Qefifa kou gevat? en bondig Koude lucht uit het noorden Boeren moeten bui van 5-daagse werkweek niet afwachten Nieuwe bak ontworpen voor vervoer van bloembollen Noodwachter bleef thuis: zes weken gevangenisstraf AGENDA Als christen ben ik niet tegen het communisme Naar standaardisatie van fust wordt onderzoek ingesteld „Huisdokters passeren de kinderarts" Puisljes-Pukkels Joodse vrouwen vieren WlZO-jubileum KOOT PIANO'S E R D A G 22 OKTOBER 1960 2 KAMERLID C. EGAS: lampen PTT'er met „duur meisje" stal J 400 uit de kas- Jarige politieman pakte auto- en bromfietsdief modern toiletpapier Bode van kantongerecht zou 1500,- hebben verduisterd Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Belgisch schip geramd en gezonken Stelende soldaten Zwitser betaalt met ongedekte cheques DERMASEPT-ZEEP Inzameling voor een geschenk aan Israel li a SB De arbeidstijdverkorting in de landbouw vergen van ruim 2 percent, waar tegen over spreker een stijging van de techni sche arbeidsproduktiviteit van minstens 5 percent stelde. Voorts gingen zijn gedach ten uit naar inschakeling van seizoenarbei ders uit andere sectoren. De heer De Heij was in zijn visie op het probleem wat terughoudender. Mede ge zien de ontwikkeling in de omringende landen zullen de boeren en de landarbei ders de lange werktijden steeds meer voe len als een inconveniënt van het beroep. Het onrustgevoel, dat belangrijke behoef ten onbevredigd blijven, neemt toe. Daar bij komt, dat de invoering van de 45-urige werkweek in andere bedrijfstakken de spanningen doen stijgen. Overigens is met uitzondering in de vee houderij waar de zaak veel moeilijker ligt, al in feite de 48-urige werkweek in de landbouw dicht benaderd. Het valt de landbouw echter bijzonder moeilijk de al gemene groei van het inkomen bij te hou den. De agrarische sector is veel minder in staat van een vergroting der produkti- viteit de vruchten te plukken. welk onderwerp op de tweede en laatste dag van het landhuishoudkundig congres 1960 vrijdag in Roermond aan de orde werd gesteld, werd na een algemene in leiding door mr. H. W. van Hylkema, secretaris van het Landbouwschap, in twee lezingen benaderd door respectieve lijk het tweede-kamerlid C. Egas en de secretaris van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de heer J. P. de Heij. De heer Egas achtte verkorting van de werktijd gewenst voor een verhoging van het welzijn, zowel van de in loondienst werkenden als van de zelfstandigen. Aan de arbeid, aldus spr., moet een positievere waarde worden toegekend. De moderne gemechaniseerde arbeid heeft het ele ment van persoonlijke prestatie verloren. De vrije tijd is daarom van essentieel be lang voor een evenwichtige, lichamelijke en geestelijke ontplooiing van de werk nemers en hun gezinnen. Ervan uitgaand, dat het agrarische be drijf vroeger of later de vijfdaagse werk week zal moeten aanvaarden, waarschuw de de heer Egas de ondernemers, dat zij de boot zullen missen als zij de bui van de vijfdaagse werkweek afwachten. De ondernemers zullen zich positief en op ver korting van de werkweek en op loonsver hoging moeten instellen als zij geen vlucht uit de landarbeid willen beleven. Dit noopt tot verhoging van de produktiviteit, waar voor omvangrijke investeringen nodig zijn. Verminderingen van de arbeidstijd met 15 uur per jaar zou een looncompensatie 'Advertentie Tot zes weken gevangenisstraf heeft de Dordtse rechtbank een 37-jarige classifi ceerder uit Dordrecht veroordeeld, die niet aan zijn plichten als noodwachter van de Bescherming Bevolking had voldaan door verstek te laten gaan op oefenavon den en lijdelijk verzet te plegen bij oefe ningen. De officier van Justitie had drie maanden gevangenisstraf tegen de man geëist Omdat zoals hij zei, niet toegela ten kan worden dat iemand het niet nauw neemt met zijn verplichtingen tegenover de gemeenschap. Omdat hij een duur meisje had, ver greep een 23-jarige employé derde klas bij de P.T.T.,zich aan de kas van het postkantoortje in Slikkerveer. Ruim ƒ400, die door een besteller van de P.T.T. was geïnd, hield de jongeman achter. De politierechter, mr. A. Heynsius, voor wie hij terecht stond, zei niet bang te zijn voor herhaling, omdat verdachte nu een ander meisje heeft. Verdachte werd veroordeeld tot vier maanden hechtenis waar van een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en twee jaar toezicht. De officier van Justitie had zes maan den geëist, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Verrassing tijdens fuifje: Een politieman in Laren (N.H.) heeft een toepasselijke verjaarsverrassing ge kregen. Terwijl hij 's avonds aan het fui ven was hoorde een der bezoekers dat de auto van een familielid van de jarige werd gestart. De visite stormde naar buiten en zag dat het portier van de wagen open stond. Meteen togen de jarige agent en een col lega op onderzoek uit en in de ondiepe gracht ontdekten ze een 22-jarige bewoner van een Amersfoorts woonwagenkamp. De man werd naar het bureau overgebracht waar bleek dat men met een bekende bromfietsendief had te maken. Terwijl de mannen op het bureau waren, gingen de dames, als goede politievrou wen, nog eens op onderzoek uit met een zaklantaarn. Hun activiteit bleef niet on beloond. In de gracht vonden zij een brom mer die door de aangehoudene was gesto len. Hij had de brommer achtergelaten en de reis per auto willen vervolgen. De man had overigens al rekening ge houden met een arrestatie. Op het lichaam had hij wat shag, vloeitjes en lucifers ge bonden. Advertentie Er is procesverbaal opgemaakt tegen de bode van het Amsterdamse kantongerecht wegens verduistering van gelden uit de kas van de kantine van het Paleis van Justitie. De echtgenote van de bode is houdster van de kantine, die in beheer is bij de personeelsvereniging van het ge bouw. De bode stond zijn vrouw bij met het financieel beheer van de kas. Hij zou ongeveer vijftienhonderd gulden hebben weggenomen teneinde een auto te financie ren. Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Het Zui den". Maandag 20 u.: Rotterdams Toneel met „De eeuwige echtgenoot". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Jaloezie en misdaad", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De Mummie", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u., zondag echter 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 u.: „Song without end", 14 j. Zondag 11 u.: „Dwars door Afghanistan", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Genadeloze jeugd",. 18 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Zon dag 14 en 16.15 u.: „De aanslag op Rusty", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondags tevens 16.15 u.: „De zaak MP", a.l. Zondag 11 u.: „Van Algiers tot Kaapstad", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De vrouw met de zweep", 14 j. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Terreur in Portland City", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Zondag 11 u.: „Madame Butterfly", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „De verleiding kwam 's nachts", 18 j. Zondag 14.30 u.: „De ge vaarlijke opdracht" a.l. Maandag en dins dag 20 u.: „Opmars naar de galg", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 2 nov. expositie van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks 1017 u. Zon dag 1417 u. Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10—22 u. Vishal: Tot 31 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 1417 en 2022 u., zondags 1317 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 21 okt.) ZATERDAG 22 OKTOBER Thalia, 19 en 21.15 uur: „Nog minder jarig". Rex, 20 uur: „Fotomodellen en chantage" Marktplein, 1424 uur Bimij, 's avonds met Chandu en de Gusonians. Hervormd Jeugdhuis, 20 uur: „Schakels" door Palvu. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.3012 en 1416.30 uur. ZONDAG 23 OKTOBER Thalia, 15 uur: „De aanval op de woud expres", 20 uur: „Nog minderjarig". Rex, 15 uur: „Kruitdamp", 20 uur: „Fotomodellen en chantage". MAANDAG 24 OKTOBER Thalia, 20 uur: „De ondergang van Billy the Kid". Rex, 20 uur: „Fotomodellen en chantage" Hervormd Jeugdhuis, 20 uur: „Schakels" door Palvu. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Kraak, 19.30 uur: Bridgekampioenschap. Marktplein, 1417.30 en 19—23 uur: Bi- mij. 's avonds optreden van Elly Lichtveld, zang. ZATERDAG 22 OKTOBER Kennemer Theater, 20 uur: Concert en bruiden van Dracula". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Totale oorlog". W.B. Theater, 20 u.: „Commanche, de blanke indiaan". ZONDAG 23 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Sacha Cherewan"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De brui den van Dracula". Luxor Theater, 14.30 u.: „The Kid"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Totale oorlog". W.B. Theater, 14.30 u.: „De zwarte wre ker"; 16.30 en 20 u.: „De moordenaar met de zachte stem". MAANDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Doorbraak bij Cape-Flow". Luxor Theater, 19 en 21.15 ui: „Totale oorlog". Marguette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Maitresse"; zondagmiddag 14.30 u.: „Martin en Lewis als parachutisten". Op de Lek bij Schoonhoven is een Bel gisch schip, dat voor anker lag en was geladen met klei en krijt, aangevaren door een Belgisch vaartuig. De Belgische boot werd midscheeps ge troffen en zonk. Schippers van enkele an dere daar liggende schepen hebben de op varenden gered. Het gezonken schip is het Belgische mo torschip „Suca". Het meet 349 ton. Schip per J. Koreman en zijn echtgenote uit Brussel sliepen toen hun schip werd aan gevaren. De met de vloed van Rotterdam opvarende „Constansa, eveneens een Bel gisch schip trof de „Suca", die onmiddel lijk water begon te maken. De opvaren den hadden nog slechts tijd om wat kle ding te grijpen. Zij werden aan boord van de „Johannes" uit Rotterdam genomen, die eveneens de rivier op kwam. De „Suca" was met een lading pijpaar de en krijt op weg van Stuttgart naar Gouda en had ook vracht voor Kromme nie. Zowel het gezonken als het aanva rende schip zijn verzekerd. De „Suca", die vlak tegen de wal ligt, steekt met de bovenbouw nog even boven water uit. Dr. Niemöller op Schiphol: De thans 70-jarige Duitse pacifist dr. Martin Niemöller, in de oorlog een van de bekendste Duitse anti-nazi's, thans presi dent van de Evangelische Landeskirche in Hessen-Nassau, heeft in de Domkerk in Utrecht een rede uitgesproken ter gelegen heid van het 18de lustrum van de t'neo logische litteraire studentenvereniging Ex celsior Deo Juvante van de rijkuniversi teit van Utrecht. De titel van zijn rede was „het beeld van de kerk in de tweede helft van de 20ste eeuw." Tevoren op Schiphol zei hij op vragen van journalisten ondermeer dat hij nog steeds tot de christelijke pacifisten be hoort en nog steeds een tegenstander van atoombewapening is. Er werd hem in verband met de dit jaar in Praag gehouden evangelische vredesconferentie gevraagd of hij niet van mening was dat men door met vertegen woordigers van communistische landen over vrede te confereren, de vele onder drukte christenen in Rusland een klap in het gezicht gaf. Zijn antwoord luidde: Als christen ben ik niet tegen het com munisme, omdat het een bepaald econo misch systeem wil doorvoeren, want over economische systemen kan ik. met ieder een ernstig praten. Evenmin veroordeel ik het communisme omdat het een klassen loze maatschappij wil scheppen. Trouwens die komt er toch. De arbeider verburger lijkt niet, maar de burger wordt geprole tariseerd, omdat de gemeenschap geen wortels meer heeft. Theologisch bezien ben ik in dit opzicht niet tegen het com munisme. Maar wat doet het communis me met de mens? In dat opzicht schiet het communisme volgens ds. Niemöller tekort. De ideale communist is hij die precies denkt en spreekt zoals zijn maatschappij dat van hem verwacht. Zelf heeft hij geen ver antwoording meer. En daar ben ik als christen tegen, zo vervolgde ds. Niemöl ler. Dat is onmogelijk. God heeft Adam gevraagd: Waar zijt gij? en niet: Waar is uw maatschappij?" Niet alleen achtte hij het verkeerd dat Advertentie het communisme de geestelijke vrijheid van de mens beknot, maar bovendien worden mensen geofferd voor het commu nistische ideaal. Daarom kan een christen geen communist zijn, maar wanneer een communist ook begrijpt en erkent, dat hij om dezelfde reden geen christen kan zijn, dan kunnen wij wel ernstig met elkaar praten. Ik heb wel met Horvath, de ex- minister van godsdienstzaken in Hongarije en met Grotewohl gepraat en dat kon om dat we elkaar ernstig nemen". Voorts kwam ds. Niemöller nog even terug op de spanningen die twee jaar ge leden de generale synode van de Evange lische kerken in Duitsland hebben beroerd, toen er een diepgaand verschil van me ning heerste over de atoombewapening. Die meningsverschillen zijn er nog steeds, maar er wordt op hoog niveau niet meer over gepraat, zei hij. Wel geschiedt dat in de wat kleinere kringen van jon gere predikanten. We zijn in Duitsland, evenals elders in de wereld, ietwat vast gelopen in de politiek. We bewegen ons net als een tram in vaste rails en wijken daar niet van. Of de theologische gesprek ken op hoog niveau over dit onderwerp lager opnieuw gevoerd zullen worden, zal voor een groot deel afhangen van de vraag, wie Otto Dibelius, de evangelische bisschop van Berlijn-Brandenburg, over enkele maanden zullen opvolgen. Er zullen misschien vier opvolgers nodig zijn. Soldaten, die deelnamen aan de oefening „Hordenloop", hebben in een jeugdgebouw te Tange-Alteveer (Gr.) een collectebusje leggestolen. De soldaten hadden aan de predikant gevraagd of zij in het hei-vorm de jeugdgebouw mochten slapen. Hij gaf daarvoor zijn toestemming. Later bleek dat de soldaten een collectebusje, waarvan de inhoud bestemd was voor de kerkbouw met een bajonet hadden geopend en daar na geleegd. Hoeveel er in zat weet men niet. De marechaussee stelt een onderzoek in. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur Al sinds jaren zoekt men in de bloembollenstreek naai- een vervanger van de bollenmanden. De emballagecommissie, voortgesproten uit het „Project Werk methodeverbetering" is bij dit onderzoek niet van bekende materialen uitgegaan, maar heeft haar laatste hoop gevestigd op kunstharsen. Dit zijn eigenlijk de enige stoffen, die aan alle eisen beantwoorden. Philips verklaarde zich bereid aan de ontwikkeling van een geheel nieuwe bollenbak mede te werken. Er is nu een vorm klaar, die het stadium van laboratoriumonderzoek heeft verlaten. Deze bollenbak blijkt sterk de aandacht te trekken, omdat de vormen revolutionair zijn en omdat er theoretisch grote mogelijkheden in zitten. Men zou al hon derden bakken bij kwekers en exporteurs kunnen plaatsen die er proeven mee willen nemen. De ontwikkeling van een nieuwe mand of bak bleek op de grootste moeilijkheden te stuiten als men zich zou richten naar de wensen van de vakmensen. Uit enquêtes en gesprekken hebben de arbeidstechnische adviseurs van de emballage-commissie tenslotte een aantal eisen gedestilleerd. De belangrijkste zijn: de bakken moeten goed stapelen als ze vol zijn en leeg kun nen „nestelen". Ze moeten bestand zijn tegen vocht, chemicaliën, warmte en bo vendien voldoende mogelijkheden tot ven tilatie geven. De prijs zal ongeveer over een moeten komen met die van gaasbak- ken. De arbeidstechnici hebben hieraan hun wensen toegevoegd: de bakken moeten draagbaar zijn zonder dat te veel energie zou worden verknoeid en ze zouden eigen lijk ook nog moeten aansluiten bij de in ternationaal gestandaardiseerde maten bij het transport, zoals van laadborden en laadbakken van vrachtauto's. Met 'net fust waren nog weinig proeven gedaan. Veel litteratuur was er niet over, zodat men bij Philips ervaringen ging op doen. Bij het fustonderzoek werd een be drijfsarts ingeschakeld. Deze vroeg en kreeg de medewerking van ir. Keilerman, die zich op het gebied van de nieuwe we tenschap ergonomie specialiseert. Deze wetenschap tracht de verhouding van de mens tot de machine, in de ruimste zin van het woord te vinden om daardoor te ko men tot de meest economische wijze van werken en onder meer ongelukken door onaangepaste werktuigen te voorkomen. Dit tweetal ging zoeken naar de juiste maat van de bakken. De hoogte kende men. Twaalf centimeter is nodig voor een goede ventilatie voor de bollen. Het ge wicht kent men ook ongeveer. Dat zou vijfendertig kilogram of veelvouden of ge deelten daarvan moeten zijn. Dertig men sen hebben met allerlei bestaande bakken, gevuld met was, ijzer en op tulpengewicht gebrachte gladiolen gelopen. Een vernuf tig apparaat verraadde hun hartslag, die weer het energieverbruik aangaf. Men kwam na veel moeilijkheden tot de con clusie, dat een goede bak een meter lang en dertig centimeter breed moet zijn. Bij een meter zijn de armen van de mensen gestrekt, zodat de spieren niets om hoog moeten houden! Het probleem stapelen en nestelen was intussen ook al opgelost. Het is vrij eenvoudig, want men maakt in de bak vier plateaux, waarop de poten ko men te rusten. Deze poten zijn hol. Draait men de bak om dan zakken de poten in elkaar naast de plateaux. De onderzoe kers zijn niet weinig trots op dit handig heidje. Het materiaal is nog niet bekend. De deskundigen weten nog niet of zij de bak ken zullen persen dan wel spuiten. De moeilijkheid is dat het materiaal geper foreerd moet zijn. Gaten maken ook de beste materialen zwakker. Men vermoedt dat injecteren de voorkeur zal hebben. Er is zelfs al een machine voor gereser veerd. De grootste in Europa staat op bollenbakken te wachten, want alleen die zal dit hulpwerktuig „in een klap" kunnen spuiten. Tegelijkertijd heeft een bloembollen kwe ker al met 'n aantal (met de hand vervaar digde!) modellen geëxperimenteerd. Het drogen van de bollen gaat uitstekend, om dat de bakken in tegenstelling tot gaas- bakken ook aan de kanten gaten hebben. Er bestaat dus goede hoop, dat er een em ballage uit de bus komt, die alle bezwa ren van de voorgangers van teen of hout zal opvangen. De bakken zullen eerst nog verder in de praktijk worden beproefd. Belangrijke stap Als zij inderdaad goed blijken te zijn en door de praktijk worden geaccepteerd, dan zijn vele handelingen minder nodig, voor de bollen in de exportverpakking lig gen. En dan is een belangrijke stap gezet op de weg naar standaardisatie in het bol- Ienbedrijf. Een bijzonder voornaam punt kan schui len in het feit, dat deze bakken tegen veel In verscheidene plaatsen, onder meer in Maassluis, 's-Hertogenbosch, Eindhoven en Dordrecht zoekt de politie naar een ongeveer 35-jarige man met een donker uiterlijk en een fors postuur, die Duits spreekt. Hij zegt dat hij uit Winterthur in Zwitserland komt. Hij probeert met onge dekte Zwitserse chèques, die op naam staan, goederen los te krijgen. In verschil lende gevallen is hem dit gelukt. De man rijdt in een auto, waarvan gebleken is, dat hij die in Winterthur heeft gehuurd en al lang had moeten terugbrengen. Hij heeft in Zwitserland een bankrekening die on voldoende is om de chèques, die hij aan biedt, te dekken. bestand zijn en de bollen daardoor bijna niet in ander materiaal behoeven te wor den overgestort. Het aantal microscopisch kleine beschadigingen, die toch gevaar lijk zijn voor de gezondheid van de bol, zal daardoor misschien belangrijk kun nen worden teruggebracht, zodat parasie ten ook minder kans zullen krijgen de ge zondheid van het produkt aan te tasten. Schuren verouderd Het nadeel van het formaat van de bakken is, dat vele oude schuren zullen moeten worden verbouwd. In ieder geval zullen vele deuren moeten worden ver breed, als de kweker met gestandaardi seerde laadborden gaat werken. Bovendien zijn veel stellingschuren zo gebouwd, dat ze in elkaar zakken als men de stellingen er uit sloopt! En juist die stellingen moe ten verdwijnen om alle mogelijkheden van de bakken aan te grijpen. Bouwt men echter nieuwe schuren dan zal men kunnen berekenen hoeveel ruimte men spaart op het gebruik van ronde manden. Deze ongelukkige dingen laten zich maar tot hoogstens een meter tien opstapelen. In het gunstigste geval gaan er acht van 50 hl op een vierkante me ter. De nieuwe bakken geven in één ku bieke meter al een winst van twee man den of honderd hl. De veilingen nemen bij de verandering van fust al weer een sleutelpositie in. Men kan het aantal man den alleen voor de veilingen wel schatten op drie- tot vierhonderdduizend stuks. Hoewel er al vele pro- en contrameningen te horen zijn, is men er wel van over tuigd, dat met dit onderzoek nuttig werk is verricht. De consultatief-preventieve taak van de kinderarts schijnt wel eens te worden mis verstaan hetgeen blijkt uit de steeds ster ker wordende neiging om jeugdige patiën ten, die de huisarts voor diagnostische of therapeutische problemen stellen, met voorbijgaan van de kinderarts recht streeks door te zenden naar de „superspe cialist" (hartarts, longarts etc). Dienten gevolge wordt soms voorbijgegaan aan de typische eigenaardigheden van het kind als groeiend en zich ontwikkelend (dat is: zich steeds veranderend) individu". Dit zei dr. T. D. Stahlie, oud-zendings arts en wetenschappelijk hoofdambtenaar, vrijdag in een openbare les, waarmee hij zijn lectoraat aanvaardde in de faculteit der geneeskunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het onderwijs in de kindergeneeskunde. Dr. Stahlie bepleitte een nauwere sa menwerking zowel tussen huisarts en kin derspecialist als tussen de laatste en de beoefenaren van andere specialismen. „Het is juist in teamverband dat de kin derarts zijn waarde als consulent kan be wijzen, tot heil van het kind". Waterschout. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 januari 1961 aan jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare eervol ontslag verleend als waterschout te Rot terdam. Burgemeester. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. S. Blankstein op zijn verzoek met ingang van 1 november 1960 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Warnsveld. Monument. Voor de gemeente Arnhem heeft burgemeester C. G. Matser het door de beeldhouwer Johan van Zweden ver vaardigde beeld, voorstellende de Neder landse natuurbeschermer mr. dr. P. G. van Tienhoven aanvaard. Het bronzen beeld is geplaatst in het plantsoen op het Zypse- plein. Mr. dr. Van Tienhoven was mede oprichter in 1906 en nadien penningmees ter, voorzitter en ere-voorzitter (1952) van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland. Advertentie Met fototentoonstellingen in Amsterdam en Rotterdam en een expositie onder de titel de Joodse feestdagen in het gezin door het hele jaar in Den Haag zal bin nenkort het 40-jarig bestaan van de Wo man International Zionists Organisation, worden gevierd. Daarmee levert de WIZO in ons land (ruim 2000 leden) haar aandeel in de jubileumviering, waaraan ruim 250.000 leden in de 54 bij de WIZO aangesloten landen zullen deelnemen. Het aankweken van Joods nationaal be wustzijn bij alle Joodse vrouwen was de doelstelling die de oprichtsters van de WIZO in 1920 voor ogen stond. Bij de oprichtsters bevond zich Vera Weizmann, de weduwe van de stichter van de Joodse staat. De bij de WIZO aangesloten nationale federaties brachten hun ideeën in de practijk door actief deel te nemen aan het maatschappelijk werk in Palestina, later Israël. Vrouwen en kinderen werden opgevoed tot produktief werk op het land en in hun huis, sociale diensten voor moe der en kind werden opgericht, de vesti ging van joden in Eretz-Israël werd be vorderd enzovoorts. Aan dit praktische werk is weinig ver anderd. Nog steeds beijveren de zionisti sche vrouwen in de hele wereld zich voor de verdere opbouw van de Joodse staat. Zij doen dit maatschappelijk werk in de ruimste zin van het woord zonder onder scheid te maken tussen mensen van ver schillende politieke overtuiging. Al hun activiteiten zijn op hulpverle ning aan vrouwen en kinderen in Israel gericht. Het jubileum is aanleiding voor het hou den van een nationale inzameling onder de leden. De opbrengst is bestemd voor een geschenk aan Israel. Ambassadeur H. A. Cidor zal op 1 no vember in het Amsterdamse museum Fodor een expositie openen van foto's die de Amerikaan Sam Wagenaar, producer van de Dinah Shore-show in Europa, ci neast, schrijver en fotograaf, heeft ge bruikt voor zijn fotoboek Vrouwen van Israel. De expositie is tot 15 november in Amsterdam te bezichtigen en daarna van 19 tot en met 27 november in het gebouw van Het Vrije Volk in Rotter dam. De Joodse feestdagen in het gezin door het gehele jaar is de titel van een bij zondere tentoonstelling die ter gelegenheid van het WlZO-jubileum in het Haagse ge meentemuseum zal worden gehouden van 2 november af. Deze Joodse feest dagen worden tot uiting gebracht door ge dekte tafels met allerlei Joodse lekker nijen. Advertentie ZIJL WEG 57 - HAARLEM Het K.NM.I. deelt mede: Een lage druk- gebied, dat gisterochtend boven het En gelse Kanaal lag, vulde snel op. Een ander lagedrukgebied, dat van de oceaan kwam, diepte daarentegen aanzienlijk uit en ont wikkelde zich tot een stormdepressie, die vanochtend met een barometerstand van ongeveer 970 millibar iets ten westen van de Golf van Biscaye was gelegen. De depressie zelf verplaatst zich maar weinig. Randstoringen echter trekken door Frank rijk naar het noorden en geven het weer een veranderlijk karakter. Boven het zee gebied tussen Groenland en Noorwegen is een gebied van hoge druk ontstaan. Langs de rand hiervan stroomt koude lucht via Scandinavië naar het zuiden. Tot in het midden van Zweden en Noorwegen vriest het nu elke nacht. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen bulten- en binnenland van gisteren- Neerslag laatste 24 uur 00 c Zondag 23 oktober Zon op 7.18 uur, onder 17.30 uur. Maan op 10.33 uur, onder 19.47 uur. Maandag 24 oktober Zon op 7.20 uur, onder 17.28 uur. Maan op 11.41 uur, onder 20.39 uur. 27 okt. Maanstanden 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 oktober Hoog water 4.36 en 16.53 uur. Laag water 0.23 en 12.38 uur. Zondag 23 oktober Hoog water 5.15 en 17.30 uur. Laag water 1.02 ep 13.14 uur. Maandag 24 oktober Hoog water 5.52 en 18.09 uur. Laag water 1.40 en 13.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regen z zwaar bew. zzo zwaar bew. ozo motregen zo zwaar bew. zo zwaar bew. zzo zwaar bew. ozo zwaar bew. zzo geheel bew. regen geheel bew. zwaar bew. regen regen zwaar bew. motregen zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. mist zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. onbewolkt n no no o ono o zo zzo zzo ozo zzo zzw nnw O o zzo E Si 10 13 12 9 13 13 14 14 4 8 5 10 11 13 13 12 11 13 16 18 18 8 14 11 windst. 14 ozo 15 windst. 12 wnw 11 wzw 19 windst. 23 windst. 20 o 20 z 13 windst. 21 wzw 18 12 0,4 0,2 9 2 10 3 6 0 0,1 0 0 6 0,1 1 5 1 13 8 0 0 15 5 0 0,1 0 11 3 3 0,2 0 9 0 22

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2