Jacques Sous telle richt een nieuwe partij op Kamerleden debatteerden met rode anjer in knoopsgat schilderzelfmet Premier Debré genoodzaakt de vertrouwenskwestie te stellen 'n PARKETVLOER, E9ELHGUT VLOEREN iff. MORRIS "kfore i/ok êuij! DE WOLF van 1833 HET WEER Verzet tegen kernwapens moet gebroken worden Vierkant tegen een Algerijns Algerije Aanbesteding betonwerk van Hildebrandmonument wacht op Bronner's fiat jan doornbosch Attentie van studenten, die tegen artikel 60 van nieuwe wet zijn Metaalarbeider bekent moord in Sevenum Nobelprijs voor geneeskunde Pubtiek liep weg bij A rmsirong-concert WET WETENSCHAPPELIJK ONDER WIJS ln de krant van heden: accordeon- en gitaar-les moderne Banketbakkerij H. BEEKSMA GROTEREKLAME VAN BREUKELEN le klas banketbakkerij Onvast weer Partijleider Soustelle Het woord is aan Gedeeld door een Brit en een Australiër DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 295 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I m wam mm ^bJ| ba B am **I/""^U Verschijnt dagelijks beh. zon- en Feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. H g ||§j| |j 1 ÊT jl Jpsasii tf 1L a Él H 1 li iï Él/i Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. ^tïlr JL Ja JL JL JL TlnVfci JL M it franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, ca kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUI S, BEVERW IJ K EN OMGEVING ?f 7^ -IImUider C0UIimt "iTT Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS Jacques Soustelle, die zich sinds zijn ontslag als minister door gene raal De Gaulle, na de bewogen dagen van januari in Algiers, nogal kalm op de ach tergrond had gehouden, is gisteren tijdens een persconferentie weer voor het voet licht getreden om Frankrijk gelukkig te maken met een nieuwe politieke partij. Die plechtigheid geschiedde in hotel d' Or- say, hetzelfde hotel waar generaal De Gaulle, in de jaren van zijn ambteloze burgerschap, zijn banvloeken naar de re- De toverkracht van Louis („Satch- mo") Armstrongs trompet kreeg dins dagavond geen vat op de duizenden mu ziekliefhebbers in het plaatselijke sta dion van Lagos, de hoofdstad van Nigerië. De reden is, volgens de Nigerianen dat „Louis geen „highlife" (de in Nige rië favoriete calypso-achtige muziek) speelde". Voordat de Amerikaanse jazztrom- pettist en zijn „all-star combo" drie nummers hadden gespeeld, kwamen de Nigerianen reeds in beweging, niet om op de maat van de muziek heen en weer te gaan wiegen, maar om naar huis te gaan. De verbijsterde Satchmo veegde zich het gelaat af met een van zijn befaam de, enorme witte zakdoeken en blies nog harder op zijn trompet. Maar zijn toehoorders liepen nog harder weg, tot slechts een handjevol van de 15.000 mensen in het stadion over was. Diezelfde mensen hadden tevoren twee uur lang in de handen zitten klap pen en met de voeten gestampt voor een plaatselijk orkest. Zij juichten toen Armstrong en zijn musici op het podium verschenen, maar reeds bij de eerste maten van Satchmo's jazz verdween het enthousiasme. geringen der vierde republiek placht te werpen. De banvloeken van Soustelle, die overigens met de ingetogenheid van een professor die college gaf onder woorden werden gebracht, waren deze keer in de eerste plaats voor De Gaulle bestemd. De Gaulle's Algerijnse Algerije bestaat niet, zo v.erklaarde Soustelle, en bevat ook geen enkele levenskracht. De Frans-Afrikaanse Gemeenschap is al begraven voor ze op haar bc-nen stond en de grondwet die op zichzelf niet kwaad was, is nog nooit toe gepast. Soustelle liet verder weten dat zijn nationale hergroepering een beroep doet op alle mannen en vrouwen om Frankrijk te redden van de ondergang waardoor het volgens hem door het tegen woordige regime werd bedreigd. Uit alle delen van het land beweerde Soustelle, brieven'te hebben ontvangen die hem be zwoeren daden bij woorden te voegen. Voor die druk is hij dan nu dus bezweken. Op hoeveel leden de nieuwe partij al bogen kon heeft de oud-minister niet onthuld. In politieke kringen wordt gefluisterd dat Soustelle voor zijn actie door uiterst rechtse Amerikaanse kringen financieel zou worden gesteund. Soustelle heeft nog niet lang geleden een lange reis door de Verenigde Staten gemaakt, waarbij zijn politieke programma aan zijn toekomsti ge geldschieters zou zijn voorgelegd. Op merkelijk was wel dat hij iedere aanval op de Amerikanen, die anders het zwarte schaap zijn van Frankrijks rechtse ul tra's, achterwege liet en zelfs een toespe ling maakte die er op leek te wijzen dat hij de militaire integratie in Atlantisch verband nog zo'n slecht idee niet vond. Soustelle schijnt zijn actie tegen de gene raal, met of zonder Amerikaanse dollars, in ieder geval bijzonder consequent te wil len voeren door zich ten aanzien van de voornaamste punten van het officiële re geringsbeleid als De Gaulle's politieke te genvoeter te willen gedragen. Van B zei in de middag van 11 septem ber de jongen bij toeval te hebben ont moet. Tijdens een wandeling met de knaap door de bossen deed hij Hans Hermans oneerbare voorstellen. De jongen ging hier op niet in en rende hard weg. Hij bot ste tegen een boom en viel. Zoals van B tegenover de officier van Justitie ver klaarde, had hij zich niet langer kunnen beheersen. Hij wurgde de jongen met een stukje dun touw en verborg het stof felijk overschot tussen de struiken. Toen de duisternis was ingevallen keerde hij naar de plaats van het misdrijf terug en begroef het lichaam even verderop in een aspergeveld. Hier werd het door een mili tair gevonden. De bekentenis is het resultaat van we ken lang ijverig speuren, waarbij vele po litiemensen dagen en nachten lang in de weer zijn geweest. Geen enkele aanwij zing, hoe klein dan ook en geen enkele getuigenverklaring werd ter zijde gelegd. Alles werd tot in finesses op waarheid ge controleerd. Woensdagmiddag verklaarde de officier van Justitie nog dat hij genoeg bewijsma teriaal in handen had om het wettig en overtuigend bewijs te kunnen leveren. De Venlose advocaat mr. B. Luikx is als raadsman van de verdachte aangewezen. STOCKHOLM (UPI) De Nobelprijs voor Geneeskunst is heden toegekend aan de Australiër Frank McFarlane Burnet en de Brit Peter Bryan Medawar. Advertentie Advertentie dé vloer van uw leven. Passend in elk interieur. Niets evenaart de huiselijke sfeer en warmte van parket. Leverbaar in fraaie, edele en exotische houtsoorten. Deskundige voorlichting en advies. SHOWROOM Zijlstraat 96 - Haarlem - Tel. 20340 BARTEUORISSIRT HAARLEM TEL. 13439 'A LEIDSESTRA'AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS De voorbereiding voor de plaatsing van het Hildebrandmonument van prof. J. Bronner in de Kleine Hout is zover gevor derd dat men zou kunnen beginnen met de aanbesteding van het betonwerk. Voordat de gemeente Haarlem hier ech ter toe over zou gaan, wilde men de uit gewerkte plannen voor de plaatsing nog eens voorleggen aan de schepper van het monument, prof. Bronner, teneinde diens fiat te krijgen. Dit contact bleek moeilijk te zijn, aan gezien prof. Bronner veelal in Frankrijk verblijft. Hierdoor dreigde een stagnatie te ontstaan, die het twijfelachtig zou maken dat het monument in het komende voor jaar geplaatst zou kunnen worden. Thans hebben B. en W. besloten een afvaardiging met de uitgewerkte plannen naar prof. Bronner te sturen, teneinde diens fiat te verkrijgen. Als dit is gebeurd zou men het betonwerk op korte termijn kunnen aan besteden, waardoor geen verdere vertra ging van de plaatsing meer is te vrezen. Op het station Staatsspoor in Den Haag zijn woensdag de laatste opna men gemaakt voor de Nederlandse speelfilm „Het Mes" van de Neder landse Filmproduktie-maatschappij. Op de foto zien we het opnemen van een scene met Ellen Vogel en de veertien jarige Reitze van der Linden. Bij de camera, met luidspreker, regisseur Fons Rademakers. Daarom behoeft de regering, gewapend met een voorlopig papieren kernzwaard, zich voor haar voortbestaan weinig zor gen te maken. Doch dat deze uitrusting van het Franse leger met kernwapens en de consequenties die er voor de Europese en Atlantische politiek uit voort dreigen te vloeien, lijnrecht indruist tegen de in zichten en de verlangens van de meerder heid van de Kamers en de overgrote meerderheid van het Franse volk- kan voor ieder die deze week de debatten in het Palais Bourbon heeft bijgewoond moeilijk meer worden betwijfeld. Michel Debré heeft gisteren de parlemen taire grond onder zijn voeten voelen ver zakken want zijn meerderheid brokkelde zienderogen af. In de nacht van maandag op dinsdag waren de samenzweringen niet van de lucht en de oppositie groeide in kracht en omvang bij het uur dank zij de vele ï'enegaten die het regeringsstandpunt verlieten. Zelfs drie leden van de Gaullis tische UNR die als straf onmiddellijk geroyeerd zouden worden ontzagen zich niet naar de „vijand" over te lopen en zo begon het er voor de regering steeds som berder uit te zien. De grote meerderheid van de oppositie Advertentie de verf voor het schilder feest OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 P^- ty?eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 11 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee9 Toch Is Het Zo13 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Horen en Zien 13 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Economisch nieuws15 Sport 17 Kunst 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's motiveerde haar houding met een beroep op de Europese en Atlantische beginselen die, naar gevreesd werd, door het natio nale „kernzwaard" het eerst bedreigd zou den worden. De hoogbejaarde en uiterst krasse oud premier Paul Reynaud, die in zijn car rière aan zijn derde republiek bezig is, en die hij vermoedelijk ook nog wel overle ven zal, heeft de oppositie haar sterkste argument aan de hand gedaan. Volgens Reynaud zou president Eisenhower onmid dellijk na de verkiezingen op 8 november bekend maken dat de Atlantische kernbe wapening machtig zal worden uitgebreid. Bovendien maakt, zo liet Reynaud nog doorschemeren, Frankrijk dan een uiterst redelijke kans, volgens de hartewens van De Gaulle, in een soort Atlantische top leiding te worden opgenomen. Waarom dus zo'n haast met een Frans „kern zwaard" gemaakt, zo vroeg de oud-pre mier, en waarom de debatten later, in het licht van die Amerikaanse beslissing die in de lucht hangt, niet nog eens rustig voortgezet. Op de basis van deze suggestie haast ten vooral vele conservatieven en rooms- katholieke volksrepublikeinen zich naar de oppositie over te lopen, al moest van Rey- naud's voorstelling van zaken door offi ciële commentaren uit Washington, later dan ook wel veel worden afgedwongen. Maar toen had Debré zijn conclusies uit de parlementaire ontwikkeling met zijn vertrouwenskwestie al getrokken. Van de uiteindelijke uitslag (maandag) van de debatten en conferenties lijkt de regering noch De Gaulle's „kernzwaard" ook maar enig gevaar behoeven te vrezen. Maar de kamerleden hebben gedurende enkele dagen weer eens echt parlementje mogen spelen en dat is een opwindend spel geweest waaraan men als toeschou wer, bijna zou gaan geloven. (UPI) Verschillende bladen, die tot de pro-Gaullistische pers gerekend worden hebben zich fel gekeerd tegen de stoom wals-tactiek van de regering. Het blad L' Aurore schrijft in een hoofdartikel: „Het schouwspel, dat ons wordt voorgetoverd is niet dat van een normaal werkende de mocratie. Hoort u niet iets knarsen in de machinerie? In het vertrouwensvotum wordt de goed keuring van de Kamer gevraagd voor de tekst van het plan van De Gaulle voor een onafhankelijke kernstrijdmacht dat over een periode van vijf jaar zestig miljard franc zal kosten. In hun slotredevoeringen spraken zowel Debré als de minister van Defensie Mess- mer woorden van lof voor de samenwer king" in de westerse verdediging, maar zij bleven bij hun afwijzingen om een amen dement te aanvaarden, waarbij de stelre gel van de „integratie" aan het project werd toegevoegd. Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord (Van onze parlementaire redacteur) De studenten hadden gisteren grote belangstelling voor de vergadering van de Tweede Kamer, omdat het wetsont werp met de nieuwe organisatie van het wetenschappelijk onderwijs volgens hen het gevaar inhoudt van aantasting van de studievrijheid. Voor het begin van de vergadering had de Nederlandse Stu dentenraad de Kamerleden uitgenodigd voor een bijeenkomst in de Rolzaal op het Binnenhof. Daar hadden de Kamer leden een grote rode anjer opgespeld ge kregen. Zij droegen die rode anjer ook nog in de vergaderzaal, evenals de vele studenten op de tribunes. Dit maakte een min of meer feestelijke indruk, maar het zeer technische en daardoor saaie debat was wel een domper op de feest stemming. Artikel 60 van de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs bepaalt dat een faculteit een regeling kan vaststellen, die aan een student die binnen tenminste tweemaal de daarvoor aangeduide studie duur zijn eerste examen niet afgelegd heeft, het recht tot het bijwonen van het desbetreffende onderwijsvak ontzegt. De regeling moet via senaat en curatoren ter goedkeuring worden voorgelegd aan de minister. De student, die door de ontzeg ging wordt getroffen, kan in beroep gaan bij de minister. De bedoeling van artikel 60 is de studie duur te bekorten opdat trage studenten geen ruimte in beslag nemen die nodig is om de sterk wassende stroom van studen ten te kunnen opnemen. De voorgestelde maatregel vond me vrouw Kuijper-Struijk (V.V.D.) zeer be denkelijk. Zij stelde de staat in gebreke voor het feit dat er niet voldoende ruimte en wetenschappelijk personeel is. Pater Stokman zei dat zijn fractie geen princi piële bezwaren had, maar hij had wel be denkingen. De ontzegging kan voor een be paalde student (met praktika) veel harder aankomen dan voor een ander. Zal de regeling soepeler zijn voor de werkstudent dan voor de boemelstudent? vroeg hij. De mening van de P.v.d.A. is verdeeld. De heer Tans verklaarde dat een aantal van zijn fractiegenoten artikel 60 niet in de wet wil opnemen, omdat het praktisch nut er van zeer gering zal zijn. Hun defini tieve standpunt zouden de leden van de P.v.d.A. bepalen na het antwoord van de minister, die vandaag aan het woord komt. Ook de heer Versteeg (A.R.) wilde dan pas nader overwegen of hij met de maat regel akkoord kan gaan. Voorlopig was hij er niet gelukkig mee, zei hij. Van het ant woord van de minister zal veel afhangen of er tenslotte een meerderheid zal blijken te zijn voor artikel 60 (Zie ook pagina 2) Advertentie OPENING OPENING van onze op VRIJDAG 21 OKT. - 10 uur v.m. ALS REKLAME onze fijne GEVULDE KOEKEN met uitsluitend roomboter en zuivere amandelspijs bereid 5 voor 75 cent MOORKOPPEN25 cent ALS SPECIALITEIT HAZELNOOT CHOCOLADE BOLLEN van 38 cent voor 28 cent Deze reklame geldt t.e.m. zaterdag. BANKETBAKKERIJ Fr. Naereboutstr. 72 - Tel. 8340 Wij verwerken alleen roomboter Advertentie die lekkere shag in de handige doos 95 cti Advertentie Fijn gekruide SPECULAASBROKKEN met amandelen, vrijdag en zaterdag 250 gram van 75 ct voor slechts 49 ct. En zoals steeds prima gesorteerde BANKETBAKKERSALLERHANDE per 250 gram slechts ƒ1. Onze specialiteitGrote BITTERKOEKEN slechts 15 ct per stuk LAGERSSTRAAT 13 - TEL. 5362 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Over wegend matige wind, in hoofd zaak tussen oost en zuid, in het waddengebied af en toe krachtig. Volledige weerrapporten op pagina twee. Woensdagochtend is het fabrieksschip Willem Barendsz" van de Nederland se maatschappij voor de walvisvaart n.v. van Amsterdam naar het Zuid poolgebied vertrokken. De „Willem" in de sluis te IJmuiden. Jacques Soustelle, die eerder dit jaar uit de Franse regering en de Gaullis tische partij werd verwijderd, omdat hij het niet eens was met de Algerijnse politiek van president De Gaulle, heeft woensdag een persconferentie gehou den. Hij verklaarde onder meer dat hij een nationale hergroepering" nodig acht. (Telefoto A.N.P.) Joseph L. Einander: De 54-jarige Belfeldse metaalarbeider Th van B heeft op de vooravond van zijn voorgeleide voor de raadkamer van de Roermondse rechtbank bekend de 11-ja- rige Hans Hermans uit Sevenum te hebben vermoord. Hij deed dit in een door hem gevraagd onderhoud met de officier van Justitie, mr. W. C. Uiterwaal. Uit zijn bekentenis blijkt dat de theorie die de po litie en de justitie uit de verklaringen hadden opgebouwd, nagenoeg juist is. Onder alle genieën is hij de grootste, die ondanks zijn genie nog weet te luisteren en te leren. (Van onze correspondent) PARIJS. Premier Michel Debré heeft zich tenslotte toch genoodzaakt gezien de vertrouwenskwestie te stellen naar aanleiding van de debatten over de Franse kernwapens in de Nationale Vergadering die gisteren voor de regering een ge vaarlijke wending namen. Net als zijn talrijke voorgangers uit de vierde republiek heeft Debré daarop het parlement het mes op de keel gezet. De inzet van het ver trouwensvotum is de moeite van de overweging voor de Kamer dus wel waard. De keus waarvoor Debré de parlementariërs stelde lag niet tussen de „kern bewapening" en een kabinetscrisis, in welk geval de uitkomst niet moeilijk te raden zou zijn geweest, maar tussen „kernbewapening" en Kamerontbinding.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1