Ongeluk in reactorcentrum Petten werd een halfjaar doodgezwegen CETALAC HENSEN Geen 300 miljard kubieke meter aardgas in Nederlandse bodem Kort en bondig) Het blijft nog regenachtig Overdreven geruchten thans door R.C.N.-directie weerlegd AGENDA Aapjes takelden hun baas ernstig toe Schoondijke moet in dagblad adverteren Intocht Sint Nicolaas in Amsterdam grootser dan ooit Man vergreep zich aan kinder-oppas 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Verf met gemak en... van Ceta Bever Homerische sorbet ONDERGOED natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Twee kinderen verdronken DIRECTEUR AARDOLIEMAATSCHAPPIJ: Nederlandse zeelieden staan terecht wegens doodslag Zwarte pieten volgen cursus snoepstrooien Wachtlijst Bejaarde man verdronken DINSDAG 18 OKTOBER 1960 (Van een onzer redacteuren) Sinds enige tijd circuleren er in Noordholland hardnekkige geruchten over een ernstig „atoomongeluk" in het nieuwe reactorcentrum te Petten, waarbij een medewerkster van dit centrum een zo grote dosis radio-actieve straling zou hebben opgelopen, dat zij „voor haar leven ongelukkig" geworden zou zijn. Wij hebben deze zaak grondig onderzocht. Gelukkig is ons daarbij gebleken, dat de geruchten in kwestie schromelijk overdreven en op de kardinale punten volstrekt onjuist zijn. Juist is slechts dat er b ij na een half jaar geleden inderdaad in een der Pettense laboratoria een ongeluk gebeurd, waarbij een jonge vrouw gewond werd (zij is inmiddels echter alweer vrijwel hersteld), maar met kernenergie of met radio-actieve straling had dit ongeval, aldus is ons met nadruk door de directie van het Reactor Centrum Nederland verzekerd, totaal niets te maken. Er is in dit opzicht, aldus onze deskundige zegslieden, dus gener lei reden tot enige ongerustheid. Vreemd, en naar onze smaak weinig gelukkig is daarbij echter het feit, dat men dit ongeluk al die tijd doodgezwegen heeft. r"tl» f s: Maar eerst de feiten. Het reactorcentrum |g|| in Petten is, gelijk men weet, nog in staat van wording. Radioactief materiaal werd er tot voor en kele weken nog niet vervaardigd of on derzocht: de eerste voorlopige proefreac tor is namelijk pas op 26 september gaan proefdraaien. Maar wel worden er sinds het begin van dit jaar normale labo ratoriumwerkzaam heden verricht met gewone, niet-radio- actieve stoffen en ele menten. Een van die verkzaamheden is het materiaalonderzoek door middel van een z.g. röntgenspectro- graaf een taak die was opgedragen aan de 33-jarige analyste mejuffrouw G. B. uit Alkmaar. Het zeer kostbare apparaat waarvan zij zich daarbij bedient werkt, zoals de naam al aangeeft, met röntgenstralen. Deze zijn, net als bijvoorbeeld de röntgenbestralings- apparaten in de ziekenhuizen, ongevaarlijk voor de mens, zolang men zich hoedt voor te langdurige blootstelling. Krijgt men echter een te grote dosis röntgenstraling, dan ontstaan verbrandingsverschijnselen die ongeveer overeenkomen met een flinke „zonnebrand" en waarbij eventueel ern stige beschadigingen van huid, bloed en lichaamsweefsels kunnen ontstaan. Mej. B. kende deze gevaren, die overi gens nooit acuut konden worden zolang zij zich aan de veiligheidsvoorschriften hield. Die bepaalden, dat zij ogenblikkelijk haar ehef moest waarschuwen, als er ooit iets mis ging. En op 29 april ging er iets mis. Bij het uitwisselen van een monsterbakje (waarin zich een te onderzoeken nïet-ra- dioactiefe vloeistof bevond) ontdekte zij, dat de bodem van dit bakje gesprongen was en dat de vloeistof in haar röntgen- spectrograaf dreigde te lopen. Inplaats van nu alles te laten zoals het was, for ceerde zij de metalen beveiligingskap bo ven de doorlaatopening voor de röntgen straal en begon daar tegen alle voor schriften in met een doekje het lek- vocht weg te wissen, zichzelf daarbij wil lens en wetens gedurende enige tijd bloot stellend aan de inwerking van de röntgen- bundel. Mej. B, hevig geschrokken, moet ge meend hebben, dat het kostbare apparaat door haar schuld verloren zou gaan als zij niet direct ingreep en zonder aan zich zelf te denken deed zij wat ze haar plicht achtte. Het toestel moest gered worden! Dat alles gebeurde in een begrijpelijke schrikreactie. Ondoordacht was echter, dat zij na haar impulsieve daad niemand waarschuwde en (het was op zaterdag morgen) gewoon naar huis ging. RÖNTGENSTRALEN en radioactieve straling zijn, hoewél vagelijk „familie" van elkaar, naar aard en uitwerking totaal verschillend. In de golflengte- rangorde en ook wat doordringings vermogen betreft liggen röntgen stralen tussen het ultraviolette deel van het licht en de zwakste radioactieve gammastralen. In tegenstelling tot ra dioactieve straling komen de röntgen stralen echter niet voort uit de kern van het atoom, doch tvorden zij ver oorzaakt door het overspringen van zlectr o n en binnen het atoom. Röntgenstraling heeft daarom niets te maken met kernsplitsing en is uit dien hoofde ook veel ongevaarlijker, hoewel ook deze röntgenstralen (zoals uit het nevenstaande blijkt) ernstige gevaren voor de gezondheid kunnen opleveren. Mej. B. bij de röntgenspectrograaf waarmee het ongeluk gebeurde. recte chef, drs. B. Verkerk, op de hoogte, die haar toen direct naar de chef van de afdeling gezondheidsbescherming, dr. Ph. J. Windemuller, verwees. Deze on derzocht haar grondig, maar kon voors hands geen andere symptomen vinden dan die welke overeenkomen met de gevolgen van een flinke zonverbranding.'Dat mej. B. de vorige dag een zondag een zonnebad genomen had, compliceerde de zaak aanmerkelijk, maar uiteraard ver trouwde dr. Windemuller de zaak niet. Hij waarschuwde direkt de Sociale Verzeke ringsbank ^e.n bleef het meisje,— datnog ruim een week gewóón aan het""werk bleef dagelijks onderzoeken. Na tien dagen meldde mej. B. zich ziek en besloot dr. Windemuller, in overleg met de huisarts, een specialist te consulteren: de Amsterdamse huid arts prof. dr. J. R. Prakken. Op 17 mei onderzocht prof. Prakken de pa tiënte, die er toen bepaald slecht aan toe was. De huid van handen, gezicht en borst was tot donkerbruin ver kleurd en vertoonde plaatselijk vrij pijnlijke verbrandingsverschijnselen. Ook de slijmvliezen van neus en mond waren aangetast en bovendien was de patiënte ten prooi aan een lichte ze nuwschok. De specialist liet haar op 19 mei in het Binnengasthuis te Am sterdam opnemen, een somber oud zie kenhuis, waar de naargeestige sfeer bepaald niet opwekkend is. Tenslot te moest mej B. ervaren, dat ook haar handen verstijfden. In die desolate toestand begon de be handeling: massage, medicijnen, een ei witrijk dieet. Het zou vele maanden du ren voor zij zover hersteld was, dat prof. Prakken haar naar een revalidatiecen- huis kon verwijzen. Pas op 3 oktober kon zij daarheen verhuizen en sinds dien is haar toestand snel verbeterd. Nog steeds zijn twee vingers van de rechter hand gedeeltelijk verstijfd, maar men heeft goede hoop dat arbeidstherapie en veel afleiding binnen afzienbare tijd tot haar algehele herstel lichamelijk zowel als geestelijk zullen leiden. En dan? Zal zij weer kunnen terugkeren naar het reactorcentrum en haar werk aan de röntgenspectrograaf, dat haar zo lief is, Natuurlijk," verzekerden ons dr. Win demuller en drs. Verkerk tijdens een on derhoud dat wij met de staf van het Reac torcentrum over dit alles hadden. „Wij zullen haar gaarne hier terugzien, want zij was een van onze meest gewaardeer de medewerksters", beaamde ook ir. J. J. van Rijsinge, directeur van het Reac torcentrum met grote nadruk. Met even grote nadruk wees hij er ons overigens op dat alle hierboven gesigna leerde geruchten over een „atoomongeluk" en „radioactieve besmetting" onzin zijn. „Een ongeval als dit", aldus ir. Van Rij singe, had in ieder ziekenhuis en in elk doorlichtingslokaal kunnen gebeuren. En bovendien hebben wij hier tot. 26 septem ber toen de eerste „lageflux-reactor" critisch werd nog nooit een spoortje radioactiviteit „in huis" gehad. Waarom dit blijkbaar zo onschuldige on geluk dan toch en kennelijk systema tisch doodgezwegen is? „Wij hebben eigenlijk nooit overwogen of wij dit geval al of niet openbaar zouden maken," zegt ir. Van Rijsinge, „onze eerste en enige zorg betrof het welzijn van het meisje Was dat de enige overweging? Of vrees de men wellicht, dat openbaarmaking op nieuw onrust zou zaaien onder het leken publiek, dat het Pettense reactorproject toch al met een wantrouwig oog beziet? Dat populaire wantrouwen mag dan wel licht dom en misplaatst zijn. men kan moeilijk verwachten dat het verminderen zal als men de tegenvallers en ongeluk ken bij zo'n project onder de roos houdt. Integendeel, want dan komen er geruchten, die het gebeurde aandikken en schromelijk uit zijn proporties rukken, met als eindresultaat juist-, die massale onrust, die men te koste van alles vermijden wilde. Ir. Van Rijsinge heeft ons echter beloofd, in overleg met het bestuur van het Reactor Centrum Nederland in de toekomst meer en eerder opening van zaken te doen over eventuele bedrijfsongevallen, èn ir. het be lang van de voorlichting van het publiek, en in dat van het RCN, dat immers bij wil de oncontroleerbare geruchten allerminst gediend is. Pas maandagmorgen stelde zij haar di- trum een annex van het Burgerzieken- Concertgebouw: Vandbag 20 u.: concert „De Stem des Volks". Stadsschouwburg: Vandaag en woensdag 20 u.: Haagse Comedie met „Jaloezie". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 ën 21.15 u, echter vandaag 20 u.: „Liefde en begeerte", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Te jong voor liefde", 14 j. Luxor Theater: Woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „De Woeste Hoogte". Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Perrucha", 18 j. Minerva Theater:'Woensdag en donder dag 20.15 u.: „Ieder meisje weet het", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De zaak MP", a.l. Roxy Theater: Dagelijks (behalve don- derdagavand) 14.30, 19 en 21.15 u.: „Trom melvuur op Monte Cassino", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Woens dag en donderdag 20 u.: „De mummie", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Bloem enheuvel (Overveen): Tot 2 nov. expositie van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks 1017 u. Zon dags 14-17 u. Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10—22 u. Vishal: Tot 31 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 1417 en 2022 u., zondags 1317 u. DIVERSEN Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: lezing prof. dr. M. A. Beek over: „Een ar cheologische reis langs Tigris en Eufraat" (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 14 okt.) DINSDAG 18 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Nacht der vergelding" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel 9.30—12 en 14—16.30 u. WOENSDAG 19 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Nacht der vergelding^ Rex, 20 u.: „Hong-kong affair". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel 9.30—12 en 14—16.30 u. Marktplein, 14 u.: Opening Bimij. Hervormde Kerk, Kanaalstraat, 20 u.: Concert Looft den Heer. DINSDAG 18 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Plaats aan de top". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Katja, de ongekroonde keizerin". WOENSDAG 19 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Plaats aan de top". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Katja, de ongekroonde keizerin". Advertentie De afdeling Dordrecht van het Neder lands klassiek verbond wijdt op donder dag 27 oktober een bijeenkomst aan Home rus. Het bestuur heeft bij deze gelegenheid de leden het genot van een „Homerische sorbet" in uitzicht gesteld, naar het recept van de drank die Circe 3000 jaar geleden maakte voor de makkers van Odysseus Het verdovende middel er in zal echter 1 ontbreken. Advertentie Wij brengen een uitgebreide collectie heren ondergoed in INTERLOCK - HALF WOL en ZUIVER WOL Sterk plat-jaeger pantalon maat 5 3.95 Sterk plat-jaeger borstrok maat 5 4.35 Super dons 3/4 pantalon maat 5 4.95 Super dons singlet k.m. maat 5 4.65 Gemengd wollen pantalon maat 5 8.95 Gemengd wollen borstrok k.m. maat 5 7.95 Voor een goede keus (Van onze Amsterdamse redacteur) De 48-jarige caféhouder H.L. Faessen die twee aapjes als huisgenoten had en met deze dieren een wandelingetje maakte langs de Nieuwe Meer is tijdens dit uit stapje door zijn lievelingen aangevallen. Met ernstige wonden aan nek, handen, ar men en benen moest de man in het Wil- helminagasthuis worden opgenomen. De heer Faessen had sinds enkele ja ren een allerliefst aapje. Pimmie werd als een kind vertroeteld en at aan tafel mee. Enkele dagen geleden bezorgde hij Pim mie een vrouwtje. Voor het eerst nam hij ook Dukkie, zoals het vrouwtje heet, mee op de wandeling. Op het jaagpad langs de Nieuwe Meer wist Dukkie te ontsnappen. Bij zijn po gingen het dier te pakken werd de café houder echter door beide apen Zuiafri- kaanse mona's aangevallen. Zij beten hem in het wilde weg en de heer Faessen moest zich wegens pijn en bloedverlies gewonnen geven. Hij werd naar 't zieken huis gebracht. Politieagenten van het bureau Overtoom wisten later Dukkie en Pimmie in een schuur te lokken, vanwaar zij later door oppassers van Artis zijn overgebracht naar het apenhuis in de hoofdstedelijke dieren tuin. De vijfjarige Joke van der Hoeven in Vreeswijk is in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Het meisje is er in gevallen, terwijl het met een autoped aan het spelen was. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren. In Alblasserdam verdronk een tweejarig jongetje. Het ventje liep in een onbewaakt ogenblik de ouderlijke woning uit en raak te in een sloot, waar een buurvrouw het vond. Nog een half uur is vergeefs gepro beerd de levensgeesten op te wekken De Belgische senator Leemans heeft, zoals bericht is, in het Europese parle ment in Straatsburg verklaard dat in Ne derland een enorm veld me', aardgas, dat een inhoud van 300 miljard kubieke me ter heeft, is ontdekt. De directeur van de Nederlandse Aardoliemaatschappij dr. ir. H. A. Stheeman, heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat op grond van de gegevens van de beide bronnen in Slochteren moet worden ontkend, dat bij dit plaatsje 300 miljard kubieke meter aardgas in de grond zou kunnen zijn. Er bestaat geen mogelijkheid dat het aard gasveld van Slochteren direct zou kunnen samenhangen met dat van Delfzijl, laat staan met een of ander veld in Olden burg (Did.). De maatschappij ontkent niet, dat op andere plaatsen in de noor delijke provincies misschien ook gas zou kunnen zijn, maar dit zouden dan alle maal „bellen" van verschillende grootte moeten zijn. De N.A.M. is contractueel verplicht de staat in te lichten en dit doet zij ook. Er is dus geen sprake van „ont hullingen". Berichten, volgens welke het Nederlandse aardgas al in België door de De raad van Schoondijke heeft besloten de herziening van "iet uitbreidingsplan van deze gemeente op te schorten, omdat Gede puteerde Staten hebben geconstateerd, dat de procedure die sinds 1956 gevolgd is niet klopt met hetgeen de wet voorschrijft. Loco-burgemeester J. de Feyter legde uit, dat in de wet staat dat <"e publikaties, die een onderdeel van de procedure tot vast stelling van een uitbreidingsplan zijn, in een dagblad dienen te geschieden. Begin 1956 besloten B. en W. van Schoondijke om de officiële advertenties te plaatsen in een wekelijks verschijnend nieuws* en adver tentieblad, dat gratis huis aan huis be zorgd wordt in geheel West-Zeeuws- Vlaanderen, zodat alle gemeentenaren de publikaties konden lezen. Gedeputeerde Staten hebben nu bezwaar gemaakt tegen deze gang van zaken. Zij menen dat de wet geweld is aangedaan omdat daarin gespro ken wordt van een dagblad en dat is iets anders dan een weekblad De dagelijks verschijnende Staatscourant, waarin de publikaties ook zijn opgenomen, wilden Gedenuteerde Staten niet aanmerken als een dagblad. De raad van Schoondijke heeft nu be sloten de door Gedeputeerd^ Staten aan gewezen weg te volgen en de gehele „ad vertentiecampagne" in een dagblad te her halen. Nederlandse Aardolie Maatschappij te koop zou zijn aangeboden tegen prijzen die kunnen concurreren met die van het Fran se Saharagas, ontkende de heer Sthee man. De maatschappij is verbaasd over de zeer definitieve mededelingen die sena tor Leemans heeft gedaan. De N.A.M. her innert eraan dat in mei 1959, dus drie jaar na de aardgasboring in Ten Boer met de boring Slochteren werd begonnen. Deze kwam in augustus 1959 in produktie Vervolgens werd in januari 1960 een bo ring in Delfzijl begonnen. Deze kwam in mei 1960 in produktie. Ten slotte is in mei 1960 met de boring Slochteren II aan gevangen. Deze is in september in pro duktie gekomen. Er zijn langdurige pro- duktieproeven verricht. Al deze feiten zijn bekendgemaakt, zodat moeilijk van ont hullingen kan worden gesproken. Er wor den nog boringen verricht in de noorde lijke provincies, waarvan het resultaat moet worden afgewacht. De N.A.M.ziet op dit ogenblik geen reden om enige ver dere mededeling te doen over de aard van het reservoir, noch over de hoeveelheden gas. Er zijn thans maar drie produceren de putten. Proces in Texas Twee Nederlandse zeelieden, de 23-jarige H. J. van D. uit Tilburg en de 21-jarige W. H. H. uit Capelle aan de IJsel die ervan worden beschuldigd op 9 iuni in het haven gebied van Brownsville (Texas) de Ameri kaanse onderwijzer Salvador Loya te heb ben doodgeslagen, hebben voor de districts rechtbank in Brownsville verklaard niet schuldig te zijn. Zij hebben tevens een ver zoek ingediend om een voorwaardelijke straf voor het geval zij schuldig mochten worden bevonden. Daarna is het kiezen van een jury van twaalf man begonnen. Dit zal twee dagen in beslag nemen. Als tolk voor de beklaagden treedt op de in Schiedam geboortige J. Schoenma kers, die nu in Brownsville woont. Ver dediger is Jack Wiech. De beide beklaagden voeren op de Al- blasserdijk van de Holland-Amerika Lijn Zij hebben toegegeven op de bewuste avond met het slachtoffei bier te hebben gedronken. Volgens Van D. raakte hij met Loya slaags toen deze een oneerbaar voor stel deed. H. heeft verklaard Van D in het gevecht te hebben geholpen. Hij ontkent Loya te hebben geslagen. Beiden ontken nen Loya te hebben geschopt of enig wapen tegen hem te hebben gebruikt. (Van onze Amsterdamse redacteur) Niet minder dan 2500 mensen onder wie vele honderden zwarte pieten zullen op zaterdagmiddag 19 november deel uitma ken van een spectaculaire intocht van Sint Nicolaas in Amsterdam, die dit jaar nog omvangrijker wordt dan in de voorafgaan de jaren. Amsterdam dat pretendeert de officiële aankomstplaats van de enig echte, oprechte en waarachtige Sint Nicolaas te zyn, heeft verleden jaar ondervonden dat er kinderen zijn geweest die de „meest Amsterdamse aller bisschoppen en heili gen" temidden van de pracht en praal van de glorierijke stoet niet hebben opgemerkt. Vandaar dat aan de voorbereiding van de aankomst op 19 november een speciale ad viescommissie van jeugdpedagogen in het leven is geroepen, die richtlijnen heeft uit gegeven om te voorkomen dat de gelovigen in Sinterklaas niet worden teleurgesteld. Een van die richtlijnen is dat het aan tal reclamewagens niet meer dan zestien mag bedragen. Voorts krijgt de goede bis schop een opvallender plaats in de stoet door dat men vóór zowel als achter de schimmel Majestuoso tenminste der tig meter ruimte laat en een versterkte lijfwacht zal ertegen waken dat zijna hoog waardige excellentie door opdringende mensen aan het oog van de kinderen langs de weg wordt onttrokken. De stoet wordt zoals gewoonlijk geopend door een rij open en gesloten rijtuigen met hooggehoede stadsbestuurders en andere autoriteiten, gevolgd door tientallen paar den van de hoofdstedelijke ruiterij. Het leger zwarte pieten dat zich tot dusver te voet, per fiets, per bromfiets of per scooter voortbewoog, zal deze maal bovendien de beschikking krijgen over een aantal skel ters, die tevens zullen dienen als rijdende snoepdepots. In opdracht van het Initiatief Comité Amsterdam heeft Hugo de Groot een Sint Nicolaas-mars gecomponeerd. Evert Werk man schreef de tekst. Niet minder dan zestien van Neerlands beste muziekkorpsen waaronder 'n met 250 muzikanten en elf drumbands zul len het feest opluisteren. Sint Nicolaas zal weer onder vreugdeschoten met zijn boot aan de Prins Hendrikkade arriveren. Ver volgens trekt hij door de stad, waarbij de route dezelfde is als in voorgaande jaren' van de Sint Nicolaaskerk bij het Centraal Station via Dam, Munt, Wetering circuit naar het Leidsebosje, waar enkele hon derden Amstei-damse lieverdjes na af loop in de zaal van het AMVJ-gebouw de Sint zullen verwelkomen. Het aantal sollicitanten naar de functie van zwarte piet is weer bijzonder groot ge weest. maar velen moesten worden teleur gesteld omdat Amsterdam sinds enkele jaren een respectabele wachtlijst van zwarte pieten heeft. De opleiding van de diverse lichtingen pieten is reeds begonnen. Zij zullen op de 19de november 1500 kilogram snoep langs de route moeten uitdelen. Hoewel de organisatoren zich hebben verzekerd tegen wettelijke aansprakelijk heid voor ongevallen die bij het strooien van snoep kunnen voorkomen, heeft men het snoep werpen deze maal aan strenge regels gebonden. Zo mogen zuurtjes of toffies slechts over een maximum afstand van anderhalve meter worden weggewor pen en voorts zal het de pieten worden verboden de snoepjes in de hoogte te gooien. Op de middgg van zijn aankomst zal een groot deel van de Amsterdamse bin nenstad voor het verkeer worden afgeslo ten. Voor pers-, t.v.- en filmmensen gelden slechts beperkte faciliteiten en zij zullen zich uitsluitend op bepaalde speciaal ge bouwde platforms mogen bewegen. Van buitenlandse zijde wordt weer gro te belangstelling verwacht, onder andere zullen speciale opnamen voor de Duitse televisie worden gemaakt. Een Engels reis bureau heeft een weekeindereis naar Amsterdam uitgeschreven waarvoor zich reeds tientallen gegadigden hebben opge geven. Tussen de dorpjes Bozem en Rien in Friesland ontdekte een voorbijganger in een bermsloot het stoffelijk overschot van de 71-jarige W. de Jong uit Scharnegou- tum bij Sneek. De man moet vrijdagavond al te water zijn geraakt en verdronken. Doordat hij alleen woonde was in zijn woonplaats zijn verdwijning nog niet ge merkt. Akkoord met Zwitserland. In Bern is een aanvullende overeenkomst tussen Ne derland en Zwitserland ondertekend op de conventie betreffende sociale wetgeving van 28 maart 1958. Door deze overeenkomst verkrijgen Zwitserse onderdanen gelijkheid van behandeling ten aanzien van de toe passing van de Weduwen- en Wezenwet, die het vorig jaar in Nederland van kracht is geworden. Afgetreden. In een bestuursvergade ring van het Instituut voor Toegepast Bio logisch Onderzoek in de Natuur (ITBON) te Arnhem heeft prof. dr. G. A. van Poelje het voorzitterschap neergelegd. Prof. Van Poelje, thans 76 jaar oud. voormalig lid van de Raad van State, heeft het voorzitter schap van dit instituut sinds de oprichting in september 1940 bekleed. De directeur- generaal van de Landbouw, ir. A. W. van der Plassche, heeft prof. Van Poelje na mens minister Marijnen de erelegpenning van het ministerie van Landbouw en Vis serij uitgereikt. Het bestuur benoemde hem tot erevoorzitter en het personeel bood hem een fotoalbum „Twintig jaar" aan. Luchthaven Rotterdam. In september werden via de luchthaven Rotterdam 13.427 passagiers vervoerd, tegenover 5.234 in september 1959. Voor de heliport waren deze aantallen respectievelijk 513 en 445. Ook het goederenvervoer vertoont een stijging, 591.314 kg in september dit jaar tegenover 309.376 vorig jaar. Raadsheer. Tot raadsheer in het ge rechtshof te Leeuwarden is benoemd mr. R. Heeg, advocaat en procureur en kanton- rechter-plaatsvervanger te Amsterdam, wonende te Naarden. Actie per telefoon. Sinds zondag avond heeft de Delftse Studentenraad een nieuw element in d'e campagne- tegen de invoering van artikel 60 van de Wet op 't Hoger Onderwijs. Wie een bepaald num mer draait in Delft zowel als in Leiden krijgt een liedje te horen tegen art. 60 ge componeerd en gezongen door Hans Swel- heim, een der medewerkers van het Delft- se Studentencabaret. De telefoondienst verleende medewerking. Schaking. Op verzoek van de ge meentepolitie van Veendam heeft de rijks politie in Smilde (Dr.) een inwoner van Oosterwolde (Fr.) aangehouden, die ver dacht wordt van schaking van een minder jarig meisje. De man is naar Veendam overgebracht. Boerderybrand. De boerderij van de heer A. S. Vos in Nieuwolda is vannacht in brand geraakt door broei van graan. Een stier kwam om, maar vier veulens konden worden gered. De hele voorraad graan, de opbrengst van ongeveer 80 ha, brandt nog steeds. Men denkt dat het wel enige dagen zal duren, voor het graan uitgebrand is. Verscheidene landbouwmachines gingen verloren. Belangrijke gift. Het Nederlands Steunfonds voor de Nederlandse Antillen heeft van Prinses Wilhelmina een belang rijke bijdrage ontvangen voor de inzame ling ten behoeve van de slachtoffers van de orkaan „Donna" op het eiland St. Maarten. Gezantschap. In de republiek Cyprus is een gezantschap der Nederlanden, met zetel te Beiroet, ingesteld. Dr. A. H. Phil- lipse, gezant te Beiroet, is tevens benoemd tot gezant in de republiek Cyprus. Dodelijke val. De 78-jarige mevrouw G. A. DorsmanBone is in het Wilhelmi na gasthuis overleden aan de gevolgen van een val van de trap in haar woning aan de Allard Piersonstraat in Amsterdam. Zij viel vrijdag achterover naar beneden en liep een schedelbasisfractuur op. Arm afgerukt. Een 38-jarige fabrieks arbeider C. G. Verkerk uit Amsterdam is in een bandenfabriek aan de Westhaven weg met een arm bekneld geraakt in een zogenoemde bias-cutter. De arm werd ver brijzeld en afgerukt. Het slachtoffer is in het W.lhelminagasthuis opgenomen. In een café in Rotterdam-Noord heeft «e politie een 27-jarige los arbeider gearres teerd die zich een week geleden onder be dreiging van een luchtdrukpistool aan een 13-jarig meisje heeft vergrepen. Dit ge beurde in de woning van zijn schoonzus ter, waar de man kwam, omdat hij meen de daar zijn vrouw te vinden. Het meisje was alleen thuis om op de kinderen te passen. De man is al meermalen wegens ge weldpleging met de politie in aanraking geweest. Het KNMI deelt mede: Een omvangrijk regengebied boven Duitsland heeft zich wat naar het noordoosten verplaatst, even als de depressie die de regen veroorzaakt. Tegelijkertijd draaide de wind boven Ne derland in de hogere luchtlagen naar het westen, waardoor ons land weer binnen het bereik van de oceaandepressie is ge komen. In de afgelopen nacht al drong een regengebied via Engeland naar onze omgeving door. Ook het front van een depressie ten zuidwesten van Ierland kan morgen passeren, zodat het weer een wisselvallig karakter behoudt, waarbij ook enkele opklaringen zullen voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen Duiten- en oinnenland ff au gisteren Neerslag laatste 4 uur Woensdag 19 oktober Zon op 7.11 uur, onder 17.38 uur. Maan op 5.38 uur, onder 17.30 uur. Maanstanden 20 okt. 13.03 uur nieuwe maan. 27 okt. 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 oktober Hoog watei 2.16 en 14.36 uur. Laag water 9.09 en 22.24 uur. Woensdag 19 oktober Hoog water 2.51 en 15.08 uur. Laag water 10.49 en 23.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Hoogste kantoorgebouw. Burgemees ter jhr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht heeft het startsein gegeven voor de bouw van een kantoorgebouw in het centrum van de stad. dat 64 meter hoog wordt. Het gebouw zal door een speciaal bouwsysteem reeds het volgend jaar gereed zijn. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regenbui regen regen half bew. regen regen regen regen geheel bev regen geheel bew regen zwaar bew half bew. regen regen mist mist mist onbewolkt onbewolkt regen zwaar bew. regen regen half bew. onbewolkt zwaar bew regen mist licht bew half bew. onbewolkt geheel bew onbewolkt onbewolkt z zzw zw zzw zzw zw zw z no no n n zzo z zzw zzw zw zzo ozo a 8 13 13 12 11 12 11 12 11 4 6 2 8 12 7 12 9 14 16 windst. 10 nnw 17 w 8 zzw 8 wzw 5 zzo 6 zzw 9 zo 17 w 8 windst. 8 w 16 n windst 18 ono 17 windst. 17 windst. 20 windst. 22 S 2 6 5 3 2,5 4 1 1 0 0 0 7 0 1 0,6 0 0,5 0 0 0 0 22 2 4 2,3 0 0 3,1 0 5,5 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2