OMzewomsM&rn» Twee liberale Britse kranten houden op te verschijnen Conferentie over het rapport „De hervorming van de onderneming" BONN REMT GEESTDRIFT VOOR TOPOVERLEG AF Concurrentie tussen erfgenamen leidt vaak tot versnippering Adenauer wil grondslag voor gesprek in Moskou laten voorbereiden Amerika neemt Afrikanen uit Rusland op Aanbevelingen gedaan om ongewenste splitsing tegen te gaan Washington hervat hulp aan Laos News Chronicle Vragen over rapport- Langemeyer inzake directeur Faunabeheer Militaire hulp bij aardappeloogst urgent 4 Vrees voor koehandel Enige mogelijkheid Westelijk vooroverleg Negerstammen in beroering door politieke terreur Jongenstrui 7 jaar nÜ 9#^^ SPLITSING BOERENBEDRIJVEN Vier Fransen veroordeeld Toch radio-actieve afval in de Middellandse Zee? Zonder waarschuwing Dickens en Shaw Dr. Wiarda Beekman Stichting DINSDAG 18 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent) BONN Alle tekenen wijzen er op dat bondskanselier Adenauer westelijke pogin gen tot het houden van een topconferen tie met de Sovjet-Unie deze maal niet zo als in het afgelopen voorjaar openlijk zal kunnen veroordelen. Wel ondernam Bonn een vriendelijke poging om te voorkomen dat het Westen zich hals over kop in een nieuw debat met Kroesjtsjev zal storten. Het lijkt er op alsof Adenauer de rem op het westelijke topoverleg-karretje dat door de Britse premier Macmillan en de beide Amerikaanse presidentskandidaten Nixon en Kennedy van stal is gehaald, nu reeds in werking wil stellen. De Westduitse regeringsperschef Von Eckardt deed dat gisteren op een pers conferentie als volgt: 1. Hij legde de na druk op de zorgvuldige voorbereiding, no dig voor het tot een topconferentie met de Russen zou komen. Die voorbereiding houdt zijns inziens niet slechts in dat Frankrijk, Groot-Britannië en de Verenig de Staten het, samen met de Bondsrepu bliek, onderling eens moeten worden, maar ook dat het Westen en de Sovjet- Unie de grondslagen moeten vaststellen waarop de topconferentie van de vier re geringsleiders kan bouwen en waardoor zoal niet succes dan toch een redelijke kans van slagen wordt verzekerd. Dat komt neer op diplomatiek contact te Mos kou met Kroesjtsjev en de zijnen. 2. Von Eckardt kantte zich namens de regering-Adenauer tegen een topconferen tie over de kwestie Duitsland en het pro bleem Berlijn alleen. Beide vraagstukken, zo zei hij vormen niet de oorzaak van de politieke spanningen, zij zijn de uitdruk king van die spanning. Men moet ze dus oplossen in het geheel van de verhouding tussen Oost en West. Met deze beide Westduitse principes ge wapend zouden Macmillan en de zijnen te Moskou zeer zeker weinig geestdrift voor een topconferentie ontmoeten. De Russen zullen niet willen afzien van een topcon ferentie-show en evenmin zullen zij de kans willen laten voorbijgaan om de kwes tie Berlijn los van de ontwapeningsproble- matiek te berde te brengen. Hoe onaangenaam zo'n topconferentie over de eenwording van Duitsland en de kwestie Berlijn ook voor Bonn zal zijn, het begint er toch op te lijken dat het zover zal komen, zo menen diplomatieke kringen in de Westduitse hoofdstad. Dat houdt volgens Westduitse politieke waar nemers het gevaar in van een koehandel over de Westberlijnse vrijheid, en van een ruil van concessies. Het brengt het voor deel mee dat men de Russen aan de con ferentietafel heeft en ze dan kan pogen te binden aan allerlei overeenkomsten het geen echter, volgens de Duitsers, onher roepelijk gepaard zal gaan met een wes telijk toegeven in Berlijn, mêt een nei ging tot het compromis waar geen com promis mogelijk is: West-Berlijn en de vrijheid van zijn bevolking. Ondanks deze ernstige bezwaren kan Bonn er niet onder uit nu behalve Mac millan ook Kennedy en Nixon zich voor topoverleg hebben uitgesproken. Boven dien hebben Macmillan en Nehroe Ade nauer duidelijk gemaakt dat er reden is tot bezorgdheid over de politieke situatie in de wereld. Voor Bonn is de beslissen de vraag: hoe valt het ijveren van Mac millan voor een nieuw topoverleg met de Russen te rijmen met het standvastig blij ven van het Westen in West-Berlijn. als de grondslag van de westelijke houding de vrijheid der Berlijners van tevoren vaststaat en van tevoren eveneens vast- dr. Konrad Adenauer staat dat de Russen die grondslag niet aanvaarden? Vandaar de uitgesproken vrees voor gevaarlijke westelijke compro missen op een nieuwe topconferentie. Te rug kan ook Adenauer echter niet meer, na de pleidooien van Macmillan, Kenne dy en Nixon en na het gebeuren in New York, dat volgens velen ook te Bonn nog maar een vorm van overleg met Kroesjt sjev overlaat: een topconferentie. Kroesjt sjev is ten slotte de man die de touwtjes van West-Berlijn in handen heeft, zo wordt hier terdege beseft. Te Bonn is officieel niets bekend over plaats en datum van een nieuwe bespre king tussen Adenauer en Macmillan, die de bondskanselier vorige week heeft inge licht over zijn persoonlijke indrukken van de UNO-Assemblee in New York en waar schijnlijk ook over de noodzaak van een nieuw persoonlijk gesprek tussen beiden. Von Eckardt zei, dat indien het tot een conferentie komt van de regeringschefs van de zes E.E.G.-landen. een bespreking tussen Macmillan en Adenauer of tussen Macmillan, Adenauer en De Gaulle zeker gewenst zou zijn. Volgens deze Westduit se woordvoerder staat alleen de vergade ring van de NAVO-ministers in december te Parijs vast. Men gelooft te Bonn dat er naarstig gewerkt wordt aan het tot stand komen van een bijeenkomst van de regeringsleiders van Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Nederland, België en Luxem burg, waarop in het bijzonder de Franse plannen inzake Europese integratie en de NAVO-reorganisatie ter tafel zouden moeten komen. Een dergelijke Europe se conferentie voor half december wordt te Bonn roet instemming tegemoeigezien. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in de tijd van ongeveer een jaar om streeks honderd Afrikaanse studenten, die in de Sovjet-Unie of andere communisti sche landen studeerden doch daar spoedig genoeg van kregen, aan studiemogelijk heden in Amerika geholpen. Bovendien zijn er in de Sovjet-Unie nog een aantal Afrikaanse jongeren die vermoedelijk ook in Amerika willen studeren en zij zullen eveneens worden geholpen. De meeste studenten hebben klachten over de politieke scholing. Deden zij niet ijverig genoeg mee, dan werden hun ver- blij fstoelagen verminderd. Anderen heb ben verklaard dat zij gescheiden waren gehouden van de overige, niet-Afrikaanse, studenten. Weer anderen vinden onderwijs, huisvesting en voeding in Rusland bene den peil. MAKOERDI (Nigerië) (UPI) Gisteren ontstond er een massale volksverhuizing van de Foelani-stam in de provincie Tiv (Noord-Nigerië), die uit haar woongebieden wegtrok naar veiliger oorden. De wégen in Tiv waren geheel versperd door de grote kudden die de Foelani met zich mee voer den. Deze stam bezit ongeveer tachtig per cent van alle nomadenkudden in het land. Sinds augustus j.l. zijn 35 stamleden ge dood in een onderlinge krijg met andere inheemse volken. Ongeveer 5000 mensen bevinden zich nog in de gevangenis. On danks het feit, dat de politie beweert de toestand meester te zijn, komen er nog voortdurend berichten binnen over dorpen die in brand staan, of zijn overvallen door plunderende benden. De stammenkrijg is ontstaan uit de poli tieke onrust welke een gevolg was van de verkiezingen van vorig jaar. De Japanse socialistische partij heeft haar leider Inejiro Asanóema; die door een student om het leven is gebracht, herdacht. Tijdens zijn herdenkingsrede kon de secretaris-generaal van de par- rij, Eda (rechts), zijn tranen niet be dwingen. Links de weduwe, mevrouw Asanóema, met haar dochter Kinuym. Advertentie Alleen geldig woensdag 19 okL a.s. 100°^ wol grote steek gestreept en effen multicolours en uni GROTE MARKT 1-7 HAARLEM De werkgroep agrarisch erfrecht van het Landbouwschap heeft een onderzoek inge steld naar de splitsing van landbouwbe drijven. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen dat de splitsing haar oorzaak voornamelijk vindt in concurrentie tussen in de land- en tuinbouw werkzame erfge namen en minder in financiële motieven. Aanbevelingen worden gedaan om ver snippering van bedrijven tegen te gaan. De werkgroep heeft commentaar gege- WASHINGTON, (Reuter) De Verenigde Staten zullen de militaire hulp aan Laos hervatten, zo heeft het State Department meegedeeld. Het program is een dag of tien buiten werking geweest wegens de verwarde toestand in Laos. In die tijd heeft de Sowjet-Unie volgens het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken hulp aangeboden aan de neutralis- tische premier, prins Soevanna Phoema. VIENTIANE, (Laos), (AFP) De Lao- tische nationale vergadering heeft premier Soevanna Phoema speciale volmachten ver leend om hem in staat te stellen „het hoofd te bieden aan dringende problemen, die zich voornamelijk op financieel terrein voordoen". De prins heeft blanco volmacht gekre gen om leningen aan te gaan, die nodig zouden kunnen zijn om de nationale begro ting in evenwicht te brengen. Het besluit zou een gevolg zijn van de thans herroe pen Amerikaanse beslissing, de financiële hulp aan het Laotische leger op te schor ten. PARIJS (UPI) Een Parijs hof heeft maandag vier Fransen veroordeeld wegens belediging van het staatshoofd. Het zijn: Pierre Sidos, de directeur van het rechtse weekblad „Jonge Natie", die bij verstek werd veroordeeld tot vijftien dagen ge vangenis en duizend (nieuwe) franc boete. Dominque Venner, een werknemer van Sidos, eveneens voortvluchtig, werd bij verstek tot vijftien dagen gevangenisstraf veroordeeld en tot een boete van 500 (nieu we) franc. Twee mannen die hem geholpen hadden blaadjes met vijandige teksten op ge bouwen te plakken, werden elk veroor deeld tot 500 (nieuwe) franc boete. Zij wa ren wel ter zitting aanwezig. NICE (Frankrijk) (UPI) Functiona rissen van de havendienst te Nice gelo ven, dat de Franse regering gereed is om radio-actieve afval in de Middellandse Zee te storten. Zij menen dit te moeten opmaken uit het plotselinge vertrek van het schip „Leonor Fresnel", dat in dienst staat van de Commissie voor kern-ener gie. Het schip had een bijzonder grote sein- boei aan boord. Naar verluidde zou de „Leonor Fresnel" de boei ergens in het gebied tussen de Riviera en Corsica gaan meren. (Van onze correspondent) LONDEN. Het was maandag een zwar te dag voor Fleetstreet, het centrum van de Britse journalistiek. Twee bladen met een grote liberale traditie, het ochtendblad News Chronicle en het avondblad The Star, beide van dezelfde uitgeefster, zijn zonder voorafgaande aankondiging ver dwenen. Drieduizend journalisten en druk kers en ander technisch personeel zijn zon der werk gekomen. De News Chronicle is overgenomen door door Lord Rothermere's conservatieve dagblad Daily Mail en de Star door de Evening News, het avondblad dat eveneens Rothermere's eigendom is. Aangezien de News Chronicle en de Daily Mail politiek water en vuur waren, heeft de overneming louter technische en geen redactionele be tekenis. De gebouwen der drukkerijen gaan in Rothermere's bezit over en de namen van de News Chronicle en de Star zullen voortgezet worden als ondertitels van de Daily Mail en de Evening News, met het enige doel om vroegere lezers van de verdwenen bladen te lokken. Voor de democratische meningsuiting is deze gang van zaken hoogst bedenkelijk, zoals dat ook in het verleden het geval was toen hele reeksen bladen door concurren ten werden opgekocht. Noch de laatste editie van de Star van maandagavond noch die van de News Chronicle van maandagochtend bevatten een letter over de opheffing. Het was echter reeds lang bekend dat het deze bladen financieel niet voor de wind ging omdat ze het niet konden bolwerken tegen de miljoenenoplaag van de twee populaire bladen, welke de Britse dagbladpers de laatste jaren hoe langer hoe meer zijn gaan beheersen, namelijk Beaverbrook's Daily Express en de Daily Mirror van Ce cil King, die beide dagelijks met meer dan vier miljoen exemplaren uitkomen. Een oplaag onder de twee miljoen is in Groot-Brittannië weinig lonend. De plot selinge verdwijning van de beide liberale kranten the Guardian is thans nog het enige liberale blad, een krant van de aller hoogste kwaliteit, welke echter verder af staat van het radicaal-liberalisme dat in de News Chronicle nog altijd een stem vond is een diep ingrijpende gebeurte nis in de Britse persgeschiedenis. Er heer ste dan ook in Fleet Street een rouw- stemming. De ontslagenen kregen twee weken sala ris, één week vakantietoeslag, alsmede voor elk dienstjaar nog een week salaris. De secretaris van de Britse journalisten unie heeft verklaard dat dit de schamelste vergoeding is. welke ooit in soortgelijke gevallen in Fleetstreet is gegeven. Er wordt geen koopprijs vermeld, maar al gemeen wordt als het bedrag dat Rother- mere heeft betaald, de som van vijftien miljoen gulden genoemd. Van de zijde van de directie van de News Chronicle en Star werd verklaard dat het besluit tot ophef fing genomen is wegens de stijgende kos ten. De bladen werkten de afgelopen jaren met verlies. Grimond, de voorzitter van de liberale partij, verklaarde dat het tragisch is, dat juist op dit ogenblik dat het libera lisme alom herleeft, dit radicale geluid is verdwenen. De News Chronicle was de voortzetting van de Daily News, die in 1846 was opge richt, en Charles Dickens tot hoofdredac teur heeft gehad. In 1930 smolt de Daily News samen met de Daily Chronicle en kreeg toen zijn huidige naam. De Star werd in 1888 door de Ierse jour nalist Ton O'Connor opgericht en had Ber nard Shaw onder zijn eerste medewerkers. In een week tijd zijn er thans drie Britse bladen verdwenen. Het derde is het zon dagsblad Empire News. Op 1 januari zal er echter een ernstig en gedegen blad bij komen. namelijk de Sunday Telegraph, een uitgave van Lord Camrose's conser vatieve Daily Telegraph. Het is gebleken dat in Groot-Brittannië de behoefte aan goede opiniebladen, waaronder politieke weekbladen, toeneemt, maar aan de andere kant ook aan bladen van het lichte genre. nnd tf/yitff A De News Chronicle schijnt tussen twee stoelen te zijn gevallen. De News Chronicle had een oplaag van 1.162.194 (de Daily Mail 2.065.643). De Star had een oplaag van 758.488 (de Evening News 1.169.698). Het curatorium van de Dr. Wiardi Beek man Stichting heeft in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam het in 1959 verschenen rapport van de stich ting over „de hervorming van de onder neming" besproken. Drie inleiders hiel den een betoog aan de hand van een aan tal stellingen, die zij hadden ingediend. De heer A. A. van Ameringen sprak over „de machtspositie van de particulie re onderneming", en zei dat in de toene mende mate zowel de kapitaaldistributie als de distributie van het ondernemersini tiatief niet langer gericht is op de optima le aanwending, doch op de maximale machtspositie. De consequenties hiervan zouden in de eerste plaats liggen op het gebied van de produktiviteit met een ver zwakking van de prikkels tot inspanning. Hij wees voorts op de factoren, die over heidsbemoeiing belemmeren. De overheid komt daardoor des te gemakkelijker tot een passieve aanvaarding, omdat de machtsposities evenzovele pressuregroups vertegenwoordigen, waarin zowel de on dernemer als de arbeiders kunnen mee spelen. Mr. M. van der Stoel sprak over „De behartiging van de bij de onderneming be trokken belangen". In zijn toelichting meende hij in het instituut „raad van com missarissen" een drietal typen te mogen onderscheiden. In de eerste plaats de on bekwame en onbenullige commissarissen, in de tweede plaats en dat was zijns in ziens de grootste groep de commissa rissen, die zozeer met andere taken of an dere commissariaten zijn belast, dat zij nauwelijks voldoende tijd hebben om aan de venn otschap aandacht te schenken. En in de derde plaats de commissarissen, die tijd hebben en genegen zijn tijd en werk kracht ten dienste van de vennootschap te stellen. Hij steunde het deel van het rap port waarin wordt bepleit, dat de hervor ming van de onderneming het best kan worden geeffectueerd, door de raad van commissarissen om te vormen tot een tri partite orgaan, waarin de vertegenwoor digers van algemeen belang en consumen tenbelang, van werknemersbelang en van kapitaalverschaffersbelang met gelijke sterkte zitting hebben. Prof. dr. P. Sanders .lichtte een vijftal stellingen toe over „püblikatieplicht van en controle op de onderneming". De be- bestaande voorschriften in onze wet op de n.v.'s achtte hij onvoldoende. Een bepa ling in het ontwerp Meijers met nadere voorschriften voor de inrichting van de ba lans en verlies- en winstrekening vond hij reeds een verbetering, men zal het echter niet kunnen stellen buiten een orgaan, dat belast is met toezicht op de naleving der voox-schriften. Daardoor ware in het leven geroepen een klein instituut, geassisteerd door deskundigen, dat de minister advi seert over aanvulling of wijziging van de bij Algemene Maatregel van Bestuur daar voor te stellen voorschriften en ook om trent de inrichting van het prospectus zul len voorschriften gegeven dienen te wor den. Een aantal sprekers leverde discussie bijdragen. Onder anderen wees prof. dr. G. M. Verrijn Stuart erop, dat machtspo sitie van grote n.v.'s nog geen concurren tiestrijd behoeft uit te sluiten. Hij was ge troffen door de tirade in het rapport, dat de raad van commissarissen zich steeds meer ontwikkelt tot een raad van beheer en zijn toezichthoudende functie steeds meer uit het oog verliest. Spreker zei geen enkele vennootschap te kennen, waarin de toezichthoudende functie niet intensief is, al wil hij niet ontkennen dat er in deze ra den geen vex-betering mogelijk zou zijn. ven op hetgeen de commissie uitgifte do meingronden (commissie-Hofstee) in haar i-apport heeft gesteld over het agrarisch erfrecht en de invloed daarvan, op de splitsing van bedrijven. De commissie- Hofstee was tot de conclusie gekomen dat het ontstaan van te kleine boerenbedrij ven in ons land vermoedelijk vooral moet worden toegeschreven aan de splitsing bij vererving. De werkgi'oep agrai'isch erf- recht van het Landbouwschap heeft een enquete hierover onder het notariaat inge steld, waaraan 167 notarissen en kandi daatnotarissen hebben meegewerkt. Gecon- cludeei'd wox'dt dat het bestaande ex-frecht het notariaat en de rechterlijke macht vol doende mogelijkheden bieden om land bouwkundig ongewenste gevolgen van de splitsing te vermijden maar dat belang hebbenden hierbij niet altijd medewerking verlenen. Het zijn vooral de boedelscheidingen, die het latente gevaar van splitsing der be drijven inhouden, doordat zich daar het voornaamste motief voor splitsing: concux-- x-entie tussen in de landbouw werkzame ei-fgenamen, het krachtigst voordoet. Tes tamenten dienen maar zelden om bedi'ijfs- splitsing te bewex-kstelligen. De financiële moeilijkheden bij onge deelde overneming van het bedrijf door een van de kindex-en zijn theoretisch groot, maar in de praktijk blijkt toch vaak, dat waar een wil is ook een weg wordt ge vonden. Van de 167 aan de Enquete deel nemende notai-issen en kandidaat-notaris sen heeft 69 percent zich uitgesproken voor een wettelijke x-egeling van aanspra ken van kinderen, die zonder loon in het ouderlijk bedrijf hebben gewerkt (uitge steld loon). De werkgi-oep behandelt in haar rapport vervolgens de vi-aag of wettelijke voorzie ningen nodig zijn. In de in het nieuwe burgerlijk wetboek voorkomende wijzigin gen der huidige wetsbepalingen ziet zij een bijdx-age in de strijd tegen de te kleine bedi'ijven, maar zij vindt het niet gewenst dat die wijzigingen al voor het van kracht worden van het nieuwe bux-gex'lijk wetboek in wex'king treden. Wat wettelijke voorzieningen buiten het burgerlijk wetboek betreft: met de com missie Hofstee verklaart de wex-kgroep zich tegen het denkbeeld, naast boedel scheidingen ook testamenten aan toetsing door de Gi'ondkamer te onderwerpen. De commissie Hofstee heeft in een dergelijke toetsing een ex-nstige ingreep in de wils beschikking van de erflater gezien. Landbouwkundige toetsing van boedel scheidingen door de commissie-Hofstee wel het overwegen waai-d geacht wordt door de werkgx-oep ook afgewezen, een dergelijke contx-ole zou het laten voortbe staan van de onvei'deeldheid in de hand werken, met als nadelig gevolg o.m. ver hoogde kans op onenigheid tussen de geno ten. Van repressieve contx-ole door de rechter is de wex-kgroep evenmin voor standster: de gedachte, aan erfgenamen de bevoegdheid te geven zich met een vor- dei-ing tot vernietiging van de mede door hen aangegane boedelscheiding tot de x-ech- ter te wénden, moet sterk worden afge raden. Overwogen zou kunnen worden, de rech ter de wettelijke bevoegdheid te geven de gi-ondkamerpx-ijs voor de bij boedelschei ding betx-okken partijen bindend voor te schrijven. Veelal houdt men zich al aan die prijs, maar waar zij wordt overschre den ti-eedt in vele gevallen tevens be- drijfssplitsing op. Door aanvulling van het huidige burgerlijk wetboek zou deze wijzi ging reeds nu kunnen woi-den geïntrodu- Het Tweede-Kamei'lid de heer Bakker (C.P.N.)'heeft aan de minister van land bouw en visserij de volgende schriftelijke vragen gesteld: Kan, nadat de minister in zijn antwoord van 12 augustus 1960 op vragen van de heer Borst medegedeeld heeft het rapport- Langemeijer inzake de directeur Fauna beheer nog niet openbaar te willen ma ken, aangezien hij de bestudering en overweging van het rappox-t nog niet had voltooid, uit het in de staatscourant van 29 september bekendgemaakte buitenge wone verlof en eexvolle ontslag aan de directeur Faunabeheer wox-den opgemaakt dat de minister thans met deze bestude ring en overweging gereed is? Zo ja, is de minister dan thans bex-eid aan het eerder gedane verzoek van de heer Borst tot openbaarmaking van het rapport, althans overlegging aan de ka mers, te voldoen? Wil de minister bij het overwegen van dit verzoek in ogenschouw nemen, dat in verscheidene persorganen beschouwingen over een en ander zijn verschenen, die de belangstelling van het publiek hebben gewekt, o.a. een van de hand van de se cretaris-generaal van het departement van landbouw? Is de minister niet van mening, dat on der deze omstandigheden het publiek en in ieder geval de kamers, recht hebben op kennisneming van de feiten? Worden niet op zeer korte termijn mili tairen beschikbaar gesteld om te helpen bij de aardappeloogst in Zeeland dan zullen ongeveer 3000 hectaren kleiaardappelen verloren gaan. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft maandag de minister van Landbouw en Visserij telegrafisch zeer dringend ver zocht al het mogelijke te willen doen opdat de minister van Defensie binnen enkele dagen militaix-en beschikbaar stelt als hulp- kx'achten bij de aardappeloogst in Zeeland. Verleden week heeft het Landbouwschap de minister van Defensie reeds vei-zocht militaire voor het aardappelrooien be schikbaar te stellen. Men heeft echter nog geen reactie ontvangen en gevreesd wordt dat als gevolg van de aanhoudende regen val van de afgelopen weken drieduizend hectaren aardappelen vex-loren gaan als niet spoedig tot rooien van deze percelen woi-dt overgegaan. ceerd. Weliswaar kan de genoemde mo gelijkheid ook zonder wetswijziging verwe zenlijkt worden maar men mag niet vex-- wachten dat van deze verscholen liggende mogelijkheid genoegzaam gebruik zal wor- den gemaakt. De werkgroep stelt verder voor, dat aan de Grondkamers wordt opgedragen de wet telijke prijs op verzoek mee te delen aan belanghebbenden, wanneer deze tot boedel scheiding willen overgaan. Op het ogen blik mogen de Grondkamers dat, ingevol ge een aanschrijving van de minister van landbouw niet doen. Om toch de prijs aan de weet te komen doet men nogal eens een verzoek tot het houden van een pu blieke veiling, die dan uiteraard, als het resultaat van de taxatie bekend is, niet doorgaat. Om versnippering van bedrijven tenge volge van de werking van het erfrecht in ruil- en hex-verkavelingsgebieden tegen te gaan beveelt de werkgroep een px-oef aan met het Zwitserse stelsel, waai'bij de overheid ruilverkavelingssubsidies in ge val van bedrijfssplitsing kan tex-ugvorde- ren. Als voordeel van dat stelsel ziet zij o.m., dat de rechtshandelingen, die de splitsing teweegbrengen, enkel een finan ciële aanspraak van de ovexTxeid opleve ren en niet nietig of strafbaar zijn. Op tal van plaatsen in ons land ver trouwen verwanten en verloofden van militairen in Nieuw-Guinea, Suriname recht, waar dez en de Antillen hun Kerstgroeten aan de geluidsband toe. Zo ook in het protestants rrvli'aii lchilis in n i e foto werd ,:e.n

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4