BIMIJ - schakel tussen en middenstander in fabrikant IJmond Negentig stands delen tesamen vierkante meter vierduizend Koninkrijkszaal Jehovah's Getuigen geopend Vergadering Witte Kruis: weinig belangstelling Havenberiehten Morgen officiële opening Magie vaak ten onrechte niet als religie erkend Ruziezoeker ernstig door messteek gewond 5 Concentraten kunnen als scheepslading gevaar opleveren Nu weer drie veilingen in Beverwijk Examens Posities sleepboten van Bureau Wijsmuller Vijftigste na-oorlogse schip voor Van Nievelt Wasmachines - Centrifuges dfc^Vxl eiex* Conflict in Amsterdamse haven komt voor een scheidsgerecht Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek DINSDAG 18 OKTOBER 1960 Een van de deelnemers, die met een grote ladder sjouwde, vertelde dat hij /elf zo nieuwsgierig was naar datgene wat er straks, wanneer de zevende Beurs van de Industrie en de Middenstand in de IJmond (BIMIJ) geopend wordt, te zien zal zijn. Van de wir-war van draden en latten kon men een paar dagen geleden, ja zelfs tot vanmorgen, niet veel wijzer worden. Een paar vluggerds hadden hun stands al vorige week vrijdag overeind staan, maar het is gerecht vaardigd te veronderstellen, dat zij een behoorlijke routine in het opbouwen hebben doordat zij veel tentoonstellingen en beurzen in ons land bezoeken. Met de deelnemende meneer zijn wij het eens, dat de opbouw zijn eigen bekoring heeft, want niemand van de vele schilderende en timmerende lieden weet wie wie is en wat wie vertegenwoordigt De heer H. L. Hirschfeld, de directeur van de ORBETO te Amsterdam, die de tentoonstelling heeft georganiseerd in opdracht van het comité, dat van de opbrengst een Apostolische kerk te IJmuiden wil bouwen. Hij bekijkt hier samen met zijn secretaresse, mejuffrouw Ria Aartsentuin, de plattegrond van de tentoonstelling. De Franse illusionist Freddy Fah aan het werk. Hij zal elke dag in de BIMIJ te zien en te bewonderen zijn. Het geharrewar voor de opening is mees- lal groot. Natuurlijk heeft iedereen een plattegrond, maar soms blijkt na enige na beschouwing of bij nader inzicht, dat een paar stands bijvoorbeeld te dicht bij el kaar in de buurt staan (op het laatste nippertje heeft zich nog een huurder ge meld). Dat ondervond met name het be stuur van de afdeling Velsen- Beverwijk van de Nederlandse Vereniging tot be scherming van Dieren (die elk jaar dat er een BIMIJ wordt gehouden gratis een stand krijgt). Eerst zou de stand dicht bij de ingang ingericht kunnen worden, doch omdat er daar al een paar liefdadigheids instellingen hun tenten zouden opslaan, is men gaan spreiden. Zeer terecht overigens. Eén man en een juffrouw worden slechts wijs uit al dat geloop, gevraag en getele foneer. Dat zijn de heer H. L. Hirschfeld en mejuffrouw Ria Aartsentuin uit Amster dam. De eerstgenoemde is de organisator van de zevende BIMIJ. Hij is een bedrij vig man, die als directeur van het bureau ORBETO te Amsterdam zijn eigen opvat ting over zo'n tentoonstelling van de mid denstand heeft. Die opvatting respecteert men gauw, als men weet dat hij al dertig ;aar „in het vak is". Van deze tentoon- telling, die morgen om drie uur voor het )ubliek haar poorten opent, zegt hij: „De- ;e BIMIJ is anders dan in vorige jaren. 'Ju wil de beurs een bron van voorlichting voor het (kopende) publiek zijn en een schakel tussen de fabrikant of importeur en de middenstander". Daarbij gaat de heer Hirschfeld uit van de gedachte, dat de fabrikant de beste voorlichting kan geven over de artikelen die te koop zijn. De praktijk van deze voorlichting betekent, dat de standhouder de naam en het adres van de midden stander in de IJmond noemt, waar het be treffende artikel te koop is. „Het doel is, dat deze beurs blijft nawerken bij de plaat selijke middenstand", zo zegt de heer Hirschfeld. Bewust heeft hij daarom wil len voorkomen, dat deze zevende BIMIJ een „overdekte markt" wordt, waar vele middenstanders handel aan het drijven zijn. Eerlijk bekent hij, dat dit uitgangs punt hem vele moeilijkheden van de zij de der detaillisten heeft bezorgd. „Sommi ge middenstanders hebben de fabrikant op gebeld om te zeggen dat de BIMIJ niks is". Circa negentig standhouders zullen dit jaar de BIMIJ met een oppervlakte van vierduizend vierkante meter bevolken. De meeste deelnemers zijn fabrikanten, groot handelaren en importeurs. Daarnaast is een aantal middenstanders vertegenwoor digd. „Eigenlijk", zo zegt de heer Hirsch feld (terwijl hamergeklopper ons gesprek stoort), „zou ik de naam van BIMIJ pre cies willen omschrijven door „Beurs van de Industrie voor de Middenstand in de IJmond". Uiteraard hebben diverse charitatieve in stellingen hun plaatsje om niet toegewezen gekregen. Daar zijn onder meer de stich ting Radio Uitzending Amateurs voor Zie kenhuizen (RUAZ), de Dierenbescherming, de paters Oblaten (die werken voor de missie naar de Noordpool) en de Tunnel boys, de groep jongelui, die zich in hun vrije tijd nuttig weten bezig te houden. Verder hebben een stand de TBC-bestrij- ding, het produktschap voor Pluimvee en Eieren, het Sanatorium te Davos, de Be scherming Bevolking, de stichting „150 jaar Blikconserven" en een omroepvereni ging. Ook Velsen's bejaarden zijn aanwe zig. Zij tonen de door hen gemaakte ma quette van Velsen. Veel te zien Er zal dit jaar, te meer daar men een grotere oppervlakte dan in voorgaande ja ren, nuttig heeft weten te maken, zeer veel te zien zijn behalve in de speciale amusementstent, zal men ook in het zake lijke gedeelte van de BIMIJ ontspanning kunnen vinden. Namelijk in de stand van de Koninklijke Papierfabrieken van Van Gelder Zonen n.v. Het bedrijf heeft de Franse illusionist Freddy Fah gecontrac teerd om in de stand voorstellingen te ge ven. Freddy Fah is een bekend gooche laar, die regelmatig optreedt voor buiten landse televisieschermen. Hij heeft zich gespecialiseerd in trucs met papier. Fah heeft ook vele beroemdheden en vorsten en prinsen exclusieve programma's ver zorgd. Tijdens een van de avonden in het Casino te Monte Carlo, vroeg Koning Paul van Griekenland hem of hij poker kon spelen. Fah beaamde dit en enige tijd later zat een hooggeplaatst gezelschap achter de kaarttafel. Freddy manipuleerde zoda nig met de kaarten, dat niemand meer iets van het spelletje begreep en de Koning tenslotte met vier azen tussen zijn kaar ten zat. „Zo spelen wij goochelaars, ma jesteit", was het excuus van Freddy, die zelf vier koningen in de hand had Amusement In het restaurant zal elke avond wat te beleven zijn. Op dit moment is nog niet precies bekend wie er zullen optreden, doch zeker is dat Mieke Telkamp ten to nele zal verschijnen op de zevende BIMIJ. Er bestaan ook nog plannen om het pu bliek op een of andere manier een ver rassing te bezorgen. Morgen, woensdag om drie uur wordt de BIMIJ geopend. Om twee uur vindt in het restaurant de officiële opening plaats door de onder- voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem, de heer J. J. Jurrissen. De BIMIJ is dit jaar grootser van opzet dan in voor gaande jaren. Men rekent op een groot bezoek. Zoals men weet liep het bezoek enigszins terug, hetgeen de reden is ge weest dat vorig jaar geen dergelijke ten toonstelling is gehouden. Het plan bestaat om het volgend jaar weer een BIMIJ te or ganiseren. De kans dat dat zal kunnen door gaan op dit terrein is groot, als men weet, dat het ministerie niet zo heel erg gul is met het verlenen van vergunningen voor de bouw van gemeentelijke centrale kan toorgebouwen Er bestaat in internationale scheepvaart kringen enige ongerustheid over onvoldoen de richtlijnen voor het na de oorlog zo sterk toegenomen vervoer van concentra ten. De vraag naar een internationale re geling van dit soort lading is ook ter spra ke geweest tijdens de internationale con ferentie voor de beveiliging van mensen levens op zee, dit jaar gehouden in Londen. Dit zei de hoofdinspecteur yoor de Scheepvaart, de heer J. Metz, tijdens het onderzoek dat de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam heeft ingesteld naar het scheefvallen van het Engelse vracht schip „Cato", dat 30 januari de Nieuwe Waterweg had verlaten met een lading loodzink, maar dat na korte tijd moest te rugkeren doordat het schip in de zware lading een slagzij van dertig graden maak te. Later bleek dat de lading door het te hoge vochtgehalte was gaan schuiven De „Cato" is bij de terugkeer naar de haven aan de grond gezet en later vlot getrokken. De heer Metz zei dat de scheepvaartin spectie niet op de hoogte was geweest van deze lading. Anders zou het schip zeker niet zeewaardig zijn verklaard. Ons land kent wel bepaalde voorschriften voor het vervoer van diverse concentraten, doch niet voor het transport van loodzink-erts. De heer Metz acht het wenselijk tijdig ad viezen te vragen over het percentage vocht gehalte, dat niet hoger mag zijn dan ze ven. Vandaag wordt in Beverwijk de laatste groentenveiling gehouden op de zogenaam de tussenveilingdag. De veiling Kenne- merland gaat nu weer drie maal per week veilen namelijk op maandag, woensdag en vrijdag. Men kan dit weer doen omdat de aanvoeren van de zomerprodukten snel terug gaan lopen. De grotere aanvoer van de specifieke winterprodukten wordt ondervangen door het inlassen van de speciale veiling van schorseneren en winterpeen, die donder dag gaat beginnen. Andijvie 1335, bloemkool 1647, sla 3—10, spinazie 1245, bospeen 1428, waspeen 1025, sperziebonen 45110, snij bonen 85150, pronkbonen 3467, prei 1227, knollen 8—18, tomaten 28—90. Castricum De eerste veilingdag in Castricum ken merkte zich niet bepaald door een grote aanvoer want er kwamen alleen sperzie bonen, wat groene kool, andijvie, bospeen en pronkbonen onder de klok. Hiervoor werden overigens tamelijk goede prijzen betaald. Sperziebonen brachten 0.410,80 op en groene kool ging voor de prijs van 0,09l, per kg in andere handen over. Andijvie kon de prijs van vrijdag, toen nog 21 cent werd betaald, lang niet halen en noteerde nu slechts 0,10 en bospeen bracht 0,18per bos op; de pronkbonen tenslotte gingen voor 0,26 in andere han den over. De opening van de nieuwe Koninkrijks zaal van Jehovah's getuigen op zaterdag avond heeft in IJmuiden grote belangstel ling getrokken. Na opening, lied en gebed hield de heer Van Wijngaarden, een spe ciale vertegenwoordiger van het Wachtto rengenootschap een toespraak over de ge schiedenis en het werk van Jehovah's ge tuigen in de hele wereld en in Nederland. Hij vertelde de aanwezigen dat het werk in Nederland pas een begin vond in 1910 en wel door een winkelier in Haarlem, die artikelen uit de „Katchtower" over nam en die liet drukken om ze daarna weer onder vrienden en kennissen te versprei den. De groei is zo snel gegaan dat er thans in Nederland meer dan 12.000 ac tieve predikers zijn. De manier van pre diking, die zowel in Nederland als door alle getuigen over de gehele wereld wordt toegepast, namelijk de „van huis tot huis prediking" noemde spreker „de rugge- graat van de evangeliebediening". De laatste oorlog is niet ongestoord aan de getuigen in Nederland voorbijgegaan. Zeer velen werden in gevangenissen en concentratiekampen opgesloten en 400 van hen zijn nooit terug gekomen. De heer Van der Lande, gemeentedie naar van IJmuiden, vertelde over de groei van de gemeente te IJmuiden. In zijn dankbetuigingen aan de vele mede- De afdeling Beverwijk van de Noord hollandse Vereniging Het Witte Kruis heeft maandagavond in het Badhuis de vijf en tachtigste jaarvergadering gehouden. Van de zijde van de leden was weer heel wei nig animo. De voorzitter, de heer Th. Reynders, herdacht in zijn openingswoord het plotseling heengaan van de secretaris, wijlen de heer D. Bakker, die een lange reeks jaren deel uitmaakte van het be stuur en vanaf 1941 het secretariaat voor zijn rekening nam. De voorzitter sprak woorden van dank voor het vele werk dat de heer Bakker altijd met animo heeft verricht. De voorzitter zei dat men maatregelen moet nemen om het bezoek van de leden aan de vergaderingen te animeren. Het zou aanbeveling verdienen om een leden raad in te stellen. In de eerste plaats zouden dan meerdere leden de vergade ringen bezoeken en in de tweede plaats zou men contactpunten hebben in de nieu we gedeelten van de gemeente. Met het gemeentebestuur is besproken het bouwen van Wijkhuizen in de nieuwe delen en het plan is geopperd om reeds één gebouw te plaatsen en wel aan de Plesmanweg. Wat de cijfers in de begroting van 1961 aangaat deelde de penningmeester, de heer B. Kuiper, mede, dat de daarin genoem de bedragen fictief zijn als men zou moe ten overgaan tot het geven van loonsver hogingen. Wat het badhuis aangaat, dit wordt een zorgenkind. Steeds meer zijn de mensen in de gelegenheid thuis baden te nemen (nieuwbouw) en het bestuur ziet de tijd komen dat moet worden voorgesteld het badhuis te verplaatsen naar de bad en zweminrichting die gebouwd zal wor den, zodra bouwvolume is vrij gegeven. Ernstige klachten had het bestuur over de wijze waarop de gemeente toestem ming geeft tot het houden van collectes. Speciaal wat de t.b.c.-bestrijding betreft is dit moeilijk. Deze afdeling moet feite lijk „draaien" op de gelden die binnen komen van de Emmabloemcollecte en hier aan gaan vrijwel altijd andere collecten vooraf. Een bespreking met het gemeente bestuur zou mogelijk verbetering kunnen brengen, zo dacht het bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende dames L. F. Bosman, H. Lam- bertsn en H. Wel thuis herkozen. In de plaats van de heer Bakker werd de heer K. Kindt gekozen. Naar de op 15 november te Am sterdam te houden Algemene Vergadering gaan de dames H. Lamberts en J. Lange- wis en de heer J. Hengst. HAARLEM. Aan de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haar lem zijn na examen einddiploma's uitge reikt aan: mejuffrouw S. T. Feenstra en de heren F. Haartman, J. A. Hoekendijk, J. Hoogland, H. L. D. de Jongh, R. Kamstra, N. H. J. de Kwant, J. E. Rijnders, J. A Riede, R. Ten Yet Foei, J. J. Verhaar, M. W. J. Walraven, H. Zieren. Met. 5 kandi daten wordt het onderzoek voortgezet. De Cransbergprijs voor het beste examen werd uitgereikt aan de heer J A Riede. In vier grote tenten is de zevende BIMIJ, die gehouden wordt van woensdag 19 oktober tot en met donderdag 27 oktober op het terrein tegenover het Marktplein te IJmuiden, ondergebracht. De BIMIJ gezien vanaf de toren van de Gereformeerde Petrakerk. werkers zei hij, dat men verschuldigd is aan de zeer veel dank instanties van IJmuiden, die het bouwen van deze zaal mogelijk hebben gemaakt. Een speciaal woord van dank ging uit naar de heer De Boer, loco-burgemeester van Velsen, die in een schrijven aan de gemeente van Je hovah's getuigen zijn gelukwensen aan bood met het door hen bereikte resultaat. De heer Van der Lande bracht nog naar voren dat de zaal door aller medewerking tot stand is gekomen. Ieder heeft het ge daan in zijn vrije tijd, zonder één cent loon. Een bezoeker die over de vloerbe dekking in de nieuwe zaal de opmerking had geplaatst: ,,'t lijkt wel een Zebra" bracht spreker op het idee, dit „ZEBRA" als symboliek te gaan gebruiken voor deze zaal. Zoals een ZEBRA als oversteekplaats veiligheid biedt, zo zal ook deze zaal door de beleringen uit Gods woord een plaats van veiligheid een ZEBRA zijn. De vergadering werd daarna met een dankwoord door voorzitter Meeuwissen ge sloten, waarna het danklied werd gezon gen: „Wat een wonderbaar verzorger is Jehovah onze Heer." De zeesleepboot Noordholland van Bu reau Wijsmuller in IJmuiden bevond zich zondag 600 mijl ten westen van Honolulu met een vliegdekschip voor Japan. De Zeeland voer die dag met een midden sectie 700 mijl ten oosten van St. John en is op weg naar Canada. De Utrecht was zondag 1250 mijl weste lijk van Honolulu met een vliegdekschip voor Japan. De Cycloop bevond zich eergisteren 750 mijl westnoordwestelijk van Fayal met een Libertyschip voor Engeland. De Titan voer toen 450 mijl ten west noordwesten van Fayal, eveneens met een Libertyschip voor Engeland. De Friesland maakte zondag vast aan de „Achilles" van de KNSM op 900 mijl ten westzuidwesten van de Azoren en is nu op weg naar Ponta Delgada. De Simson vertrok gisteren weer naar zee, na de SCH 199 Staalduin naar Scheve- ningen gesleept te hebben. De Hector kwam zondag in Den Helder aan met de kruiser „Zeven Provinciën" uit Rotterdam. De Stentor is inmiddels uit Den Helder weer in IJmuiden aangekomen. De Nestor vertrok zondag uit IJmuiden met een baggermolen naar Falkenberg in Zweden. Tijdens de officiële proeftocht op de Noordzee is het m.s. „Alnitak", gebouwd door Boele's scheepswerven te Bolnes overgedragen aan Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmaatschappij. De di recteur, de heer Joh. Boele, overhandigde bij de overdracht aan de heer A. W. Gou driaan, lid van de raad van beheer van Van Nievelt, een zilveren model van de „Alnitak". Dit geschenk werd geïnspireerd door de omstandigheid, dat dit schip het vijftigste is, dat na de tweede wereldoor log bij Van Nievelt, Goudriaan en Co in dienst wordt gesteld. De „Alnitak", groot 6722 b.r.t., zal dienst doen op de Rotter- dam-Zuid-Amerika-lijn van de rederij. Het schip is ruim 15 m lang, 19.20 m. breed en heeft een holte van ruim 9 m. Op de werf van Boele worden ook vijf coasters in opdracht van Van Nievelt, Goudriaan en Co gebouwd. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Sot- tern uit Narvik, erts Hoogovens; Colette, Gothenburg; Grebbestroom, Hull; Nanny Londen, ledig IJbunker; Brandaris, Sho- reham; Tel va, Stockholm; August Thyssen, Lulea; Vliestroom, Liverpool; Clangula, Liverpool; Hersilia, Bremen; Blink, Dram men; British Corporal, Newcastle; Bomma, Kristiansand; Leada, Ballangen; Giovanni Querrolo, Pepel, Hoogovens; Christina Bisschoff, Hamburg; Calchas, Sevilla; Saggat, Oxelosund, erts Hoogovens. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Areas Delfzijl; Sternenfels, Rotterdam; Thaletas, Cadiz; Rainer Parchmann, Gothenburg, cellulose Velsen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: The tis naar Abo; Marivia, Curagao; Argosity, Londen; Anna Rehder, Antwerpen; Pirola, Rotterdam; Groningen, Basse Indre, coils Hoogovens; Netherland Coast, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ustka Stetton, walsmateriaal; Brandaris, Rotter dam; Hathor. Algiers. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan.) Advertentie VERKOOP - REPARATIE De groootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 Oratie prof. dr. J. van Baal: Prof. dr. J. van Baal, die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit in Utrecht om onderwijs te geven in de godsdienstsociologie en -ethnologie, heeft maandagmiddag in de Domkerk zijn inaugurele rede gehouden, getiteld: De magie als godsdienstig ver schijnsel. Ten onrechte heeft men vaak de magie niet als religie willen erkennen. Men wilde slechts van religie spreken, aldus prof. Van Baal, waar men gevoelens van eer bied of afhankelijkheid duidelijk ontwa ren kon. Zulk een aan het bestaan van be paalde gevoelens ontleend criterium noem de hij wetenschappelijk onaanvaardbaar. Het is, volgens hem, ontstaan uit de eigen Europese religieuze gedachtenwereld en de uitsluiting van de magie buiten het re ligieuze erf is in wezen een curieus voor beeld van de onderscheiding der religie in ware en valse godsdienst. Prof. van Baal meent, dat de magie zelf te eenzijdig beoordeeld is. Te grote aan dacht van sterke voorbeelden van on wrikbaar geloof in een volstrekt irratio nele wondermacht hebben, naar zijn oor deel, het beeld vertekend. Slechts zelden verwacht men wonderen van de magie. Ernstig gewond door een diepe mes steek in de hartstreek is de 15-jarige H.R., een jongen die zijn vader helpt in diens cafetaria aan de Paul Krugerlaan in Den Haag, opgenomen in het ziekenhuis Zuid- wal. De messteek werd hem toegebracht door een 16-jarige scholier, met wie hij ru zie had. De scholier is aangehouden. R. staat bekend als een vechtersbaas en ruziezoeker. In een café aan de Loos- duinseweg ontmoette hij de scholier. Er werden een paar glazen bier gedronken, maar het draaide op ruzie uit en het twee tal ging naar buiten. R. pakte een steen en wilde er de scholier mee op het hoofd slaan. De scholier trok vlug zijn mes en stak er zijn aanvaller diep mee in de borst. Een van de omstanders bracht R. per auto naar het ziekenhuis. Zijn toe stand is zeer ernstig. De politie hield la ter de scholier aan. Het geschil dat was gerezen tussen de directie van de Koninklijke Hollandse Lloyd te Amsterdam en negentien vork- trucrijders in dienst van dit bedrijf is tot een voorlopige oplossing gebracht Achttien van de negentien rijders met wie het dienstverband als geëindigd werd be schouwd, zijn voor de normale werkzaam heden ingedeeld, nadat was besloten de oorzaak van het conflict voor te leggen aan het scheidsgerecht dat genoemd wordt in de c.a.o. voor de havenbedrijven. De oorzaak van het geschil was het niet uit betalen van lonen over uren die de man nen tijdens de stakingsacties in de Amster damse haven in september hadden ver zuimd. De uitspraak van het scheidsge recht over deze zaak zal door beide par tijen als bindend worden aanvaard. Advertentie in één dag klaar MARKTPLEIN Romans: Bruyn, De vogels van mijnheer Du- pont; Daisne, De neusvleugels der muze; Fieuw, De Japanse vissers; van Manen-Pieters, Gods geheimschrift; Bullett, Wittebrood en gember bier; Cowles, De spookmajoor; Dennis, Mijn on tembare tante Mame; Gheorghiu, Bedel niet om wonderen; Stark, Ik trouwde een dominee; Ull- man, De strijd om de top. Buitenlandse romans: Schreiber, Auf den Flü- geln des Windes; Traven, Trozas; Chesterton, The man who was Thursday; Gordon, Dctor and son; Sligh Turnbull, The golden journey; Wilson, Means to an end; Berthier, La vie a l'envers. Ontwikkelingsboeken: Gros, Televisie, Parle ment, pers en publiek; Sassen, De wijsbegeerte der middeleeuwen in de Nederlanden; van den Bergh van Ejtsinga, Hegel; Vermaseren, Mithras, de geheimzinnige god; Het evangelie naar de beschrijving van Thomas; De zin van de zondag; Aster, Een volle ontdekt Christus; Bik, Feest en vierdagen in kerk en volksgebruik, 3 dln.; Ha- bermehl, Ons dagelijks werk; van Dijk, Mens en medemens: Spaanstra, Het ondernemingsbegrip in de inkomstenbelasting; Whitehead, Leergang voor managers; van 't Hof en Keyzer, Methoden- verbetering in de praktijk; Tatham, Machines en methoden voor het kleine kantoor; Eis, Van palli- sade tot atoombunker; Durell, Mijn familie en andere beesten; Janus, Onze land- en zoetwater slakken en mossels; J. Rainer en J. Rainer, Sexu- ele vreugde in het huwelijk; Euwe, Volledige handleiding voor het schaakspel; Fijnmechani- sche techniek dl. 1, - Grondslagen, onder red. van ir. A. Davidson; Fijnmechanische techniek dl. 2 - Materialen, onder red. van ir. A. David son; Modigliani, Amedeo Moaigliani, introd. par P. Descargues; Nanning, Portretten buiten; Teir- linck. Walschap en Daisne e.a., Gaat de roman ten onder? Nieuwenhuys, Tussen twee vaderlan den; Albérès, Sartre: de Haan, Carry van Brug gen, mijn zuster; Stuiveling, Willem Elsschot: van der Plas, Twee emmertjes water halen; Tsjechow, De kersentuin; Zweig, Sternstunden der Menschheit; Inleiding tot de oud-Egyptische beschaving: Finley, De wereld van Odysseus; de Rek, Van Bourgondië tot Barok; van Baal, Het Nieuw-Guinea-vraagstuk; von Hagen, De Azteken geschiedenis en cultuur; Ruytenschildt, De waterkant van Nederland; van Hagendoren en de Vries Reilingh, Noord-Zuid verbinding.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5