Tchegolev neemt de leiding over na overwinning op Koeperman De opstellingen Eindelijk grote zege van het Nederlandse schaakteam Na zes uur spelen capituleerde de zich fel verdedigende titelhouder Geen nieuwe gezichten bij centrale training SPOR T TIJDENS HET WEEKEINDE „Prijs der besten" op Duindigt ZB VS kreeg geen schijn van kans ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 19 Duits voetbalelftal tegen Noord-Ierland Trainen met rolski's HET FlDE-LANDENTOERNOOl DED-ers bleven met 78-48 in meerderheid Er valt niet elke dag melding te maken van adembenemende situaties in het toer nooi om het wereldkampioenschap dam men. De vrijdagavond in de fraaie zalen van Pulchri Studio gehouden enige „Haagse ronde", bracht wel de big match tussen de lijstaanvoerder wereldkampioen Iser Koeperman en de Benjamin van het gezelschap, zijn negentienjarige landge noot Tchegolev, doch overigens weinig schokkende gebeurtenissen. Het was een goede dag voor de Nederlandse spelers. De optimale score werd door hen voor de eerste maal in dit toernooi bereikt. Deze gunstige resultaten brachten hen op de ranglijst niet veel verder, want ook Baba Sy was in grootste vorm en won gedeci deerd. De strijd om de leiding was hevig. De kleine zwijgzame student Tchegolev toonde niet de minste vrees voor zijn ge duchte landgenoot en bleek bereid zijn tweede plaats in de waagschaal te stellen bij zijn poging een gooi te doen naar de wereldtitel. Men weet thans wel voldoende van de Russische spelers af om er zeker van te zijn dat het beslist geen salonremi se zou worden. En dat werd het ook niet. Tchegolev speelde als een leeuw, zag alles en wikkelde feilloos af. Een ovationeel ap plaus viel hem ten deel toen hij na zes uur spelen alleen aan het hoofd van de rang lijst kwam te staan. Dammen Dukel was in zijn partij tegen De Des- callar weer geheel de oude. De schokken de gebeurtenissen van Amsterdam, waar hij een gewonnen stelling tegen Koeper man zag verkeren in een nederlaag, had den hem kennelijk alleen maar in zijn strijdlust gesterkt. En dus trok hij er on- vervraagd op los. De Marokkaan voelde niets voor een nieuwe nederlaag en ruilde wat hi.i kon. Terreinverlies kon als gevolg van deze speelwijze niet uitblijven. „Ik moet me niet opwinden en rustig trachten te blijven", was de nuchtere conclusie van de IJmuidenaar met zijn ijzersterk mo reel. Steeds verder opdringend gaf hij de Marokkaanse graaf geen kans op herstel en won volkomen verdiend. In de strijd Agliardi-Gordijn beantwoord de de Hagenaar de eerste zet van 32-28 met 18-22, het recept dat tijdens de match Koeperman tegen Van Dijk zo in zwang was. Agliardi, die dit tornooi als de bes te damcursus beschouwt die hij ooit ge volgd heeft, had van deze variant niet te rug. Hij trachtte de positie op te lossen door een randschijf te accepteren. Dit was een kolfje naar de hand van Gordijn, die nu iets had om aan te „kluiven" en op de rand schijf ging combineren. Tegen de wetten van de leerboekjes in bezette de Monagask het centi-um. Met inspanning van alle krachten wist hij geruime tijd houdbaar spel te bewerkstelligen. Dat de dreiging vaak erger is dan de zet, werd ook nu weer bewezen. Gordijn vlocht een combinatie op de coupe royal in de stand. Hiervan schrok de tegenstander zo dat hij een zwakke positiezet deed, welke zijn stelling als een kaartenhuis ineen deed storten. Als enige uitweg meende hij ten koste van enige schijven een dam te kun nen halen, maar ook hierop had Gordijn het goede antwoord. Sen a Kaw dam-blind De Haitiaan Saint Fort bleef zijn spel opvatting getrouw en zocht al direct de rand van het bord op. Dit kunstje kende zijn tegenstander, de Surinamer Sen a Kaw ook en deze aarzelde niet zijn lange vleu gel eveneens naar de kant te ontwikkelen. Bij de 24ste zet liep de neger-dichter ach ter een schijf. Sen a Kaw dacht niet lang na. Hij speelde een zet, die de ook hier weer aandachtige zaal de handen ten he mel deed heffen. Na de slagwisseling werd het waarom de Suz-inamer duidelijk. Bij het tellen der schijven kwam hij er één te kort bij zijn tegenstander. Een staaltje van damblindheid dat men in een wereldkampioenschap niet vaak ziet. Inplaats zich vanaf dat moment tot het uiterste te verdedigen, probeerde Sen a Kaw de Haitiaan te verschalken met enige grapjes, maar het was alles te doorzichtig. Al heel spoedig had Saint Fort zijn pun- ten-aantal met twee vermeerderd, waar door hij een gemiddelde van één punt per partij bereikte. Deslauriers niet sterk Verpoest en Deslauriers speelden een rustige opening, welke langs de bekende paden een normale gelijkmatige ontwikke ling van de stukken ten doel had. De oud wereldkampioen is tot heden inaar matig op dreef en echt nog niet de gevreesde te genstander van vier jaar geleden. De Ca nadees poogde via een opgesloten lange vleugel tot enige actie te komen, doch de rustige Belg gaf hem niet de kans en wik kelde via een centrum ruil zodanig af dat de Canadese linkerwing ongunstig bleef op gesteld en alleen via een zijwaartse ruil in het spel gebracht kon worden. Verpoest behield het betere spel. Dat prikkelde Deslauriers tot het uiterste. Vanaf dat mo ment speelde hij plotseling ijzersterk. Ver- poest moest voorzichtig spelen om nadeel te ontgaan. Dat was hem wel toevertrouwd. Het is nu wel duidelijk geworden dat de oud-wereldkampioen in dit toernooi niet opnieuw hoge ogen zal gooien. De capaci teiten heeft hij zeker, maar de wil blijkt niet sterk genoeg te zijn. Bom-Dionis Het duurde geruime tijd voor er teke ning kwam in de strijd tussen Bom en Dionis. Bom miste kennelijk de inspiratie na zijn deceptie van donderdag en speel de voor zijn doen opvallend rustig. Toch stelde hij zijn schijven zodanig op, dat zijn stelling in het middenspel bewegelij- ker was dan die van de Parijzenaar. Het is Bom al meerdere malen overkomen, dat hij in een betere positie geen kans kreeg zijn voordeel te realiseren. Speciaal de Fransen zijn uiterst taai in de verdedi ging. De Nederlander probeerde het langs andere wegen dan voorheen en stootte door met 28 naar 22, waarmee hij zijn te genstander een onbespeelbare vleugel liet. De Fransman verkoos onbewust in schoonheid te sterven boven een lange narteling. Zijn voorstelling van de door lem toegelaten combinatie was te roos kleurig en Bom won fraai. Koeperman dacht Men kan van de spelers veel zeggen, maar in geen geval dat zij niet, konsekwent zijn. Tchegolev prefereerde ook tegen Koe perman het systeem van de aanval met de korte vleugel. Hij onderstreepte zijn bedoelingen nog eens door reeds bij de ze vende zet de kroonschijf ter ondersteuning aan zijn intenties te hulp te roepen. De partij werd direct al interessant toen de jonge meester geen respect toonde voor zijn landgenoot en zich een kettingstelling- formatie liet welgevallen. Weliswaar kon hij zich enige zetten later bevrijden, maar dit ging ten koste van de formatie aan de lange vleugel. Wat Koeperman met rag fijn positie-spel ook probeerde Tchegolev hield goed stand, laveerde in steeds iets mindere stelling bekwaam en wist de ern stige dreigingen af te wenden. Beiden bra ken door naar dam, echter met winst van één tempo-zet voor de wereldkampioen. Dat leverde hem stukwinst op. Hiermede was hij echter nog niet klaar, want toch bleek het Koeperman te zijn, die de remise moest trachten te forceren. Bijna drie kwartier gebruikte hij voordat hij zijn volgende zet afgaf. Al dat denken hielp niet. Achttien zetten in twee mu- nuten restten Koeperman nog. Hij wilde zich niet overgeven. Maar het was te laat, de wereldkampioen moest zich voor het eerst in dit toernooi gewonnen geven. Ook Koeperman heeft nu ervaren hoe moeilijk het is aan de top te blijven. Een teken aan de wand. De gelijkmoedi ge vredelievende Fransman Verse liet vrijdag zowaar zijn passieve houding va ren en trad tegen de Senegalees Baba Sy al direct agressief op. Met de rechter flank ondernam de wit-speler een tegen actie. Vooralsnog prefereerde hij zwart met een randschijf te laten zitten boven het voordeel van de aanval. De Parijze naar had niet veel moeite de randschijf door middel van een dubbele ruil op te los sen en bleef heerser in het centrum. Baba ging er eens echt voor zitten en bouwde uit het niets een aanval met de rechter vleugel op. Vindingrijk pareerde Verse deze doorstoot maar het mocht hem niet baten. Een stuk-offer bracht slechts schijnbaar verlichting. Wel leverde dit tenslotte weder zijdse dam-doorbraken op, doch de witte dam bezette de lange lijn, waardoor de Senegalees een tweede dam kon bemach tigen. Nu was hij gereed de losstaande zwarte schijven te gaan consumeren. Hij deed dat met graagte en de rest was slechts kinderspel voor de populaire dam mer uit Afrika. De uitslagen waren: Saint Fort (Haiti) Sen a Kaw (Suriname) 20. Bom (Neder land)Dionis (Frankrijk) 20. Verpoest (België)Deslauriers (Canada) 11. Ag liardi (Monaco)Gordijn (Nederland) 02. Baba Sy (Senegal)Verse (Frankrijk) 20. De Descallar (Marokko)Dukel (Neder land) 0—2. Koeperman (Rusland)—Tchego lev (Rusland) 02. De stand ziet er na de 7de ronde als volgt uit: 1. Tchegolev (Rusland) 12 uit 7. 2. en 3. Koeperman (Rusland) en Baba Sy (Senegal) beiden 11 uit 7. 4. Gordijn (Neder land) 9 uit 6. 5. Bom (Nederland) 8 uit 7. 6. en 7. Deslauriers (Canada) en Dukel (Nederland) 7 uit 7. 8. Verpoest (België) 6 uit 7. 9. Saint Fort (Haiti) 5 uit 5. 10. en 11. Dionis (Frankrijk) en Sen a Kaw (Suri name) 5 uit 7. 12. Verse (Frankrijk) 4 uit 6. 13. Descallar (Marokko) 3 uit 7. 14. Agliardi (Monaco) 1 uit 7. GEWICHTHEFFEN. De Rus Vladimir Kaplounov verbeterde tijdens wedstrijden in Riga het wereldrecord tweehandig druk ken in de lichtgewichtklasse met 131,5 kg. Het oude record had hij met 131 kg op 18 april van dit jaar in Sverdlovsk gevestigd. Voetbal Bondscoach Elek Schwartz zal voor de centrale training voor de wedstrijd Tsje- cho-Slowakije Nederland, die 30 okto ber wordt gespeeld, de spelers uitnodigen die ook voor de voorbereiding voor de wedstrijd tegen België waren geselecteerd. Slechts Tonnie van der Linden, die door ziekte de ontmoeting België-Nederland moest missen, maakt geen deel uit van deze trainingsgroep. Het Nederlands elftal zal pas donder dag daags voor het vertrek naar Praag dus na de laatste centrale training in „De Vliert" in Den Bosch worden be kendgemaakt. De kandidaten voor het nationale team zullen volgende week dins dag en donderdag voor een training in Den Bosch bijeenkomen. Bondstrainer Sepp Herberger heeft vrij dag de samenstelling van het Westduitse voetbalelftal bekendgemaakt, dat woens dag in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in Belfast aan treedt tegen Noord-Ierland. Deze opstelling is: doel: Tilkowski (West- falia Herne); achter: Erhardt (Fürth) en Schellinger (FC Köln); midden: Giesemann (Bayern München), Wilden (F Köln) en Symaniak (Karlsruhe SC); voor: Kress (Eintracht Frankfurt), Brülls (Borussia München Gladbach), Uwe Seeler (Ham burger SV), Hermann (Karlsruhe SC) en £)örfel (Hamburger SV). VOETBAL. Het voetbalelftal „Dynamo" uit Moskou en een ploeg van Russische amateurboksers zullen in december een tournee door Ghana maken, aldus wordt uit Accra gemeld. De Russische skiloper Pavel Kolchin bereidt zich in het Sokolnikipark in Moskou geducht voor op het komende winterseizoen. Pavel maakt gebruik van rolski's. Het Nederlandse schaakteam zorgde in de vijfde ronde van het FIDE-landen- toernooi eindelijk voor een grote zege, het geen tevens de grootste nederlaag voor de Philippijnen betekende. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan Euwe, die donderdagavond weer in Leipzig arri veerde, zodat in de sterkste opstelling kon worden gespeeld. Het ging met de Nederlanders vrijdag eindelijk eens goed. Donner kreeg Naran- ja tegenover zich, een man die in de vo rige ronde Smyslov een remise afdwong. Het werd een koning-indische partij waar bij de Phillippino in het begin een theore tische fout maakte, wat hem een stuk kost te tegen drie pionnen. Donner trad ver der zeer krachtdadig op. Om de koning van zijn tegenstander in een matnet te krijgen offerde Donner een toren voor een loper, waarna zijn tegenstander zich niet rmer kon verroeren. Met twee lopers en een toren was op de 27 ste zet, mat zon der groot verlies, niet meer te dekken. De Philippino gaf toen maar op. Niets om trots op te zijn, meende Donner. Euwe met zwart speelde tegen Dorja, de man die de Russiche kampioen Korch- noi bedwong. Een Nimzo-indiër. Dorja be gon te snel een actie in het centrum wat hem een pion kostte weldra gevolgd door nog één. Toen een vrijpion van Euwe niet meer tegen te houden was gaf Dorja op. Bouwmeester verdedigde zich Hollands tegen De Castro. Het werd een grote par tij. De Nederlander begon een aanval op de koningsvleugel, die hij evenwel niet doorzette. Daarna moest hij alle krachten inspannen om op de damevleugel geen na deel te krijgen. Het lukte hem op het nip pertje. Het werd remise door herhaling van zetten. Prins zette in zijn partij tegen Avechil- la, in een koningsindiër met een ongebrui kelijke variant, direct een koningsaanval in. Zijn tegenstander kwam met een te- vroeg in het centrum gebracht paard in de benauwdheid, hetgeen hem een pion verlies opleverde. Prins won kort daarop nog een tweede pion, waarna schaaktech- nisch de partij uit was. Dit waar te ma ken was voor de Nederlander niet moei lijk. Sensationeel was de partij van Robasch tegen Tahl. De Oosterijker offerde in een Siciliaanse partij in de opening een stuk op e6. Dat kon Tahl niet op zich laten zitten. Hij offerde enige tijd later zijn da me tegen een toren, waar overigens nie mand iets van begreep. Toch wist de Rus voldoende compensatie te verkrijgen, zo dat uiteindelijk een spel van de dame te gen twee torens ontstond, waarbij Robasch een pion meer had. Remise was echter het resultaat. Vrijdagmorgen zijn de afgebroken par tijen uit de derde en vierde ronde uitge speeld. De uitslagen werden daardoor: Derde ronde: groep 4: ZwedenIJsland 31/21/2. Vierde ronde: groep 1: Israel Albanië 31, IndonesiëFrankrijk IV2 2%. Groep 2: PortugalArgentinië V2 3V2, MonacoItalië V23%, Rusland Philippijnen 31. Groep 3: Denemarken Engeland V23%, IJslandBolivia 31, Schaken TunesiëZweden 04, Griekenland Mongolië V23%. Groep 4: ChiliLiba non 4—0, RoemeniëEquador 40. De uitslagen van de vijfde ronde waren: Groep 1: FrankrijkBulgarije 0-3 en 1 afgebroken partij MaltaIndonesië 04, AlbaniëJoegoslavië 03 en 1 afgebr. partij, FinlandIsrael V2U/2 en 2 afgebr. partijen, Oost-DuitslandNoorwegen 11 en 2 afgebr. partijen. Groep 2: PhilippijnenNederland Vs 3V2, OostenrijkRusland V22% en 1 af gebr. partij, ItaliëIndia 22, Argentinië Monaco 20 en 2 afgebr. partijen, Polen Portugal 2V2Z2 en 1 afgebr. partij. Groep 3: MongoliëDenemarken 02 en 2 afgebr. partijen. ZwedenGriekenland 11 en 2 afgebr. partijen, BoliviaTunesië 04, HongarijeIJsland 2—0 en 2 afgebr. partijen, EngelandTsjechoslowakije l'/s 1/2 en 1 afgebr. partij. Groep 4: EquadorChili 03 en 1 afgebr. partij, CubaRoemenië V»IV2 en 2 af gebr. partijen, IerlandWest-Duitsland 04, België—V. S. Zi3V2, Libanon— Spanje V23%. Na de vijfde ronde luiden de standen: Groep 1: 1. Joegoslavië 16 punten en afgebr. partij, 2. Oost-Duitsland 13V2 pnt. en 2 afgebr. partijen, 3. Bulgarije 13'/2 pnt. en 1 afgebr. partij, 4. Noorwegen 13 pnt. en 2 afgebr. partijen, 5. Israel 121/» pnt. en 2 afgebr. partijen, 6. Indonesië 10 pnt., 7. Finland 7 pnt. en 2 afgebr. partijen, Frankrijk 4 pnt. en 1 afgebr. partij, 9. Al banië 3'/2 pnt. en 1 afgebr. partij, 10. Malta 1 punt. Groep 2: 1. Rusland 16'/2 pnt. en 1 afgebr. partij, 2. Argentinië 16 pnt. en 2 afgebr. partijen, 3. Oostenrijk IIV2 pnt. en 1 af gebr. partij, 4. Polen 10Z> pnt. en 1 afgebr. partij, 5. Italië 9'/> pnt. 6. Nederland 9 pnt. 7. Portugal 8 pnt. en 1 afgebr. partij, 8. India 6'/» pnt. 9. Philippijnen 6 pnt. 10. Monaco iZz pnt. en 2 afgebr. partijen. Groep 3: 1. Tsjechoslowakije 14 pnt. en 1 afgebr. partij, 2. Hongarije 13 pnt. en 2 afgebr. partijen, 3. Engeland 12V2 pnt. en 1-afgebr. partij; 4. Tunesië ll1/» pnt. 5. Zweden 10 Z> pnt. en 2 afgebr. partijen, 6. Mongolië 9% pnt. en 2 afgebr. partijen, 7. IJsland 9 pnt. en 2 afgebr. partijen, 8. De nemarken 7 pnt. en 2 afgebr. partijen, 9. Griekenland 5 pnt. en 2 afgebr. partijen, 10. Bolivia 1 punt. Groep 4: 1 en 2. Spanje en de V. S. beide 16 pnt. 3. West-Duitsland 15% pnt. 4. Chili 13IA pnt. en 1 afgebr. partij, 5. België 11 pnt. 6. Roemenië 10 pnt. en 2 afgebr. par tijen, 7. Cuba IZ2 pnt. en 2 afgebr. partijen, 8. Ierland 5 pnt. 9. Equador IV2 pnt. en 1 afgebr. partij, 10. Libanon 1 punt. VOETBAL Zowel RH als Stormvogels de zondag thuis spelende clubs in de eerste divisie ontmoeten hoger geklasseerde tegenstan ders. Voor de Racing is dat in de eerste divisie B Excelsior, dat de bovenste plaats deelt met Blauw Wit. Verleden week nog wezen de Rotterdammers Heracles terug en ook RCH zal wel het kind van de rekening worden morgen in het Heem- steedse Sportpark. Stormvogels heeft in de eerste divisie B nog maar een keer gewonnen en staat tegen AGOVV dus andermaal voor een bijzonder zware taak. Als de aanvallers van de IJmuider ploeg nu maar eens wat produktiever werden, zou men een eind in de goede richting komen, maar blijft ook zondag het schot van goede richting uit, dan zien wij andermaal een nederlaag in het verschiet. VSV en EDO hebben in de uitwedstrij den tegen respectievelijk SVV en Veendam moeilijke tegenstanders tegenover zich. Met gelijke spelen zouden de Velsenaren en Haarlemmers dan ook tevreden mogen zijn, dunkt ons. De standen zijn op het ogenblik: Eerste divisie A: Eerste divisie B K F C 7 13 Blauw Wit 7 12 H D V S 7 12 Excelsior 7 12 D F C 7 10 Heracles 7 11 Volewijckers 7 10 't Gooi 7 10 Ensch. Boys 7 9 Z F C 7 9 Vitesse 7 9 Be Quick 7 Leeuwarden 7 8 D H C 7 8 Volendam 7 8 Eindhoven 7 7 AGOVV 7 7 SVV 7 7 Limburgia 7 7 Go Ahead 7 6 B V V 7 6 Sittardia 7 6 Veendam 7 6 VSV 7 6 Fortuna (VI.) 7 4 RCH 7 5 RBC 7 4 Heerenveen 7 5 EDO 7 4 E B O H 7 5 Stormvogels 7 3 S H S 7 4 Helmondia 7 3 Helmond 7 3 H V C 7 3 Wageningen 7 1 In de tweede divisie tenslotte lijkt ons een overwinning van Haarlem in eigen omgeving spelend tegen Wilhelmina zeer waarschijnlijk. Hier is de stand: 5 5 4 3 4 7 3 NEC 7 14 Haarlem 7 Roda Sport 7 10 U V S 7 Rigtersbleek 7 10 Oldenzaal 7 L O N G A 7 9 Zwolse Boys 7 Hilversum 7 9 Wilhelmina 7 Baronie 7 8 P E C 7 Graafschap 7 8 Zeist 7 Zwartemeer 7 7 De Valk 7 Tubantia 7 7 Velox 7 AM A TEURVOETBAL Ondanks het feit dat OSV onderaan staat in de eerste klasse en HFC de vierde plaats inneemt, wordt het een zware wed strijd voor de Haarlemmers in de Zaan streek. Toch moeten de HFC-ers kunnen winnen. In de tweede klasse A zal Zandvoort- meeuwen thuis van WA kunnen winnen en in 2 B moet Schoten het na de goede prestatie van verleden week tot een ge lijkspel kunnen brengen in en tegen Aals meer. Ripperda speelt uit tegen Hercules, dat er eveneens niet best voor staat. Wij geven de Haarlemse ploeg de beste kans op de volle winst. In de derde klasse is o.a. de wedstrijd TYBBHillegom vastgesteld, waarin de thuisclub favoriet is. Verder worden ge speeld: EgmondiaDEM, BeverwijkSEW ADO '20Wijk aan Zee, MeervogelsCSV, ZAPVelsen en LisseVoorburg. In de vierde klasse zijn vastgesteld: ETO Terrasvogels, RenovaSt. Martinus, THBBloemendaal, KinheimSt. Pancra- tius. Onze GezellenHoofddorpse Boys, DIOWarmunda en Concordia (H)EHS. KORFBAL Oosterkwartier heeft de kans om de laatste plaats te verlaten, want een bezoek aan Amsterdam-Zuid kan een of twee winstpunten opleveren. Aurora heeft het veel lastiger tegen topploeg MEO. Ook Watervliet, wél op eigen veld, ontmoet SVK, dat de leiding in de eerste klasse heeft en na 5 wedstrijden nog ongeslagen is. Haarlem krijgt bezoek van Vogel uit Utrecht, dat zondag door de nederlaag van Wittenburg tegen KVD, onverwacht de leiding nam in de tweede klasse. Een Haarlem-zege brengt de club op de tweede of derde plaats. In de derde klasse speelt Animo Ready vanmiddag in Bussum tegen staartploeg DSV. Sport Vereent moet in Hilversum van de Zwaluwen kunnen win nen. HOCKEY HDM is op eigen terrein in staat het leiderschap in de westelijke eerste klasse heren te prolongeren tegen Amsterdam. BMHC krijgt het in de uitwedstrijd tegen de ploeg van Dick Loggers heel wat zwaar der. Een gelijkspel lijkt waarschijnlijk. SCHC moet in Bilthoven van het bezoe kende Be Fair kunnen winnen. Delftse Studenten behoeft op eigen terrein niet van TOGO te verliezen. Bij de dames gaat BDHC nog steeds aan de kop en moet dit kunnen blijven doen na zondag. We zien tenminste niet dat de Bloemendaalse hockeysters van Laren verliezen. Alliance gaat naar Rotterdam (RBC). Als Alliance hoger op wil komen, dan ligt in Rotterdam een der nog schaarse kansen dit te doen. Alliance (heren) speelt in de overgangs klasse tegen Amsterdam II, een uiterst lastige tegenstander. TAFELTENNIS Voor de overgangsklasse trekt TYBB naar AMVJ 3 en zal het daar niet gemak kelijk krijgen. VTC heeft deze week rust. GTT bezoekt Ned. Lloyd 4 en Togido maakt een goede kans tegen Nuf a (Tafeltennis- huis, Jansstraat. Haarlem op 28 oktober). Rapiditas kan eveneens winst boeken, op 25 oktober in de H. Hartschool tegen KLM. Hotac tenslotte moet tegen Shell in een uitwedstrijd kunnen winnen. HANDBAL In Zandvoort ligt voor de Zandvoort- meeuwen een kansje op de volle winst nu Vriendschap op bezoek komt (aanvang één uur). In Haarlem wordt geen districts handbal gespeeld; de damesploeg van De Blinkert gaat geen gemakkelijk duel tegen Amstel tegemoet; ook Rapiditas (heren) zal nog de handen vol hebben aan Aals meer 2. Concordia behoeft Tonido niet te vrezen. Voor de afdeling gaat het Hillegomse Concordia tegen HBC (12 uur) met de winst aan de haal. TYBB is geen tegen standster voor het Haarlems Concordia en Rapiditas moet IEV op eigen veld kunnen kloppen (1 uur). Bij de heren heeft De Blinkert zelden een verlegen tegenstander aan Rapiditas 2 (12 uur). De Concordia-reserves zullen met winst van Zandvoortmeeuwen 2 terug keren (11.50 uur) en HOC zal niet veel minder spelen dan IJmond 2 (10.40 uur). WATERPOLO Het competitieprogramma in het Sport- fondsenbad in Haarlem wordt vanavond om acht uur geopend met de plaatselijke ontmoeting HaarlemHVGB voor de dames-bondscompetitie. Evenals de wed strijd die DWT speelt tegen PSV uit Eind hoven. Dan volgen er drie herenwedstrij den: HVGB 3—DWR 3, DWR 2—DWT 2 en HP—HVGB. ZWEMMEN Zondagmiddag (aanvang half twee) houdt DWT. één van de grootste zwemver enigingen in Nederland, onderlinge wed strijden in het Sportfondsenbad in Haar lem. De deelnemers zullen eikaars kracht meten op de schoolslag, rugslag en vrije slag. De clubs uit Haarlem en omgeving zijn voor de competitiewedstrijden van het betaalde voetbal morgen als volgt samengesteld: EDO (uit tegen Veendam): Amama; Pet- terson en Berends; Belfroid, v. d. Oord en Koenen; Plaizier, Spiers, Duiven voorden, Nijman en Leonhard. RCH (thuis tegen Excelsior): Tukker; Schoonenberg, Romviel; Kruyer, Roo- dérs, Liefhebber; Peper, Brouwer, Ho- nout, Biesbrouck sr. en Van der Lippe. Stormvogels (thuis tegen AGOVV): De Graaf; v. d. Oever en Smits; Van der Lugt, Jansen en Tol; De Boer, Van Wooning, v. d. Waal, De Graaf en Rademaker. VSV (uit tegen SVV): Geerlofs; Pie- terse en Brom; Versluys, Kort en Brederveld; Jager, Van Dolder, Fa- renhorst, Malesteijn en Heijmans. Haarlem (thuis tegen Wilhelmina): Van 't Kruys; Maas en Sybrandi; Boom, Berendregt en Duyster; Vreeken, Goedhart, Doornbosch, Veen en Jonker. De amateurs spelen in de volgende formatie: HFC (uit tegen OSV): Van der Lee; Wijkhuizen en Winter; Molenaar, Molijn en Drijver; Koenders, Bouw man, Jansen, Honnef en Engelenberg. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen WA): Kniese; Stokman en Stobbelaar; Kraayenoord, Kerkman en Water; Jacobs, Koning, Keesman, Oosterbaan en Halderman. Schoten (uit tegen Aalsmeer): Kessens; Veen en Hogendijk; De Looze, Boeke- laar, H. van Elk; Kops, De Goyer, Ot- te, Smit, v. d. Meer. Ripperda (uit tegen Hercules): Koele- mij; Tiggelhoven en Bouman; Kuil- boer, Dreyer en Van Kampen; Meyer, Pieterse, Houtkamp, Kuyer en Borg- hout. VOLLEYBAL. Rusland heeft de door 5000 toeschouwers in het stadion De Cou- bertin in Parijs gespeelde volleybalwed strijd (heren) tegen Frankrijk met 30 (158 1510 157) gewonnen. Beide ploe gen zullen deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap dat van 29 ok tober14 november in Brazilië wordt ge houden. Een tiental van de beste tweejarigen, namelijk van die welke reeds duizend gul den of meer hebben gewonnen, zal zondag op Duindigt in de Prijs der Besten de on derlinge strijd aanbinden. In het eerste gelid verdient Zampa van Papenhoef de meeste aandacht en van hem mag worden verwacht, dat hij Z. H. Hollandia de baas zal blijven. In het tweede gelid is Zus Scotch de snelste. Outsider is Zamboni. Ook voor de Y-paarden staat een „leef- tijdskoers" op het programma over 2500 m. Voor Ybe van Papenhoef is de taak om 50 m aan de kopgroep te geven te zwaar en Youthful Nora Spencer zal dan ook wel winnen. Voor een verrassing zullen Y Norton en IJsselmoncle kunnen zorgen. In de internationale draverij gaat Theo Messidor zijn 16de overwinning van dit seizoen tegemoet. De lang niet in de baan verschenen Double Six M zal hem geen kwaad kunnen doen. De grootste tegen stand is nog te verwachten van zijn stal- genoot Iniopile. Het programma opent met een draverij voor paarden van vier jaar en ouder met een winsom tussen 2.000 en 6.000, waar in X Norton, Windy Hanover en Wally Parisien de beste papieren hebben. In de draverij voor vier-, vijf- en zes jarige paarden lijkt de taak voor Vico BS te zwaar. Hij moet 60 m geven aan het koppaard Xavcro, dat gunstig vertrekt. Andere kanspaarden zijn Volann Erebus en William Z. Het drafprogramma wordt afgewisseld met een viertal rennen, waaronder de Hol landse handicap. Voor deze race worden alle tweejarige volbloeds automatisch in geschreven. Een dertiental heeft het ge wicht geaccepteerd. Als Antonio van start wil gaan behoort hij zeker tot de paarden die in het voorste gelid eindigen. Meer vertrouwen dient echter te worden ge schonken aan Sir Ronald en Sir Edwin William, beide vertegenwoordigers van stal De Bloemert, alsmede aan Expectation. Voor de oudere paarden is de Cambridge shire de' belangrijkste ren. Mangala zal het zwaar te verantwoorden krijgen tegen de representanten van stal De Bloemert, die hier met de het laagste gewicht dragende Sir Carston en Parnassian in het veld komt. Outsiders zijn Heraut en Marialva II. In de eerste afdeling van de gesplitste handicap over 1900 m zijn Loyal en Mystic Boys de favorieten, in de tweede afdeling Solvino en Willy Mae. De basketbalcompetitie De Haarlemse eredivisieploegen zjjn nog ste eds zonder winst. Ook ZB VS is er vrij dagavond niet in geslaagd de eerste over winning te behalen. Tegen DED werd niet onaardig gespeeld, maar het tempo bleef le laag en de schoten waren te slecht gericht om tegen de Amsterdammers suc ces te hebben. In de eerste helft was het verschil nog niet groot, vooral omdat ook DED bedroevend slecht schoot; in de tweede helft liepen de DED-ers snel weg van de vermoeide ZBVS-pIoeg, die het dit seizoen met zes spelers moet klaren. DED won met 7848. De damesploegen van Antilopen en Hudig speelden een bedroe vend slechte wedstrijd. Antiopen won met 38—21. De eerste helft van de wedstrijd ZB VS DED was niet onaardig om te zien, maar als men in aanmerking neemt, dat basket bal een aanvalsspel is, dan komt men tot de conclusie, dat beide ploegen faalden. Na tien minuten was de stand 11—13 in het voordeel van DED en die stand is voor de eredivisie bedenkelijk laag. Bij ZBVS heeft dit gebrek aan schot vaardigheid natuurlijk een reden. Immers, de gebroeders Hennis, Fred Knapp, Henk van Nooyen en Jan Sunter beschikken over een feilloos schot, dat in de wedstrijden echter ontbreekt. De reden hiervan is het vertrek van diverse spelers. Zo verloor ZBVS Klijn, Van Leeuwen, Poll en Regen boog. Er bleven zes spelers beschikbaar voor het eerste team, wat in de eredivisie te weinig is. Men moet ten minste over acht spelers beschikken, wil men voluit kunnen spelen. Nu moeten de ZBVS-ers de gehele wedstrijd rustig spelen, om vol doende lucht en energie te houden. Boven dien moest er geëxperimenteerd worden om de juiste opstelling te vinden. Vrijdag avond was Ger Hennis opgesteld als voor speler. Hoewel hij zeer zeker verdienste lijk speelde, is hij als achterspeler veel meer waard voor zijn ploeg. Bovendien liep hij al snel die persoon lijke fouten op, zodat hij zich ook niet meer volledig kon geven. Ook DED leel zware verliezen. De Amsterdammers zagen Ton Boot, Bram en Kees Smit vertrekken. De Jonge en Breusers bleven echter en deze twee routiniers waren ook tegen ZBVS de grote steunpilaren. De Jonge door zijn pro- duktiviteit en Breusers door zijn goede verdedigen en uitstekende passen. Tot aan de rust bleven de partijen op gelijke voet, maar na rust was de wedstrijd snel beslist, vooral toen Lucas de Jonge goed op schot kwam. Bovendien moest Ger Hennis na tien minuten in de tweede helft het veld ruimen met vijf persoonlijke fou ten. Het scoreverloop was: ZBVSDED: 11 13 16—23, 21—25 (rust), 28—35, 34—44, 38 52, 4170, 4878 (eind). Topscores: ZBVS: Jan Sunter (68), Knapp (38), Ger Hennis (65). DED: De Jonge (918), De Haan (88), Sikking (011) en Fellinge (0—10). De dameswedstrijd AntilopenHudig was bijzonder slecht. Deze ontmoeting voor de hoogste damesafdeling stond op zeer laag peil. Antilopen was iets minder zwak dan Hudig en won dank zij goed spel van Truus Biesbrouck, het enige lichtpunt in deze wedstrijd, in de tweede helft. Het scoreverloop was: 78, 129 (rust), 1515, 3821 (einde). Topscores van Antilopen: Truus Biesbrouck (313) en Tini Hetem (4—7). De overige uitslagen luiden: Dames: HOC 3HOC 5 407, Exercitia Tornado 2618. Heren: Antilopen 3HCK 2326. Exer citiaTyphoons 2 2750. ZEILEN. Op de eerste dag van de wedstrijden voor de internationale „Nebel- regatta", die worden gezeild op de Müggel- see bij Berlijn, heeft onze landgenoot Jan Jongkind een eerste en een derde plaats behaald in de Flying Dutchmanklasse. Hij heeft daarmee de leiding genomen in het algemeen klassement.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19