Actie in Franse Kamer tegen kernbewapening Kamer neemt rapport-Koersen voor kennisgeving aan Den Haag maakt zich niet druk over Belgische grensplagerijtjes HET WEER Twee Duitse straaljagers bij Stadskanaal neergestort èeë MORRIS "(le/ótv i/ou Nieuwe poging nadat de eerste werd verijdeld (264 tegen 213 stemmen) Actie in Frankrijk voor vrede in Algerije HET MILITAIR AANKOOPBELEID Koningin bij feest van studenten Verantwoordelijkheid voor aankopen wordt over meer personen verdeeld Prinses Beatrix naar Canada Benelux-comité zal wellicht enige stappen ondernemen Een der piloten kwam om het leven WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 294 Dezelfde temperatuur Het woord is aan In de krant van heden: Kinderverlamming in Luik Zij zal het huwelijk van haar vriendin bijwonen „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i R aW "1 *1^ 1 T tRB Verschijnt dagelijks beh, zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. l i ||j g j I gj ÉsJI g ^CjiilCllll Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jj^ %J Jg J, J, laJfL JL Ja X JL JL franc0 P» Post f 8>15- Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gno-rekening I]muider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439-' IF.IDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 723596 (Van onze correspondent) PARIJS Gisteren zijn in het Palais Bourbon te Parijs de debatten begonnen over de kernwapens waarmee generaal De Gaulle het Franse leger wil uitrusten. De discussies, die de vorige week al door een uitvoerige uiteenzetting van premier Mi chel Debré waren ingeleid, zullen vermoe delijk tot morgenochtend voortduren. Tweeëndertig sprekers, onder wie vrijwel alle kopstukken van de Kamer hebben zich laten inschrijven, terwijl er negen amen dementen zijn ingediend. Onder presidium van het radicale kamerlid madame Thomé-Patenótre zijn gisteren in het bijzonder de drie rappor teurs aan het woord geweest om de mili taire, financiële en buitenlandse politieke aspecten van het voorstel te belichten. Uit bundige geestdrift toonde geen hunner en de oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann oogstte vrijwel eenparig applaus toen hij, zonder diens naam te noemen, de Franse kroonpreten dent, de graaf van Parijs, citeerde, die on langs gewaarschuwd had dat iedere poging een derde weg tussen Moskou en Washing ton te zoeken, Frankrijk alleen in het slop van de volstrekte diplomatieke eenzaam heid zou kunnen voei'en. De „prealabele kwestie", een wapen uit het Franse parlementaire arsenaal waar mee in 1954 ook het Europese leger in de Nationale Vergadering in de pan werd ge hakt, die door de rechtse democraat Jean- Paul David was ingediend, vermocht ech ter geen meerderheid te verwerven. Ze werd met 264 tegen 213 stemmen verwor pen. De Gaullistische Unie heeft drie leden geroyeerd omdat zij in strijd met de in structie deze motie hebben gesteund. Parlementsleden van verscheidene frac ties die der onafhankelijke boeren, „eenheid van de republiek", christen-de mocraten en socialisten hebben besloten tot een nieuwe motie waarin wordt ver zocht het wetsontwerp terug te verwijzen naar de commissies. Een dergelijke terug- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuid oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee verwijzing wordt in Franse parlementaire kringen wel aangeduid als een „begrafe nis" omdat men er doogaans mee voor heeft de Nationale Vergadering indirect haar veroordeling van een wetsontwerp te laten uitspreken. In de motie wordt gezegd dat uitlatingen van verantwoordelijke personen uit andere NAVO-landen de hoop wettigen dat er overeenstemming in Euro pa zal komen over een gemeenschappelij ke kernpolitiek. Daarom is het noodzake lijk dat de Franse regering met de re geringen van de bondgenoten onderhande lingen begint over de mogelijkheid van een gemeenschappelijke afschrikkings strijdmacht. Op papier bestaat er een meerderheid voor deze motie maar over de uitslag van een stemming kan niets met zeker heid worden gezegd doordat de verschil lende fracties niet eensgezind zijn. Pre mier Debré, die gisteren ook nog even voor het voetlicht trad, lijkt daarom wel de hoop te mogen koesteren de „Foree de frappe" nog deze week zonder vertrou wenskwestie, althans op papier, bij gene raal De Gaulle op het Elysée te kunnen afleveren. PARIJS (Reuter) Franse bonden, die zeggen samen ongeveer twee miljoen leden te hebben, hebben aangekondigd, dat zij van plan zyn om de 27ste oktober tot „een nationale actiedag" voor een vrede door onderhandelingen in Algerye te maken. De bonden, die het besluit in gelijklui dende communiqué's hebben bekendge maakt, zijn de Franse nationale unie van Studenten, de grootste Franse studenten organisatie waarvan het plan uitgaat, het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T., de partijloze nationale federatie van leerkrachten en de bond van christelijke leerkrachten. Deze organisaties wekken op tot „mas sale deelneming" aan demonstraties en andere acties „voor vrede en onderhande lingen in Algerije, voor wederzijdse waar borgen van de rechtvaardige toepassing van het beginsel van zelfbeschikking en voor de waarborging van de democratie van haar fundamentele beginselen" Het rooms-katholieke verbond van vak verenigingen heeft, in een communiqué de aangesloten organisaties aangespoord, zich solidair te tonen met de oproep van de nationale studentenunie. Het socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft geweigerd zich op natio naal plan bij de organisators van de actie aan te sluiten. De socialistische vakver enigingen mogen wel deelnemen aan be togingen in Parijs. Anonymus: Sommige mensen zeggen: „God zegene u" om zelf ontslagen te zijn van de plicht, iets voor hun medemens te cloen. SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Koningin Juliana heeft dinsdagavond een gala-voorstelling bijgewoond in het Grand Hotel Krasnapolsky ter ge legenheid van het 16e lustrum van de Vrije Universiteit. Op de foto ziet men de Koningin bij aankomst, naast haar de praeses van de lustrumcommissie de wachters aan de deur zijn vikings uit het spel „Thor en de Engelen". LUIK (ANP) In de omgeving van Luik is de afgelopen dagen een aantal ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd. Een twaalftal kinderen, die geen van allen injecties tegen deze ziekte bleken te hebben gekregen, zijn voor behandeling opgenomen. (Van onze parlementaire redacteur) Enige jaren geleden zijn bij het militaire aankoopbeleid ernstige fouten ge maakt. Een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft die geruchtmaken de zaken onderzocht. In haar conclusies heeft zij ook critiek geoefend op de ma joor K., die dienstvoorschriften zou hebben overtreden. Die conclusie heeft de Tweede Kamer gisteren voor kennisgeving aangenomen. De meerderheid wilde daaraan de uitleg geven dat men het eens is met de commissie. Een klein deel van de Kamer stelde zich echter op het standpunt dat aanneming van het rapport voor kennisgeving een neutrale, formele daad is. Enkele K.V.P.-Kamerleden von den het niet juist dat de onderzoekcommissie, afgezien van de feiten, haar critiek op majoor K. tot uiting heeft gebracht nadat deze door de rechtbank van het hem tenlaste gelegde was vrijgesproken. Een duidelijke uitspraak heeft de Kamer dus niet gedaan. Minister Visser Volgens Canadese persberichten heeft Prinses Beatrix een uitnodiging aanvaard naar Ottawa te komen voor het huwelijk van haar vriendin baronesse Renée Röell. Het bezoek van de Prinses zal een infor meel karakter dragen. Er is volgens deze persberichten nog geen datum vastgesteld voor het huwelijk van baronesse Röell met de heer T. Bradbrook Smith, ambtenaar van het Canadese ministerie van Financiën. Baronesse Röell is de stiefdochter van de tegenwoordige chef van het protocol van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Feaver. Na de oorlog is de heer Feaver drieëneenhalf jaar in Den Haag werkzaam geweest. Baronesse Renée Röell ging in die tijd samen met de Prinses naar school en beiden studeerden later aan de Leidse universiteit. Naar aanleiding van de in de Canadese pers gepubliceei-de berichten over een be zoek van Prinses Beatrix aan Ottawa wordt van de zijde van het hof medege deeld, dat deze berichten niet kunnen wor den bevestigd, omdat de datum van het huwelijk van baronesse Röell nog niet is vastgesteld. De commissie-Koersen heeft ern stige fouten gesignaleerd. Daaruit moet lering worden getrokken, be toogde in de Kamervergadering van gisteren de heer Van Dijk (V.V.D.). Dat herstelt dan het door de helmenaffaire en andere zaken geschokte vertrouwen in de overheid, zei de heer Schouwenaar (P.v.d.A.). Om herhaling van de ge maakte fouten te voorkomen, streeft mi nister Visser ernaar, aan meer personen zelfstandige verantwoordelijkheid voor Je militaire aankopen te geven. De ver- intwoordelijkheid zal worden gelegd bij den, die het dichtst bij de problemen :taan. De voorraad helmen is nog voor gerui me tijd voldoende, zei minister Visser, die de verzekering gaf dat de helm volledig voldoet aan hetgeen de militaire deskun digen ervan verwachten. Er zijn bij het militair aankoopbeleid fouten gemaakt, maar men moet de bij zondere omstandigheden in de jaren na 1951 (Korea) in aanmerking nemen. Er was de eis van paraatheid, die dwong tot opbouw van de krijgsmacht in een gefor ceerd tempo. Bij de aankopen moesten risico's worden genomen. De aankopen waarbij fouten zijn gemaakt, belopen een bedrag van 37 miljoen gulden. Door de fouten is één miljoen schade geleden op een totaal bedrag van uitgaven voor de defensie van 1950 miljoen gulden in 1964. Die geringe schade kan de toets der cri tiek doorstaan, de bijzondere omstandig heden in aanmerking genomen. Een her haling van de gemaakte fouten moet echter worden voorkomen, aldus de minister. Wanneer een particulier bedrijf foutieve aankopen doet, dan wreekt zich dat in de bedrijfsresultaten en door klachten van de klanten. De overheid ondervindt die cor rectie op fouten niet. Daarom drong de heer Van Dijk er op aan er voor te zorgen dat klachten van de troepen kunnen door dringen tot de hoogste leiding. Als voorzitter van de onderzoekcommis sie probeerde de heer Koersen (K.V.P.) na een verwarrend debat nog even een motie te formuleren, die de conclusie goedkeurde, maar hij diende deze motie tenslotte toch niet in. Een duidelijke po sitieve uitspraak kon dus niet worden ge daan. Omdat de heer Van Rijcke- v o r s e 1, als woordvoerder van enkele K.V.P.-ers met een afwijkende mening, van zijn kant geen motie met een afkeu ring van de conclusies indiende, bleef ook een negatieve uitspraak achterwege. Er waren volgens de heer Van Rijcke- v o r s e 1 twee belangrijke beginselen in het geding. Ten eerste, dat de minister altijd de verantwoording draagt voor zijn ambtenaren, zolang zij niet schuldig zijn verklaard. Ten tweede, dat iedereen het recht heeft voor onschuldig te worden ge houden totdat zijn schuld door een be voegde gerechtelijke instantie bewezen wordt geacht. Majoor K. is vrijgesproken. Daarom vond de heer Van Rijckevorsel het on juist dat in het rapport bij uitzondering alleen de naam van de ondergeschikte majoor K. is genoemd en hem is verwe ten dat hij in twee gevallen heeft gefaald en de dienstvoorschriften heeft overtreden. Dat is in strijd met de beginselen van de rechtstaat. De minister zou met de conclusie van de Kamercommissie reke ning kunnen houden bij promotie of hij zou ontslag kunnen overwegen. Minister Visser (Defensie) herin nerde er aan dat de vorige minister van Defensie, ir. Staf, majoor K. heeft gere habiliteerd. Voor de brief van majoor K. aan de Tweede Kamer met beledigingen aan het adres van twee superieuren heeft de majoor van de chef van de generale staf een mondelinge terechtwijzing gekre gen. De minister gaf de heer Van Rijcke vorsel de verzekering dat het beslist niet de bedoeling is tot het laatste toe te trachten iemand te „zoeken". Hij vond geen aanleiding voor maatregelen tegen Weerrapporten 1, Uit het binnenland Agenda van IJmond en Haarlem Buitenlands nieuws 3, Langs sluizen en havens Uit stad en omgeving5, 6, In en om de stad Van Dag tot Dag Op de Praatstoel Feuilleton Horen en Zien 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 In d,e Vishal en op zee Sport Dit nummer bestaat uit veertien pagina's majoor K. Beleidsoverwegingen nopen hem er juist toe zich daarvan te onthouden. Voor deze verklaring was mr. Van Rijcke vorsel erkentelijk. De voorzitter van de onderzoekcommis sie, de heer Koersen, stelde zich op het standpunt, dat iemand voor overtreding van de dienstvoorschriften nooit voor de rechter wordt gebracht. De commissie heeft zich er van onthouden zich te men gen in de rechtspraak. Zij heeft alleen het beleid van de minister beoordeeld en daarvoor moest zij ook de zaak-majoor K. onderzoeken, die door sensationele pu- blikaties veel beroering had veroorzaakt. Het was de opdracht aan de commissie de zaak te onderzoeken. Zij heeft majoor K. geen duw willen geven. Zij heeft ob jectief de feiten onderzocht. Alle betrokke nen, ook majoor K., zijn opgeroepen om hun zienswijze uiteen te zetten, en pas daarna zijn conclusies getrokken. (Vervolg op pag. 2) Advertentie 3 deurskast - 1/3 leg - 2/3 hang 144.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen overweegt het Bene lux-comité op korte termijn stappen te ondernemen bij de Belgische regering om een eind te maken aan de door sommige Belgische kommiezen ondernomen over dreven grenscontrole. De ijver welke op een paar Belgische douaneposten aan de dag wordt gelegd acht men in deze krin gen schadelijk voor de goodwill van de Benelux. Deze activiteit van vooraan staande particulieren die zich overigens nog beraden over vorm en inhoud van een eventuele benadering van de Belgische regering is eigenlijk de enige welke men in Den Haag concreet beraamt. Op verschillende bij de uitvoering van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse dou ane-unie betrokken departementen rea geert men zeer mild en lakoniek op de Twee straaljagers van het type F 86 D Sabre van de vliegbasis Oldenburg in Duitsland zijn dinsdagmiddag boven Stadskanaal op 5000 meter hoogte fron taal met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De 23-jarige, ongehuwde luitenant G. Holtgrewe uit Oldenburg slaagde er in met de schietstoel zijn brandend vliegtuig te verlaten. Het toe stel boorde zich ten westen van de spoorlijn Ter Apel-Stadskanaal in de grond. Het andere toestel explodeerde in de lucht. Onderdelen werden in een straal van vijftien kilometer teruggevon den. De romp viel op een schuur van een landbouwer in Stadskanaal. De pi loot, de 25-jarige korporaal Gartner, kwam om het leven. De bevolking werd om ongeveer kwart voor drie opgeschrikt door een geweldige knal, tien seconden later gevolgd door een nog heviger knal. In vele huizen rinkelden de ramen en sprongen de deuren open. Even later kwam het brandende vliegtuig van luitenant Holtgrewe, naar beneden. De piloot, die slechts licht aan het hoofd werd gewond, kon zich maar weinig van het ongeluk herinneren. Met nog drie an dere vliegtuigen was hij opgestegen van de vliegbasis Oldenburg voor een oefen- vlucht. Aan zijn parachute kwam hij op ongeveer 1500 meter van zijn toestel neer en werd opgevangen door enkele toesnel lende mannen. Toen hij later vernam dat zijn collega was verongelukt, was hij diep onder de indruk. Het is een wonder dat bij deze ramp niet meer slachtoffers zijn te betreuren. Waarschijnlijk is dit te danken aan het feit dat de scholen, in de omgeving waar van vele wrakstukken zijn neergekomen, nog niet uit waren. De schuur waar de romp van het ontplofte vliegtuig op viel, staat tussen twee woningen in. Even na middernacht vloog de schuur in brand. Vermoedelijk zijn er vonken in het opgeslagen koren gekomen, die een De wrakstukken van een der Duitse straaljagers in een veld bij Musselkanaal. smeulend vuur veroorzaakt hebben, dat pas uren later omsloeg in een laaiende vuurzee. De brandweer kon de schuur niet red den en deed al het mogelijke om de aan grenzende boerderij en woonhuizen te be houden. Zij ondervond daarbij veel last van de stevige wind. berichten over de aan sommige grensover gangen geconstateerde plagerijen bij de visitatie van het verkeer. Men wijst er met name op, dat er van een algemene verscherping van de controle geen sprake is. De klachten concentreren zich namelijk op de grensposten in de omgeving van Maastricht. Voor zover onze inlichtingen strekken beschikt men in Den Haag ook niet over ambtelijke rapporten over deze kwastie en de betrokken inspecteur in Maastricht bleek vanmorgen onbereikbaar. Het ministerie van Financiën let voorlo pig vooral op de formele en technische aspecten van de kwestie; onder meer of de bepaling dat men voor hondervijftig gulden aan goederen vrij over de grens mag meenemen, al of niet wordt nage leefd. Voor sommige artikelen (rook en reukwaren en sterke drank) bestaan uit zonderingsbepalingen, voor boter geldt al een jaar lang een absoluut invoerverbod, behoudens de normale handelstransacties, waarvoor een uitvoervergunning is ver leend. Waar de Belgen speciaal op letten en dat niet sinds vandaag of gisteren zijn de kleine hoeveelheden welke onder het mom van huishoudelijk gebruik worden meegenomen. Omdat daarmee vaak smok kelarij wordt bedreven en de Belgen tonen zich al geruime tijd bijzonder ge voelig op dat punt heeft men kort gele den een verscherping van de controle aan gekondigd. Het heeft er alle schijn van, dat met name de douaniers in de buurt van Maastricht min of meer op eigen hout je die verscherping toepassen. Ook op het ministerie van Landbouw is men niet van zins zich over deze zaak op te winden. „De wal zal het schip wel ke ren", zegt men daar, doelende op de kin derachtigheden van sommige Belgische douane-ambtenaren. Dit soort speldeprik- ken houdt vanzelf op, omdat men in de praktijk daarin niet kan blijven volharden. Hoofdzaak is, dat het normale handelsver keer gewoon doorgaat. Als er al geheime instructies zijn geweest om de grenscon trole te verscherpen, dan zullen er nu wel weer andere, even geheime aanwijzingen komen om met dit peuterwerk op te hou den", aldus deze filosofische zegsman. Bij de inspectie Maastricht zijn geval len bekend dat men van Belgische zijde, wat betreft de verboden invoer van le vensmiddelen, in Nederland gekocht, mo menteel zover gaat, dat de pakjes boter hammen die de Belgische grensgangers bij zich hebben, in beslag worden geno men en in de Maas worden gegooid. De Nederlandse violist Emanuel Koch, die in Luik woont, en die na zijn optreden in Maastricht een fles whisky aangeboden kreeg, zou van de Belgisch' ---inp meer dan honderd c •'-><>-, boet- "kre gen wegens -v Advertentie De democratische kandidaat voor het presidentschap John Kennedy heeft ook in de staat Michigan een grote verkiezingscampagne gehouden. Tij dens een intocht in Grand Rapids wilde een bewonderaarster de demo cratische kandidaat de hand reiken. De politie hield haar echter tegen onder protest van Kennedy.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1