„KERK EN WERELD" bestaat vijftien jaar Minister Cals wil artikel 60 niet laten vervallen Ook in Duitsland „goldrush" Rusland zet debat over ontwapening op scherp Commercieel offensief op Euromarkt vereist speciale reclametechniek Wika's realiseren de verantwoordelijkheid van de Nederlands hervormde kerk Smokkelauto met boter in beslag genomen In Zuid-Holland alle zwakke plekken verbeterd Verzending van zeepost Sovjet-Unie bezit ook kernonderzeeërs Harold Wilson betwist Gaitskell de leiding Rechter voer uit tegen „bromfietswellistelingen" De hausse op de goudmarkt VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 Bij Belgische grens CONGRES GENOOTSCHAP VOOR RECLAME WET WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS Nasoetion: Malakka staat achter Indonesië Het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen, dat zijn ontstaan mede te danken heeft aan de tijdens de oorlog bij dr. Eijkman in het concentratiekamp Buchenwald gerijpte plannen, bestaat 20 november vijftien jaar. Reeds tijdens de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog was de Nederlands Hervormde Kerk zich bewust geworden van de noodzaak tot herziening van methode tot realisering van haar verantwoorde lijkheid voor het geestelijk en maatschappelijk welzijn van het Nederlandse volk. Deze bewustwording noopte haar in november 1945 tot de stichting van het instituut „Kerk en Wereld" en tevens tot instelling van de academie „De Horst", waar jonge mensen konden worden opgeleid die later zouden kunnen arbeiden op terreinen, waar het geestelijk heil werd bedreigd en beschadigd. Nu, vijftien jaar later, zijn deze Wika's (Werker In Kerkelijke Arbeid) werkzaam in alle delen van ons land en in nagenoeg alle sectoren van onze maatschappij. De veertig verschillende beroepen die 161 Wika's het aantal dat thans in Nederland en daarbuiten arbeidt beoefenen, vormen een indrukwekkend getuigenis van de variërende mogelijkheden die een opleiding in „De Horst" biedt. openbare lagere scholen en heeft in het algemeen zijn werkzaamheden op het ge hele terrein van de jeugdverzorging in Heemstede. Ook hij is aangesteld door de Hervormde gemeente. HET HIER BELICHTE werk van deze Wika's toont slechts een klein deel van het werkterrein waarop een Wika kan ar beiden. Van de 161 Wika's zijn de mees ten werkzaam in het jeugd- en maatschap pelijk werk: zestien zijn werkzaam in de zogenaamde evangelisatie, zestien in het bedrijfsleven en vier geven godsdienston derricht. Tehslotte werken nog zesentwin tig Wika's in zesentwintig verschillende beroepen. In het algemeen is het minimum salaris voor de manlijke Wika's 5200 gulden en voor de vrouwen 4800 gulden. De Wika's die in dienst zijn van de over heid of een particuliere werkgever worden in het algemeen door deze instellingen be taald. De Wika's in dienst van een Her vormde gemeente worden gesalarieerd vol gens een, door de synode, vastgestelde sa larisschaal. IN DIT VERSLAG mag beslist niet on vermeld blijven het evangelisatieblad „De Open Deur" en het blad voor bejaarden „Het Open Venster". Beide bladen zijn on derdelen van het werk, dat de Centrale voor Evangelisatie op „De Horst" verricht. Ds. G. P. Klijn zorgt er met een staf van zes medewerkers voor dat om de veertien dagen „De Open Deur" in een oplage van 135.000 exemplaren de deur uitgaat. En tevens vormt de academie „De Horst", waar de leerlingen intern zijn, een altijd openstaand huis voor vele conferentie's. Dr. Eijkman is in januari 1945 over leden. Maar zijn idee leeft voort in het instituut „Kerk en Wereld" en op de academie „De Horst", van waaruit de Wika's de realiteit der samenleving binnengaan om er reëel en nuchter te werken. Over de wijze, waarop het feest op 20 november wordt gevierd, beraadt men zich nog. Commiezen van de velddienst Oostburg en Retranchement hebben woensdagavond, tijdens een patrouille een gepantserde per sonenauto met 900 kilogram roomboter, bestemd voor de smokkel naar België, in beslag genomen. De smokkelaars reden met twee auto's, waarvan de eerste een voorrijder was en de volgayto de boter vervoerde. De achtervolging ging via Sluis en Sint- Anna-ter-Muiden naar België. Daar wis ten de commiezen de auto met de smokkelwaar tot stoppen te dwingen. On danks stopsein, waarschuwingsschoten en lichtkogels, verdwenen de smokkelaars in het donker. Volgens het verdrag tussen Nederland en België werden de auto en de boter naar het Belgisch grenskantoor Sluis-West Kapelle overgebracht. (Van onze Limburgse correspondent) Ruim vierhonderd leden van het Neder lands Genootschap voor Reclame congres seren deze week in Maastricht. Het on derwerp is: de Nederlandse reclame in West-Europa. Met het oog op dit onder werp is het niet verwonderlijk dat daar voor Maastricht werd uitgezocht, de stad, welke door haar ligging en historie een kruis- en trefpunt is van verschillen de Westeuropese beschavingsstromingen. Maastricht heeft de reclame-ontwerpers van de grote Nederlandse ondernemingen, exportchefs en marktonderzoekleiders har telijk ontvangen. Er kwam woensdag avond een Maastrichtse fraai geünifor meerde harmonie de zaal binnenstappen met volle muziek. Donderdag luisterden Studenten vrezen aantasting van de studievrijheid wanneer in de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs de bepaling wordt opgenomen dat een student van de colleges eventueel kan worden uitgesloten, wanneer hij binnen twee maal de nor male tijd niet slaagt voor zijn eerste examen. Een deel van de Tweede Kamer staat ook huiverig tegenover die bepaling. Minister Cals heeft gistermiddag echter uiteen gezet dat de bepaling de studenten juist een grotere bescherming schenkt dan thans, want zij zullen dan uitsluitend van het volgen van het onderwijs kunnen worden uitgesloten op grond van dit artikel 60. de congressisten in de Maastrichtse schouwburg naar een aantal inleidingen over Europese integratie, Euromarkt, marktonderzoek en reclame voor buiten landse afzet. De voorzitter van het genoot schap, jhr. W. van Andringa de Kem- penaer uit Haarlem hield een openingsre de met veel humoristische trekjes maar ook met veel deskundige ernst over het probleem van de Nederlandse voorne mens, in de komende Euromarkt een goe de positie te verwerven. Hij legde er de nadruk op dat de ondernemingsleiding met zakendurf, practische kennis en door zettingsvermogen alleen er in het huidige bedrijfsleven niet meer komt. Nieuwe tij den en snelle evoluties vragen ook hier nieuwe inzichten en initiatieven. Er die nen zich reclametechnieken te ontwikke- DE GEHELE opleiding aan de acade mie, die toegankelijk is voor ongehuwde jonge mannen en vrouwen tussen de ne gentien en de dertig jaar en waarvoor een diploma van een middelbai-e school of daarmee gelijk te stellen vorming vrij stelling van een admissie-examen ople vert, duurt vier jaar. Het eerste jaar is een basisjaar en vormt een min of meer afgesloten geheel waaraan ook kan wor den deelgenomen door hen, die niet de ge hele opleiding volgen. In de afgelopen ja ren hebben velen op deze manier hun alge mene ontwikkeling uitgebreid en een gees telijke vorming ondergaan. Gedurende het tweede jaar gaat de leerling zich meer specialiseren en kiest men een van de drie studierichtingen: jeugd werk-vor mingswerk, maatschappelijk werk en in dustriële verhoudingen. Het derde jaar is een praktijkjaar, waarbij men wordt geplaatst in een maat schappelijke kring die natuurlijk in ver band staat met het toekomstige beroep. Dit gebeurt echter slechts wanneer men heeft bewezen de stof van de eerste twee studiejaren onder de knie te hebben. Na met goed gevolg dit derde jaar te hebben doorlopen, ontvangt men tijdens het vierde theoretische jaar weer gemeen schappelijke lessen en bovendien die les sen, die voor de gespecialiseerde rich ting nodig zijn. Aan het einde van dit jaar wordt een examen afgenomen en de leer ling die daarvoor is geslaagd, ontvangt het diploma „School voor Maatschappelijk Werk" met de aantekening van de gevolg de studierichting. Geestelijke vorming Op dit diploma kan men bovendien een speciale aantekening krijgen voor kerke lijk werk. De eindexamenkandidaat dient dan een serie extra lessen te hebben ge volgd en een examen te hebben afgelegd in een aantal theologische en kerkelijke vakken. Na het eindexamen staat de mogelijk- DJAKARTA (Reuter) Bij zijn terug keer na een reis naar de UNO, de Ver enigde Staten, Japan, Malakka en Thai land heeft de Indonesische minister van Defensie Nasution aan journalisten mede gedeeld, dat in de kwestie-Nieuw-Guinea, Malakka achter Indonesië staat en de Ma- leise premier Abdoel Rahman er een „diepgaand begrip" voor heeft. Abdoel Rahman had Nasution verzekerd, dat hij in het kader van de UNO zijn best zal doen om behulpzaam te zijn bij het op lossen van het vraagstuk. In de Verenigde Staten heeft Nasution op een bespoediging aangedrongen van de levering van militaire uitrustingstukken aan Indonesië. De Amerikaanse leidende figuren, met wie hij sprak, tonen veel be grip voor de problemen van Indonesië en stemmen in met Nasutions voorstellen. Vooraanstaande burgerlijke en militaire figuren in Amerika kunnen het Indonesi sche standpunt in de kwestie Nieuw-Gui- nea waarderen, aldus Nasution te Djakar ta. OTTAWA (AFP) Abdoel Rahman zelf heeft donderdag op een persconferentie te Ottawa gezegd dat hij met de Canadese minister-president Diefenbaker, nieuwe denkbeelden over een regeling van de kwestie Nieuw-Guinea heeft besproken. Hij wilde niet verder ingaan op zijn voorstellen. Wel zei hij dat president Soe- karno van Indonesië welgezind schijnt te zijn en dat hij thans hoopt de zaak met de Nederlandse regering te kunnen bespre ken. DJAKARTA (UPI) —Volgens berichten in Djakarta zou Indonesië, met betrekking tot het geheime plan van de premier van Malakka niet geneigd zijn om welke con trole ook door de Nederlanders over Nieuw-Guinea te dulden. Het departement van Buitenlandse Za ken in Djakarta meldde, dat elk voorstel tot een absolute en algehele overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, met vreugde zal worden begroet. Volgens dit departement heeft de Indonesische rege ring nog steeds geen officieel bericht van de premier van Malakka ontvangen. heid open om toe te treden tot het Wika- korps en bijna allen grijpen deze gelegen heid. Vóór de hierboven geschetste gang van zaken op de academie, die betrekke lijk nieuw is, ontving de leerling na zijn examen voor Maatschappelijk werker nog een zogenaamde eindcursus fundamentele vorming die zes maanden duurde en waar in men lessen ontving in geestelijk-culture le vakken zoals exegese, dogmatiek, kerk geschiedenis en etiek. Bij een ministeriële beschikking die 1 september van dit jaar is uitgekomen, is de gang van zaken echter veranderd. Thans stelt het directorium van „De Horst", bestaande uit ds. F. J. Pop, dr. F. Boerwinkel, dr. J. M. van Veen en dr. A. Th. van Leeuwen, zich voor om de les sen in geestelijk-culturele vakken in de loop der cursusjaren naast de andere col leges te laten doceren. Dat de geestelijke vorming zowel bij leerling als afgestudeerde een belangrijke plaats inneemt, bleek uit een gesprek met een 27-jarige jeugdwerkleidster uit Bloe- mendaal, die in juni 1959 eindexamen aan de academie deed. Zij is in Bloemendaal aangesteld door de Hervormde gemeente met de opdracht zorg te dragen voor de jeugd. Het werk in deze gemeente heeft zij van de grond af moeten opbouwen en nu heeft zij de leiding van een zondagschool en een jeugd- kapel, zij geeft twee uur catechisatie per week en zij tracht een jongerensociëteit in het leven te houden. Over haar werk zegt zij: „Het is zeker niet de bedoeling om ze via een achter deurtje de kerk binnen te leiden. Het is heel avontuurlijk, het houdt je wakker en je krijgt geen tijd om in te slapen." Een veertigjarige medewerker aan een medisch consultatiebureau voor alcoholis me in de omgeving van Haarlem heeft eveneens zijn opleiding gehad op de acade mie „De Horst". Zijn studietijd begon vlak na de oorlog en deze maatschappelijk werker behoort dus tot de „werkers van het eerste uur". De gemiddelde leeftijd van de studenten in die woelige jaren na de oorlog lag veel hoger dan nu en het leerplan was anders ingedeeld. Maar het doel arbeiden op terreinen waar mense lijke waarden worden bedreigd, heeft ze ker voor deze werker inhoud gekregen. Levende zaak „Het jeugdwerk is een levende zaak en daarom is het steeds in ontwikkeling". De 28-jarige getrouwde jeugdwerkleider in Heemstede, die dit verklaarde, bevindt zich iedere zaterdagavond in zijn jonge rensociëteit, waarvan de leden program ma's verzorgen van ongeveer anderhalf a twee uur en waar een pauze de tijd vormt voor 'n gesprek met elkaar. Naast zijn sociëteit geeft deze Wika catechisatie op De valutadeskundige van een vooraan staande Duitse bank verklaarde niet te verwachten, dat de goudprijs weer op zijn oude niveau zou komen. Europese cen trale banken hebben de laatste tijd een te groot deel van hun reserves in dollars aan gehouden, zo zei deze deskundige. De jong ste vlucht uit de dollar kwam het sterkst tot uitdrukking in de goudprijs, aangezien er voor de goudprijs geen internationale interventie bestaat. Deze ontwikkeling zal mogelijk de mark, de Zwitserse frank en het pond sterling ten goede komen, zo zei hij. De sterke stijging van de goudprijs te Londen trok in beurskringen te Milaan sterk de aandacht, vooral omdat er ge ruchten waren over grote vraag naar goud uit Zürich, naar men meende voor Ame rikaanse belangen. Te Johannesburg ste gen de koersen van goudmijnaandelen met ongeveer vijf percent bij zeer levendi ge handel, nadat de goudprijs gestegen was tot 269 shilling per ounce. Een werkstudent zal heus niet worden uitgestoten als hij niet binnen tweemaal de normale tijd slaagt. De bedoeling is alleen de mogelijkheid te scheppen op te treden tegen duidelijke uitwassen. Studie vrijheid, en dat is ook de vrijheid vlug of langzaam te studeren, begint in ieder geval met studie. „Vindt men het dan vreemd", vroeg de minister, „van een stu dent te verwachten dat hij ook enigszins studeert?" De minister verwachtte van artikel 60 een nuttig effect als dreigement ter voorkoming van te lange studie door overdreven gemakzucht. Nederland geeft jaarlijks honderden miljoenen uit voor het hoger onderwijs, waarvoor van het volk grote offers worden gevraagd. Men moet dan ook geen bezwaar maken tegen de mogelijkheid, studenten eventueel uit te sluiten die binnen tweemaal de normale studieduur niet slagen voor het eerste exa men. Dat is geen aantasting van de studie vrijheid. Overal in het buitenland bestaan toela tingsexamens voor universiteiten. Daar is ook afwijzing mogelijk wegens plaatsge brek. Alleen in Nederland heerst de grootst mogelijke studievrijheid. Daarom moeten wij uitwassen tegengaan om onge wenste regelingen als in het buitenland te voorkomen. Als artikel 60 niet wordt aan genomen zullen over enkele jaren harde maatregelen moeten worden genomen, zei minister Cals. Aan de Economische Ho geschool in Rotterdam wordt een student niet meer toegelaten die twee maal voor een examen is afgewezen. „Ik heb, zei minister Cals, al eerder de studenten te gen die bepaling opgehitst, maar het heeft niet geholpen". De nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs gaat er van uit dat subsidiëring mogelijk is van wat behoort tot het be stand van een universiteit volgens Neder landse begrippen. Op grond daarvan meent minister Cals dat in beginsel sub sidie aan de theologische faculteit van bij zondere universiteiten moet worden aan vaard, temeer omdat het wetsontwerp uit gaat van de gelijkwaardigheid van open baar en bijzonder onderwijs. Het overleg met de universiteiten over een subsidiere geling heeft nog niet tot een definitief re sultaat geleid. BONN De stijging van de goudprijs, zoals die de laatste dagen vooral in Lon den aan de dag is getreden, nam gisteren in de Bondsrepubliek dergelijke vormen aan dat twee van de drie grote Westduit- se banken hun goudloketten sloten en wei gerden om verder goud te verkopen. Van daag zouden zij het opnieuw proberen, waarbij zij kennelijk hopen op wat nor maler prijzen. Toen de goudprijs was opgelopen tot het volkomen abnormale niveau van 5500- 5600 mark sloten de banken hun loketten in afwachting van een versterking van de dollar en van een afneming van de voor al Zwitserse vraag naar, om niet te spre ken van jacht op goud. Dat men het vandaag hier weer wil pro beren, hangt daarmee samen dat de ban ken de bevolking niet de indi~uk willen ge ven dat er helemaal geen goud meer zal worden verkocht Dat zou juist leiden tot een ware goldrush met alleschadelijke gevolgen van dien voor de Duitse mark. De minister is bij het overleg gestuit op bezwaren van de zijde van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Er speelt iets doorheen van de verhouding tussen kerk en staat. De kerk moet onafhankelijk zijn. Daarom wenste prof. Versteeg (A.R.) dat niet overhaast een principiële beslissing in de wet wordt vastgelegd. Ok prof. Diepenhorst (C.H.) meende dat nader beraad wel gewenst is. Minister Cals zal volgende week zijn ant woord op de diverse beschousingen uit de Kamer voortzetten. Terloops deelde hij mede dat hij nog dit kalenderjaar de me morie van antwoord op de Mammoetwet zal indienen. Minister over Deltawerken: De minister van Vei-keer en Waterstaat heeft de vaste commissie voor Deltazaken uit de Tweede Kamer meegedeeld dat in het gebied van Zuid-Holland alle zwakke plekken in de dijken verbeterd zijn. In Zeeland moet de watergang achter de Langendijk op Schouwen nog worden ge dempt en de haven van Stavenisse worden afgesloten. In Noord-Brabant moet nog enig werk aan de dijk van het Volkerak worden uitgevoerd. Dit, voor zover het dijken betreft die niet op grond van het Deltaplan, maar wel uit veiligheidsover wegingen voor de tussenperiode verster king behoefden. Op Schouwen moet nog een kort vak aan de zuidwestpunt worden uitgevoerd en voorts moeten de waterkeringen bij Osse- nisse en Terneuzen nog onderhanden wor den genomen. Voor de Lauwerszeewerken is een sub sidie in het vooruitzicht gesteld. In Fries land behoeft de dijk van de Ternaarder- polder nog versterking en in Groningen moet de dijk van de Negenboerenpolder nog enige voorlopige verbeteringen onder gaan, tenzij volgens de Deltawet "aan spoe dige verhoging de voorkeur wordt gegeven. De minister van Verkeer en Waterstaat is van opvatting dat de ontwikkelingsplan nen in zuidwestelijk Nederland in twee delen moeten worden bekeken. Het noor delijke deel boven het Haringvliet wordt sterk beïnvloed door de groei van het Rot terdamse haven- en industriegebied. Goe- ree-Flakkee ligt meer geïsoleerd. Voor dit noordelijke deel heeft de provincie Zuid- Holland plannen gereed en streekplannen voor Voorne-Putten. Rozenburg en IJssel- monde zijn in de maak. Voorts is een plan- commissie-Flakkee aan het werk. In Zeeland volgen de provinciale plan nen voor wegaansluitingen de vordering der Deltawerken fdrie-eilandenplan) op de voet. Mede met het oog op dijkverzwarin gen wordt de concentratie van kleine ha vens met goed gevolg bevorderd. Studentenflat. In Groningen is een studentenflatgebouw in gebruik gesteld. In het gebouw kunnen ongeveer 150 stu denten worden ondergebracht. Het com plex heeft een hoofdgebouw van vijf woon lagen, waarin de mannelijke studenten hun kamer hebben. Op deze afdeling be vinden zich verder tien keukens, tien was lokalen en twee douche-cellen. Aansluitend op deze hoofdvleugel is een afdeling voor vrouwelijke studenten, waarin een dertig tal woningen zijn geprojecteerd. Ook hier zijn keukens, douches en waslokalen. Een kleinere vleugel bevat dxde woningen voor gehuwde studenten en een conciërge woning. De centrale hal is een gezellige ontmoetingsruimte voor de bewoners. NEW YORK (Reuter) De Sovjet-Unie heeft in de eerste commissie van de UNO- Assemblee wederom gedreigd het ontwa- peningsdebat niet langer te zullen bij wonen als er geen „vruchtbaar werk" wordt verricht. Het begint er naar uit te zien, dat Rus land en zijn satellieten zich voorbereiden op een vertrek uit de ontwapeningsbespre kingen. De Russische afgevaardigde acht het Britse voorstel om de voornaamste kanten van het ontwapeningsprobleem door tech nische deskundigen te laten bestuderen, onaanvaardbaar. Hij is van mening, dat het Britse voorstel ten doel heeft de kwes tie op dood spoor te zetten. De Britse afgevaardigde betoogde dat het tegendeel het geval is. De Amerikaan Wads worth zei, dat zijn delegatie in geen geval van het ontwapeningsdebat zal weg- len om het commercieel offensief van Ne derland op de Euromarkt mogelijk te ma ken en de afzet voor te bereiden. De directeur-generaal van Handel en Nijverheid van het departement van Eco nomische Zaken, drs. J. H. D. van der Kwast, besteedde, evenals de andere in leiders zeer veel aandacht aan de bete kenis van Europese integratie en het be lang van de Euromarkt. Hoewel dat be lang reeds voldoende bij de Nederlandse ondernemers is doorgedrongen, slaagde de directeur-generaal er toch in zijn visie over dit onderwerp belangwekkend te doen zijn, vooral toen hij de opvattingen van de overheid uiteenzette over de con currentie op de komende Euromarkt. Want zonder concurrentie-beperkende af spraken zal de hele Euromarkt een zin loze bezigheid zijn. Het Tweede-Kamerlid mr. P. A. Blaisse richtte de aandacht van zijn gehoor op het belang van Europees integreren en Europees denken. Hoewel de Europese integratie politiek gezien nog geen realiteit is, zullen de saamhorigheid van de Europese volken en hun gemeen schappelijke verantwoordelijkheid op eco nomisch terrein onherroepelijk tot inte gratie 'moeten voeren. Maar deze zal moe ten zijn zonder protectionisme in een ge meenschappelijke handelspolitiek, zonder kartels of machtsoverwicht en zonder dumping. Tot de vrijheid van economisch verkeer op de Euromarkt behoort uiter aard ook de vrijheid van reclame, waar voor mr. Blaisse het accent meer op het produkt dan op het land van herkomst wil de leggen. De heer H. Hartoung, lid van de raad van bestuur der Philipsfabrieken te Eind hoven, had wat de gerichtheid der re clame betreft een wel wat andere me ning. Zijns inziens moet het Nederlandse produkt zich aanbieden in zijn nationale waarde met de nadruk op kwaliteit en service en een herinnering aan de hoge Nederlandse handelsmoraal. Hij sprak voorts over de Euromarkt waarin Neder land zich goed en degelijk moet vestigen en ook in staat moet zijn, concurrentie van niet eigenlijke Euromarktlanden te weerstaan. In dit opzicht wees hij op de belangrijke Amerikaanse industriële infil traties, waarvan men nu nog niet kan we ten in welke mate concurrentie in ons eigen Euromarktgebied van die kant te wachten is. In de middagzitting hebben de directeur van een Frans opinieonderzoek-instituut, de heer Roland Sadoun uit Parijs, en de heer R. Rij kens uit Hamburg een op het reclame-probleem gerichte inleiding ge houden. De heer Sadoun gaf algemene aanwijzingen in welke richting het markt onderzoek geleid moet worden, hoe vraag en aanbod zich verhouden en door welke media de sociologische omstandigheden van bepaalde afzetgebieden zijn na te gaan. De heer Rijkens gaf zijn visie over de reclameproblemen voor de Nederland se fabrikant die de Euromarkt wil gaan „doen". Vandaag heeft het congres be sproken hoe de introduktie van een nieuw produkt op de markt zal moeten geschie den met medewerking van opinie- en mo- tievenonderzoek. Vliegensvlug ontwerp Onder het motto „Wie haalt het beste idee uit de lucht?" had een Nederlands luchtreclamebedrijf 25 ontwerpers van het Genootschap voor Reclame uitgenodigd voor een vlucht van Schiphol via de Rot terdamse luchthaven naar het vliegveld Beek bij Maastricht. De opdracht aan de ontwerpers hield in, dat zij in de lucht een folder moesten maken. Een jury zal in Maastricht deze luchtige produkten be oordelen. De winnaar krijgt een retour vlucht naar Mallorca of naar een winter sportcentrum. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspendentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alnitak" (24 okt.). Aus tralië: ss „Jason (23 okt.), ms „Apcor" (25 okt.) en ms „Seven Seas" (27 okt.). Brazi lië: ms „Alnitak" (24 okt.) en ss „Zamazon" (27 okt.). Brics-Oost-Afrika: ms „Africa" (27 okt). Canada: ss „Statendam" (23 okt.) en ms „Valeria" (27 okt.). Chili: ms „Peri cles" (27 okt.). Ned. Antillen: ss „Breda" (25 okt.). Nieuw-Zeeland: ms „Seven Seas" (27 okt.). Suriname: ms „Kreon" (26 okt.). Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Pretoria Castle" (23 okt.) en ss „Zuider kruis" (26 oKt.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. lopen. Hij sprak de hoop uit, dat het spoe dig tot onderhandelingen zou komen. Hij noemde drie voorwaarden, waaraan een ontwapeningsplan moet voldoen: de ont wapening moet gelijk op gaan, zodat geen der beide partijen een militair voordeel krijgt, er moet een behoorlijke inspectie mogelijk zijn en het moet geleidelijk wor den uitgevoerd. Wij zijn er niet van overtuigd, zei hij, dat de Sovjet-Unie een werkelijk doeltref fende controle wil danvaarden. Hij gelooft dat de Russische ontwerp-resolutie twee hinderpalen op de weg naar ontwapening plaatst, namelijk de eis dat het UNO-secre- tariaat en de Veiligheidsraad worden ge reorganiseerd en ten tweede de eis dat de ontwapening wordt geregeld in één enkel verdrag, waarin alle maatregelen eens en voor al zijn vastgelegd. Wadsworth steunde het Britse voorstel om de ontwapeningskwestie door techni sche deskundigen te laten bestuderen, waarbij binnen zes maanden verslag zou moeten worden uitgebracht. De Russische afgevaardigde Zorin sprak zijn ongerustheid uit over het feit, dat er verder geen sprekers op de lijst stonden. Hij drong er bij de Westelijke afgevaar digden op aan zo spoedig mogelijk hun mening kenbaar te maken om te voorko men, dat er tijd wordt verknoeid. MOSKOU (UPI) De Russische pre mier Kroesjtsjev heeft donderdag in het Leninstadion te Moskou een uiteenzetting gegeven van wat hij in New York be sproken heeft. Daarbij verklaarde hij on dermeer dat de Sovjet-Unie evenals de Verenigde Staten door kernenergie voortge stuwde onderzeeërs heeft, die met raket ten zijn bewapend. Kroesjtsjev deed deze mededeling toen hij sprak over berichten dat Amerikaanse atoomonderzeeërs voorzien van raketten in de nabijheid van de Russische terri toriale wateren zijn gekomen. Hij vroeg wat er wel zou gebeuren als Russische onderzeeërs even dicht bij Amerika zou den varen en zei toen: „De Amerikaanse generaals weten ongetwijfeld dat wij ook atoomonderzeeërs met raketten aan boord hebben." De Sovjet-premier verklaarde dat een vredesverdrag van groot belang is voor het verminderen van de spannin gen in de wereld. „Het Westen heeft met allerlei kunstgrepen de opstelling van dit vredesverdrag vertraagd. Er moet thans een Duits vredesverdrag komen, en wel voor 1961. Dit zal een erkenning moeten inhouden van de stand van zaken zoals die op het ogenblik is, namelijk dat er twee Duitslanden bestaan. De grenzen, zo als die na de Tweede Wereldoorlog zijn vastgesteld, mogen niet meer veranderd worden", aldus de Russische premier. LONDEN (UPI) Harold Wilson, de 44-jarige plaatsvervangend leider van de Britse socialistische partij, heeft besloten met Hugh Gaitskell de strijd om de leiding van de socialistische parlementsvertegen- woordiging aan te binden. Hij verklaarde dit besluit met tegenzin genomen te hebben, onder druk uit vele lagen van de socialistische beweging. Hij stelde zich met zijn verklaring kandidaat voor verkiezing tot leider van de socialis tische oppositie en eerste-minister van de schaduwregering, welke functies momen teel bij Gaitskell berusten. Wilson, die men wel beschouwt als de opvolger van Aneurin Bevan als aanvoer der van de linkervleugel in de socialisti sche partij, verklaarde dat de eenheid van Labour van primair belang is en dat de huidige partijleiding deze niet op de juiste wijze nastreeft. Arthur Greenwood, die uit het schaduw kabinet getreden is, heeft zijn candidatuur ten gunste van Wilson ingetrokken. Wison is van mening de partijeenheid alleen kan worden hersteld door de defen siepolitiek van het partijbestuur (de poli tiek van Gaitskell) te herschrijven op een basis, die met waardigheid door de La- bour-parlementsleden kan worden aan vaard, maar die tevens het feit weer spiegelt, dat de partijconferentie te Scar borough belangrijke uitspraken heeft ge daan (over het afschaffen van de kern wapens). „Jullie zijn bromfiets-wellustelingen die zo hard mogelijk de stad doorrijden met zo veel mogelijk lawaai. Je hebt waar schijnlijk nog nooit op een bromfiets ge reden zonder de maximumsnelheid te overschrijden", zo kapittelde de president van de Haagse rechtbank de 18-jarige leer ling-timmerman G. W. S., die zich had te verantwoorden wegens diefstal van vijf auto's en 21 bromfietsen samen met twee kameraden gepleegd in het voorjaar van 1960. Tegen hem en de eveneens 18-jarige timmerman H. G. A. v. d. M. eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van één jaar zonder aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met reclasse- ringstoezicht in de drie jaar lange proef tijd. De zaak tegen de derde verdachte, een 19-jarige winkelbediende, werd aan gehouden. De drie jongelui demonteerden de ge stolen bromfietsen en maakten met de onderdelen andere brommers die zo snel mogelijk moesten kunnen rijden. Met de auto's maakten ze vaak verre tochten. Eén der auto's werd in puin ge reden in Groningen, een andere werd in België teruggevonden. Tijdens de tocht naar Groningen, „een dodenrit", noemde de president dit gaf de winkel-bediende geen gevolg aan een stopteken van de politie. De politie mannen zetten per auto een achtervolging in, doch wisten de gestolen wagen niet in te halen, omdat de bestuurder met 130 km. per uur door de bochten „scheurde". De officier van Justitie achtte de ge pleegde feiten bijzonder ernstig. Hij sprak van een „bromfiets-terreur op de weg". Tijdens de behandeling van de zaak barstte de president boos uit: „Ik lees dat jij je 's morgens door je vader een kopje thee op bed laat brengen. Slungel die je bent, dat is de oorzaak van al deze feiten: zo'n slappe lamlendige houding!". Uitspraak op 3 november. (Vervolg van pagina 1) (Van onze correspondent)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13