Tegenstrijdige opinies inzake oliecontracten met Rusland In landbouw vorming van arbeidscombinaties bepleit De beurs Nieuw Verolme-bednif in Ierland geopend De buitenlandse handel in september 1960 Emissie Havenwerken De produktiviteit in de Sovjet-Unie Beroep van landarbeider moet aantrekkelijker worden gemaakt SCHEEPVAARTBERICHTEN Last van zenuwen? „Particuliere woning bouw is te duur Uitloting woningbouw lening Amsterdam 1951 Vooruitzichten niet ongunstig Hogere Duitse bijdrage aan technische hulp van UNO In Euromarktlanden vrij verkeer van arbeiders Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kunststoffenvakbeurs „Macroplastic" in Utrecht Mijnhardt's Zenuwtabletten Meubelfabrikanten naar Amerika Voorzitter K.I.V.V.: Bomaanslag in München op Duitse wapenhandelaar A A N DAG 17 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent) LONDEN. Volgens de diplomatieke medewerker van het Londense zondagsblad Reynold's News zouden de grote internationale oliemaatschappijen van plan zyn om door de barrières van de koude oorlog heen te breken en een grote transactie met de Russen af te sluiten. Het uiteindelijke, in etappes te bereiken, doel zou zijn een kartelovereenkomst welke de gehele internationale olicleveranties zou omvatten. Het plan zou de Russen willen inschakelen op de Europese oliemarkt. Het initiatief zou zijn uitgegaan van Royal Dutch Shell, welke aanzienlijke steun zou hebben ontvangen uit dc Euromarkt-landen. Dit laatste wordt echter twijfelachtig als men kennis neemt van het hieronder afgedrukte verslag van een debat in de Europese Assemblee. Het lokaas dat de Russen wordt voor gehouden gemakkelijker toegang tot de Westeuropese industriële machines zou voor de Euromarkt een snelle hausse be tekenen. Het Dlan wordt beschreven als een wanhopige poging van de oliemaat schappijen om hun prijzen, welke op het ogenblik door de Russen in India, Pakis tan en Ceylon worden ondermijnd, te handhaven. De Russen zouden meer be lang stellen in kapitaalgoederen (welke slechts door West-Europa kunnen worden verschaft) dan in Aziatische en Afrikaan se produkten. Voor hun handel met Azië en Afrika is er alleen een politiek en geen economisch motief. De Russen hebben uit gebreide olieraffinaderijen aan de Oostzee gebouwd en buisleidingen aangelegd om West-Europa te bedienen. Opgemerkt wordt dat de internationale tin- en dia mantmarkt reeds met de Sovjet-Unie wordt gedeeld. Het olieplan zou echter tot na de Amerikaanse presidentsverkiezingen blijven liggen. Debat in de Assemblee De Belgische vice-voorzitter van dc Kolen- en Staalgemeenschap, Coppe heeft zaterdag in de Assemblee van Europa met de Franse vice-voorzitter van het gezags orgaan van de Euromarkt Marjolin cri- tiek geoefend op het contract inzake olie- I ever an ties dat de Italiaanse oliemagnaat Enrico Mattei met de Sovjet-Unie heeft ge sloten. Beiden wezen erop dat Italië ingevolge dit contract tegen prijzen die in feite neer komen op dumping uit de Sovjet-Unie olie betrekt in een tijd dat de Europese Ge meenschap met een enorm overschot van steenkolen zit en nog geen afzet is gevon den voor de olie die Frankrijk in de Saha- De minister-president van de Ierse Repu bliek, de heer Sean Lemass, heeft zater dagmiddag in aanwezigheid van vele auto riteiten onder wie de Nederlandse am bassadeur in Ierland, dr. P. A. Kasteel, en enkele ministers in het Ierse plaatsje Cobh het nieuwste bedrijf van het Ver- olme-concern, de „Verolmc Cork Dockyard Ltd", officieel in gebruik gesteld. Het bedrijf, prachtig gelegen in de bocht van de rivier de Lee op drie kilometer van de monding, is de derde buitenlandse ves tiging van het Nederlandse concern. De an dere zijn in Noorwegen en Brazilië. In Nederland heeft Verolme vijf scheepswer ven en fabrieken. De nieuwe dochteronderneming biedt werkgelegenheid aan 370 arbeiders, van wie er inmiddels 43 gedurende een half jaar werden geschoold in de Nederlandse be drijven. Het complex werd het laatste jaar sterk uitgebreid en gemoderniseerd, het heeft nu een oppervlakte van 121/a ha. De Verolme Cork Dockyards Ltd is de grootste werf in Ierland en zal zowel nieuwbouw uitvoeren als reparatiewerkzaamheden verrichten. Voor de nieuwbouw werd een grote betonnen helling aangelegd voor schepen tot maximaal 37.000 ton. Onmid dellijk na de officiële opening werd de kiel gelegd voor een 14.800 tons vrachtschip bouwnummer 645 van het concern dat gebouwd wordt in opdracht van de Irish Shipping Ltd. Modern voor Ierland zijn ook de collec tieve arbeidscontracten, die het concern afsloot met de verschillende vakbonden. Voor een overeenstemming ten aanzien van de reparatie-afdeling waren onderhande lingen nodig metdertien organisaties. die zich nu in een gezamenlijk contract akkoord hebben verklaard met de arbeids voorwaarden. De overeenkomst voor de nieuwbouw leverde door de overwegende ■nvloed van één bond minder problemen op. Bii de negende trekking van de 2'/: percent n-óningbouw-premielening 1951 ten laste van de gemeente Amsterdam zijn uitgeloot vijftig series van tien obligaties van f 1000 elk, te weten de series 114 153 273 406 570 776 982 1002 1278 1763 2242 2352 2780 2798 3029 3224 3573 3599 3614 3703 4196 4531 4753 5188 5596 5621 5680 6050 6173 6316 6344 6615 6755 7168 7245 7470 7499 8081 8232 8704 8843 8992 9272 9311 9354 9470 9616 9684 9994 9998. De premie van 50.000 viel op obligatienummer 5 van serie 7499. De premie van 10.000 viel op nummer 2 van serie 2352 en die van 5000 op nummer 9 van serie 2242. Vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 1000, te weten nummer 3 van serie 3573, nummer 2 van serie 4531, nummer 10 van serie 6615, nummer 7 van serie 7245 en nummer 3 van serie 9354. Voorts viel de bezitters van de volgende twaalf obligaties een premie van 500 ten deel: nummer 9 van serie 114, nummer 3 van serie 153. nummer 10 van serie 406, nummer 2 van serie 1278, num mer 5 van serie 2780, nummer 8 van serie 3224, nummer 4 van serie 3573, nummer 9 van serie 4531, nummer 2 van serie 5621, nummer 2 van serie .9616, nummer 8 van serie 9684 en nummer 3 van serie 9994. Tenslotte werden de overige 840 obligaties van bovengenoemde series uitgeloot met J 125 elk. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in september 1960 1462 miljoen (v.m. 1289 miljjoen), terwyl voor een waarde van 1379 miljoen (v.m. 1164 miljoen) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 94 percent van de invoer (v.m. 90). De stijging van de invoer in september 1960 ten opzichte van de overeenkomstige maand van 1959 bedroeg het dubbele van die van de uitvoer, name lijk 154 miljoen tegen 78 miljoen. Zo doende daalde het dekkingspercentage met 5 punten. In september 1960 kwam de uitvoer met 1379 miljoen op een hoogte, welke totdusver in één maand niet bereikt was. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 1500 miljoen (januari- september 1959 1147 miljoen). ra wint. De Belg M. de Block lid van de Raad van Europa haakte hierop in toen hij verklaarde dat het een kwestie is van solidariteit maar ook van Europese ge dachte afzet te vinden voor de Franse Sahara-olie. Deze opmerkingen vielen aan het begin van een energie-debat, dat door de Franse minister van Handel en Industrie, Jeanne- ney, aangevraagd was en dat tot concrete voorstellen inzake een Europese energie- politiek voor de lange termijn moet leiden. Italië zal 12 miljoen ton Russische petro leum aankopen. Vandaag is 'de tweede conferentie van Arabische olieproducerende landen ge opend. Aan de conferentie wordt deelge nomen door de Verenigde Arabische Repu bliek, Saoedi-Arabië, Koeweit, Irak, de Libanon, Libië, Jordanië en Yemen. Vene zuela, Mexico, Indonesië, Turkije, India, de Sovjet-Unie en Joegoslavië zullen waar nemers zenden. Tunesië, dat vergaderingen van de Arabische Liga boycot, heeft de uit nodiging afgewezen. Blijkens het gisteren verschenen pros pectus van de reeds aangekondigde uit gifte van nominaal 2 miljoen nieuwe aan delen tegen 105 percent van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Haven werken n.v. zal de inschrijving, uitsluitend voor aandeelhouders zijn op donderdag 27 oktober. De claimhandel zal aanvangen op dinsdag 18 oktober. Officiële beursnotering zal worden aangevraagd. Over het doel van de uitgifte zegt het prospectus: de sector, waarin Havenwer ken zich specialiseert, vordert steeds meer middelen op lange termijn. De directie acht het dan ook noodzakelijk en verant woord nieuwe middelen aan te trekken ter versterking van het eigen vermogen der vennootschap. De directie heeft reden om aan te nemen, dat na aantrekking van deze nieuwe middelen ook in de toekomst aan de aandeelhouders op het verhoogde kapitaal een alleszins bevredigend rende ment zal kunnen worden geboden. Zij ver trouwt dat over 1960 een dividend kan worden voorgesteld dat niet beneden dat van 1959 ligt (11 percent) Tengevolge van moeilijkheden bij de af wikkeling van een groot werk in Egypte ontstond een aanzienlijk^ claim op de Egyptische regering. Tot dusver kon tot regeling daarvan met.de opdrachtgevers géén bevredigend compromis worden ge troffen. Liquiditeitsmoeilijkheden hebben storend gewerkt op het streven naar be hoorlijke geografische spreiding van de ac tiviteiten der maatschappij. Op dit ogen blik is een verbetering in de gewenste richting aantoonbaar. Over de resultaten in 1960 kan worden vermeld dat de acti viteit van het bedrijf buiten Turkije toe neemt en bevredigend verloopt. De gunsti ge resultaten in Turkije kunnen, nu het grootste werk zijn einde nadert, behoorlijk worden overzien. Volgens het persagentschap Ta'ss heeft het overgaan van het grootste deel der arbeiders in de industrie en der employees op de kantoren in de Sovjet-Unie van een achturige werkdag op een zevenurige werkdag en in bepaalde takken van in dustrie op de zesurige werkdag niet ver hinderd dat de produktie met zes percent is toegenomen gedurende de eerste negen maanden van dit jaar in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1959. Dit is een direct gevolg van de technische voor uitgang, die de Sovjet-industrie tot stand heeft gebracht. Iwan Artiomow, redacteur van de Prav- da, heeft er bij deze gelegenheid op ge wezen dat de taken van het zevenjaren plan voor een groot deel zijn overschreden, vooral dank zij het feit dat de produktivi teit in 1959 tien percent groter was dan in het plan was opgenomen. Volgens het plan zou de produktiviteit met maximaal acht percent moeten toenemen. Naar Artiomow voorts zei heeft de grote uitbreiding dei- bouwwerken en de vooruitgang in alle takken van de industrie een vergroting van de produktie teweeg gebracht, vooral van de produktie van ijzer en staal die met negen percent toenam en van die van cement, welke in de eerste negen maanden van dit jaar met zeventien percent steeg. Parallel aan deze vergroting van de in dustriële produktie is de aanzienlijke ver meerdering van de brandstofproduktie en in de eerste plaats van de olie- en gas- produktie. De olieproduktie nam in de eerste negen maanden met 14 percent toe tot 109 miljoen ton en de produktie van gas steeg met 28 percent tot 7,3 miljard kubieke meter, zo besloot Artiomow. West-Duitsland zal volgend jaar zijn bij drage voor het UNO-programma van tech nische bijstand met acht miljoen mark ver groten tot een totaal van 22 miljoen mark, zo is in Bonn bekendgemaakt. Het extra- geld zal gebruikt worden voor het zenden van deskundigen naar onderontwikkelde landen, aldus het ministerie van Buiten landse Zaken. INDONESIë: „GELEVERDE KRUPP- LOCOMOTIEVEN ONDEUGDELIJK" Indonesië heeft een eis tot schadever goeding ingediend tegen de locomotief- fabrieken van Krupp in West-Duitsland voor 33 diesel-locomotieven die fouten heb ben in de hydraulische transmissie en de stuurinrichting. Spoorwegambtenaren heb ben meegedeeld dat de buiten dienst ge stelde locomotieven bijna 50 percent uit maken van de voortstuwende kracht der Indonesische spoorwegen. Het Europese Parlement heeft zaterdag de eerste verordeningen voor het vrije verkeer van arbeiders in de Europese Economische Gemeenschap goedgekeurd. Van de eerste verordening, geldende gedu rende de tot eind 1962 lopende eerste etap pe der overgangafase naar de volledige gemeenschappelijke markt van de zes, zullen vooralsnog vooral de Italianen gaan profiteren. De verordening moet nog dooi de E.E.G.-ministerraad worden goedge keurd. In de eerste etappe van de overgangs fase, in de komende twee jaar dus, wordt nog vastgehouden aan de voorrang van de nationale arbeiders bij de tewerkstelling. Het is de bedoeling dat in een tweede etappe (waarvoor nog rtadere verordenin gen moeten worden uitgewerkt) deze na tionale voorrang zal worden beperkt tot noodgevallen. Aan het eind van de totale overgangsfase, omstreeks 1970, moet een volledig vrij verkeer van arbeiders zijn bereikt. Een arbeider uit een van de zes landen die drie jaar geregelde arbeid in een van de andere, landen heeft verricht, zal dan het recht krijgen in dat land naar een an der beroep over te gaan als hij daar de nodige vakbekwaamheid voor bezit. Na vier jaar zal hij elk beroep in loondienst mogen gaan uitoefenen' onder dezelfde voorwaarden, als voor de nationale arbei ders gelden. De nationale arbeidsbureaus zullen volgens de verordening nauw moe ten gaan samenwerken. Nieuwe Philips-vestigingen De Verenigde Stofzuigerfabrieken van Philips- v. d. Heem. die in Leeuwarden op het nieuwe industrieterrein gaan vestigen, vragen de ge meente Leeuwarden medewerking voor het ver krijgen van 350 woningen voor het personeel. Het nieuwe bedrijf dat op het industrieterrein optie gekregen heeft op 5 tot 6 hectaren grond, zai in grond en gebouwen een bedrag van meer dan 4 miljoen gulden investeren. De n.v. Philips heeft het voornemen om in de Limburgse gemeente Heer een atelier te stichten waar aanvullende werkzaamheden voor de grote Philips-vestigingen in Sittard en Heerlen ver richt zullen worden. De WestOostduitse handel In het grootste Oostduitse communistische dag blad „Neues Deutschland" heeft Erwin Siemer, afdelingshoofd van het Oostduitse ministerie voor Binnen- en Buitenlandse Handel, geschreven dat als de handelsovereenkomst tussen Oost- en West- Duitsland eind 1960 afloopt, ook alle daarbij be horende aanvullende overeenkomsten zullen ex pireren. Deze aanvullende overeenkomsten be treffen onder meer de levering van elektriciteit, gas en water en ook het goederentreinverkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Voor alle goederenverkeer zijn door de Oostduitse autori teiten afgestempelde vergunningen nodig. De Surinaamse citrusoogst Het ziet er, wat de sinaasappels betreft, voor Suriname niet erg rooskleurig uit. De oogst zal veel minder zijn dan het vorig jaar en de vruch ten kleiner. Erger is, dat de vruchten pas de vol gende maand zullen rijpen, dus veel later dan normaal en dan waarschijnlijk zullen moeten concurreren met fruit uit andere landen, zowel in Nederland als op Curasao. Met grapefruit is het voorlopig beter gesteld. Er wordt al geoogst, de maten zijn goed en de prijs is momenteel op een goed peil. Financiële hulp van de UNO voor Kongo De Verenigde Naties hebben vijf miljoen dol lar ter beschikking gesteld van de Kongolese regering voor de financiering van de invoer, zo heeft gisteren de Zwitserse financiële expert en voorlopig voorzitter van de monetaire raad van Kongo dr. Victor Umbricht medegedeeld. Van dit bedrag is een half miljoen dollar bestemd als dekking van de kosten voor de verwezenlijking van economische projecten, in het bijzonder van publieke werken. Het bedrag dat dé Verenigde Naties daarenboven hebben gegeven voor de be taling van het leger, is niet bekendgemaakt. Duitsland en de S.A.S.. De Duits-Scandinavische luchtvaartbesprekin- gen die twee dagen hebben geduurd, zijn giste ren geëindigd zonder dat men tot overeenstem ming heeft kunnen komen. Het schijnt thans ze ker dat de S.A.S. haar diensten op en via West- duitse vliegvelden zal moeten voortzetten onder voorwaarden die de Westduitse regering zal stel len nadat het huidige tijdelijke luchtvaartverdrag op 31 oktober afloopt. Het verdrag is sinds 31 maart tweemaal verlengd. Mutatie Amsterdamsche Bank De heer A. Abas, onderdirecteur van de Am sterdamsche Bank, zal zijn functie per 1 novem- bei wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd neerleggen. De heer Abas, die deze functie 22 jaren heeft vervuld, is in totaal ruim 43 jaren bij de Amsterdamsche Bank werkzaam geweest. Ook na zijn aftreden als onderdirecteur blijft de heer Abas zijn krachten nog voor spe ciale werkzaamheden aan de bank geven. De commissie „binding jeugdige landar beiders" meent dat door het vormen van combinaties van boeren, die gezamenlijk arbeidskrachten in dienst nemen, dc aan trekkelijkheid van het landarbeidersberoep vergroot en de bestrijding der seizoen werkloosheid in de landbouw vergemakke lijkt kan worden. De commissie is in 1956 door de directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening en hetLandbouwschap in gesteld en heeft nu haar rapport uitge bracht. Zij had tot taak na te gaan, op welke wijze kan worden bevorderd dat jongelui, die hun hoofdwerkzaamheid in de landbouw hebben, zich onder meer door middel van een meer duurzaam dienstver band in de landbouw tot vakbekwame landarbeiders kunnen ontplooien. Zij heeft verder de vraag besproken hoe, afhanke lijk van de regionale werkgelegenheid, jongeren kunnen worden geanimeerd het landarbeidersberoep te kiezen. De commissie heeft in haar rapport niet alleen de jeugdige landarbeiders, maar ook de groep der landarbeiders als geheel in beschouwing genomen. Zij beveelt een proefneming aan op de volgende basis: een aantal landbouwers in een gebied met een gezamenlijke behoefte aan arbeidskrachten, variërend van vijftig tot honderd man, vormt een zogenaamde arbeidscombinatie, waarbij al het betaal de personeel van deze ondernemers in dienst treedt. Een deel en de commis sie acht dit een wezenlijke voorwaarde voor het welslagen van het plan kan naar behoefte als vaste arbeider worden gedetacheerd bij een werkgever/lid van de combinatie. Daarnaast moet de combinatie vaste ar beiders in dienst hebben die wel het hele jaar door, maar achtereenvolgens op ver schillende bedrijven van de combinatie werkzaam zijn. Ook kan gedacht worden aan het in dienst nemen van enkele hoog gekwalificeerde specialisten en tenslotte zou de combinatie, voor zover dit strikt noodzakelijk is, ook losse arbeiders in diqnst kunnen nemen. De commissie meent dat bij een derge lijke proefneming praktische ervaring op gedaan zou kunnen worden om in de ver dere toekomst wellicht te komen tot een meer geperfectioneerde vorm van coöpe ratief personeelsbeleid in de landbouw. De praktische bezwaren wil zij geenszins ba gatelliseren, maar zij meent daar in dit stadium toch aan voorbij te mogen gaan. In het voorgestelde systeem zullen de mo gelijkheden voor promotie en specialisa tie worden vergroot, hetgeen voor de aan trekkelijkheid van het landarbeidersberoep van belang is. De mogelijkheden voor spreiding van werkzaamheden zullen toenemen, hetgeen voor de bestrijding der seizoenwerkloos heid van belang is. Moeilijkheden, de ar beidstijdverkorting betreffend, zullen een voudiger kunnen woi'den opgelost dan bij de huidige bedrijfsvoering het geval is. Zo zou in veehouderijgebieden en gebieden met gemengd bedrijfstype een bepaalde vorm van ploegenstelsel tot de mogelijk heden gaan behoren. Kleinere coöperaties Onder meer omdat in grote delen van het land combinaties van de hier bedoelde omvang niet mogelijk zullen zijn, denkt de commissie verder ook nog aan aanzien lijk kleinere coöperaties, van bijvoorbeeld drie boeren met eengezamenlijke behoefte aan vier tot acht vaste arbeiders. Als zo'n combinatie zou worden gekoppeld aan een meer of minder vergaande gemeenschap pelijke werktuigeninventaris lykt zy zeer wel te realiseren. Aalsdijk 16 te Rotterdam. Aardijk 17 te Havana. Acmaea 16 te Buenos Aires verw. v. Olievia. Alca 15 te Rotterdam. Algenib 16 te Antwerpen v. Lübeck. Alkaid 17 te Port Said. Ampenan 16 te Fort Williams verw.v. Baycity. Amsteldiep pass. 17 Muscat n. Basra. Amstelkroon 16 te Moji. Amstellaan 17 te Basra. Amstelsluis 15 v. Karachi n. West-Australië. Anne Christina 16 80 m. o.n.o. Salvad. n. N. York. Argos 16 v. Rotterdam n. Gibraltar. Arkeldijk 16 v. Rotterdam n. New Orleans. Attis 17 v. Nickerie n. Paramaribo. - Atys 16 v. Stavanger n. Hammerfest. Averdijk 16 te Mtwara v. Beira. Bali 16 te Boston. Bantam 16 te Singapore. Bawean 15 v. Colombo n. Djibouti. Billiton 15 v. Los Angeles n. San Francisco. Bonita 16 v. New Orleans n. Limon. Borneo pass. 15 Guardafui n. Djibouti. Bussum 15 te Amsterdam. Caltex Arnhem pass. 16 Perim n. Bahrein. Caltex Delft 17 te Melbourne. Caltex Delfzijl 17 v. Kiel n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 15 te Sidon. Caltex Gorinchem 17 te Rotterdam. Camerounkust 16 te Amsterdam. Carrillo 16 v. Guayaquil n. New York. Cartago 17 te New Orleans. Castor 16 te Rotterdam. Celebes 17 v. Bremen n. Antwerpen. Ceres 16 te Cristobal verwacht v. Curasao. Dahomeykust 15 v. Amsterdam te Antwerpen. Dongedijk 16 v. Curasao n. Cristobal. Drente 15 v. Rotterdam n. Genua. Eemland 16 v. Cabedello n. Amsterdam. Eos 15 v. Rotterdam n. Algiers. Esso Amsterdam 16 v. Rotterdam n. Mena. Eumaeus 16 te Yokohama. Forest: Hill 16 te Port Said. Fravizo 17 v. Brunsbtittel n. Dieppe. Friesland KRL 16 v. Dakar n. Rotterdam. Gaasterland 16 te Amsterdam. Garoet 16 te Amsterdam. Geertje Buisman 17 te Tunis. Geeststar 15 v. Dominica n. Preston. Graveland 16 v. Puerto Alegre n. Itajai. Guineekust 15 te Amsterdam. Hathor 15 te Amsterdam. Hecuba pass. 16 Key West n. Rotterdam. Heelsum 15 v. Lagos n. Warri. Heemskerk 15 v. Amsterdam n. Bremen. Hestia 16 te Amsterdam. Hydra 17 te Nassau. Ittersum 15 v-. Hamburg n. Antweren. Jacob Verolme 15 v. Callao n. Guayacan. Jason 16 v. Amsterdam n. West-Indië. Java 17 te Djeddah. Johan van Oldenbarnevelt 15 v. Suez n. Aden. Kabylia 17 v. Gothenburg n. Malmö. Kalydon 15 v. Fao n. Livorno. Karimun 15 te Amsterdam. Karossa 18 te Port Moresby verwacht. Keizerswaard 16 te Rotterdam. Kennemerland 15 te Recife. Kermia 16 te Cochin. Kertosono 17 te Rotterdam. Kloosterdijk 16 v. Tampico n. Brownsville. Koningswaard 15 v. Curasao n. St. Vincent. Korovina 16 te Port Harcourt. Laertes 17 te Baltimore. Langkoeas 15 v. Djeddah n. Djibouti. Lawak 16 v. Los Angeles n. San Francisco. Leiderkerk 15 v. Kuwait n. Abadan. Lekhaven 17 te Santos verwacht v. Rotterdam. Loosdrecht 16 te Londen. Maas 16 te Rotterdam. Maasdam 15 te Cobh. Maaslloyd 16 te Balboa. Mataram 15 v. Holland n. Biak. Maron 16 te Puerto Ordaz verwacht n. Cumana Meerkerk 17 te Hamburg. Merwelloyd 16 te Keelung. Minos 17 te Amsterdam. Mississippilloyd 15 v. Bombay n. Madras. Montferland pass. 17 Ouessant n. Amsterdam. Moordrecht 16 te Rotterdam. Muiderkerk 15 te Rotterdam. Musilloyd 16 te Alexandri.ë Naess Commander pass. 15 Kreta n. Port Said. Naess Tiger 16 te Puerto La Cruz n. Dakar. Naranio 16 te Thameshaven verw. v. Limhamn Navicella 16 te Whitegate verwacht v. Dublin. NederElbe 15 v. New York n. Malta. Neder-Waal 16 te Djibouti. Nestor 16 v. Piraeus n. Iraklion. Neverita 15 te Kingston. Osiris 16 te Curasao v. Nickerie. Pericles 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Philine 17 te Port Said. Prins der Nederlanden 15 te Amsterdam. Prins Fred. Hendrik 16 v. Le Havre n. Montreal. Prins Johan Willem Friso 15 te Quebec. Prins Willem George Frederik pass. 15 Belle Isle naar eL Havre. Roepat 16 te Amsterdam. Rotte 16 50 m. z. Landsend n. Golf v. Mexico. Ruys 16 te East-London. Ri.indam 15 v. R'dam, 16 v. South.ton n. Quebec Rijnkerk 17 te Port Said. Salatiga 16 te Basra verwacht v. Bahrein. Schiedijk 15 v. Rotterdam, 16 te Hamburg. Senegalkust 16 te Freetown. Sibigo 16 v. Brisbane n. Sydney. Skadi 15 v. Liverpool n. Fowey. Slcterdijk 14 v. New York n. Antwerpen. Soestdijk 17 te Searsport. Stad Alkmaar 15 dwars Cadiz n. Civitta Vecchia. Stad Dordrecht pass. 17 Brunsbtittel n. Oulu. Stad Leiden 17 v. Brest, n. Genua. Stad Rotterdam 15 v. Savona n. Melilla. Stad Schiedam 15 te Narvik. Stanvac Lirik 17 te Sungeigerong. Stentor 16 te Antwerpen. Straat Bali 16 te Mauritius v. Durban. Straat Banka 15 v. Bombay n. Cochin. Straat Lombok 16 te Freemantle. Sumatra 16 te Manilla. Tegelberg 17 te Hongkong. Tiisadane 15 v. Yokohama n. Hongkong. Towa 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Vlist 16 te Rotterdam. Waterland pass. 15 St. Paulsrocks n. Santos. Weslerdam 17 te Rotterdam. Westland 16 te Amsterdam. Witmarsum 16 te New Orleans. Woltersum 16 te Le Havre. Wonogiri 17 dwars Cartagena n. Antwerpen. Zaanland pass. 17 Rio de Janeiro n. Salvador. De commissie doet verder speciaal ten aanzien van de jeugdige landarbeiders een aantal aanbevelingen, die zij inleidt met de opmerking dat de wijze, waarop jonge ren als werknemer in het arbeidsproces worden opgenomen van groot belang is voor de animo en de waardering, die zij voor het beroep landarbeider in de toe komst zullen hebben. Reorganisatie onderwijs De reorganisatie van het lager land bouwonderwijs voorziet in het tot voor en kele jaren bestaande tekort aan een pas sende instelling voor onderwijs aan land- bouwarbeiders. Nu doet zich de vraag voor op welke wijze de belangstelling van dit onderwijs onder de landbouwarbeiders kan worden gestimuleerd. De commissie ziet daarvoor in eerste instantie drie mogelijkheden: het opne men van werknemers in besturen en com missies van toezicht van lagere land- en tuinbouwscholen, actieve voorlichting over de mogelijkheden van de nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen in de kringen van werkgevers- en werknemersorganisa ties, de betere geschiktheid voor de uit oefening van het landarbeidersberoep. die door het volgen van een beroepsopleiding is verkregen, dient in het loon tot uit drukking te worden gebracht. De commissie vindt het verder gewenst dat in voldoende mate jeugdige landarbei ders worden betrokken bij de proefneming met het leerlingenstelsel in de landbouw, die het afgelopen voorjaar is begonnen en, naar het zich laat aanzien, zo spoedig mo gelijk zal worden uitgebreid. Voor jeugdi ge landarbeiders die de lagere landbouw school niet hebben gevolgd zal een aange paste opzet van het leerlingenstelsel in het leven dienen te worden geroepen. Zouden maatregelen ter vergroting van de concurrerende positie van het landar beidersberoep uitblijven, dan zou dat op wat langere termijn een aanmerkelijke te ruggang van het aantal landarbdiders tot gevolg hebben. Voorkomen moet worden dat te veel jongeren het beroep van land- of tuinarbeider kiezen, maar anderzijds zou door een te gering aanbod van jonge ren op den duur een onevenwichtige leef tijdsopbouw tot stand komen, hetgeen om verschillende redenen minder geschikt is De commissie merkt op dat de werk loosheid onder de jeugdige landarbeiders aanmerkelijk lager is dan die onder de oudere landarbeiders, en geeft een over zicht van de huidige activiteiten van over- héid en landbouwbedrijfsleven met betrek king tot de arbeidsvoorziening in de land bouw en van de suggesties voor positie verbetering van de landarbeidersgroep, die tal van instellingen en organisaties in de na-oorlogse jaren hebben gedaan. Het bestuur van het Landbouwschap zal het rapport in zijn woensdag te houden vergadering bespreken. De minister van Economische Zaken zal woensdag 19 oktober de internationale kunststoffenbeurs Macroplastic, die tot 26 oktober in de Utrechtse jaarbeurshallen wordt gehouden, officieel openen. Geëxposeerd zal worden op een netto standruimte-oppervlakte van 15.000 vier kante meter en deze technische vakbeurs wordt door de organisatoren dan ook de grootste genoemd, die ooit in Nederland is gehouden. Aan de expositie gaat een wetenschappelijk congres vooraf, gewijd aan de verwerkingstechnologie van kunst stoffen. Zeshonderd deelnemers uit twintig landen zullen dit congres bijwonen. De beurs wordt gehouden in nauwe samen werking met het kunststoffeninstituut T.N.O. in Delft. Hoewel de kunststoffenindustrie in Ne derland al een geschiedenis heeft van meer dan veertig jaar, is zij pas de laat ste tijd tot bloei gekomen. Ook de orga- nish-chemische basisindustrieën zijn, op enkele uitzonderingen na, in Nederland pas na 1945 tot ontplooiing gekomen. Moes ten vóór enige jaren nog vrijwel alle grondstoffen die de Nederlandse kunst- stoffenverwerkende industrieën gebruiken, worden geïmporteerd, thans kan de Neder landse produktie de binnenlandse behoefte aan enkele belangrijke grondstoffen geheel of gedeeltelijk dekken. Daar echter de opne mingcapaciteit van de verwerkende indus trie blijft stijgen en zij bovendien materia len in een zeer grote verscheidenheid ver werkt, blijft de grondstoffenimport toene men. Een van de belangrijkste branches is de verf- en vernisindustrie, die in ons land circa 26 percent van de kunststoffen opneemt. Advertentie helpen U eroverheen Vandaag gaan 25 vertegenwoordigers van de Nederlandse meubelindustrie, ve len vergezeld van hun echtgenoten, met een speciaal K.L.M.-vliegtuig van Schip hol naar New York voor een rondreis van twee weken door de Verenigde Staten. De reis zal ook worden meegemaakt door een tweetal binnenhuisarchitecten, een matrassenfabrikant en een Duitse meu belfabrikant. De adjunct-secretaris van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten te Amster dam, mr. J. Wasch, maakt ook deel uit van het gezelschap. Het doel van de reis is zuiver informatief. In verband met de Euromarkt-plannen verwacht de Neder landse meubelindustrie binnenkort een grote concurrentie van de Duitse indus trie. De meubelfabrikanten gaan daarom de produktie-methoden in Amerika be kijken, teneinde nieuwe denkbeelden op te doen. Waarschijnlijk zal de groep ontvangen worden door president Eisenhower. Men wil de Amerikaanse president een spe ciaal voor hem door een Culemborgse in dustrie vervaardigde rustbank aanbieden. Ook staan ontvangsten op het program ma door de burgemeester van New York, de heer Wagner, en door de gouverneur van de staat New York, Rockefeller. De voorzitter van het Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting, de heer J. A. G. Alders, heeft in Schevingen, bij de opening van het elfde nationale congres van dit instituut, zijn bezorgdheid uitge sproken over de huidige gang van za ken bij de woningbouw. Die bezorgdheid gold het streven der regering, de bestaan de woningnood te lenigen door de bouw van meer en goedkopere woningen door de par ticuliere woningbouw, met gelijktijdige ver mindering van de woningwetbouw en de premiebouw. De heer Alders wilde voorop stellen dat het instituut nimmer voor de woningwetbouw een monopolie geëist heeft als het ging om de bouw van goedkopere woningen. Beslissend is niet wie er bouwt en wie er exploiteert, maar wat er gebouwd wordt en tegen welke prijzen het ter be schikking van de woningbehoevenden komt Daarbij is ook van belang een rationele dekking van de kwantiteit der bestaande behoefte naar categorieën van woningbe hoevenden. De heer Alders vroeg zich ech ter af, of onder de particuliere bouwers en exploitanten de animo wel aanwezig is om betaalbare woningen te bouwen en te verhuren voor de laagst betaalden, de categorie waar de woningnood zich het ernstigst doet gevoelen. Wel is er een over stelpend aantal aanvragen voor de bouw van premiewoningen, maar het weinige wat tot dusver uit de praktijk bekend is duidt erop, dat behoudens een enkele uitzondering de huren van deze woningen uitgaan boven die van gelijksoortige wo ningwetwoningen. De heer Alders had daarom ernstig be zwaar tegen de inhoud van het adres, dat de Nederlandse Bond, van Bouwonder nemers in augustus aan de raad van minis ters heeft gezonden en waarin wordt aan gedrongen op de bouw van 60.000 woningen in 1961 in de premiesector. Dit adres geeft volgens de heer Alders blijk van een ernstig gebrek aan inzicht in de werkelijk bestaande woningbehoefte. De categorie woningbehoevenden, die zich geen huishuur van 60.tot 85.per maand naar gelang van gemeenteklasse veroorloven kan, is veel groter dan de Nederlandse bouwondernemers blijkbaar veronderstellen. Zeker voro deze categorie zal een oplossing in de woningsector ge zocht moeten worden. MÜNCHEN (UPI) De 49-jarige Duit ser Wühelm Beissner is zondagavond ern stig gewond geraakt, toen in München een bom ontplofte die was bevestigd aan de starter van zijn auto. De politie gelooft dat de Franse extremistische organisatie „De Rode hand" hierin de hand heeft. Beissner zat in de exporthandel. De politie onder zoekt of het slachtoffer zaken deed op Afrika of het Midden-Oosten. In de afgelopen maanden zijn al vaker aanslagen gepleegd op Duitsers die zich vermoedelijk bezig hielden met de wapen handel naar de Algerijnse rebellen. Deze aanslagen werden toegeschreven aan de „Rode hand", een organisatie die strijd tegen de FLN, de organisatie der Algerijn se opstandelingen. VOORBEURS VAN HEDEN. A.K.U500 gb—502 Kon. Olie129.60—130 gl Philips 1278—1281 Unilever 847850 Hoogovens 914915 Slot 501 129.70 1274 847 913 Amsterd. Bank 422 Ned. Handel Mij. 298»/a Rotterd. Bank. 327 Twentsche Bank. 305 A.K.U 503 Albert Heijn 499 584 Billiton Mij. II 450 Bols 617 Bührmann Papier 539 Deli Mij 177.— Dordtsche Olie 61 ll/a Fokker 449 Heineken's 695 Hoogenbosch Sch. 288% Hoogovens 910 H.V.A. 151 '/a 545 Ketjen 472 K.L.M f 106.80 Kon. Ned, Zout 1125 Kon. Olie f 129.50 Miiller Nat. Bezit 437 Nederl. Ford 576 Ned. Gist- en Sp. 435 Ned. Kabelfabr. 654Vs Philips Gem. Bez. 1274 Philips Pref 338 A'dam Rubber 111 Sikkens Groep 900 Stokvis R.S 275 Thomassen Dr. 715 Unilever 850 Van Berkel's Pat. 360 Van Gelder Pap. 345 Van der Heem 360 Ver. Machinefabr. 269 Wessanen 339 Wilton Fijenoord 198 Zwanenberg-Org. 897 Interunie f 218.50 1 241.50 f 400 Ver. Bezit v. 1894 f 133.— H.A.L 143»/; K.N.S.M 186 té N. Scheepv. Unie 180% Ommeren, Phs. v. 300% Stoomv. Mij. Ned. 170«/s Anaconda 443-é Ex Kennecott Copper 75 Aluminium Ltd... 30 té Bethlehem Steel. 40% U.S. Steel 75 Republic Steel 54% American Motors 21l5/t« Genera-I Motors.. 42% Cities Service 46% Shell Oil 75% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9