Grote hausse op Londense goudmarkt Speculatie drijft goudprijs met 5 per ounce op HET WEER Motie van afkeuring bij Franse Kamer ingediend Roudewijn en Fabiola aan monsterbanket in Brussel Ultimatum-regen daalt neer over Kongo èe,ë\h§W&"l>pjore i/ou êui// Einde alweer in zicht? PERMANENT G0NFLANTE De lonen in de metaal Nota hoger onderwijs komt nog dit jaar Argentinië voert actie tegen communisten Strevers naar de macht zien UNO als klaagmuur Dodelijk verkeersongeluk op Zijlweg in Haarlem Vluchtelingenkampen in Europa bijna verleden tijd Automatiek J. N. TROMP Patisserie DEKKERS in de etalages van Vogelzang Matige wind Het woord is aan Socialisten en radicalen tegen de regering In de krant van heden: Vijf doden in het verkeer Duizenden nieUerkende vluchtelingen over ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 296 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De geweldige hausse op de Londense goudmarkt, die sinds enkele dagen aan de gang is, heeft gisteren de goudprijs per Engels ons (28.349.527 gram) met 30 shilling doen stijgen. De laatste notering stond op 13 pond en 10 shilling. In het begin van de namiddag werd goud in Londen verhandeld tegen 40 dollar per ounce. Zowel te Londen als te Zürich was de goudnotering op dat tijdstip 38 dollar bieden 40 dollar laten. De officiële goudprijs ligt bij 35 dollar per ounce. Ook te Parijs heeft zich een hausse in goud ontwikkeld. De notering voor het kilo baar goud liep op van 56,90 tot 61,50 (nieuwe) francs en de gouden Napoleon kwam op 40 (nieuwe) francs, een koers die na de devaluatie van twee jaar geleden niet meer bereikt is. De goudprijs te Frankfort is gisteren in verband met de prijsstijging te Londen eveneens sterk ge stegen. De prijs van baargoud was 5.500 D.M. per kg tegen de vorige dag 5.105 D.M. Voordien was de goudprijs, nadat in april 1957 de vrije goudhandel in West-Duitsland was hervat, onveranderd gebleven op 5.075 D.M. Handelaars in edele metalen te Lon den verklaarden, dat zich een dergelijke toestand, die zij „fantastisch" noemden, nog nimmer heeft voorgedaan. Een han delaar deelde mede, dat deze felle strijd om het bezit van goud in het begin van deze week was begonnen, nadat Zwit serse bankiers hun cliënten hadden aan geraden Amerikaanse dollars om te zet ten in goud. Als gevolg van dit alles vraagt men zich thans af, of de Ver enigde Staten op den duur de dollar zullen devalueren door de goudprijs te verhogen, zo zei deze handelaar. De prijsstijging van gisteren komt neer op een waardedaling van de dollar met ruim acht percent op de vrije goud markt. Nadat de scherpe prijsstijging van goud op de Londense markt bekend was gewor den, concentreerde de belangstelling op de Londense effectenmarkt zich vanmor gen op aandelen van goudmijnmaatschap pijen. Dit had een scherpe koersstijging ten gevolge. Favorieten als Freestate Ge duld en Western Holdings stegen respec tievelijk 140 en 14772 shilling. De Amerikaanse regering heeft gereageerd op deze speculatie met 'n officiële verkla ring, dat zij zal blijven voortgaan goud te kopen en te verkopen tegen 35 dollar per ounce. De goudprijs op de markt te To ronto, was gisteren bij opening 35,50 dol lar bieden per ounce, maar steeg later via 37,50 dollar tot 38,25 dollar bieden. Na de officiële mededeling van de Ameri kaanse regering, dat de goudprijs gehand- Advertentie de japonnen en complets, waarmee de GROTERE MATEN (42 t/m 48) apart zijn. Prachtige wollen kwa liteiten, beeldig be drukte mousselines, of wol met zijde gemengd, en ook in fluweel. Mo dellen voor overdag, en voor de uitgaans avond. Af 79 75 Groto Houtstraat t.ö. Anegang Wagenweg 29, Haarlem Telef. 02500 - 20518 COIFFURE CREATION De ideale basis voor de meest moderne houdbare coiffures Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enige regen. Over wegend matige wind, in hoofd zaak tussen oost en zuid. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. haafd zou blijven op vijf en dertig dollar per ounce daalden de noteringen van de goudmijnaandelen op de Newyorkse ef fectenbeurs die eerst flink gestegen waren weer. Elders werd eveneens op deze verklaring gereageerd en alles deed gisteravond ver wachten, dat de koorts die gedurende 48 uur op de voornaamste wereldmarkt voor goud, die te Londen, heeft geheerst, bezig is af te nemen. De dalende prijsbeweging schijnt even snel te zijn als de stijgende. Tegen 17 uur begon te Londen een da ling van de goudprijs en bij slot was de notering 38 dollar. Het Amerikaanse mi nisterie van Financiën had in de namid dag een officiële verklaring gepubliceerd, waarin werd bevestigd dat de Verenigde Staten de afwikkelingstransacties zouden blijven baseren op een prijs van 35 dollar per fijn ounce goud. Sneeuwbalverschü'nsel Aangezien er over de oorsprong van de aankopen, die natuurlijk anoniem blijven, niets naders bekend is, vragen waarne mers zich af wat de oorzaken van een zo plotselinge beweging va:i een dergelijke omvang kunnen zijn. Zeker, enige be zorgdheid over de economische vooruit zichten in de Verenigde Staten en over de toekomst van de dollar, heeft zich sedert enige tijd geopenbaard, maar de laatste tijd heeft zich geen enkel feit voorgedaan, dat deze verontrusting sterk zou kunnen vergroten. De meest plausibele verklaring is die, welke men te Londen er voor gaf: Het zou een soort sneeuwbalverschijnsel zijn. Be paalde bezitters van „zwevend" kapitaal, die de gewoonte hadden dit naar Zwitser land over te brengen, wanneer er interna tionaal een zekere spanning ontstond, heb ben er thans de voorkeur aan gegeven goud te kopen, inplaats van de provisie van één percent te betalen, die de Zwit serse autoriteiten sedert enkele weken vragen voor deposito's in Zwitserland, om de toevloeiing van kapitaal te remmen. De spanning welke de eerste aankopen op de goudmarkt veroorzaakten, brachten an deren er toe dit voorbeeld te volgen, in de mening verkerende, dat er een belangrijke monetaire maatregel zou worden geno men. Daardoor stroomden de aankoopor ders van alle kanten toe en kregen zij zeer spoedig een indrukwekkende omvang. De Franse minister van Financiën, Baumgartner, heeft gisteren in de Nationa le Vergadering de speculanten gewaar schuwd, dat zij ernstige tegenslagen ris keren „daar er tot nu toe niets in de door personen afgelegde verklaringen, noch in de ontwikkeling van de feiten is geweest, dat ernstige vrees op monetair of econo misch gebied zou kunnen rechtvaardigen". Klaarblijkelijk deelde hij daarbij op de toestand in de Verenigde Staten. (Vervolg op pagina 13) De Vakraad Metaal is gisteren bijeen geweest ter bespreking van de brief van de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, waarin deze aan het College van Rijksbemiddelaars heeft doen weten, dat de brief van de minister-presi dent aan de Stichting van de Arbeid, waarin als regeringsstandpunt werd mee gedeeld dat CAO's tussentijds niet mogen worden opengebroken, beschouwd moet worden als een algemene aanwijzing in de huidige loonpolitiek. De Vakraad Metaal meent dat de voorstellen die hij ten aan zien van de lonen in de metaalindustrie heeft ingediend conform de richtlijnen zijn die de regering heeft gesteld. De Vakraad heeft daarom gisteren besloten voor te stellen deze loonvoorstellen nogmaals toe te lichten aan de Stichting van de Arbeid. J. G. H unek er Wij allen zijn de snobs van het Heelal, de parvenu's der Eeuwigheid. PARIJS (Reuter-AFP) Zesenzestig socialisten, onafhankelijken en boerenafge- vaardigden hebben een motie van afkeu ring tegen de regering bij de Nationale Vergadering gedeponeerd, waarover maan dag zal worden gestemd. Aangezien premier Debré de vertrou wenskwestie heeft gesteld, zou het voor stel van de regering tot vorming van een kernstrijdgroep automatisch zijn aangeno men als er geen motie van afkeuring was ingediend. Als de motie wordt ver worpen, geldt het regeringsvoorstel als goedgekeurd. In de motie wordt gezegd dat de rege ring het parlement een nieuwe Europese en Atlantische politiek wil laten goedkeu ren. Er wordt geprotesteerd tegen de wei gering van de regering haar plan op te schorten, hangende onderhandelingen met de bondgenoten over een gezamelijk kern wapen. Socialisten en radicalen zijn allen tegen de regering in deze kwestie. De conserva tieven zijn verdeeld en mogen stemmen zoals zij willen. De M.R.P.-fractie heeft met een kleine meerderheid besloten de motie van afkeuring niet te ondertekenen. Zij zal de kwestie maandag opnieuw be zien. Om te worden aangenomen, heeft de motie 277 stemmen nodig, dit is de helft plus een. Aanvaarding zou het aftreden van de regering meebrengen. President De Gaulle is intussen voor (Van onze parlementaire redacteur Minister Cals heeft in de Tweede Kamer verklaard dat hij nog dit jaar de nota over de spreiding van het hoger onderwijs zal indienen, waarin hij beschouwingen zal wijden aan de vraag waar een nieuwe uni versiteit of technische hogeschool moet worden gevestigd. De nota is nog niet be sproken in de ministerraad en de minister durfde daarom geen datum te noemen vóór 31 december, waarop de nota zal worden ingediend. een tournee van drie dagen naar het zui den van Frankrijk vertrokken. Bij het parlement is een voorstel tot wijziging van de grondwet ingediend' welke het mo gelijk moet maken dat de president zich direct tot de volksvertegenwoordiging kan wenden. Het voorstel is gedaan nadat de president daartoe de wens had uitgespro ken toen hij vorige week het nieuwe bu reau van de nationale vergadering op het Elysée ontving. Na Assen heeft nu ook Frankfort een verkeerspark voor kinderen gekregen. Spelenderwijs worden de kinderen met het verkeer vertrouwd gemaakt: de grondslag voor een veilig weggebruik. BUENOS AIRES (UPI) De Argentijnse regering heeft een uit zeven leden bestaande commissie ingesteld, welke een onderzoek moet instellen naar communisti sche activiteiten in het land. Ook zal zij voorstellen moeten doen aan de regering betreffende de maatregelen die kunnen worden genomen. Deze officiële stap wordt beschouwd als een gevolg van de politieke crisis van vorige week, toen ge neraals stx-enge maatregelen eisten om wat zij noemden „de steeds voortschrijdende infiltratie van het communisme in de re gering" een halt toe te roepen. ELISABETHSTAD (AFP-Reuter-UPI) De Katangese regering heeft de ver tegenwoordigers van de UNO een ultima tum overhandigd naar aanleiding van nieuwe incidenten, die zich woensdag en donderdag in Luena en Kabalo hebben voorgedaan. President Tsjombe heeft gedreigd Ka- tanga ontslagen te achten van alle vorige verbintenissen met de Volkerenorganisatie omdat de UNO in gebreke gebleven zou zijn de orde in de woelige gebieden van het noorden te handhaven. In Leopoldstad heeft kolonel Moboetoe, stafchef van het Kongolese leger, verge zeld van meer dan honderd officieren in gepantserde auto's en jeeps zich naar het UNO-hoofdkwartier begeven om te protes teren tegen het besluit, dat patrouilles be staande uit UNO-troepen en Kongolese politie de orde in de stad zullen bewaren. Deze stap van de kolonel wordt duidelijk tegen de achtergrond van het ultimatum dat gisteren door de gouverneur van de provincie Leopoldstad, Cleophas Kamita- toe, werd gesteld. Kamitatoe die pro-Loe- moemba is, dreigde namelijk met steun van zijn politietroepen en UNO-soldaten een „onafhankelijke staat Leopoldstad" te zullen uitroepen, indien Moboetoe zijn le ger niet beter in de hand kan houden. „Het Kongolese leger is een wanorde lijke bende. Wij zijn gedwongen maatrege len te nemen om de orde in Leopoldstad te herstellen. Wij kunnen niet toelaten dat BRUSSEL (ANP) Koning Boudewijn en zijn verloofde, Dona Fabiola, zijn don derdagmiddag eregasten geweest aan een reusachtig banket, dat de Belgische Bank voor Gemeentekredieten in Brussel heeft aangeboden ter gelegenheid van haar hon derdjarig bestaan. Ruim 1.600 genodigden, die een ongekend grote vertegenwoordi ging vormden van het gehele Belgische politieke en bestuurlijke apparaat, zaten bij de maaltijd aan. „Ik ben gelukkig aan deze bijeenkomst die alle provinciale en gemeentelijke overheden van het land ver enigt, mijn verloofde uw toekomstige koningin voor te stellen", zei koning Boudewijn in een korte toespraak. „Ik wil haar zonder uitstel in de uitingen van ons openbaar leven betrekken." In de hal van het „Stadium" in de Bel gische hoofdstad waren voor deze feest maaltijd lange rijen tafels opgesteld, waaraan ministers, provinciale gouver neurs en burgemeesters uit vele honder den gemeenten in uniform of jacquet had den plaatsgenomen. Rozen, anjelieren, margrieten en chrysanten in alle kleuren sierden de tafels. De wanden waren voor deze gelegenheid bedekt met een cyclaam- kleurig en wit behang, uitgekozen ter ver mijding van een associatie met de kleu ren van enige provincie of gemeente. Bo ven het podium voor een orkest waren met rode rozen de letters „B" en „F" aangebracht, de beginletters van Boude wijn en Fabiola. Tot de vele autoriteiten, die aan de ko ninklijke verloofden werden voorgesteld, behoorde ook de commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen, als leider van de Nederlandse afvaar diging. Er waren ook delegaties uit Frank rijk, West-Duitsland, Noorwegen, Oosten rijk, Zwitserland en Spanje. Na de eerste officiële begroetingen, waarbij minister-president Eyskens voor het eerst naar hij zelf zei voortijdig Dona Fabiola met een „Leve de ko- Koning Boudewijn en zijn verloofde, Dona Fabiola, hebben donderdagmid dag als eregasten aangezeten aan een groot banket, dat aangeboden werd door de Belgische Bank voor Gemeen tekredieten. Op de telefoto zien we het koninklijke paar, met links de presi dent van de Senaat, de heer P. Struye en rechts de president van le Bel gische Bank voor Gemeentekredieten, de heer R. Motz. ningin" verwelkomde, begonnen de 160 kelners onder de stemmige klanken van achttiende eeuwse muziek het menu te ser veren. Tachtigduizend schalen, borden, vorken, messen en lepels en tienduizend glazen waren klaar gezet om de kreeft, braadkip, paté de foie en de parfait pra line, besproeid met Franse wijnen en champagne op te dienen. Als herinnering aan dit gedenkwaardige banket werden koning Boudewijn en Do na Fabiola gouden, zilveren en bronzen medailles aangeboden, die ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Gemeente-kre dietbank zijn geslagen. het grauw regeert. Diefstallen en aanran dingen kunnen niet voortgaan", zei ook de Indiase UNO-generaal Dayal. Het was de strengste afkeuring die het Kongolese leger ooit heeft gekregen. Winst voor Loemoemha De ontwikkelingen van donderdag zijn gunstig voor Loemoemba. Dat de UNO de door hem aangestelde gouverneur van Leopoldstad erkent en met hem samen werkt is een duidelijk winstpunt voor de ex-premier. De gestage desintegratie van het tot dusver als trouw aan Moboetoe geldende Kongolese leger is een andere faktor van betekenis. Er zijn de laatste dagen talrijke vechtpartijen, aanrandingen en mishandelingen voorgekomen waaraan Kongolese soldaten de schuld droegen. NEW YORK (UPI) Een door Guinee opgestelde motie, die de steun van Marok ko, Ghana, India, de Verenigde Arabische Republiek en enkele andere landen had, heeft donderdagavond zware tegenslag on dervonden in besprekingen tussen de af vaardigingen van de Afrikaanse landen bij de UNO. Het doel van de motie was de Assemblee te verzoeken met spoed de toe lating van een Kongolese afvaardiging tot het UNO-lidmaatschap te bespreken. De resolutie is niet formeel ingetrokken, maar voorlopig in de ijskast gezet. NEW DELHI (UPI) De Indiase eerste- minister Nehroe heeft vandaag kritiek ge leverd op de rol van de Kongolese kolonel Moboetoe. Naar de mening van de Indiase premier zou aan het Kongolese parlement onmiddellijk alle bevoegdheid moeten worden teruggegeven, zodat het kan wor den belast met de aanpak van alle pro blemen. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving5, 7, 9, 11 Medische verzorging 7 In de Vishal en op zee9 Uitgaan in Haarlem11 Boekenhoekje 15 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Garcia de Leon15 Horen en Zien15 Economisch nieuws17 Effecten en Geldmarkt17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Bij het oversteken van de Zijlweg in Haarlem is donderdagavond om kwart voor acht de 79-jarige heer J. P. van Dorp uit Haarlem door een bestelauto aangereden en tegen het wegdek geslin gerd. Met een schedelbasisfractuur werd de man naar het ziekenhuis gebracht waar hij kort na aankomst overleed. Volgens de politie treft de bestuurder van de bestelauto geen schuld, aangezien de bejaarde voetganger de weg overstak zonder voldoende op het verkeer te letten. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt ooggetuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. De 11-jarige A. Meuleman uit Hasselt die met zijn fiets van Zwolle naar zijn woonplaats reed, keek bij het oversteken niet uit en werd aangereden door een auto. Zwaar gewond werd de jongen naar het ziekenhuis in Zwolle vervoerd waar hij overleed. De 72-jarige K. Braspenning uit Amster dam-Noord die op de Meeuwenlaan on voorzichtig overstak en door een perso nenauto werd aangereden, is in het Bin nengasthuis overleden. De 25-jarige verpleegster mej. J. Jansen uit Vlaardingen is in een Rotterdams zie kenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat haar dinsdagavond over kwam. Zij werd aangereden door een autobus die bij het nemen van een bocht waarschijnlijk teveel op het linker wegge deelte kwam. Op het Velperplein in Arnhem stak de 76-jarige heer D. Stadig, rustend genees heer uit Dordrecht die in Arnhem logeer de, te voet de weg over voor een perso nenauto. Hij werd aangereden en overleed kort na aankomst in het gemeentezieken huis. Dit ongeval is het zevende met dodelij ke afloop van dit jaar in Arnhem. NEW YORK (Reuter) Dr. August Lindt, de Hoge Commissaris van de UNO voor Vluchtelingenzaken, heeft in New York verklaard dat men bijna klaar is met het opruimen van de officiële vluchte lingenkampen in Europa. Hij vestigde de aandacht op het tweede grote vraagstuk, waarvoor hij zich geplaatst ziet: het op nemen in het economisch proces van de Europese vluchtelingen uit het Verre Oos ten. De oplossing van dit vraagstuk zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, zei hij. Lindt vraagt zes miljoen dollar om zijn program voor 1960 te kunnen uitvoeren. (De mededeling van dr. Lindt betekent niet dat het vluchtelingenvraagstuk in Europa is opgelost. Dr. Lindts bemoeienis sen strekken zich alleen uit over „erkende" vluchtelingen, die onder UNO-mandaat vallen. Daarbuiten zijn er duizenden „niet- officiële" vluchtelingen die nog in kommer volle omstandigheden verkeren. Red.). Advertentie BARTÊUORÏSSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Roomboter banketstaven Gevulde roomboterspeculaas Roomboterspeculaas met amandelen Roomborstplaat 1e Lustrum Patisserie Dekkers Dit moet gevierd worden. Wij trakteren onze klanten op een bijzondere reklame van 1.80 voor 1.55 CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 ie 3 deurskast -2/3 leg - 1/3 hang ƒ149.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1