SCHUCHTERE STUMPER TELEVISIE-DE VILDER Ongevallenwet heft aansprakelijkheid van de werkgever op Grote speculatie in aandelen van Westduitse „atoomfirma" Adenauer kondigt meer kinderbijslag aan Ongevallen in dienstbetrekking Italiaans vliegtuig met elf inzittenden vermist (Compleet verhaal door H. P. Watts) ONDANKS STAATSGEHEIM LUIDSPREKERS o 5 OKTOBER 1960 Volgens artikel 93 van de Ongevallen-heid van de werkgever voor ideële schade wet 1921 vervalt de burgerrechtelijke ver antwoordelijkheid van de werkgever voor de geldelijke schade, welke het gevolg is van een ongeval, dat een verzekerde in verband met zijn dienstbetrekking is over komen. Aan de hand van enkele rechterlij ke beslissingen zullen wij hieronder trach ten na te gaan, welke draagwijdte deze bepaling heeft. Daarbij zal tevens aan dacht worden geschonken aan het vraag stuk van vergoeding van immateriële schade. Onder immateriële of ideële scha de verstaat met pijn en gederfde levens vreugde. Een werkgever liet zijn ax-beiders met een auto van hun werk naar huis brengen. De chauffeur haalde op een roekeloze wij ze een voor hem rijdende auto in en trachtte deze te passeren, ofschoon een hem tegemoetkomende auto tot op korte afstand was genadex-d en de doorgang voor hem niet vrij was. Het gevolg van dit róekeloos rijden was een botsing zowel met de ingehaalde als met de tegemoet komende auto. De chauffeur, die de ar beiders in opdx-acht van hun werkgever vervoerde, kwam om het leven. Een van de ax-beidex-s werd zeer zwaar gewond. Deze arbeider vorderde voor de recht bank te Alkmaar vergoeding van de door hem geleden immateriële schade. Hij be toogde, dat hij operaties had ondei-gaan aan zijn arm en been, welke hem veel pijn hadden veroorzaakt en hem nog steeds pijnlijk aandeden. Zijn arm en hand waren gedeeltelijk verlamd en hij moest er rekening mee houden, dat een en ander hem wellicht gedurende zijn ge hele leven buiten staat zou stellen een vol waardige arbeidskx-acht te zijn. Bovendien zou hij nog vele jaren het normale ge- bruik van zijn gekwetste been moeten missen. De mogelijkheid bestond, dat hij steeds enigszins kreupel zou blijven. Door dit alles derfde hij veel levensvreugde. De arbeider stelde de geldelijke waardering van zijn leed, pijn en ongemak op 15.000. Hij verzocht de rechtbank de werkgever te veroordelen hem dit bedrag te vergoe den. De rechtbank was evenwel van mening, dat artikel 93 van de Ongevallenwet 1921 de werkgever vrijwaart tegen elke rechts vordering van de werknemer ten aanzien van een aan dezen overkomen ongeval. Aangezien de wet geen uitzondering ge maakt heeft ten aanzien van zogenaamde immateriële of ideële schade, kan de werk gever daarvoor niet worden aangesproken. Van dit vonnis ging de arbeider in be roep bij het gerechtshof te Amsterdam. Het gerechtshof overwoog, dat de wetge ver zich destijds niet het hoofd heeft ge broken over de nauwkeurige betekenis van de opheffing der aansprakelijkheid van de werkgever. Onstoffelijke schade schade kwam toen immers naar wet en rechtspraak niet voor vergoeding in aanmerking. In 1943 heeft de Hoge Raad evenwel beslist, dat naast stoffelijke ook ideële schade voor vergoeding in geld in aanmerking komt. Uit deze rechtsont wikkeling leidde het gerechtshof af, dat het begrip „geldelijke schade", als bedoeld in artikel 93 van de Ongevallenwet 1921, in het huidige tijdsgewricht de betekenis heeft van vermogensschade in tegenstel ling tot onstoffelijke, ideële of immaterië le schade. Ongerechtvr rdigde verschillen Het gerechtshof wees er voorts op, dat deze uitlegging, welke de aansprakelijk- laat voortbestaan, twee ongerechtvaardig de verschillen wegneemt. De Ongevallen wet heeft namelijk een uitzondering ge maakt voor werknemers, wier dagloon een bepaald bedrag te boven gaat. Ten aanzien van deze werknemers geldt de op heffing van de burgerrechtelijke aanspra kelijkheid van de werkgever niet. Deze werknemers kunnen dus wèl smartegeld krijgen. Dit onderscheid ten nadele van de werknemer met een laag loon bestond niet ten tijde van de totstandkoming der Ongevallenwet, doch moet door de huidi ge wetstoepasser in zijn ovex-wegingen worden betrokken, aldus het gerechtshof. In de tweede plaats verdwijnt bij de door het gerechtshof voorgestane uitleg ging het ongerechtvaardigde verschil tus sen de werknemer, die ten gevolge van een ongeval als het onderhavige geen smartegeld zou kunnen vorderen van zijn werkgever-, en dezelfde werknemer, die ter zake van hetzelfde ongeval, indien het aan de schuld van een derde te wijten zou zijn, wèl smartegeld zou kunnen vorderen van die derde. Met deze overwegingen besliste het ge rechtshof, dat artikel 93 van de Ongeval lenwet 1921 geen belemmex-ing vormde voor een vergoeding van de door de ar beider gestelde onstoffelijke schade. Van dit arrest kwam de werkgever bij de Hoge Raad in bex-oep. De Hoge Raad over-woog, dat de regering ter toelichting van een uit het jaar 1898 daterend ontwerp Ongevallenwet had opgemerkt, dat de werkgever „volkomen gevrijwaard is te gen elke rechtsvordering van een werk man ter zake van een aan deze overko men ongeval". Dit ontwerp werd later door de Eerste Kamer verworpen, maar de regering verwees naar deze toelichting bij haar wetsontwerp, dat geleid heeft tot de Ongevallenwet 1901. Dit standpunt van de regering heeft geen bestrijding onder vonden. Bij de pai-lementaire behandeling van artikel 93 van de Ongevallenwet 1921 zijn geen opmerkingen gemaakt, waaruit zou moeten worden afgeleid, dat wijziging is gebracht in de grondslagen, waarop dit artikel berustte. Op grond van deze ge schiedenis kon de Hoge Raad artikel 93 van de Ongevallenwet 1921 slechts in deze zin uitleggen, dat voor zover de wet niet andex-s bepaalt alle uit het burgex*- lijk recht voortvloeiende verplichtingen van de werkgever tot vergoeding van scha de aan de werknemer komen te verval len. De Hoge Raad overwoog voorts, dat het stelsel van de Ongevallenwet meebrengt, dat het totale bedrag van de uitkeringen, die een door een ongeval getroffen werk nemer geniet, in meer of mindere mate afwijkt van het bedrag, dat hij krachtens het burgerlijk recht zou hebben kunnen vorderen. Ontegenzeggelijk zijn deze af wijkingen in bepaalde gevallen van grotere betekenis geworden, sinds de rechtspraak bij de waardering van de schade rekening is gaan houden met de door de getroffene ondervonden pijn en smart. Hierdoor zijn tevens ongerechtvaardigde verschillen ont staan als die, waarop het gerechtshof heeft gewezen. Maar alleen de wetgever kan beslissen, of en zo ja, hoe door wijziging van de Ongevallenwet met deze ontwikkeling van de rechtspraak rekening moet wor den gehouden. Met deze motivering ver nietigde de Hoge Raad het arrest van het "V-Ï'C Dit is een foto van de Duitse motor- trawler „Norderney", welk schip door bemiddeling van het Haarlemse mari tiem handels- en ingenieursbureau R. W. Bais is aangekocht voor het slopersbedrijf van de firma A. G. El frink en Zoon, eveneens in Haarlem. Het is nog niet zeker of deze trawler, die 399 ton bruto meet en in 1950 op de Deutsche Werft is gebouwd, zal wor den gesloopt. Er zijn momenteel onder handelingen gaande over de verbouw van het schip, dat in geval van ver bouwing zal worden uitgerust met een 1200 pk dieselmotor en dan tot de grootste trawlers van Nederland zal gaan behoren. gex-echtshof en bekrachtigde het vonnis van de x-echtbank. Opheffing aansprakelijkheid In het volgende geval gebxuxikte een werkgever een autobus voor de uitoefening van gx-oepsvervoer in eigen beheer van zijn personeel krachtens een beschikking van de „Commissie Vex;gunningen Perso nenvervoer". Bij een ongeluk met deze autobus kwam een werknemer door ver drinking om het leven. Zijn weduwe eiste van de werkgever een bedx-ag van 24.700 of wel een jaarlijkse lijfrente van 1.296. Zij baseerde haar vordering op airtikel 8 van de „Wet Autovervoer Personen" en op artikel 1406 van het Burgerlijk Wet boek. Volgens artikel 8 van de W.A.P. is de ondernemer van groepsvervoer ver- antwoox-delijk voor de schade, bij het ver voer door de vervoerde personen geleden. De Hoge Raad besliste, dat artikel 93 van de Ongevallenwet 1921 de burgerrechtelij ke verantwoordelijkheid van de werkgever voor de geldelijke schade van een ongeval doet vervallen zonder onderscheid te ma ken naar gelang van de wetsartikelen, waaruit burgerrechtelijke verantwoorde lijkheid kan voortvloeien. De Hoge Raad liet dit standpunt op de geschiedenis van de wet steunen. Het ontwerp, dat tot het tegenwoordige ax-tikel 93 heeft geleid, sprak slechts van een aansprakelijkheid van de werkgever volgens bepaalde artikelen van het Burgex-lijk Wetboek en van het Wet boek van Koophandel.-Maar bij de mon delinge behandeling in de Tweede Kamer is door de regering alsnog de tegenwoor dige tekst voorgesteld, opdat ook de ver antwoordelijkheid krachtens andere wet ten waarbij bepaaldelijk ook de spoor wegwetten werden genoemd zou wor den opgeheven. Mr. C. A. baron Bentinck (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bondskanselier Adenauer is op het ogenblik wel bezig zich in de publiciteit omhoog te werken. Hoewel zijn naam al weer enige dagen lang schittert aan de top van alle opinie onderzoeken over meest geliefde Westduit sers, gooide de grijze kanselier er giste ren nog een schepje bovenop: hij kondig de kinderbijslag voor het tweede kind aan, dat nu spottend het verkiezingskindje wox'dt genoemd In de Bondsrepubliek wordt tot dusver alleen kindex-bijslag voor het derde kind gegeven. Per kind per maand veertig mark tot en met het achttiende jaar van de kinderen (25 jaar bij studenten). De 550 tot 600 miljoen max'k die per jaar voor deze kinderbijslag nodig zijn, worden opgebx-acht door alle ondex-nemers en de middenstand. Het nieuwe plan voorziet in een bijslag van 28 mark voor het tweede kind. Dat zal neerkomen op een extra- bijdrage van rond 640 miljoen mark, waaiwoor niet de middenstand, de kleine en de gx-ote bedrijven maar de minister van Financiën zal moeten opdraaien. Adenauer heeft zijn partij en Bondsdag fractie al enige tijd geleden verweten dat zij veel te weinig denken aan de grotere gezinnen. Hij ook heeft ernstige critiek geoefend op de zijns inziens te kleine ge zinnen in de Bondsrepubliek die het land nog eens tot een groot „huis voor ouden van dagen" zullen maken. Hij ontmoet niet alleen buiten zijn partij maar ook daax-binnen critiek op zijn kinderbijslag plannen die nu toch wel zullen doorgaan. Aan de ene kant zegt men dat het hier om de verkiezingen gaat. Aan de andere zijde acht men het volledig in strijd met de huidige welvaart in de Bondsrepubliek om juist nu nog eens extra-kinderbijslag te geven. ROME, (UPI)- Een Italiaans vier motorig vliegtuig van het type De Havil- land wordt vermist op een vlucht van Ro me naar Genua. Het toestel behoort tot de particuliex-e maatschappij „Italia". Men vreest, dat het toestel in zee is ge stort bij de kust van Toscane. Gedurende de afgelopen nacht heeft daar een storm gewoed. Er waren elf personen aan boord. Er waren heel wat mensen, die zeiden dat George een schuchtere stumper was. Anderen noemden hem voorzichtig of meenden, dat hij een behoedzame knaap was. Ach, eigenlijk deed 't er ook niet zo veel toe, want hij was een aardige, jonge kerel, die allen maar doodsbenauwd was iets mis te doen. Heb altijd je verhaaltje klaar, hield hij zichzelf en zijn vrienden voor. Een waar verhaaltje als je dat kunt, maar als dat niet kan, borduur je er maar wat aan, zodat je niet in moeilijkheden kunt komen. George wilde vóór alles moeilijkheden ontlopen, maar er waren veel mensen in z'n jonge leven, waar hij rekening mee moest houden. Met zijn moeder bijvoorbeeld. Zij had hem met een stok onder de duim gehouden, toen hij op de leeftijd was, dat hij dit waarschijnlijk nog plezierig vond; met haar tong, toen hij te oud was om nog over de knie gelegd te worden en met de bedreiging nog eens hart kloppingen van hem te krijgen, toen hij de leeftijd had bereikt, waarop hij wel eens had kunnen besluiten ergens op kamers te gaan wonen. George, ik heb m'n hele leven voor je gezorgd en nu je vader er niet meer is en ik arme hem ieder moment kan volgen, moet jij me verzorgen. Het is je plicht! Als hij er dus eens tussen uit wilde om ergens wat te drinken, moest hij een excuus verzinnen. Het was overwerken of een bioscoopje en hij moest haar ver wijtende blikken ontwijken als hij weer thuis kwam. Vriendinnetjes er op nahouden was niet mogelijk, want hij kon niets verzinnen, om een toekomstige vrouw te rechtvaardigen. Geen meisjes dus, dat wil zeggen totdat hij 't meisje zag, dat in de machinewerkplaats aan een draaibak stond. George wandelde altijd heel wat af door de fabriek, natuurlijk altijd met een goed gefundeerd excuus bij de hand, en zei dat hem dit goede ideeën bezorgde. Nu, die dag was dat zeker 't geval, alhoewel die ideeën weinig te maken hadden met z'n tekenbord. En die inspiratie was zelfs zó sterk, dat hij, ondanks de luide innerlijke waarschuwingen, het meisje aan sprak, ja, haar aansprak en vroeg of ze met hem naar de bioscoop wilde gaan. Pas toen ze had geglimlacht, gebloosd en geaccepteerd, begreep hij wat hij eigenlijk had gedaan. Ze leek niet het meisje, waar je een leugenje-om-bestwii over te beste kon geven, zelfs niet tegen een moeder met doordringende ogen en een zwak hart. Tenslotte vertelde hij het meisje na twee bios- coopjes en een avondje dansen, dertig mijl verderop, waar niemand hen naar aller waarschijnlijkheid zou kunnen herkennen: Kijk 's, Joan (hij had haar al binnen de eerste tien minuten van hun kennismaking Joan genoemd), Ik ben bang, dat ik je een paar dingen over mezelf moet vertellen. Als ik klaar ben, kun je je koffie op drinken en dat is dan dat. Het meisje keek hem even aan. Hij staarde zó in gedachten verdiept voor zich uit, dat hij de gespannen uitdrukking op haar gezichtje niet zag. Je moet weten, dat ik nog een moeder heb en als zij zou vermoeden, dat ik met een meisje uit was, wel, dan zou zij letterlijk een hartaanval krijgen. Ze is nu eenmaal zo. Joan zuchtte. Ze is van mij afhankelijk, Joan, en ze zou doods bang zijn voor wat zou kunnen gebeuren als ik er niet zou zijn, enweldat was 't. Het meisje dronk haar koffie op, glimlachte en stond op. Ja, antwoordde ze, We zullen moeten afwachten, is 't niet? Als Geox-ge méér van meisjes had afgeweten, had hij béter de betekenis van de glans in haar ogen begrepen De volgende weken waren nogal saai. Zou George gevraagd zijn, hoe 't weer was geweest, dan zou hij waarschijnlijk geantwoord hebben dat 't iedere dag had geregend. Hij had niet langer behoefte aan onware ver haaltjes over bezoeken aan een bioscoop of vei-ontschul- digingen voor overwerken op de fabriek. Hij kwam op de minuut af thuis om z'n moeder lui in een stoel zittend aan te treffen, voldaan dat ze haar middagbe zoekjes had afgelegd en dat haar zoon 's avonds voor haar zou zorgen. Het was zo'n volgzame zoon, zo be hulpzaam en hij had voor zo'n keurig, gemakkelijk huisje voor haar gezorgd. Je hebt daar nu een goed baantje, George. Doe dus niets, waardoor je het zou kunnen verliezen, 't Zou mijn dood betekenen! Geen slenterpartijen meer door de fabriek, geen treuzelen meer in de werkplaats, niets meer van dat alles! Alleen nog maar gewoon, hard werken aan de tekentafel totdat hij een keer in de pauze plotseling op z'n schouder getikt werd. Hé, George, ik dacht wel dat ik je hier zou vinden. Laat je je werk nu werkelijk geen moment liggen? Er loopt hier niemand met een zweep rond hoor! Hij draaide zich met een wrange grijns om, z'n pot lood lusteloos opzij leggend. Zo Sid. Je wilt zeker een tekening hebben. Wat is 't dit keer? De ander keek nogal verbaasd. Je hebt het helemaal mis, George. Ik kom voor iets héél anders. Ik wil je namelijk vragen om van avond de jaarvergadering van de Sociale Club van de fabriek bij te wonen. Werkelijk? Ja, dat is alles. Ikik bedoel, wij dachten dat wij er wel eens goed aan zouden doen om jou tot bestuurslid te verkiezen. George begon van plezier héél licht te blozen en de enigszins bittere lijnen rond z'n mond verdwenen toen hij verlegen begon te glimlachen. O, jaals je er zo over denktIk zou mezelf niet graag een verenigingsman noemen maar nu je 't me zo zegt Klaarblijkelijk dacht men er inderdaad zo over, want George werd met overgrote meerderheid van stemmen verkozen. Er waren, aan zijn functie echter verantwoordelijkhe den verbonden, die George eigenlijk beter had moeten kennen. Het jaarlijkse bal, kerel! Omdat je pas bestuurs lid bent geworden, zullen we je daarbij geen baantje opdringen, maar je zult er toch wel moeten zijn. Je begrijpt 't wel: je moet de anderen een voorbeeld geven. Dat betekende, dat hij z'n moeder weer wat op de mouw moest spelden en dat zij weer haar voorhoofd zou rimpelen, waarna hij met een haastige en lange explicatie op de proppen zou moeten komen. Mijnheer Norman, de baas zoals je weet, denkt hier erg serieus over. Je weet nooit wat hij wel eens zou kunnen doen als hij er achter kwam dat iemand van het bestuur weg is gebleven En tenslotte langs z'n neus weg: Hij hecht grote waarde aan verantwoordelijkheids gevoel. Je zou je baan wel eens kunnen verliezen.... Dat deed de deur dicht! Joan was er natuurlijk ook. Ze droeg een jurk, die haar een maandsalaris gekost moest hebben. George voelde z'n benen slap worden, toen ze met een ver- rukkelijke glimlach op de lippen, die alleen voor hem bestemd was, op hem toekwam. Zo George! Wat leuk dat je hier bent! Kom mee, dansen! Ze gingen dus dansen en zwierven in het gedempte licht rond. Eerst één dans en toen steeds meer, totdat Joan tenslotte z'n hand greep en zei: George, je bent vanavond zó aardig voor me ge weest, dat je me thuis mag brengen. Dat wil je toch wel doen? George wilde dat natuurlijk wel doen, alhoewel hij daarvoor haastig ergens een auto moest zien te lenen, 't Lukte hem gelukkig en na het bal vertrokken ze samen. Joan legde uit hoe hij moest rijden. Je kunt daar wel even stoppen George, op die donkere plek bij dat huis. Vijf minuten maar. George's ervaring met meisjes was nihil, maar hij begreep toch heel goed wat hij nu moest doen. De vijf minuten werden tien en toen een half uur, totdat hij op z'n horloge keek. Joan, lieveling, 't is al laat. Zullen we niet eens verder gaan? Nee, Joan wilde dat niet en ze bleven daar dus nog maar een klein half uurtje staan. Toen de koplampen van een naderende auto de bocht omzwaaiden, zei George plotseling: Nu moet je eens goed luisteren, Joan. Als deze auto voorbij is, houden we er mee op. We kunnen hier écht niet langer blijven. M'n moeder weet maar al te goed, hoe lang het bal duurde. Da wagen was intussen naderbij gekomen, vermin- dex-de haar snelheid en stopte toen. De man achter het stuur aarzelde even en reed toen een klein stukje ver der, waarna hij een scherpe draai nam. Juist op dat moment, toen de felle koplampen naar binnen schenen, wierp Joan haar armen om George's nek. Er werd op een der i-uiten geklopt, het portier werd geopend en een geïrriteerde mannenstem zei: Als U er niets op tegen hebtwaarna een doodse stilte inviel. Hé! Jij! George staarde verbluft in 't gezicht van mijnheer Norman, z'n baas. George trok de handrem los en reed enkele meters door. Toen stopte hij weer. Ik moet je nu echt thuisbrengen, Jian. Waar woon je eigenlijk? Ze greep haar tasje, glimlachte en maakte aanstalten om uit te stappen. Hier, George. Hier woon ik. Dat was mijn vader. Ik ben in de fabriek gaan werken om 't bedrijf goed te leren kennen. Maar waarom ga je niet even met me mee? Je kunt je er misschien wel uitpraten Wel een minuut lang staarde George voor zich uit en zuchtte toen diep. Goed, ik ga wel even met je mee. En ik zal wat zeggen óók! Maar ik zal hèm er in praten en mij er niet uit! Hand in hand liepen ze het tuinpad op. Boven de deur brandde uitnodigend een lamp. (Van onze correspondent) BONN Ondanks het feit dat de nader uitgewerkte ontdekking van de atoom- gascentrifuge in de Bondsx-epubliek tot staatsgeheim is verklaard, en het nog wel minstens twee jaar zal duren voor de ont dekking praktisch op grote schaal zal wor den toegepast, is er in de aandelen van de firma die hierbij betrokken is een enorme speculatie aan de gang. De aan delen Degussa zo heet deze onderne ming werden in de tijd van twee dagen opgejaagd van goed 1.200 tot boven 1.500, onder meer door grote vraag uit Amerika. De vraag was de laatste dagen zo groot dat het aanbod het niet bij kon benen en een normale beurskoers niet tot stand kon komen. Het werd toen zonneklaar dat er een enorme speculatie in Degussa-aande- den aan de gang was, geïnspireerd door de fantastische verhalen over het procédé van de Bonner hooglex-aar Groth, volgens wel ke op vrij eenvoudige wijze met een gas- centrifuge het splitsbare uranium 235 van het niet splitsbax-e uranium 238 kan wor den gescheiden. De Westduitse regering heeft deze ont dekking, die overigens in vele landen in principe al bekend is, als gemeld op Ame rikaans verzoek tot staatsgeheim ver klaard. Zoals gistermiddag op een pers conferentie te Bonn werd medegedeeld is het geheim zelfs al „gered" uitsluitend door het indienen van de aanvragen bij het Westduitse patentbureau. De x-egering onderzoekt nu hoe men de uitvinder en de betreffende fabriek (respectievelijk prof. Groth plus zijn medewerkers en Degussa) een schadevergoeding kan geven, daar hun ontdekking thans in feite niet voor normale vrije produktie kan worden vrij gegeven. Gestegen aanzien Daaraan storen de speculanten uit bin nen- en buitenland zich op de Westduitse beurs geheel niet. Voor hen is de „Deut sche Gold- und Silber-Scheideanstalt voox-heen Roesier" (Degussa) te Frank fort met een belangrijke zustermaatschap pij te Hanau thans een der weinige atoom firma's in de wex-eld geworden. Ook nu de directie zegt, dat pas over twee jaar te zeggen zal zijn, of de ontdekking prak tisch tot grote resultaten zal leiden. Degussa werkt al jarenlang in de atoomsector; haar bedrijf te Hanau produ ceert uranium, thorium en andex-e reactor materialen. Zij neemt een belangrijke plaats in de Duitse industrie in als che- misch-metallurgisch en apparatenbouwend bedrijf. De omzet van Degussa bedroeg in 1958-1959 800 miljoen D-mark, waarvan het grootste deel de produktie van edel metalen voorwerpen (goud en zilver) be treft. Het dividend bedroeg 16 pet., de jaarlijkse investeringen belopen 50 miljoen mark, het kapitaal bedraagt 117 miljoen mark. Demonstratie vrijblijvend bij u thuis. Enorme service (onze modern uitgeruste service-wagen staat ook 's avonds voor u klaar Keuze uit de beste merken. BEKIJK HET GOED, KOM DUS NAAR Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Betaling in overleg. Nieuw voor jongens en meis jes. Op 15 oktober begint onze MELODICA CLUB CURSUS. Inl. Muziekhandel Uniken, Wijk aan Zeeërweg 45, IJmuiden-Oost. Tel. 7127 N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACH.- STIKSTERS. Stuk loon, hoog loon. Gevraagd voor Ruteck's Cafetaria, Kruisweg 22-24, Haarlem, VERKOOPSTERS voor de buffetten en buffet- bediende. Inlichtingen om trent loon en arbeidsvoor waarden zijn dagelijks ver krijgbaar bij de Gérant op bovenstaand adres. Gevr. FLINKE HULP, 2 middagen per week. Mevr. v. Pel, Scheldestraat 51, IJ- muiden. Gevr. NETTE WERKSTER, voor lVz dag per week of 3 halve dagen. P. P. J. Bos, Merellaan 6, IJmuiden-O. WERKSTER gevr. voor 2 <->cht. per week. Mevr. "'ost, Saturnusstraat 68. Gevr. NETTE WERKSTER, voor zaterdagmiddag. Hoog loon. Kok, Valeriuslaan 82, Driehuis. Gevr. NETTE WERKSTER voor 4 halve dagen p. week. Kuk, Valeriuslaan 82, Drie huis. Voor de levensmiddelenafd. een NET WINKELMEISJE gevraagd. Fa. Gebr. Hop, Hoofdstraat 187, Santpoort. Gevr. ZELFST. VERKOOP STER in naai- en breima- chinehandel. Telef. afspra ken 57259. TIJDELIJKE HULP gevr. voor atelier, iets verstand van naaien. Aanmelden na 6 uur. Nouveauté, Kenne- merlaan 46. IN UW WOONPLAATS e.o. kunt U huis aan huis op prov.basis folders versprei den. Flinke bijverdienste. Brieven aan Jonker's Re clame afd. V.S., Mariotte- straat 76, Den Haag. RUILKOOP. Aangeb. vrij huis Dennenstraat, voor be neden- of bovenduplex. Br. L 3886. Te koop leeg te aanvaarden HERENHUIS, 7 kamers. Van Linschotenstraat. Herenhuis, Velserbeek, metC.V. (kolen). Mak. C. Visser Hzn., Maas straat 1. Telef. 4830. Aangeb. ZIT-SLAAPKAM. m-M; verwarming en gebruik van badkamer, met of zonder pension. Brieven L 641. Gevr. NET PENSION voor 2 j. mannen, evt. met enige ruimte voor opslag partij boeken in gem. Velsen of Beverwijk. Brieven L 635. Te koop gevr. niet te groot WOONHUIS in IJmuiden. Leeg te aanv. Br. L 662. Te huur gevr. GARAGE voor 1 auto, in de buurt van Waalstraat 24. Gezocht AUTOBOX of der gelijke ruimte voor opslag in gem. Velsen of Beverwijk. Bri°ven L 636. LUXE VERHUUR V.W. '60. K. A. van Doesburg, Plane- tenweg 20. Telef. 7320. AUTORIJSCHOOL „DRIE HUIS", erkend F.N.O.P. rij school. Voll. cursus 150.—. F. Eikelhof, Da Costalaan 53. Telef. 4318. LUXE VERHUUR v. OPELS REKORD. E. Groen, Plane- tenweg 206. Telef. 7244. AUTORIJSCHOOL H. Ane- pool, voor luxe en vracht auto. Erk. Bovag instr. met de nieuwste Opeis. Rijn straat 91. Telef. 4565. OUD PAPIER, lompen. Fa. Max Gosschalk, Ampèrestr. straat 27. Telef. 5852. AUTOVERHUURBEDRIJF A. Uniken. Weekse dagen 15.— p. dag. Z. Z. 20.— per dag. Wijk aan Zeeër weg 146. Telef. 7839. PHILIP* RADIO en TELE VISIE, platenspelers en bandrecorders 100 service (event ruilen wij uw oude app. in). Velo afd. Radio en Televisie. Trompstraat 68, IJmuiden. Telef. 5198-8191. Wij maken alle SLEUTELS. Fa. N. P. Zwager, Kenne- merlaan 77. Telef. 5607. V 'RHUUR DEKKLEDEN v. elk bedrijf. Fa. K. v. Veelen, Zeilmaker en Tentenfabriek, Middenhavenstr. 27, IJmui den. Telef. 02550-4108. Wijnands en Van Rensen: WF.DSTRIJDPRIJZEN, me dailles, bekers, vaantjes. Vij zelstraat 125, A'dam. Zaken- adres voor Velsen: P. J. van Rensen, Kerkerinklaan 70. Santpoort. Telef. 02560-7643. LEDEREN KLEDING vanaf 2.p. w. Lederen Kleding bedrijf Veldhuis, Breestraat no. 12, Beverwijk. Telef. 5629 SLIJTERIJ „FLORA", Zee weg 115, Telef. 5307. 1 fles Chiffon d'Amore 2.55. CINDERELLA LAKENS, slopen, theedoeken, baddoe ken, washandjes en stofdoe ken. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. MANCHESTER BROEKEN, vesten en jassen. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. NYLONS MET EN ZONDER NAAD. 1.98. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. GELUIDSBANDEN v. alle soorten bandrecorders. Uni ken. Wijk aan Zeeërweg 45, Telef. 7127. STOFZUIGER INRUIL- MAAND. Neem nu een nieu we stofzuiger en ruil die „sofzuiger" in. Keizer, Plein 1945 no. 3. Telef. 4516. GRAMMOFOONPLATEN. De grootste collectie vindt U bij Keizer, Plein 1945 no. 54. Telef. 4516. BADKAMER VERWAR. MING. Vraagt nu prijsop gave voor plaatsing. Keizer, Plein 1945 no. 3. Telef. 4516 Steeds verkrijgbaar IJS TAARTEN v.a. 3.50; 8 a 10 personen. Patisserie Dek kers, Centrum Galerij, Tele foon 4302. ST. NICOLAAS PAKKET TEN OVER ZEE. Tijdig op geven s.v.p. Amerika uiter lijk 24 okt. Canada uiterlijk 29 okt. Ned. Antillen uiter lijk 31 okt. Suriname uiter lijk 31 okt. Hazenberg, '"'en trum Galerij. Telef. 6479. AUTOSTALLING aangebo den. Meidoornstraat 26, IJ- muiden-Oost. ZIT-SLAAPKAMER m. vol ledig pension. Br. m. prijs opgaaf L 654. VOORDELIGER TEXTIEL door onze Jubileumpolis. Hier kunt U ook van profi teren. C. Lodder, Driehuis. V.W. RIJSCHOOL „KENNE- MERLAND" voll. cursus 150.of per les. Voor lessen in D.A.F. kunt U ook bij ons terecht. Erk. Bovag. Galvanistraat 3, hoek Burg. Rambonnetlaan. Telef. 7558. LUXE VERHUUR OPELS 1°60. Elegant en betrouw baar. Tussenbeeksweg 2. RIJSCHOOL „VELSER BEEK". 6.- p. uur. Theorie gratis. Jan Kostelijklaan 30, Telef. 4935. VERHUUR VAN GELUIDS INSTALLATIES voor alle doeleinden. Inl. Meeuwen laan 6. Telef. 5929. Dr. KERN. De beste Duitse hoogtezon koopt U bij Mr. Opticiens Van 't Veer en Vroom, Plein 1945 no. 5. Tel. 7062, IJmuiden (alleenver koop voor IJmuiden). Gratis 3 dagen op roef. WIJ VERHUREN voor elke gelegenhei'' tafels, stoelen, glaswerk, porselein en be stek. Eei*ste IJmuider Ver- huurinrichting. Telef. 4273. Trompstraat 35. Te koop gevr. BUREAU. Reggestraat 43. Telef. 8121. Te kp. gevr. TWEE 1-PERS. KANO's. Adres: B. Visser, Velserweg 500, Amsterdam- West II. xe koop 1 BLAUW UNI FORM maat 55/56. 1 tutup. Te bevr. p/a Wilhelmina- kade 60, van maandag t/m woensdag tussen 19 en 19.30 Prima V.W., goede banden enz. 675.Zeeweg 269. Te koop in pr. st. RENAULT FREGATE, bouwj. '56-'57. Prijs 1700. Inruil en financ. mog. Bonairestraat 4, Sant poort. Telef. 02560-7030. Te koop in pr. st. SKODA ROADSTAR. Inruil brom mer of motor mogelijk. Ga rantie aanw. Bonairestraat 4, Santpoort. Telef. 02560-7030 Te kp. zindelijke DWERG PINCHER (reu), 65.—. /echtstraat 189. Te koop wollen HERENJAS, gr. maat, z.g.a.n., halve prijs. Adres te vern. bureau van dit blad. Leuk M. FIETSJE, 5-8 jr. Dames werkfiets m. garan tie. P. C. Hooftlaan 6, Drie huis. Te koop KINDERWAGEN, z.g.a.n. Vechtstraat 157, IJ muiden. Aangeb. 12-STAAFS GAS HAARD (prima staat). Br. L 664. Te koop 2 grote GASOJARS. Luyck, L. de Colignylaan 9, Santpoort. Telef. 02560-8337. Te koop een nwe. KOFFER- SCHRIJFMACHINE met 1 jaar garantie. Af te betalen met 2.50 p. w. Gratis op proef bij U thuis. Brieven No. 3612. RADIO te koop met visserij band. Rambonnetlaan 49. IJmuiden. Te koop HANDWRINGER, i. g. st. 15.—. Edisonstr. 34 BONTJAS, lang, Hongaars lam, in zeer goede staat. Te gen heel lage prijs. Brieven L 643. Te koop BANKSTEL met 2 fauteuils (bekleed met go belin) en tafel. Br. L 645. Te koop aangeb. in pr. st. verkerende FIAT 600 en 1100 vanaf 1955 met volledige ga rantie. Garage Koenen, Ha- gelingerweg 132, Santpoort. PEUGEOT 203 DE LUXE '54 in g. st. Km-stand 55.000. Bnd. 80 Benz. 1:12. Schuif- dak, kachel etc. Financ. mog. 1650.—. Telef. 02500-"1715 Zondags 36508. AUSTIN CAMBRIDGE A 55 1959/'60. In st. van nw. Laat ste model. Benz. 1:12. Air- cond. etc. ANWB-rapport met waardebep. aanwezig. Nieuwprijs 9200.—. Financ., inruil mogelijk, f 6000.— Telef. 02500-36106. SOLEX 1958. H.M.W. 1958, dubb. telesc. vering. Heeft 9800 km gelopen. Ted. van Berkhoi'tstraat 70, H'lem-O. (A'damse Buurt). Prachtige FORD VERSAIL LES agb. Eind. 1955. Beste motor, goed onderhouden. Telef. 02550-4244.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6