Hf mm I H m 1 De Schaduw speelt verstoppertje Boekenhoekje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Verzet van artiesten tegen televisierelayeringen I elke woensdag 1 jongensmarkt S PANTALONS terlenka 55/45 m ff II m.75 1 k Ver. van Televisiekijkers wordt een stichting 7 Dikke planken De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Danzi-bl aaskwint et met muziek van gisteren Geen Nederlands Songfestival in 1961 T.v.-serie over Nazi-periode voor Westduitse jeugd modern toiletpapier Televisie in Amsterdam bij Kunststoffencongres Maanrobots DINSDAG 18 OKTOBER 1960 64 „Geen cent geef ik meer uit!" riep Palmer vastbesloten. „Stel je voor, je denkt toch niet, dat ik mijn miljoentjes ga opofferen aan stuiver verslindende doel einden? Het is al erg genoeg dat ik mijn zak met stuivers kwijt ben.„Maar u bent toch rijk?!" antwoordde Panda ver bijsterd. „En u zei toch dat u zoveel goeds had kunnen doen met uw rijkdom!" „Wat rijk, niks rijk!!" snauwde de miljonair, de tien miljoen tegen zijn borst klemmend. Geen stuiver heb ik meer! Al mijn wis selgeld is op en ik kan zelfs geen tweede hands hoed meer kopen!" Op datzelfde ogenblik zagen zij Joris naderen, met de resten van Palmers oude hoed. Deze was erin geslaagd de andere hoedjagers van zich af te schudden, maar dit had hem niet veel nader tot de tien miljoen gebracht. „Bedrieger!" zei hij verontwaardigd en hij zwaaide de flarden van het hoofddek sel onder Palmer's neus. „Er zat hele maal geen fortuin in uw hoed! Een lege dop was het!" Toen viel zijn oog op het biljet in Palmer's hand. Sterker nog!" riep hij uit. „Ge hebt dus al die tijd ge weten, dat het geld niet in de hoed zal! Ge hebt mij opzettelijk misleid.O, wat is de wereld toch slecht!" „Precies!!" grauwde Palmer en hij wees op de resten van zijn hoed. „Ondank is 's werelds loon! Heb ik daarvoor mijn hoed geschon ken?! Bah, nooit geef ik meer iets weg! Nooit!!" En na deze woorden liep hij stampend heen De journalisten staan wel in de belang stelling zij het niet altijd in de gratie bij de t.v. Maandagavond presenteerde ook de NCRV een forum, dat met interna tionaal journalistenforum wat weids was betiteld. We kenden de deelnemers meren deels van een discussiegroep, die indertijd over Zuid-Afrika discussieerde met een professor en een student uit deze toekom stige republiek. Ditmaal waren generaal De Gaulle en zijn politiek onderwerp van gesprek. De journalisten sommigen ge naturaliseerd, anderen werken voor Ne derlands-buitenlandse bladen, gingen nog al emotioneel te werk, debatteerden weinig exact en vonden helaas geen Franse ge sprekspartner op hun weg, wat de zaken aanzienlijk meer reliëf zou hebben gege ven. Ook voorzitter prof. mr. Diepenhorst droeg weinig bij om de heren hout te laten snijden. Het werden vooralsnog dikke planken. Ons advies: neem een afgebakend en concreet uitgangspunt en nodig die bui tenlandse correspondenten uit, die direct betrokken zijn bij het probleem, dat hun natie raakt. Stof is er genoeg, zoals tijdens de discussie bleek: de staatkundige ver houdingen in Nederland bijvoorbeeld, die tot meer regeringsloze dagen leidden dan bij alle Franse kabinetscrisissen tezamen. De opinie van buitenlanders daarover raakt ons veel directer, zoals prof. Diepen horst terecht opmerkte. In het programma vooraf bleek prof. Peter Sjaroff op te treden in de rubriek „Van grote naar kleine k". Ida Wasserman hielp hem vakkundig bij zijn voordracht van Russische liedjes. Het was toch alles bij elkaar nogal teleurstellend, onnozel en wat mij in het vakjargon „kleverig" noe men. De actualiteiten kregen in „Memo" prettig gestalte met Van Langeraads re portage over de opbouw van nieuwe spoorrails in Nederland. Een filmpje over de wintersport kwam daar dan nog als aardigheidje bij. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Exodus, hoorspel (lierh.). 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.43 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Muziek voor schoolorkest. 15.45 Pianospel voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Re- geringsuitz.: Uitwisselingsprogramma over Thai land, in samenwerking met Radio Nederland We reldomroep. 18.10 Mannenkoor. 18.30 Het Spec trum, lezing of rep. 18.45 Gram. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak, lezing. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianowerken voor de linkerhand. 19.30 Radio krant. 19.50 Muzikale quiz. 20.30 Klass. muz. (In de pauze plm. 21.25 Vragen van de oekumene, lezing, III). 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Platennieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. en verkeerswenken. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Licht muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagen da. 13.20 Hammondorgel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 15.00 Herziening van de al gemene weduwen- en wezenwet op komst, toespr 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.30 Jazzmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram., event, act. 18.35 Lichte muz. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Kanttekeningen, toespraak. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.35 Als het een roos mocht zijn, hoorsp. 21.35 Muzik. lezing. 22.20 Zestig jaar levenservaring (3), lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Kamermuz. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, le zing. 23.20 Wereldkampioenschappen dammen. 23.25 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Vocaal ens., kamermuziek en orkestconc. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boek bespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.45 Ac- cordeonmuz. 20.00 Rep. interland-voetbalwedstr ZwedenBelgië (tweede helft).20.45 Akademie des Diskofielen. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.24 Koor en symfonie-ork. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht. 20.20 Film. 20.50—22.25 Speelfilm. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30- 17.40 Intern, jeugdourn. 20.00 Journaal en weer- overz.. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Litte rair gesprek. 21.20 Televizier. 21.35—22.20 Muzi kale show. Advertentie Alleen de CO-OP geeft u DIVIDEND 1 Maandagmiddag kon men voor de VARA het Danzi-blaaskwintet beluisteren. De hoedanigheden van dit ensemble, be staande uit de heren Vester, Van Slochte- ren, Godri, Pollard, Van Woudenberg, zijn door successen in binnen- en buitenland inmiddels algemeen bevestigd. Vooral de bijzondere inspanning die zij zich voor de muziek van eigen tijd getroosten heeft hun naam in korte tijd tot een begrip ge maakt. Ditmaal lieten zij zich horen in een tweetal werken die maar in betrek kelijke zin „hedendaags" te noemen zijn. Allereerst een kwintet (Concerto opus 124) van de in 1953 gestorven Belgische toon dichter Joseph Jongen, in leven directeur van het Conservatorium te Brussel. Zijn schrijfwijze sluit aan bij het Franse neo- klassicisme van de latere Ravel, van Francaix en Ibert. De gestelde motieven worden op een muzikanteske, alleszins plezante wijze ontwikkeld, de klank is voortdurend open en beminnelijk, het ge heel is helaas iets te breedsprakig om te blijven boeien. Jongen miste juist datgene wat een tweede-plans meester uit Frank rijk altijd nog wèl bezit: het vermogen om de draagkracht van eigen inventie niet te overschatten, om precies er uit te ha len wat er in zit en er dan mee op te hou den. Inmiddels was dit toch veel aardi ger d^n het tweede werk van het pro gramma, het Nachtegaal Kwintet uit 1949 van Daniël Ruyneman (geschreven in re geringsopdracht). Het interessant-maken van betrekkelijk onbeduidende gegevens door middel van polyritmiek en polytonaliteit behoorde twintig, dertig jaar geleden tot de moder ne toon; en, zoals bekend, is niets zo hin derlijk verouderd als datgene wat gisteren nog in de mode was. Nu heeft dit natuur lijk niets te doen met de waarde van de muziek zelf, want die kan goed zijn onge acht het karakter van de gebruikte mid delen. Maar helaasDebussy heeft eens opgemerkt dat het soms nuttiger kan zijn om een zonsondergang te bewonderen dan de Pastorale van Beethoven. Mis schien kan ook het slaan van de nachte gaal wel eens meer met muziek van doen hebben -dan dit Nachtegaal Kwintet. De reden voor het epitheton heb ik trouwens niet kunnen ontdekken, maar dat kan aan mij liggen. Aan het Danzi-kwintet lag het in ieder geval niet, die hebben het woord schnabbel sinds lang uit hun dictionaire geschrapt. Die spelen voor fluit, hobo, kla rinet, fagot en hoorn alles wat er bestaat, en alles wat er staat waarachtig ook nog. Golfbreker Advertentie Vergelijk en u kiest de CO-OP Ook Holland Festival gedupeerd De besturen van de internationale fede raties van musici, acteurs en variété-ar tiesten hebben, zo deelt de Nederlandse Toonkunstenaarsbond mede, besloten hun leden op te roepen vanaf 1 januari 1961 geen medewerking te verlenen aan inter nationale radio-uitzendingen van muziek en of theater festivals. Door dit embargo wordt onder andere het Holland-Festival getroffen. De actie die vorig jaar werd ingezet door de Internationale Federatie van Musici wordt thans ook ondersteund door de internationale federatie van ac teurs en variété-artiesten. Nadrukkelijk worden alle musici, ac teurs, variété-artiesten en de vertegen woordigende organisaties uitgenodigd op nationale schaal geen onderhandelingen te voeren over de betaling van de relayering van de uitzendingen van de festivals naar het buitenland zolang er geen regeling tot stand is gekomen tussen de Europese Ra dio Unie en de drie genoemde federaties, aldus het communiqué. Advertentie Vergelijk.en u kiest de CO-OP Advertentie L f in de gegarandeerde P&C afwerking smal model zonder omslag, met stofceintuur, sportieve multi-colours Speciaal verlaagde J.M. prijs 6 jaar §PP kleine stijging per maat) Er zal het komend voorjaar geen Neder lands songfestival worden gehouden. Bij de voorbereidingen van het songfestival te Cannes is de N.T.S. gebleken dat er onder ae Nederlandse vocalisten bijzonder weinig animo bestaat om zich te wagen aan deelneming. Zij vrezen voor hun re putatie, wanneer zij zich tot tweemaal toe moeten onderwerpen aan een beoordeling, die tenslotte resulteert in een weinig eer volle plaats op de eindranglijst, gelijk dat dit jaar met Rudy Carrell het geval was. Daarom heeft de N.T.S. aan Greetje Kauf- feld verzocht Nederland in Cannes te ver tegenwoordigen, waarin zij heeft toege stemd. Over tekst en muziek voor het liedje, waarmee zij optreedt, zal nog na der worden beslist. Het gevolg van deze ontwikkeling is dus, dat aan het festival te Cannes geen Nederlandse wedstrijd vooraf zal gaan. 17:9ISO. De ene jongen ging plat op z'n buik liggen en reikte naar het vlotje; hij kon er net bij en pakte het uit het water. Nu stond hij ermee in z'n handen en samen keken ze er nieuwsgierig naar. Wat leuk! zei de andere jongen. Kijk 'es, er staan speelgoedmeubeltjes in, zie je dat? Ja, zei z'n vriendje. Hoe zou dat ding hier komen? 't Lijkt wel, of het hier naartoe gedreven ismaar waar zou het vandaan komen? Terwijl die twee daar met het vlotje in hun handen stonden keken Koen, Pobbel en Linnie elkaar bedremmeld aan BONN (UPI) De verschrikkelijke ge schiedenis van het Hitlertijdperk zal ge durende de komende zeven maanden aan miljoenen Westduitse televisiekijkers ont vouwd worden in de vorm van een uit veertien episoden bestaand documentair programma. Op 21 oktober zal het eerste deelw orden uitgezonden en men verwacht dat acht a negen miljoen Westduitsers het programma zullen zien. Het is getiteld „Het Derde Rijk" De serie is vervaar digd door Hans Hartmann en Hans Bausch en men heeft aangekondigd, dat zij be stemd is voor de „jonge generatie". In een toelichting op het programma wordt gezegd, dat het de jeugd „zal helpen be grijpen wat het vaderland naar de cata strofe heeft gevoerd." Men heeft er reeds dikwijls over ge klaagd, dat de Westduitse scholen nauwe lijks aandacht besteden aan de Duitse ge schiedenis na 1933, het jaar dat Hitier aan de macht kwam. Deze televisiedocumen taire zal er toe bijdragen, zo hoopt men, om dat hiaat aan te vullen. Bovendien zal een brochure, waarin het programma is samengevat, naar alle scholen worden gezonden. Succes Het zal dit jaar de tweede maal zijn, dat de Westduitsers gelegenheid hebben de ware geschiedenis van het nationaal- socialisme in beeld te zien. Aan het begin van dit jaar werd de Zweedse film „Mein Kampf" voor het eerst in de Westduitse theaters vertoond en de film bleek zulk een succes, dat zij thans nog wordt ge draaid. De televisieserie is samengesteld uit meer dan drieduizend meter film en'twee duizend foto's. Elk deel zal vijftig minu ten duren Advertentie ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker 28) „Ik geef me over!" riep hij. Tombs kon inmiddels geen uitdrukking meer aan zijn voornemens geven, welke dié ook geweest mochten zijn: Drayton had hem bewusteloos geslagen. De inspecteur ging op zijn knieën naast Lane liggen en maakte de tou wen los. Terence stond op. Hij streek zijn pak glad en daarna kreeg hij een onbedaarlijke lachbui. Drayton stond hem aan te kijken, hij ergerde zich, want hij begreep niets van deze onverwachte vrolijkheid. „Vond u het allemaal zo grappig?" zei hij. „Ik besterf het", zei Lane moeilijk. „Ik vond U precies een edele ridder, die slechts de ingeving van zijn moe dig hart volgt om de arme verdrukten te hulp te komen". „Ik ben een kwartier te vroeg gekomen", snauwde de inspecteur. „Straks zou u beslist niet meer zo spraak zaam zijn geweest." „Best mogelijk", zei Lane. „Deze beminnelijke heren hadden het over niets minder dan het roosteren van mijn voetzolen." „Net wat ik zei", zuchtte Drayton, „ik ben te vroeg gekomen." Lane trok de knoop van zijn das goed en keek Dray ton nieuwsgierig aan. „Zeg eens, mijn waarde, ik ben van uw bekwaamheden overtuigd, maar wie heeft u dit adres verschaft?" Het gezicht van de inspecteur betrok. „DeSchaduw", zei hij nonchalant. En toen hij Lane aankeek kreeg hij de ontstellende ge waarwording, dat die zijn bekwaamheden nu juist niet erg hoog aansloeg. HOOFDSTUK XII Met stramme rug en vaste hand bracht Alexis zeer correct twee whisky's binnen. Lane nam een glas van het blad en gaf het Drayton aan, die in een gemakkelijke stoel tegenover hem zat. „Nu weten u en ik vrijwel evenveel van de gang van zaken af", zei Lane. „Ongevéér, ja." „Hoe bedoelt u dat?", vroeg Lane. „Waar zijn", aldus de inspecteur „volgens u de stuk ken gebleven, die niemand blijkbaar meer heeft kun nen vinden? Gladstone moet ze toch ergens opgeborgen hebben." „Waarschijnlijk zijn ze vernietigd", zei Lane achte loos. „DeSchaduw heeft mij verzekerd, dat hij ze niet in zijn bezit had." „Als die ze niet gevonden heeft neem ik aan, dat ze niet meer te vinden zijn." „Toch blijft het vreemd", zei Drayton. „Waarom zou Gladstone die dingen hebben vernietigd?" Lane maakte een vaag gebaar en dronk zijn glas tot op de helft leeg. Hij stak een sigaret op. „En Walter Martin?" „Dat is een kwestie van uren, die man wordt zeker gevonden. Hij was toch degene die dit alles oorspron kelijk op touw heeft gezet, met inbegrip van uw eigen ontvoering?" „Zeker," zei Lane. „Toen ik hem in het huis van Gladstone te Attow aantrof, heb ik erg slim willen zijn. Ik heb een rol gespeeld om achter de waarheid te komen. Die sukkel heeft mij voor de Schaduw aange zien en heeft me laten ontvoeren, om te voorkomen dat ik me verder nog met zijn zaakjes zou bemoeien". „U had een lelijke pijp kunnen roken, daar op dat pleintje." „Ach, het was wel boeiend," zei Lane glimlachend, „sterke emoties zijn het zout van het bestaan." Drayton zette het lege glas neer. Hij schudde het hoofd. Lane keek hem met een spottende lach aan. „Zeg eens, verdenkt u mij nog steeds?" „Waarom zou ik?" zei de inspecteur traag. „Alles ontlast u immers op het ogenblik? Ik weet zeker, dat u het niet was, die ik op mijn kamer aantrof. En u kunt evenmin de man zijn geweest, die mij vanmorgen belde. Ik heb dus werkelijk geen enkele reden meer om u te verdenken." Hij keek Lane recht in het gezicht. „Maar die avonturier krijg ik toch wel in handen. Hij moet nu niet denken dat hij van mij geen last meer krijgt, omdat hij mij een paar aanwijzingen heeft gegeven waar ik op den duur zelf ook wel achter geko men was." „Weinig sportief standpunt, Drayton." De inspecteur stond op en greep zijn hoed. „Best mogelijk, maar de dag kon wel eens niet ver meer zijn waarop ik deze man arresteer." Lane liet zijn bezoeker uit. Hij sloot de deur achter de inspecteur en toen hij zijn zitkamer weer binnen kwam, kreeg hij opnieuw een aanval van vrolijkheid. Alexis sloeg hem glimlachend gade. „Ik begreep al niet waar u zo gauw gebleven was, nadat u de wagen was gaan halen, meneer Lane greep naar zijn sigaretten. Hij blies de lucifer uit en keek zijn huisknecht listig aan. „Hoe nauw neem jij het met de waarheid, Alexis?" zei hij. Jane Gladstone zat op haar kamer achter een bureau bx-ieven uit te zoeken. Onverwacht rilde zij in haar dunne négligé. Zij verstarde. Zij voelde dat er iemand achter haar stond. Juist toen zij wilde opstaan ging het licht uit. Ze sprong overeind, gooide haar stoel om en keek achter zich. Tegen het raam tekende zich een rijzige gedaante af, die zich niet bewoog. „Goedenavond, juffrouw Gladstone", zei een lage zachte stem. „Bent u daar!" riep ze. De Schaduw kwam een stap naar voren en wel zo geluidloos, dat Jane zich afvroeg of hij zich eigenlijk wel had bewogen. „Wat wilt u?" „Niets, althans weinig. Ik kwam langs uw huis en het leek me prettig u nog eens te bezoeken." Die spottende lage stem, dat was de stem die zij zich van de eerste overrompeling herinnerde. Een heel andere stem dan die van haar tweede nachtelijke bezoe ker. Maar wie was de andere dan geweest? Wie had zo volledig op de hoogte kunnen zijn van „Terence, jij bent het immers?" „Waarom zou ik Terence zijn, juffrouw Gladstone?" „Noem me toch niet telkens juffrouw Gladstone?" zei ze geërgerd. „Uitstekend, Jane", zei de Schaduw. „Waarom speel je verstoppertje?" vroeg ze zenuw achtig. „Laten we zeggen dat ik mijn identiteit geheim houd omdat dat noodzakelijk is. In verband met het hanteren van bepaalde lieden, die bijzonder moeilijk tot rede te brengen zijn." „Belachelijk! Je weet heel goed, dat ik je niet zal verraden." „Helaas, Jane, is er iets waarvan men in deze wereld zeker kan zijn? Alle filosofen zijn het over de onbetrouwbaarheid van de vrouw wel eens." Jane deed een stap in de richting van de Schaduw, hij reageerde er niet op. Ze kwam nog dichterbij en toen zij hem bereikt had zei ze: „Sla je armen om me heen" „Met genoegen", zei de Schaduw hoffelijk. Hij boog zich over haar heen, maar greep tegelijk met een snel gebaar haar pols. „Doen we niet meisje. We laten die schakelaar met rust, wij voelen ons prettiger in het donker". Hij sloeg zijn armen om haar heen en trok haar dicht tegen zich aan. Een ogenblik later liet hij haar los en wandelde naar het bureau. „Was je bezig te schrijven, Jane?" Zij liep hem haastig na en legde haar hand op de pa pieren. Zij hoorde een lantaren aanknippen en even later werden de brieven door een felle lichtbundel onthuld. De bezoeker kwam nog dichterbij en boog zich over het bureau. „Juist wat ik dacht. Jij had ze dus. Mijn compliment, Jane, je bent me te slim af geweest." Hij liet het licht op Jane vallen en zij keek hem aan uit een doodsbleek gezicht met strakke trekken. „De enige plek waar ik niet heb gezocht", spotte hij: „jouw kamer". Hij tilde haar kin op en vervolgde: „Waarom zou ik dergelijke ogen ook niet hebben ver trouwd? Een mond die zo mooi is kan immers niet lie gen?" „Laat me los", ze Jane. Zij had tranen in de ogen. Maar Jane trok haar gezicht buiten het bereik van zijn door een handschoen omsloten hand. (Wordt vervolgd) DE TIJGER VAN MONTMARTRE Het leven van Georges Clemenceau, door mr. dr. ir. M. van Praag, verschenen bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam, is een onderhoudende biografie van een Frans man wiens carrière generlei dramatise ring behoeft. Zijn leven is een voortduren de worsteling geweest om de leiding in Frankrijk te veroveren, waarbij dan als anti-climax nog komt dat de redder van Frankrijk het hoogste ambt, het president schap, wordt ontzegd. Clemenceau is de vader des vaderlands, die pas tegen het einde van 1917 als premier de kans kreeg de geest van verraad, defaitisme en de moralisatie te keren en het Franse volk te mobiliseren achter een regering die vastbesloten was de Duitsers te weer staan. Behalve biografie is dit boek onvermij delijk ook politieke geschiedenis van Frankrijk, die Clemenceau niet alleen heeft beleefd, maar ook voor een belang rijk deel heeft gemaakt. De Commune van Parijs, toen Clemenceau burgemeester van Montmartre was, het Boulangisme, het Panamaschandaal, de Dreyfus-affaire, de eerste wereldoorlog, waarin de execu tie van Mata Hari viel, en de vredescon ferentie van Versailles, zijn gebeurtenis- stn uit zijn levensperiode waarin hij een actief aandeel heeft gehad. Dr. Van Praag is een betrouwbare gids, die de geschiedenis op boeiende wijze voor zichzelf laat spreken en daarbij nauwgezet wetenschappelijk-objectief te werk gaat, binnen de perken van een na tionalistische geschiedbeschouwing, waar over wij met hem van mening verschil len. De schrijver is een vurig bewonde raar van de Franse „Grandeur" en hij geeft Père Victoire een plaats onder hen die hij als Frankrijks grote vijf be schouwt: Jeanne d'Arc, Thiers, Gambet- ta, Clemenceau en De Gaulle, die hij naar voren ziet komen uit het korps van pa triotten wie de Grandeur van hun vader land in het bloed was gevaren en die be reid waren daarvoor in het krijt te tre den. Dat is een positiebepaling op een na tionalistisch standpunt, waarvan wij ho pen dat hen spoedig tot het verleden zal behoren. Dan zullen er plaatsen openval len in deze grote vijf, want de Tijger van Montmartre was beslist geen grote Euro peaan en De Gaulle moet dat nog bewij zen. Clemenceau lapte de gehele gedach te aan een internationale rechtsorganisa tie, die belichaamd was in de Volken bond, aan zijn laars en De Gaulle komt met zijn uitlatingen over de UNO gevaar lijk dicht in hetzelfde straatje. Een cri- tische houding, vooral op dit punt, heb ben wij in dit boek gemist, maar wij ge loven niet dat dr. Van Praag dit als een gemis zal voelen. Advertentie Alleen de CO-OP geeft u DIVIDEND De in 1958 opgerichte Algemene Neder landse Vereniging van Televisiekijkers is het niet bijzonder voor de wind gegaan. Zo bleef ondermeer de toename van het leden aantal onder de verwachtingen. Voorts besloot het bestuur onlangs het maandblad „Wij Televisiekijkers" op te heffen en te doen opnemen in het nieuwe weekblad Televizier, dat dezelfde doeleinden na streeft als de A.N.T.V. Het bestuur zal zaterdagmiddag 29 okto ber in de te Utrecht te houden algemene ledenvergadering voorstellen de vereniging om te zetten in een stichting. Mén meent namelijk dat thans geen behoefte meer bestaat aan een kijkersvereniging met con tribuerende leden. Gezien het feit dat vol gens het bestuur de afgelopen jaren dui delijk het belang gebleken is van een on afhankelijke kijkersorganisatie, meent men dat transformatie van de huidige vereni- gings-structuur in die van een stichting in de gegeven omstandigheden de meest prak tische oplossing is. Het bestaan van televisie is een uitkomst geweest voor de organisatoren van het Internationaal Congres 1960 voor de Ver werkingstechnologie van Kunststoffen, dat maandagochtend in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam begon nen is. In de laatste week waren name lijk nog zoveel aanmeldingen voor dit congres binnengekomen, dat de organisa tie in ruimtenood kwam voor de sectie vergaderingen. Een oplossing werd ge vonden dank zij de televisie. In de zalen waar de drie secties bijeen komen zijn televisiecamera's opgesteld, die in woord en beeld de inleidingen en de discussies volgen. In bijzalen kunnen de congressis ten, die geen plaatsje meer in de sectie vergadering kunnen veroveren, de bespre kingen toch volgen. Het congres, dat ge houden wordt onder auspiciën van de bond voor materialenkennis het Konink lijk Instituut van Ingenieurs en de Ko ninklijke Nederlandse Chemische Vereni ging, zal drie dagen duren. De Russische geleerde Martinov heeft maandag voor radio-Moskou verklaard, dat robots het voornaamste werk zullen kunnen doen indien er op de maan een permanent observatorium zou worden in gericht. Martinov verklaarde dat sterrenkundigen van de maan af de bewegingen van de wol ken over de aarde zouden kunnen gade slaan, hetgeen nauwkeurige weersvoor spellingen mogelijk zou maken. Het werk van een sterrenkundige op de maan zou echter in hoofdzaak bestaan it het inspec teren van robots, die zijn werk volledig zouden kunnen verrichten. „De moderne wetenschap is in staat dergelijke robots te vervaardigen", aldus Martinov. De sterren kundige zou slechts de robots moeten her stellen, indien er mankementen optreden Verder zou hij hun werk moeten contro leren en werkprogramma's moeten opstel len en laten uitvoeren. De robots zouden waarnemingen van de planeten, de zon, de individuele sterren en gehele gebieden van het uitspansel kunnen verrichten. Martinov besloot met te zeggen dat de ontwikkelin gen in de radio-elektronica de hoop wetti gen, dat de robot-sterx-enkundige in staat zal zijn foto's en het resultaat van zijn waax-- nemingen naar de aarde te zenden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7