kassnijbonen aangewezen waarvoor tot 1,52 per kilo werd betaald; de laatste sperziebonen van buiten waren ook goed aan de prijs en noteerden nog 1,35 per kilo. Pronkbonen varieerden van 22 tot 46 cent per kilo. Spinazie raakt ook op; toch ziet men nog wel enige mooie partijtjes aan de markt, De korfbalvereniging „Watervliet" krijgt zondag opnieuw een volledig competitie programma af te werken met vier senio renwedstrijden. De grootste belangstelling gaat uit naar het eerste twaalftal, dat in de vier gespeelde wedstrijden nog geen enkel winstpunt heeft weten te behalen. Het zal de Watervlieters echter mogelijk zijn om in de uitwedstrijd voor de eerste klasse KNKB te Purmerend hierin ver andering te brengen. BEP, dat de Velse- naren zal ontvangen, heeft ook nog maar één punt uit vier wedstrijden en al zullen de Purmers het de gasten zeker niet ge makkelijk maken, vooral op eigen terrein, toch zit er nu voor Watervliet een kans in. Watervliet II, de laatste weken goed op dreef, kan winnen tegen Swift 3, Am sterdam, maar moeilijker is het voor Wa tervliet 3 dat in Santpoort bij Sport Ver eent 2 op bezoek gaat. In Haarlem kan Watervliet 4 tegen Aurora 4 gelijkspelen. Wegens de terreingesteldheid zal de as- pirantenwedstrijd Watervliet A tegen Ani mo Ready A wel niet doorgaan. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: T. Argelo, R. Leye- naar, B. Hessen. B. Hoen, I. Waagmeester, I. Bakkenes; heren: S. Hartman, F. Vos, M. Veerbeek, D. van Ladesteyn, H. Schol- ting en J. van Ladesteyn. Watervliet 2: Dames: C. Zandbergen, G. Kaebisch, H. van de Ree, T. Floor, W. Nijkamp, I. Kolk; Heren: A. Redeker, A. Verkerk, J. van den Berg, J. Floor, T. van Ladesteyn en J. de Roos. Aan de veiling Kennemerland te Beverwijk werden vrijdag nog aard beien in sloffen aangevoerd Dit werd door de handel nog ten zeerste gewaar deerd. Want men betaalde graag 5.50 per hele slof en 92 en 150 cent per doosje. In Castricum waren de veiling- prijzen lager een doosje aardbeiden ging daar voor 64 tot 88 centen. waarvoor tot 50 cent per kilo werd ge geven. Sla raakt op, de vraag is ook zo groot niet meer; de prijzen varieerden van 3 tot 12 cent per krop. Andijvie ging vlot weg; bij een behoorlijk aanbod werd ei rond de 30 cent per kilo voor betaald. Bospeen liep weer iets in prijs op en kwam tot 30 cent per bos. Waspeen bracht het tot 27 cent per kilo. Prei was weer heel wat duurder dan een week tevoren en werd nu tot 30 cent per kilo betaald. Bloemkool ging ook iets vlotter weg, al moest de kwaliteit goed wezen om er 30 cent per stuk voor. te krijgen. Druiven noteerden rond de 1,25 per kilo De noteringen waren vrijdag: aardbeien 92150 doosje, aardbeien 5.50 slof, andij vie 2240, bloemkool 1233, sla 312 bospeen 1228, waspeen 1027, sperzie bonen 67—135, snijbonen 85—152, pronk bonen 2445, tomaten 3379, prei 1030, spruiten 3689. knollen 1022, soepgroen ten 50120 kistje. Castricum Op de speciale exportveilingen stegen ook in deze tweede week de prijzen niet. De B-peen kon weliswaar 8.30 halen per 100 kilo, maar voor het overige kwamen de prijzen niet of maar net boven de 6, Op de gewone groenteveiling was de aan voer van spruiten groter. Er kwam ook meer prei en andere wintergroenten, zoals andijvie en uien. Daarnaast komen er ook nog steeds aard beien. De aanvoer van peen bedroeg deze keer 45 ton. De prijzen waren: peen C f 5—6.10. peen B 5.10—8.30, peen D 5.30 5.70. peen O 5.40. De overige groente- prijzen waren: bospeen 18 ct„ sla 3 ct., prei 1018 ct., trosbonen 91 ct., pronkbonen 21 32 ct., spruiten 6375 ct., grove spruiten 3443 ct., waspeen 16 ct., sperziebonen 34—91 ct. soepgroenten 3 ct. per bosje, tomaten 2170 ct, aardbeien 6488 ct, andijvie 21 ct, komkommers 814 ct, uien 4V2 cent Het kantoor Assen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft een plan uitgewerkt om het de industrieën mogelijk te maken woonruimte te creëren voor hun werknemers. De bedoeling is coöpe ratieve woningverenigingen op te richten. Voor Veendam zijn reeds 75 woningen ont worpen. In Groningen is een enorm pro ject op stapel gezet, namelijk een grote flat van tien verdiepingen en enkele klei nere van elk drie verdiepingen. De flat omvat 15 driekamerwoningen, 65 vierka- merwoningen, 9 vijfkamerwoningen en voorts winkels, kantoren en garages. Daarvoor is ook een coöperatie opgericht. De bedrijven die aan deze regeling deel nemen. verkrijgen door het kopen van claims ten bedrage van 500 gulden per woning het recht werknemers als toekom stige bewoner voor de desbetreffende wo ning aan te wijzen. De door de bedrijven aan te wijzen werknemers, kunnen voor een vrij klein bedrag aan eigen geld in een „eigen huis" wonen, met dien ver stande dat juridisch gezien de coöperatie ve woningvereniging eigenares is van de huizen. Bij verhuizing kan het lidmaat schap worden overgedragen, waarbij de bewoner dus niet zoals een individuele bouwspaarder moet doen, 7 pet. registra tiekosten aan het Bouwfonds behoeft te betalen bij overdracht van de woning aan een opvolger. Dit is een financieringswij ze waarbij de werknemer met weinig geld kan starten, weinig risico's loopt en toch de voordelen geniet van een eigen wo ning. De werkgever tekent de garantie verklaring voor de lening. Hij stort het claimbedrag en kan dus op deze wijze in coöperatief verband over een groot aan tal woningen voor zijn werknemers be schikken. Het Bouwfonds is ertegen dat werknemers, die in één bedrijf samen werken, ook heel dicht naast elkaar wo nen. Een flatgebouw moet dus bewoond worden door werknemers van verschil lende industrieën. Ook is een financieringswijze ontworpen voor werknemers die niet een flatwoning van twintigduizend gulden willen hebben, maar die een dertig a veertigduizend gul den kunnen betalen. Hun werkgevers moe ten in dat geval een claimrecht van 5 pet. van de bouw- en grondkosten beta len. Dit systeem heeft het Bouwfonds af gekeken van haar zusterorganisatie in Zweden, waar het met veel succes werkt. De Nederlandse Aardoliemaatschappij heeft reeds belangstelling getoond voor deze wijze van bouwen. Voor de Shell en Verolme zijn al plannen gemaakt voor de bouw van woningen in coöperatief ver band. Het gerechtshof te Amsterdam is begonnen met de behandeling van de zaak tegen een thans 31-jarige chauffeur uit Rotterdam, die ervan verdacht wordt in de nacht van 18 op 19 november 1954 zijn kostbaas, een 39-jarige administrateur in diens woning in de St. Agathastraat te Rotterdam door slagen met een hamer op het hoofd van het leven beroofd te heb ben en het lichaam uit een raam op een binnenplaatsje geworpen te hebben. De chauffeur onderhield intieme relaties met de toen 33-jarige vrouw van het slachtof fer. De Rotterdamse rechtbank had hem tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof in Den Haag legde hem 10 jaar dp. De Hoge Raad vernietigde dit arrest en verwees de zaak naar het ge rechtshof in Amsterdam. Ook nu verklaarde de chauffeur onschul dig te zijn. Hij zei dat de vrouw tijdens zijn afwezigheid ruzie met haar man had gekregen, hem had neergeslagen en het lichaam uit hc* raam had gegooid. De thans 39-jarige vroegere vrouw van het slachtoffer, die hertrouwd is en in Venlo woont verklaarde daarentegen dat de chauffeur tijdens een ruzie haar man herhaalde malen met een hamer op het hoofd had geslagen. Zij war toen wegge lopen, waarna de chauffeu- het lichaam uit het raam had gegooid. Tegenover de politie had zij het doen voorkomen alsof haar man op de vensterbank was gaan zitten en uit het raam gevallen was. De ware toedracht was in 1958 uitgeko men toen de moeder van de vrouw naar de politie was gegaan om te voorkomen dat haar dochter het kind van haar en de chauffeur bij zich zou nemen. Dit kinö was in een pleeggezin overgebracht Op 21 oktober zal het hof de behande ling van deze zaak voortzetten. Vrijdag is een Bredase, mevrouw Van de Luytgaardentijs, in een conservenfabriek te Breda uitgegleden en in een put met kokend water gevallen. Daardoor is haar onderlichaam zeer ernstig verbrand. Zij is naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar operatief is ingegre pen. De vrouw verkeert in levensgevaar. De put waarin zij gevallen is. lag open omdat een zich daar bevindende stoom- leiding gerepareerd moest worden. Arbeids inspectie en recherche hebben de zaak in onderzoek

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5