Halit^n AGENDA Stijging uitvoer bloemisterij- produkten te eenzijdig Nieuwe organisatie van het wetenschappelijk onderwijs (Kort en bondig) Toegenomen regenkansen Tijdelijke teruggang van ongelukken viel in tijd van minder verkeer 11 EN S EN Parallel tussen verkeersveiligheid en economische bedrijvigheid Produktiebeheersing nog onmisbaar Reeds talrijke amendementen ingediend in Tweede Kamer ABDIJSIROOP 2 Rapport over maximum-snelheid Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk modern toil e t p a p i e r Aanvaring in Antwerpen Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Zuidafrikaanse minister in Nederland DR. A. J. VERHAGE: Acht jaar geëist tegen aanrander Brandkast ging open met huissleutel Prins Bernhard naar Iran Man dood gevonden in ruïne ONDERGOED natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 |i lüNDERDAG 2 0 OKTOBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) Uit een nog niet in Nederland gepubliceerd rapport, dat werd uitgebracht op de in het begin van deze maand in Nice gehouden vijfde internationale studieweek voor verkeerstechniek, blijkt dat de aanvankelijke daling van het aantal verkeersongeluk ken na de invoering van de maximum-snelheid correspondeert met de vermindering van de omvang van het wegvervoer ten gevolge van de lichte economische teruggang in 1957. Daarmee is tevens het verschijnsel verklaard dat de teruggang van het aantal verkeersongelukken al twee maanden voor de invoering van de maximumsnelheid begon. De opvatting dat de afgenomen intensiteit van het verkeer van invloed is geweest op het aanvankelijke succes van de maximumsnelheid vindt tevens steun in een vergelijking met de cijfers van 1952, toen er door de Korea-crisis een economische depressie was. Ook toen was er een betrekkelijk grote vermindering van het weg vervoer en daarmee van het aantal verkeersongelukken. In het rapport wordt er voorts nog eens op gewezen dat vóór de invoering van de maximumsnelheid van de maximumsnel heid het aantal ingelukken op stadswegen elk jaar met acht percent toenam. Dit percentage is thans nagenoeg wéér be reikt. Wel is het aantal ongelukken on geveer vijftien percent lager dan men ver wachtte als er geen maximum-snelheid was ingevoerd. Het gunstige resultaat van de maximum-snelheid met betrekking tot speciaal de dodelijke en ernstige ongeluk ken komt tot uitdrukking in een lagere jaarlijkse toeneming daarvan, namelijk met zeven percent in plaats van met tien percent. Voor zover het aantal ongelukken op buitenwegen is verminderd, kan dat moei lijk uit iets anders worden verklaard dan uit geluk. Uiteraard sluit dit rapport, dat werd sa mengesteld door vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, het Centraal Bureau voor de Statistiek, de gemeentepolitie van Rot terdam en Den Haag en van ANWB en KNAC, gunstige gevolgen van de invoering van de maximumsnelheid niet uit, maar het effect is sterk afhankelijk van het wegtype waarvoor de snelheidsbeperkingen gelden. Het beste resultaat is bereikt op de toegangswegen tot de grote steden. Dat men niet zomaar tot een altijd gun stige werking van maximum-snelheidsbe- Advertentie palingen kan besluiten blijkt vooral uit het eveneens op het congres in Nice uitge brachte samenvattende rapport van ir. R. J. Smeed, de plaatsvervangende directeur van het laboratorium voor wegenonder- zoek (verkeersveiligheid) van Engeland. Uit de door hem gebruikte cijfers bijkt, dat vóór de invoering van de maximum snelheid 75 tot 80 percent van de automo bilisten in Den Haag sneller dan vijftig kilometer per uur reed, waarvan 40 tot 45 percent sneller dan zestig kilometer. Een jaar geleden reden nog steeds 35 tot 40 percent der autobestuurders sneller dan vijftig kilometer, waarvan vijf tot tien percent harder dan zestig. De invoering van de maximumsnelheid heeft dus ge leid tot een halvering van het aantal voer tuigen dat sneller dan vijftig kilometer reed, terwijl het aantal dat de zestig ki lometer overschreed met tachtig percent verminderde. Een dergelijke ervaring heeft men ook in Frankrijk opgedaan, waar op de week einden een maximumsnelheid van negen tig kilometer op de hoofdwegen geldt. Het aantal weggebruikers dat harder reed dan negentig kilometer, bedroeg vcor de in voering van die grens 22 percent, daarna 13 percent van het totaal aantal. De negen percent die eerst meer dan honderd kilo meter per uur reed verschrompelde tot drie percent, maar evenals voor de invoe ring van de maximumsnelheid reed 85 percent van de automobilisten meer dan zestig kilometer per uur. Minder doden Ook citeert ir. Smeed genoemd Neder landse rapport, wanneer hij het effect van de snelheidsbeperkingen nagaat op het on- gevallencijfer. Zo valt het aantal ongeval len met dodelijke afloop en dat waarbij ernstige gewonden te betreuren zijn op de hoofdwegen door Den Haag, met vijftig percent. De uitwerking van de snelheids beperking op de overige straten en wegen is veel geringer: de ernstige ongelukken verminderen met 12 tot 15 percent, de lichte stijgen met 22 percent. Voor Rotter dam geldt hetzelfde beeld, zij het met gro tere uitersten. Daar is een afneming van het aantal dodelijke ongelukken geconsta teerd van niet minder dan 83 percent, van de ongevallen met ernstig gewonden van 35 percent en van lichte ongelukken met slechts zeven percent voor wat de tunnel traverse betreft, maar op de overige we gen is er een lichte stijging in de groep van ernstige ongelukken en zelfs een vrij aanzienlijke (22 pet.) van de lichte. Voorzichtige conclusies Ir. Smeed komt tot de conclusie dat een hoog percentage automobilisten zich van de snelheidsbeperkingen weinig aantrekt, maar dat in het algemeen de maxima wel tot minder hoge snelheden hebben Concertgebouw: Vandaag 20 u.: concert Nederlands Kamerorkest. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Char lotte Kohier met „Lady L". Vrijdag 20 u.: Western Theatre Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Jaloezie en misdaad", 18 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Liefde en begeerte". 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De Mummie", 14 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Te jong voor liefde" 14 j. Van vrijdag af 14, 18.45 en 21.15 u., zondag echter 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 u.: „Song without end", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Perrucha", 13 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Genade loze jeugd", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Ieder meisje weet het", 14 j. Vrijdag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondags tevens 16.15 u.: „De zaak MP", a. I Roxy Theater: Vanavond besloten voor stelling. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De vrouw met de zweep", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 u.: „De mummie", 14 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „De verleiding kwam 's nachts", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 2 nov. expositie van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks 10—17 u. Zon dags 14—17 u. Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 1022 u. Vishal: Tot 31 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 1417 en 20—22 u.. zondags 1317 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 14 okt.) DONDERDAG 20 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Donker Parijs". Rex, 20 u.: „Hong-Kong-affair". Grahamstraat, 1.20 u.: Officiële opening Hugo de Grootschool. Marktplein, 14—17.30 en 19—23 u. Bimij. vanavond met Ria Valk en de Gusonians. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. VRIJDAG 21 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Nog minderjarig". Rex, 20 u.: „Fotomodellen en chantage". Marktplein, 14—17.30 en 19—23 u. Bimij, vanavond met Eddy Schuyer en Jacqueline met de Gusonians. Pieter Vermeulenmuseum: als donderdag. DONDERDAG 20 OKTOBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Anna Karenina". VRIJDAG 21 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De bruiden van Dracula". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Totale oorlog". W.B. Theater, 20 u.: „Commanche de blanke". Advertentie ANTWERPEN (UPI) Omstreeks mid dernacht heeft bij de Kruisschanssluis te Antwerpen een aanvaring plaats gehad tussen de arriverende Britse vrachtboot „Wairangi" en de vertrekkende Duitser „Erlangen". Het Britse schip, dat 12.829 ton meet, kreeg in de scheepshuid een scheur van ongeveer 30 meter lengte. De schade werd op meer dan vierhonderd duizend gulden geschat. De „Erlangen" kon haar reis voortzetten. Advertentie Gemakkelijk ln te nemenHalitran, het natuur- lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvlssengeeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin 1 ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan De Zuidafrikaanse minister van Econo mische Zaken, dr. N. Diaderichs, is met zijn echtgenote en de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, de heer H. R. P. A. Kot- zenberg, in Nederland aangekomen voor een kort zakenbezoek. De Nederlandse minister van Economi sche Zaken, de heer J. W. de Pous, heeft op zijn departement zijn Zuidafrikaanse collega ontvangen. De heer Diederichs zal industriële en fi nanciële instanties bezoeken. De regering biedt hem vrijdagavond een diner aan. geleid. In een aantal gevallen hebben de maxima niets uitgewerkt, mogelijk omdat zij het rijdend publiek niet aanspraken. De snelheidsbeperking heeft echter een dui delijke uitwerking op het aantal dodelijke ongelukken in de steden en dat vooral fietsers en motorrijders daar baat bij heb ben. Toch stelt ir. Smeed al deze conclusies nog heel wat gereserveerder dan wij ze hier weergeven en dat blijkt het duidelijkst uit zijn laatste conclusie, dat de snelheids beperking op een aantal hoofdwegen een gunstig effect lijkt te hebben op het aan tal ongelukken. Deze slotsom betekent vooral een beves tiging van het standpunt dat de beide verkeersbonden A.N.W.B. en K.N.A.C. steeds hebben ingenomen, namelijk dat er wel sprake dienst te zijn van een be perking van de maximum-snelheid, maar dan alleen daar waar deze zin heeft en door de weggebruiker als redelijk wordt ondervonden. Daarbij dienst er dan geen sprake te zijn van een starre beperking van de maximumsnelheid tot een of twee „mooie" getallen, maar een aanpassing van de snelheid aan de feitelijke wegsitua- tie, ook wel „speedzoning" genoemd. Advertentie In de eerste negen maanden van dit jaar werd voor 49,5 miljoen gulden aan bloemisterijprodukten geëxporteerd: voor snijbloemen 39.140.000 en voor pot planten 10.320.000. De totaalwaarde van de uitvoer lag ruim 5 miljoen gulden boven die van de eerste drie kwartalen van 1959. Dit werd vanmiddag mede gedeeld door de voorzitter van de ver eniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, op de algemene na jaarsvergadering van deze vereniging in Utrecht. Hoewel de exportcijfers reden tot tevre denheid geven, meent dr. Verhage, dat de stijging van de uitvoer te eenzijdig ver loopt. Hij zei, dat de Westduitse markt steeds meer produkten afneemt van Ne derland, maar dat andere belangrijke ex- portgebieden, met name België, Engeland, Zweden en Zwitserland, relatief in beteke nis teruglopen. De toenemende belangstel ling van kleinere afzetgebieden als Oosten rijk, Finland en Noorwegen is onvoldoen de om, uit een oogpunt van spreiding, de totaalaanblik bevredigend te maken. Dr. Verhage ging ook nader in op de er kenningen op grond van vakbekwaam- (Van onze parlementaire redacteur) Een belangrijk onderdeel van de onderwijsvernieuwing in ons land is de modernisering van de organisatie van het wetenschappelijk onderwijs, waarmee de Tweede Kamer gisteren reeds in het algemeen haar instemming heeft betuigd. De rijksuniversiteiten ên hogescholen krijgen rechtspersoonlijkheid, waardoor zij zelfstandiger worden en meer armslag krijgen. De bestuursvorm wordt zo gewijzigd dat een slagvaardiger bestuur mogelijk wordt. Van grote betekenis is ook dat voor de bijzondere universiteiten en hogescholen dezelfde ontwikkelings kansen als voor de rijksinstituten worden geschapen door het rijkssubsidie in de nettokosten te stellen op 95 percent. Ingesteld wordt een academische raad voor onderling overleg tussen de verschil lende universiteiten en hogescholen, om dat het in deze tijd niet meer mogelijk wordt geacht dat iedere universiteit een eigen koers vaart. De ontwikkelingsplan nen voor een periode van vier jaar, die iedere universiteit en hogeschool moet op stellen, zullen in die academische raad worden besproken ten einde de investerin gen in het geheel in te passen. Voor de eerste keer is thans in een onderwijswet de betaling, respectievelijk vergoeding van de kosten van de rijksuniversiteiten en bijzondere universiteiten geregeld in het zelfde hoofdstuk in de wet, een teken dat zij volkomen op voet van gelijkwaardig heid zijn gekomen. In het algemeen werd dit toegejuicht, maar de heer Ver steeg (A.R.) vreesde dat het bijzonder onderwijs in de knel zou komen als het rijk eens in geldnood komt en niet alle wensen kan vervullen. In de nieuwe wet op het wetenschappe lijk onderwijs zijn de theologische facul teiten van de bijzondere universiteiten uit gesloten van rijkssubsidie, omdat er van oudsher altijd bezwaren hebben bestaan tegen „zilveren koorden tussen kerk en staat". De theologische faculteiten van de rijksuniversiteiten worden echter wel door de overheid bekostigd. Daarom stelde pa ter Stokman zich op het standpunt dat alle theologische faculteiten door het rijk moeten worden gefinancierd of allemaal niet. Hij kondigde reeds een amendement aan. Minister Cals is bereid geweest een re geling te treffen voor de subsidiëring van de theologische faculteiten van de bijzon dere universiteiten, maar hij is in die po ging niet geslaagd, doordat hij op verzet is gestuit bij de (gereformeerde) Vrije Universiteit. De moeilijkheden hangen sa men met de voorwaarden die het rijk aan financiële steun moet verbinden. Mevrouw Kuijper-Struijk (V.V.D.) en de heer Vermooten (P. v.d. A.) waren het eens met het standpunt van pater Stok man. De andere fracties hebben zich nog niet uitgesproken. Van minister Cals ver wacht men vanmiddag iets te horen over de praktische moeilijkheden. Verkorte studieduur Een nieuwigheid in het wetsontwerp is ook dat het de belemmeringen wegneemt voor een verkorte studieduur (baccalau reaat) aan de rijksuniversiteiten. De bij zondere universiteiten en hogescholen heb ben op dat gebied reeds kunnen experi menteren. Die ongelijkheid moet in begin sel worden opgeheven. Over de uitwerking van een baccalaureaatsstudie kan men dan later nog praten. Het bedrijfsleven heeft behoefte aan wetenschappelijk geschoolde krachten, die eerder dan na een volledige studieduur in het bedrijf komen. Daarom vond mevrouw Kuijper-Struijk de gedach ten van een baccalaureaatsstudie niet on aantrekkelijk, maar vooral wanneer men baccalaureaatsexamen kan doen vóór het kandidaatsexamen vreesde zij toch dat het baccalaureaat een tweede-rangs studie wordt voor minder intelligente studenten. In 't algemeen kon men met 't openen van de mogelijkheid van een verkorte studie duur echter wel instemmen. Er zijn op de nieuwe wet reeds talrijke amendementen ingediend. De heer Ver mooten wil een aparte faculteit der so ciale wetenschappen en hij wil ook in de wet opnemen dat een economische hoge school tevens een faculteit der sociale we tenschappen kan omvatten. De heer Tans (P. v.d. A.) wil het collegegeld verlagen tot honderd gulden per jaar. Aan de behandeling van deze amende menten zal de Kamer waarschijnlijk vol gende week pas toekomen. Advertentie De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-Siroop) verdrij ven de ziektekiemen en jagen de hoest weg uit uw gezin. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek en daarna terbeschikkingstelling van de re gering is voor de Amsterdamse rechtbank tegen de 27-jarige Amsterdamse huis knecht P. de S. geëist wegens een poging tot doodslag op een Amsterdamse prosti- tuée en een reeks aanrandingen. De offi cier van Justitie, mr. G. R. Nubé achtte deze zware straf alleszins gerechtvaar digd om de maatschappij te beschermen tegen deze ernstig verminderd toereken baar verklaarde verdachte, die van zijn tiende tot zijn twintigste jaar in de Rek- kense inrichtingen is verpleegd en twee jaar geleden op het slechte pad kwam. De officier van Justitie sprak in zijn requisitoir van „een huiveringwekkende reeks misdrijven". Mr. A. C. G. van Proosdij meende dat zijn cliënt een onmachtige is die behan deld moet worden, en niet een onwillige die straf behoeft. Uitspraak op 2 november. (Van onze Amsterdamse redacteur) De inbrekers die in de nacht van dins- op woensdag wisten door te dringen in het kantoor van een textielhandel aan de O.Z. Voorbugwal in Amsterdam hebben wel geluk gehad. Ze konden de brandkast openmaken met een gewone huissleutel. In de kast lagen de sleutels van een an- de re safe die ruim 1200 gulden bevatte. Via een huis in een nabij gelegen steeg waren de mannen naar het dak geklom men en vandaar klauterden zij via de dak goten van enkele tussenliggende huizen naar het kantoorgebouw. Hier namen ze enkele dakpannen weg en kwamen zo op de zolder van het gebouw. heidseisen en op de teltregeling. Nu de bestaande erkenningsverordening van het produktschap van Siergewassen moet verdwijnen, terwijl de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie niet toestaat dat een publiekrechtelijk lichaam vanuit zichzelf erkenningseisen stelt, betekent dit dat op korte termijn deze zaak bij wet ge regeld zal moeten worden, of dat de er kenningseisen zullen vervallen. In dit verband is reeds geruime tijd ge leden door de regering advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. In de discussies hierover bij het samenstellen van dit advies bleek, aldus de heer Verha ge, dat de Sociaal Economische Raad het stelsel van erkenningseisen wat argwa nend beziet en meent, dat het bevorderen van een goede kwaliteit op andere wijze, bijvoorbeeld door een kwaliteitscontrole kan worden opgevangen. De heer Verhage meent, dat ten aanzien van de bedrijfstak van de bloemisterij de ze zienswijze echter niet kan gelden. Uit vroegere ervaringen is namelijk gebleken welke enorme moeilijkheden een goede kwaliteitscontrole op de bloemisterijpro dukten onmogelijk maken. Vakbekwaam vereist Zelfs wanneer kwaliteitscontrole in de toekomst mogelijk zou zijn, zal de basis voor het leveren van een produkt dat in kwaliteit en sortering aan de behoeften van de uiteindelijke kopers voldoet, toch altijd gevonden moeten worden in een produktie, die geschiedt door hen die de resultaten van wetenschappelijk onderzoek en voor lichting ook inderdaad kunnen toepassen, zo zei dr. Verhage. Slechts wanneer vol doende vakkennis bij teler en handelaar aanwezig is, zal Nederland in de wedkamp om de voorziening van in het bijzonder de Europese bloemenmarkt zijn plaats kun nen behouden en versterken. Dr. Verhage meent dan ook dat het de taak van de cen trale overheid is om door middel van een wet te waarborgen, dat ieder die als zelfstandig ondernemer in het bloemisterij vak werkzaam is, aan minimale eisen van vakbekwaamheid voldoet. Hij zei voorts, dat de huidige erkennings regelingen goed hebben gewerkt en feite lijk nimmer tot moeilijkheden hebben ge leid. Er is, volgens hem, dan ook weinig reden om, ook wanneer deze aangelegen heid wettelijk zou worden geregeld, hierin wijziging te brengen. Wanneer men wijzi gingen wil aanbrengen en een grotere mo gelijkheid van flexabiliteit voor de bedrij ven wil invoeren, is dit alleen verantwoord voor die bedrijven, waarin een waarborg gevonden kan worden dat men teelten gaat beoefenen waarvoor men ook voldoende inzicht en vakkennis heeft. Prins Bernhard zal op 29 oktober naar Iran vertrekken om op uitnodiging van de sjah daar enkele dagen als zijn gast te ver blijven. Op 6 november hoopt de Prins in Nederland terug te keren. Op zijn reis, die gemaakt wordt in de Fokker „Friendship", zal de Prins worden vergezeld door zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, en zijn adjudant, luitenant-kolonel C. C. Geertsema. De 54-jarige weduwnaar W. van der Looy is om het leven gekomen bij een in storting in een gedeeltelijk gesloopte wo ning in het stadsdeel Strijp in Eindhoven. Twee kinderen kwamen bij buren ver tellen dat ze een man hadden zien liggen tussen een hoop stenen. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd kort voor het stof felijk overschot werd ontdekt. Het slacht offer was vader van tien kinderen. Hotel op Vlieland. Een handelaar in gedistilleerd uit Gorredijk (Friesland) zal een hotel van 80 bedden laten bouwen op Oost-Vlieland. De gemeenteraad besloot reeds tot verkoop van 2300 vierkante me ter grond voor de bouw en verleende een optie voor nog 1300 vierkante meter. In Ottawa terug. De Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink, heeft zijn geloofsbrieven overhan digd. De heer Lovink was reeds van 1950 tot 1957 ambassadeur in Canada, waarna hij voor drie jaar in Australië werd be noemd. Weer bouwweerbericht. Van 1 novem ber tot 1 april kunnen de speciale weer berichten voor de bouwvakken telefonisch weer beluisterd worden. De telefoonnum mers daarvoor zijn voor de vier rayons, waarin het land is verdeeld, ongewijzigd gebleven. „Camping" in nieuwe RAI. De derde nationale tentoonstelling van tenten, kam- peerbenodigdheden en aanverwante arti kelen zal van vrijdag 24 tot en met zondag 5 maart 1961 in combinatie met de 44ste RAI-tweewielertentoonstelling onder de naam Camping 1961 worden gehouden in het nieuwe RAI-gebouw aan het Europa plein te Amsterdam. Commissaris. Tot commissaris van politie te Venlo is benoemd de heer C. Wolf. De nieuwe commissaris, die 47 jaar is was van 1939 tot 1946 corpschef in Tegelen en nadien hoofdinspecteur van politie te Wassenaar. Bezoek uit Canada. De voorzitter van de Canadese senaat zal, vergezeld van een lid van de senaat, de volgende week een vierdaags bezoek aan Nederland brengen. De voorzitter en mevrouw Drouin, en senator en mevrouw Brunt komen op 25 oktober aan en zullen op 29 oktober Neder land weer verlaten. Het programma van het bezoek omvat onder meer bezoeken aan Amsterdam en het Eerste-Kamerge- bouw in Den Haag. Eendenplager gestraft. Het Haagse gerechtshof heeft een boete van 100 op gelegd aan een Rotterdammer, die er een gewoonte van maakte de eenden te plagen in de vijver van de bij zijn flat behorende tuin. Een portier, die het voor de eenden had opgenomen, werd door de eenden vijand op vuistslagen in het gelaat getrak teerd. Het vonnis van het Haagse hof is overeenkomstig het door de Rotterdamse politierechter opgelegde vonnis. Inbrekers-en-gros. Twee mannen, 32 en 28 jaar oud en een jongen van 17 jaar zijn in Rotterdam gearresteerd in verband met meer dan honderd inbraken, die zij in Rotterdam en Vlaardingen zouden hebben gepleegd. Hel drietal heeft reeds een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. Advertentie Wij brengen een uitgebreide collectie heren ondergoed in INTERLOCK - HALF WOL en ZUIVER WOL Sterk plat-jaeger pantalon maat 5 5.95 Sterk plat-jaeger borstrok maat 5 4.55 Super dons 3/4 pantalon maat 5 4.95 Super dons singlet k.m. maat 5 4.65 Gemengd wollen pantalon maat 5 8.95 Gemengd wollen borstrok k m. maat 5 7.95 Voor een goede keus Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot la gedrukgebied strekt zich uit van het zee gebied ten westen van Ierland naar het zuiden van Frankrijk. Het brengt plaatse lijk regen, de afgelopen nacht het meest in Bretagne en in de omgeving van Lon den. Het ziet er naar uit dat het lage drukgebied zich voorlopig kan handhaven, ook al omdat een depressie, afkomstig van het westelijk deel van de oceaan, er in wordt opgenomen. Daarentegen blijft de luchtdruk boven Noord-Europa tame lijk hoog. De komende 24 uur zal het la gedrukgebied zich dicht bij Nederland be vinden, zodat de kans op enige regen aan wezig blijft Vrijdag 21 oktober Zon op 7.15 uur, onder 17.34 uur. Maan op 8.05 uur, onder 18.29 uur. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen bulten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur no Maanstanden 20 okt. 27 okt. 13.03 uur 8.34 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 oktober Hoog water 3.25 en 15.43 uur. Laag water 11.26 en 23.44 uur. Vrijdag 21 oktober Hoog water 3.59 en 16.18 uur. Laag water 12.03 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Litnburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bev. o lichte regen o geheel bew ono mist o geheel bew. o zwaar bew ono lichte regen no zwaar bew. ono regen regen sneeuw geheel Dew regen regen zwaar bew geheel bew zwaar bew geheel bew. regen zwaar bew. geheel bew mist zwaar bew licht bew. zwaar bew zwaar bew regen mist licht bew half bew. half bew. geheel bew motregen regen licht bew. ozo ono nno ono zo o o o ozo o wzw z w O no zzo ono 12 12 12 10 11 12 12 14 3 6 6 8 11 14 11 14 11 16 17 20 16 9 14 14 14 windst. 16 no 14 zo 11 w 15 windst. 15 z 20 ono 18 z zzw w 19 0 1 5 1 0 0 1 0 0,2 3 0,1 0,2 7 11 0 1 0 2 5 0 1 0 0 0 0 0 0,1 2 0 0 0 0 47

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2