In de vishal en op zee Baggermolen Harderwijk wordt over land getransporteerd Zeventig prominenten over toekomst van N.H.'s Noorden Socialistische Kapo van Dachau volledig gerehabiliteerd FLN zou streven naar akkoord met de Franse kolonisten Commissaris staat achter B. en W. van Genemuiden Chauffeurs grossierden in gestolen benzine Twee loodsen onjuist beleid verweten Ons bestaan hangt af van zeer groot aantal specialisten Aantal mulo-scholieren boven het kwart miljoen ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 9 OOSTELIJKE RIJKSWEG OP ROLLETJES Vijfentwintig arrestaties Kort nieuws Geen kampioenschap van Haarlem Medegevangenen noemden hem „Kapp de Goede Hoop Zonder vrees of blaam „Haarlem" naar de sloper Rechtse scherpslijper Reygasse stuurt invitaties Niet uitgesloten Bemiddeling Ex-KNIL-militairen contra de staat Het zandlichaam voor de toekomstige rijksweg nr. 6 (Veiser tunnel-S chiphol- wcg) is thans aangelegd tot over Zij kanaal B. Aan de andere kant van dit kanaal is de bodem te ongunstig om het zandlichaam te dragen. Daarom zal een baggermolen eerst een sleuf moeten gra ven tot op de harde onderlaag in de bodem, waarna pas het zand voor het weglichaam kan worden gespoten. De n.v. aannemingsmaatschappij JP. Broek hoven uit Arnhem, die het. werk voor de Rijkswaterstaat uitvoert, heeft voor dit doel de baggermolen Harderwijk" uit gezocht, een gevaarte van 260 ton, dertig meter lang, zes meter breed en ten naaste bij tien meter hoog. Bij het inschakelen van deze baggermo len deed zich één grote moeilijkheid voor: er was geen water om het gevaarte in te laten drijven. Er moest dus eerst een gat gegraven worden, waarin grondwater komt te staan. Daarna moet de bagger molen over een grote afstand (ongeveer 450 meter) over land worden getranspor teerd om aan de andere kant van het ka naal in zijn element te komen. De firma Nico Nijman uit Rotterdam, specialist op het gebied van zwaar trans port, voert dit omvangrijke werk thans uit. De „Harderwijk" is via Zijkanaal B ge varen naar het punt waar de dam over het kanaal begint. Daar hebben de man nen van de Rotterdamse firma sleden ge maakt, via welke bet gevaarte centime ter voor centimeter wordt opgevijzeld over met vet ingesmeerde dwarsbalken. Aan de Bij de officiële ingebruikneming van een nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie in Genemuiden heeft de Commissaris der Ko ningin in Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, onder meer gespro ken over de critiek, waaraan het college van burgemeester en wethouders van die gemeente in de loop der jaren heeft bloot gestaan. Deze critiek kwam van een chris- telijk-historisch raadslid, die ook in het jongste verleden weer scherpe klachten over het beleid van B en W. heeft laten horen in verband met een schadeloosstel ling, die een zwager van een wethouder zijns inziens zou hebben ontvangen. Dit raadslid beschuldigde B. en W. zelfs van valsheid in geschrifte, omdat zij naar zijn mening een gefingeerd raadsbesluit ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten zou den hebben gezonden. De Commissaris der Koningin zei in zijn toespraak dat het niet zijn bedoeling was om bij elke ingebruikneming van een nieuwe zuiveringsinstallatie aanwezig te zijn, maar dat hij ditmaal met veel ge noegen aan de uitnodiging gevolg had ge geven om de gelegenheid te hebben zijn waardering uit te spreken voor het werk, dat door het gemeentebestuur in het be lang der gemeente wordt gedaan. „Natuur lijk is het zo, dat waar gewerkt wordt ook fouten worden gemaakt", aldus de Com missaris, „maar ik meen toch te moeten opmerken, dat men de wijze, waarop in Genemuiden het gemeentebestuur wordt gecritiseerd, geen enkel gemeentebelang wordt gediend. Onder het motto van be hartiging van gemeentebelangen worden vaak al te persoonlijke gevoelens geuit en worden feiten naar voren gehaald, die op zijn zachtst uitgedrukt iedere reële inhoud missen. Daarom zou ik er bij de betrokke nen op willen aandringen, dat zij, die menen de belangen der gemeente op deze wijze te moeten voorstaan, zich in het ver volg vooral door hun christelijke beginse len laten leiden." Twee chauffeurs en een monteur worden er van verdacht, in 3 V2 jaar tijd 20.000 liter benzine te hebben gestolen van hun werkgeefster, de firma G. van Engelen, groothandel in benzine, petroleum, smeer oliën en vetten aan de Tweede Rosestraat te Rotterdam. Zowel de chauffeurs, de 40-jarige E. A M. en de 50-jarige C. J. Z. als de monteur, de 48-jarige J. v. d. S. zijn voor de officier van Justitie te Rot terdam geleid. Voorts is tegen 22 helers (winkeliers, stallinghouders en garagehou ders) proces-verbaal opgemaakt. In de meeste gevallen zouden dezen de gestolen benzine voor 25 cent per liter gekocht hebben. Twee weken geleden werd de eer ste arrestatie verricht. Daarna volgde de ene aanhouding op de andere. Dc verdach te chauffeurs en monteurs zouden met de meter van de pomp geknoeid hebben. Daardoor is pas na jaren ontdekt dat er benzine werd gestolen. Deze foto toont duidelijk hoe de bag germolen „Harderwijk" op houten sleden over land wordt getranspor teerd. kant zijn zogenaamde „dodebedden" aan gebracht: stevig ingegraven zware bal ken, die een trekkracht van vijftig ton moeten doorstaan en waaraan de kabels van de lieren zijn bevestigd. Op deze wij ze komt de „Harderwijk" langzaam maar zeker over het land weer in het water. Voor het einde van volgende week kan de molen met zijn werk beginnen. Twintig weken zal het duren. Dan begint de moei zame terugtocht naar Zijkanaal B. Later zal de „Harderwijk" weer dienst doen in Zijkanaal B, waar hetzelfde zware kar weitje wacht. De rijksweg beoosten Haarlem loopt op rolletjes: centimeter voor centimeter op met vet ingesmeerde rolletjes. Uitnodiging. Met een speciale DC-8 van de K.L.M. uit Montreal arriveerde op Schiphol een inwoonster uit Buffalo in de Amerikaanse staat New York, die de hoofd stedelijke burgemeester namens de Lord Mayoar van Buffalo kwam uitnodigen voor een bezoek aan de Amerikaanse stad. Door stroom gedood. Doordat ten ge volge van een defect de door hem bediende machine onder spanning kwam te staan, is de 31-jarige G. Erren uit Siebengewald op slag gedood. De heer Erren was werkzaam op een fabriek van plastic draadprodukten in Bergen (L.). Sterke migratie in Rotterdam. In augustus vertrokken uit Rotterdam 2407 inwoners naar een andere gemeente. Het totale aantal migrerenden over de eerste acht maanden van dit jaar was 17.855. In diezelfde periode vestigden zich 13.577 per sonen in Rotterdam. Het inwonertal was op 31 augustus 729.911, slechts 59 meer dan op 31 december 1959. Franse dank. De Franse ambassade raad in Den Haag, de heer H. Ruffin, heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd van zijn regering, waarin deze haar dank uitspreekt voor de hulp, die de in La Courtine gelegerde Ne derlandse militairen hebben geboden tij dens de overstromingen in Frankrijk. Walviskaken. De gemeente Dordrecht krijgt van een in die stad gevestigde olie- onderneming een eigenaardig geschenk, na melijk twee walviskaken. Het college van B. en W. heeft wel even moeten nadenken over de bestemming welke het hieraan zou geven, maar het heeft de raad voorgesteld ze als zitbanken te gebruiken. Voorgesteld wordt, de kaken als zodanig geschikt te maken en ze dan aan de walkant te plaat sen. Laboratorium. De directeur-generaal voor de Volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, heeft in Deventer het nieuwe ge bouw van de stichting pathologisch anato misch en bacteriologisch serologisch labo ratorium geopend. Bestuur N.V.V. In de eerstvolgende hoofdbesturenvergadering van het N.V.V., die op 21 oktober wordt gehouden, zal wor den beslist over een voorstel van het ver- bondsbestuur het dagelijks bestuur van het N.V.V. tot tien man uit te breiden. Het verbondsbestuur heeft daartoe de volgende voordracht gemaakt: 1. S. van der Ploeg, secretaris van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. 2. W. A. Kieboom, secretaris van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel. DE ZEVENTIG PROMINENTEN uit ambtelijke en particuliere kringen in het noorden van Noordholland, die, zoals wij gisteren meldden, bijeengekomen waren op de Volkshogeschool „de Zandhoeve" te Bergen, hebben in het algemeen hun grote waardering uitgesproken over de „Structuurnota Noordholland-Noord". Echter niet allen hebben zich geheel en al kunnen verenigen met de inhoud. Besloten werd het werk voort te zetten. Zij, die op- en aanmerkingen hadden op de nota en de daaruit voortgekomen wensen, zijn uitgenodigd vóór 15 november hun visie op een en ander schriftelijk in te dienen. Het rapport zal dan herschreven en aangevuld worden en vergezeld van een verslag van de bijeenkomst aan de diverse instanties worden aan geboden. Het adres blijft: Volkshogeschool Bergen. In zes groepen hebben de deelnemers de nota besproken, waarna zes rapporteurs elk voor hun groep de belangrijkste vra gen en opmerkingen in de plenaire zitting naar voren brachten. Het pendelprobleem en de daarop be trekking hebbende gegevens in de nota gaven aanleiding tot interessante discus sies in vrijwel alle groepen. Volgens de nota is de verwachting, dat in de komende decennia een spontane ver dere ontwikkeling van industriële en com merciële werkgelegenheid plaats heeft. Zonder een krachtig industrialisatiebeleid van overheidswege moet de toekomst van Noordhollands Noorden echter met grote zorg tegemoet gezien worden. Er zal tot 1967 voor 14.0000 arbeiders meer dan op 't ogenblik plaats moeten zijn. Dit aantal be treft, zo werd opgemerkt, echter alleen de mannelijke beroepsbevolking. Het aantal vrouwen voor wie werk zal moeten worden gevonden op 11.000 stellend, is de te ver wachten natuurlijke groei van de werken de beroepsbevolking in het Noordhollands Noorderkwartier in zes jaar dus 25.000. Wie zal zeggen hoe groot in 1980 het aan tal zal zijn? Misschien wel 50.000. Hoog ovens IJmuiden, dikwijls voorgesteld als een monster dat de bevolkingscentra van Noord-Holland boven het Noordzeekanaal leeg zuigt, heeft in de laatste veertien jaar aan tienduizend mensen werk gegeven. Om vijftigduizend mannen en vrouwen werk te kunnen verschaffen moet er in twintig jaar dus wel heel wat arbeid te doen zijn. Misschien zal men dan wel blij zijn met de thans zo dikwijls aan cri tiek onderworpen „pendel"In de nota wordt onder meer gezegd, dat het „Balg- zandplan" (bij Den Helder) van groot be lang zou kunnen zijn vanwege de vesti- gingsmogelijkheid van zware industrie. Ontwikkeling van dit plan zou niet alleen aan geheel Noordhollands Noorden ten goede komen. De mogelijkheden tot reali sering zouden daarom nauwkeurig moeten worden onderzocht, aldus de nota. De werkers hiervoor zouden onder an dere moeten komen uit Friesland. In dit verband werd er op gewezen, dat de afstand Leeuwarden-Den Helder 80 kilo meter is en dat „Balgzand" slechts 60 ki lometer van het Noordzeekanaal is ver wijderd Wat is een te lange pendel? wilden ve len weten. Men moet hierbij niet alleen op de afstand letten, meenden anderen, Het is nu zeker dat noch in Haarlem noch in Midden-Kennemerland dit jaar een strijd zal worden gestreden om de persoon lijke schaaktitels. Organisatorische moei lijkheden aan de uitvoering van de plan nen in de weg. De Noordhollandse Schaak bond heeft thans besloten uit beide rayons de deelnemers voor de strijd om de persoon lijke schaaktitels van Noordholland bij vrije inschrijving te laten deelnemen. Overigens is reeds op de onlangs gehou den najaarsvergadering van de NHSB ge bleken dat deze gang van zaken niet bevre digend is. Plannen om de rayon-wedstrij den beter te reglementeren zullen stellig tot uitvoering worden gebracht nu o.a. Kijk Uit (IJmuiden) reeds te kennen heeft gegeven met een voorstel in deze richting te komen, dat men aan een stemming on derworpen wenst te zien. want veel hangt af van de weg en het vervoermiddel. „Het is niet een probleem dat alleen maar in kilometers en minu ten moet worden bekeken", meenden som migen. Het gebied waaruit Hoogovens IJmui den dagelijks wei-kers trekt, lijkt groter dan het is. Vanwege de geografische ge steldheid, is geen volledige cirkel te trek ken met Hoogovens als middelpunt om het „pendelgebied"; in dit geval heeft men eigenlijk te maken met een sector, die in Noord-Holland ligt en hoog naar boven steekt. Over het openbaar vervoer in het be sproken gebied waren velen bepaald niet enthousiast, ook hierin dient verbetering te komen. De deelnemers aan de bijeenkomst had den, toen zij naar de „Zandhoeve" kwa men, met eigen ogen kunnen zien, hoe hoog in de polders Zijpe, Heernugowaard, de Schermer, de Beemster, de Purmer en de Wormer het water stond als gevolg van de regens in de laatste dagen. De oorzaak van de hoge stand van het boe zemwater ligt mede in het feit, dat het ten gevolge van het opgestuwde buiten water bij Den Helder niet kan worden gespuid. Dr.ir. J. Sneep, rijkstuinbouwcon- sulent wees op de noodzaak van een be tere afwatering. De bijeenkomst, die omstreeks halfelf in de morgen was begonnen, werd 'smid- dags halfzes gesloten met een slotwoord van mr. O.V. L. Guermonprez, hoofdlei der van de Volkshogeschool te Bergen, die de vergadering op voortreffelijke wijze had geleid. Aanvoer van vrijdag Vrijdag bedroeg de aanvoer van vis in IJmuiden in het totaal 6060 kisten. Hier van waren 1191 tong en tarbot, 1 heilbot, 2 tongschar en schartong, 997 schol, 102 schar, 1205 haring, 1905 makreel, 70 schel vis, 330 wijting, 145 kabeljauw en gul, 5 haai, 2 ham, 50 poon, 30 koolvis en 25 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilogram (in guldens): heilbot 3,50, grote tong 54,30, grootmiddel tong 3.90 3,40, kleinmiddel tong 3,502,80, kleine tong 1 3,402,70, kleine tong 2 1,511,32, tarbot 1 3,50—2,50. Per 50 kilogram: tarbot 2 134104, tar bot 3 10488, tarbot 4 9066, schartong 45, grote schol 67, grootmiddel schol 63, kleinmiddel schol 64, kleine schol 1 61 57, kleine schol 2 5618, schar 4518, verse haring 23—15, makreel 32—13, klein middel schelvis 7262, kleine schelvis 1 7262, kleine schelvis 2 3530, wijting 2810, grote gul 5849, middel gul 51 43, kleine gul 3126, kleine haai 17, ham 132, kleine koolvis zwart 3733, kleine rode poon 2 2516. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 190 196, grote koolvis zwart 10892. Besommingen van vrijdag Toronto f 18.740, KW 135 12.100, KW 115 5740, KW 9320, KW 156 8550, KW 103 9560. KW 140 f 11.330. KW 19 f 540, KW 161 f 7840, KW 89 6530, KW 109 3430, KW 35 1040. Aanvoer van zaterdag In IJmuiden bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 3400 kisten, 4000 kilogram tong en 55 stijve kabeljauwen. Van deze kisten waren 85 schelvis, 50 wijting, 50 gul en ka beljauw, 1000 haring, 650 makreel, 570 schol, 50 tarbot en 250 varia. De KW 123 (4 oktober) kwam aan de markt met 15 wijting, 35 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 10 makreel, 5 varia en 15 stijve kabeljauwen. De KW 75 (4 oktober) met 285 haring, 10 makreel, 5 varia en 40 stijve kabeljauwen. De IJM 211 (4 oktober) met 15 wijting, Botsing Nieuwe Wateriveg De voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam heeft twee loodsen verweten dat ze geen juist beleid hebben gevoerd toen de door hen belood- ste schepen op 10 juni op de Nieuwe Wa terweg met elkaar in botsing kwamen en zwaar werden beschadigd. Volgens de voorzitter van de raad hebben beide lood sen getracht de positie van hun schepen midvaarwaters te behouden in de gedach te dat de ander wel zou wijken. De loods van het grootste schip, het 6000 brt. me tende Griekse s.s. Helene, .verklaarde, dat volgens de praktijk het kleinste schip ruimte moet geven. Dat was in dit geval de Franse kustvaarder „Marie Annick", die beloodst werd door de binnenloods H.E.N. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart zei het te betreuren dat dit in het ruime water en bij goed zicht is gebeurd. Beide schepen hadden volgens de wettelijke voorschriften de stuurboordzijde van het vaarwater moeten houden. Beide schepen hebben grote schuld aan deze aanvaring. De praktijk is evenwel dat de grotere schepen dichter bij de as varen, ofschoon hier het merkwaardige feit zich voordeed, dat de kustvaarder een grotere diepgang heeft dan het grotere Griekse schip. Aan boord van de Helene is vermoedelijk lan ger gedacht dat de Fransman wel zou uit wijken. Daarom acht de hoofdinspecteur de schuld aan boord van de Fransman groter dan aan boord van de Griek. We kunnen geen maatregelen nemen te gen de als getuige gehoorde loodsen om dat ze noch onder de jurisdictie van uw raad noch onder die van de scheepvaart inspectie vallen. Ik heb deze zaak in open bare behandeling gebracht, opdat men te midden van het geheel der talrijke be richten over scheepsongevallen bij slech te weersomstandigheden of bij het falen van technische middelen nog eens weet dat een ongeval ook onder ideale weers omstandigheden te wijten kan zijn aan fa lend menselijk handelen, aldus de hoofd inspecteur. (Van onze correspondent) BONN De 62-jarige ongeluksvogel Karl Kapp hoorde gistermiddag in een Münchense rechtzaal voor het eerst na 27 jaar dat hij geen misdadiger is, geen ver rader, geen moordenaar, geen kampbeul. De Münchense gezworenenrechtbank sprak hem vrij van de beschuldiging drie gevangenen van het voormalige concen tratiekamp Dachau te hebben vermoord en bij de vermoording van een vierde te hebben geholpen. Met nadruk verklaarde de president van de rechtbank bij de uitspraak dat dit neer komt op de volledige rehabilitatie van Kapp. Zijn onschuld is bewezen. Hij krijgt voor twee jaar Westduitse hechtenis scha devergoeding van de staat Alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen zijn tijdens een proces van nog geen week weerlegd. Wat rest, is het verwoeste leven van deze ex-sociaaldemocraat en oud-gemeente raadslid van Neurenberg, die de laatste keer in hechtenis zat van januari tot gistermiddag De getuigen, die stuk voor stuk voor de verdachte instonden, waren allen Oosten rijkers. De rooms katholieke geestelijke dr. Grüber zei: „Toen ik las dat Kapp te recht moest staan raakte ik bijna buiten mezelf. Hij was de man in Dachau, die on der een ruwe bolster een gouden hart droeg. Hij kantte zich tegen ieder sadis me. Deze kleine man bezat een grote in nerlijke kracht. Hij zette zich steeds weer in voor zijn medegevangenen, die hem „Kapp de goede hoop" noemden. Uit Grübers verklaringen bleek, dat er in Dachau 'n strijd om de macht onder de gevangenen was en wel van communisten tegen niet communisten, waarbij Kapp, als enige niet-communistische Lageroud ste, een moeilijke positie innam. Een Oos tenrijkse ex-communist, thans politie-in- specteur, vertelde dat hij het in Dachau met Kapp aan de stok had gekregen, maar toen hij las dat Kapp van moord beschul digd werd voelde hij zich verplicht als ge tuige a décharge te melden. De Oostenrijk se graaf Arco-Valley vertelde: „Kapp was zo goed voor mij, dat ik na mijn vrijlating uit dankbaarheid zijn vrouw en dochter onder mijn hoede heb genomen. Hij heeft mij meermalen het leven gered". Geen enkele getuige had werkelijk gezien dat Kapp ooit mensen de dood had inge jaagd. Men neemt aan dat 't hier om be schuldigingen van communistische tegen standers van Kapp gaat. De IJM 9 „Haarlem" heeft zijn laatste reis gemaakt. Naar de sloper in Hendrik Ido Ambacht. Vrijdagmiddag vertrok de laatste Nederlandse stoomtrawler, ge sleept door de sleepboot „Hector" van bureau Wijsmuller uit IJmuiden. 50 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 60 haring, 40 makreel en 5 varia. Beatrice (4 oktober) met 650 haring, 600 makreel en 50 varia. De kleine vaart was er met 31 schepen. Prijzen van zaterdag In guldens. Buitenland: grote rijen kabel jauw 172, kleine regels kabeljauw 58 tot 86, kisten grote kabeljauw 166, kisten kleine kabeljauw, grote en grootmiddel schelvis 65, grote tong 4,70 tot 4,90, grootmiddel tong 3,60 tot 3,70, kleinmiddel tong 3 tot 3,20, kleine tong I 2,70 tot 2,90, slips 1,35 tot 1,45, grote tarbot 3 tot 3,60, grote en grootmiddel schol 70 tot 78, zetschol en schol I 62 tot 73. Binnenland: grote gul 40 tot 46, middel gul 30 tot 40, torren 26 tot 30, witte koolvis 100, lengen 83, kleinmiddel schelvis 50, pennen 40, braad 23 tot 29, wijting 19 tot 26, schol II 44 tot 52, schol III 22 tot 33, haring 19 tot 22, makreel 15 tot 17. Besommingen van zaterdag KW 123 1920, KW 75 f 7620, KW 168 8650, IJM 211 f 4770, IJM 31 f 1400, IJM 78 1560, KW 93 7550. KW 134 f 5050, KW 63 6220, KW 71 f 1550, KW 35 f 920. KW 60 810. KW 119 910, KW 112 '/T070. MK 1 7110. Op zee Het was overal goed weer om de noord, de visserij was eveneens goed maar erg on gelijk. De vangsten op 59 tot 57 graden noorderbreedte waren 120 tot 300 manden makreel, haring, schelvis en koolvis per etmaal. De Nestor deed een trek van 100 manden makreel, de Jacoba Gezina een trek van drie pakjes, de Delft een trek van 200 man den makreel en haring en de Brittenburg een trek van twee pakjes. De trawlers op 55 graden noorderbreedte vingen van 50 tot 100 manden haring. De loggers en kotters voor de kust boek ten vangsten van 80 tot 150 kilogram tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de P-boeien 4 en 6 vingen 200 tot 350 kilogram tong en 5 tot 6 manden schol en 2 tot 3 manden tarbot per dag. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 50 kisten schelvis, 70 wij ting, 10 koolvis, 200 trawlharing, 1800 west kustmakreel, 40 schol, 4000 kilogram tong en 500 kantjes haring. Haringvangsten KW2 34 kantjes, KW5 11, KW6 20, KW7 80, KW9 120 met de halve vleet, KW23 17, KW25 60 thuisstomend, KW73 45 thuis- stomend. KW138 2. KW147 geen vangst, KW16 weinig vangst, KW47 85. KW 54 140 met nog 62 netten te halen, KW170 17, KW vangst, KW43 75. KW44 70 thuisstomend, KW85 10, KW97 15, KW110 43 thuisstomend KW22 15, KW45 17, KW127 25, KW18 wei nig vangst, KW48 12, KW67 34 thuissto mend. KW141 20 met de halve vleet, KW37 40. KW95 50 thuisstomend, KW130 100, KW 70 34, KW163 100. Gemiddelden: Scheve ningen 32 kantjes. Katwijk 38 kantjes. Voorzitter Gezondheidsparlement: Hoewel de meeste van de ziekten die een twintigtal jaren geleden beurtelings als volksvijand nummer een naar voren werden gebracht, hier nauwelijks meer bestaan, moeten wij ons toch bewust zijn dat in het huidige stadium van de samen leving gezondheid iets heel anders is gaan betekenen en dat geheel andere vijanden deze gezondheid bedreigen. Dit heeft prof. W. F. J. M. Krul, voor zitter van het Nederlands Congres voor openbare gezondheidsregelini gezegd in zijn openingsrede van het congres 1960, dat gehouden wordt in „de Harmonie" in Leeuwarden. Onder de 175 deelnemers waren de commissaris der Koningin in Friesland mr. H. P. Linthorst Homan, de directeur-generaal van de Volksgezondheid prof. Muntendam en de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. v. d. Meu len. Prof Krul beschreef 't begrip gezond heid als een optimale staat van geestelijk en lichamelijk welzijn. De vijanden van deze gezondheid zo zei hij, liggen in de technische ontwikkeling van onze samen leving. Onze technische en sociale verwor venheid is aan de andere kant nog zeer labiel. Ieder van ons is op dit ogenblik voor zijn naakte bestaan in deze samen leving afhankelijk van een onnoemlijk aantal specialisten. Hoe precair de vele factoren zijn die ons bestaan belagen, blijkt uit recente gebeurtenissen als de Planta-affaire, de massale visvergiftiging door lozing van afvalstoffen, vermissing van een radio-actieve bron uit een zieken huis enzovoorts. Spreker wees erop dat het wel en wee van onze bevolking in de komende decen nia met toenemende industrialisatie en be volkingsdichtheid van tal van nieuwe fun damentele problemen zal afhangen. Pro blemen die wij alleen kunnen oplossen door investering van onze kennis en des kundige mankracht in inrichtingen ter be strijding van de gevaren. De heer J. Smallenbroek, lid van de Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Drente sprak over de achtergronden van de toenemende behoefte aan geeste lijke gezondheidszorg in Nederland. Spreker ging onder meer in op het vraagstuk hoge bouw- lage bouw. De ho ge bouw mag geen stedebouwkundige mo de worden. Het uitgangspunt in de wo ningbouw dient te blijven de harmonische ontwikkeling van het gezin. Veel meer aandacht zal geschonken moeten worden aan de geluidshinder in de flatbouw, al dus spreker, die voorts op het gevaar wees dat bepaalde personen de hoge bouw gaan idealiseren als de oplosssing en de ééngezinsbouw als verouderd, bur gerlijk, gaan beschouwen. Prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Groningen zei dat een van de meest opvallende wijzigin gen is geweest dat men de mens primair als mede-mens is gaan zien en vóór alles de zorg ging richten op de totale mens. Een sterker samengaan van geestelijke en lichamelijke gezondheidszorg zal in de stormachtige technische ontwikkeling van onze tijd een steeds dringender eis worden. (Van onze correspondent) PARIJS Sinds een paar dagen moe ten vele bekende activisten in Algerije brieven ontvangen, waarin ze door een ze kere René Raygasse, die ook als rechtse scherpslijper staat aangeschreven, wor den uitgenodigd tot een bezoek aan Ge- nève. Alle reis- en verblijfkosten zegt de briefschrijver voor zijn rekening te zul len nemen. Reygasse belooft verder dat hij zijn geestverwanten met vooraanstaan de leden van de Algerijnse verzetsbewe ging, het F.L.N., in contact wil brengen. Zijn taak verklaart hij in opdracht van een minister van de voorlopige rege ring der Algerijnse republiek te vervul len. Sinds hij na de mislukte putch in Al giers van 24 januari tot het inzicht was gekomen dat hij en zijn makkers verra den waren, is Reygasse, zo bericht hij, op zoek naar de waarheid getogen. Op die speurtocht heeft hij in Tunesië, Zwit serland en Egypte verscheidene Algerijn se leiders ontmoet, die hem van hun ver langen met de Franse ultra's tot overeen komst te geraken hadden gesproken en overtuigd. De Fransen zouden geen enkele vrees behoeven te koesteren over hun toekomst in een onafhankelijke Algerijn se republiek en de F.L.N.-leiders zouden bereid zijn daarvoor de nodige garanties te geven. Het zonderlinge initiatief van Reygasse wordt in Parijs niet helemaal lichtvaardig opgenomen, omdat niet geheel kan worden uitgesloten dat sommige FLN-leiders, na de mislukking van de vredesonderhande lingen met de Franse regering, nu inder daad zouden kunnen willen trachten in vloed uit te oefenen op de Franse kolonis- Bondsvoorzitter verheugd over „wonderlijke bloei" De voorzitter van de Bond van Bestu ren van Christelijke Muloscholen, dr. H. J. Langman, heeft op de algemene vergade ring in Utrecht getuigd van zijn voldoening over de wonderlijke bloei van het mulo in Nederland, dat meer leerlingen telt dan welke andere tak van onderwijs ook. Het aantal jongens en meisjes dat mulo- scholen bezoekt heeft het kwart miljoen met enkele duizenden overschreden. Een derde hiervan volgt protestant-christelijk onderwijs. De scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs hebben in totaal ongeveer 170.000 leerlingen. Dr. Langman constateerde ook een enor me groei van de mulo-examens. Het aan tal kandidaten is gestegen van 27 in 1907 tot 36.000 in 1960. Hij zei, dat de ontplooi ing van het mulo uit de scholen zelf is voortgekomen en dat het daarom niet ver wonderlijk is, dat minister Cals aan het mulo amper durft te raken. ten. De activistische elementen onder die „colons" zijn er, samen met het leger, im mers altijd de oorzaak van geweest dat iedere poging tot toenadering tussen Pa rijs en het FLN mislukte. Het is bovendien bekend dat Reygasse, die vroeger adjudant was van een der ex tremistische Franse leiders in Algiers in een boek al veel eerder met de gedachte heeft gespeeld een brug tussen de twee extremen van Frans activisme en Alge rijns verzet te slaan. Totdusver zou echter nog geen enkele Franse kolonist in Alge rije op de merkwaardige uitnodiging van deze boodschapper van het FLN te zijn ingegaan. TUNIS (DPA) Kroonsprins Moelai Hassan van Marokko brengt vandaag een kort bezoek aan Tunis waar hij met presi dent Bourguiba besprekingen zal voeren. In politieke kringen in de Tunesische hoofd stad brengt men 't bezo-' in verband met bemiddelingsplannen van enige staatslie den der Franse Gemeenschap in het Al gerijnse conflict. De premier van Togo, Olympio, had zich voor deelneming van Marokko en Tunesië aan een dergelijk ini tiatief uitgesproken. De prins had zich reeds positief over bemiddeling uitgelaten. PG. concludeert tot verwerping cassatieberoep De procureur-generaal bij de Hoge Raad prof. mr. G. E. Langemeijer, heeft ge concludeerd tot verwerping van het cas satieberoep van de ex-KNIL-militairen te gen het vonnis van het Haagse gerechts hof inzake het civiele proces dat deze groep Ambonezen reeds in 1956 aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Neder landen. De ex-KNIL-militairen eisen bij monde van hun raadsman, mr. A. G. Maris, een verklaring dat de Uitkeringsregeling Am bonezen 1956 niet op hen van toepassing is. Zij beroepen zich o.m. op een alge mene legerorder van 1935 van de gouver neur-generaal van Nederlands-Indië, om aan te tonen dat zij slechts uit militaire dienst mogen worden ontslagen op de plaats hunner keuze, in casu Ambon. Mr. Langemeijer was van mening, dat wat men zich ook als stelsel dat resul teert uit de verschillende regelingen, zou kunnen voorstellen, als zodanig niet in aanmerking komt een systeem waarbij enerzijds elke beleidsoverweging de re gering ontheft van inwilliging van de wens van de betrokkene, maar anderzijds dit niet-inwilligen leidt tot in stand blijven van het dienstverband. Dit immers zou tot averechtse uitkomsten leiden bij die mi litairen, wier voornaamste wens is in ieder geval ontslagen te worden, die zijn afgekeurd en anderszins. De procureur- generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 25 november.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9