Rozen voor Koningin Sirikit Dit weekeinde vielen er elf doden op de weg Razzia's in Parijs na offensief van Algerijnse terroristen De Gaulle geeft parlement duidelijke waarschuwing HET WEER Haarlemmer wint een derde van 107.100 sWMORRIS "êeforeifouêuif! Landgenoten begroetten vorstelijk paar bij aankomst in Den Haag Prof. Romme moet rust houden Sporttoto In de krant van heden: Het woord is aan Kustvaarder voor Deense kust zinkende Militair in Suriname dodelijk verongelukt Indonesië verbiedt arbeid door Nederlanders „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" Wisselend bewolkt MAANDAG 24 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 293 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i 1 e^b es *5 "If "V* Ja Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I TT| f]f ÉasJl Tj IL |j|| jj J Eg 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. %J JL JL JL wC JL JL ^a®!^ \*d' ^feA X JL JL h!Lnco Per Post f 8>15- Losse nummers 12 ct- Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ad^fT ta Tn'nn^nvZTJ veÏlaiiebTÏ Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Drie deelnemers aan de sporttoto heb ben tot dusver medegedeeld het maxi mum aantal punten van 15 behaald te hebben. Een van hen is een Haarlem mer, de heer A. Jansen, een 69-jarige rustend aannemer in grond- en hei werken. De heer Jansen is lid van RCH. Hij deelt de hoofdprijs, die 107.100 bedraagt, met de heren F. M. Peters uit Schiedam, lid van Wilton Feyenoord en G. Kimmels uit Almelo, lid van La Première. Voor de tweede prijs van 53.550 zijn 12 meldingen van 14 punten binnenge komen en voor de derde prijs, even groot als de tweede, 200 meldingen van 13 punten. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 tEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 273596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws S Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving5, 6, 8 Kunst 4 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 In de Vishal en op zee8 Beurs 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 1..11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 5H0DR gaat langer mee! zie advertentie op pagina 10 Pascal: Kleinigheden troosten ons omdat klei nigheden ons bedroeven. In zeer slecht weer, windkracht 8 tot 9, is de Nederlandse kustvaarder „Friso" (399 ton) voor de Deense kust in nood. Het schip heeft dringend om assistentie van reddingsboten en sleepboten verzocht. Het bevindt zich in zinkende toestand op 150 mijl ten noord-westen van Esbjerg. De kustvaarder is het eigendom van de firma J. Klugkist in Huizen. De kustvaarder heeft omstreeks half elf vanmorgen het laatste S.O.S.-sein laten horen. Daarna heeft geen van de kust- radiostations meer iets van het schip ge hoord. Vliegtuigen en schepen, waarbij de Nederlandse zeesleper „Hector", zijn in middels naar de door het schip opgegeven positie vertrokken om te trachten hulp te verlenen. Voor het lot van het schip en de tien bemanningsleden wordt het ergste gevreesd. In Suriname, op de weg van Albina naar Moengo is een militaire jeep geslipt en ge kanteld. De chauffeur liep lichte verwon dingen op, maar de medeinzittende, de 21- jarige dienstplichtige soldaat infanterie Cornelis Jan Willem Schep, werd met een shock in het hospitaal opgenomen. Hij bleek een nierbloeding te hebben en moest naar het ziekenhuis in Paramaribo worden vervoerd. Operatief ingrijpen hielp echter niet meer en de soldaat overleed zaterdag middag. In het afgelopen weekeinde zijn bij verkeersongelukken in ons land elf men sen om bet leven gekomen en werden verscheidene andere slachtoffers zwaar gewond. Door een misverstand zijn zaterdag middag, na een botsing op de Rijksweg Arnhem-Zevenaar, ter hoogte van de Hei- hoek, een dode en. een zwaar gewonde on geveer drie kwartier op de weg blijven liggen. De slachtoffers waren inzittenden van een sportwagen die bestuurd werd door de 18-jarige mejuffrouw Ellen Jo- chems, uit Wassenaar. Naast haar zat haar verloofde, de 21-jarige heer Stroh- menger uit Graz in Oostenrijk. Mejuffrouw Jochems, die in de richting Zevenaar reed, wilde een voor haar rij dende bestelauto passeren, juist op het moment dat deze auto uitweek om een motor met zijspan van de wegenwacht voorbij te rijden. De sportwagen werd daardoor van de weg afgedrukt en botste frontaal tegen een boom. Mejuffrouw Jo chems was op slag dood en haar verloof de werd zeer zwaar gewond. Doordat men in de veronderstelling ver keerde dat de gewaarschuwde marechaus see de portier van het r.k. ziekenhuis in Zevenaar had verzocht om een ambulan ce-auto, hetgeen later echter door de por tier werd ontkend, ontstond een misver stand waardoor de slachtoffers ongeveer drie kwartier op de weg bleven liggen. Teneinde raad riep men de hulp in van de G.G.D. in Arnhem, die de slachtoffers naar het r.k. ziekenhuis in Zevenaar ver voerde. Mejuffrouw Jochems en haar ver loofde waren op weg naar Duitsland. Zaterdagmorgen gebeurde op de over weg aan de Verlengde Lodewijkstraat in Groningen een ernstig ongeluk, dat aan de 46-jarige mevrouw F. Post-de Vries, moe der van elf kinderen het leven heeft ge kost. Toen de sneltrein uit Zwolle de over weg gepasseerd was, werden de afsluitbo men geopend. Het publiek passeerde de overweg maar op hetzelfde ogenblik na derde van tegenovergestelde richting een goederentrein. De trein passeerde de niet afgesloten overweg en reed mevrouw De Vries aan. Een andere vrouw werd ge wond en met een shock naar het Acade misch ziekenhuis overgebracht. De overwegwachter heeft erkend dat hij toen de sneltrein uit Zwolle was gepas seerd vergeten heeft dat er uit de andere richting nog een trein langs zou komen. Hij haalde de bomen op en besefte op dat moment zijn vergissing. He. was toen al te laat. De spoorwegwachter staat bij de Ne derlandse Spoorwegen bekend als een se rieus man. Hij is onmiddellijk van zijn postendienst ontheven en werkt thans, hangende het onderzoek op het Groninger hoofdstation. Zaterdagmiddag om kwart over vijf is in de Wouwsestraat in Bergen op Zoom een personenauto, bestuurd door de 27-ja rige mej. B. met een snelheid van onge veer 70 kilometer tegen een boom gere den. De moeder van de bestuurster, de 58-jarige mevrouw J. Baecke-Veraart uit Boschkapelle (gem. Vogelwaarde in Zeeuws Vlaanderen) was op slag dood. De vader van de bestuurster werd ern stig gewond naar het ziekenhuis in Ber gen op Zoom overgebracht. De bestuur ster en haar 18-jarige zusje, dat achterin de wagen naast haar moeder zat, werden niet gewond. Een achttienjarige jongeman die bij de boom stond, raakte met zijn linkerarm tussen de auto en de boom be kneld, waardoor zijn bovenarm brak. Het ongeluk ontstond, doordat de be stuurster na het passeren van een bestel auto plotseling een tegenligger opmerkte en snel naar rechts uitweek Daardoor slipte de wagen en botste tegen de boom. Op de Weidumerweg bij Wijtgaard reed de 30-jarige heer J. Roelé met zijn bestelauto dertig meter door de berm en vervolgens tegen een boom. Zijn drieja rig dochtertje kwam zo hard tegen het dashboard dat het kind ter plaatse over leed. R. brak beide benen en werd naar het Diaconessenhuis in Leeuwarden ver voerd. Zondagavond is de 44-jarige mevrouw P. Poortstra-Akkerman uit Witmarsum, die met haar echtgenoot aan de rechter kant van de Engwerderweg in Heeren veen liep, aangereden door een achterop komende personenauto, waarvan de be stuurder door een tegenligger werd ver blind. De vrouw overleed ter plaatse. Haar man kreeg geen letsel. De familie werd na het ongeluk bovendien getroffen door het overlijden van de vader. Op de Vijzelgracht in Amsterdam is de 50-jarige voetganger F. W. Bagmeijer door een personenauto aangereden. De man bleek bij aankomst in het Wilhelmi- na gasthuis te zijn overleden. Zondagavond liep het 12-jarige meis je S. Huyerman op de hoek van de Sa- vornin Lohmannstraat en do Dr. Colijn- straat in Amsterdam voor langs een stil staande autobus en werd door een perso nenauto gegrepen. Het meisje werd naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. Op de kanaalweg in Middelburg is bij het oversteken de 42-jarige fietser J. Heijnsdijk, door een trekker met oplegger gegrepen. Het slachtoffer kreeg een ach terwiel van de oplegger over het hoofd en was op slag dood. De heer Heijnsdijk was gehuwd. Zondagavond is de 77-jarige heer Th. Tambach uit Akersloot, toen hij wilde oversteken aangereden door een personen auto en op slag gedood. In Rotterdam is de 71-jarige mej. T. M. P. Does van de Mathenesserdijk door een auto aangereden en gedood. De 25-jarige chauffeur, die de vrouw aanreed, werd gearresteerd, maar later op vrije voeten gesteld, nadat proces verbaal te gen hem is opgemaakt. Vermoedelijk doordat hij plotseling viel is de 45-jarige Bredase gehuwde ge meentewerker A. Vrins uit Breda door een vrachtwagen overreden en gedood. De man stond bij de stilstaande auto en raak te eronder, toen de wagen langzaam be gon te rijden. Drie voetgangers aangereden Zaterdagavond ging de 16-jarige jon gen W. S. uit Heeze zonder toestemming met de auto van zijn ouders uit rijden. Hij reed drie voetgangers aan, die rechts van de weg liepen. Een hunner, een 18-ja- rige jongeman liep een schedelbasisfrac- tuur op en brak beide benen en een arm. Hij verkeert in levensgevaar. Zijn 17-jari- ge zuster brak een been op twee plaat sen. Beiden zijn in het Sint Annazieken- huis in Geldrop opgenomen. De derde voetgangster, een vriendin van het meisje, kreeg een shock. Op de rijksweg Den Haag—Rotter dam is in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks drie uur een auto met drie mensen ter hoogte van de vernauwing bij het Overschiese viaduct tegen een hek ge reden. De bestuurder verloor de macht over het stuur, de wagen kwam in de berm, raakte betonnen palen en sloeg in een greppel over de kop. Alle drie inzittenden, te weten de 25-ja- rige luitenant ter zee 3de klasse T. W. R. Doorman, de 24-jarige luitenant ter zee J. D. Bax beiden uit Schiedam en de 21- jarige student J. H. Wilton uit Rotterdam werden ernstig gewond. Luitenant ter zee Doorman, die de auto bestuurde, is een zoon van wijlen de vloot voogd Karei Doorman, naar wie het Ne derlandse vliegdekschip is genoemd. DJAKARTA (UPI) De Indonesische regering heeft Nederlandse onderdanen verboden in Indonesië te werken. In een door de minister van Arbeid uitgegeven voorschrift wordt verklaard, dat deze maatregel een gevolg is van het verbreken van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. De Indonesische regering heeft verder alle eerder uitgegeven vergunningen aan maatschappijen om Nederlandse onderda nen in dienst te hebben, ingetrokken. (Van onze Haagse redacteur) „Tjai jo" en „Som det par joeh hva", dat riepen vanmorgen vele Thaise vrouwen en meisjes, allen getooid met de kleuren van hun land, die ook rood wit en blauw zijn, voor het Haagse staatsspoorstation tegen hun jonge, fier geüniformeerde koning Phumibol en hun koningin Sirikit, wier oosterse schoon heid nog meer indruk op het talrijke pu bliek maakte door de fraaie helrode man tel, welke zij met een in Nederlandse ogen ongewone gratie droeg. „Hoera" en „Leve de Koningin", dat wa ren de meer vertrouwde uitroepen waar mee de Nederlandse toeschouwers hun ko ninklijke familie begroetten, die om vijf minuten over half elf hun vorstelijke gas ten uit het verre land verwelkomden. Onder de grauwe overkapping van het aftandse station, dat al zo dikwijls het decor is geweest van het begin van staats bezoeken, liet de kapel van het regiment Johan Willem Friso bij het naderen van de koninklijke trein het duidelijk op wes terse ritmen geïnspireerde volkslied van Thailand weerklinken. Even later opende de stationschef het portier voor koning Phumibol en koningin Sirikit en hun ge volg, waarin zich ook de Thaise ambassa deur in Nederland bevond. Koningin Juliana begroette als eerste haar gasten met. die lichte bedeesdheid die haar zo eigen is; de Koningin droeg een lila japon met een gebloemde mantel in dezelfde kleur. De Prins in generaals uniform der Garde Grenadiers, reikte koning Phumibol de hand met die inne mende glimlach welke men zo goed van hem kent. Daarna volgden de Prinsessen Beatrix in grijze en Irene in lichtblauwe mantel. Na de begroeting volgde het gebruikelijke ceremonieel van de inspectie van de ere wacht door de beide staatshoofden, waar na het hoge gezelschap zich naar de ko ninklijke wachtkamer begaf, waar een groot gezelschap van leden van de hof- houding en hoogwaardigheidsbekleders in ons staatsbestel, waaronder vijfentwintig leden van het kabinet-De Quay, aan de koning en koningin van Thailand werd voorgesteld. Daarna begaven de vorstelijke personen zich naar het voorplein, waar twee keer zes paarden reeds voor de koninklijke rij tuigen stonden te trappelen van ongeduld. Maar zij niet alleen. Ook een achttal be koorlijke leden van de Thaise kolonie in Nederland wachtte in spanning op het mo ment dat zij hun bloemen aan koningin Sirikit en Koningin Juliana zouden mogen aanbieden. Tegelijkertijd keek kolonel Holland op het Malieveld om de seconde op zijn polshorloge om te zien of het ogen blik al gekomen was waarop hij het eerste van de eenentwintig saluutschoten, die de vorstelijke stoet op de route naar het Huis ten Bosch begeleidden, kon laten afvuren. Dat waren echter details welke de al lengs door de verkeersopstoppingen aan groeiende menigte ontgingen. De kijkers onderweg zagen slechts dat toch steeds weer hartveroverende schouwspel van een koninklijke rijtoer. De vrouwen letten daarbij misschien wat meer op de „gla mour" van de jonge, kleine koning, die te zamen met Koningin Juliana en Prinses Beatrix in het eerste rijtuig zat, de mannen wellicht op die mooie, bekoorlijke oosterse koningin, die het tweede rijtuig met Prins Bernhard en Prinses Irene deelde. Toen de fraaie open calèches het voor plein van het Huis ten Bosch opdraaiden speelde de Marinierskapel het volkslied van Thailand. Terwijl aan de vlaggemasten op het paleis de koninklijke standaard werd ge hesen. inspecteerden Koningin Juliana en haar vorstelijke gast de erewacht: een detachement matrozen, terwijl koningin Sirikit. Prins Bernhard en de prinsessen onder aan de trappen van het bordes bleven wachten. Nauwelijks was het vorstelijk gezelschap het Huis ten Bosch binnengegaan of een lange stroom automobielen reed aan de achterkant van het paleis af en aan. De diplomatieke missies kwamen hun opwach ting maken. Koning Boudewijn en dona Fabiola zijn zaterdagmiddag in Antwerpen ontvangen. Bij het stadhuis maakten zij een praatje met de representant van een aantal oorlogsinvaliden, voor wie een goed plaatsje was gereser veerd. De foto van een ander vorste lijk bezoek ziet men hieronder. Prin ses Margaret bezocht met haar echt genoot de Londense autotentoonstel ling. Er is een zekere gelijkenis tus sen dona Fabiola en de Britse prinses, die toevalligerwijze nog wordt ge accentueerd door het bontmutsje, dat zij beiden dragen. rijnse regering" naar Peking en Moskou waar hem ongelimiteerde diplomatieke en militaire steun moet zijn toegezegd. Een toezegging waarvan gevreesd moet wor den dat hij hiermee een nieuwe en beslis sende stap heeft gedaan naar internatio nalisatie van de Algerijnse kwestie zodat de kansen voor Parijs van een onderling vergelijk met het F.L.N. nog weer gerin ger zijn geworden. Voor binnenlands gebruik was daaren tegen het nauwelijks gemaskeerde dreige ment bestemd dat het parlement naar huis zou worden gestuurd indien het van daag de vertrouwenskwestie mocht ver werpen. Tot twee maal toe riep De Gaulle weer op tot eenheid als de „eerste plicht van alle Fransen". Hij waarschuwde „clans, partijen en ambitieusen" geen nieuwe tweedracht te zaaien. De generaal zei er overigens van overtuigd te zijn dat zijn tegenstanders door het volk zouden worden veroordeeld, een veroordeling waartoe hij „als het moest de gelegenheid zou weten te scheppen". Alvorens De Gaulle gisteravond per vliegtuig in Parijs terugkeerde van zijn twaalfde tournee door de provincie die deze keer de Riviera tot einddoel had, heeft hij in Nice en Monte Carlo respec tievelijk bezoeken bij Sir Winston Churchill en prins Rainier en prinses Gracia van Monaco afgelegd. Een Frans militair tribunaal in Oran (Algerije) heeft zondag twee Algerijnen wegens het plegen van aanslagen ter dood veroordeeld. Twee Algerijnen werden tot levenslange dwangarbeid veroordeeld en twee tot respectievelijk vijftien en vijf jaar gevangenisstraf. „Wij zullen prof. Romme geruime tijd moeten missen in het praktisch politieke werk en in onze partij". Deze mededeling deed de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, zaterdagmiddag na de ope ning van het partijcongres, dat in Amster dam werd gehouden. Des morgens had prof. Romme de voor zitter telefonisch ervan in kennis gesteld dat hij ziek was geworden en dat zijn arts hem een geruime tijd rust had voorge schreven en hem beslist had verboden naar het congres te gaan. (Van onze correspondent) PARIJS. Het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. heeft de laatste dagen in Frankrijk zelf en speciaal in Parijs een nieuw offensief geopend, dat de Franse politie in de afgelopen nacht met een grootscheepse tegenactie beantwoord heeft. Nadat gisteravond tussen zes en zeven uur vrijwel gelijktijdig zes Algerijnse commando's het vuur openden op Parijse politieposten, die door hun landgenoten zijn bemand, werden vannacht de arrondissementen en wijken waar de Noord afrikanen vooral gevestigd zijn, in Parijs uitgekamd.. Honderden Algerijnen wer den van hun bedden gelicht, waarbij zestig arrestaties werden verricht. De ge wapende aanvallen of overvallen van gistermiddag hebben een verlieslijst van zeven zwaar gewonde Algerijnse politiebeambten en twee doden onder de terro risten opgeleverd. In Lyon wierpen drie Algerijnse verzetsstrijders een hand granaat in een café. Twee personen werden gedood en zeven liepen verwon dingen op. Twee van de daders werden gearresteerd. Wisselend bewolkt en hier en daar enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Boekenwand 79.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KEN NEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 waaraan een zorgvuldige voorbereiding vooraf is gegaan, in verband brengt met de Franse binnenlandse internationale en vooral diplomatieke omstandigheden, die het Algerijnse probleem thans beheersen. Vooral het feit, dat de Algerijnse oorlog op 1 november haar zevende jaar ingaat, ongeveer twee weken later opnieuw door de UNO in behandeling wordt genomen zal stellig niet vreemd zijn aan deze nieuwe aanvallen, waaruit de onvermin derde strijdlust van het Algerijnse verzet moet blijken. In de vier redevoeringen heeft generaal De Gaulle tijdens het afgelopen weekend opnieuw het Algerijnse vraagstuk bespro ken om, volgens zijn methode, weer een paar nieuwe bijzonderheden te geven van en nuances aan te brengen in zijn opvat tingen van een Algerijns Algerije. Het sta tuut zou, zo lijkt bet, het midden houden tussen binnenlandse autonomie en volledi ge soevereiniteit. Zo wenst de generaal dat Frankrijk de defensie van het toekom stige Algerije voor zijn rekening zal blij ven nemen. In Parijs heeft echter nog sterker de aandacht getrokken de felle toon waarop het staatshoofd Kroesjtsjevs uitlatingen over de Algerijnse oorlog ter sprake bracht. De Gaulle sprak, zonder de Sov jet-Unie bij name te noemen, over een imperium dat zelf een hele reeks landen tot slavernij heeft gebracht en waarvan de chef gelijk Tartuffe van Molière heilige verontwaardiging voorwendt over het lot van het Algerijnse volk. De president zei echter niet te kunnen geloven dat Tunesië en Marokko ooit zouden toestaan dat tota litaire machten voet op Noordafrikaanse bodem krijgen. Met deze opmerkingen heeft De Gaulle tevens voor het eerst in het openbaar ge reageerd op de jongste reizen van Ferhat Abbas ,de premier der „voorlopige Alge- Omstreeks halfzes werden gisteren op verschillende plaatsen in Parijs taxichauf feurs overvallen door gewapende Algerij nen. Tweemaal werd een chauffeur onder bedreiging met pistolen genoodzaakt zijn taxi te verlaten. Een F.L.N.-man nam het stuur over en reed in razende vaart naar een der politieposten waar het vuur op dienstdoende agenten van Algerijnse ori gine werd geopend. Andere taxi-chauffeurs werden, onder bedreiging met een pistool verplicht Algerijnse terroristen in ijltempo naar soortgelijke politieposten te rijden, die vanuit taxi's eveneens onder vuur wer den genomen. Er zijn sedert ruim een jaar ongeveer vierhonderd Algerijnen bij de Parijse poli tie in dienst, die tot taak hebben de gan gen van het F.L.N. te volgen. Op deze landgenoten, die hand- en spandiensten voor de Fransen verrichten hebben de ter roristen het gemunt. Men zal zich echter ook wel niet vergis sen indien men deze nieuwe terreuractie, Verwachting tot morgenavond: Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1