Abdoel Rahman onthult niets over bemiddelingsplannen HET WEER Premier Macmillan wil topgesprek hervatten Tunis overweegt Peking- China te erkennen Wellicht oplossing mogelijk met een beetje overreding door andere landen Minister Luns hield zich op de vlakte De kaaskopjes bij elkaar gestoken Vloedgolf - 5 meter hoog - beukte Oost-Pakistan Adenauer tekent verzet aan en ook De Gaulle zou er niet voor zijn Macmillan schrijft een brief aan Adenauer Waarschuwing aan Parijs inzake Algerije In de krant van heden: Rustig weer Advocaat van KLM Het woord is aan V errassing „BOUWPAKKETTEN" o.a. over de nieuwe brug Nieuwe ontmoetingen op korte termijn verwacht efore ijpu vtty! MAANDAG 17 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 292 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije WSmmm, De premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman. TUNIS (Reuter) President Bourguiba van Tunesië heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van het weekblad „Afrique-Action" verklaard, dat hij zich niet zal verzetten tegen eventuele hulp van Rusland of communistisch China aan Algerije. Hij voegde hieraan toe dat Tune sië misschien Peking zal erkennen, als de Chinese regering Algerije op een positieve en doeltreffende wijze hulp verleent. CAIRO (UPI) De premier van de voorlopige Algerijnse regering Ferhat Ab bas heeft te Cairo verklaard dat commu nistisch China de Algerijnse rebellen „zon der terughoudendheid" en onvoorwaarde lijk" steunt in hun strijd tegen Frankrijk. Een unie tussen Tunesië en Algerije, zo verklaarde hij voorts, zou het eind van de strijd in Algerije vei'haasten. Premier Kroesjtsjev heeft, door Algerije de facto als onafhankelijke en soevereine staat te erkennen, de zaak van de Alge rijnse bevrijding tot nieuw leven gewekt, aldus Ferhat Abbas. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie zal goederen, waaronder werktuigmachi nes, tractoren, automobielen, voedsel en medicijnen, naar de Algerijnse vluchtelin gen in Tunesië zenden, zo meldt het Rus sische vakverenigingsblad Troed. De goe deren zijn beschikbaar gesteld door de raad van vakverenigingen. pas W eerrapporten 1> 2 Economisch nieuws9 Toch Is Het Zo7 Op de Praatstoel «3 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 8 Beurs 9 Weg en Wiel6' Boekenhoekje 7 Scheepsberichten 9 Kunst 6 Sport 11, 12, 13 In de Vishal en op zee6 Beeldverhalen 7 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. 99 De premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, is zaterdagmiddag om vijf uur op doorreis naar Londen een uur lang op Schiphol geweest. In tegenstelling tot pers berichten uit Malakka verklaarde hy na zijn aankomst op de Amsterdamse lucht haven dat president Soekarno en minister Nasoetion niet volledig met zijn bemidde lingsplannen in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea hebben ingestemd. „U kunt niet verwachten, dat zij met deze plannen volledig instemmen", zei hy. „Maar ik heb de indruk dat er niettemin enige kans op succes is". Zoals bericht is heeft de Maleise pre mier verklaard dat hij als bemiddelaar wil optreden. Hij gaat eerst naar Londen en daarna naar de Verenigde Staten. In november keert hij naar Londen terug en wellicht zal hij dan contact zoeken met de Nederlandse regering. Zekerheid kon hij daarover nog niet geven. Het zal van de besprekingen met andere regeringen afhangen of het zover zal komen. Slechts wanneer hij de andere landen voor zijn voorstellen kan winnen zou hij pogen ook Nederland te overreden. „Overreding" „Een beetje overreding van de kant van alle andere landen kan er misschien toe leiden, dat het geschil tot een oplossing komt," zei hij, maar hij weigerde perti nent ook maar iets van zijn bemiddelings voorstellen te onthullen. „Waarom gaat u uw plannen eerst in Amerika bespreken? Zou het niet meer op uw weg gelegen hebben die plannen eerst aan Nederland voor te leggen?" zo werd hem gevraagd. De premier antwoordde ontkennend. „Ik ken het standpunt van Nederland over West-Irian en ik heb me eerst gewend tot de Indonesische regering. Het is over bodig te zeggen, dat ik veel moeite heb gehad zelfs voor een klein deel van mijn voorstellen instemming te verkrijgen." Hij zei niet met president Soekarno, maar alleen met generaal Nasoetion te hebben gesproken. „Die stemde lang niet met het hele voorstel in. Maar als ik straks in de Verenigde Staten ben, dan heb ik ten minste een basis. Ik kan dan ergens over praten. U moet het als een soort begin zien om tot een oplossing van de moei lijkheden te komen. Als we in alle ernst vrede in dit deel van de wereld willen hebben, dan geloven wij, dat de punten die ik ga voorstellen uitgewerkt kunnen worden." Ook van Nederland zei de premier niet te kunnen verwachten, dat het zich zon der enige overreding bij het voorstel zou willen neerleggen, evenmin als Indonesië dit zou doen. „Betekent dit, dat Indonesië bereid is af te stappen van het tot nu toe ingeno men standpunt, dat het alleen bereid is te praten over een overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië?" „Ik kan onmogelijk vertellen, wat het voorstel inhoudt," antwoordde de premier. „Dat zou niet fair zijn." „Denkt u dat de Papoea's van Nieuw- Guinea met het voorstel zouden instem men?" „Die kennen het voorstel niet," ant woordde de premier ontwijkend. „Is de Nederlandse regering officieel iets van uw plannen bekend?" - „Heilige missie" „Ik heb op Malakka met de Nederland se ambassadeur gesproken en hem een zekere aanwijzing gegeven, maar het is beter als ik zo weinig mogelijk zeg, want anders zou ik me verpraten en ik be schouw deze reis als een heilige missie, die ik graag tot een goed einde wil bren gen." „Waarom hebt u besloten als bemidde laar op te treden? Staat u eigenlijk niet buiten het geschil?" „U moet niet vergeten, dat wij in Ma lakka erg dicht bij Indonesië en West- Irian wonen en daarom zijn wij bang voor moeilijkheden in dit deel van de wereld. Wij willen die graag voorkomen." Op verdere vragen deelde hij mede, dat hij in Londen met premier Macmillan zijn voorstel zal bespreken en dat hij in Ame rika vier dagen bij president Eisenhower zal gaan logeren. Maar hij hoopte ook met vertegenwoordigers van andere lan den in verbinding te treden en bevestigde desgevraagd, dat hij een soort van inter nationale oplossing voor het geschil poog de te bereiken. Ontkennend antwoordde hij op de vraag of hij zijn voorstel aan de Verenigde Na ties zou voorleggen. „Zeker niet voordat ik de instemming van andere landen heb verworven," voegde hij er aan toe. Zuid-Afrika Op de vraag wat hij dacht van het re ferendum in Zuid-Afrika, waarbij dit land éen republiek is geworden, zei hij, dat de ze uitslag tevoren werd verwacht. „Ik ge loof dat het voor de Britse koningin een heel prettige uitslag is. Al was het dan symbolisch, zij was als hoofd van het Ge menebest feitelijk ook verantwoordelijk voor de rassenpolitiek daar. Dat is zij nu niet meer." „Als ik door Zuid-Afrika zou reizen, dan zou ik niet in een hotel mogen slapen," zei hij. De premier, die op zijn reis door een achttal medewerkers wordt begeleid, was in Koeala Loempoer in het K.L.M.-lijntoe- stel uit Tokio gestapt. Dit maakte daartoe speciaal een landing op het vliegveld van Koeala Loempoer, dat normaal niet wordt aangedaan. Advertentie IJMUIDEN WOENSDAG 19 OKTOBER 3 uur n.m. (Van onze Haagse redacteur) „U heeft niets aan een verklaring in principe over de bemiddelingspogingen van de premier van Malakka in de kwestie Nieuw Guina zolang ik de inhoud van de plannen van Toenkoe Addoel Rahman niet ken. Ik weet er evenveel van als u en ik zal met belangstelling de rapporten van onze vertegenwoordiger in Koeala Loem poer daarover lezen. Ik heb inderdaad ge ruime tijd geleden met de heer Rahman een gesprek gehad over Nieuw Guinea en ik kan alleen maar zeggen dat het uitermate vaag is geweest" Dat was alles wat een zichtbaar ver moeide minister Luns zondagmorgep na zijn aankomst uit New York op Schiphol over het neteligste vraagstuk van de Ne derlandse buitenlandse politiek kon of wil de verklaren. Het werd trouwens niet door hem zelf aangeroerd, maar door de tal rijke journalisten die hem opwachtten. Mi nister Luns volstond met een uitvoerig overzicht van zijn verrichtingen geduren de een verblijf van ruim een maand aan gene zijde van de Atlantische Oceaan. Zo vernamen wij, dat de heer Luns behalve met vele ambtgenoten deze Minister Luns Assemblee van de Verenigde Naties met haar eenentwintig staatshoofden en pre miers, negenenvijftig ministers van Bui tenlandse Zaken en negentien ministers met overige protefeuilles bood daartoe uiteraard ruimschoots de gelegenheid ook een langdurig onderhoud „van alge meen karakter" met het hoofd van de Amerikaanse Veiligheidsdienst, de heer Alan Dulles, had gehad. Hem was gesug gereerd, dat een dergelijk gesprek „nuttig kon zijn". Evenzeer kon de heer Luns niet in bij zonderheden treden over het gesprek met Shakespeare: Het is niet genoeg de zwakke op te helpen; men moet hem daarna ook nog steunen. generaal Eisenhower. De vier hoofdpunten daarvan betroffen de verhouding tot Indo nesië en de hier en daar door Indonesië geuite bedreigingen, de NAVO, de Euro pese ontwikkeling en de inzichten van pre sident De Gaulle daarover en tenslotte de wens van de K.L.M. om landingsrechten aan de westkust van de Verenigde Staten te verwerven. De Nederlandse minister heeft omtrent het laatste punt een brief met argumenten ten gunste van het stand punt van de K.L.M aan de president over handigd. Een afschrift is naar het State Department gezonden. Bij dit gesprek is, evenals bij andere gelegenheden, volgens minister Luns ge lijkheid van inzicht gebleken omtrent de Noordatlantische en de Europese samen werking en dat er geen verandering is ge komen in het Amerikaanse standpunt dat elk gebruik van geweld in de kwestie Nieuw Guinea moet worden afgewezen. Dat zelfs een Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken niet van alles door de Amerikaanse regering op'de hoogte \yordt gehouden, bleek uit de verklaring van mi nister Luns, dat het verzoek van de Vere nigde Staten aan de betrokken regeringen om de gascentrifugemethode voor de ver vaardiging van goedkoop uranium voor hem een volkomen verrassing was ge weest. De twee gesprekken met de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, de heer D. Hammarskjoeld, vallen nog meer dan dat met de pi-esident van de Verenigde Staten onder het zegel der ge heimhouding. Verder maakte minister Luns gewag van prettige besprekingen met de Antilliaanse regering en de ministei'-pre- sident van Suriname. Over het uiteindelijk bij de behandeling van de apartheidspoli tiek in de Verenigde Naties door de ko ninkrijksdelegatie te volgen gedragslijn wilde de Nederlandse minister ook nu niet verder gaan dan de verklaring dat er tus sen de rijksdelen volledige overeenstem ming bestaat, maar dat alles afhangt van de loop van het debat en de inhoud van een eventuele resolutie. Tijdens het vertii.if van de heer Luns op Aruba voor de ambassadeursconferentie van Latijns Amerika heeft de minister van Binnenlandse Zaken van Venezuela hem een beleefdheidsbezoek gebracht. De Nederlandse Antillen ressorteren in Vene zuela namelijk onder dat departement. Minister Luns verblijft tot en met woens dag in Brussel, waar hij de ministerraad van de E.E.G. voorzit Advertentie 2 deurskast hang - leg 109.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 In Overveen is in de lijn Haarlem Zandvoort in de nacht van zaterdag op zondag een nieuwe spoorbrug gelegd. De brug is 68 meter lang en heeft een gewicht van 240.000 kg. DACCA (Pakistan) (UPI) De Pakis taanse regering heeft bekendgemaakt, dat tot dusver 34 personen zijn gedood tijdens de tyfoon en de vloedgolf die het kustge bied van oostelijk Pakistan en twaalf eilan den in de Golf van Bengalen vorige week hebben getroffen. In de vloedgolf die een hoogte had van ruim vijf meter werden 15.000 woningen verwoest. Honderden stuks vee zijn verdronken. De omvang van de schade valt nog niet te schatten. De ver- bindingen in de getroffen gebieden zijn verbroken. In eerdere berichten, waarin sprake was van een luchtverkenning boven het getroffen gebied, werd gemeld, dat het do dencijfer reeds drieduizend zou bedragen en naar alle waarschijnlijkheid nog zou stijgen. Deze berichten waren uit Calcut ta afkomstig. Uit Pakistan kon geen be vestiging van de juistheid van die ge gevens worden verkregen. (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Macmillan heeft zaterdagavond en zondag een aantal be langrijke ministers en militaire stafchefs op het landgoed Checkers om zich heen verzameld om van gedachten te wisselen over de resultaten van zijn gesprek met Kroesjtsjev. In zijn slotrede, op het Con servatieve partijcongres, welke slechts weinig geestdrif verwekte, heeft Mac millan opnieuw zijn oog gericht op een topgesprek dat Kroesjtsjev volgens be richten uit Bonn in het begin van het volgend jaar wenst te houden. Macmil lan heeft Adenauer en De Gaulle hier over gepolst en er is thans sprake van een mogelijke kleine topconferentie van de drie Europese westelijke leiders in december. Macmillan verklaarde in zijn rede dat het Westen vastberaden moet zijn en niet mag terugwijken voor de Russen. De- in ternationale toestand is sinds de misluk king van het topgesprek in mei aanzienlijk slechter geworden. Niettemin zal er een gesprek moeten komen over Berlijn en Duitsland. Macmillan heeft tegen Kroesj tsjev gezegd dat het probleem moet wor den aangepakt op een wijze welke recht doet wedervaren aan de redelijke verlan- De tien Nederlandse kaasmeisjes, die een half jaar in Engeland en Schot land reclame hebben gemaakt voor het Nederlandse zuivelprodukt, zijn zon dagmiddag op het vliegveld Zestien hoven teruggekeerd. Een echte vader landse koe was naar het vliegveld ge komen om haar dank te tonen. (Van onze correspondenten) BONN De Britse eerste minister Mac millan heeft het afgelopen weekeinde bondskanselier Adenauer een brief ge schreven. Men acht te Bonn de kans groot dat beide staatslieden binnen enkele weken, voor de tweede maal in drie maan den, bijeen zullen komen en wel op initia tief van Macmillan. Ook is de mogelijk heid aanwezig dat het nog voor de beoog de conferentie der regeringschefs van de E.E.G.-staten (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg) zal komen tot een bijeenkomst te Parijs tussen De Gaulle, Adenauer en Macmillan. Er is een uitgebreide reeks van onder werpen zowel voor een ontmoeting Aden- auer-Macmillan, als voor een conferentie De Gaulle-Adenauer-Macmillan. Men wijst ten deze te Bonn op de volgende onder werpen. 1. De mogelijkheid van een topconferen tie na de verkiezing van een nieuwe Amerikaanse president tussen Kroesjtsjev MacmillanDe GaulleNixon of Ken nedy. Men krijgt te Bonn de indruk dat ook hier langzaam maar zeker de mening begint veld te winnen, dat een topconfe rentie, in het bijzonder over de ontwape- ningsproblematiek, in het midden van het volgende jaar zin zou kunnen hebben. De afgelopen twee jaren heeft Adenauer enkele malen duidelijk getoond dat de top conferentie met agressieve Russen nutte loos is zolang men het over elementaire begrippen niet eens kan worden. Ook de ze maal wijst men te Bonn er op dat een topconferentie een zeer zorgvuldige voor bereiding vereist. Krone, fractievoorzitter voor de C.D.U. in de Bondsdag heeft ge waarschuwd dat men zich niet opnieuw, gelijk in mei jongstleden in Parijs, zonder meer aan een propagandaslag met Kroesjtsjev moet wagen: het Westen kan zich zijns inziens zo'n spektakel niet meer veroorloven. 2. Een nog immer koele relatie tussen de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en de Europese vrijhandelsasso ciatie (EVA). 3. De Europese integratieplannen van De Gaulle. 4. Reorganisatie van de Noordatlanti sche Verdragsorganisatie. gens van het Duitse volk door middel van onderhandelingen en niet door geweld. Hoewel wij niet moeten capituleren die nen wij te trachten de tegenstellingen te verzachten en een algemene verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West te bevorderen. We zullen weinig bereiken tenzij wij gezamenlijk optreden met een redelijke mate van onderlinge eenheid en een redelijke en kalme houding. Macmil lan zei dat het Westen ondanks alle te leurstellingen zijn pogingen om op ontwa- peningsgebied positieve resultaten te be reiken zal voortzetten. Hij herhaalde zijn voorstel om de beginselen van het ontwa peningsplan door een kleine groep deskun digen uit alle delen van de wereld van de praktische kant te laten aanpakken. De Russen hebben dit voorstel verworpen of niet begrepen. Macmillan zal trachten het plan opnieuw aan hen uiteen te zetten. De Daily Express verneemt uit Bonn, •dat dr. Adenauer binnen enkele weken van plan zou zijn naar Londen te vliegen om Macmillan van een topgesprek in het voor jaar over Berlijn en Duitsland af te hou den. Sommige van Adenauers adviseurs hebbén gezegd, dat een topgesprek nood zakelijk is zelfs om Kroesjtsjevs toestem ming te verkrijgen om de tegenwoordige situatie te handhaven. Maar Adenauer acht vooral dit laatste overbodig. Hij is van mening, dat een nieuw topgesprek al leen maar zal leiden tot een verbetering van de Russische positie. De Franse reactie op Macmillans brief aan De Gaulle over een nieuw topgesprek is, dat Parijs de voorkeur geeft aan rus tige besprekingen in plaats van een top conferentie, begeleid door luidruchtige propaganda. Defensievraagstuk Vandaag worden in Londen de besprekin gen over het defensievraagstuk die tijdens het weekeinde in Checkers zijn begonnen, die een dringend karakter dragen, en ver band schijnen te houden met de voorberei ding van de begroting, voortgezet. Het verluidt dat onder andere de kwestie werd nagegaan of het mogelijk is de defensie uitgaven te verminderen zonder de natio nale veiligheid of het westelijk bondge nootschap in gevaar te brengen. Van het antwoord op deze vraag hangt het af of verdere belastingverlaging mogelijk is. Op het Conservatieve partijcongres in Scarbo rough is met klem aangedrongen op belas tingvermindering en een zo economisch mogelijk regeringsbeleid. Het kernpro bleem in dit opzicht is de defensie welke zich door de voortdurend veranderende wapentechniek min of meer permanent in een crisis bevindt. Kennedy tegen NEW YORK (Reuter) Senator Kenne dy, de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft ver klaard tegen een topconferentie in het aan staande voorjaar te zijn, tenzij er aan wijzingen zijn dat er iets bereikt kan wor den. Hij zei wel te hopen dat er bespre kingen op lager niveau tussen Oost en West kunnen worden gevoerd over kwesties als Berlijn, de ontwapening en de ruimte. Op die bijeenkomsten zou kunnen blijken of een topconferentie kans van slagen heeft. De Republikeinse kandidaat, vice-presi dent Nixon had eerder verklaard, dat hij voorstander is van een aantal regionale topconferenties, waaraan zou moeten wor den deelgenomen door de staatshoofden en regeringsleiders van alle vrije landen in Europa, Latijns-Amerika, Afrika en Azië, met het doel de vreedzame missie van de UNO te versterken en de vrije landen in politiek, economisch, maatschappelijk en militair opzicht sterker te maken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439: LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 223! REGENJASSEN

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1