Frans episcopaat veroordeelt Algerijnse oorlog opnieuw Geen enkele stem tegen ontspanningsresolutie Cycloon en vloedgolf eisten in Pakistan 3000 doden Pool bij Westkapelle vlot Geen gehoorzaamheid aan immorele bevelen" HET WEER sW'MO RRIS"êeforeypu Suif! Rechtse groeperingen in Japan onder toezicht Staatsvissershavenbedrijf krijgt justitieel bezoek Ferhat Abbas aarzelt met Chinese hulp Mgr. van Dodewaard in ziekenhuis Amerikaanse onder minister in Nederland DINSDAG 18 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 2^ Hamtnarskjoeld verdedigt Kongo-beleid en India stelt UNO-coöperatie voor Geen scheidsrechter In de krant van heden Reddingswerk een week na de ramp - nog primitief V ervolgingen Rotterdam aan het werk voor zijn metro Samenzwering? Bagdad en Cairo vóór maar Tunis weifelt Opklaringen Koninklijk paar van Nepal brengt bezoek aan Londen Aankomst spijtoptanten Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I - n -B n -A JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I Tfl 1 T I fl O I f| T f f| |j T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL U XXX LA X VsAm V* X Ve^ IsJL X V*X XXX franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Haarlm^hoofdred en aL^fT T^leT 15295* DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening I Jmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije trekkelijk gering is, het aantal slachtof fers wordt op zestien geschat. Het nabij gelegen eiland Sandwip zou echter zwaar geleden hebben. De plaatselijke autoritei ten vorderen thans rivierschepen om het gebied af te zoeken. Het zal mogelijk nog verscheidene dagen duren alvorens de volle omvang van de ramp bekend is. Volgens een bericht in een plaatselijk blad zou alleen al het het eiland Ramgati met vijftienhonderd slacht offers zijn bezaaid. Het grootste deel van de 35.000 verwoeste woningen bestond uit bamboehutten met rieten bekleding. Er werden ongeveer 300 scholen beschadigd. Er is een. beroep gedaan op het Kinder fonds van de UNO om de regering van Pakistan bij de hulpverlening aan de ge troffen' bevolking te helpen. De gouverneur van Oost- Pakistan, die toezicht houdt op de hulpverlening, heeft onmiddellijk maat regelen getroffen voor het uitreiken van dekens, geneesmiddelen en voedsel aan de daklozen. Bonn (UPI) De Westduitse regering heeft een cheque van 20.000 mark, anti biotica en vitaminenpreparaten, eveneens ter waarde van 20.000 mark beschikbaar gesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat nog meer hulpverlening zal volgen. Bondskanselier Konrad Adenauer heeft intussen per tele gram de Pakistaanse regering zijn mede leven betuigd, aldus een woordvoerder van de Westduitse regering. Advertentie BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Gistermiddag is op het züiderhoofd bij Westkapelle de 8.000 ton metende Poolse vrachtboot Swidnica gestrand. Waarschijn lijk is het schip uit zijn roer gelopen. Om tien over elf vanochtend hebben drie sleepboten, de Scaldis, de Dolfijn en de Burgemeester van Damme, de Pool van de strekdam getrokken. De Swidnica, dit jaar gebouwd en eigen dom ven de rederij Polska Linea Atcea- niska in Gdynia, moet tijdens hoog water met voile kracht op de dijk zijn gelopen. Het zat ever de gehele lengte vast aan de grond. Het schip was met cement en stuk goederen op weg naar Antwerpen. Vannacht al hadden de sleepboten tever geefs geprobeerd het schip los te trekken. Naar wij vernemen is er dinsdagmorgen van justitiële zijde een inspectiebezoek ge bracht aan het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. Dit bezoek houdt verband met het onlangs verschenen rapport van de commissie vissershaven IJmuiden en de reacties daarop. NEW YORK (Reuter-AFP) De UNO- Assemblee heeft maandag een resolutie goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op „onverwijlde en opbouwende maatrege len met betrekking tot de dringende pro blemen waarvan de wereldvrede afhangt". Deze resolutie, die werd ingediend door 27 landen onder leiding van India, werd door alle aanwezige delegaties (91) goedge keurd. Vernomen wordt, dat zij voorname lijk ten doel heeft de ontwapeningsonder handelingen weer op gang te krijgen. Onmiddellijk na opening van de maan dagochtend zitting antwoordde secretaris generaal Hammarskjoeld op de critiek, die was geleverd op het optreden van de UNO in Kongo. Hammarskjoeld zwaaide hoge lof toe aan de „onbekende" UNO- functionarissen die-hun taak in Kongo on der de moeilijkste omstandigheden, voort durende spanning en met eindeloze wex*k- dagen verrichten. Deze mannen en vrou wen, aldus Hammarskjoeld, zijn de pio niers van een steeds groter wordende groep over de gehele wereld, die de dienst verlening aan de menselijke gemeenschap als een beloning op zichzelf beschouwt. Deze mensen, die ervan beschuldigd wor den de dienstknechten van het kolonialis me te zijn, dienen echter liever dan dat zij regeren. Hammarskjoeld betoogde, dat wel over tal van zaken met betrekking tot Kongo is gesproken, maar weinig over de nood zaak te voorzien in de behoeften van het Kongolese volk, het handhaven van een minimum aan bestuur, het verzekeren van het vervoer en de bestrijding van ziekten juist wat deze mensen van de UNO hebben gedaan, ver van hun familie, onder voor durende druk en zonder op eigen voordeel uit te zijn. In de verwarrende conflicten, die al meer dan drie maanden in Kongo gaande zijn, is de indruk gewekt dat maar weinigen beseffen dat „leiden en regeren geen voorrecht is, dat men moet zoeken, doch een verantwoordelijke last die men op zich neemt". Hammarskjoeld besloot, dat de UNO trots is op het werk, dat zij in Kongo heeft verricht en dat zij zulks nog meer zal zijn op de dag waarop de vrede, de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van Kongo de diensten van de UNO verder onnodig zullen maken. Na de verklaring van Hammarskjoeld hervatte de Assemblee de debatten over de wereldpolitiek. De Indische minister van Defensie Krisjna Menon stelde voor dat de UNO haar werkzaamheden in Kongo geleidelijk aan zal verminderen en aan het Kongolese volk en de bevolking der verschillende ge bieden de verantwoordelijkheid zal over dragen voor 't handhaven der orde en voor de economische ontwikkeling van dit land. Hij sprak zich uit voor geleidelijke terug trekking uit Kongo van alle buitenlanders, wier missie aldaar niet geheel in overeen stemming is met het UNO-handvest en verklaarde dat de UNO zich niet als scheidsrechter moet opwerpen tussen de politieke groeperingen in Kongo. Verder keerde Menon zich krachtig te gen elke inmenging door de grote mogend heden in Laos in officiële of vermomde vorm, hetzij onder het voorwendsel om een goede regering te steunen of een coa litie-regering, of enig ander motief. De toekomst van Laos vereist, dat dit land niet het slachtoffer wordt van de koude oorlog. De Indische minister betoogde, dat de tijd is aangebroken om de UNO om te vormen tot een grootse „coöperatie", waarin elk land overeenkomstig zijn eigen behoeften en mogelijkheden zal bijdragen. Hij stelde voor dat de UNO van de geïn dustrialiseerde landen een „belasting" zal heffen, niet alleen ten behoeve van de on derontwikkelde landen, maar ook-voor het openleggen van onmisbare markten voor het op peil houden der economie dezer geïndustrialiseerde landen. Menon deed een beroep op de grote mogendheden om tezamen uitvoering te geven aan de noodzaak -an wijziging van de samenstelling der UNO-organen, en in het bijzonder die van de Veiligheids raad, om tot een reële weerspiegeling te komen van de huidige samenstelling van de UNO en van de toenemende be tekenis der Aziatische en Afrikaanse lan den. Ook koning Frederik van Denemarken heeft maandag het woord gevoerd in de Assemblee. Hij zei dat de Assemblee zich voor twee vraagstukken geplaatst ziet: de ontwapening en de hulp aan de minder ontwikkelde landen. Denemarken zal pro beren meer geld uit te trekken voor de technische hulp aan de minder ontwikkel de landen, aldus koning Frederik. De Assemblee werd maandag voor on bepaalde tijd verdaagd. De Eerste Commissie heeft besloten de kwestie Zuid-Tirol met de hoogste voor rang te behandelen. Vandaag beginnen de besprekingen hierover. TOKIO (UPI) De Japanse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat op 24 oktober aanstaande het Huis van Afge vaardigden ontbonden zal worden en de datum voor algemene verkiezingen zal worden vastgesteld. Gisteren heeft de Japanse politie maat regelen genomen om de ongeveer 1500 le den van uiterst rechtse groeperingen onder controle te stellen. pas Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag 3 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 5 In de Vishal en op zee 6 Feuilleton 7 Beeldverhalen i Horen en Zien 7 Boekenhoekje 7 Economisch nieuws 9 9 Scheepsberichten 9 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina' 5 DACCA (Pakistan) Hulpbrigades waren gisteren onafgebroken in de weer om redding te brengen aan de door een cycloon en een vloedgolf getroffen ge bieden in Oost-Pakistan, waar minstens 3.000 mensen zijn omgekomen. Zelfs een week na de ramp worden de pogingen om de ver afgelegen eilandjes in de mon ding van de Ganges, die het zwaarst te lijden hebben gehad, bemoeilijkt dooi de primitieve verbindingen. De telegraafdraden zijn afgebroken en de berichten over de toestanden in het rampgebied komen slechts druppelsgewijs in Dacca binnen. (Van onze correspondent) PARIJS. De hoge Franse geestelijkheid heeft door middel van een uitvoerige verklaring opnieuw stelling genomen tegen de Algerijnse oorlog. Het nieuwe document dat in het bijzonder zowel de folteringen op Algerijnse nationalisten door Franse militairen als het recente manifest van Sartre ter sprake brengt, werd vrijdag en zaterdag op een bijeenkomst van Franse kardinalen en aarts bisschoppen in Parijs opgesteld en gisteren voor publikatie vrijgegeven. De r.-k. bisschop van Haarlem, mgr. dr J. A. E. van Dodewaard, zal voorlopig rust moeten houden. Zondag is hij opgenomen in het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht, waar hij ter observatie zal verblijven. Het bestuur van het bisdom wordt waarge nomen door de vicaris-generaal, mgr. J. M. Groot. Vorige week heeft de bisschop op een aantal plaatsen aan kinderen het Vormsel toegediend. Na deze vormreis voelde hij zich erg vermoeid. Hij consulteerde een bevriende arts in de omgeving van Utrecht, die het beter achtte dat mgr. Van Dode waard onmiddellijk in een ziekenhuis werd opgenomen. De toestand van de bis schop wordt thans bevredigend genoemd. Maandag is men in Rotterdam, op het kruispunt Coolsingel-Aert van Nes straat (bij het stadhuisbegonnen aan de eerste fase van de bouw voor de Rotterdamse metro. Terwijl de martelingen opnieuw, en met nog groter stelligheid, dan in maart 1958 veroordeeld worden, neemt de hoge gees telijkheid, zo lijkt het, een iets genuan ceerder standpunt in ten opzichte van het manifest van Sartre en de overige 120 linkse intellectuelen, waarin de morele toe laatbaarheid van dienstweigering en bur gerlijke ongehoorzaamheid werd bepleit. Weliswaar verklaart het episcopaat dat men zich door insubordinatie onttrekt aan plichten die voortvloeien uit de nationale solidariteit waaraan elke staatsburger ge hoorzamen moet, maar de prelaten stel len echter tevens vast dat het christelijk gebod voorschrijft aan „immorele beve len" niet te gehoorzamen. Daarmee lijkt de Franse rooms-katholieke kerk het standpunt der linkse intellectuelen toch wel een eindweegs tegemoet te komen. In elk geval distancieert de verklaring zich stilzwijgend van het anti-Sartre-manifest der rechtse intellectuelen door de gewe tenskwestie voor de dienstplichtige Fran se jeugd in Algerije centraal te stellen. Voor het eerst spreekt deze hoogste in stantie der rooms-katholieke kerk in Frankrijk zich nu ook duidelijk uit over andere problemen van politiek actuele aard. Ten aanzien van de toekomst van Algerije wordt als beginsel en richtlijn de noodzaak onderstreept dat alle rassen en volksgroepen die het land nu bewonen al tijd daar zullen kunnen blijven. De split sing van Algerije in een Frans en een Arabisch deel wordt daarmede veroor deeld. In bedekte termen wordt in de ver klaring ook nog de globale verwerping van de UNO door generaal De Gaulle van de hand gewezen. Ondanks „de gebreken die ieder mensenwerk aankleven", zo heet het in de brief, wordt de onmisbaarheid van een internationale organisatie van landen met nadruk geproclameerd. (UPI) De verklaring wint aan be langrijkheid door het feit dat vandaag het Franse parlement weer vergadert. Er zijn tal van belangrijke problemen, zoals de kwestie van de „force de frappe", de met kernwapens uitgeruste strijdmacht. Er is sprake van dat premier Debré aan dit wetsontwerp een vertrouwensstemming zal verbinden. De stemming zal vermoe delijk op donderdagochtend gehouden wor den. Men vermoedt dat de regering een meerderheid van zeventig stemmen zal krijgen (270 voor en omstreeks 200 tegen), met of zonder vertrouwenskwestie. Het conservatieve blad „Le Figaro" heeft er bij de autoriteiten op aangedron gen de geruchten over een samenzwering tegen het regime van De Gaulle wegens diens Algerijnse politiek in de kiem te smoren. Volgens het blad dient de rege ring opheldering te verschaffen over wat de „samenzwering" wordt genoemd. Vol gens ,.Le Figaro" hoort men steeds meer over een samenzwering die de plannen van De Gaulle tot vorming van een „activis tische regering" moeten verhinderen. Het verzet zou van verre worden geleid door militairen en politici. Enige schijn van waarheid hebben de Franse autoriteiten aan deze geruchten ge geven doordat, aldus het blad, bijzondere maatregelen zijn genomen ter bescherming van de president. (AFP) Het Parijse blad ,,L' Aurore" heeft de gedachte geopperd dat De Gaulle, met zijn voorstel tot grondwetsherziening om rechtstreeks contact tussen het staats hoofd en het parlement mogelijk te ma ken, de bedoeling heeft de weg vrij te maken voor een opzienbarende nieuwe verklaring over de Algerijnse kwestie. Een dergelijke verklaring zou, volgens het rechts georiënteerde blad, de meeste weer klank kunnen vinden wanneer de president haar zelf ten overstaan van het parlement aflegt. STOCKHOLM (AFP) De correspon dent in Peking van het Zweedse dagblad „Stockholms Tidningen" meldt uit zeer De Franse regering gaat inmiddels voort met zijn optreden tegen de intellectuelen die het manifest hebben ondertekend. Pro fessor Laurent Schwartz, docent aan de „Ecole Polytechnique" en de schrijver- geleerde Michel Leiris zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplich tigheid aan uitlokking tot desertie, insu bordinatie en ongehoorzaamheid. De federatie van roomskatholieke Fran se journalisten heeft de klacht geuit dat de Franse regering de vrijheid van de pers ernstig aantast, waardoor „journalisten in sommige gevallen in een positie waren ge komen, waarin het hun onmogelijk was hun rol als objectief voorlichter uit te voe ren." (Reutei-) De nationale unie van Fran se studenten heeft voor 26 oktober in ge heel Frankrijk betogingen gelast, waar de eisen inzake vrede in Algerije zullen wor den geformuleerd. De studenten zullen trachten de steun van een aantal vakvere nigingen te krijgen voor hun programma van betogingen. betrouwbare bron te hebben vernomen dat de regering van communistisch China op zich heeft genomen de „voorlopige Alge rijnse regering" wapens en vrijwilligers te leveren, zodra deze daarvoor „het groene licht" geeft. Het besluit hiertoe zou zijn genomen tijdens het recente bezoek aan Peking van de premier der voorlopige re gering Ferhat Abbas. die echter zou heb ben verklaard dit aanbod niet te kunnen aanvaarden alvorens daartoe de instem ming van de „Arabische nabuurlanden" te hebben gekregen. Volgens de correspon dent zouden de Verenigde Arabische Re publiek en Irak hun toestemming reeds hebben verleend, terwijl Tunesië, dat zich aanvankelijk krachtig tegen zulk een voor stel had verzet, thans op punt schijnt te staan van standpunt te veranderen en het voorbeeld van Caïro en Bagdad te volgen. Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk opklaringen, maar plaatselijk ook enige regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De rijke wijnoogst van dit jaar heeft de wijngaardeniers in Bad Kreuznach voor vele problemen gesteld. By ge- opgesteld in Ibrek aan opslagruimte moest 650.000 liter wijn in plastic zwembaden wor den gepompt. De plastic baden stonden een zwembad. Het woord is aan Gabriel M ar cel (Van onze correspondent) LONDEN De 40-jarige Koning Ma- hendra en Koningin Ratna, die heersen over het kleine bergachtige, sinds lang door Groot-Brittannië beschermde konink rijk Nepal, zijn gistermiddag voor een vierdaags staatsbezoek in Londen aange komen. De hertog van Kent begroette hen op het vliegveld Gatwick. De begroeting met groot ceremonieel door Koningin Eli zabeth en prins Philip, geschiedde drie kwartier later op het Victoria Station in Londen, gevolgd door de gebruikelijke in tocht met open calèches. Enkele tientallen jaren geleden was een dergelijk bezoek aan het westen volslagen onmogelijk, want de Nepalse koninklijke familie, leefde toen in eigen land als ge vangenen in een gouden kooi, bewaakt door de adellijke Rana's, die de erfelijke premiers leverden. Maar Koning Mahen- dra, die zijn vader bij diens dood vijf jaar geleden opvolgde, heeft het leiderschap van zijn eigen geslacht doen herleven. Nepal keert thans de middeleeuwen de rug toe. Vorig jaar werden de eerste vrije verkiezingen gehouden, welke diepgaande gevolgen hadden. De sociale en economi sche hervormingen zijn van grote politie ke betekenis, aangezien Nepal ligt tussen India en het door de communisten ver zwolgen Tibet. Een industriële ontwikke ling is begonnen en het eens volkomen geïsoleerde Nepal ligt thans aan de inter nationale vliegroutes. De gouveneur van Oost-Pakistan die een inspectiereis naar de getroffen stre ken heeft gemaakt, is maandag in Dacca teruggekeerd en heeft een conferentie op hoog niveau bijeengeroepen voor het tref fen van verdere hulpmaatregelen. In be richten uit Tsjittagong woi-dt gemeld, dat het verlies aan mensenlevens daar be- De mens is niet eerst zich zelf en vindt dan de ander, maar hij wordt zich zelf in de ontmoeting met de ander. Op het vliegveld Ypenburg ai-riveerde gistermiddag met een Amerikaans leger vliegtuig de plaatsvervangende minister van defensie van de Verenigde Staten, de heer H. Douglas, voor een kort bezoek aan ons land. Gistermiddag bracht de onderminister een bezoek aan de Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, en twee uur later aan Prins Bernhard in paleis Soest- dijk. Heden bracht hij in gezelschap van de chef-luchtmachtstaf, luitenant-gene raal H. Schaper, een bezoek aan het vlieg veld Volkel, waarna hij vertrekt naar Londen. Hij heeft bezoeken gebracht aan de Amerikaanse troepen in Europa. In Stuttgart, Heidelberg en Wiesbaden was hij de gast van de Amerikaanse lucht macht en in het Middellandse Zeegebied vertoefde hij bij de Amerikaanse marine op het vliegkampschip „Independence". Maandagmiddag is de ca. 8000 tonme tende Poolse vrachtboot „Gwidnica" op het züiderhoofd bij Westkapelle vastgelopen, waarschijnlijk omdat het schip uit zijn roer is gelopen. Op de bijbaande foto zien we het schip dat dit jaar pas in dienst werd gesteld in zijn benarde positie. Het regeringsschip „Zuiderkruis" zal woensdgochtend met 649 passagiers in Am sterdam aankomen. Van de passagiers zijn er in Indonesië 617 aan boord gegaan. On geveer 400 hunner zijn spijtoptanten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1