Grote hoeveelheid aardgas in Nederlandse bodem PRACHTBIJTS en bondig Wellicht af en toe een bui Overheid moet contracten met de kruisverenigingen sluiten Acht doden in het verkeer Jongen na vechtpartij in ziekenhuis opgenomen Bij noodlanding gewonde vlieger overleden AGENDA Huisartsen wijzen voorstel af Vondsten bij Slochteren werden tot dusverre geheim gehouden Scheepswerf van Verolme in Liberia? 2 PLEIDOOI VAN PROFQUERIDO Subsidiestelsel schiep lacune ten aanzien van de verantwoordelijkheid Van Vlissingen voert 45-urige werkweek in Haagse agent overvallen Kolendamp eist twee doden Haarlem Marine-officier sleurde automobilist weg voor aanstormende trein BELGISCHE SENATOR ONTHULT: V els en-IJ muiden Kleuter verdronken „Raket" ontplofte: twee jongens gewond Beverwijk Kapitein mag twee weken niet varen Veerboot had motorstoring Onder invloed achter het stuur: vier gewonden Conferentie van „Vrouwen in de VVD" Kerkelijk nieuws MAANDAG 17 OKTOBER 1960 De geestelijke volksgezondheid kan zich niet evenwichtig en bevredigend ontwikke len als er niet een organisatievorm ge vonden wordt, waarbij één centrale instan tie de gehele verantwoordelijkheid draagt en als bovendien de werkzaamheden van het particuliere initiatief niet de plaats krijgen, waarop zij recht hebben. Dit ver klaarde zaterdag de Amsterdamse hoogle raar prof. dr. A. Querido op de tweede dag van de conferentie van het Ne derlandse congres voor openbare gezond heidsregeling te Leeuwarden. Een groot bezwaar in het subsidiestelsel is volgens prof. Querido, dat de overheid hierin niet ter verantwoording kan worden geroepen voor een stuk werk, waarvoor zij wel verantwoordelijk behoort te zijn. Dit bezwaar zou volgens zijn inzichten worden opgeheven, als de overheidssteun aan particuliere lichamen zoals de kruis verenigingen in een juridische verhouding zou worden gebonden, in casu door een contractuele verbintenis. Hij denkt daarbij aan een contract tussen overheid en par ticulier lichaam voor het uitvoeren van bepaalde werkzaamheden. Prof. Querido legde er de nadruk op, dat lichamelijke en geestelijke volksgezond heid een eenheid moeten vormen, omdat immers het object waarop zij gericht zijn de mens ook een eenheid is. De over heid draagt dan ook de verantwoordelijk heid voor het geheel. Het bestaande sub sidiestelsel achtte hij ouderwets en ondeug delijk en zeker niet geschikt om de vele en moeilijke vragen op te lossen, die door de verdere ontwikkeling van de volksge zondheidszorg in het algemeen, en de gees telijke gezondheidszorg in het bijzonder gesteld zullen worden. „Ronduit onzedelijk" Daar bovendien de oorspronkelijke bron van inkomsten, de particuliere bijdragen, bijna is opgedroogd, houdt men thans re clamecampagnes, loterijen en dergelijke om aan geld te komen: een verschijnsel, dat naar de mening van prof. Querido een rechtstreekse bedreiging vormt voor de geestelijke volksgezondheid. Hij sloot zich met deze uitspraak aan bij het oordeel dat vrijdag op dit congres door het A.R. Tweede Kamerlid Smallenbroek, over de toto en dergelijke was uitgesproken, zij het dan op andere motieven. De goklust op zichzelf achtte prof. Querido zulks in tegenstelling met de heer Smallenbroek geen bedreiging voor de volksgezondheid; wel echter het feit dat ons volk in plaats van tot offergezindheid te worden opge voed, vertrouwd raakt met het systeem van het koppelen van de opbrengst van een liefdadige actie aan een gokje. Dit systeem achtte prof. Querido „rond uit onzedelijk". De bevolking moet worden geleerd, zich voor een dergelijk nationaal belang opofferingen te getroosten. In eigen sfeer Prof. Querido onderschreef geheel de tij dens het congres reeds vaker gehoorde me ning, dat met name het werk voor de geestelijke volksgezondheid in de eigen le vensbeschouwelijke sfeer moet worden uit gevoerd. Niet omdat de omgang met hulp- zoekden in de overheids- en neutrale sec tor minder menselijk zou zijn, maar om dat het werk meer vrucht zal dragen door de ontmoeting van mensen met gelijke le vensbeschouwing. Een tweetal co-referenten, de heer A. De directie der P. F. van Vlissingen en Co's katoenfabrieken te Helmond, heeft op een bijeenkomst van de ondernemings raad besloten met ingang van 1 januari 1961 de 45-urige werkweek te doen in gaan. In de nacht van zaterdag op zondag is een agent van de Haagse gemeentepolitie door drie mannen overvallen en bedreigd. De agent surveilleerde met de fiets aan de hand in de buurt van de watertoren, toen hij om drie uur plotseling van ach teren werd aangevallen door drie mannen. In het korte gevecht slaagde de agent er in zijn pistool vrij te maken, waarop de overvallers in het duister wegvluchtten. Molendijk, burgemeester van Amersfoort, en mr. J. de Vreeze, secretaris-generaal van de nationale federatie „Het Witgele Kruis" te Utrecht, kantten zich tegen het door prof. Querido geopperde denkbeeld van een contractuele verbintenis tussen overheid en particuliere instellingen, ten einde aan de wederzijdse verantwoordelijk heden en rechten een duidelijke gestalte te- geven. Centrale planning Tijdens de discussie kwam sterk de be hoefte naar voren aan een gedecentrali seerde planning van de gezondheidszorg met een daarop afgestemde financiële achtergrond. Aan het slot van het congres werd nog het woord gevoerd door dr. Van Rooy, minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. De mensheid is al zeer oud, aldus de minister, maar in deze tijd is er sprake van een geheel nieuwe visie op de mens en de geestelijke gezondheidszorg is daar een uitvloeisel van. Het is nuttig om over deze vorm van gezondheidszorg, die nog in de kinderschoenen staat van ge dachten te wisselen. Van de zijde der over heid kan men op zo groot mogelijke steun rekenen bij de bevordering van dit werk, aldus de minister. Politie greep in bij relletjes in A msterdam De zestienjarige jongen Ch. Bakker is met inwendige kneuzingen opgenomen in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam, nadat hij betrokken is geweest bij een van de vechtpartijen, die zondagmiddag in de omgeving van de Vijzelgracht in Amster dam onder de opgeschoten jeugd ontston den. Enkele malen al had de politie moeten in grijpen bij schermutselingen in een poffer tjeskraam op de hoek van de Wetering schans en een restaurant in de Tweede Weteringdwarsstraat, bekende pleister plaatsen voor de jeugd. Tegen vier uur ontstond in het restau rant een ernstige vechtpartij die, nadat enkele ruiten waren gesneuveld, op straat werd voortgezet. De zestienjarige Bakker kreeg toen de schoppen en slagen, die hem zijn blessures bezorgden. De politie heeft een achttienjarige jongeman gearresteerd die ervan wordt verdacht het slachtoffer te hebben mishandeld. Kort na deze vechtpartij kwam het op nieuw tot een treffen. Ongeveer 200 jonge ren, die op het tumult waren toegestroomd, raakten slaags en slechts met gebruik van de gummi wapenstok kan de politie de orde herstellen. Daarbij werden rake klap pen uitgedeeld, waarvoor sommige vecht- lustigen zich later op het bureau Singel kwamen beklagen. In een woning in Ide bij Vries (Dr.) zijn de 27~jarige mejuffrouw G. M. C. Ham- minga en de 67-jarige heer H. Westerhoek door koolmonoxyde-vergiftiging om het leven gekomen. Een defecte petroleum- radiator is de oorzaak. Zondagmorgen werden de slachtoffers in de huiskamer gevonden door de ouders van mejuffrouw Hamminga, die zich door een ruit in te drukken, toegang tot het huis van hun dochter verschaften. Mejuf frouw Hamminga exploiteerde in Ide een kinderboerderij. De eerste luitenant der koninklijke Luchtmacht M. M. J. Dekker, die vrijdag met een in brand geraakte straaljager een noodlanding moest maken op de vliegbasis Deelen, is zondag aan de verwondingen, die hij hij zijn val opliep, in het hospitaal in Arnhem overleden. De 28-jarige vlieger was gehuwd en had twee kinderen. Hij woonde in Enschede. Bij de noodlanding kwam hij met zijn toestel vóór de lan dingsbaan neer. De vlieger had geen an dere keus dan zich met zijn schietstoel uit het brandende toestel te redden. Hij kwam enkele tientallen meeters naast het toestel neer en werd ernstig gewond. Stadsschouwburg: Dinsdag 20 u.: Haag se Comedie met „Jaloezie". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt". 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Liefde en begeerte", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Te jong voor liefde", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De Woeste Hoogte". Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De zaak MP", a.l. Roxy Theater: Dagelijks (behalve don derdagavond) 14.30, 19 en 21.15 u.: „Trom melvuur op Monte Cassino", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag woensdag en donderdag 20 u.: „De mum mie", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 13—18 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10—22 u. Vleeshal: Tot 19 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 1417 en 2022 u., zondags 1317 u. Vlshal: Tot 31 okt. natuurexpositie (zie Vleeshal) (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 14 okt.). Ziekenjondshonoraria Het bureau der Landelijke Huisartsen vereniging deelt over het verloop der on derhandelingen tussen de ziekenfondsorga nisaties en de huisartsenvereniging inzake de honorering van huisartsenhulp aan zie kenfondsverzekerden in het jaar 1961 mede, dat een van ziekenfondszijde ont vangen voorstel door de zaterdag in Utreen t gehouden ledenvergadering dei- landelijke huisartsenvereniging is ver worpen. Deze ledenvergadering heeft de onder- handelmgscommissie van de vereniging echter gemachtigd de onderhandelingen met de organisaties van algemene zieken fondsen voort te zetten. De 48-jarige luitenant ter zee eerste klasse van de Koninklijke Marine J. C. H. Bol uit Leiderdorp, heeft door met grote tegenwoordigheid van geest en zeer door tastend op te treden het leven gered van een 58-jarige automobilist uit Nieuwer- Amstel. De automobilist wilde net de spoorweg overgang de Vink tussen de Haagse Schouw en Leiden oversteken, toen de automatische beveiligingsinstallatie ging werken. Hij schrok en remde. De motor sloeg af toen hij op de rails stond.Verstijfd van schrik bleef de man roerloos in zijn auto zitten. Voor en achter hem sloten de spoorbomen. De marine-officier kwam juist op dit moment in zijn auto aangereden. Hij over zag de situatie, sprong uit zijn wagen, ren de de overweg op, en sleürde de verstarde man uit zijn auto en de rails af. Luttele seconden later stormde de trein over de overweg en vermorzelde de auto. Brokken van de wagen vond men later op meer dan 150 meter afstand van de overweg terug. De trein had twintig minuten vertraging. De rijkspolitie moest urenlang het verkeer regelen, doordat de automatische beveili ging vernield was. Advertentie Ibis shag - wat 'n shag de halfzware shag om nooit te vergeten. DOBBELMANN MAANDAG 17 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Nacht der vergelding". Rex, 20 u.: „De bruiden van Dracula". Brulboei", 19.30 u.: Openbare ruilbeurs. Kraak, 19.30 u.: Bridgekampioenschap IJmond. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. DINSDAG 18 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Nacht der vergelding". Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag De Belgische senator Leemans heeft in Straatsburg in het Europese parlement verklaard, dat in Nederland een enorm veld met aardgas met een inhoud van 300 miljard kubieke meter is ontdekt. De Bel gische senator sprak tijdens het debat over de Europese energiepolitiek. Hij zou met deze verklarring een tot op heden goed bewaard geheim hebben onthuld. In Straatsburg verluidde, dat deze vondst geheim gehouden is met het oog op de onderhandelingen met particuliere maatschappijen over de exploitatie. Een zegsman van de Nederlandse Aardolie maatschappij, de onderneming die de ex ploratie van aardgas in Nederland ver richt, deelde ons desgevraagd mee, dat in het noorden van Nederland inderdaad een nieuwe voorraad aardgas is gevonden. De N.A.M. heeft echter nog geen denk beeld van de hoeveelheid gas, die ter plaatse zou kunnen worden gewonnen. Zij laat de mededeling van de Belgische se nator over 300 miljard kubieke meter ge heel voor diens rekening. Zowel in de gemeente Sochteren als in de gemeente Delfzijl zijn bij proefborin gen belangrijke hoeveelheden aardgas aangeboord. In Slochteren is ongeveer een half jaar geleden een succesvolle boring verricht nabij de grens met de gemeente Hoogezand-Sappemeer vlakbij de grote weg Groningen-Winschoten. Enkele weken geleden hebben boringen bij Kol ham even eens succes gehad. Ook hier werd een be langrijke hoeveelheid gas gevonden. Ook deze hoorplaats is afgesloten. Beide hoor plaatsen wachten op aansluiting op het aardgasnet. De hoeveelheid aangeboord gas was in Slochtex-en niet bekend. Wel weet men, dat het gas zeer diep is ge vonden en dat de i-eserve voldoende werd geacht voor vele jaren. Ook in een rand- dorp van de gemeente Delfzijl is enige tijd geleden een succesvolle boring ver richt. Van de z'ide van het ministerie van Economische Zaken werd ons desge vraagd meegedeeld, dat de Belgische se nator inderdaad waai-schijnlijk heeft ge doeld op de aardgasboringen, die worden verricht bij Slochteren in de provincie Groningen. De daar aangetroffen hoeveel heden kunnen inderdaad van betekenen de omvang worden geacht, aldus het mi nisterie van Economische Zaken, dat aan deze mededeling echter toevoegde, dat men nog niet weet hoe groot de gevonden voorraad is. De aardgasvondst bij Sloch- teren was reeds aan het begin van dit jaar bekend. Het driejarige jongetje H. H. Welp is in een vijver bij een huis aan de Dr. Schaep- manlaan in Eindhoven verdronken. Ver moedelijk is het kind te water geraakt toen het met zijn vriendjes wilde proberen een poppewagen uit de vijver te halen. Zaterdagmiddag zijn twee jongens ge wond, toen zij met enkele vriendjes op het Neerlands Bergje in El burg een door hen vervaardigde raket wilden afschieten. Het projectiel weigerde en toen een der jongens het opraapte om te zien wat er aan mankeerde, explodeerde het met een hevige knal. Twee jongens werden gewond. De een kreeg behalve schroeiwonden letsel aan een oog, zodat specialistische hulp moest worden ingeroepen. De ander werd aan het onderlichaam gewond. MAANDAG 17 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Plaats aan de top". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Katja, de ongekroonde keizerin". W.B. Theater, 20 u.: „Overval in de mid dernachtexpresse". DINSDAG 18 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Plaats aan de top". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Katja, de ongekroonde keizërin". W.B. Theater: Geen voorstelling. Advertentie Beits zelf uw meubelen van Ceta-Bever De Baad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het ms Soemba uit Zuidwole (Gr.) gestraft door hem voor de tijd van twee weken de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 23 november liep de Soemba (465 brt) tijdens slecht zich op de zuidpunt van het eiland Bastöy in de Oslofjord aan de grond. Volgens de raad is er aan boord van de Soemba zorgeloos genavigeerd. De kapitein bleef in gebreke in de onzekere toestand waarin hij verkeerde, de hulpmiddelen te gebruiken waarover hij beschikte. Dit re kende de raad hem ernstig aan. De veerboot „IJselstroom", die voor de Nederlandse Spoorwegen de veerdienst StaverenEnkhuizen onderhoudt, heeft zondagmorgen om kwart voor negen, een kwartier na het vertrek uit Stavoren, mo torstoring gekregen. Een sleepboot uit Sta veren heeft het schip naar deze haven te ruggebracht. Daar het defect niet direct kon worden verholpen moesten de reizi gers uit Leeuwarden daarheen terugkeren. 1 en ingesloten. Vanmorgen heeft de gemeentepolitie van Beilen uit het Oranjekanaal bij Halerbrug het stoffelijk overschot opgehaald van de 28-jarige ongehuwde heer F. R. Oosting uit Halerbrug. Vermoedelijk is hij zondag avond op de onbewaakte overweg in bot sing gekomen met de trein, die om elf uur uit noordelijke richting kwam. Hij was namelijk om half elf uit Elp vertrokken, op weg naar zijn ouderlijk huis. Om vijf uur vanmorgen vond een land bouwer, die naar het land ging om koeien te melken, de tank van een bromfiets in de buurt van de spoorbrug over het Oranjekanaal. De politie vond na enige tijd de bromfiets op de spoorbrug en bij het dreggen ook het slachtoffer. Op de rijksweg TilburgEindhoven even buiten Tilburg vloog een bestelauto met vijf inzittenden uit een bocht en reed in een sloot. De bestuurder, de elektrotechni cus J. M Rockx uit Tilburg, was op slag dood. De overige inzittenden, zijn echtge note, een passagier en twee liftsters. wer den licht gewond. De wagen werd vernield De 62-jarige bakker F. R. Preisser. kwam op de Daalseweg in Nijmegen om het leven toen hij voor een auto uitreed en plotseling links af ging. De auto schepte de man die met zware inwendige kneuzin gen werd overgebracht naar het Canisius- ziekenhuis, waar hij zondagavond is over leden. Op een kruispunt in Vollenhove (O.) sloeg de 22-jarige schippersknecht P. H Visscher uit Vollenhove met zijn motor over de kop. Het slachtoffer kwam met zijn hoofd op een betonnen bermpaal en overleed kort na aankomst in het zieken huis in Ammeloord. In Heerlen overleed de 36-jarige me vrouw M. IJdema uit Heerlen, die vrijdag bij het oversteken door een motorrijder werd aangereden. Zij was moeder van vier kinderen. In een ziekenhuis in Maastricht overleed de 57-jarige heer P. Klinkers uit Geleen, die vrijdag in Beek met zijn bromfiets tegen een vrachtauto botste, waarbij hij een schedelbasisfractuur kreeg. De heer Klinkers had drie kinderen. In het r.-k. ziekenhuis in Oldenzaal overleed de dertienjarige ulo-leerling Paul Blokhuis uit Denekamp tengevolge van de zware verwondingen die hij had opgelopen toen hij zaterdagavond bij het oversteken tegen een personenauto opliep en werd geschept. Een beschonken automobilist heeft zater dagnacht een aanrijding veroorzaakt, waar door vier mensen gewond werden. Een autorijder reed om twee uur tussen Tegelen en Venlo in zijn wagen met ge doofde lichten op het linkerweggedeelte. Hij botste tegen een personenwagen waar in drie mannen zaten. Alle betrokkenen raakten gewond. De aangèreden auto wei*d zeer zwaar beschadigd. De beschonken automobilist, een inwoner van Grubben- vorst, werd door de politie aangehouden In het ziekenhuis Bergweg in Rotterdam overleed de 57-jarige G. J. de Wolf uit Rotterdam die vrijdagmorgen bij het over steken van de Schïedamseweg werd aan gereden door een motorfiets. Nederlanders in België gewond Een inwoonster van Vlaardingen de 35- jarige Katharina van Teylyngen. botste zondagmiddag in Baarle Hertog met haar personenwagen tegen een boom. Zij liep ernstige snijwunden aan benen en hoofd op. De 18-jarige Pietei Quak uit Rozen burg. die ook in de auto zat. werd aan hoofd en ogen gewond. Beiden werden in het ziekenhuis in Turnhout opgenomen. Vanmorgen omstreeks zes uur botste op de rijksweg onder Hijkersmilde een uit Culemborg komende personenauto tegen een rechts van de weg geparkeerd staande vrachtauto. De twee inzittenden van de personen wagen werden zeex zwaar gewond over gebracht naar he* Wilhelmina-ziekenhuis in Assen. De bestuurde, heeft waarschijn lijk door de mist de vrachtauto te laat opgemerkt Door de schok van de botsing verdween de vrachtauto in de Drentse Hoofdvaart.- Raad voor Emigratie. Bij koninklijk besluit is oud-minister J. G. Suurhoff be noemd tot voorzitter van de Raad voor Emigratie. Dr. J. F. Nuboer. Tijdens het congres dat de Amerikaanse chirurgen vereniging (American College of Surgeons) in San Francisco houdt is aan vier vooraanstaan de buitenlandse chirurgen het erelidmaat schap verleend. Dr. J. F. Nuboer uit Utrecht was een van de niet-Amerikaanse chirurgen die met het erelidmaatschap on derscheiden werden voor hun bijzondere verdiensten op het gebied van de chirurgie. Burgemeester. Tot burgemeester van Nieuw-Ginneken is benoemd dr. W. L. P. M. de Kort te Goirle. De heer De Kort is lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Per kano de Rjjn af. Twee korporaals van de Britse luchtmacht zijn van plan op 23 oktober bij Chur in Zwitserland in een kano te stappen en daarmee in veer tien dagen de Riin af te zakken tot Willem stad in Nederland. Het moeilijkste punt op de tocht van totaal 1125 km zullen de watervallen van Schaffhausen vormen. Verkeerstechnische leergangen. De ANWB zal dit jaar wederom eendaagse re gionale verkeerstechnische leergangen hou den en wel in Groningen, Haarlem, Arn hem, Goes, Tilburg en Roermond. Er wor den onderwerpen behandeld, die betrek king hebben op de inrichting en vorm geving van wegen, het beheren van wegen en de afwikkeling en beveiliging van het verkeer. Nicolas Appertprys. Ter gelegenheid van de door de stichting „150 jaar blikcon- serven" georganiseerde „Nationale Voe dingsdag" die op 2 november in het Kur- haus in Scheveningen gehouden wordt, is de „Nicolas Appertprijs" ingesteld, die op die dag zal worden uitgereikt. De prijs be staat uit een som geld, voor bestrijding van de kosten van het wetenschappelijk onder zoek in het belang van de voeding. Nicolas Appert was een Franse kok, de eerste die voedsel conserveerde door sterilisatie. Na bezoek van president De mogelijkheid bestaat dat het bezoek van president Tubman van Liberia aan ons land tot resultaat zal hebben dat Liberia in de toekomst Nederlandse schepen gaat charteren voor het vervoer van Liberiaanse ertsen. Het bezoek, dat de president heeft gebracht aan de scheepswerven van Ver olme in Rotterdam, wordt beschouwd als een eerste stap in deze richting. Hoewel nog geen definitieve plannen zijn opge steld of besproken, wordt het niet uitge sloten geacht dat Verolme na een begin stadium van charterovereenkomsten in Liberia een scheepswerf gaat bouwen. Een en ander is echter afhankelijk van de be schikbaarheid van voldoende geschoolde werkkrachten, hetgeen op het ogenblik nog niet het geval is. Hiermede zou Verolme in de toekomst een springplank kunnen krijgen voor een verdere ontwikkeling in Afrika. President Tubman is uit Den Haag per trein naar Zürich vertrokken. De landelijke organisatie „Vrouwen in de V.V.D." heeft het afgelopen weekeinde in Oosterbeek een tweedaagse conferentie gehouden. De conferentie, die geopend werd door de presidente, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi uit Haarlem, hield zich op de eerste dag in het bijzonder bezig met het probleem-Nieuw-Guinea, waar over het woord werd gevoerd door me vrouw mr. M. J. Stoffels-Van Haaften, lid van de Tweede Kamer, en door mevrouw A. Moll-Lits, lid van de gemeenteraad van Schiedam. Op de tweede dag werden ver scheidene actuele politieke kwesties be sproken. Mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer, sprak tenslotte over misdaad en maatschappij. Geref. Kerken Beroepen te Hantum J. Sap, kand. te Leiden. Vrye Evang. Gemeenten Bedankt voor Meppel Q. van der Vrie te Veendam. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum A. Hofman te Zeist. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen Duiten- en binnenland BA ca Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat zaterdag bij Schotland tot ontwikkeling kwam, is ge durende het weekeinde over Scandinavië naar Rusland getrokken. Over Engeland, de Noordzee en Scandinavië bleef een uit- vaD g^,.^ loper van hogedruk achter. Deze neemt Neersiag matste m uur echter in betekenis af, daar hij bij Ierland wordt aangetast door een oceaanstoring. Via Noord-Italië trok een depressie naar Den Nelder half bew. Polen, vergezeld van een regengebied dat YPenburg over een groot deel van Duitsland reikt. Vlissingen In ons land viel gedurende het weekeinde j?elde hier en daar een bui. Ook de komende 36 De Bilt uur zullen waarschijnlijk slechts onbete- Twente kenende uitlopers van het Duitse regen- Eindhoven gebied tot ons land doordringen. In de Zd-Lirnburg geheel bew wnw temperatuur komt niet veel verandering. Helsinki zwaar bew. windst. 4 Stockholm geheel bew nno 6 Oslo zwaar bew. n 6 Kopenhagen regen no 10 regenbui windst. 12 mist windst. 14 zwaar bew. windst. 12 d S S 12 zwaar bew windst. 12 zwaar bew windst. 12 10 11 10 11 10 licht bew. nw geheel bew wnw zwaar Dew nw zwaar bew. nw Dinsdag 18 oktober Zon op 7.09 uur, onder 17.40 uur. Maan op 4.27 uur, onder 17.05 uur. Maanstanden 20 okt. 27 okt. 13.03 uur 8.34 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Het hoog en laag water te Zandvoort is Lissabon 10 tot 15 minuten vroegei dan te IJmuiden Athene Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 oktober Hoog water 1.29 en 13.57 uur. Laag water 8.27 en 21.39 uur. Dinsdag 18 oktober Hoog water 2.16 en 14.36 uur. Laag water 9.09 en 22.24 uur. geheel bew w geheel bew. nw mist w onbewolkt zzo geheel bew. nnw onbewolkt nnw regen n regen nw regen wzw regen w zwaar bew wnw regen regen regen regen half Dew. onbewolkt onbewolkt 10 6 12 13 9 15 8 8 4 9 10 9 23 windst. 18 o 16 windst. 15 no 23 zo w zw geheel bew windst. 26 1 0,1 3 0,1 0,3 0 0 1 0 0 0 o.l 3 0 0 0 0,3 0 0 1 0 8 8 12 0,2 0,6 0,1 2 3 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2