Horen en zien De Schaduw speelt verstoppertje Andrews Boekenhoekje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED aspirin DE REIS VAN KOEN EN LINNIE I CmÊ Effil iSS nieuw 5 Zwarte Kippen bewaren... Centraal Boekhuis in Amsterdam verhuisd Zoek ió het zo Religieuze perikelen bij Schotse haringvisserij De negen muzen AVRO-commissie benoemd MAANDAG 17 OKTOBER 1960 m 11wm."w--mW fm AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN T.V.-Toto De radio geeft dinsdag 7 elevisie pro gramma kinder Pianodno 2,46 BESPAREM Nieuwe standaardmeter Meer jongens, dan meisjes J ROMAN VAN ALAIN PACE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker ben Je nog altijd bang voor de lijn*? welnee! ik drink nu 63. „Wat fijn voor u, meneer Palmer, dat v, uw geld terughebt!" zei Panda, de miljonair de hand schuddend. „Ja, ja stamelde deze verrukt. „Wie had dat ge dacht, hè? Ik had die miljoentjes al afge schreven." „Ja," vervolgde Panda opge wekt. „Nu hebt u weer geld genoeg om al uw mooie plannetjes uit te voeren. Tjonge, tvat kunt u nu een boel goed gaan doen! Hoeveel kindertjes kunt u nu wel geen ijs je laten kopen.„Wat je zegt," pre velde Palmer afwezig. Met glinsterende ogen keerde hij het bankbiljet om en om. Toen pas drong het tot hem door, waar Panda het over had. „Wat zeg je?!" riep hij, terwijl hij zich geschokt omdraai de. „Ben je mal geworden? Ben je ver geten, dat ik geen stuiver meer heb?!" „Maar die tien miljoen danvroeg Panda onthutst. „En al uw goede voorne mens. Palmer staarde hem verbijs terd aan. „Zeg, je denkt toch zeker niet, dat ik mijn tien miljoen ga versnippe ren?" grauwde hij, het biljet beschermend tegen zijn borst drukkend. „Je ziet me toch zeker niet voor een verkwister aan, is het wel? Het is al erg genoeg dat ik al mijn kleingeld kwijt ben! Nu heb ik geen cent meer om uit te geven Ruim eenkwart miljoen Nederlanders hebben een gokje gewaagd in de eerste T.V.-Toto van de Vara. Een betere inzet had quiz-master Theo Eerdmans zich niet kunnen wensen. Zaterdagavond kwamen drie winnaars uit de bus. De door hen ingezonden getallen benaderden het win nende 971819 het dichtst. Het nieuwe spel, dat om de vier weken wordt uitgezonden, werd in de grote Expohal in Hilversum ten doop gehouden. Eerdmans charmante as sistente van „Je neemt er wat van mee", Maud van Praag, was weer van de partij. T.V.-Toto wekt herinneringen op aan pro gramma's als „Anders dan anderen" en „Dit is uw leven" waar doorheen hersen gymnastiek is gevlochten. Het getal van zes cijfers, dat de hoofdprijs moet aan wijzen, wordt aangegeven door draaiende rollen. Het hangt van de al of niet juiste antwoorden van de drie hoofdfiguren af welk getal uiteindelijk op de rollen ver schijnt. Deze hoofdfiguren waren zaterdag de filmmaker Joop Geesink, televisieom roepster Karin Kraaykamp, die per 1 januari de Vara-televisie gaat verlaten en de ex-doelverdediger van ons nationale voetbalelftal, Leo Halle. Joop Geesink vertelde iets over zijn zangaspiraties, zijn liefhebberijen en moest zijn schutterscapaciteiten tonen. Leo Halle, bewees dat hij het doelmansvak nog niet verleerd is door evenals 25 jaar geleden een strafschop te stoppen van de voet, van zijn Ierse tegenstander O'Reilly. Ook legde hij foutloos een rijproef met een melkauto af. Karin Kraaykamp ont moette een schoolvriendin en een poiitie- brigadier met wie zij samenwerkte voor het Jeugd-Rode Kruis. Het optreden van deze drie gasten werd omlijst door een Joegoslavische en een Belgische zangeres een jojo-virtuoos en een uitstekende tapdanser. Alles bij el kaar was het programma nogal aan de overladen en rommelige kant, hetgeen af breuk deed aan de spanning rondom het winnende getal. Niettemin geloven we dat, als de technici de schoonheidsfoutjes van dit experiment in het vervolg weten te voorkomen, T.V.-Toto een goede toekomst tegemoet gaat. De prijzen zullen pas over vier weken bekend worden gemaalït. De avond was begonnen met „Espres so", een actualiteitenprogramma waarin onder meer Arie Kleywegt met voetballer Abe Lenstra en roeier Lex Redelé van ge dachten wisselden over ontsporingen in de sportjournalistiek. Netty Rosenveld babbel de wat met mannequin Netty Weyburg over verkoudheden bij kinderen. Tot slot namen we nog een staartje mee van de Europese kampioenschappen ballroomdan- HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit. lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.0 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Ge var. progr. (herh.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenloü. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitzend.: Nederlands Nieuw- Guinea: de Baliemvallei, II, door mr. R. A. Gon- salves. 18.00 Lichte muz. 18.30 R.V.U.: Oorlog en vrede: oorlog en vrede in de letterkunde, door dr. A. Saalborn. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.3 Gram. 20.30 Cursus democra tie. 21.00 Radio-filharm.ork. en solist. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Wereldkampioensch. dammen. 23.00 Nieuwe gram. 23.30 Cabaret. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Hebreeuwse litteratuur van de laatste 50 jaar, II, door S. Vega. 11.30 Voor de zieken 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitzend.: Voor de landbouw. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.p0 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenadé-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zangrecital. 16.00 Voordr. 16.15 Lichte muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, le zing. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Geval', progr. 21.40 Gram. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en meded. 23.00 Gram. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. (Om 12.30 Weer- ber.). 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Pianomuziek. 16.00 Koersen. 16,06 Duitse les. 16.21 Pianorecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Voor de vrouw. 21.0 Gram. 21.30 Vlaanderen zendt zijn zonen uit, klankb. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Act. 20.30 Russisch kwartiertje. 20.45 Film. 21.10 Internat, journalistenforum. 21.55 Dagsluiting. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film 20.50-22.25 Speelfilm. Advertentie De wcreldbefaamde snelle pijnstiller nu ook speciaal voor kinderen. Smaakt aangenaam, werkt doeltreffend mee veilifheidisluiting cing voor amateurs, gehouden in Berlijn en gecommentarieerd door Siebe van dei- Zee. De zondagavond bood niet bepaald revo lutionaire aspecten. Het Kunstmaandor- kest gaf zijn gebruikelijke maandelijkse concert voor de K.R.O. Daaraan vooraf was een filmpje vertoond van de Belgi sche televisie, zijnde een filmisch-fotogra- fische illustratie van de Beatrijs-legende. De kwaliteit van de opnamen was bijzon der fraai, maar voor ons gevoel behoeft het origineel geen aanvulling buiten de fantasie om. Het vers kreeg nu een dienen de functie, zelfs al liet men de personages op het filmbeeld niet spreken. Het was allemaal met tact en beleid gedaan, maai er bleef een discrepantie net zoals men in romans ziet, die met foto's uit films zijn geïllustreerd. Beeldschermer De pianisten Debora en Boukje Land vergastten zondagochtend de radio-luiste raars op een programma- uit de Franse litteratuur voor twee piano's. De „Trois Valses romantiques" van Emmanuel Cha- brier vormden daarvan het opgewekte, smaakvolle en tot. goed humeur stemmen de begin. Zij tekenen Chabrier als won derlijke muzikale grapjas ten voeten uit; hij dient zich aan met een guitige bokke- sprong, smijt contrasterende ritmen door elkaar, streelt ons gehoor met charmeren de melodieën, verwijlt even op het randje van koketterie maar weet zich uit die sfeer te rukken met een gezonde spiritualiteit die bij hem altijd iets eigens heeft, hij jongleert met harmonieën die vooruitlopen op Debussy en waagt zich zelfs al walsend in hymnische regionen. Maar het is alles goedmoedigheid, sprankelende humor en onuitputtelijke levenslust en, hoe geva rieerd dan ook, het blijft ongeforceerde ge- inspireerde muziek. Zijn muzikale „lach" kent geen grijns, geen ironie, geen sarcas me, en hij heeft geen opzettelijke krom- schrijverij vandoen om interessant te zijn, want gezonde vrolijkheid, die zich ont-* laadt in zelfspot behoort tot zijn spontane natuur. Dit verklaart het feit, dat hij Wag ners „Tristan", waar hij de hoogste waar dering voor koesterde, parodieerde in een quadrille voor twee piano's. Zo strooide de opgewekte, briljante en gevoelige muziek van de Romantische Walsen van ,,1'ange du coeasse", zoals d'Indy Chabrier betitel de, zonnige blijheid op deze heldere herfst morgen in onze woonkamer, dank zij een interperatie van Debora en Boukje waar in de geest van de componist aldoor voel baar was. Wat zij daarna in Saint-Saëns Variaties op een thema van Beethoven presteeerden, wekte om de gedistingeerde kwaliteiten, waarmee deze interessante staalkaart van pianistische mogelijkheden tot klinken werd gebracht, het grootste respect. Golfbreker Advertentie Zaterdag zijn de Vereniging ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels en haar instellingen van Herengracht 124 128 verhuisd naar haar nieuwe gebouw aan de Jan Tooropstraat 109. Donderdagmiddag 27 oktober te half vijf zal staatssecretaris mr. Y. Scholten, dit nieuwe Centraal Boekhuis, in tegenwoor digheid van vele genodigden uit binnnen- en buitenland, officieel in gebruik stellen. De buitenlandse gasten zullen, bijzondere omstandigheden voorbehouden, op 28 ok tober te half twaalf door de Koningin op paleis Soestdijk worden ontvangen. Aan de officiële opening gaan vooraf een ont vangst door het gemeentebestuur van Am sterdam te half elf in het Koninklijk In stituut voor de Tropen en een feestelijke buitengewone algemene vergadering van de vereniging te half drie in gebouw Mar- canti. Tijdens de elfde algemene conferentie over maten en gewichten, waaraan door af gevaardigden van 32 landen werd deelge nomen, is te Parijs besloten de „standaard meter", die van platinum en iridium is, te vervangen door een nieuwe standaard, echter van het gas krypton. De oude standaardmeter, die de exacte lengte van 100 centimeter aangaf, is van platinum en iridium en wordt sinds 1889 bij een temperatuur van 0 graden Celsius bewaard in de kluis van Breteuil, Sèvres in Frankrijk. Aan deze standaardmeter worden alle meters en centimeters getest. Met behulp van de modernste meetwerk tuigen werd de meter gecontroleerd en werden „kopiën" vervaardigd, die als „ge ijkte meters" weer tot model dienden voor andere wetenschappelijke meetinstrumen ten. De eeuw van de ruimtevaart eist echter een grotere exactheid dan de standaard van Sèvres kan geven. Men heeft al jaren geleden vastgesteld dat de standaardmeter een millimeter korter was dan hij, inge volge de definities welke Franse geleerden in 1889 opstelden, diende te zijn. Daarmee was voor de wetenschap van tegenwoordig de betrouwbaarheid van de standaard van Sèvres verloren gegaan. De nieuwe standaardmeter wordt er een van oranje-rood gekleurd krypton. Een be paalde hoeveelheid van dit gas zal, bij een bepaalde temperatuur, langs optische weg een exactere lengtebepaling mogelijk ma ken. Aan de hand van de nieuwe lengtebe paling zal men dan de meter „corrigeren". Men heeft hiertoe besloten omdat een afwijking van een duizendste millimeter bij het maken van bepaalde onderdelen voor gyroskopen die in ruimteraketten worden gebruikt, onnauwkeurigheden in de koers tijdens een raketvlucht veroorzaken kan. De duizendste millimeter afwijking kan tot gevolg hebben dat een ruimteschip dat bij voorbeeld naar de maan wordt afgeschoten en door gyroskopen automatisch wordt be stuurd, zijn doel op 1500 km afstand voor bijschiet. 177178. De jongens waren nu bij de beek aangekomen, waar ze wilden gaan vis sen. Tussen de planten, achter de dikke boomwortel, gluurden Koen, Linnie en Pobbel naar wat de jongens deden. Opeens bleef de ene jongen staan en boog zich over de waterkant. Kijk daar 'es! zei hij verbaasd. Wat is dat? Hij wees naar het vlotje, dat daar aan de kant gemeerd lag. De beide jongens keken er nieuwsgierig naar. Het lijkt wel een speelgoedhuisje! zei de ander verbaasd. HET heeft al langer dan een eeuw de aandacht getrokken, dat er steeds meer jongens geboren worden dan meisjes. Het aantal jongens dat per 100 meisjes in ons land het levenslicht zien heeft in de jaren van 1871 tot 1940 tussen 105 en 106,4 ge schommeld. Gedurende de laatste wereld oorlog is het enigszins toegenomen en be droeg in 1942 bijv. 108,3, maar momenteel schommelt het weer tussen 105 en 106, zo dat het voor ons land als normaal wordt beschouwd dat er jaarlijks ong. 5 a 6°/o meer jongens dan meisjes worden geboren. Niet alleen in ons land doet lit verschijnsel zich voor, oant overal ter wereld wordt '.etzelfde gemeld. Er kunnen ich uiteraard wel eens min of neer belangrijke verschillen joordoen, maar aan het alge neen geldende verschijnsel rnn een jongensoverschot doet "s dit niets af. Bijzonder hoog was het jon gensoverschot bijv. in Portugal op het eind van de vorige eeuw, toen 111,2 jon gens werden aangegeven tegen 100 meis jes. Erg laag was het toen in Engeland en Wales, t.w. 103,7 jongens tegen 100 meis jes, maar in dit laatste geval kon de ver klaring worden gevonden in de termijn die voor de geboorteaangifte was gesteld. In die landen moest een kind, niet zoals bij ons binnen drie dagen, maar binnen 42 dagen worden aangegeven, waaraan nog moet worden toegevoegd, dat sterfge vallen binnen 6 weken als doodgeborenen werden beschouwd. Aangezien de kinder sterfte van jongens relatief hoger was dan van meisjes, heeft dit samenspel van fac toren uiteraard het cijfer van het jongens overschot nadelig beïnvloed. We vermel den dit voorbeeld opzettelijk om U te doen zien, dat het voor het verkrijgen van een juist statistisch overzicht noodzakelijk is dat de gegevens in alle landen op precies dezelfde wijze zijn vergaard en verwerkt. En dat is nu eenmaal niet het geval. Maar goed, de kleine verschillen die er bestaan nemen het feit van het jongens overschot niet weg. Dit opmerkelijke ver schijnsel in bijkans alle landen en (waar schijnlijk) alle tijden, heeft begrijpelijker wijs doen zoeken naar een verklaring. Immers, bij een voldoende aantal waar nemingen zouden we verwachten dat er gemiddeld steeds 100 jongens tegen 100 meisjes worden geboren. En nu dit niet iet geval blijkt te zijn en er deeds enige percenten méér ongens dan meisjes ter we- •éld komen, moet er een con stant werkende oorzaak zijn lie dit fenomeen bewerkstel- igt. Süszmilch en na hem an- leren zagen in het jongens overschot de werking van de Schepper, die met het oog op de grote sterfte onder het mannelijke geslacht op deze wijze het evenwicht der geslachten gewaarborgd zien. En het is inderdaad juist, dat het jongensoverschot door de grotere sterfte van de mannelijke bevolking langzamer hand in een deficit overgaat. De leeftijdsgroepen, waarbij voor het eerst een vrouwenoverschot zich voor doet, wisselen sterk in de verschillende landen, maar uiteindelijk komt er toch altijd een vrouwenoverschot uit de bus. Ter verklaring van het jongensover schot heeft men toch ook nog in andere richting gezocht, zonder resultaat overi gens. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden. Verreweg het grootste deel van de haringvloot van Noordoost-Schotland kon vrijdag niet uitvaren door een actie van een religieuze sekte, die de naam „Close Brethren" draagt. Sinds kort zijn de reli gieuze voorschriften van deze „preciezen strenger geworden en dit had tengevolge dat de vissers, die tot deze sekte behoren, vrijdag hun vangsten terugtrokken van de gezamenlijke inzet. De overkoepelende or ganisatie der Schotse haringvissers ver bood daarop de kooplieden haring te kopen van de „broeders". Dit „namen" vele koop lieden niet, waarna de organisatie haar leden verbood uit te varen. De „Close Brethren" tellen ongeveer 30.000 Britten onder hun leden. Zij roken, drinken en dansen niet. Ook is het hun verboden naar de radio te luisteren of naar de televisie te kijken. Theater- en bioscoopbezoek is eveneens taboe, alsook het lidmaatschap van een vakbond. De „broeders" bezitten ongeveer 25 van de 100 schepen in het gebied. Hun schepen worden goed onderhouden en de „broe ders" behoren tot de beste vissers van de De „Close Brethren" beschouwen zich als uitverkorenen. Liefdadigheidsvoorstelling. De vice- minister-president de heer H. A. Korthals hoopt maandag 17 oktober in het Centraal Theater te Amsterdam een der voorstel lingen bii te wonen van de reeks die de toneelstudiegroep Arlecchino van 14 tot en met 24 oktober onder leiding van Wim Burkink geeft ten bate van de actie „Or kaan" tot steun aan de getroffenen op het Antilliaanse eiland St. Maarten. De gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen de heer W. F. M. Lampe zal die avond het woord voeren over deze actie. De toneelstudiegroep brengt in de reeks voorstellingen van 14 tot en met 24 oktober de comedie „Leo de Acrobaat" en de veer tiende eeuwse klucht „Pierre Pathelin" ten tonele. 27) „Zo zou u hem kunnen noemen: mijn slachtoffer. Het document dat ik van hem heb gestolen, of liever dat ik Harry Bloss heb ontnomen, was nu juist het papier waarmee hij Halliday chanteerde. En Halliday had besloten een tegenaanval te doen en de compro mitterende papieren te laten stelen. Hij heeft contact gezocht met Hawkins en die heeft Harry Bloss de op dracht gegeven. Bloss was geen slim man, hij heeft niet eens gemerkt, dat hij een lege envelop stal, waarin alleen mijn kaartje zich bevond. Hawkins heeft Bloss vermoord, omdat hij dacht door Bloss te zijn bedrogen." „Kun je dat bewijzen?" „Ik doe geen mededelingen zolang ik niet volkomen zeker van mijn zaak ben", zei de vreemdeling hoog hartig. „Heb je het zelf niet gedaan?" „Waarom zou ik?" En Drayton moest inwendig toegeven, dat de Scha duw nauwelijks een reden kon hebben gehad om Bloss uit de weg te ruimen. „Sir Archibald werd bang, toen het tot hem door drong dat Hawkins hem de paperassen niet kwam bren gen. Hij is de man gaan opzoeken in de veronderstel ling, dat hij uit handen van de ene afperser in die van de andere was gevallen. Hij heeft Hawkins van het leven beroofd" Drayton moest toegeven dat dit alles zeer aanneme lijk klonk. Heel veel dingen kwamen door deze uiteen zetting in een logisch verband te staan: de zelfmoord van Gladstone zowel als die van Sir Archibald. De een was bang dat hij als afperser aan de kaak zou worden gesteld, de ander vreesde wegens moord te worden veroordeeld Opeens vroeg Drayton: „Eén punt is mij in het grote geheel nog niet dui delijk en wel dit: Wat is jouw rol in deze aangelegen heid? Waarom bevond jij je die nacht in Gladstone's kantoor?" De inspecteur hoorde duidelijk, dat de Scaduw zuchtte. „Om iemand een dienst te bewijzen, inspecteur. Het ging om een van mijn vrienden. Die had eens in be paald opzicht een onvoorzichtigheid begaan en hij werd eveneens door Gladstone gechanteerd. Hij had mij verzocht hem te hulp te willen komen. Ik was dus even eens in Gladstone's kantoor, ofschoon ik op zoek was naar andere paperassen „Hoeveel mensen chanteerde hij dan eigenlijk wel?" vroeg Drayton verbijsterd. „Zes". „Niet te geloven! Hoe kon een man als hij zo ver zijn afgezakt?" „Door de omstandigheden, inspecteur. Zoals gewoon lijk. Hij had tegenslag gehad in zaken en hij had een misdadige huisknecht." „Ik zie het verband niet." Drayton begon genoeg te krijgen van de duisternis in de kamer, maar hij bleef staan waar hij was, hij wilde meer horen. „Gladstone had een zekere Martin in dienst", ging de Schaduw verder, „en die betrapte hij op zekere dag in zijn kantoor op stelen. Hij wilde de man bij de politie aangeven, maar de huisknecht voelde daar uiteraard weinig voor en vond een andere oplossing. Het was hem bekend, dat zijn werkgever aan de rand van een faillissement stond. Zijn eigen vermogen zowel als dat van zijn nicht was met onvoorzichtig specu leren verloren gegaan. Martin kwam met een voorstel. In de verschillende huizen, waar hij als knecht had ge werkt, had hij heel wat gezien en gehoord en hij had voor zijn eigen genoegen een soort verzameling van compromitterende verhalen aangelegd. Zes voormalige werkgevers kon hij chanteren. Hij bood deze paperas sen aan Gladstone aan, in ruil voor zijn blanco straf register." De avonturier zweeg en Drayton maakte een onwil lekeurige beweging. Het was werkelijk erg donker in die kamer. Hij stak voorzichtig zijn hand in zijn zak. „Daarna," ging de Schaduw verder, „is de chan tage begonnen. Ik ben er van overtuigd, dat Gladstone in normale omstandigheden zou hebben geweigerd, maar hij zat in geldnood „Begrijpelijk," zei Drayton. „Maar waarom kom je dit alles nu juist aan mij vertellen?" De bezoeker lachte onderdrukt. „Omdat uw vriend Lane, die moeite heeft gedaan achter de waarheid te komen, in handen van Martins medewerkers is gevallen. Ik vrees, dat hij een angstig halfuurtje doorbrengt." Drayton schrok op. „Lane? En ik meende dat hij „U hebt hem en mij verward, neem ik aan?" Drayton gaf daarop geen antwoord. Zijn vingers sloten zich om zijn aansteker. Hij trok zijn hand heel langzaam uit zijn zak. „Wordt er van mij verwacht dat ik iets onderneem?" vroeg hij. „Heeft de politie niet als taak onschuldige burgers te beschermen, wanneer zij het slachtoffer worden van oplichters?" Drayton zuchtte. „Waar zit hij?" „Op nummer 2 aan een pleintje in de Clark Street, in East End." Drayton maakte een snel gebaar en knipte zijn aan steker aan. Maar het lot was hem slecht gezind: in zijn uitgestrekte hand zag hij een vonk flitsen, de lont ging evenwel niet branden. Op hetzelfde ogenblik werd hij omvergelopen en sloeg hij tegen de grond. Eer hij iets had kunnen onderne men hoorde hij de buitendeur dichtslaan. Hij sprong overeind, rende de kamer uit, maar eer hij de voordeur opentrok bedacht hij zich. Op dat moment raakte Drayton in grenzeloze verbazing over zichzelf. Zijn woede was geheel weggezakt en hij kwam tot de ontdekking, dat hij geen lust meer voelde de avontu rier na te zetten. Er verscheen zelfs een vluchtige glimlach om zijn lippen toen hij naar de huiskamer terugliep. Hij knipte de aansteker aan, die nu uitste kend werkte, en liep naar de telefoon. Een kwartier later al stopte er een politiewagen voor zijn flat. Zijn beide ondergeschikten Mason en Uppert kwamen hem halen. „Wat is er aan de hand, meneer?" „Ik heb een aanwijzing gekregen", was alles wat Drayton zei. Hij beperkte er zich toe de chauffeur de nodige inlich tingen te verschaffen. Zij reden de City door, sloegen de Strand in, volgden de Fleet Street en passeerden St. Pauls Cathedral en de Bank of England. Tenslotte bereikten zij Whitechapel High Street. De chauffeur stopte aan de ingang van het pleintje. Hij volgde blijk baar weinig voor de carrosserie van de wagen aan de bijzonder slechte bestrating bloot te stellen. Drayton sprong uit de wagen, Mason en Uppert volg den. De inspecteur trok een lelijk gezicht. „Ik heb gehoord, dat Terence Lane hier tegen zijn wil wordt vastgehouden. Het is mogelijk dat mijn bron van inlichtingen zich vergist Hij zuchtte. Maar het is onze plicht de mededeling te controleren." Zonder er bij na te denken had hij het woord plicht gebruikt. Zwijgend liepen zij het pleintje op en al gauw kregen zij een met een gordijn gesloten raam in het oog, dat aan de kanten wat licht uitstraalde. Het was het enige, voorzover zij konden zien. Drayton liep voorop en beklom het eerst de stoep. Voor de deur gaf hij enig blijk van aarzeling. Maar opeens was zijn besluit genomen en hij deed de deur open. Bij de eerste oogopslag zag hij al, dat de avonturier hem niet om de tuin had geleid. Lane zat solide vast gebonden op een stoel, maar de glimlach lag even goed als anders om zijn lippen. Op zijn overhemd zat opge droogd bloed. „Het wachten was nog slechts op u, inspecteur," zei hij spottend. „Ik beschouw het als een grote eer Bob en Tombs, die aanvankelijk verlamd van schrik leken, werden wakker bij het horen van dat „inspec teur". Tombs trok zijn revolver en wilde vuren, toen Lane zich voorover liet vallen, waardoor hij struikelde. De kogel trof een punt in de zoldering. Mason en Uppert drongen het vertrek binnen en Bob stak ogenblikkelijk op overtuigende wijze zijn handen omhoog. 26) (Wordt vervolgd) In Amsterdam is ingevolge een recent besluit van het algemeen bestuur van de AVRO een commissie benoemd, welke de grieven en beschuldigingen zal onderzoe ken, welke door een actie-comité j'egens de A.V.R.O.-leiding zyn geuit. Onder voorzitterschap van mr A. M. J. de Jager te Utrecht, oud-kantonrechter al daar, zullen voorts zitting in deze commis sie hebben, mr. F. H. A. de Graaff te Am sterdam, voorzitter van de Stichting van den Arbeid en voorzitter van het Neder- landsch Roode Kruis, en de heer P. Mijn- arends te Naarden, voorzitter van de ver eniging „Hou en Trouw" en oud-handels- raad te Tokio. Advertentie Ja, dat is 'n ontdekking: het regel matig gebruik van een theelepel Andrews Gezondheidszoutopeenglas water. Dat verdrijft overtollig vet. Dat stimuleert de spijsvertering en heft verstopping op. ]>u geeft levenslust, veerkracht en energie. Met Andrews gaat alles vlotter. Normale bus f f,75 /y..v Dubbele bus f 2.90 zuivert U Inwendig OPGRAVINGEN IN BIJBELSE GROND van prof. Cyrus H. Gordon, vertaald door Adrienne Dixon-Meijering, is een Prisma- boek van Het Spectrum, Utrecht-Antwer pen, waarvan de Nederlandse titel de in houd nauwkeuriger weergeeft dan de En gelse: Adventures in the Nearest East (Avonturen in het meest Nabije Oosten). De oude titel The Living Past (Het leven de verleden) was beter. Deze Nederlandse uitgave is gepaard gegaan met een herzie ning, maar de lezer die enigszins op de hoogte is van de resultaten van de opgra vingen in het Nabije Oosten, zal er toch veel bekends in aantreffen: de tabletten van Oegarit, Noezoe, Teil Amarna en Lachisj, die reeds voor de oorlog bekend waren, terwijl het hoofdstuk over de Dode Zee rollen geen nieuws bevat. Men kan echter genieten van de originele wijze van ver tellen van de schrijver die zijn deskundig betoog doorspekt met anekdotische voor vallen en van de specialiteit van de auteur: oude teksten. Het boekje staat op wetenschappelijk peil en is voorzien van kaartjes, foto's, een register en littera tuurlijsten, waarin ook Nederlandse publikaties zijn opgenomen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7