Uitgaan in Haarlem Aronal Oppositionele beschouwing over het „Rapport Visser shaven" li VISIE VAN EEN IJMUIDER GROOTHANDELAAR Samenstelling commissie Weer naar de bioscoop in Borculo Opdracht aan commissie het rapport Achtste bemanningslid van de Gape Town overleden LEZEN EN LATEN LEZEN op hdtrs Hp! Uw tandpasta heet (M j&ronal VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 De IJmuidense groothandelaar in vis C. Koster Jzn geeft in het bijgaande artikel zijn visie op het rapport van de „Commissie Vissershaven IJmuiden". Zijn beschouwing is zeer verhelderend voor het standpunt van de tegenstanders van dit rapport. De heer Koster schrijft: Het schriftelijk stuk, dat onder de wijdse naam „Rapport Commissie Vissers haven IJmuiden" verschenen is, heeft in elk geval dit tot gevolg gehad, dat in wijde kring de overtuiging is gevestigd, als zou er in IJmuiden een uitzonderlijk onordelijke en chaotische toestand zijn in het plaatselijke visserijbedrijf. Welis waar kleven de meeste dingen, die de Commissie (terecht of ten onrechte) als zware euvelen aanmerkt, aan dat deel van het Nederlandse Visserijbedrijf, dat niet in IJmuiden thuishoort, maar de Commissie, bestaande uit zes IJmuide- naren, heeft het stuk zo weten te redigeren, dat de commissieleden zichzelf en hun plaatsgenoten een odium hebben opgelegd dat bij elk redelijk denkend mens een gevoel van onbehagen zal moeten opwekken. Voorts is er zowel in het rapport als in de begeleidende nota's een allesbehalve logisch aangetoond verband gelegd tussen die dingen, die de Commissie als misstanden omschrijft, en het bestaan en de leiding van het Staatsvissershavenbedrijf, en dat wel in een vorm die bijna aan het redelijk inzicht of de goede trouw van de rapporterende Commissie doet twijfelen. Het is derhalve geenszins overbodig om inhoud en samenstelling van dit rapport aan een critische beschouwing te onderwerpen, en het zal zeker geen verwondering wekken als een proeve daartoe vanuit IJmuiden verschijnt. Anderzijds zijn daar de bemanningen van de visserschepen en de vakorganisa ties van het in de verschillende bedrijven werkende personeel. De commissie bestond uit zes personen, namelijk één industrieel-reder-handelaar, één kotterreder, twee groothandelaren (hoofdzakelijk exporteurs) en twee groot handelaren (hoofdzakelijk binnenlandse handelaren). Het is redelijkerwijs moeilijk aan te ne men dat een dergelijk gezelschap de inter ne aangelegenheden van de verschillende belanghebbende bedrijven en groepen kan overzien. Nu heeft de commissie blijkens haar eigen mededeling wel enige getuige nissen „verzameld' maar uit het rapport blijkt in geen enkel opzicht dat belang hebbende groepen zijn gehoord. Blijkens later verschenen publikaties ook de plaat selijke vishandel en de plaatselijke vak organisaties niet. Dit belet de commissie echter niet om twee dingen te doen, na melijk ten eerste om zich te mengen in interne aangelegenheden van de groepen (zoals het recht om zoodvis te verschaf fen en tot welke hoeveelheid, het tewerk stellen van gepensioneerden en de beta ling daarvan in natura, de salariëring van staatspersoneel) en ten tweede om zich te tooien met de wijdse naam: „Commissie Vissershaven IJmuiden". Voorts valt het op dat er bij de be noeming van deze commissi:: nagelaten is een voorzitter en een secretaris aan te wijzén, hoewel dit bij het instellen van commissies van enige betekenis wel te doen gebruikelijk is. Uit de wijze van on dertekening van het rapport blijkt bij be ëindiging van haar taak dat de commis sie zelf niet in deze leemte had voorzien. Nu valt het moeilijk uit te maken of de commissie bij haar beraadslagingen dit gebrek aan systeem en bevoegdheid heeft gevoeld of ondervonden, maar op de.bui tenstaander moet h.et toch de indruk ma ken dat een aantal mensen op verzoek van twee bedrijfsverenigingen bij elkaar zijn gaan zitten om te praten over een stof die ze kennelijk niet beheersten. De bedrijven en groepen die sterk ge ïnteresseerd zijn in en belang hebben bij de gang van zaken in en om de Vissei-s- haven te IJmuiden zijn vele, en ze zijn onderling sterk onderscheiden. Daar zijn onder andere reders en schip pers, eigenaren van visservaartuigen in IJmuiden, Katwijk, Scheveningen, Vlaar- diftgen, Urk, Den Helder, Wieringen en in verschillende andere plaatsen van ons land. Daar zijn exporteurs, reders-handelaren groot- en kleinhandelaren in verschillen de plaatsen van ons land die hun bedrijf of filiaal-bedrijf te IJmuiden uitoefenen. Zowel de visindustrie als de ambachtelij ke verwerkingsbedrijven zijn bij de gang van zaken geïnteresseerd. Advertentie Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen De enige bioscoop van Borculo zal haar poorten weer openen. De raad van Borcu lo heeft woensdagavond besloten de belas ting op bioscoopbezoek in Borculo weer terug te brengen van 25 op 20 percent. De exploitant van het theater, de heer Peters sloot de poorten toen de verhoging er drie maanden geleden door kwam. Kort geleden besloot de jeugd van Borculo te gaan demonstreren ten faveure van de op vatting van de bioscoopdirectie. Deze de monstratie is nu overbodig geworden. Bur gemeester N. B. ten Bokkel Huinink zeide in zijn verklaring dat door de bemoeiienis van de Bioscoopbond de gemeente had moeten terugkrabbelen. In het rapport wordt vermeld, dat de instelling van deze commissie resultaat is van een bespreking tussen het bestuur van de Redersvereniging en het bestuur van de Zeevisgroothandelvereniging. De klach ten en publicaties die, naar het rapport zegt, aanleiding gaven tot deze bespre king, worden niet nader gepreciseerd, be halve dan een uitlating van de minister van Verkeer en Waterstaat, namelijk dat het bedrijf een en ander waar diende te maken. Wat onder een en ander wordt verstaan wordt ook verder niet aangege ven. Verder wordt dan vermeld dat de commissie de opdracht kreeg de verschil lende factoren, die reden tot ontevreden heid geven, nader te formuleren. Hierdoor, en door de uitvoering van haar opdracht door de commissie, ont staat de zonderlinge figuur c^at het vis serijbedrijf ten gerieve van de minister moet aantonen dat het in het visserijbe drijf maar een danig rommeltje is. Wat de minister dan anders moet antwoorden dan dat het visserijbedrijf maar eerst haar eigen wasje, en dan liefst binnens huis, moet wassen, zal noch de minister noch het bedrijf duidelijk zijn. Want dat onder de huidige verhoudin gen de dingen, die de commissie als mis standen aanwijst, zullen verdwijnen als de aanbevelingen van de commissie zouden worden overgenomen (zoals bijv. split sing van het Staatsvissershavenbedrijf, of mechanisatie en andere wijzigingen in de vis'nallen, of zelfs invoering van een mijn- toestel), gelooft, na lezing van het rapport, geen zinnig mens en derhalve ook de mi nister niet. De commissie toont immers met verschillende voorbeelden aan dat de dingen, die zij als euvelen aanmerkt, voornamelijk liggen buiten het directe ter rein van de vishallen. Blijkens het rapport heeft de commissie het als haar voornaamste taak gezien een opsomming te geven van de verschillende vormen waarin, voornamelijk direct van uit de schepen, aangevoerde vis buiten de normale kanalen verdwijnt. Waarom de ze commissie dan bestaat uit 5 handela ren en 1 reder, in plaats van bij voor beeld uit 5 reders en 1 handelaar is niet duidelijk. De commissie stelt als uitgangspunt, dat de voornaamste bezwaren liggen in het verdwijnen van aangevoerde vis bui ten de normale kanalen. Waarom dit als voornaamste bezwaar moet gelden, en welke andere bezwaren er dan nog be staan, wordt niet nader aangegeven. Of er geen verband bestaat tussen de zuig kracht van het grootbedrijf op het zeer geringe arbeidsreservoir in het visserijbe drijf en de huidige situatie is een vraag die de commissie koud laat of welke zij niet aandurft te behandelen. Het is im mers een algemeen verbreide wetenschap dat, wanneer reder en schipper-eigenaar in hun bedrijf dezelfde criteria lieten gel den die de commissie hanteert bij haar beoordeling van de situatie, de bemannin gen niet meer bereid zouden zijn uit te varen maar elders werk zouden zoeken. Ieder weldenkend mens zal een rapport, waarbij op een dergelijke wijze het ver band tussen oorzaak en gevolg uit het oog verloren wordt, uiteraard maar een zeer geringe waarde toekennen. Als normen van toelaatbaarheid han- teei-t de commissie bij het voornaamste deel van haar beschouwingen, de zoodvis, twee dingen: de veilplicht en de C.A.O. Ze legt daarbij echter verbanden die in werkelijkheid niet bestaan. De verordenende instantie ten aanzien van de veilplicht, het Productschap voor Vis, zondert van veilplicht uit „een hoe veelheid bestemd voor zoodvis", dus zon der een hoeveelheid nader aan te geven. Voor de commissie is dit echter geen be zwaar om de totale hoeveelheid zoodvis als aan de veilplicht onttrokken te be schouwen. De C.A.O. noemt in sommige gevallen een bepaalde hoeveelheid waarop een be manningslid recht heeft bij de verdeling van zoodvis, maar ook de C.A.O. vormt geen beletsel wanneer door reder of schip per een grotere hoeveelheid wordt toege kend. Bovendien vaart maar een deel van de visserschepen onder de bepalingen van een C.A.O., terwijl een ander zeer belang rijk deel van de vloot vaart op maatschap contract, waarbij de menselijke en juridi sche verhoudingen heel anders liggen. Daar komt bij dat de schepen die varen onder een C.A.O. niet allen onder dezelf de bepalingen varen, omdat er niet één uniforme regeling bestaat, maar dat in sommige gevallen een bepaalde hoeveel heid in gewicht wordt uitgedrukt, terwijl in andere gevallen de zoodvis wordt om schreven als „een hoeveelheid". Nu deze dingen zo liggen (en met zeer geringe moeite had de commissie zich hieromtrent kunnen doen inlichten), waar zijn dan de redelijke gronden waarop de commissie zich het recht toeëigent offi cieel te rapporteren (en te publiceren!) in dit verband omtrent „verdwenen vis" en zelfs „illegaal verdwenen vis?" De commissie maakt een opstelling en telt dan een hoeveelheid „op legale wij ze verdwenen" vis (het gebruik van deze term is toch wel een schoolvoorbeeld van het gebruik van nonsens bij een poging tot begripsomschrijving) op bij een hoe veelheid „op illegale wijze verdwenen" vis. Deze methode van werken geeft aan het verkregen totaal onmiskenbaar een kleur van onwettigheid. Nu rijst de vraag of de commissie zich hier schuldig maakt aan een doelbewuste verkeerde voorstel ling van zaken, of dat ze het slachtoffer geworden is van haar opdracht om waar te „maken" wat in vroegere publikaties is gesteld. De commissie zegt dat zij in dit geval onder illegaal verstaat die vis, die aan de veiling wordt onttrokken buiten C.A.O.- regelingen en bemanning-zoodvis zonder C.A.O., meer dan 6 kg. Hoewel de for mulering ongelukkig is en er voor de stel ling van de commissie in feite geen re delijke gronden bestaan, moeten we toch dankbaar zijn dat de commissie hier iets in concreto stelt. Nu weten we tenminste hoe ver de vrijmoedigheid van de com missie tën aanzien van concluderén en rapporteren gaat. Immers had de com missie zich op dezelfde gronden, dat wil zeggen bij het ontbreken van objectieve normen, op het standpunt kunnen stellen dat 3 kg. zoodvis door haar voldoende ge acht werd. dan zou het door haar op gestelde rekensommetje een eindresultaat van ruim twee en een half miljoen gul den hebben gehad. Het betreurenswaardige is echter dat de commissie, op grond van door haar willekeurig aangelegde maatstaven, naar buiten de indruk heeft gewekt, dat er jaarlijks in IJmuiden enige miljoenen gul dens aan vis worden ontvreemd. Dit blijkt al uit de begeleidende nota van het be stuur van de Zeevisgroothandelvereniging, waarin gesproken wordt van „de grijze of zwarte nevenhandel, met een omzet van 1 a 2 miljoen gulden per jaar". Het blijkt ook uit een redactioneel artikel in de „IJmuider Courant" van 19 oktober jl. waarin gesproken wordt over „al de ton nen vis en geld die volgens het rapport verdonkeremaand zouden zijn." In het rapport, maar vooral in de be geleidende nota's, wordt er een onmiddel lijk verband gelegd tussen de door de com missie omschreven euvelen en het bestaan en de leiding van het Staatsvissershaven bedrijf. In de nota van het bestuur van de Zeevisgroothandelvereniging wordt ge zegd: „Als een duidelijke draad loopt voorts echter door dit geheel het gebrek aan coördinatie in het bedrijf, veroorzaakt door de autonome figuur van het Staats vissershavenbedrijf, waardoor sedert ja ren een machteloze ontevredenheid be staat over toestanden, welke zich bij een andere bedrijfsopzet en in een ander kli maat niet op dezelfde wijze zouden heb ben ontwikkeld, dan wel gehandhaafd. De bedrijfspolitiek van het Staatsvissersha venbedrijf vormt immers de sleutel tot het totale beeld van dit locale visserijbedrijf". En verder wordt dan nog gezegd dat er een gebrek bestaat aan ruim en regel matig overleg en „op eenzame hoogte eenzijdig conclusies worden getrokken en maatregelen genomen, respectievelijk ook achterwege worden gelaten, met als eind resultaat de zeer onbevredigende organi satorische situatie, waarin het bedrijf zich thans bevindt." Dit citaat uit een nota wordt gegeven om weer te geven welke indruk de in houd van het rapport geeft. Hierop wordt straks nog teruggekomen, maar in het ka der van een critische beschouwing mag in dit verband alleen gelden wat de com missie zelf stelt. Welnu, de commissie zegt, dat het Staatsvissershavenbedrijf mede verant woordelijk is voor de onbevredigende si tuatie. De commissie gaat bij de beoorde ling van de situatie uit van veilplicht en C.A.O., en nu is het toch wel zonderling dat de commissie niet het Productschap voor Vis of de vakverbonden mede verant woordelijk stelt, doch als officiële instantie alleen het Staatsvissershavenbedrijf ver antwoordlij k heeft gezien, dat ten aanzien van de veilplicht noch een verordenende noch een controlerende taak heeft, en dat ook geen partij is bij de totstandkoming van een C.A.O. Bovendien gebeuren verre weg de meeste dingen, welke de commis sie misstanden noemt, aan boord van de visserschepen. Heeft de commissie dan bij het neerschrijven van deze alinea zich geen ogenblik gerealiseerd welke figuur er zou ontstaan, als het Staatsvissershaven bedrijf zijn ordemaatregelen zou uitstrek ken tot aan boord van de aanlandende vis serschepen? i LAS PALMAS (Kanarische Eilanden) (UPI) Donderdag is te Las Palmas een achtste slachtoffer overleden aan brand wonden die hij had opgelopen bij de ont ploffing in de machinekamer van het Brit se passagiersschip Cape Town. De overige tien gewonden verkeren geen van allen in levensgevaar. Lijst vand oor de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken: Romans: Bergengruen, De tiran; Boon, Mijn kleine oorlog; Gary. Lady L.; van Manen-Pieters. Tocht zonder thuisreis: Dürrenmatt, Herkules und derStall des Augias; Geissler, Frag nicht zuviel; Grebe, Militamusik; Nabl, Der Fund; Risse, Sim son und die kleine Leute: Schaper, Der Mantel der Barmhertzigkeit; Tumler, Das Hochzeitsbild; Wittkop, Das war Scaramouche; Ambler, Uncom mon danger Crispin, Best S. F. two, science fic tion stories: Dennis, Cards of identity: Lytton, The Goddam white man; Kerouac, The town and the city: Dorgelès, Tout est A vendre; Fasqelle, Malconduit; Soldati, A cena col commendatore. Ontwikkelingsboeken: Winkler Prins, Boek van het jaar 1960 (leeszaal); Baudet, Het paradijs op aarde; Emigratie 1959 (Verslag over de werkzaam heden van de organen voor de emigratie); Drij ver, De vogels en de mens; Querido, Godshuizen en gasthuizen; de Raaf en Griss, Een nieuwe bun del. dl. 5: du Perron, Verzameld werk, dl. 1; Gil- liams. Vita brevis, dl. 4; Pach, Pierre-Auguste Renoir; Möckel und Winckel, Die Kunst des Gei- genbaues; Gids voor Noordelijk Engeland en Wales; Wijnbeek, 80 jaar Oranje. Advertentie Chief Whip 20 stuks f. 1.- TONEEL Zaterdag 22 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater geeft „Het Zuiden" van Julien Green, onder regie van Richard Flink. Vertaling Max Nord. Medewerkenden zijn onder anderen An- net Nieuwenhuyzen, Coen Flink, Rie Gil- huys en Eric Schneider. Zondag 23 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater speelt nog maals „Het Zuiden", onder regie van Richard Flink. Maandag 24 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft de première van „De eeuwige echtgenoot" van Jacques Mauclair naar de gelijk namige roman van Dostojefski. Regie en vertaling: Max Croiset. Medewerkenden zijn onder anderen Ton Lutz, Max Croi set, Coba Keiling en Hans Boswinkel. Dinsdag 25 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: Toneelgroep „Podium" geeft „De jeugd vliegt uit" van Jan de Vries. Donderdag 27 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" speelt „Met voorbedachte rade" van Emlyn Williams, onder regie van Walter Kous. Mede werkenden zijn onder anderen Nell Kop pen, Henny Orri, Jeanette van der Hey- den, Nell Knoop, Wim van den Brink en Eric van Ingen. BALLET Vrijdag 21 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Western Theatre Ballet onder lei ding van Elizabeth West en Peter Dar- rell. Muzikale leiding: John White. MUZIEK Maandag 24 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: Lezing door Willem Andriessen over Chopin. De kunstenaar zal de te bespreken werken op de vleugel voor spelen. Maanda'g 24 oktober, Tuïnzaal Concertge- gebouw, 20 uur: Oprichtingsavond van de stichting Jeugd en Muziek, met mede werking van het „Aulos" blaaskwintet. Op het programma staan werken van Ibert, Mozart, Rossini en Henri van Praag. Dinsdag 25 oktober, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert van het N.Ph.O. onder lei ding van Henri Arends, met solistische medewerking van de violiste Lola Bo- besco. Op het programma staan werken van Smetana. Mozart, Landré en Stra- winsky. Woensdag 26 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo, met werken van Beethoven en enige Spaanse composities. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 21 oktober, Minerva' Theater, 20 uur: De heer Sas Bunge houdt zijn twee de voordracht in de serie „Wij en de muziek". Maandag 24 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. J. Hoenderdaal houdt een voordracht met als onderwerp: „Mo derne mensbeschouwingen". Donderdag 27 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Filmavond. Advertentie ..u«ttrnYïC?*Mtv.i t' MimWV.VA ms®®1»"!.jür EEN KWALITEITSPRODUCT VAN DE BEKENDE WYBERTFABRIEKEN De Commissie zegt dat de getuigenissen door haar „verzameld" symptomatisch zijn voor de door de Commissie gemaakte ramingen. Nu werkt de Commissie wel met meer moeilijke zinswendingen en be gripsvormingen in dit rapport, maar als men een gezaghebbende bron als Van Da le's woordenboek raadpleegt, dan ziet men dat onder symptomatisch moet worden verstaan „volgens de symptomen: een ziek te symptomatisch behandelen, naar de verschijnselen, niet naar de diepere oor zaken". De Commissie heeft ook een vlotte hand met het uitstrooien van beschuldigingen. Ze stelt dat de aanvoerders zich onvoldoen de bewust zijn van hun verantwoordelijk heid. Op welke wijze stelt de Commissie dit abstracte euvel vast? De Commissie zegt dat de vishandel mede debet is, om dat bepaalde handelaren aan de „veiling plicht" onttrokken vis kopen. Heeft de Commissie zich hierbij niet gerealiseerd dat eventuele schuld in dit verband niet collectief maar individueel ligt? Waarom dan hier gegeneraliseerd? De critische beschouwing van het rap port in engere zin wordt hiermede beëindigd Resumerende moet worden geconcludeerd dat de Commissie in gebreke gebleven is houdbare gronden voor haar eigen stel lingen aan te voeren. Derhalve zijn haar recapitulaties en conclusies willekeurig en uiterst aanvechtbaar. Aannemende dat de Commissie te goeder trouw is geweest en gestreefd heeft naar het leveren van se rieus werk, moet men tot de slotsom ko men dat een juiste analyse van de situa tie in het Visserijbedrijf te IJmuiden bo ven het kunnen en kennen van de leden van deze Commissie is uitgegaan. Indien er dan ook al enige waarde aan dit rap port kan worden toegekend, dan is deze waarde toch wel zeer gering. Het is wel zeer te betreuren dat een dergelijk schriftelijk stuk ten grondslag ligt aan Aanbevelingen, waarbij er zijn waarvan de verwezenlijking toe te juichen technische verbetering zou zijn. Het is eveneens te betreuren dat men zich niet heeft gerealiseerd dat deze dingen op andere wijze te stellen waren geweest, zonder dat daarbij de goede naam van het te IJmuiden gevestigde bedrijf te grab bel zou zijn gegooid. Met een zeker enthousiasme heeft 't Be stuur van de Zeevisgroothandelvereniging zich geworpen op de inhoud van dit rap port. Verwezen wordt naar het hiervoor gegeven citaat. Dit citaat kenmerkt zich door een beslist onjuiste weergave van feitelijkheden. Gedurende de laatste jaren is er meer dan zes millioen gulden geïn vesteerd in verbeteringen aan de havens en 't vishallencomplex van IJmuiden. Uit breiding van kaderuimte, bouw van een nieuwe vishal, terwijl momenteel verbete ring van vishal E op het programma staat, dit zijn toch wel dingen die op de cre ditzijde van het Staatsvissershavenbedrijf en deszelfs leiding kunnen worden geboekt. Het is beslist onjuist te stellen dat het bedrijfsleven bij de totstandkoming er van niet zou zijn geraadpleegd. Dat er bij verschillende vraagstukken niet voldoende eenstemmigheid heerst in de organisaties van het bedrijfsleven is zeker niet de schuld van de overheidsinstanties. Wat die eenstemmigheid betreft, of be ter wat dit gebrek aan eenstemmigheid betreft geldt het volgende voorbeeld. De nota van de Zeevisgroothandelvereniging stelt „dat er ook aan de zijde van de groothandel volledige overeenstemming be staat omtrent de wenselijkheid van split sing van het Staatsvissershavenbedrijf in een N.V. Vissershaven IJmuiden en een N.V. Veilingbedrijf IJmuiden. „Afgezien van de vraag hoe een vereniging van han delaren, die het meest gebaat is bij een gedifferentiëerde taakuitoefening en een zo veel mogelijk onafhankelijke positie, tot een dergelijke tegen haar belang indrui sende uitspraak kan komen, bleek uit een persverslag van een onlangs gehouden ver gadering van deze vereniging dat het me rendeel van de aanwezige leden zich uit sprak tegen het innemen van dit stand punt en bovendien de verantwoordelijkheid van enkele leden van deze vereniging voor de samenstelling en de publicatie van het rapport „Commissie Visserhaven IJmui den" betreurde. In de Commissie Vissershaven IJmuiden heeft een viertal bestuursleden van de Zeevisgroothandelvereniging zitting gehad. Het is op menselijke gronden moeilijk aan te nemen dat deze mensen, zelfs al zouden ze achteraf aan de juistheid van de con clusies van het rapport twijfelen, zich on- middelijk van de inhoud er van zullen distanciëi-en. Maar daarmee is dan toch wel aangetoond dat de nota van de Zee visgroothandelvereniging, bij welker sa menstelling, naar bekend is, de leden niet zijn geraadpleegd, geen juiste waardeme ter is ten aanzien van de gevoelens die bij de groothandel in het algemeen leven ten opzichte van de vraagstukken die door Commissie en Vereniging met grote vrij moedigheid zijn behandeld. C. Koster Jzn. AMATEURTONEEL Dinsdag 25 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Thalia" speelt „Met de hartelijke gelukwensen". Woensdag 26 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Thalia" speelt nogmaals „Met de hartelijke ge lukwensen". DIVERSEN Vrijdag 21 oktober, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Dr. B. O. van Zanten spreekt over „De Sibilvallei, haar plan tengroei en bewoners". (Koninklijke Ne derlandse maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde). Vrijdag 21 oktober, Concertgebouw, 19.30 uur: Feestavond van het jubileumfonds van de N.Z.H.V.M. Vrijdag 21 oktober, Verlosserskerk, Gene raal Spoorlaan, 20 uur: Dr. A. J. van der Graaff spreekt over „Moeilijke kinderen" (Nederlands Christelijke Vrouwenbond) Zaterdag 22 oktober, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Feestavond van de Algemeen Mili taire Pensioenbond. Zaterdag 22 oktober. Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de sportvereniging „Onze Gezellen". Zondag 23 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Openbare dansavond. Zondag 23 oktober, Café-restaurant Brink- mann, 14.30 uur: Prof. dr. R. F. Beerling spreekt over „Amerika, cultuur en filo sofie" (School voor Wijsbegeerte). Maandag 24 oktober, Café-restaurant Brinkmann, 20 uur: De heer P. Korthuys spreekt over „De Verenigde Naties en Afrika". (Centrum voor Internationale Lezingen.) Maandag 24 oktober, Café-restaurant Brinkmann, 20 uur: De heer en mevrouw Born houden een causerie over Bulga rije. (Nederlandse Vrouwen Elektrici- teits Beweging.) Maanda'g 24 oktober, Gebouw Vrijzinnig Hervormde gemeente, 20 uur: De heer Junius Ingerman houdt een lezing over „Kongo, vroeger en thans" (Vereniging „Weten en Werken"). Dinsdag 25 oktober, Gebouw Bloemenheu- vel, Overveen, 20 uur: De zangeres Cobi Schreyer treedt op met een programma getiteld: „Wat zong stad en platteland rond 1900?" (Buurtvereniging Overveen). Dinsdag 25 oktober, Hotel „Rusthoek", Bloemendaal, 20 uur: De heer Jac. de Bruijn houdt een lezing over „Het leven op de buitenplaatsen aan de Vecht in de Gouden Eeuw". (Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde). Dinsdag 25 oktober, Wijkebouw „De Prin- cehof", De Glip, 20 uur: Mevrouw Vrie- sendorp-De Clerq houdt een lezing over het onderwerp „Geboortebeperking ja of neen?" (Vrouwencontact Nederlands hervormde beweging). Donderdag 27 oktober, Hotel Lion d'Or, 20 uur: Dr. ir. J. M. J. Kooy spreekt over de ruimtevaart. (Haarlemse Weer- en Sterrenkundige kring). Donderdag 27 oktober, Concertgebouw, 14 uur en 19.30 uur: Feestmiddag en -avond voor bejaarden (Stichting Adoptie Comi té Bejaarden). Donderdag 27 oktober, Bovenzaal Concert gebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Donderdag 27 oktober, Jeugdhuis Donkere Laan, Bloemendaal, 20 uur: Dr. E. v. d. Schoot spreekt over „De problemen van de ongehuwde vrouw" (Nederlands Christelijke Vrouwenbond). TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1016 uur, des zondags van 13—16 uur. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 1416 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1416 uur. Kunstzaafl In 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand oktober ten toonstelling van tekeningen en aquarel len van Poppe Damave. Dagelijks ge opend van 10 tot 22 uur. Iedere avond van 2122 uur klassiek grammofoonplatenconcert. Vishal, Grote Markt. Tot 31 oktober tentoonstelling van werken van Jan Voerman. Dagelijks geopend van 14— 17 uur en van 2022 uur. Des zondags van 1317 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg, Overveen. Van 19 oktober tot 2 november tentoonstelling van werken van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur Des zondags van 1417 uur. Op 24, 26, 28 en 31 oktober geopend van 2022 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland. Tot 15 december tentoonstelling van werken van Hollandse zeventiende-eeuwse mees ters. Dagelijks geopend van 10—17 uur. Des zondags van 13 tot 18 uur.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11