CITROEN Per 1 november vettere, maar ook duurdere melk Ontslag van Oostenrijkse regering geweigerd Ontevreden politielegioen betoogde in Den Haag De Gaulle bezweert zijn volk de rijen te sluiten COIFFURES DE VRIES Borgward - Skoda HET WEER RENAULT Invasie van Belgische huisvrouwen hervat A. J. RoHeveel's Ondanks verzet van consumenten Kanselier Raab zal proberen met de socialisten te onderhandelen Nederland aanvaardt Franse uitnodiging Verhoging kinderbijslag in overweging „Salarissen moeten nu zonder verwijl worden aangepast" Clandestiene verkoop van vis gaat door Matroos van „Doorman" door mede-opvarende doodgestoken VELSERBEEK ook een Solex? ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 297 Brussel verruimt de vrije invoer GEERT ROGGEVEEN Automobielbedrijf N.V. Garage VERBEEK ejore you Plaatselijk regen In de krant van heden: T opconferentie Het woord is aan AUTOMOBIELEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) MAASTRICHT Vrijdag heerste er in Maastricht, na enige dagen van stilte, weer grote drukte van duizenden Belgen die in de Limburgse hoofdstad inkopen kwamen doen zoals dat nu al jaren ge beurt. Sedert vorige week was de belang stelling van de Belgische huisvrouwen echter sterk teruggelopen toen bleek dat de Belgische douane aan diverse grens- kantoren plotseling streng ging optreden, waarbij men het speciaal voorzien had op boter, die Belgische vrouwen op de Maas trichtse markt hadden gekocht. Van Belgische en Nederlandse zijde is daarvoer nogal wat deining geweest. Het gevolg hiervan was echter dat vrijdag het ministerie van Financiën te Brussel alle grensposten langs de Belgisch-Limburgse grens heeft meegedeeld dat in de grens zone voortaan tot een waarde van 300 Belgische francs aan goederen vrij mag worden ingevoerd, uitgezonderd brood en boter. Groente, fruit, vlees en vis, waar van het vervoer naar België tot nu toe was verboden, mogen dus van nu af aan wel in België worden ingevoerd. De Belgische huisvrouwen in het grens gebied kunnen nu dus weer normaal in Holland kopen en dat was vrijdag reeds door de plotseling sterk toegenomen druk te te merken. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- en HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enige regen. Morgen ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van onze Haagse redacteur) Minister Marijnen heeft de knoop thans doorgehakt: de consumptiemelk wordt waarschijnlijk reeds met ingang van 1 november een half percent vetter en daardoor een cent duurder. Het vet gehalte van de melk vormt een element in het complex van garantieprijzen voor landbouw en zuivel, welke de volgende week bekend zullen worden gemaakt. Het Landbouwschap is in zijn woensdag aan de minister uitgebracht advies over de garantie- en verrekenprijs van de melk van het hogere vetgehalte van drie percent uitgegaan. Zou dat niet het ge val zijn geweest, dan zouden hogere garanties gevraagd zijn. In feite dient de geringere ontvetting van de melk om het boteroverschot met ongeveer 10.000 ton te verminderen. Op een totale export van ongeveer 40.000 ton betekent dat een wezenlijke verbetering van de marktsituatie. De consumentenor ganisaties (Consumenten Contact Orgaan en Nederlandse Huishoudraad) hebben zich overigens steeds tegen de verhoging van het vetgehalte verzet. Van die zijde wordt erop gewezen dat uit een oogpunt van volksgezondheid vettere melk beslist niet nodig of wenselijk is en dat van een smaakverbetering geen sprake zal zijn, omdat de verhoging daarvoor weer te ge ring is. De consument draait dus in feite voor de overproduktie in de zuivelsector op. Daar staat tegenover, dat hij dat thans zij het minder rechtstreeks, ook doet. De boterexport is immers slechts mogelijk dank zij de toeslagen welke enorme be dragen uit het Landbouwegalisatiefonds vergen. Overigens neemt de veehouderij de helft van de tengevolge van het hogere vetge halte hogere melkprijs voor eigen reke ning. De werkelijke stijging zal namelijk ongeveer 2 cent bedragen. Met name van slijterszijde is tegen een volledige doorbe rekening bezwaar gemaakt, omdat men daarvan een daling van het melkverbruik vreest. Het Bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 rJit het binnenland2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kerkelijk Leven 4 Puzzel4 T aal-laria 4 Film 4, 5 Kerkdiensten 5 Uit, stad en omgeving5, 6, 7 Kunst 7 Kunst 9 In de Vishal en op zee9 Amsterdams Allerlei11 Beeldverhalen 11 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Erbij13 tot 17 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's als zijn mening te kennen gegeven dat een verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk en een daarmee gepaard gaande prijsverhoging nu en in de naaste toekomst niet in het belang van een af- zetvergroting moet worden geacht. Dit be drijfschap heeft de aandacht van de mi nister er voorts op gevestigd dat de verkoop van roomboter voor de melkhan del veel onaantrekkelijker is dan die van margarine, als gevolg van de prijsschom- melingen en het misbruiken van boter als een lokmiddel, hetgeen een handicap vormt bij de prijsafzet. WENEN (Reuter) President Scharf van Oostenrijk heeft de ontslagaanvrage van de Oostenrijkse coalitieregering, waar in de twee grote Oostenrijkse partijen, de roomskatholieken en de socialisten, sa menwerken, niet ingewilligd. Hij verzocht bondskanselier Raab de onderhandelingen over de begroting voor 1961, welke uitlie pen op een regeringscrisis, voort te zet ten. Een officiële woordvoerder heeft me degedeeld dat kanselier Raab ermede heeft ingestemd aan het bewind te blijven en nieuwe onderhandelingen met de socialis ten te openen over het gerezen begro tingsgeschil. In Oostenrijkse politieke kringen be schouwt men de weigering van president (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, is de Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. J. W. Beyen, gemachtigd aan de Franse regering mee te delen, dat de uitnodiging voor een confe rentie van regeringsleiders der Europese gemeenschap door Nederland wordt aan vaard. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, zal vergezeld worden door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. H. A. M. Luns. De bijeenkomst zal op 5 december worden gehouden. Uitstel? BONN (Reuter) In welingelichte krin gen in de Westduitse hoofdstad is gezegd dat bondskanselier Adenauer ook de Brit se minister-president, Macmillan, aan de conferentie wil laten deelnemen. Diploma tieke waarnemers te Bonn zeiden dat West-Duitsiand nog altijd hoopt op Britse deelneming, eventueel door uitstel van de topconferentie tot de vooravond van de ministersconferentie van de NAVO die op 16 december begint. PARIJS (UPI) Franse zegslieden ont kenden dat Macmillan zou zijn uitgenodigd om na de conferentie met de vertegen woordigers der zes Europese landen te be raadslagen. Scharf, om de ontslagaanvrage te aanvaar den, als de beste oplossing van de politieke crisis. Er kan nu verder worden onderhan deld zonder het bestaan van een regerings crisis. Krachtens de bepalingen van de grond wet had de begroting uiterlijk vandaag bij het parlement ingediend moeten worden. Van officiële zijde is meegedeeld, dat de financiering van de voorgestelde pensioen verhoging een van de belangrijkste wrijf punten tussen beide partijen is. Het geschil tussen beide partijen vloeit in eerste instantie voort uit de eis van de socialisten om het ouderdomspensioen met ingang van 1 januari 1961 te verhogen. De vertegenwoordigers van de Volkspartij, die een orthodoxe politiek van budgetair evenwicht voorstaat, hebben vergeefs ge tracht de socialisten te bewegen een pen sioenverhoging in etappen te aanvaarden. Daarbij komt nog dat de Volkspartij de benodigde gelden voor deze verhoging bij een wilde krijgen uit een verhoogde bij drage voor de sociale verzekeringen, het geen vooral van invloed zou zijn geweest op de lonen en salarissen. De socialisten willen daarentegen een directe heffing. H. W. S h a w Raadgeven is als kussen: het kost niets en het is prettig. (Van onze Haagse redacteur) In departementale kringen verwacht men dat de regering binnenkort een voorstel zal indienen om de kinderbijslag te verhogen. Deze maatregel zal gemotiveerd worden met een verwijzing naar de ruimte welke de kinderbijslagfondsen voor die verhoging bieden, terwijl daardoor tevens een zekere tegemoetkoming zal worden geboden aan de achterblijvers in de gedifferentieerde loonvorming. Een en ander zal bovendien beschouwd kunnen worden als een compensatie voor de duurdere melk tengevolge van de ver hoging van het vetgehalte. Wel gaf men ons te verstaan, dat de term „compensatie" in dit geval niet geheel terecht wordt gebruikt, omdat er ook melkdrinkers zijn zonder kinderen. De verwachting dat na de gisteren ge houden vergadering van de ministerraad concrete mededelingen op dit punt zouden worden gedaan, is echter niet in vervulling gegaan. Toch schijnt dit niet te moeten worden opgevat als een aanwijzing dat de regering zich heeft bedacht. (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens zijn nieuwe, elf de, tournee door Frankrijk dat hem de ze keer naar de zuidelijke Riviera bracht, heeft het Franse staatshoofd, generaal Charles De Gaulle, gisteren een patheti sche oproep gericht tot zijn landgenoten de eenheid te bewaren. Wanneer de Fran se Natie op dit uur opnieuw uiteen mocht vallen, dan zal ons lot gevaarlijk worden bedreigd, zo riep de generaal uit. Indien we er daarentegen in slagen onze tegen stellingen te overbruggen dan is de toe komst van Frankrijk verzekerd. Ik ver klaar u ook dat ik, in wiens handen de leiding van ons land is gelegd, uw aller hulp en sympathie nodig heb. Fransen help mij. In Parijs worden deze dramatische woorden in verband gebracht ten eerste met de ernstige parlementaire malaise die is ontstaan als uitvloeisel van de gefrus treerde debatten over de kernbewape ning en, ten tweede, met de hardnekkige geruchten over nieuwe komplotten die door hoge militaire kringen, in samenwer king met fascistische elementen tegen de staat en de generaal zouden worden ge smeed. De rooms-katholieke volksrepubli kein Pierre Pfimlin, die in 1958 minister president van Frankrijk was tijdens de Een enorme politiemacht was vrijdag middag in Den Haag op de been. Zij omvatte meer dan tien percent van de totale Nederlandse politiesterkte van 18.000 man. Er was zelfs (verkeers)- politie voor nodig om de orde te hand haven teneinde dit legertje, dat met spandoeken en borden gewapend was, veilig en wel binnen de muren van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te brengen waar zij een congres van de centrale van politie-organisaties over de salarispositie van het politiepersoneel kwamen bijwonen. In anderhalf uur tijds zijn van het po dium af vele krachtige en ook boze woor den over de „veertig plus" geschie denis gesproken. De voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. J. Jonkman, Kamerleden van diverse groeperingen, hoge functio narissen van de departementen van Jus titie en Binnenlandse zaken, van het di rectoraat-generaal van politie als ook tal van hoofdcommissarissen en commissaris sen woonden de bijeenkomst bij. Fluitconcert De sprekers werden herhaaldelijk on derbroken door landurig applaus van meer dan 2000 paar „sterke handen", die doorgaans bezig zijn het recht van anderen te beschermen, doch thans eigen recht bepleitten. Daverend ge juich en geschreeuw onderstreepten de verlangens en eisen van agenten, bri gadiers, wachtmeesters, rechercheurs en inspecteurs. Zelfs de „stillen" ma nifesteerden zich luidkeels en hele ploegen verkeersagenten bliezen hoog en schril op fluitjes, niet om de storm van enthousiasme te stillen, doch in tegendeel om deze nog krachtiger te maken. De heer D. Rook, voorzitter van de Bond van Christelijke Politie ambtenaren, besprak de lijdensweg van het overleg, dat naar de mening der bonden had moeten leiden naar een beter salarisniveau. Na drukkelijk werd betoogd, dat het niet ging om een incidentele verhoging, maar om inhalen van een achterstand op het overi ge rijks- en gemeentepersoneel. De heer A. K. Mud, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, hield vervolgens een bespie geling over het (voorlopige) resultaat van het overleg, dat neerkomt op een betere overwerkregeling en 'n inconveniëntentoe- slag van 40 per maand, te betalen uit het reeds gereserveerde geld voor algemene verbetering voor het gehele overheidsper soneel. Bittere woorden werden gewijd aan het feit, dat de minister van Binnen landse Zaken het rapport van de com missie-Boot niet aanvaardde. „Woordbreuk" De voorzitter van de R.K. politiebond St. Michael besprak tenslotte de morele kant van de affaire, waarbij hij de re gering verweet, zich niet aan afspraken te hebben gehouden. Desondanks werd op het gehele personeel een beroep gedaan, eensgezind te zijn en niet tot onberaden daden buiten de organisaties over te gaan. Het verheugde hem, dat de politie in zo sterke mate de publieke opinie achter zich heeft gekregen. Resolutie Met laaiend enthousiasme werd in de met spandoeken behangen zaal een reso lutie aangenomen. De spandoeken behels den leuzen als „Regering weigert, politie steigert", „salaris-nood, animo dood", „recht voor handhavers van het recht" en „Met veertig plus meer mans". In de resolutie wordt onder meer gezegd dat de bonden, samenwerkend in de Centrale van Politie-organisaties diep teleurgesteld zijn over het niet inwilligen van de rede lijke verlangens inzake de bezoldiging dei- politieambtenaren, van oordeel blijven dat op kortst mogelijke termijn op basis van het Rapport Werkclassificatie Politie functies salarismaatregelen dienen te wor den getroffen. Zij spreken de wens uit. dat de regering hiertoe alsnog bereid zal zijn, dringen er bij de regering op aan, een bevredigende voorlopige salarismaat regel te treffen, en verzoeken de volksver tegenwoordiging met de meeste aandrang, dit streven te ondersteunen. militaire „putsch" in Algiers, heeft tegen over zijn partijgenoten verklaard dat de Franse kalender opnieuw op 12 mei stond. (Op 13 mei 1958 deden de generaals Sa- lan en Massu in Algiers de greep naar de macht en moest Pfimlin korte tijd la ter in Parijs het veld ruimen voor De Gaulle). De laatste weken is naar aanleiding van de verschijning van het rapport situatie Vissershaven IJmuiden een verscherpte controle door opsporingsambtenaren uit geoefend. Men heeft hierbij speciaal gelet op het verkopen van de, van boord meegenomen vis. De controle heeft uitgewezen, dat ook nu nog flinke hoeveelheden vis buiten de nor male handelskanalen om worden verkocht en ingekocht. Dezer dagen is geconsta teerd, dat uit een Helders vissersvaartuig meer dan 200 kilo ondermaatse tong en schol naar een bedrijf verdwenen. Enkele Katwijkers zijn betrapt, toen zij met hoeveelheden, die de zestig kilo bena derden, naar een visrokerij gingen en de vis daar verkochten. Zoals wij onlangs al eens schreven, wordt er geen halszaak van gemaakt als vissers een wat ruimere hoeveelheid mee nemen dan de normale portie zoodvis. Maar men is wel fel gekant tegen het in de handeu brengen van deze vis. In Sydney (Australië) is de 22-jarige Nederlandse matroos G. M. aangehouden, die vanochtend vroeg buiten een nacht club in de Australische havenplaats een mede-opvarende van het vliegdekschip „Karei Doorman" met een mes heeft dood gestoken. De gezagvoerder van de „Karei Door man" had verzocht de matroos onder ar rest te stellen aan boord van het schip teneinde hem in Nederland te doen be rechten, maar dit verzoek werd afgewezen. Het slachtoffer van de steekpartij is de 25-jarige matroos eerste klasse A. N. R. Villanueva uit Dordrecht. Advertentie DEALER AUTOMOBIELBEDRIJF Groeneweg 69 - Telefoon 7271 - IJmuiden Lange Nieuwstraat 497 Tel. /302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling Ja. gekocht bij onze dealer f 375.— zonder accessoires MEERVLIETSTRAAT 69. Velsen-Zuid Telefoon 5701 JE KEUS WAS DUBBEL GOED

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1