r NAAIMACHINES Russisch-Duits diplomatiek incident snel gesloten WERELDNIEUWS Ook Westduitse oppositie voor kernbewapening van de NAVO Van dag tot dag Z.-Afrikaanse verklaring over rassenvraagstuk Afrikaanse minister over economie en apartheid Noorse tanker drijft na explosie brandend rond Vier negers veroordeeld tot elektrische stoel f^Pr raatótoel ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 3 Kennedy en Nixon zaaien verwarring onder de kleermakers Burgess - thans in Rusland wil een Britse vakantie EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! Ambassadeur Smirnov interrumpeerde Erhard en werd door een zaalwachter uitgeleide gedaan Op de Minister Cals heeft ons met zijn be schouwing in de Tweede Kamer over het gewraakte artikel 60 van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs niet kunnen overtuigen. Het is bekend dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen beoogt het aantal studenten te ver minderen. Studenten die meer dan twee maal de tijd nodig hebben voor het afleg gen van het eerste examen die daarvoor officieel is uitgetrokken zouden van ver dere studie kunnen worden uitgesloten. Het is de tweede poging van deze minis ter om de zo belangrijke studievrijheid te beknotten. Vier jaar geleden immers heeft mr. Cals geprobeerd, studenten die twee maal voor hetzelfde examen waren ge zakt te verwijderen. Die poging is toen niet met succes bekroond en het is te ho pen dat ook artikel 60 er niet zal komen. De minister kan nu wel beweren, dat het met de toepassing van dit artikel niet zo'n vaart zal lopen en dat maar heel weinig studenten er door getroffen zullen worden overigens zonder de noodzakelijke cij fers over te leggen en dat is heel belang rijk, want in Delft bijvoorbeeld doet de gemiddelde student zeer lang over de stu die voor het kandidaatsexamen maar dan vragen we ons af, waarom de heer Cals aanneming ervan zo gewichtig vindt. Ziet hij het als een precedent, als de eerste horde die genomen moet worden, waarna de mogelijkheid voor verdergaan de inbreuken op de studievrijheid zou zijn geschapen? Die vrijheid is door professo rale en universitaire maatregelen toch al aanmerkelijk beknot, waardoor de studie steeds sterker een schools karakter krijgt. Natuurlijk is het ons bekend dat de uni versitaire opleiding het land veel geld kost en dat er gebrek aan ruimte in de instellingen van hoger onderwijs bestaat. Dit laatste is een probleem dat met de grootste voortvarendheid dient te worden aangepakt. Niet minder ernstig is het pro bleem van de onderbezetting van de we tenschappelijke staven van de meeste uni versiteiten, hetgeen er vaak toe leidt dat sommige studenten thans extra lang over hun studie doen. Ook speelt het Werkstu dentschap nog steeds een kwade rol. Ons land jft een groeiend aantal af gestudeerden nodig wil het mee kunnen komen in de internationale ontwikkelin gen. Beknotting van de studievrijheid en beperking van het aantal studenten kan averechts werken. Men zoeke het liever in betere voorbereiding bij het middelbaar onderwijs op de universitaire studie; in betere leiding en studiehulp aan de univer siteit en in uitbreiding van de wetenschap pelijke staven, dan in een wetsartikel dat uitsluitend negatief van karakter is. Advertentie HEERLIJK WARME BABY. en KLEUTER KLEDING GEN. CRONJÉSTRAAT 131 TEL S5731 Het bezoek, dat de beide kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, de De mocraat Kennedy en de Republikein Nixon, twee dagen geleden hebben gebracht aan een te hunner ere aangericht banket, dreigt vérgaande gevolgen te hebben in het wereldje der Amerikaanse kleermakers. Nixon verscheen namelijk in rok, Kenne dy in smoking. Nadat beiden de ander er beleefd van hadden trachten te over tuigen dat hij correct was gekleed, stelde Nixon een vreedzame oplossing van dit punt voor. „Ik wil iets met je afspreken, Jack", zei hij, „wie van ons president wordt, schaft de rok af". Dit grapje is de steen geworden in de kalme vijver van de Amerikaanse maat- kledingbranche. In de eerste plaats hebben de aanhangers van Kennedy en Nixon in dit kamp zich gehaast hun bijval te ver klaren met de door hun kandidaten ge dragen avondkleding. Doch er is ook nog een uitspraak ge komen van een neutrale woordvoerder der Amerikaanse kledingbedrijven. Deze hield de kerk keurig in het midden door te ver klaren, dat „beiden op de juiste wijze waren gekleed". Twee Amerikaanse dagbladen hebben met raillerende hoofdartikelen op dit on derwerp ingehaakt. De New York Mirror schreef onder meer: „Wij voorspellen dat de Amerikaanse mannen de nieuwe presi dent strikt aan zijn woord zullen houden. Een ieder aan de smoking en niemand meer in rok. Dit zou wel eens de nieuwe „strijd kreet voor de vooruitgang" van de heren der schepping kunnen worden". En de „New York Herald Tribune" meent: „Het rok-smoking-voorval bewijst in elk geval, dat de echtgenoten van beide kandidaten volkomen voor haar taak zijn berekend. Want slechts een bekwame en toegewijde vrouw slaagt erin een man. compleet met overhemd, met gesteven front en zelf gestrikte das, op tijd aan het iiner te krijgen". Door stroom gedood. De 56-jarige elektricien L. C. van Soest uit Den Haag is in het in aanbouw zijnde telefoonge bouw in Gouda door de elektrische stroom getroffen en gedood. Hij pakte met een niet-geïsoleerde tang een leiding aan die onder spanning bleek te staan. JOHANNESBURG (Zuid-Afrika) (UPI) Een groep van 69 vooraanstaande Zuid- afrikaanse burgers heeft donderdagavond een beroep gedaan op de Engels en Zuid afrikaans sprekende bevolkingsgroepen om de verschillen van mening tussen beide groepen te beëindigen en gezamenlijk te werken aan de oplossing van de proble men die het gehele land aangaan. In de verklaring werd niet met name de apartheidspolitiek van Verwoerd ge noemd, maar een zin in de verklaring liet aan duidelijkheid niets te wensen over: Wij zijn ons er van bewust, dat het nood zakelijk is om de vele aspecten verbon den aan de onderlinge betrekkingen tussen de rassen, thans nauwkeurig te bezien. Dit naar aanleiding van de veranderingen welke in Zuid-Afrika en over de gehele wereld, hebben plaats gehad. MOSKOU (UPI) Guy Burgess, de in 1951 samen met Donald Maclean naar de Sovjet-Unie uitgeweken Britse diplomaat, heeft in Moskou op een feestje waar hij een aantal westerse journalisten ontmoet te, gezegd dat hij graag voor een vaken- tie naar Engeland zou willen. Dat zou echter alleen kunnen als hij de zekérheid had dat men hem niet belemmerde naar de Sovjet-Unie terug te keren. Zolang de koude oorlog duurt kan er volgens hem geen sprake zijn van een dergelijk bezoek. Burgess zei dat de Britse regering meer bevreesd is voor zijn terugkeer dan hij voor een reis naar Engeland, omdat de Britse regering hem een spion van de Sovjet-Unie heeft genoemd. „Daar is nooit sprake van geweest. Ook is het niet waar", zei Burgess, „dat ik Russisch staatsbur ger ben geworden". Burgess is vertaler bij een uitgeverij voor buitenlandse boe ken. Advertentie smaakt fantastisch TN NEDERLAND GEBOTTELD MET TOESTEMMING VAN DE RECHTHEBBENDE OP DE GEDEPONEERDE HANDELSMERKEN "FANTA" EN "COCA-COLA- (Van onze correspondent) BONN De Russische ambassadeur te Bonn Smirnov heeft gisteren een bewuste politieke ingreep gedaan in de feestelijke opening van de door Westduitse officiële instanties georganiseerde Afrikaweek. In de Beethoven-Halle te Bonn, waarin verte genwoordigers van 24 jonge Afrikaanse staten samen met Westduitse ministers, parlementsleden en vijfhonderd anderen aanwezig waren, rende hij midden in een rede van de minister van Economische Zaken Erhard naar het spreekgestoelte om te imterrumperen. Toen de voorzitter van het parlement van de Afrikaanse staat Togo, de heer Sa- vi de Tove, in goed Duits zei, dat de Afri kaanse staten van Rusland niet meer vrij heid hebben te verwachten dan in Roeme nië heerst, zweeg Smirnov. Tegenover de Afrikanen zijn ook de Russen voorzichtig! Maar toen pal daarop minister Erhard veel gematigder en veel minder scherp zei dat „erger dan het kolonialisme het imperialisme van communistische, totali taire aard is", toen leek het alsof voor de ambassadeur een belletje uit Moskou klonk. Zijn lange gestalte verhief zich van zijn stoel en voor de ogen van Afrikanen, Europeanen, Aziaten en Amerikanen stormde Smirnov naar het spreekgestoelte met zijn armen wild zwaaiend en met sa mengeknepen handen alsof hij Erhard te lijf wilde gaan. Smadelijke aftocht In het rumoer dat in de zaal ontstond hoorde men flarden van de zinnen die Smirnov de zaal poogde in te schreeuwen: „Wat heeft Duitsland bij ons gedaan? Twintig miljoen doden. Wat heeft Duits land in Afrika gedaan? Geld verdiend, goud gehaald. Vrijheid zegt men hier, vrij heid.." onder foei geroep in de zaal en de rustige reactie van Erhard („Het is hier niet de plaats daarop in te gaan") werd Smirnov daarop de zaal uitgeleid door een zaalwachter. Incident gesloten Door Smirnovs optreden en door het optreden van de zaalwachter was een di plomatiek incident geschapen. Bondskan selier Adenauer stuurde zijn minister voor Bondsraadzaken Von Merkatz naar de Russische ambassade te Rolandseck en hij riep de minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano naar Bonn terug. Von Merkatz drukte volgens de geijkte diplo matieke gebruiken de spijt van de regering van de bondsrepubliek over het gebeur de uit. Hij sprak de hoop uit dat het incident niet zal leiden tot een verstoring van de diplomatieke betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en de Bondsrepubliek, maar ver ontschuldigingen bood Von Merkatz niet aan. Hij betuigde slechts zijn leedwezen dat de zaalwachter de ambassadeur bij de arm had gepakt en „uitgeleide" had gedaan, zo verklaarde de Westduitse re gering met nadruk. Daarmee gaf zij te kennen dat Smirnov de schuld van de verwikkelingen draagt. De regering ver- Tijdens de opening van de „Afrika week" in de Beethovenhal te Bonn heeft de Russische ambassadeiLr in Bonn, Andrei Smirnov, minister Ger hard geïnterrumpeerd. Hij liep luid keels gesticulerend op het spreekge stoelte toe, maar werd door een zaal wachter de hal uitgeleid. (Radiofoto). klaarde daarop dat het incident van beide kanten als gesloten wordt beschouwd. Er is geen twijfel aan, zegt men te Bonn dat Smirnov in de Beethovenhalle niet plotseling reageerde. Achter zijn actie stak opzet. Hij deed bewust een poging om de Westduitse regering zwart te maken voor 150 Afrikaanse representanten. Hier bij maakte hij misbruik van zijn bevoor rechte positie. Het resultaat van Smirnovs optreden ziet men te Bonn overigens zeer positief in( de Afrikaweek verheugt zich plotseling in een grote belangstelling, de Westduitse naam bij vele fabrikanten is eerder beter dan slechter geworden. Ve le Afrikaanse parlementsleden, vakbonds leden en journalisten verheelden niet hun afkeer van de Kroesjtsjev-achtige methode, die zij van nabij hadden meegemaakt. Vruchtbare besprekingen met Nederlandse bedrijven (Van onze Haagse redacteur) „Wij brengen de niet-blanke arbeiders uit hun woongebieden per trein en bus naar de fabrieken in de blanke streken, 's Avonds keren ze naar hun haardsteden terug. Vanmorgen zag ik in Eindhoven, dat ook daar de arbeiders 's morgens van heinde en verre naar hun werk worden vervoerd, terwijl ze 's avonds weer naar de eigen omgeving teruggaan". Deze merkwaardige parallel tussen een der aspecten van het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika en de Nederlandse industrie pendel werd vrijdagavond op een pers conferentie getrokken door de Zuid-Afri kaanse minister van Economische Zaken, dr. N. Diederichs, die voor een oriën terend bezoek in ons land vertoeft. Zijn verblijf hier te lande maakt deel van een reisprogramma, waarvan Engeland en Duitsland reeds afgewerkt zijn en Frank rijk, Portugal, Zwitserland, Oostenrijk en Italië nog aan de beurt komen. Minister Diederichs heeft een drievoudig doel: kennis nemen van de ontwikkelingen van E.E.G. en E.V.A. en de vooruitzichten voor de Zuidafrikaanse handel in beide blokken, bestuderen van de industriële decentralisatie in West.-Europa en contac ten leggen om buitenlandse investeringen aan te trekken. De Zuidafrikaanse minister dacht wel, dat zijn land ondanks de uitspraak ten gunste van de republikeinse staatsvorm binnen het Britse gemenebest zal blijven. Maar zelfs al zou dat formeel niet het ge val zijn, dan heeft het voorbeeld van Bir ma en Ierland bewezen dat de materiële preferenties toch kunnen blijven bestaan. Minister Diederichs toonde zich zeer te vreden over de belangstelling welke hiel en elders voor investeringen in Zuid-Afri ka is gebleken en het vertrouwen dat het bedrijfsleven in het economische bestel van Zuid-Afrika stelt. Inzonderheid had hij vruchtbare gesprekken gevoerd met tex tiel-, metaal-, elektronische en chemische ondernemingen welke reeds in Zuid-Afrika vestigingen hebben of plannen maken daar dochtermaatschappijen te stichten. Over de apartheidspolitiek zei de minis ter nog, dat nu het referendum achter de rug is met vernieuwde kracht aandacht zal worden geschonken aan de problemen van de niet-blanke economie. De Bantoe- gebieden zullen daartoe op korte termijn worden gesaneerd. Een algemene uit spraak over het apartheidsbeleid bleef ge heel in de lijn van Verwoerd c.s.: „Het is vrijwel onmogelijk om twee groepen die zo verschillend zijn binnen één staatsverband op gelijke voet met elkaar te doen leven". OSLO (UPI) De Noorse tanker Polya- na (24.900 ton), die gisteren door een hevige ontploffing is getroffen, drijft bran dend in de Perzische Golf. Volgens de laat ste berichten dreigen nieuwe ontploffingen. De Polyana was met een lading olie van Bandar Mashoer op weg naar Noord- Europa. De explosie gebeurde gisterochtend om ongeveer vijf uur Nederlandse tijd. Lloyds in Londen heeft het bericht ont vangen, dat vijf schepen te hulp zijn ge komen, waaronder de Amerikaanse tanker Texaco, Iowa, de Britse tanker Scottish Lion en twee Amerikaanse torpedojagers. Volgens een radiobericht zijn 29 op varenden gered en worden er 14 vermist, andere berichten spreken over 25 geredden van een bemanning van 40 koppen, van wie 33 de Noorse nationaliteit bezitten. CHATTANOOGA, Tennessee (UPI) Een Amerikaanse jury heeft vier jonge negers tot de elektrische stoel veroordeeld. Deze werden ervan beschuldigd een blank meis je te nebben verkracht. De verdedigers hebben hoger beroep aangetekend tegen het vonnis. De veroordeelden zouden het meisje, dat in gezelschap van een jongen vertoefde, uit een geparkeerde auto heb ben gesleurd. De jongen werd door andere negers vastgehouden. Hoogconjunctuur Eekhoorn zit soms, dat zien wij uit het raam, met de handjes in het rode haar. Het is duidelijk dat het het diertje teveel is geworden. Het is alsof hij, zo doodstil als hij daar zit, zonder beweging in kraal- ogen of pluimstaart, als een overwerkte manager kracht zit te verzamelen voor nieuwe werkzaamheden. Hij kan het niet meer aan: de oogst aan eikels en vooral beukenootjes is deze herfst zó enorm dat het eekhoorn over het pluimorige kopje groeit. Bij sterke wind regent het eenvoudig beukenootjes rondom het huis en de stekelige huisjes, waarin zij tot rijpheid zijn gekomen, tik ken als vingertjes tegen de ramen: waar schuwende vingertjes wellicht. Vingertjes die er aan herinneren dat de dagen van voorspoed eens een einde kunnen nemen. En dat stellig ook zullen doen. Het begon dit voorjaar al met een oceaan van bloesem; wekenlang sneeuw de de beukebloesem op het huis en ver stopte alle dakgoten en afvoerpijpen en zweefde tot in de bedden, tot in de kasten, tot in de kelder mee met elk menselijk bewegen. Het was een heerlijke, zachtgeu- rige gebeurtenis, die bloei van de beuken, en wie de winter geheel achter zich wist, met de somberheden van duisternis, ein deloze wolkendagen en de daarmee ver bonden lichamelijke inzinkingen (nog ge zwegen van de benarde ziele) die kon soms kwartieren staan snuiven naar de bomen en zich geheel vullen met de ver rukking van het nieuwe voorjaar. Eek hoorn zit er nu mee. Hij schiet als een rood aapje door de bomen en het is hem teveel geworden. Soms vindt men haastige kuiltjes, zo maar midden op het fietspad gegraven, waarin één eikel ligt. Daar wilde hij een nieuw voorraadje aanleggen maar de ge dachte dat ook de denneappels wachtten en de beuken en de bessen en de padde stoelen, maakte hem zo nerveus dat hij zich weghaastte voordat het voorraadje klaar was. Hij is het kopje totaal verloren. Overal moet hij zijn voorraden aanleg gen en de consequentie is, dat hij veruit de helft ervan totaal vergeet in zijn ver schrikkelijke haast. Enfin: dan vinden de vinken die wel weer, of de andere dieren van ons bos. Soms lijkt het, als men eekhoorn op een hoog punt nerveus ziet knabbelen en klau wen met de kleine handjes, of hij het in eens uit zal gaan schreeuwen van de ze nuwen. Dan straalt er een rode gloed uit zijn bolle roodborstogen en dan wuift zijn staart zo weelderig en zenuwachtig en zit hij zo gespannen plotseling te mediteren, dat men voor zijn bloeddrukje zou vrezen. De voorspoed is té groot. Men zou angs tig worden als men de vingertjes dezer voorspoed tegen de ruiten hoort tikken. De natuur stapelt te grote verantwoordelijk heden op eekhoorn. Als hij niet berst van de overvloed zal hij omkomen van het harde werken. Duif Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE E Al li I? I grote houtstraat isi CSHUtL TEL. 14444 (Van onze correspondent) BONN Niet alleen de Westduitse mi nister van Defensie Strauss, maar ook de grootste oppositiepartij te Bonn de S.P.D. blijkt te staan achter de plannen om te komen tot de omvorming van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie tot vierde kernmacht naast de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. Men gelooft te Bonn dat, indien deze plannen gerealiseerd worden, de felle tegenstelling tussen regering cn S.P.D. over de kern bewapening van het Westduitse leger, lang zaam maar zeker zal wegebben. Een voorstel van de NAVO de vierde macht te maken zal waarschijnlijk door de Verenigde Staten ter tafel worden ge bracht in de ministersconferentie van de NAVO van 16 tot 18 december te Parijs. Men zegt hier openlijk dat het er daarbij om gaat de Franse kernbewapeningsplan nen van De Gaulle te doorkruisen en wel door de beslissing over het kernbomge- bruik in handen te leggen van een burger lijke NAVO-commissie, waartoe de Verenig de Staten, Groot Brittannië, Frankrijk, de Bondsrepubliek en misschien nog een an der NAVO-lid zullen moeten behoren, waar bij elk der commissieleden het vetorecht krijgt. Volgens Westduitse bladen is het Amerikaanse plan uitgebreid besproken tijdens het gesprek dat bondskanselier Adenauer de vorige maand in zijn Noord- italiaanse vakantie-oord met de NAVO se cretaris-generaal Spaak, de NAVO-opper- bevelhebber Norstad, de Nederlandse NA- VOvertegenwoordiger mr. D. U. Stikker en de Westduitse ambassadeur te Parijs Blan- kenhorn had. Doel van dat overleg was te voorkomen dat De Gaulle uit de NAVO zou treden en Frankrijk een autonome kernpolitiek zou gaan voeren. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Verenigde Staten hebben nog geen defini tieve beslissing genomen over de plannen op lange termijn voor de NAVO, aldus heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De Amerikaanse regering heeft dan ook nog geen voorstel hiervoor geformuleerd. Van bevoegde zijde te Washington was vernomen dat er plannen in studie zijn om de NAVO uit te rusten met twaalf kernonderzeeboten voor het lanceren van „Polaris"-raketten. Deze plannen zijn ver vat in het rapportBowie, genoemd naar de auteur, de vroegere ambtenaar Robert Bowie van het ministerie van Buitenland se Zaken. Het bevel tot het lanceren van Polaris-raketten met kernlading zou door de NAVO-bevelhebber kunnen worden ge geven zonder voorafgaand overleg met de Verenigde Staten, aldus het rapport-Bo- wie. Minister Strauss heeft noch politieke noch militaire bezwaren. Het voorstel krijgt zijns inziens bijzondere waarde als men het verbindt met de Amerikaanse plannen om meer conventionele troepen op te roepen. Daardoor zou kunnen worden voorkomen dat de N.A.V.O. in geval van nood dadelijk met kernwapens zou moe ten terugslaan. Zij kan zich dan in eerste instantie met de conventionele troepen verdedigen. De S.P.D. wil evenwel, dat de mogelijk heid volstrekt wordt uitgesloten, dat op een kwade dag de bovennationale kern strijdkrachten van de N.A.V.O. zullen uiteenvallen in nationale, onafhankelijke kernmachtjes. „Vliegende" kikvorsen. Vliegtuigpassa giers op het Parijse vliegveld Orly kregen gistermiddag de schrik en ver bazing van hun leven toen zij zich, op de wandeling naar hun vliegtuig, plot seling omringd zagen door een grote „vlucht" kikvorsen, die voor hun voe ten terecht kwam. Enkele van deze beesten kwamen zelfs met een geweldi ge smak tegen de passagiers terecht. Het raadsel werd echter opgelost toen bleek, dat als gevolg van het aanzetten van de straalmotoren van een in de buurt staande „Caravelle" enkele kis ten met kikvorsen, bestemd voor een laboratorium in Algerije waren omge waaid en opengebroken, met gevolg dat de dieren door de wind tegen de op niets bedacht zijnde passagiers werden geworpen. Spaanse burgeroorlog. Een krijgsraad in Madrid heeft twee mannen, die schul dig werden bevonden aan misdaden tij dens de burgeroorlog, tot de doodstraf veroordeeld, met de aanbeveling echter tot omzetting van het vonnis in levens lange gevangenisstraf. Bank van menselijke organen. Sir Mac- farlane Burnet, een van de twee win naars van de Nobelprijs voor genees kunde van dit jaar, heeft de mogelijk heid geopperd dat ziekenhuizen in de toekomst zullen beschikken over „ban ken van menselijke organen". „Of schoon het nog een toekomstdroom is en geenszins een mogelijkheid van van daag," aldus Burnet, „neem ik aan dat eens menselijke lichaamsdelen gemak kelijk kunnen worden overgeplant". Katholiek protest. De katholieke geeste lijkheid in Ceylon heeft in een schrifte lijke verklaring krachtig geprotesteerd tegen een wetsontwerp tot nationalisa tie van gesubsidieerde confessionele scholen, dat maandag bij het parlement zal worden ingediend. Zij noemt dit plan een aantasting van de fundamen tele rechten van de mens. Nat onthaal. In Groton in de Verenigde Staten zijn drie pacifisten aan boord gegaan van de Amerikaanse kernonder zeeërs George Washington en Patrick Henry. Hun bezoek werd niet op prijs gesteld en was dan ook van korte duur. Matrozen spoten de drie mannen over boord door middel van de brandspui ten. Commerciële satelliet. De „American Te lephone and Telegraph Company" heeft de Amerikaanse regering toestemming gevraagd om binnen het jaar een „tele fooncentrale" in een baan om de aarde te brengen. Men wil hiermede oefenen in het tot stand brengen van telefoon gesprekken, televisieuitzendingen en dergelijke tussen Amerika en Europa. Het zou de eerste commerciële satel liet zijn. Landkaarten. De voorzitter van de jaar beurs in Tunis, Zerzeri, heeft gedreigd het Westduitse paviljoen te laten slui ten als niet de uitgifte wordt gestaakt van landkaarten, waarop Duitsland voorkomt met de grenzen van 1937. Te gen de kaarten is van Russische, Tsje chische en Poolse zijde bezwaar ge maakt. Geboorte na dood. Donderdagavond is in Sioux City in de Amerikaanse staat Iowa een jongen geboren nadat de moe der reeds was overleden tengevolge van een kogel uit een jachtgeweer. Vol gens de plaatselijke gezagsdragers werd de 28-jarige mrs. Janet Clapsadd- le dodelijk in de borst getroffen toen het jachtgeweer afging dat door haar man in de huiskamer werd schoonge maakt. De moeder was reeds dood toen een arts arriveerde, maar hij begon onmiddellijk met de operatie nadat hij de zwakke hartslag van het kind in het lichaam van de moeder had gehoord. Sovjet-ambassade. In Argentinië overweeg men de sterkte van het personeel der Sovjetrussische ambassade, die thans tweehonderd man bedraagt, tot onge veer een dozijn te verminderen. Immigratie. De regering van Zuid-Afrika zal onmiddellijk aandacht schenken aan voorstellen om gedurende 1961 30.000 immigranten uit Europa te doen bin nenkomen. Er is een bedrag van enke le miljoenen met dit schema gemoeid. De bedoeling is vaklieden aan te wer ven uit Nederland, België, Groot-Brit tannië, West-Duitsland, Oostenrijk, Ita lië, Griekenland en Spanje. Bezwaren. De gemeenteraad van Laon, in Noord-Frankrijk, heeft met vrijwel al gemene stemmen (er waren slechts twee onthoudingen) een motie aangeno men, waarin wordt geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Westduitse troe pen in het militaire kamp Sissone na bij Laon. Perswet. Bij de administratieve commis sie van de Zuidslavische Nationale Ver gadering is een nieuwe ontwerp-pers- wet ingediend, die in de plaats zal moe ten komen van de sinds 1945 van kracht zijnde perswet. De wet heeft ten doel de grondslagen van de ontwikkeling van de socialistische democratie in Zuid-Slavië te verbreden. Volgens de nieuwe wet zou alleen in geval van mo bilisatie of oorlog censuur worden toe gepast. Menselijke ruimtevaart. Ruimtevaarders van het project „Mercury" zullen be gin 1961 hun eerste vlucht maken met een Redstone-raket, zo deelt het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart mee. Deze raket zal niet in een baan om de aarde worden gebracht, maar na haar vlucht in de atmosfeer ergens in zee vallen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3