Kleed U goed Koop bij Meyer EÜS sus plastic regenjassen „Ontbreken van gezag oorzaak van wantoestand in visserijbedrijf" In de vishal en op zee SP00RBANKET J. N. TROMP Enorme belangstelling voor 45-jarig „Looft den Heer" Produktiviteitscentrum wil pelagisch net gaan beproeven Tanker op de Rijn in Bazel gezonken „Reders en groothandelaars moeten de hand in eigen boezem steken" Drie onderscheidingen voor H. J. te Loo NQ-IRQN 4.25 Gerard van Praag BROEKEN ZWARTE R0GK'N ROLL- BR0EKEN Gerard van Praag van Praag BROEKEN Aantal woningwet woningen niet verminderen Sleepboot „Simson" naar half gezonken dok op Noordzee Motorsdrijvers van de „Marjan" gestraft VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 BIG-BEN vanaf ƒ6.90 C. V. Z.-VOORZITTER VERKLAART: Critiek op het rapport Alle IJmond-elftallen komen in het veld Kerkelijk nieuws Kort nieuws Nationale woningraad 9 Voor de weinigen in onze gemeente, die het misschien nog niet wisten, zou het donderdag onmiddellijk duidelijk zijn geworden, dat „Looft den Heer" niet zo maar een koor is. De zaal van „De Rank" zat boordevol, en onder de aan wezigen waren niet alleen vertegenwoordigers van gemeentebestuur, Velser Ge meenschap en dergelijke, maar ook leden van verenigingen in Amsterdam en Haarlem. Bibliothecaris Tukker van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumvereni gingen was er speciaal voor uit Hilversum gekomen, om de receptie van het 45 jaar bestaande koor mee te kunnen maken. „Zo als jullie zijn er in ons land maar 'n paar", zei hij. „Dat prachtige programma voor 1960 ligt op mijn lessenaar, en ik laat het iedereen zien. Het is uniek, zo'n programma van vier concerten, dat een jaar tevoren al geheel in orde is, compleet met alle solisten". Grote bewondering sprak uit alle toespra ken, die donderdagavond werden gehouden. En dat waren er heel wat, juist zoals er tal van bloemstukken in de zaal aanwe zig waren. Toen de heer De Man, die voor het Anjercomité aanwezig was, zich ver ontschuldigde met lege handen te moeten komen, werd hem gul aangeboden dan maar een bloemstukje uit de zaal mee te nemen. Ceremoniemeester J. Boerma leidde de receptie, die slagvaardig werd opgeluisterd door hammond-organist Herman Teunissen uit Haarlem, in met een kort toespraakje. Hij wees er op, dat er donderdag iets was omgegaan in de koorleden, toen Aafje Heynis het ontroerende „Dank sei dir, Herr" zong. Vijf-en -veertig jaar is een hele tijd en „Looft dén Heer" moet God danken voor de genade, die het steeds heeft ontvangen. „Het is vaak moeilijk geweest, en éénmaal heeft ons voortbe staan zelfs op het spel gestaan. Nu heb ben we meer dan 120 leden zodat er zelfs een wachtlijst moest worden ingevoerd." De heer Boerma zei, dat de leden van „Looft den Heer" aan geestelijke be zitsvorming doen. „Maar laten we hier niet praten over wat we hebben gedaan. Het is al een genade dat we er zijn". Loco-burgemeester De Boer nam daar echter geen genoegen mee. Hij wilde toch wel graag eens beklemtonen, wat 't koor in zijn bestaan heeft gepresteerd. Door de stormen heen heeft het prach tig cultureel werk verricht. Tegenwoordig gaat het vaak om de pres taties van de enkeling, maar bij de koor zang is er nog geen sprake van de enkelin gen die zich verenigen om samen te ge nieten van de schoonheid. „Maar dat is het niet alleen, u doet ook wat voor anderen, u draagt die schoonheid uit. Nu er in de IJmond steeds meer schoorstenen verrijzen, dreigt er veel ver loren te gaan dat voor mensen het leven zijn waarde geeft. U verricht hier belang rijk werk". De heer De Boer sprak ook enkele wen sen uit. Hij drong aan op de heroprich ting van een kinder - of een meisjeskoor. Overigens kondigde hij aan dat de raad unaniem vol belangstelling achter het werk van „Looft den Heer" staat. De vereniging is wel eens duur, maar men verricht dan ook veel werk, dat niet goedkoop is. Hij sprak vol bewondering over de Mattheus Passie-traditie, die nu ook in Velsen is opgebouwd. Namens de Velser Gemeenschap voer de de heer J. van Os van de Abelen het woord. Hij herinnerde er aan, hoe hij vijf jaar geleden met knikkende knieën had Advertentie ter bescherming van DEMI of OVERJAS Regenjassen „DRI-SiL" 3/4 model - kanten met siersteek bewerkt. Vlotte en jeugdige modellen vanaf 55. unie Heren speciaalzaak Lange Nieuwstraat Marktplein Telefoon 4206 Het onderzoek naar de mogelijkheden voor de toepassing van het pelagische of zwevende trawlnet voor de visserij op verschillende vissoorten behoort, zo ver nemen wij, tot de belangrijkste plan nen van het Produktiviteitscentrum voor de Visserij. Er wordt reeds overleg gepleegd met een Katwijkse reder om voor deze experimenten een schip beschikbaar te stellen. De „Willem Beukelsz.", het vis serij-onderzoekingsvaartuig, zou voor dit doel minder bruikbaar zijn dan een nor male trawler vanwege de geringe motor kracht van dit schip. Het produktiviteitscentrum heeft voor de aanvoersector van het visserijbedrijf een bedrag van 450.000 ter beschikking, dat echter over verscheidene jaren moet wor den verdeeld. Precies een ton van dit be drag wordt via een heffing door het be drijf zelf opgebracht. Met het voor dit jaar beschikbare geld zou men het experi ment met het pelagische trawlnet willen financieren. Voor de verwerkingssector is eveneens een bedrag van 450.000 beschik baar. Hiermee wil men in IJmuiden onder meer het mechanisch lossen van vissers vaartuigen bevorderen. Bij het centrum wordt een plan bestudeerd voor het op stellen van twee losinstallaties in IJmui den, waarmee vier trawlers tegelijk mecha nisch kunnen worden gelost. gevraagd, of men niet eens zou willen pro beren een Mattheus-Passie-traditie op te bouwen. De vereniging heeft al zijn krach ten er aan gegeven om dit schuchtere verzoek waar te maken en alleen dat al is een reden tot dankbaarheid voor de ge hele Velser Gemeenschap. „Het ligt niet allemaal even gemakke lijk in Velsen. Maar toen ik gisteren in de kerk eens om me heen keek, kreeg ik toch een prettig gevoel. Want als men daar al die mensen van verschillende scha kering zag zitten om naar een goed concert te luisteren, zag men toch, dat er zaken zijn, die wel willen gi-oeien als mensen uit goede gezindheid er hun schouders on der willen zetten". De heer Van Os van de Abelen meende, dat er een groot aantal Velsenaren zijn, van uitermate gevarieerde aard, die lang zaam een leger gaan vormen van mensen, die de soort kunst, die door „Looft den Heer" wordt gebracht gaan waarderen. „Uw vereniging speelt in deze gemeente een grote rol. Het gehele Velsense ver- nigingsleven ziet in u een lichtend voor beeld". De heer Van Os van de Abelen wees er op, dat „Looft den Heer" niet alleen het eigen plezier zoekt. Men bewijst een reële dienst, niet alleen de dienst, die in de naam wordt aangegeven, maar ook een dienst aan de gemeenschap. Namens de Koninklijke Bond van Zang en Oratoi-iumverenigingen in Nederland sprak de heer Th. H. Tukker uit Hilver sum. Hij constateerde de laatste drie jaar een kentering in de ambitie van het jonge geslacht voor de koorzang. Maar bij „Looft den Heer" is daar weinig van te merken. „De Koninklijke Bond" is trots op dit koor" zei hij, „er zijn maar enkele in den lan de, die concerten geven, zoals u dat doet." De heer G. W. F. de Man sprak na mens 't Anjercomité Velsen. Hij zei in een andere functie al negen jaar de ups en downs van het koor te hebben gevolgd. Het koor heeft indertijd een uitkering uit het Anjerfonds gehad, maar daarna be ijvert men zich elk jaar om zelf gelden voor andere verenigingen via dit Anjer fonds bijeen te brengen. De heer Odijk sprak namens Zingende Klokken, de heer P. A. Peet namens de Velser Kunstkring. Verder spraken nog vertegenwoordigers van „Zang na Studie" uit Amsterdam, mannenkoor Kunst na Ar beid" uit Amsterdam en de C.O.V.uit Haar lem. Er waren bloemstukken van onder meer de kerkvoogdij van de Nederlandse hervormde gemeente, het kerkkoor IJmui- den-west, C.O.V. Amsterdam-Noord, de sectie zang van de Velser Gemeenschap, de C.O.V.Haarlem,- het Christelijk Man nenkoor IJmuiden, de Zingende Klokken, Zang na Studie, gemeentebestuur Velsen en de Velser Kunstkring. Tijdens en na het officiële gedeelte ga ven de leden enkele prestaties ten beste. De heer Boerma feliciteerde namens de leden het bestuur waarna voorzitter Te Loo dirigent Willem Wieshahn, die zijn ko peren jubileum vierde, in het zonnetje zette. „U wilde eerst niet, omdat het in IJmond zo koud was, maar toen u er eenmaal was, werd iedereen warm op de repetitie" zei hij. Hij loofde het enthousias me, de vakkundigheid en de zakelijkheid van deze dirigent. Advertentie IN ONZE HEREN-AFDELING GEHEEL NIEUWE KOLLEKTIES Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers VlkjJ Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 Vanmorgen is in Bazel op de Rijn het Zwitserse tankschip „Badella" tegen een pijler van de Johanniterbrug geslagen en gezonken. De autoriteiten hebben onmid dellijk al het scheepvaartverkeer ten noor den van de Rijnhaven Kleinhüningen ver boden, totdat de gezonker tanker duide lijk door waarschuwingstekens is gemar keerd. De zes opvarenden van de „Badella" moesten met een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. Het zijn de 36-jarige Nederlandse schipper Christoffel Melsen uit Rotterdam, zijn vrouw, hun vierjarig zoontje Rudi, de Oostenrijkse matroos Friedrich Bergner (23 jaar), de Zwitserse matroos Heinrich Hüsler (16 jaar) en de rivierloods Giusseppe Fabri. De tanker werd stroomopwaarts ge sleept door de sleper „Glarus". De laat ste kreeg motorpech en beide schepen werden door de stroom meegesleurd,waar na ze tegen een pijler van de Johanniter brug werden gesmeten. De „Badella", die geladen was met ruwe olie welke zij in Duitsland had ingenomen, zonk vrijwel onmiddellijk. De rederij zal met een stoommachine pro beren de olie die zich vijf meter onder water in de tanks bevindt door verhitting te verdunnen en daarna op te pompen. Vervolgens wordt getracht de tanker te lichten. Het ontbreken van gezag vormt volgens de voorzitter van de Centrale van Zeevarenden (N.V.V.), de heer A. de Boon bestuurslid van het Produktschap voor Vis de voornaamste oorzaak van de verontrustende situatie in het IJmui- dense visserijbedrijf, een situatie die tot het opstellen van het geruchtmakende rapport over het illegaal verdwijnen van grote hoeveelheden vis heeft geleid. „Zolang de reders er niet in zullen slagen om een normale verhouding werkgever werknemer tot stand te brengen, zal de in het rapport geschetste situatie blijven voortduren. Het splitsen van het Staatsvissershavenbedrijf in een havenbedrijf en veilingbedrijf, zoals in het rapport wordt aanbevolen, zal de situatie nog moei lijker "maken en leiden tot besluiteloosheid" aldus de heer De Boon. De heer De Boon heeft op vele punten critiek op het verontrustende rapport. Het nogal sensationeel vermelden van hoeveel heden zogenaamd illegaal aan de afslag onttrokken vis heeft op hem weinig indruk gemaakt. Eenzelfde rapport zou men ook kunnen schrijven over andere bedrij ven, meent hij. De landbouwers krijgen ook loon in natura van hun boer in de vorm van melk en aardappelen. Niemand haalt het echter in zijn hoofd om nu een rapport over het onttrekken' van melk,' aardappelen enz. aan de veilingen /tei schrijven. Zijn critiek houdt overigens niet in dat hij de situatie in IJmuiden normaal en aanvaardbaar vindt.„Maar men kan bijvoorbeeld voor het verdwij nen van vis uit schepen, die aan de zuid zijde van de haven gemeerd liggen, moeilijk het politie-apparaat van het Staatsvissershavenbedrijf aansprakelijk stellen. De reders hebben zelf de taak hun eigendom behoorlijk te beschermen. Deze taak heeft iedere burger. Wanneer het be waken van een groot aantal schepen aan een bejaarde wachtsman wordt toever trouwd, werkt men het verdwijnen van vis in de hand". Vele van de twintig maatregelen, die de commissie thans heeft opgesomd ter verbetering van de situatie, komen feitelijk neer op het in slaan van open deuren. De invoering van 'n betere veilingkist bij voorbeeld is reeds lang overwogen. Het moodyfonds heeft daarvoor veel geld beschikbaar gesteld. Met het Staatsvissershavenbedrijf was reeds overeenstemming bereikt over het vervangen van de houten kisten door an dere en moderne kisten, waarin de vis reeds op zee verpakt zou worden en ten slotte afgeleverd zou worden aan de de tailhandel,;; Toen.,men besloten had tot een proef met deze kisten, was er geen reder te vinden, die bereid was om deze kisten met een van zijn schepen mee te geven, aldus de heer De Boon. „Wanneer reders en groothandelaars de in IJmuiden inder daad volkomen scheef gegroeide situatie willen verbeteren, zullen zij beslist eerst orde op eigen zaken moeten stellen en vooral normale gezagsverhoudingen tot stand moeten brengen". Voor de handbalvereniging „IJmond" wordt het een druk weekeinde, aangezien alle seniorenelftallen hun competitiepro gramma krijgen af te werken. De dames van IJmond I trekken naar „Schoonenberg" voor een ontmoeting met Full Speed I. Weliswaar staan de IJmond- dames er beter voor dan de IJmuidense handbalsters, maar juist in deze plaatse lijke ontmoeting kon Full Speed wel eens een streep door de IJmond-rekening halen. Voor de IJmond 2-dames wordt de uitwed strijd in Heemskerk tegen ADO 2 al even lastig. De dames van IJmond 3 kunnen in Heemskerk winnen van ADO 3. Op „Watervliet" spelen zondagmorgen om half twaalf de heren van IJmond I tegen UD 1 uit Utrecht. De gasten hebben een zeer stevige ploeg, zodat de IJmonders het moeten hebben van een hoog opge voerd tempo en een goede schotvaardig heid. De IJmond 2-heren gaan op bezoek bij HOC I in Haarlem. IJmond 3 ontvangt De Blinkert 3, IJmond 4 gaat naar De Blin- kert 2. Het jeugdprogramma vermeldt: Meisjeswelpen: IJmond IODIN I, IJmond 2Full Speed; meisjesaspiranten: ODIN 2IJmond 7, IJmond IIJmond 2; De Blinkert 3IJmond 3; ADO 2IJmond 4; IJmond 5IEV 2; IJmond 6IJmond 8. Jongensaspiranten: ODIN I—IJmond 2, De Blinkert 4IJmond 5. Meisjesjunioren: TYBB IIJmond I, De Blinkert 2IJmond 2; jongensjunioren: Rapiditas IIJmond I. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: W. Schoorl; J. Siebers en B. Comis; R. Uitentuis, L. Blom en D. Bonekamp; G. Slatman, D. Marckelbach, W. van der Kuil, A. Wolters en T. Vos. Heren IJmond. I: J. Böhm, C. de Vries en B. Beentjes; J. Wolters. H. Boom en A. Visser; E. Jonker, E. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en G. Noomen. Geref. kerken Beroepen te Dordrecht (vac. C. M. v. d. Loo): C. W. de Vries te Deventer; te 's Gra venmoer: J. van Drie, kand. te Leusden; te Melbourne (Victoria) (vac. P. H. Pellicaan) (Ref. Church): J. F. H. v. d. Bom te Sydney (voorheen te Groningen); te Blacktown (Ref. Church): H. W. Kuitert, stud. pred. te Amsterdam, die voor dit beroep be dankte; te Arum: P. J. Westerneng, kand. te Edam. Geref. gemeenten Beroepen te Leiden: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Advertentie (met 1 jaar garantie) alleen wit - maat 28 met kl. st. per maat Kennemerlaan 100-10< j Tel. 5501 PLEIN 1945 no. 48 TELEF. 7349 Het was voor voorzitter Herman Jan te Loo van „Looft den Heer" gisteren een veelbewogen dag. Toen hij aan de bestuurstafel zat, zal hij wel gemerkt hebben, dat er iets broeide. Maar hij was toch nog stomverbaasd, toen loco-burge meester H. de Boer hem de zilveren ere medaille, verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau, uitreikte. De heer De Boer somde even de loop baan op: 44 jaar lid, 37 jaar bestuurslid, 19 jaar voorzitter. Een veelzeggende car rière, die een dex-gelijke onderscheiding ten volle wettigt. De heer Te Loo moest van de gehele zaal een daverende ovatie in ontvangst nemen, waarna een spontaan „Wilhelmus" opklonk. Het bleef daar echter niet bij. Na de loco-burgemeester kwam de heer J. van Os van de Abelen de medaiille medaille met inscriptie van de Velser Gemeenschap aanbieden. „Aan het begin en einde staat altijd een hoeveelheid hard en moeilijk werk, dat alleen volbracht wordt, als de juiste mensen er zijn. Onder uw leiding verloopt het werk geruisloos en schijn baar gemakkelijk". Het was nog niet op. Want toen kwam ook de heer Tukker van de Koninklijke Bond nog met iets voor de dag: het ere-in- signe van de Koninklijke Bond van Zang en Oratoriumverenigingen in Nederland. Loco-burgemeester H. de Boer wenst de heer Te Loo geluk met zijn onderscheiding. De heer Te Loo was verbijsterd. Maar dat zou iedereen zijn op zo'n avond. Namens de leden feliciteerde tweede voor zitter P. van Dam zijn voorzitter. „Een vereniging is wat de voorzitter er van maakt", zei hij. BROMFIETSER MAAKT VAL Een IJmuidense bromfietser is donder dagavond omstreeks kwart voor zes met zijn bromfiets op de hoek van de Waal straat en de Scheldestraat in IJmuiden ten val gekomen, na een botsing met een per sonenauto. De berijder liep een hersen schudding, een hoofdwonde, een linker en kelfractuur en een gebroken rechterpols op. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. POGING TOT INBRAAK IN VERFFABRIEK Afgelopen nacht is getracht in te breken in een verffabriek te Velsen-Noord. Een nachtwaker hoorde rumoer en ging op on derzoek uit. Toen hij ter plaatse was, na men de onbekenden de vlucht. Er wordt niets vermist. Aanvoer van donderdag Donderdag zijn in IJmuiden in totaal aangevoerd 9540 kisten vis, waarvan 534 tong en tarbot, 2 tongschar en schartong, 690 schol, 33 schar, 28 bot, 3145 haring, 3975 makreel, 485 schelvis, 345 wijting, 161 kabeljauw en gul, 3 leng, 33 haai, 1 ham, 70 poon, 20 koolvis, 15 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: grote tong 4.804.20, groot middel tong 3.603, kleinmiddel tong 3.102,50, kleine tong 1 f 2.90f 2.50, kleine tong 2 1.54—1.30, tarbot 1 3.40- 2,60. Per 50 kilo: tarbot 2 130114, tarbot 3 102—88, tarbot 4 84—62, tong schar 84, grote schol 72, grootmiddel schol 6867, kleinmiddel schol 73 f 59, kleine schol 1 7660, kleine schol 2 59—20, schar 42—30, bot 28— 16, verse haring 25iö, makreel 31 9, grote schelvis 7270, grootmid del schelvis 7260, kleinmiddel schel vis 7362, kleine schelvis 1 f 7262, kleine schelvis 2 5820, wijting 52 17, grote gul 7557, middel gul f 66 43, kleine gul 4833, kleine haai 3026, ham f 136, kleine koolvis zwart 4038, kleine koolvis wit 5441, poontjes 2420, kleine rode poon 2 32—17. Per 125 kilo: grote kabeljauw 292160, grote koolvis zwart 112110, grote koolvis wit 128, grote leng 130. Besommingen van donderdag KW 81 20.280; KW 114 f 7370; KW 99 f 10.810; HD 79 16.950; HD 108 f 15.540; IJM 206 2800; KW 90 7880; KW 112 560; KW 116 8790; KW158 4120; WR 50 6860; WR 33 6430. Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was vrijdag 7287 kisten, waarvan 130 schel vis, 50 wijting, 10 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 1260 trawlharing, 900 kotterharing. 2325 makreel, 825 schol, 440 varia, 55.000 kilo tong en 20 stuks kabeljauw. De vis werd aangevoerd door 3 trawlers, 2 loggers en 60 kotters. IJM 36 Jacoba Gesina (10 okt.): 1280 kisten, waarvan 10 wijting, 10 schelvis, 140 haring, 1120 makreel. SCH 261 Onderneming 1 (8 okt.): 1320 kisten, waarvan 25 wijting, 20 schelvis, 15 koolvis, 550 haring, 695 makreel, 15 varia, 10 stuks kabeljauw. KW 4 Golfstroom (13 okt.): 1000 kisten, waarvan 10 wijting 10 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 470 haring. 500 makreel, 10 stuks kabeljauw. Prijzen van vrijdag Export: grote regels kabeljauw 86 106, kleine regels kabeljauw 5060, kisten kabeljauw 160, grote en groot middel schelvis 96, grote en middel schol 7074, zetschol en schol 1 6268, grote tong 4,304,40, grootmiddel tong 3—3,20, kleinmiddel 2,50—2,70, tong 1 2,302,50, slips 1,30—1,40 Binnenland: grote gul 58, middel gul 5257, torren 3441, zwarte kool vis 9296, witte koolvis 122, kleine schelvis 80, pennen 80, braad 36 47, wijting 20—32, schol 2 48—41, schol 3 2036, Noordzeeharing 14 21, silverpitharing 15,5017, makreel 912, bonken 32 Besommingen van vrijdag KW 4 15.100, KW 64 f 4990, KW 46 f 2940. KW 115 f 1220, KW 35 840, KW 109 1280, WR 59 9470, HD 125 4050, TX 51 880. Op zee Het was windkracht 6 om de noord. De visserij ging naar omstandigheden wel. De vangsten waren 150 tot 250 manden haring, makreel en koolvis en ook wat schelvis per etmaal. De Claesje deed een trek van drie pakjes, de Beatrice een trek van twee pakjes, de Medan een trek van 40 manden hoops, de Franciena een trek van twee pakjes. De loggers en kotters op de kust hadden slechter weer, namelijk windkracht 7. De vangsten waren 60 tot 120 kilo tong en 8 tot 10 manden schol, benevens 1 mand tarbot per etmaal. De loggers en kotters op het Zandt had den ook al slecht weer, windkracht 6. De vangsten waren 30 tot 50 manden schelvis en wijting per etmaal. De Emma is weer naar zee vertrokken Haringvangsten KW2 40. 5-34 thuisstomend, 6-50, 7-26, 9-17, 23-17, 25-60, 73-30, 138-35, 147-40, 16-80, 47-5, 54-45, 140-17, 170-13, 20-40, 40-40, 41-55, 74-70, 78-25, 15-50, 43-40, 44-25, 97-51, 110-17, 22-20, 45-10, 127-20, 18-5, 48- 25, 67-30, 141-50, 37-40, 95-50, 130-40, 151- 20, 70-30 thuisstomend 163-35. Gemiddeld Scheveningen 27, Katwijk 33. Voor zaterdag IJM 79 Job Gouda met 500 haring, 1020 makreel, 10 varia, 15 kleine makreel, totaal 1545 kisten. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 100 wijting, 140 schol, 150 kantjes spanharing, 350 kantjes, 4000 kilo tong. Zuivering. Negentig percent van het Utrechtse afvalwater, dat anders ongerei- nigd in de grachten en openbare wateren zou worden geloosd, wordt binnenkort ge zuiverd. Dit wordt bereikt door een grote rioolwaterzuiveringsinrichting die nage noeg gereed is en waarop inmiddels reeds een deel van de centrale riolering is aan gesloten. De rioolwaterzuiveringsinrichting krijgt een capaciteit voor een aantal inwoners van ongeveer 310.000 en voor een veront reiniging door de industrie overeenkomen de met ongeveer 90.000 inwoners. Advertentie SPECIALE AANBIEDING le kwaliteit Schuttersveld (herenmaten) 17.90 Zware kwaliteit Schuttersveld werkbroeken 18.75 Kennemerlaan 100-106 Tel. 15501 PLEIN 1945 no. 48 TELEF. 7349 De Nationale Woningraad heeft er bij de Tweede Kamer op aangedrongen, te bevorderen dat het contingent voor wo ningwetwoningen in 1961 wordt gehand haafd op tenminste het peil dat in 1960 gold en dat het daarin opgenomen aantal van 5000 woningen met verhoogde bijdra ge belangrijk wordt vergroot. In een resolutie, die aan de Kamer is toegezonden, zegt de raad, met bezorgd heid te hebben kennis genomen van het in de begroting uitgestippelde beleid voor volgend jaar. De bouw van meer dan 80.000 woningen in 1961 is binnen het kader van het gehele bouwprogramma mogelijk en zou ook in overeenstemming zijn met de verzekering van de regering volgens welke zij aan de woningbouw hoge voorrang wenst toe te kennen, aldus de resolutie. Het totstand komen van 15.000 woningen in de vrije sector kan alleen dienen tot het voorzien in de behoefte aan woningen voor die ge zinnen, die reeds in de thans geldende om standigheden weinig hinder van de nog voor zeer grote groepen van de bevolking heersende woningnood behoeven te onder vinden. Ondanks de mededelingen over een zeer groot aantal aanvragen voor sub sidie-verlening ten behoeve van woningen in de a-categorie van de premie- en bij- dragenbeschikking woningbouw 1960, be staat nog generlei zekerheid, dat deze aan vragen zullen leiden tot de bouw van huur woningen, waarvan prijs en kwaliteit ten minste overeenstemmen met die van de woningwetwoningen. 'Verlaging van het contingent voor wo ningwetwoningen is volgens de woning raad m strijd met het streven naar be vrediging van de nog altijd zeer grote be hoefte aan goede woningen, waarvan de huurprijs in redelijk te achten verhouding staat tot het inkomen van de lager bezol digde groepen van onze bevolking. Advertentie Weekendreklame: Overheerlijk zuiver roomboter en amandelen 70 ct per 100 gram BANKETBAKKER!] PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Op de Noordzee ongeveer twee mijl ten zuiden van het lichtschip „Texel", is van morgen een droogdok achter de Britse zee sleepboten „Masterman" en „Tradesman" gezonken. Het dok werd door beide sleep boten die eigendom zijn van de United Towing Company Limited te Huil, ver sleept van Aberdeen naar Zaandam. Het begon omstreeks acht uur bij de voorkant weg te zinken. De kapitein van de „Masterman" meldde omstreeks negen uur dat het dok voor de helft gezonken was en met de voorkant op de zeebodem rustte. De achterkant van het dok, dat ongeveer 100 meter lang is en 30 meter breed, steekt nog boven water uit. Aan boord van het dok bevonden zich geen runners. Wel waren tijdens het trans port pompen aan boord geplaatst, maar deze heeft men niet op gang kunnen bren gen. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam acht de eerste en tweede motor drijver van het m.s. „Marjan" (298 br.t.) uit Waalwijk mede schuldig aan het on derlopen van de machinekamer van het schip op 18 april 1959, toen het in ballast op de Atlantische Oceaan voer. De betrok kenen, een 40-jarige en een 20-jarige Sche- veninger, werden respectievelijk gestraft met twee weken ontzegging van de be voegdheid en een berisping. De „Marjan" kwam benoorden Landsend in ernstige moeilijkheden nadat de machi nekamer was volgelopen. Volgens de Raad voor de Scheepvaart zou dat niet zijn gebeurd indien het deksel van de wierkast niet door een knevel met drukbout, maar door een viertal moeren was vastgezet ge weest. Het ongeluk schrijft de raad toe aan onoplettendheid van beide motor drijvers.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9