„Samengaan met P. v. d. A. is niet onvoorstelbaar 9SNÏ r Andrews MÊNf Kans op buien blijft bestaan Y.N. worden op zwaarste proef sinds haar bestaan gesteld Kort en bondig nieuw Vatten. MUIZÉ&lÉ?ASTA VLOtëilÜ Dodelijk ongeluk op kermis in Delfzijl A. AGENDA Status ambtenaren in Nieuw-Guinea wordt beter Kamerleden bekeken het beleid inzake Zeeuwse burgemeesters Lasser wilde in café zijn vrouw neerschieten V Sfi MAANDAG 24 OKTOBER 1960 2 VOORZITTER K.V.P. OP PARTIJCONGRES: :N mL Museum van het Wijn- kopersgilde in Amsterdam Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Twee bezoekers werden ernstig gewond MINISTER LUNS IN RADIOTOESPRAAK: Wilde staking in Oss of Heb |e nog last van je maag gelukkig niet meer! ik drink nu Si VAN SCHOONHEID! Op het partijcongres van de Katholie ke Volkspartij, dat zaterdag in Amster dam is gehouden, heeft de partijvoorzit ter, mr. H. W. van Doorn, medegedeeld, dat prof. Romme, de politieke leider van de partij, op medisch advies geruime tijd rust zal moeten houden. Hij heeft teveel van zijn krachten gevergd. Tot de velen die het congres bijwoon den behoorden de minister-president en al le katholieke ministers en staatssecretaris sen, de leden van de Raad van State mr. A. A. M. Struycken en H. F. N. baron van Voorst tot Voorst, de commissaris der Koninging in Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortman. Er waren voorts vertegen woordigers van katholieke partijen uit Bel gië, Duitsland, Frankrijk, Italië, Oosten rijk. Ook een van de acht gouvernements ambtenaren uit Nieuw Guinea, die thans een bezoek aan ons land brengen, behoor de tot de congressisten. De partijvoorzitter, mr. H. W. van Doorn, hield in de plaats van prof. Rom me een politieke rede. Hij zei onder meer dat in ons land de politieke constellatie anders en nieuw geworden is. De breuk van de brede basis en de komst van een andersoortig kabinet hebben een nieuwe situatie met aanmerkelijk andere binnen landse politieke verhoudingen in het le ven geroepen. De K.V.P. heeft echter aller minst een andere koers gevaren. Haar stra tegie is ongewijzigd. Over de kwestie Nieuw-Guinea zei mr. Van Doorn dat de P.v.d. A. „aan het ein de van de rit van het laatste kabinet- Drees" heeft getracht de critiek in de eigen linkse kring op het Nieuw-Guineabe- leid op te vangen, „zoals deze partij trou wens ook op andere belangrijke terreinen voor wat haar eigen politieke lijn betreft, al onder de Drees-periode aan het prut sen is gegaan om critiek uit eigen kring zoveel mogelijk het zwijgen op te leggen. De P.v.d.A-in-oppositie kan zich natuur lijk gemakkelijker nog verder van haar vroegere beleidslijn verwijderen". „Ik zou niet graag zeggen, dat de libera len mij liever zijn dan de socialisten, maar men moet toch wel vaststellen dat wat de V.V.D. in de oppositie aan zakelijke cri tiek ten beste werd gegeven, wat meer allure had dan waarop de nieuwe opposi tie ons getracteerd heeft. Maar zij moet optornen tegen een kabinet dat er wat meer in slaagt dan zijn voorganger om te komen met daden waar het sociaal-bewo- gene een rol speelt en deze een waarachtig sociaal karakter weet te geven". Mr. Van Doorn zei vervolgens dat in ons land en ook in eigen kring er wel mensen zijn die de ruil van de P.v.d.A. tegen de V.V.D. als een nadeel beschou wen. Hij zei, er nog net zo over te denken als in 1957, namelijk dat een samenwer king in de regering met de socialisten in de toekomst door de K.V.P. niet als on voorstelbaar moet worden gezien en dat zij integendeel de lenigheid zal moeten opbrengen met die mogelijkheid rekening te houden. Het moest hem echter van het hart, dat vrijwel niets in de socialistische methode, in de wijze waarop de socialis ten als oppositie-partij optreden en in de allure bij de huidige socialistische politiek een spoedig opnieuw samengaan van de beide grote partijen in ons land kan doen verwachten. Over de toto zei mr. Van Doorn, dat het drama iets minder slecht is afgelopen Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT dan de socialisten zich hadden gedroomd. „De heren hebben de vrijmoedigheid het tegenover de sportwereld zo voor te stel len alsof vooral het huidige kabinet en de K.V.P. schuld zouden dragen aan het mis lukken van een zo ruim mogelijke toto. Ik moet deze voorlichting brandmerken als een stuk misleiding en mag in alle nuchterheid vaststellen dat alleen de K.V.P. in haar geheel en de C.H.U. in grote meerderheid het maximale gedaan hebben een toto te realiseren waarvan is aangetoond dat zij een groot succes was." Voorts betoogde mr. Van Doorn dat in het bijzonder onder de werking van de vrijere loonpolitiek een opmerkelijke reë le vooruitgang in de welvaart is bereikt „Maar juist nu iets van betekenis is be reikt voelen wij er niets voor om de zaken in een nieuwe overspanning en een herhaalde bestedingsbeperking weer zo een beetje ongedaan te maken." Er staat nog veel op het K.V.P. ver langlijstje. Daarom vroeg de K.V.P.-voor- zitter de fracties en de regering: „Wat zult ge doen in de 2V« jaar die ge voor lopig wel voor de boeg hebt om staatsta ken af te stoten, om de subsidairiteit in praktijk te brengen, om de kleinere ge meenschappen en lagere organen in leven te laten of tot een nieuw leven te bren gen, waarvan het voortbestaan of het nieu we leven dank zij het dragen van een werkelijke zeggenschap en verantwoorde lijkheid zou kunnen voorkomen dat de in dividuele mens zich helemaal door een veraf wonende instantie geregeld en ge leefd gaat voelen." Wat gaat gij, regering" zo vroeg mr. Van Doorn ten slotte „ondernemen om te geraken tot een zichtbare decentra lisatie? Wat zal in het bijzonder minister Toxcpeus te dezer zake aan grote lijn ter tafel brengen? Wat zult gij, regering, voer moedige besluiten nemen om het be drijfsleven duidelijk te maken dat de P B.O.-gedachte u volledig ernst is? En wat zult gij doen om in de voor ons volk zo levensgevaarlijke sector van het onder wijs de eerste verantwoordelijkheid daar te leggen en te laten, waar zij thuis hoort, althans eerder thuishoort dan bij de hoog ste overheid? Wat zal verder gedaan wor den aan de woningbouw, voor de geeste lijk of lichamelijk gehandicapten, wat voor lagere en middelbare ambtenaren en wat vooral voor de politie-ambtenaren, die dikwijls, vooral als de kinderen willen stu deren, met grote moeite en zorgen de eindjes aan elkaar knopen? Zal nu wer kelijk het toelatingsbeleid ten aanzien van de spijtoptanten worden verruimd en ver sneld? Wanneer zal nu eindelijk op de kin derbijslag in onze volksvertegenwoordi ging ja of neen worden gezegd, opdat men tijdig de consequenties onder het oog zal kunnen zien? Het gebaar van prof. De Quai zou veel kunnen betekenen: geeft hij het for maat aan van zijn toekomstverwach tingen? Of de stijging van het leden tal der KVP? Of misschien houdt hij als een keeper zich gereed om de bal te vangen, die hein wordt toege- kaatst? Neen, dat zijn allemaal fic tieve veronderstellingen, want hij applaudisseert alleen maar. Doch blijk baar had de heer Cals naast hem andere zorgen dan bijval betuigen. En minister Van Marijnen had ook geen tijd om van zijn blijdschap luidruch tig kennis te geven. Er gebeurt zo veel tegelijk op een partijcongres Het bestuur van de Stichting „Het Wijn- kopersgildehuis" te Amsterdam is voorne mens het Wijnkopershuis aan de Koe straat 10-12 te Amsterdam als museum in te richten. In dit pand, dat als een der laatste gildehuizen in den lande van unie ke betekenis is, denkt men voorwerpen, welke op de wijnkoperij betrekking heb ben ten toon te stellen. De stichting heeft zich tot de Provincia le Staten van Noordholland gewend met verzoek tot toekenning van een jaarlijkse subsidie en tot verlenen van een bijdrage als tegemoetkoming in de kosten van in richting. Naar het oordeel van Gedeputeer de Staten vertoont het museum geen spe cifiek provinciaal belang. Daarom achten zij geen termen aanwezig een doorlopen de bijdrage te verstrekken. Zij zouden echter wel hun medewerking willen verle nen aan de definitieve vestiging en inrich ting van het museum. Door het beschik baar stellen van een provinciale bijdrage van 1.000 zal het het stichtingsbestuur mogelijk worden gemaakt de collectie uit te breiden. De herfstkermis in Delfzijl heeft een triest slot gekregen, doordat zondagavond een jongeman uit een zweefmolen werd geslingerd en aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer is de 21-jarige E. Buins uit Finsterwolde (Gr.). Toen de molen op gang was gekomen werd de jongeman uit het bakje geslingerd en tegen een kermis wagen gesmakt. Met ernstige kwetsuren, ondermeer een schedelbasisfractuur, werd hij per ambulance naar het academisch ziekenhuis in Groningen vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Concertgebouw: Dinsdag 20.15 u: con cert N. Ph. O. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: Cho- pin-herdenking met Willem Andriessen. Dinsdag 20.15 u.: Toneelgroep Podium met „De jeugd vliegt uit". Stadsschouwburg: Vandaag 20 u: Rot terdams Toneel met „De eeuwige echtge noot". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Jaloezie en misdaad", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u, dinsdag 14 en 20 u.: „De Mummie", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u.: „Song without end", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Genadeloze jeugd", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u,: „De zaak MP', a.l. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Terreur in Portland City", 18 j. 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en dinsdag 20 u.: „Oumars naar de galg", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 2 nov. expositie van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks 10-17 u. Zon dag 14-17 u. Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 10-17 u. Zondags 13-18 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. exposite van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dagelijks 10-22 u. Vishal: Tot 31 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 14-17 en 20-22 u, zon dags 13-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 21 okt.) MAANDAG 24 OKTOBER Thalia, 20 uur: „De ondergang van Billy the Kid". Rex, 20 uur: „Fotomodellen en chantage" Patronaatsgebouw, 13.45 en 15.15 uur: Schoolconcerten. Hervormd Jeugdhuis, 20 uur: „Schakels" door Palvu. Kraak, 19.30 uur: Bridgekampioenschap Marktplein, 1417.30 en 1923 uur: Bimij, vanavond met Elly Lichtveld, zang en de Gusonians. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. DINSDAG 25 OKTOBER Thalia, 20 uur: „De ondergang van Billy the Kid". Patronaatsgebouw, 13.45 en 15.15 uur: Schoolconcerten. Marktplein, 1417.30 en 1923 uur: Bimij, met Mieke Telkamp en de pianist Joop Reynolds. Als orkest weer de Guso nians. Pieter Vermeulenmuseum: als maandag. MAANDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „De bruiden van Dracula". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Totale oorlog". W. B. Theater, 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem". DINSDAG 25 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Doorbraak bij Capa Flow". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Je bent verloren vreemdeling". W. B. Theater: geen voorstelling. Minister Toxopeus: De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, heeft na terugkeer in Hollandia van zijn rondreis over Nieuw-Guinea, een persconferentie gehouden. Op een vraag, welke maatregelen de regering denkt te nemen om een einde te maken aan de hui dige situatie van toenemende onzekerheid onder de ambtenaren over hun positie, deelde de minister mede, dat besloten is tot vorming van een bijstandskorps, waar in alle ambtenaren-Nederlanders, zowel de uitgezondenen als die, welke in Nieuw- Guinea in dienst zijn genomen, zullen wor den opgenomen. Het beginsel is dat alle Nederlandse ambtenaren in dit korps zul len worden opgenomen en daardoor een status zullen krijgen, die in materieel op zicht overeenkomst met die van de ambte naren in Nederland: bij beëindiging der werkzaamheden een gegarandeerde over tocht naar Nederland, recht op buitenlands verlof en wachtgeld. Sprekende over degenen die in Nieuw-Gui nea in een moeilijke positie verkeren, zoals de voormalige „Deta-werkers" (uit Indone sië gekomen Nederlanders) zei de bewinds man desgevraagd, dat de regering hier omtrent op korte termijn haar standpunt zal bekend maken. Hij zei ten zeerste door drongen te zijn van de moeilijkheden, waar mede de betrokkenen te kampen hebben. In een heropening van het gesprek met Indonesië ziet de minister weinig moge lijkheden, gezien het onwrikbare stand punt van Indonesië. In New York hebben journalisten aan president Soekarno ge vraagd, of hij zou willen praten met mi nister Luns. De president heeft tot drie maal toe neen gezegd. Minister Toxopeus ontkende nadrukke lijk te hebben gezegd, dat in verband met de internationale politieke ontwikkeling het toekennen van zelfbestuur vóór 1970 be staanbaar zou zijn. Het lijkt de minister te_ kort en onverstandig, om dit te doen vóór 1970. Aan zelfbeschikking heeft men niets als er geen onderbouw is van de economie. In dit opzicht zei de minister, dat bepaalde objecten, die thans in Nieuw- Guinea zijn aangevat, in economisch op zicht bepaald hoopgevend zijn. Schipper gevonden. In Millingen is het stoffelijk overschot gevonden van de 26-jarige schipper Cornelissen van de „Vaarwel II". Hij werd sinds de noodlot tige aanvaring met de veerboot „Tina Scarlett" vermist. In het voorlopig verslag op de begroting 1961 van Binnenlandse Zaken geven vele leden der Tweede Kamer als hun mening te kennen, dat er in de laatste tijd, met name in de provincie Zeeland, meer ru moer rond burgemeesters is geweest dan uit een oogpunt van vertrouwen in en eerbied voor het gezag kon worden aan vaard. Zij willen gaarne vernemen of aan het benoemen van een burgemeester wel een zo grondig onderzoek voorafgaat als, ge zien de betekenis van dit ambt, nodig is, en of wel op de juiste wijze geïnformeerd wordt. Is het juist, zo vragen deze leden voorts, dat een der recente gevallen van rumoer een burgemeester betrof, wiens benoeming in zekere zin als een promotie viel te beschouwen, terwijl hij in zijn vori ge gemeente reeds moeilijkheden had ge had en destijds een commissie van onder zoek en tot bemiddeling moest worden in gesteld? Met zorg denken deze leden aan de gemeente Goes. Ten aanzien van de daar gevallen benoeming stonden zij voor verschillende raadsels. Dezelfde Kamerleden zijn maar matig ingenomen met het maandenlang afwezig zijn van burgemeesters die niet geschorst werden, toch hun werk niet mochten ver richten, door konden gaan met het voeren van actie inzake hun geding en oorzaak waren, dat hun gemeenten in rep en roer bleven. Algemene veroordeling trof de huidige praktijk, waarbij ziekteverlof wordt ver leend aan kerngezonde burgemeesters, omtrent wier gezondheidstoestand in de eigen gemeente algemene bekendheid be staat. Men was van oordeel, dat de on waarachtigheid van de gesignaleerde praktijk moet leiden tot verminderde eer bied voor het gezag, dat zich van dergelij ke schorsingsmiddelen bedient. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Naarden (toez.) J. C. Bregman te Bergentheim. - te 's-Gravenhage (wijkgem. XII) (vac. wijlen H. J. Drost) Dr. G. Snijders te Haarlem. Geref. Kerken Beroepen te Blacktown (Ref. Church) H. L. Hoving te Hamilton, Nieuw-Zeeland (voor heen Kand te Groningen). Evang. Luth. Kerk Beroepen te Paramaribo Dr. A. Weiland, Herv. predikant te Meeden (Gron.). In de nacht van zaterdag op zondag kort na twaalf uur stapte een man met een pistool in de hand de „Old City Bar" aan de drukbevolkte West Kruiskade in Rotterdam binnen. Hij had nog maar nau welijks enkele passen in de bar gedaan of hij haalde de trekker van het pistool over en vuurde op een van de twee buffetjuf frouwen achter de tapkast. De 37-jarige lasser J.R. uit Rotterdam kwam wraak nemen op zijn 26-jarige echtgenote die hem ongeveer een maand geleden heeft verlaten. Niet de vrouw werd echter geraakt, maar twee bezoekers, een 32-jarige mon teur en een 20-jarige monteur. Ze werden ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. De eerste kogel drong in het hout van het buffet. De belaagde vrouw en haar collega doken weg achter de tapkast. Op nieuw vuurde de lasser en de kogel boor de zich krakend in de tapkast. De derde kogel ging dezelfde weg. De vele bezoe kers lieten zich in paniek van de bar krukken vallen. Er brak een hevig tumult los. De meeste gasten vluchtten naar de achterzijde van het lokaal, maar de mon teur rende naar de telefooncel om de po litie te bellen. Achter hem aan schoot plotseling de vrouw van de lasser te voorschijn. R. trachtte voor de vierde keer haar te ra ken. Met een schreeuw zakte de monteur in elkaar. Het bloed stroomde van zijn gezicht en onder zijn arm vandaan. Niet de vrouw, maar hij was getroffen. Weer klonk een schot en de kogel raakte de matroos in de linker onderarm. Nog al tijd zwaaide R. met het pistool, maar er- kwam geen kogel meer uit want er was een huls klem geraakt. Overmeesterd Vliegensvlug sprong de exploitant van de bar op hem af. Een bezoeker sloeg hem het wapen uit de hand. De exploi tant wist R. te overmeesteren en hem op de grond te gooien, waar hij in bedwang kon worden gehouden. Tot de politie arriveerde. De beide slachtoffers worden nog be handeld in het Coolsingelziekenhuis. Hun toestand is redelijk. De matroos werd aan de arm geopereerd. De verwonding van de monteur is gecompliceerder. De kogel drong namelijk bij de kaak het hoofd binnen en kwam er bij het oor uit. Vier jaar geleden heeft de lasser al eens geprobeerd op de Coolsingel een meisje neer te steken. De steek werd opgevan gen door de man die bij haar was, waar door deze ernstig werd gewond. De ge wonde had het meisje weggehaald uit een milieu waar men het met de zeden niet zo nauw nam. Dat was niet naar de zin van R geweest die haar „vriend" was geweest. Hij zon op wraak en om het meisje een gevoelige les te geven schafte hij zich een groot mes aan. De schietpartij van zaterdagavond moet in hetzelfde licht worden bezien. Zijn hu welijk ging niet goed en een maand ge leden liep zijn vrouw weg. Het echtpaar heeft twee kinderen. Ook nu koesterde R. wraakgevoelens. „Ik wilde haar alleen maar angst aanjagen", heeft hij tegenover de politie verklaard. In België kocht hij enkele weken geleden het pistool met 13 patronen. Voordat hij zaterdagavond naai de bar ging, waar zijn vrou\ als reserve buffetjuffrouw werkte, deed hij acht pa tronen in de houder van het wapen. Vijf stopte hij er in zijn broekzak. Het was bij de cafébezoekers bekend dat de lasser 's avonds vaak op de West Kruiskade rondslenterde en soms zijn vrouw schaduwde als zij van haar werk naar huis ging. De lasser is ingesloten. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft vanmorgen voor Radio Neder land Wereldomroep een toespraak gehou den ter gelegenheid van de Dag der Ver enigde Naties. De verklaring volgde na de nieuwsuitzending in het programma dat gericht is op Nieuw-Zeeland, Nieuw-Gui nea, Australië, Zuid-Amerika en het Ca- raïbische gebied. Minister Luns zei, dat het derde lustrum van de Verenigde Na ties samenvalt met de meest kritieke pe riode in het bestaan van de organisatie. „Wij staan", zo meende hij, „in de Ver enigde Naties voor een keerpunt, misschien ten goede, misschien ten kwade. Maar in ieder geval is de naaste toekomst van on ze wereld, zijn de vrede en welvaart van de volken er in grote mate mee gemoeid. Wij zijn pas getuige geweest van de toe lating van niet minder dan zeventien nieu we leden. Nog vóór het einde van de hui dige algemene vergadering zal het leden tal waarschijnlijk gestegen zijn tot hon derd. Voor het eerst in de geschiedenis der mensheid is het merendeel der vol ken verenigd in een organisatie met een gemeenschappelijk doel. Het is treffend, dat de organisatie der Verenigde Naties in dit lustrumjaar thans op de zwaarste proef van haar bestaan wordt gesteld „Met die proef bedoel ik", aldus de minis ter, „de operaties in de Kongorepubliek waar het er om gaat een jonge, onerva ren staat te behoeden voor volledige po litieke en economische desintegratie met alle slechte en rampzalige gevolgen van dien voor Afrika en voor de rest van de wereld. Op dit moeilijke ogenblik, nu de Verenigde Naties in een unieke krachtsin spanning haar bestaansgrond pogen te ves tigen en te bevestigen, tracht de Sovjet- Unie met opmerkelijk politiek geweld de organisatie naar haar hand te zetten en te bedreigen met verlamming van haar instellingen. De uitslag van deze krachtmeting is nog onzeker, maar op grond van mijn jongste ervaringen heb ik goede hoop op het gezond verstand van de jonge staten, die er, naar mijn mening, mede uit wel begrepen eigen belang naar zullen streven de Verenigde Naties uit te bouwen tot een krachtig instituuut op politiek, economisch en sociaal terrein. Voor ons koninkrijk, het Koninkrijk der Nederlanden met zijn drie gelijkwaardige rijksdelen, is er alle reden om de Verenigde Naties te blijven steunen. Ik hoop, dat de toekomst der Verenigde Naties zich gunstig en goed zal ontwikkelen en ik heb in die toekomst ook vertrouwen", zo besloot minister Luns. Dodelijk verbrand. In het St. Igna- tius-ziekenhuis in Breda is overleden de 47-jarige mevrouw Van de Luitgaarde Thijs die vorige week donderdag ernstige brandwonden opliep, toen zij in een con- servenfabriek in een put met kokend water viel. Ballonvaart. Onder auspiciën van de vliegtuigdeskundige studievereniging „Leonardo da Vinci", die met een aantal feestelijkheden haar derde lustrum heeft gevierd, is zaterdagmiddag van het Malie veld in Den Haag een ballon opgestegen. De historische ballonopstijging van 175 jaar geleden werd door de vier in histo rische kledij gestoken passagiers gerecon strueerd. Balloncommandant Ben Stee man had als gezelschap de ballonvaarder Jan Boesman, commodore ir. C. W. A. Oyens en de humorist Max Tailleur. Herstellingsoord C.N.V. Zaterdag heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. Van Rooy, in Maarn de officiële opening verricht van „Huize Stameren", het herstellingsoord van „Draagt Elkanders Lasten", het Algemeen Sociaal Fonds van het Christelijk Natio naal Vakverbond. In de nacht van zondag op maandag, bij het begin van de nachtploeg, zijn circa 200 arbeiders van cfe n.v. Hartog's Slagerijen te Oss niet aan het werk gegaan uit protest tegen de invoering van nieuwe tarieven op de afdeling woststopperij. Het laat zich aanzien dat ook de dag- ploegen aan deze wilde staking zullen deel nemen. In totaal zijn dan hiermee ongeveer 1.200 arbeiders uit de fabricageafdelingen gemoeid. De vakbonden hebben zich tot dusverre niet achter de stakers gesteld. Advertentie Ja, dat is 'n ontdekking: het regel matig gebruik van een theelepel Andrews Gezondheidszoutopeenglas ■water. Dat verdrijft overtollig vet. Dat stimuleert de spijsvertering en heft verstopping op. Dat geeft levenslust, veerkracht en energie. Met Andrews gaat alles vlotter. Normale bus f 1,75 h. Dubbele bus f 2.90 caye. Een ander lagedrukgebied kwam tot ontwikkeling ten zuiden van Newfound land. Het koerst naar het oostnoordoosten. WERKRAPPORTEN Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende in zuidoostelijke richting de oceaan over- het weekeinde is een oceaandepressie door gestoken en nadert nu de Golf van Bis- de Golf van Biscaye naar het noordoosten getrokken en daarbij belangrijk opgevuld. De kern nadert nu het Engelse Kanaal en komt nog iets dichter bij ons land. Daar door wordt de atmosfeer minder stabiel, zodat morgen plaatselijk buien tot ontwik keling kunnen komen. De frontale zone van de depressie, die gisteren aanleiding was tot zware bewolking en regenval, ligt nu geheel oostelijk van ons land. Ze zal het weer hier te lande niet meer beïn vloeden. Van het lagedrukgebied bij de kust van Labrador heeft zich een deel af gesplitst. Dit is met vrij grote snelheid Maximum-temperaturen öulten- en oinnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur a 2 5 c Dinsdag 25 oktober Zon op 7.22 uur, onder 17.26 uur. Maan op 12.41 uur, onder 21.38 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. z mist zo regenbui zzo geheel bew. zzw mist zo zwaar bew. z zwaar bew. zo Zd-Limburg regen zzo 27 okt. Maanstanden 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 oktober Hoog water 5.52 en 18.09 uur. Laag water 1.40 en 13.51 uur. Dinsdag 25 oktober Hoog water 6.35 en 18.55 uur. Laag water 2.17 en 14.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Advertentie .«.jLeisnaatAmerik» oraffl=Jj Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. no mist windst. zwaar bew. nnw regen o regen o geheel bew. o mist zo zwaar bew. zo mist zo zwaar bew. z zwaar bew. z regen zo regenbui no onbewolkt z mist o mist z mist zo regen zw regen nno zwaar bew. windst. 14 half bew. w 18 11 13 14 12 12 14 13 15 I 5 5 8 10 13 12 14 12 16 21 17 18 II 13 19 12 11 11 onbewolkt half bew. regen motregen zwaar bew regenbui windst. 26 windst. 25 ono 24 z 15 w 21 w 19 0,1 0,2 0,6 0 0 0 0 2 0 0 0 17 25 1 2 3 4 0 0 8 10 2 3 0 0 15 73 0 0 0 0 12 4 6

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2