ZWITSAL m a m HOEST UW KIND...? Naaimachine kopen en bondig Weer blijft onstandvastig Bij nieuwe Invaliditeitswet Ongevallenwet overbodig Koninklijk paar van Thailand volgende week in ons land GRETHA DE E..ÜIJN AGENDA Uitspraak in „Fridor"- proces op 22 dec. PROCO NAM SCHAAF LOPEN Doe het zelf-expositie in Amsterdam Meer huispersoneel verplicht verzekerd 2 Arbeidsongeschiktheidsverzekering Sociale Verzekeringsraad beschouwt ziekte en invaliditeit als sociaal risico De uitkeringen Monty-coats Jacks - Pantalons Pullovers De premie Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shampoo Heemskerk Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met Koning, priester, opperbevelhebber, musicus en jazzcomponist Senator Leemans hand haaft onthulling over aardgas Koningin ontvangt Papoea's „Hordenloop" is afgelopen PERMANENTE MEUBELSHOW .«.jüAG 21 OKTOBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) Wanneer de departementale en parlementaire voorbereiding en behandeling in een redelijk tempo verlopen, kan men de inwerkingtreding van de nieuwe Arbeidsonge schiktheidsverzekering per 1 januari 1963 verwachten. Deze nieuwe verzekering, welke zich tot alle loontrekkenden ook overheidspersoneel ongeacht hun inkomen zal uitstrekken, betekent een fusie van de Invaliditeitswet en de Ongevallenwet. De So ciale Verzekeringsraad had nog liever gezien, volgens haar reeds in augustus aan de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgebracht en thans pas gepubliceerd advies dat ook de huidige ziekengeldverzekering in één wette lijke regeling met de Ongevallen- en de Invaliditeitsverzekering zou zijn onderge bracht, maar dat bleek door de koppeling van ziekenfondsverzekering aan de zieken- geldwet met de bestaande loongrens onmogelijk. Het kenmerk van de Arbeidsongeschikt heidsverzekering is, dat het onderscheid tussen „ziekte" en „ongeval" en vooral de soms op haarkloverij uitlopende bewijs voeringen om vast te stellen of een kwaal of een ongeluk al of niet als het gevolg van de beroepsuitoefening moeten worden beschouwd, van de baan zijn. De werkingsduur van de ziekengeldver zekering wordt tot een half jaar bekort, daarna krijgt de loontrekkende en ook de daarmee gelijkgestelde groepen zoals musici, werksters, handelsreizigers aan spraak op uitkeringen ingevolge de ar beidsongeschiktheidswet. Wie minder dan vijfentwintig percent ongeschikt is om te werken krijgt geen uitkering, wie voor meer dan vijfenzeven tig percent is krijgt de volle uitkering, dat wil zeggen tachtig percent van het loon gedurende het eerste half jaar en zeventig percent daarna, een en ander met inacht neming van het loonplafond van twintig gulden per dag. Tussen die uitersten worden de schade loosstellingen toegekend in verhouding tot de ongeschiktheid om te werken. Geduren de de eerste twee jaar is het bovendien voor de bedrijfsverenigingen, die de taak van de Sociale Verzekeringsbank, de Ra den van Arbeid en Zee-Risico gaan over nemen, mogelijk boven deze uitkeringen uit te gaan, zoals thans in de praktijk ook al vaak gebeurt. De nieuwe Arbeidsongeschiktheidsver zekering wordt bovendien gebaseerd op het omslagstelsel, hetgeen de waardevast heid van de uitkeringen, net als bij Alge mene Ouderdomswet en Algemene Wedu wen en Wezenwet, insluit. Een der consequenties van de nieuwe op zet is, dat de vergoedingen voor de ge neeskundige behandeling op grond van de Ongevallenwet vervallen. Voor de ver plicht-verzekerden op grond van het Zie- Advertentie SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Uw wagen parkeert u voor de deur kenfondsenbesluit zal dat echter weinig of niets uitmaken. Daar staat tegenover dat de slachtoffers van ongeval of ziekte, voor zover zij boven de loongrens zijn, thans langer en vooral financieel betere aanspraken op uitkerin gen kunnen doen gelden. Bovendien wordt in het advies er na drukkelijk op gewezen, dat de kosten van het opnieuw verkrijgen van arbeidsonge schiktheid dus de revalidatie, het her en omscholen, het verstrekken van kunst ledematen en dergelijke wel binnen het kader van de Arbeidsongeschiktheidsver zekering moeten kunnen worden vergoed. Er is overigens bij de Sociale Verzeke ringsraad verschil van inzicht geweest over de vraag of, vooral met het oog op het laatste aspect, de bedrijfsverenigingen de vrijheid dienen te krijgen om elk haar eigen medisch apparaat erop na te houden of dat er een gemeenschappelijke medi sche dienst, waardoor een grotere mate van' deskundigheid en eenheid in behande ling wordt gewaarborgd, moet komen. Op dat punt luidt het advies dus niet een stemmig. Die unanimiteit werd wel bereikt over de premieheffing, een onderdeel waarover de SER in haar drie jaar geleden uitge bracht advies over de nieuwe invaliditeits verzekering verdeeld was. De premie wordt door werkgevers en werknemers ieder voor de helft gedragen. Er wordt echter een onderscheid gemaakt tussen de tot twee jaar durende invalidi teit en de arbeidsongeschiktheid welke lan ger duurt. De schadeloosstellingen komen gedurende de eerste twee jaar voor reke ning van de bedrijfstak waartoe het slacht offer behoort. De premieheffing kan dus ook per bedrijfsvereniging verschillend zijn, naar gelang de risicofactor van het betrokken beroep. De invaliditeit van lan ge duur wordt echter beschouwd als een maatschappelijk risico, dat door het be drijfsleven in zijn geheel moet worden ge dragen. Een en ander zal de stichting van een vereveningsfonds, het Algemeen Inva- liditeitsfonds met. zich brengen. Overigens wordt geen premieverhoging tengevolge van de nieuwe verzekering ver wacht. De maximum duur van de "Zieken geldverzekering wordt van een jaar op een half jaar gebracht, zodat op grond daar van met minder premie kan worden vol staan. Bovendien zijn er voor een omslag stelsel minder reserves nodig dan bij het fondsenstelsel, waarop de huidige Invalidi teitswet en ten dele ook de Ongevallen wetten zijn gebaseerd. Zoals wij in een op 8 juli gepubliceerde uiteenzetting over dit advies reeds hebben opgemerkt, komen een aantal aanspraken uit de Ongevallenwet niet voor in de Arbeidsongeschiktheidsverzekering, zoals de Sociale Verzekeringsraad die voor ogen staat. Wij noemden reeds de dokterskos ten. Maar ook de weduwen- en wezenren ten, de renten aan ouders, grootouders en schoonouders en de vergoeding van begra feniskosten verdwijnen. De eerste drie uit keringen zijn echter niet meer nodig door de invoering van de A.O.W. en de A.W.W. De begrafeniskosten kunnen in de particu liere sfeer worden gedekt. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Wes tern Theatre Ballet. Zaterdag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Het Zui den". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Jaloezie en misdaad", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De Mummie", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u., zondag echter 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 u.: „Song without end", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Genadeloze jeugd", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Zaterdag 14.30 u., zondag 14 en 16.15 u.: „De aanslag op Rusty", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondags tevens 16.15 u.: „De zaak MP", a.l. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De vrouw met de zweep", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „De verleiding kwam's nachts", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 2 nov. expositie van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks 1017 u. Zon dags 1417 u. Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 13—18 u. „In't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10—22 u. Vishal: Tot 31 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 1417 en 2022 u., zondags 13—17 u. VRIJDAG 21 OKTOBER Thalia, 20 u.: „Nog minderjarig". Rex, 20 u.: „Fotomodellen en chantage". Marktplein, 14—17.30 en 19—23 u. Bimij, vanavond met Eddy Schuyer, Jacqueline en de Gusonians. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. ZATERDAG 22 OKTOBER Thalia, 19 en 21.15 u.: „Nog minderjarig". Rex, 20 u.: „Fotomodellen en chantage". Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Marktplein, 1424 u.: Bimij. Deze avond met Chandu en de Gusonians. De partijen in de vjjf grote processen rond het Fridor-faillissement zjjn over eengekomen twee zaken af te splitsen, waarin de Haagse rechtbank op 22 decem ber uitspraak zal doen. De behandeling van de overige zaken is een jaar aangehouden, tot 17 oktober 1961. De zaken waarin op 22 december uitspraak zal worden gedaan betreffen eisen tot schadevergoeding door kopers van respec tievelijk aandelen en obligaties van de n.v. Fridor, die, zoals bekend, menen door de n.v. ten tijde van de aankoop (1955) ver keerd te zijn voorgelicht over de stand van zaken bij „Fridor", die twee jaar latei- failliet ging. Advertentie Kijk in <k spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO V'.xSÉ,^ W mef °L Exfra voordelig I 65 ct Voldoondo voor ca. 8 wassingen h Prndtnt Q rad okt, dn prima! VRIJDAG 21 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De bruiden van Dracula". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Totale oorlog". - - W. B. Theater, 20 uur: „Comanche, de blanke Indiaan". ZATERDAG 22 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De bruidegom van Dracula". Luxor Thea'ter, 19 en 21.15 uur: „Totale oorlog". W. B. Theater, 20 uur: „Comanche, de blanke Indiaan". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Maitresse"; zondagmiddag 14.30 u.: „Martin en Lewis parachutisten". 'Advertentie KINDER HONING SIROOP^ Op uitnodiging van Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen koning Phumipol Aduldej, Rama IX en koningin Sirikit van Thailand van 24 oktober tot 27 oktober een officieel bezoek aan Nederland brengen. Koning Phumipol besteeg na een vierja rig regentschap in mei 1950 de troon van Thailand als opvolger van zijn in 1946 over leden broer Ananda Mahidol. Thailand is sedert 1932 een constitutionele monarchie. Het land heeft van het begin van de zes tiende eeuw af contacten met westerse volken gehad. Op 17 december van dit jaar is het handelsverdrag tussen Neder land en Thailand een eeuw oud. De koning van Thailand is zeer muzikaal. Hij speelt klarinet, saxofoon en trompet en is ook jazz-componist. Hij regeert over een rijk van 514.000 vierkante kilometer met 23 miljoen inwoners in 72 provincies. Hij is als priester hoofd van de Boeddhistische Kerk en voorts opperbevelhebber van het leger. Het volk is voor ruim 90 percent Boeddhist. De koning en de koningin hebben vier kinderen, drie prinsessen en een prins. De koninklijke familie is sinds juni van dit jaar op reis om officiële bezoeken af te leggen in Amerika en Europa. Vroeger: Siam De naam Thailand, die in 1949 in de plaats van Siam gekomen is, werd afge leid van het woord thai, hetgeen vrijheid betekent. Het hart van het land is zeer vrucht baar en omvat de belangrijkste rijstvel den van de wereld. In de heuvels van het zuidoosten groeien koffie en peper. Het zuidelijke schiereiland levert rubber en delfstoffen. De tabakscultuur is naast de produktie van vezels, katoen, grondnoten, kapok, castorzaad, palmolie, mais en cas save in opkomst. De banden met Nederland zijn sedert de gezamenlijke strijd tegen de Japanners en het verblijf van vele duizenden gevange nen in Thailand verinnigd. De wederzijdse handel is gegroeid. Nederlandse geleerden en technici in Thailand werken aan op voeding en ontwikkeling van het volk. Programma Koning Phumipol en koningin Sirikit ar riveren met de koninklijke trein maandag morgen 24 oktober op het station Staats spoor te 's-Gravenhage uit Zwitserland. Na de begroeting door de Koningin en de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene en nadat enige autoriteiten zijn voorge steld zal de koning van Thailand de ere wacht inspecteren. In de koninklijke wacht kamer worden daarna de voorzitter van de Eerste en Tweede Kamer, de leden van de ministerraad en andere autorteiten voorgesteld. Advertentie BEVERWIJK HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 - Haarlem Tel. 12921 De Belgische senator Leemans, die in Straatsburg de aandacht heeft getrokken met zijn opzienbarende mededelingen, over aanzienlijke Nederlandse vondsten van aardgas in de provincie Groningen, heeft zijn bewering donderdagavond in het Nederlands televisie-journaal staande gehouden en nader toegelicht. In deze te levisie-uitzending verklaarde hij aan de vondst ruchtbaarheid te hebben gegeven, teneinde er de aandacht op te vestigen, dat er meer recente vondsten zijn gedaan dan in de Sahara. De heer Leemans verklaar de zijn mededelingen te hebben gedaan op grond van het rapport-Posthumus, dat is uitgebracht aan het Europese parlement in Straatsburg. Senator Leemans zei de Nederlandse vondsten, tenminste voor wat de Europese Gemeenschap betreft, van even grote waarde te achten als de aard gas- reserves in de Sahara. De informatie omtrent de hoeveelheid van driehonderd miljard kubieke meter, welk getal tot nu toe nog niet door de Nederlandse regering is bevestigd, heeft de senator, naar hij donderdagavond mededeelde, ontleend aan inlichtingen uit Brussel „van bevoegde Nederlandse zijde". Deze inlichtingen be troffen behalve de hoeveelheid ook de ge schatte produktie voor de komende jaren. Zelfs was volgens hem gewag gemaakt van de prijs. Met betrekking tot de terug houdendheid van Nederlandse zijde, ver onderstelde senator Leemans, dat men in Nederland wellicht had willen wachten tot men verder zou zijn met de exploitatie en de commercialisering van het aardgas met het oog op de vondst in de Sahara. Ook achtte hij het mogelijk dat men reke ning heeft willen houden met een indus triële omwenteling, welke zich in Neder land voltrekt en die voor een groot gedeel te is gebaseerd op de petroleum-industrie. Het hoge gezelschap gaat vervolgens in rijtuigen naar het Huis ten Bosch, waar korte tijd later de hoofden der diploma tieke missies hun opwachting zullen ma ken. Na een noenmaal rijden de koning en koningin van Thailand per auto naar de hoofdstad, waar zij bij het nationale mo nument een krans zullen leggen. Vervol gens gaan zij naar het Rijksmuseum, waar dan ook de Koningin en de Prins zijn aangekomen. Hier zullen de burgemeester de wethouders en de leden van de gemeen teraad aan de vorstelijke bezoekers wor- den voorgesteld. In een der zalen vindt daarna een ontvangst plaats, gevolgd door een rondgang door het museum. Des avonds vindt in de Oranjezaal van het Huis ten Bosch een gala-diner gegeven, waaraan ook de prinsessen Beatrix en Irene zullen aanzitten. Dinsdagmorgen 25 oktober begeven de koning en koningin van Thailand zich naar de ambassade van Thailand voor een ont vangst van de Thaise kolonie in Neder land. Daarna gaan zij, vergezeld door de Koningin en de Prins naar Delft voor een bezoek aan het Waterloopkundig Labora torium. Hierna zullen zij aanzitten aan een noenmaal, aangeboden door de minis terraad in het Prinsenhof te Delft. Daar na wordt naar Rotterdam gereden. Des middags zal het gemeentebestuur van Rot terdam in het stadhuis het hoge gezelschap ontvangen. Vervolgens wordt het nieuwe hospitaalschip van het Nederlandse Rode Kruis de „J. Henry Dunant" in de Park haven bezichtigd worden. Daarna wordt een bezoek aan de Euromast gebracht. De dag wordt besloten met een bezoek aan het Kurhaus in Scheveningen, waarna een ontvangst door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage een concert door de Konin klijke Militaire Kapel wordt gegeven. Op woensdag 26 oktober vertrekken de koning en de koningin van Thailand, vergezeld door Prins Bernhard van de vliegbasis Ypenburg met de regerings-Friendship naar de vliegbasis Eindhoven. Vandaar gaan zij per auto naar Bergeijk voor een bezoek aan de coöperatieve centrale rnelk- produktenfabriek „St. Bernardus". Na dit bezoek wordt doorgereden naar het canti- negebouw van de Philipsfabrieken te Eind hoven. Daar wordt een Brabantse koffie tafel aangeboden. Na een rondgang door het bedrijf vertrekken de hoge gasten van de vliegbasis Eindhoven. De retourvlucht gaat ever de Zuid-Hollandse eilanden (Del- tapla..) naar de vliegbasis Ypenburg. Des avonds bieden de koning en koningin van Thailand een diner aan in hotel des Indes te 's-Gravenhage. Donderdag 27 oktober ontvangen de ho ge gasten des ochtens op Huis ten Bosch een deputatie van de Nederlands-Indische Bond van Ex-Geïnterneerden (NIBEG), waarna een bezoek wordt gebracht aan het Vredespaleis. Daar worden zij ontvan gen door het bestuur van de Carnegie- stichting. Vervolgens wordt een bezoek ge bracht aan het Internationaal Gerechtshof, daarna aan het Permanente Hof van Ar bitrage. Des middags vertrekken de hoge gasten, vergezeld door de Koningin en Prinses Irene naar de vliegbasis Ypenburg, van waar de regerings-Friendschap hen naar Genève brengt. „Lüchtstilte' Op maandag 24 oktober zal bij de aan komst van de koning en koningin van Thailand boven het cen+rum van Den Haag volkomen rust in het luchtruim heer sen. Voor de eerste keer in de geschie denis heeft de Rijksluchtvaartdienst een verbod uitgevaardigd voor het uitoefenen van de burgerluchtvaart tijdens de aan komst van de koninklijke gasten. Het ver bod is van kracht van 's ochtends 8 tot 12 uur voor het gebied, dat is gelegen binnen een afstand van 1 km. van de rou te station Staatsspoor naar het koninklijk paleis Huis ten Bosch. De luchtmachtstad heeft een soortgelijk verbod opgelegd aan alle militaire vlieg tuigen. De aankomst van de koninklijke gasten uit Thailand zal dus door geen mo torgeronk of gegier van straaljagers wor den verstoord. Uiteraard is dit verbod voor de lucht vaart niet hinderlijk. Het verboden lucht ruim is nauwelijks 10 vierkante kilometer groot en kan gemakkelijk vermeden wor den. Advertentie UW HAAR IS UW KROON De nieuwe kortere haarmode vraagt zeer vakkundig knippen. Wij bren gen het allernieuwste. Spoelingen, verven en permanent-wave onder volle garantie. 35-jarige ervaring. C. J. OERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 De groep Papoea's die op het ogenblik een bezoek aan Nederland brengt, is van daag in paleis Soestdijk door de Ko ningin ontvangen. De Papoea's worden vergezeld door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, die belast is met de behartiging van de aan gelegenheden inzake Nederlands Nieuw- Guinea. De militaire oefening „Hordenloop" van de vierde divisie, die vorige week dins dag bij Breda was begonnen is giste ren ten noorden van Assen geëindigd. Rondom het middaguur begon de thuis reis van de troepen naar hun legerplaat sen. De eerste pantserinfanteriebrigade was de aanvallende partij, die van het zuiden via het oosten naar het noorden trok. Be zuiden de rivieren was de 43ste brigade de tegenpartij, in het oosten en het noor den de 42ste gevechtsgroep. De strijd was moeilijk omdat het vorige week bij zonder slecht weer was. De Oirschotse heide, waar de terugtrekkende troepen een tegenaanval ondernamen, was veranderd in een drassig moeras. In het oosten van het land raakte men aanvankelijk 'n beet je achter op het tijdschema. Een brug die over de Overijselse Vecht moest wor den geslagen, was ruim twee uur latex- klaar dan de bedoeling was. (Van een onzer redacteuren) In de Apollohal te Amsterdam wordt morgen een tentoonstelling „Uw vrije tijd" geopend, die georganiseerd is door de Stichting „Doe het zelf" in samenwerking met de Jaarbeurs. Deze stichting is in 1957 opgex-icht met het doel, „de creatie ve zelfwerkzaamheid van het Nedex-landse volk, en vooral van de jeugd te bevorde ren". Zij doet dit door het houden van doe-het-zelf-tentoonstellingen, die aanvan kelijk (in Utrecht, Rotterdam en Gronin gen) zeer veel publiek tx-okken, maar waar voor de belangstelling sinds vox-ig jaar (Eindhoven) ietwat aan het tanen is. Van daar dat het stichtingsbestuur thans de „scope" wil uitbx-eiden tot allerlei instel lingen en verenigingen die op ideële ba sis de gedachte der nuttige vrijetijdsbe- steding stimuleren. Totnogtoe echter wax-en die exposities een onderonsje van een aan tal fabrikanten, impox-teux-s en detaillis ten in de „doe het zelf" branche, zoals verffabrieken,hout-, board- en triplex-han- delax-en en leveranciers van hobby-gereed schappen, uit wier kringen ook het stich tingsbestuur was samengesteld. Het com- mei-ciële belang overwoog dus en dat schijnt de tentoonstellingsactiviteiten van de stichting niet ten goede gekomen te zijn.' In een persconfei-entie erkende de voorzitter van „Doe het zelf", de heer C. G. Kempen ons --gisteren openhartig: „Wij zijn op deze manier bezig, onszelf uit te x-angeren. Daarom zoeken wij thans contact met het depax-tement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, met di- vex-se hobbyistenorganisaties en met de overkoepelende organen van de amateur sport- en toneelverenigingen op basis van een door ons samengestelde brochure met suggesties ten aanzien van een lan delijke, niet-commerciële benadering van de vele problemen der verantwoox-de vrije tijdsbesteding." In afwachting van de reacties op dit plan, heeft de Stichting haar naam al vast gewijzigd in „Stichting Doe het zelf ter bevordering van de zelfwerkzaamheid", hetgeen niet wegneemt dat haar nieuwe expositie in Amsterdam (van 22 tot en met 30 oktober) nog geheel op de oude, louter-zakelijke leest geschoeid is. Als men echter voor ogen houdt, dat de 41 standhouders op deze tentoonstelling dus in feite alleen maar ter bevordering van hun eigen omzetten exposex-en, valt er toch veel nieuws en wetenswaardigs te zien in de Apollohal: modeshows van zelf te ver- vaai-digen dameskleding, voorlichting en nieren, radiobouw en fotografie, breien en handwerken, pottenbakken en modelbou wen, schilderen, tekenen en boetseren en de bewerking van hout, metaal en kunst stoffen. De tentoonstelling is dagelijks (ook zondags) geopend van 14 tot 18 uur, en van 19 tot 22 uur. Ambassadeurs. Binnenkort is de be noeming te vex-wachten van mr. S. bax-on van Heemsti-a, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Sao Paulo, tot ambas sadeur te Bogota en van de heer L. Noë, thans ambassadeur te Monx-ovia, tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Lagos (federatie van Nigeria). De heer P. J. Polak, referendaris aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij de Nederlandse am bassade te Moskou. Toch betalen. De autoriteiten te To ronto in Canada hebben een verzoek van de Nederlandse ambassade om vrijdom van gemeentelijke belasting op het gebouw van de Nederlandse consul-generaal aldaar ge weigerd. Het stadsbestuur heft geen belas ting op onroerende goederen die door an dere landen voor consulaire doeleinden wox-den gebruikt. Maar deze vrijstelling slaat niet op woonhuizen. Volgens de Ne derlandse ambassade wordt het gebouw in kwestie voor consulaire doeleinden en slechts gedeeltelijk als woonruimte ge bruikt. Luchtvaartakkoord. Tussen Nederland en Joi-danië is gisteren in Amman een bux-gerluchtvaartakkoord ondertekend. Het voorziet in een geregelde luchtdienst tus sen Nederland en Amman met faciliteiten voor vliegtuigen van beide landen. Nieuwe griffier. Het internationale gerechtshof heeft de plaatsvervangende griffier van het hof, de heer Garnier— Coignet, tot griffier benoemd als opvolger van de heer Lopez Olivan, die om gezond heidsredenen ontslag heeft genomen. Zeven miljoen tekort. De ontwerp begroting van de inkomsten en uitgaven van de gemeente Den Haag voor 1961 ver toont een tekort van 7.100.000.—. Ook voor 1961 moet voor de Haagse tramweg maatschappij gerekend worden op een ex ploitatietekort van rond 5.672.700. Hiervan komt ongeveer 810.000.— voor rekening van de Haagse buurtspoorwegen en 4.862.000.ten laste van de gewone dienst van de gemeentebegroting. Wegloper. Johnny uit Rotterdam kwam reeds op zesjax-ige leeftijd met de kinder politie in aanraking. Op zijn tiende jaar werd hij door de kinderrechter wegens voortdurend wangedrag en het plegen van kleine misdrijven onder toezicht gesteld. Sindsdien bracht hij zijn leven door in allex-lex inrichtingen, waar men probeerde nog iets van de jongen te maken. Dit had weinig succes, want Johnny, nu 14 jaar, is in de vier jaar dat hij onder toezicht staat, vijfendertig keer weggelopen In het Staatsblad is een Koninklijk Be sluit gepubliceerd waai-bij uitbreiding wordt gegeven aan de categorie huisper soneel die verzekeringsplichtig is ingevolge de Ziektewet en het Ziekenfondsbesluit. Bij dit Koninklijk Besluit is bepaald, dat huispersoneel dat doorgaans langer dan twee dagen bij dezelfde werkgever in loondienst huishoudelijke arbeid verricht, met jngang.van 1 januarj verplicht is ver-, zekerd ingevolge de Ziektewet en het Zie kenfondsbesluit. Voor de werkgevers houdt dit de verplichting in. zich aan te sluiten bij de Bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten te Utrecht, indien zij niet reeds bij een bedrijfsvereniging zijn aan gesloten. Tot dusverre gold deze verzeke ringsplicht alleen voor huispersoneel, dat langer dan vier dagen bij dezelfde werk gever in dienst is, of bij hem inwoont. Advertentie Breng variatie in uw woning! Noorse architect verwekt revo lutie in de meubelbranche met SAGA COMBINATIE ZITMEUBELEN Keuze uit 168240 mogelijkheden. Dit wordt u getoond v.a. zaterdag 22 oktober bij HAARLEM's v. DUIVENBODEN SPAARNE 11 t/o de Damstraat HAARLEM - TEL. 13608 - 17165 Het K.N.M.I. deelt mede: In het Kanaal bevond zich vanochtend het centrum van een depressie, die in West-Europa opnieuw tamelijk veel regen heeft gebracht, vooral in het Alpengebied en het noorden van Italië. De storing vult nu weer op. Er nadert echter een nieuwe depressie, die in een snel tempo de oceaan is overgestoken. Dit lagedrukgebied ver oorzaakt in de Golf van Biscaje flinke dalingen van de luchtdruk. Op de nadering ex-van zal morgen de wind in Nederland iets gaan toenemen uit richtingen tussen zuid en oost, Het weer blijft onstandvastig, maar tijdelijk kunnen er wel enkele op klaringen voorkomen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 22 oktober Zon op 7.16 uur, onder 17.32 uur. Maan op 9.20 uur, onder 19.05 uur. Maanstanden 27 okt. 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 oktober Hoog water 3.59 en 16.18 uur. Laag water 12.03 en uur. Zaterdag 22 oktober Hoog water 4.36 en 16.53 uur. Laag water 0.23 en 12.38 uux\ Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen bulten- en oinnenlana CO CC van gisteren. a T3 d £3 d Neerslag laatste 2A uui h H 5 c S Den Helder regen ozo 10 3 Ypenburg zwaar bew zzo 12 0,3 Vlissingen regen ozo 14 1 Eelde zwaar bew. ozo 9 3 De Bilt regen zzo 12 2 Twente regen O 12 3 Eindhoven regen ozo 15 2 Zd-Limburg regen zzo 16 0,2 Helsinki geheel bew n 4 0,6 Stockholm mist windst. 9 0 Oslo geheel bew windst. 5 0,1 Kopenhagen half bew. o 10 0 Aberdeen regen o 11 5 Londen regen ozo 12 11 Amsterdam regen zo 12 0,5 Brussel half bew. zo 15 0,3 Luxemburg mist zzw 13 1 Parijs geheel bew. zzo 14 3 Bordeaux licht bew. z 16 26 Grenoble half bew. windst. 20 25 Nice half bew. n 18 28 Berlijn geheel beu 0 11 0 Frankfort regen z 13 8 München geliee] bew wzw 13 0 Zürich regen zzo 14 2 Genève zwaar bew wzw 11 19 Locarno regen nno 8 51 Wenen regen zzo 12 1 Innsbruck geheel beu w 16 0,1 Athene zwaar bew ono 19 Rome regen zw 20 11 Ajaccio onweer o 26 25 Madrid geheel bew z 13 1 Mallorca half bew w 21 0,5 Lissabon motregen z 14 38 Belgrado zwaar bew z 22 0 r

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2