„THE ANGRY SILENCE" Ontmoeting Oost-West Puzzel nummer 8 *4 UNO dreigt het nauw financieel in te komen 5aat-ta\ia KERKELIJK LEVEN Gilbert Bécaud hedenavond in de Grand Gala du Disque UNO werkt nu samen met de Kongolese politie Levenslang geëist tegen Heinrieh Pommerenke Echoballon is weer te zien POTTER'S ÉÊÊÊÈSk} Bijzondere Engelse film in de sfeer van de klassieke n ood lo ts t raged ie ..De leeuw van Vlaanderen" wordt in België verfilmd Amstelveense drukker op vrije voeten Viervoudige moordenaar bekende 60 misdaden ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 Hoeveel men met idealisme kan berei ken leert ons de film „The angry silence." (De angstige stilte) Ze behandelt het lot van een fabrieksarbeider, die het niet eens is met de mening van de vakbondsraad van zijn fabriek. De raad wenst een sta king te forceren, daartoe door de leiding in Londen geïnspireerd, de arbeider is tegen. De staking komt er door, maar hij blijft werken en hij niet alleen. De raad weet echter middelen om de stakingsbre kers onder druk te zetten. Daarvoor zwich ten zij alle, maar de arbeider niet. Men verklaart hem dood. De pers bemoeit er zich mee, de televisie. Zelfs de directie van zijn fabriek, die hem liever wil ont slaan, omdat zij haar orders in gevaar ziet komen, maar met deze stijfkop aan haar kant zichzelf belachelijk zou maken als zij toe zou geven. De bedrijfsleider houdt dat ontslag tegen. De uitsluiting van de arbeider neemt dan de vorm aan van terreur. Zij zoontje wordt gemoles teerd, tenslotte slaan een paar fabrieksno- zems hem tegen de vlakte en mishande len hem. Het kost hem een oog. Min of meer toevallig eindigt op dat moment de staking. De vakbonden achten haar niet opportuun meer. Ieder moet weer aan het werk, alsof er niets is gebeurd De lezer vraagt zich misschien of of de aanhef van deze bespreking hoeveel men met idealisme kan bereiken iro nisch moet worden opgevat. Voor wat de inhoud van de film betreft zeker niet. Daar is alleen sprake van tragiek, het is de tragiek, die altijd het verschijnsel be geleidt van de eenling, die strijd tegen de massa. Die eenling wint het pleit zelden, zijn idealisme behaalt de overwinning. Wie vecht voor de vrijheid van de per soon, van het recht op eigen mening, van welk groot goed dan ook, stuit doorgaans op weerstanden, die zijn strijd hopeloos maken. Hij offert er soms zijn leven voor. De arbeider in deze film zet de veiligheid en rust van zijn gezin op het spel. omdat hij recht verkiest boven onrecht. Ondank is zijn loon. Alleen zijn vrouw en zijn be drijfsleider steunen hem. De film is ge baseerd op een identiek geval. Men kent het bij iedere staking. De massa maakt geen onderscheid tussen idealisten en strooplikkers. Hoe eenzaam men dan in het leven kan staan en hoe laag de mid delen zijn, waarmee men wordt bejegend, doet „The angry silence" ons duidelijk gevoelen. Hoe weerzinwekkend de metho des zijn van een vakbond, die zijn leden gebruikt voor eigen smerige spelletjes, toont de film overduidelijk. Dat laatste aspect zal men niet moeten verwaarlo zen. Er is, om zo'n film te maken, een portie idealisme nodig. Geen Engelse filmmaat schappij wilde er aan. Welnu zeiden de acteurs, die in deze film meespelen, dan richten wij zelf een maatschappij op, ste ken er ons geld in en maken de film. Richard Attenborough, Michael Graig van wie het idee afkomstig is en ook Piere Angeli fourneerden kapitaal in de hoop, dat het eruit zou komen, maar zón der de zekerheid. Welnu, het is er dubbel en dwars uitgekomen. De film is overal een succes. De acteurs spelen voor wat ze waard zijn. Ze spelen voor wat ze fi nancieel waard zijn, maar ze geloven in de film, ze staan achter iedere figuur, achter de strekking. Zelden heb ik Piere Angeli zo gevoelig zien acteren, haar ner veuze uitbarsting tegen de collega van haar man, die bij hen op kamers woont maar niet aan de kant van zijn vriend durft staan, als hoogtepunt van haar op treden. De figuur van deze vriend is bij zonder goed gekozen. Zijn bekering aan het eind komt wel wat plotseling, maar in de ontwikkeling van het drama is hij een factor van belang. Uitnemend is ook de vonst om de arbeider te laten verlooche nen door zijn directie. De enige man, die karakter toont, wordt nu naar twee kan ten verraden. Deze gang van zaken, die zich zonder zijn kennis afspeelt, maakt hem nog eenzamer, nog triester, nog meer een speelbal van machten, sterker dan hij. Op deze wijze komt het filmverhaal te liggen in de sfeer van de klassieke nood lotstragedie en dat deze sfeer regelrecht op ons wordt overgedragen is de grote verdienste van de acteurs met Richard Attenborough als de gewone, maar allengs zeer bijzondere arbeider die nog zelf wil denken en regisseur Guy Green, die de beschikking heeft over een voortreffelijk Advertentie HERENHOEDEN vanaf ƒ59.50 SPECIAALHUIS REGENKLEDING De eerste groots opgezette Belgische speelfilm zal in de loop van het volgende jaar worden vervaardigd. Het gaat om een filmische versie van de bekende roman „De Leeuw van Vlaanderen" van Hen drik Conscience. Met de opnamen zal in het komende voorjaar een aanvang worden remaakt. De film wordt vervaardigd door en Italiaans-Belgische groep onder lei ding van de producent Dries van Hamme ■it Brugge. De regie zal worden gevoerd door Wim de Lathouwer. Het budget voor de film beloopt veer tig millioen Belgisch frank of omstreeks drie millioen gulden. Aan de film zullen 'jfduizend figuranten medewerken, ter- ongeveer tweeduizend paarden nodig 'Vn z;jn. Richard Attenborough als de arbeider, die blijft werken, omdat hij het niet met de vakbond eens is. De eenling in de moderne maatschappij. scenario, waarin de film in beginsel al is uitgedacht en tot beeld herleid. Het einde van de film dreigt even een onwaar schijnlijke, bijna theatrale wending te ne men, wanneer de arbeider door zijn vroe gere vriend wordt gewroken. Het samen vallen van deze wraak, die ons rechtvaar digheidsgevoel bevredigt, met de afloop van de staking brengt de film dan toch weer terug in haar spoor: de figuur op de achtergrond, die de stakingsbeweging in feite leidde en steeds met de bazen in Londen contact hield, neemt de trein te rug naar Londen. Hij verdwijnt even onop vallend als hij was gekomen. Tot en met het slot wordt de associatie met de nood lotstragedie prachtig volgehouden. Wij kunnen werkelijk blij zijn met deze film. Zij bekommert zich om mens en maatschappij. Ze gaat diep in op de waar digheid van de mens, zijn recht op eigen verantwoordelijkheid, zijn afhankelijkheid ten opzichte van zijn medemensen. Ze leert ons niet zo snel met ons oordeel klaar te staan en vooral de massa-beïn vloeding te vrezen P. W. Franse NEW YORK (UPI) In de administratie ve en budgetaire commissie van de UNO- Assemblee heeft de Tsjeehische gedelegeer de gisteren verklaard dat zijn regering niet financieel wenst deel te nemen „aan de vuile rol welke de UNO in Kongo heeft ge speeld". Verwacht wordt, dat de overige communistische landen binnen enkele da gen met soortgelijke verklaringen zullen komen. De kosten van het UNO-optreden in Kongo worden voor 1960 geraamd op 150 tot 200 miljoen dollar. Een definitieve be groting is nog niet opgesteld. Als de communistische landen gezamen lijk weigeren hun aandeel in deze kosten af te dragen zal voor de UNO een finan ciële crisis van de eerste orde ontstaan. De Tsjechische afgevaardigde verklaarde nog dat geld van de UNO in handen is gesteld van „imperialistische stromannen", met het doel de wettige regering van Kon go te onderdrukken. LEOPOLDSTAD (UPI) Vandaag zijn patrouilles bestaande uit Ghanese UNO-soldaten en Kongolese politieagenten gezamenlijk een actie begonnen die een einde moet maken aan de golf van mis dadigheid die over Leopoldstad is gespoeld. Kolonel Moboetoe heeft echter de be schuldiging van de hand gewezen als zou den zijn soldaten verantwoordelijk gesteld moeten worden voor vele van de gepleeg de misdaden. Hij verklaarde, dat de troe pen „uitstekend gedisciplineerd" zijn en beschuldigde terroristen aanhangers van Loemeomba ervan gekleed in uni formen de misdrijven gepleegd te hebben. In Katanga heeft de regering het ver trek geëist van enige hoge UNO-functio- narissen in Elisabethstad. President Tsjom- be beschuldigde gisteravond de Volkeren organisatie van kwade trouw en zei er van overtuigd te zijn onmogelijk eerlijk te kunnen samenwerken met diegenen wiens vertrek hij had geëist. GENEVE (UPI) Het internationale Rode Kruis heeft zich het lot aangetrok ken van 250.000 Baloeba, die in Kongo na gevechten met de stam der Loeloea op de vlucht fijn geslagen en thans lijden aan honger en ziekten. Er is een zending van twee ton melkpoeder onderweg naar Loeloeaburg, vanwaar voor doorzending naar de omgeving van Bakwanga in Kasai zal worden gezorgd. Het internationale Rode Kruis zal behalve melkpoeder ook andere levensmiddelen, alsmede medische hulp, naar de Baloebavluchtelingen zen den. Brussel (UPI) De Belgische regering heeft met „de meest pijnlijke verbazing" kennis genomen van de brief van de UNO- secretaris-generaal waarin deze België verzoekt de hulp aan Kongo via de UNO te laten lopen. Dit heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, ver klaard na een zitting van het kabinet. In zijn brief van 8 oktober aan België eiste Hammarskjoeld dat alle Belgische hulp aan Kongo via de UNO dient te gaan en drong hij erop aan dat al het Belgische militaire en para-militaire personeel uit de voormalige kolonie wordt teruggetrok ken. De Amsterdamse rechtbank heeft een verzoek van de Amstelveense drukker-pu- blicist J. Z., om zijn voorlopige hechtenis te schorsen, toegewezen, waarna hij on middellijk in vrijheid is gesteld. Hij werd in juli gearresteerd onder verdenking me dewerking te hebben verleend aan het drukken van valse identiteitsbewijzen voor het Algerijnse bevrijdingsfront. (F.L.N.). De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft tegen het besluit van de rechtbank appèl aangetekend. Een schorsing van de voorlopige hechte nis is mogelijk onder bepaalde door de rechter te stellen voorwaarden. Onder meer wordt een storting van geld door de verdachte of een derde of de verbintenis van een derde als waarborg verlangd. J. Z. heeft aan een van deze voorwaarden voldaan, waarna de rechtbank zijn ver zoek tot schorsing van de voorlopige hech tenis inwilligde. Hij was reeds eerder bij na op vrije voeten gesteld nadat de recht bank een verzoek van de officier van Jus titie om het voorarrest voor de tweede keer met dertig dagen te verlengen, af wees. Het gerechtshof vernietigde echter deze rechtbankbeslissing. SEX TWIJFELACHTIG Utrechtsch Nieuwsblads filmcriticus schrijft over „dat afschuwelijke drama der tweede wereldoorlog 1 Altijd maar weer die geslachtelijke moeilijkheden des journalistieks DU1TSVOL 1 De Telegraaf noemt politicus in Kongo „een gevaarvol beroep". S Het hooggeachte blad begeeft zich hiermede op het gevaarlijke terrein der germanistiek. COMPLEX 1 Het Algemeen Handelsblad had het over een „stuwadoorscomplex". Mijn vriend de psychiater vertelde mij dat dit een der gevaarvolste complexen is: zij die daaraan lijden willen voortdurend alles op elkaar stapelen. „Vele Duitse huisvrouwen gingen met hun piepkuikens terug naar de poelier" vertelt het Algemeen H a n- delsblad. Je kunt je in die dingen wenden noch keren, maar of poeliers daar iets aan |j kunnen verhelpen staat nog te be- zien. HOOP Algemeen Dagblad in een vraaggesprek met Erik de Vries over een Nieuw-Guinea-debat: „ik hoop maar dat het een fikse scherling wordt!" Dat hopen wij |j ook. „Mutseling wordt!" Dat hopen wij ook". H Een scherling èn een mutseling. Dat |j hoop ik ook. T alarius Zoals u in krantenberichten al hebt kun nen lezen, zijn in het begin van deze maand Europese kerken voor de tweede maal in Vijborg (Denemarken) bijeen ge weest. Daar waren honderdtwintig gedele geerden uit negentien landen, deels verte gen woprdigers van vierentwintig kerken, deels afgevaardigden van kerkelijke en christelijke organisaties zoals van de jeugd, de zending en de landelijke oecu mene. Het voorbereidend werk voor deze conferentie die een manifestatie is van het saamhorigheidsgevoel der Europese ker ken (minus de R.K. Kerk die op deze conferentie niet vertegenwoordigd was) is verricht door een commissie waarin onder meer de vroegere Haarlemse predikant dr. E. Emmen zitting heeft. Hoofdthema van de conferentie was: „De dienst der Euro pese kerken in een zich veranderende we reld". Nooit te voren zijn op een dergelijke bijeenkomst de Oosters-Orthodoxe kerken zo sterk vertegenwoordigd geweest als thans. De gehele orthodoxie (van Cyprus via Constantinopel tot Moskou) was ver tegenwoordigd en heeft door haar mede werking een belangrijk aandeel gehad in het welslagen van de conferentie. Geble ken is dat dit deel van de wereldkerk de oecumenische verbondenheid bewust en sterk zoekt. Op een persconferentie kon men vernemen dat de Grieks-Katholieken het aanstaande Vatikaanse Concilie als een louter interne r.k.-aangelegenheid be schouwen en dat de Russisch-Orthodoke Kerk, ook al is zij op het ogenblik nog niet van plan om tot de oecumene toe te tre den, toch grote belangstelling heeft voor oecumenische ontmoetingen. Het feit dat alle deelnemers aan de con ferentie in hetzelfde hotel konden worden ondergebracht, is ook de persoonlijke con tacten en het uitwisselen van gedachten in informele, kleine kring ten goede geko men. Openhartigheid In de voltallige zittingen werden steeds des morgens referaten gehouden die ver volgens in drie werkgroepen nader werden besproken. In deze werkgroepen zijn de belangrijkste beslissingen gevallen. Er was een verheugende openhartigheid, waarbij men de netelige politieke proble men niet uit de weg ging. In alle werkgroepen hebben de verte genwoordigers der kerken achter het IJze ren Gordijn er op aangedrongen dat de conferentie in Vijborg de verklaring zou overnemen die onlangs is opgesteld op de Christelijke vredesconferentie in Praag. Toch is het aan alle deelnemers duidelijk geworden dat de conferentie van Europe se Kerken zich niet zomaar achter een verklaring kon stellen die met een ander Advertentie (Van onze correspondent) BONN. De officier van Justitie te Freiburg in Zuid-Duitsland heeft acht maal levenslang geëist tegen de 23-jarige Hein rieh Pommerenke wegens de vier moorden die hy gepleegd en bekend heeft en de dertien pogingen tot moord die eveneens op zijn naam staan. De verdachte, die na een reeks ernstige zedenmisdrijven tot zijn lugubere daden kwam, is door medische deskundigen volledig toerekeningsvatbaar bevonden. In de lente en de zomer van het vorig jaar vermoordde Pommerenke op beest achtige wijze vier vrouwen, allen tussen de Zwitserse grens en Karlsruhe. In totaal wordt hij verantwoordelijk geacht voor meer dan zestig misdaden, waaronder voornamelijk zedenmisdrijven, maar ook roofovervallen en inbraken. Tijdens de laatste procesdagen bevestigden de medi sche deskundigen wat tevoren politie- specialisten reeds aan de rechter hadden verklaard: „deze jongeman valt volstrekt buiten de normale criminologische sche ma's. Hij is een abnormale persoonlijkheid maar hij kan toch volkomen verantwoor delijk worden gesteld voor alles wat hij heeft misdaan. De openbare aanklager zei dat Pomme renke de grootste misdadiger is die sedert meer dan honderd jaar in Duitsland is berecht. (Van onze correspondent) PARIJS. Het is de vijfde maal dat ik nu in Holland op zal treden en ik voel me er al wel bijna kind in huis. Toch trilt de plankenkoorts me al in de kuiten. Ik heb namelijk net gehoord van mijn impresario dat koningin Juliana misschien persoonlijk aanwezig zal zijn in het Concertgebouw in Amsterdam, wanneer ik daar zaterdag zal zingen". Gilbert Bécaud, Frankrijks popu lairste chansonnier, vertrouwde ons dit on langs toe toen we niet zonder moeite en zelfs kleerscheuren er eindelijk in geslaagd waren hem aan te klampen nadat hij in het Parijse Olympia Theater voor het laatst was opgetreden. De 32-jarige zan ger wordt iedere avond bijna gemoles teerd, zo wild is het enthousiasme dat hij met zijn dynamische liedjes ontketend. Monsieur Honderdduizend Volt is dan ook zijn veelzeggende bijnaam. Plet is de broer van de zanger Jean Silly (Bécaud is een pseudoniem) die ons, even later, nog wat andere bijzonderheden ver telt. Ze lijken veel op elkaar, de broers, met hun donkere ogen en hun donkere haar, waarin zich de meridionaal verraadt; beiden zijn ze „beau gargon". Gilbert heeft tot zijn 22ste jaar het nationale conserva torium in Parijs afgelopen, maar later be keerde hij zich tot een wat lichtere muze. Hij schrijft alle muziek van liedjes altijd zelf en hij werkt, zo vertelt Jean, als een paard. Hij is getrouwd en heeft twee zoontjes Gilbert junior en Pilou aan wie een gelijknamig chanson, dat tot zijn suc cesnummers behoort, is opgedragen. Hij kan geen moment stilzitten. Een vat bus kruit. Wat zijn verdere plannen zijn? Er is sprake van verschillende films en dan na tuurlijk de opera. Nee, natuurlijk niet om in de Grand Opéra op te treden. Maar Gilbert schrijft zelf opera's lichtte zijn broer Jean nader toe. Eind volgend jaar zal het werk klaar zijn. H- gelooft er heilig in. En met die opera is hij begonnen om zijn ouders, die met die wending in zijn carrière niet zo erg gelukkig waren, te bewijzen dat hij het lesgeld op het conservatorium toch wel waard is geweest. Jean Silly zal zijn broer naar Holland begeleiden. Hij is namelijk met een Hollandse die van haar meis jesnaam Wijngaard heet getrouwd, en zo zal Jean Silly dan ook zijn schoon ouders weer eens terug kunnen zien. De Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" zal, zo deelt de sterrenwacht in Utrecht mee, in de komende dagen weer te zien zijn, namelijk zondag 23 oktober om 6.21 uur, op maandag 24 oktober om 5.55, op dinsdag 25 oktober om 5.27, op woensdag 26 oktober om 5.02 en om 7.07 en op don derdag 27 oktober om 6.40 uur. doel en door een heel ander lichaam is opgesteld. Bij alle gesprekken merkte men dat ook de vertegenwoordigers van de oostelijke kerken hun best deden alle eenzijdigheid in hun visie te vermijden. Evenals de genen die uit het Westen komen, verkeren ze in ernstige bezorgdheid over de moei lijke positie van hun gemeenten. Allen weten dat het niet voldoende is dat de leiding van de Kerk in tact is, wanneer het voetvolk langzaam verloren gaat. Voor de kerken in het oosten en voor die in het westen dreigt het gevaar dat de kerk een ghetto wordt, afgesloten van de rest van de wereld. De kerk ziet zich geplaatst tegenover een menselijke samenleving, die steeds radikaler de secularisatie tegemoet treedt. Deze secularisatie kan echter ook posi tief gewaardeerd worden: zij biedt de kerk nieuwe mogelijkheden tot het vervullen van haar apostolaire opdracht en diako- nale taal. De kerk moet er niet op uit zijn om tot alle prijs haar oude vormen te handhaven. Er zullen nieuwe vormen ge zocht en gevonden moeten worden die meer geschikt zijn voor de dienst aan de moderne mens. De conferentie van Europese kerken heeft eenstemmig besloten haar werk voort te zetten. De gedachte om een Raad van Europese Kerken te stichten is verworpen, omdat men toch liever aan de huidige, lossere vorm vasthoudt. Gemeenschappelijk gebed Tenslotte nog dit. De conferentie in Vrij borg heeft de gemeenten van de aldaar vertegenwoordigende kerken het volgende gebed aanbevolen voor gemeenschappelijk gebruik in de eredienst: In deze tijd van druk en gevaar, waarin de volken bevreesd zijn, treden wij voor Uw aangezicht, hemelse Vader, en bidden U in de naam van Jezus Christus, Uw ge liefde Zoon, onze Heer: hoor ons gebed dat wij samen voor U brengen. Wij danken u, dat Gij Uw kerk bijeen- Advertentie mentholpellets Te den hoest en Keelpij; Uitwerking frappant gebracht hebt in de gehele wereld en dat wij U daarom gemeenschappelijk aanroe pen, prijzen en loven en met elkander Uw woord mogen horen; dat Gij ons door Uw heilig woord en door de heilige sacramen ten sterkt en ons door de gaven van Uw genade, die Gij Uw kerk geschonken hebt, rijker en zekerder in het geloof maakt. Wij bidden U: vergeef ons al onze zon den, alle gebrek aan gehoorzaamheid, dee moed en liefde. Vergeef ons dat wij onze broeders niet steeds zo hebben lief gehad als wij moesten en dat wij ons uit vrees of uit trots hebben afgescheiden van de wereld, waarin wij U door onze blijde dienst zouden moeten belijden. Vergeef ons ook dat we de gemakkelijke weg heb ben gekozen daar, waar we de strijd of de verdrukking op ons hadden moeten nemen, dat we uit voorzichtigheid hebben gezwe gen waar we van Uw waarheid hadden moeten getuigen. Wij vragen U, vernieuw ons allen door Uw Heilige Geest, opdat Uw kerk, het fundament en de pijlen van de waarheid, in alle landen van Europa en in de gehele wereld Uw naam prijzen en U verheerlij- ke in een gelovige en blijde gehoorzaam heid. Vooral gedenken wij voor Uw aangezicht allen die lijden ter wille van Uw naam. Bewaar hen door Uw Geest en behoud hen in Uw nabijheid, opdat ze ook in het lij den geduldig en vol hoop zijn en gaarne volbrengen het werk waartoe zij om Uwentwil in staat zijn. Erbarm U over de volken in deze tijd van onzekerheid, gevaar en angst; bevor der, dat ook door de dienst van Uw kerk de vrede, die alle verstand te boven gaat, in kracht mag toenemen, totdat eens Uw geliefde Zoon als de Vorst van de Vrede zal terugkomen en wij leven mogen in Uw eeuwige vrede. Wij vragen het om de wil van Jezus Christus, onze Heer. Amen. 73 74 80 85 Horizontaal: 1. noodsein; 6. ijverig; 11. opleidingsinstituut voor officieren, afk.; 14. cowboy-ruiterfeest; 15. bloem; 16. stads deel; 17. voorzetsel; 18. traag; 20. soort bevel; 21. indien 22. snijapparaat; 24. zak; 26. deel van het lichaam; 28. jongensnaam (noordelijke provincies); 30. handeling; 32. vochtige; 35. grap die slechts op één dag van het jaar wordt gemaakt; 38. binnenste; 39. Russische petroleumhaven; 41. zang stuk; 43. dunne, smalle, houten plank; 44. de Eerw. Heer (Lat. afk.); 45. bont bedrukt katoen; 48. meisjesnaam; 50. pers. voorn, woord; 51. verbeelding; 53. deel van een wiel; 55. Italiaanse rivier; 57. edelgras; 59. op bol gelijkend; 62. tengere, niet brede; 64. jongensnaam; 65. medicus; 68. pluk, bos; 70. waterbekken; 72. huisdier; 73. tussen werpsel; 75. meisjesnaam; 77. voederbak; 79. uitroep; 80. vlakte maat; 81. reeks; 83. r.-k. geestelijke; 85. voorzetsel; 86. teken van emotie; 87. staak. Verticaal: 1. geur; 2. functioneren; 3. ten bedrage van; 4. kwaadw. actie tot opschud ding; 5. zoon van Loth.; 6.'door de neus ge sproken; 7. rund; 8. soort afbeelding; 9. zoon van Adam; 10. zie 86 horizontaal; 11. vogel; 12. lengtemaat; 13. soort bijl; 19. Mohammed, rechter; 23. verlang hevig; 25. schaapkameel; 27. soort schip; 29. hel dendicht; 31. meisjesnaam; 33. langzame; 34. eenjarig rund; 36. zuiver; 37. puntig voorwerp, soort spijker; 39. vuur, verbran ding; 40. afscheidsgroet; 42. tegen: voor voegsel; 46. voorwerp om iets in mee te nemen; 47. veilig; 49. opera van Verdi; 52. ontdekker van bep. stralen; 54. flink; 56. boom; 58. windrichting, afk.; 60. geur afgeven; 61. gekleurde aarde; 63. vóór an deren; 66. groet; 67. vertrek; 69. met recht matige trots; 71. geribbeld; 73. verzadigd; 74. eer; 76. tijdperk; 78. dansfeest; 82. zegt de ezel; 84. element, afk. Inzenden per briefkaart vóór donderdag. OPLOSSING PUZZEL NO 7 Prijswinnaars puzzel no 7: f 7,50: Mej. A. Prooien, Zwaardstraat 17, Haarlem; 5: Mevr. G. Kramer. P. Potterstraat 4. Heem stede; 2,50: P. J. Kloos, Olycanstraat 7, Haarlem.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4