Speciale school vangt het „onbegrepen" kind op Teddy en Henk Scholten KABELBANEN in onze zaak aan het Marktplein Overzicht visaanvoer in juli „PAS OP VOOR STILLE WATERS" DOOR PUCK ONVOLDOENDE BEGREPEN „Simson" bergt ponton PREMIèRE IN UTRECHT Burgerlijke Stand van Velsen T.b.c. ook ziekte van de geest L.O.M.-onderzvijs sedert september voor moeilijk lerende en opvoedbare kinderen Schepen, rederijen en werven Beursberichten Velser verenigingen vandaag en morgen k 1 tRDAG 22 OKTOBER 1960 Als ik mij goed herinner, was het in 1946 dat het gezelschap Comedia onder de toen meeslepend geestdriftige, fan tasierijke leiding van Cor Hermus in de Haarlemse Schouwburg de eerste voor stelling gaf van het blijspel „Pas op voor stille waters!" van Pedro Calderon de la Barca, met Mary Dresselhuys en Mimi Boesnach in de vrouwelijke hoofdrollen. Men is in het algemeen geneigd mooie lingen uit het verleden te overschatten. Tn dit geval moet men er verder rekening :nee houden dat wij destijds, nog maar zo kort na de ellendige duisternis van de bezetting, bijzonder ontvankelijk waren voor alles wat onbekommerd, licht en vrolijk aandeed. Maar het zegt toch wel iets omtrent de voortdurende macht van het zuivere komediespelen, dat ik mij enkele scènes en figuren daaruit nog zon der veel moeite voor ogen kan halen. En dan denk ik in de eerste plaats aan de goedmoedig clowneske knecht en pro- loogzegger van Joan Remmelts, een wel dadig tegenwicht vormend van de ex centrieke escapades der joyeuze ridders met mantel en degen, zulks in een mi nuscule rol. Aanleiding tot deze terugblik is de verto ning van hetzelfde stuk van de Spaanse grootmeester van het barok uit de zeven tiende eeuw door de toneelgroep „Puck" in Utrecht, die donderdagavond plaats had. Het lijkt mij een door de behoefte aan artistieke hygiëne gedicteerde noodzaak om vast te stellen, dat deze in alle op zichten en toonaarden een mislukking was. De voor onze begrippen wonderlijke con flicten tussen kwetsbare eer en vurige deugd, de natuurlijke spanningen in een warnet van conventies, de charmante ver wikkelingen vragen in de eerst plaats om de juiste mensen in de juiste stijl. Aan die dubbele voorwaarde werd geenzins voldaan. De gehele onderneming werd een demonstratie van opgewekte machteloos heid door een verkeerde besteding van heus wel aanwezig talent. Maar men kan zich nu eenmaal niet in door Calderon voorgeschreven situaties verplaatsen als men klaarblijkelijk op Langendijk is inge steld. Met alle waardering voor zijn specifieke kwaliteiten moest worden geconstateerd, dat men Sylvain Poons onmogelijk voor een Spaans edelman, onaantastbare dra ger van vaderlijk gezag, kon laten door gaan. Als de om strijd beminde jongeda mes wisten Henny Orri en Karin Haage althans nog enige geestige scherpte aan een veel te burgerlijk gehouden contrast te verlenen. Van het drietal minnaars leek Albert Abspoel de aangewezen figuur, maar deze innemende acteur beschikt over te weinig technische finesse. Een werke lijke geslaagde rol kreeg men alleen in het karikaturale vlak te zien: de kluch tige landjonker van Bob Verstraete met zijn onbehouwen bravoure. Van opzet is 't betrekkelijk momumen- BEVALLEN: A. VisserDe Graaf, z., De loostraat 130, IJmuiden-Oost; G. D. de BoerDenneman, z., Frans Halsstraat 9, IJmuiden-Oost; G. J. KoedijkDe Vent, d., Reigerstraat 6, Haarlem; M. J. van Tigge- lenNijssen, z., Surinamestraat 1, Sant poort; E. Th. HarlaarBroek, z., Waal- str. 33, IJmuiden; I. van der PijlStreef- land, d., Schoutenstraat 4, IJmuiden. OVERLEDEN: W. Bijl, 69 jr., echtgenoot van J. P. Hoogendijk, Lange Nieuwstr. 83, IJmuiden; M. de Weers, 72 jr., echtgenoot van M. Stam, Willemsbeekweg 88 rd., IJmuiden-Oost; F. Mantje, 74 jr., echtge noot van J. Zwart, Velserduinweg 306, IJmuiden-Oost. GEHUWD: J. M. Koster en E. J. Post, IJmuiden, Kr. Mijdrechtstraat 43; A. Bas- tiaan en W. E. Tjassens Keiser, Santpoort, Kruidbergerweg 72; D. Piet en M. Zijl, Aalsmeer, Aalsmeerderweg 22; J. F. van Emmerik en M. J. Dekker, Haarlem, Zaa- nenlaan 27; W. J. Janssen en M. L. G. J. W. Deijs, Castricum, Johan W. Frisostraat 18; J. L. van Alphen en M. Nat, Santpoort, Curagaostraat 29 bv.; A. Colonnello en A. F. Meijer, Velsen-Noord, v. Saelenplant- soen 9; H. Roelofs en B. T. Meijer. Am sterdam, Bos en Lommerweg 124 III. ONDERTROUWD: J. van Kooten, Feith- laan 12, Driehuis en C. A. Schaaper, Feith- laan 1, Driehuis, t.a.: Driehuis, Feithlaan 12. J. G. van der Hoek, Gerard Doustraat 35, IJmuiden-Oost en G. E. D. Schouten, Gerard Doustraat 35, IJmuiden-Oost. D. Oroeneveld, IJmuiderstraatweg 93, IJmui- 'en-Oost en M. C. Stam, Celsiusstraat 28. Tmuiden. t.a. Santpoort, J. T. Cremerlaan '8 bv. A. H. Disselköter, Kluyskenslaan 11, Santpoort, en I. Verhagen. Hoofdstraat 222, Santpoort. L. Bouwens, Kastanjestraat 26, TJmuiden-Oost en E. M. Hermans, P. C. Hooftlaan 15, Driehuis. R. P. H. Zwager man, Rijksstraatweg 463, Haarlem, en A. T. Wijkstra, Kluijskenslaan 12, Santpoort. Leen Jongewaard en Herman Bouber in „Pas op voor stille waters" van Pedro Calderon de la Barca. tale decor, ontworpen door Roger Chail- loux, prijzenswaardig. In de praktijk gaf de geboden mogelijkheid echter weinig voldoening. De enige winst in vergelijking met vroeger bleef tenslotte de vervanging van de prozavertaling van Bernard Ver hoeven door de Nederlandse versificatie van Mies Bouhuys, al kwam de lichtvoetig heid daarvan dan ook nauwelijks tot haar recht. Kansen op succes als regisseur lig gen voor directeur Egbert van Paridon kennelijk meer in het hedendaagse reper toire. Moge hij zich spoedig revancheren. Davicl Koning In het Kennemer Theater te Beverwijk heeft de afdeling Beverwijk van de Ver eniging tot Behartiging van de Belangen van T.B.C.-Patiënten in Nederland de jaarlijkse jxropagandabijeenkomst gehou den. De grote zaal was tot op de laatste plaats bezet. Voorzitter C. J. Steenbeek zei dat het aantal t.b.c.-patiënten in ons land weer toeneemt en dat kort geleden weer een sanatorium is geopend. En dan is het vanzelfsprekend, zo zei de heer Steenbeek, dat ook het nazorgwerk weer in omvang toeneemt. De gepensioneerde hoofdbestuurder, de heer J. Berg, vertel de dat er in de gemeente Millingen- on geveer honderd t.b.c.-patiënten waren. Mocht dat een onrustbarend cijfer zijn, ook de jaarcijfers van de Nederlandse Sa natoriumverzekering Maatschappij spre ken duidelijke taal op dit gebied. In het afgelopen jaar is een bedrag uitgekeerd van 18.981.000 en rekent men daarbij de kosten van hen die thuis worden ver pleegd, dan zal dit samen zeker méér dan twintig miljoen gulden zijn. De heer Berg gaf als zijn mening dat de t.b.c. ook een ziekte is van de geest. Het zouden in de eerste plaats de slechtere sociale toestan den zijn, die deze ziekte aanwakkeren, zo meende hij. Als deze toestanden zijn ver beterd, kan men de t.b.c. weer de baas worden, zo besloot hij. „The Melody Sis ters" Willeke Alberti en vele anderen de den hun best de avond gezellig te maken. Het droogdok dat vrijdag twee mijl ten zuiden van het lichtschip „Texel" zinkende was, is 's middags om twintig minuten voor twee definitief gezonken. Toen het dok onder water verdween raakte ech ter een ponton van 27 bij 15 meter vlot. De Britse sleepboten „Masterman" en „Tradesman", die het voor Zaandam be stemde droogdok op sleeptouw hadden slaagden er niet in aan de ponton vast te maken. De sleepboot „Simson" van bu reau Wijsmuller in IJmuiden die inmid dels op de plaats van de ramp was aan gekomen kreeg toen opdracht de ponton te bergen. De „Simson" aanvaardde de opdracht op basis van Lloyd's open form en maakte vast. Vanmorgen vroeg liep de „Simson" met zijn sleep IJmuiden bin nen. Advertentie Het kind, dat zich om een of andere reden niet kan aanpassen aan de school en het leertempo „verzuipt" in de klas en de onderwijzers kunnen zich niet in die eenling verdiepen, eenvoudig omdat er te veel leerlingen zijn, die hun aan dacht eisen. Zo'n „onbegrepen" kind kan in zeer vele gevallen toch geholpen worden, dank zij een nieuwe onderwijsvorm, die ook in de gemeente Velsen zijn intrede heeft gedaan. De school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden. De school is in september jongstleden in Velsen gestart met een groot aantal leer lingen. Het aantal aanmeldingen neemt nog toe. Over dit onderwijs, dat aan het onderwijzend personeel zeer speciale en ook hoge eisen stelt, heeft het hoofd van de Velsense L.O.M.-school, de heer H. C. Doevedans vrijdagavond een boeiende be schouwing gehouden voor leden van de afdeling Velsen van de vereniging Volks onderwijs. Er bestaat een relatie tussen moeilijk lerende kinderen en moeilijk opvoedbare kinderen, zo stelde spreker. Vaak is het zo, dat als een kind moeilijk op school kan meekomen, thuis ook moeilijk is op te voeden. Het omgekeerde komt ook veel voor. Er is altijd een causaal verband tussen de opvoeding en het leren te leg gen. De heer Doevedans rekende volkomen af met de methode, die nog vaak wordt toegepast, wanneer een kind op school zich niet aanpast aan het patroon van de school, door het strafwerk te geven of op de gang te sturen. „Daarmee lossen wij de problemen niet op." Onbegrepen Een ondeugend kind verweert zich op school instinctmatig, kennelijk omdat het thuis niet aan zijn trekken kan komen of omdat er teveel van het kind wordt ge- eist. Die ondeugendheid kan hiervan het gevolg zijn. In ieder geval kunnen deze „onbegrepen" kinderen zich allerminst op school aanpassen. Kinderen die leermoeilijkheden hebben, bezitten een partieel defect. Men onder scheidt daarbij kinderen die dislectisch of alectisch zijn. Dislectisch zijn kinderen die bij voorbeeld heel moeilijk letters kun nen combineren tot een woord. Een kind, dat. alectisch is kan dit in het geheel niet, doch dit komt weinig voor, aldus de heer Doevedans. Tot de partieel defecte kinderen worden ook gerekend zij, die wat men noemt mo torisch geremd zijn. Dit zijn kinderen die bij voorbeeld heel moeilijk kunnen schrij ven. Tot de partieel defecte kinderen be- De door de firma D. J. Krijger aange kochte Franse molortrawler Cape Nord is donderdag onder de naam ,,'s-Gravenhage" in IJmuiden aangekomen. Alvorens ter vis serij te vertrekken zal het schip eerst on der de Nederlandse Schepenwet gebracht worden. Schipper op deze nieuwe aanwinst van de trawlervloot wordt de heer L. Blok, die met de Haarlem IJM 9 gevaren heeft. De tweede hektrawler van Nederland is zaterdag te water gelaten. Het schip, dat in aanbouw is bij de Scheepswerf De Dol- lard te Landsmeer voor de n.v. Scheeps- exploitatie Maatschappij De Marezaten te IJmuiden, heeft de naam Julie Streiff IJM 25 gekregen. Het is een zusterschip van de Maria Elizabeth IJM 5, welke in IJmuiden wordt afgebouwd en binnenkort in de vaart zal komen. De lengte van deze sche pen bedraagt 50 m, breedte 8,50 m en holte 5 m. De voortstuwing geschiedt door twee Bolnes-motoren met een capaciteit van elk 525 pk. De motorkotter Anne Maria KW 27 van J. van Egmond is in IJmuiden van een nieuwe, tevens zwaardere motor voorzien. Het vaartuig is thans uitgerust met een Bolnes-motor van 240 pk. horen ook zij, die geen logisch verband kunnen zien tussen de dingen. Deze kin deren kunnen bij voorbeeld moeilijk re kenen. „Maar het betekent niet, dat deze kin deren abnormaal zijn," aldus betoogde de heer Doevedans. De partieel defecte kinderen hebben een normaal verstand. Men merkt niets aan hen. De heer Doe vedans noemde het voorbeeld van een vol komen dislectische jongen, die hij vroeger op school had en die thans een uitstekend bedrijfsleider is. Meer geluk Het LOM-onderwijs is voor al deze kin deren een helpende hand. „Hier wordt van de kinderen niets meer gevergd dan waar toe zij in staat zijn." Vandaar dat zij zich op de LOM-school veelal gelukkig voelen, hetgeen begrijpelijk is, want op de gewo ne school konden ze niet meekomen. Het speuren naar de oorzaak van het partiële defect is onder meer de taak van een medisch-psychologisch team. Wanneer de ouders van het kind hebben toege stemd in een onderzoek, wordt het kind eerst medisch onderzocht (het defect kan ook een medische oorzaak hebben!), ver volgens is er een psychologisch onderzoek en ten slotte een schoolonderzoek, dat door de heer Doevedans wordt verricht. Veelal is de oorzaak van het defect te vinden in het milieu op school of thuis. Even belangrijk als het hierboven be schreven onderzoek is zeker het advies, dat de ouders over hun moeilijk lerende of opvoedbare kind wordt verstrekt. Mocht het rapport van het medisch-psy chologisch team uitwijzen, dat het kind niet geschikt is voor een LOM-school dan wordt geadviseerd wat de ouders dan ver der dienen te doen. De heer Doevedans moest ten slotte toe geven, dat voor een kind, dat niet op een LOM-school geplaatst kan worden, vaak geen andere school is. „Eigenlijk," zo verzuchtte de spreker, „moesten er voor alle gevallen aparte scholen zijn, maar dan zouden we nog veel scholen nodig hebben." In de speciale school in Velsen weet men echter zeer veel kinderen te helpen, zodanig, dat zij later niet „verloren" in de maatschappij staan. DE RADIOSTAD KOMEDIE IN BEVERWIJK Het toneelgezelschap „De Radiostad Ko medie" verzorgt woensdag 26 oktober in het Kennemer Theater te Beverwijk een ontspanningsavond voor de plaatselijke afdeling van de K.C.C. Opgevoerd wordt „De modelechtgenoot", een blijspel in drie bedrijven door Avery Hopwood. In dit stuk treden op Jetty Cantor, Corrie van der Linden, Carrie oons. Maarten Kapteyn, Frans Somers en Hans Veerman. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De zeer bekende en populaire RADIO- en T.V.-ARTISTEN komen MAANDAGMIDDAG a.s. van 2 u. tot 5.30 u. Ten bate van het NEDERLANDSE RODE KRUIS zullen zij aan al onze cliënten die op 24 oktober a.s. één van onderstaande artikelen in onze zaken of in onze stand op de BIMI3 hebben ge kocht, persoonlijk op vertoon van de kassabon gratis een bloembollenbakje uitreiken, waarmee u nog een bedrag van 10.000.in contanten kunt winnen I In onze zaak zullen wij u gaarne nader inlichten over de Rode Kruis Bloemen-Actie 1960. MARKTPLEIN 29 PLEIN 1945 MUIDEN IJMUIDEN PLANTAGE 152 BEVERWIJK Japonnen, mantels, overhemden, pyama's, peignoirs, dusters, meubelen, tafelkleden en alle andere artikelen van overeenkomstige waarde. Er is meer dan drieduizend meter elek triciteitsleiding in de BI MIJ- tentoonstel lingsruimte gelegd. Die draden zijn geluk kig keurig weggewerkt achter en boven de stands. Dat is het vakkundige werk ge weest van een firma uit Arnhem, die bijna alle grote tentoonstellingen of beurzen van stroom voorziet. De heren hebben een hele partij materialen meegenomen, voor het geval er eens een stop mocht springen. Het heeft donderdagavond overigens maar weinig gescheeld of de gehele BIMIJ zou in het duister gehuld zijn. Omdat het zo koud was, begonnen namelijk tal van standhouders electrische kacheltjes aan te steken, soms vier of vijf in een stand. Dit „vrat" zoveel stroom, dat bijna het maximum van het vermogen van de mo biele transformator op het Marktplein werd bereikt. Een deskundige van de Arn hemse firma heeft er toen voor gezorgd, dat de stroomverbruikers het wat kalmer aan gingen doen. „De gemeentezekering had gemakkelijk kunnen springen, en dan waren we ver van huis geweest", zei hij. Het kortsluitingsgevaar is thans volko men geweken, omdat de gehele beurs van af vrijdag verwarmd wordt met er als ra ketten uitziende oliekachels. Daaromheen zijn hekjes geplaatst. Vrijdagmorgen wer den kachels al aangestoken, zodat het 's middags heerlijk warm was onder het tentzeil. Het bezoek op de tweede dag was be duidend beter dan op de openingsdag. Donderdag hebben ruim veertienhonderd personen de beurs bezocht. Er zijn ook weer enkele xvaardevolle geschenken uit- gereikt aan bezoekers. Vier geschenken zijn nog niet afgehaald, te weten een kof fiekan op nr. 3030. een strijkijzer op 3339, een grammofoonplaat van Ria Valk op 3059 en een pick-up op 3376. De cadeautjes liggen klaar. Zoals men in onze krant van gisteren heeft kunnen lezen, ligt het in de bedoe ling, dut het bekende artiestenpaar Teddy en Henk Scholten maandag naar IJmui den komt om Rode Kruis-bloembollen uit te reiken. Teddy en Henk hebben zich be reid verklaard op diverse plaatsen in Nederland de Rode Kruis-bloemenactie 1960 te steunen door degene die de meeste bloembollenbakjes aan de man heeft weten te brengen, te kronen tot ko ningin of fee. De kroning van de Umui- der winnares geschiedt donderdagavond in het BIMIJ-restaurant. Hoge geldprijzen zijn reeds door de BIMIJ-organisatie be schikbaar gesteld. Het Rode Kruis vraagt voor haar actie echter de medewerking van zoveel mogelijk dames, die van maan- dat tot en met donderdag de bakjes willen verkopen. Vanavond worden in het restau rant nadere instructies gegeven. ZATERDAG 22 OKTOBER Kennemer Theater, 20 uur: oncert en feestavond „De Vriendschap". ZONDAG 23 OKTOBER ultureel entrum, 10.30 uur: Bijeenkomst Humanistisch Verbond. MAANDAG 24 OKTOBER Patronaatsgebouw, 13.45 en 15.15 uur: Schoolconcerten „US MEMMETAEL" Het Fryske selskip „Us Memmetael" te Beverwijk, heeft voor het resterende ge deelte van dit winterseizoen het volgende programma samengesteld: dinsdag 13 de cember, tweede toneelavond in gebouw ,,'t Centrum". Opgevoerd wordt door de eigen toneelclub „De greate dei fan Rienik Post" een blijspel in drie bedrijven door H. Groe- neveld. De regie is van de heer A. E. Doe- ven. Voor de derde toneelavond op dinsdag 7 februari, eveneens in gebouw ,,'t Cen trum'. komt het „Lyts Frysk Toaniel" uit Leeuwarden een opvoering geven van „Twa kear twa is twa", een blijspel in drie bedrijven. De slotavond, op dinsdag 11 april, wordt dan weer door de eigen toneel club verzorgd. Gespeeld wordt „In ynspek- teur skillet oan". toneelspel in drie be drijven. Het is de Friese vertaling door K. Dijkstra van John B. Priestley's be kende thriller „Een inspecteur voor U!". De totale aanvoer van visserijproclukten bedroeg in juli 26,4 miljoen kilo met een waarde van 12,6 miljoen gulden tegen 31,7 miljoen kilo (13,0 miljoen gul den) in de overeenkomstige maand van 1959, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De aanvoer van rondvis nam toe in verband met grotere vangsten van kabeljauw en wijting. De platvisproduktie steeg van 1,5 tot 1,7 miljoen kilo als gevolg van de grotere schol- en tongaanvoeren. De aanvoer van gezouten haring verminderde zeer sterk en wel met 4,4 miljoen kilo. Aan verse haring werd 0,7 miljoen meer aan land gezet. De produktie van makreel geeft een stijging van 1,2 miljoen kilo .te zien. De garnalënvangst liep. enigszins te rug, de- gemiddelde prijs steeg evenwel aanzienlijk. In de periode januari-juli bedroeg de totale aanvoer 111,4 miljoen kilo met een waarde van 61,4 miljoen gulden tegen 113,2 miljoen kilo ter waarde van 57,2 miljoen gulden in de overeenkomstige periode in 1959. De aanvoer van rondvis verminderde in verband met kleinere vangsten van schel vis, koolvis en wijting. Bij de platvis was een sterke stijging waar te nemen, die veroorzaakt werd door de grotere tongpro- duktie. De aanvoer van verse haring steeg van 12,6 tot 21,8 miljoen kilo. Mede hierdoor daalde de gemiddelde prijs. De produktie van gezouten haring was zeer teleurstel lend. De aan land gebrachte hoeveelheid makreel steeg van 11,2 tot 15,4 miljoen kilo. De garnalenproduktie liep terug, de prijs steeg mede daardoor aanzienlijk. De aanvoer van zoetwatervis uit het IJsel- meer bleef ongewijzigd. Het prijsindexcijfer voor de visserij (1950-1952/100) bedroeg in juli 158 tegen 144 in juli 1959 en 168 in juni 1960. De vermindering ten opzichte van juni hangt samen met de prijsdaling van haring en schaaldieren. In vergelijking met juli 1959 zijn er prijsstijgingen van rondvis, platvis, gezou ten haring, garnalen en zoetwatervis. Het prijsindexcijfer voor de kostenfactoren steeg in juni ten opzichte van mei met 4 punten tot 135. In vergelijking met juni 1959 (128) ver toonde het een stijging van 7 punten, zulks als gevolg van de hogere prijzen voor on derhoud vistuig, proviand en onderhoud van vaartuigen alsmede de hogere be drijfskosten en lonen. Als u ooit de behoefte ge voelt in uw tuin een kabel baan aan te leggen, moet u zich vast en zeker wenden tot de 55-jarige heer C. A. de Bas uit Utrecht. Deze „ing." heeft zich de laatste jaren be kwaamd in het ontwerpen van kabelbanen. In drie jaar tijds heeft hij vijftien tot twintig ontwerpen gemaakt voor allerlei streken van ons land, onder meer voor Ken- nemerland en de IJmond. Dat nog geen enkel van die projecten is uitgevoerd, is niet de schuld van de heer De Bas. Dat is te wijten aan onze slome Hollandse geest, die niet meer tot iets groots in staat is. Sinds de heer De Bas drie jaar geleden uit de coulissen van de onbekendheid op het vaderlandse podium naar voren trad, heeft hij de re gering, ministeries, gemeen tebesturen en redactiebureaus bedolven onder brieven, overdrukken en folders, die respectievelijk handelen over kabelbanen, de Natopijplei- ding en blonde Dolly. Deze week heeft ing. De Bas ons in het Haarlemse café-restaurant Brinkmann een vraaggesprek toegestaan, waarbij gesproken kon wor den over: 1. de kabelspoor Wijk aan Zee; 2. de kabel baan openluchttheater Bloe- mendaal; 3. het vaarpro- ject Amsterdam-Haarlem-IJ- muiden-Oostende. Over deze projecten deelde hij het vol gende mee: 1. burgemeester Bruinsma van Beverwijk wil van ing. De Bas af, omdat de burgemeester die kabelbaan zelf wil laten bouwen. Ing. De Bas vertrouwt de zaak niet meer; 2. project kabel baan Bloemendaal gaat niet door; 3. het vaarplan Am- sterdam-Oostende gaat mis schien wel door, misschien ook niet. De kabelbaan Noordwijk-Katwijk is aan gevraagd, maar deze gemeen ten voelen daar niets voor. Een kabelbaan van Scheve- ningen naar Kijkduin is in studie. Ing. De Bas is een ge roepene die vindt dat er op toeristisch gebied het een en ander moet gebeuren. Pein zend en minzaam glim lachend over het onbegrip zegt hij: „Of er behoefte aan kabelbanen is? Meneer, de mensen hebben méér nodig dan de behoefte alleen. Elke machine brengt z'n geld op, lus óók een kabelbaan, want dat is ook een machine installatie. Ik heb natuurlijk niet alleen kabelbanen ont worpen. Dertig jaar zit ik in de machineleveranties. Waar om ik die twintig kabelbanen heb ontworpen? Wel, ik zie hier iets in. Die kabelbanen komen er toch. Binnen tien jaar. Ze zijn niet tegen te houden. Of de een voert ze uit, of de ander. En ik wil nu eenmaal de eerste zijn. Het is gewoon een kwestie van psy chologie. Als je iets doet, rea geren de anderen. Ik ver gelijk de situatie met een dronkaard, als je een glas voor zijn neus zet, kan hij er niet aan weerstaan. Kijk, je moet het de mensen bieden, dan happen ze wel, het zijn ïimpele reflexbewegingen. D'r komen nu veel te weinig mensen in de duinen, je moet ze er overheen varen". Vol gens ing. De Bas moet de re gering maar eens duidelijk uitmaken wat een kabelbaan is: een toeristische attractie of transportmiddel? „Duide lijk, natuurlijk transportmid del", zegt ing. De Bas. „Laat ik het niet al te fel stellen, maar het is een vervoer middel". Verbaasd over het onbegrip waarmee al zijn kabelbaan projecten tot nog toe zijn ont vangen, zegt ing. De Bas krachtig: „Als ik moest kie zen tussen het stichten van Hiltonhotels en kabelbanen, lan wist ik het wel, natuur lijk kabelbanen, die brengen veel meer op. Maar laat de overheid zich hier niet mee bemoeien, want dit is een commerciële zaak". Waarom nog niet één van de twintig projecten is uitgevoerd, is voor de heer De Bas een dui delijke zaak: de overheid be moeit zich te veel met het toerisme en werkt de zaak tegen. „Maar ik blijf door gaan. Ik blijf een deel van mijn tijd en geld aan deze zaak besteden. Ik blijf vech ten tegen het onbegrip van de leken, die veel te ver van deze technische materie af staan". Dat is ing. De Bas (MTS in Amsterdam gevolgd). Een Ing. De Bas: „Kabelbanen zijn niet tegen te houden". man die met gedurfde plan nen wat tamtam wil maken in de toeristische sector. Een man die Nederland aan de top wil brengen van de lan- den-met-kabelbanen. Volgens anderen een Nederlandse Don Quichote die met kabel banen als wapens vecht tegen de windmolens van vader lands onbegrip. Kabelbanen in Bloemen daal, Wijk aan Zee, Noord- wijk, Scheveningen en op zo'n vijftien andere plaatsen van ons land. Dót is het ideaal van ing. De Bas. Maar tot nog toe heeft dit „vech ten voor de goede zaak" hem alleen maar geld gekost. En honen postzereL. Wat een onbegrip

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7