Smirnov-incident gaat in de doofpot Bouwers van „dodenflat" in Zuid-Italië veroordeeld in 'n arietona flmtott» Kongolees leger terroriseert inheemse wijk in Leopoldstad Moboetoe wil Amerika en Europa bezoeken NAAIMACHINES Wereldnieuws Amerika dreigt ondergrondse kernproeven te hervatten Van dag tot dag Levende Taal Pommerenke levenslang het tuchthuis in Adenauer zou gegronde reden hebben om er geen ophef van te maken Bisschoppen mengen zich in verkiezingsstrijd Vierling geboren in Canada Ramp eiste 58 mensenlevens Klacht over plundering in Algerije raatótoel 1NGEL Gaitskell kandidaat tegenover Wilson Oud-SS-ers gebeten op de Westduitse filmindustrie Muilkorf DrLinus Pauling schat voorraad op 20.000 stuks A .A .A .-mars MAANDAG 24 OKTOBER 1960 Tijdens het te Scheveningen gehouden congres van het Genootschap „Onze Taal" zijn diverse behartigenswaardige opmer kingen gemaakt over taalmisbruik in be paalde sectoren van het openbare leven, speciaal in het ambtelijke en het bedrijfs leven, die gedeeltelijk de begrijpelijkheid en gedeeltelijk de schoonheid der taal be troffen. Prof. dr. C. F. P. Stutterheim, hoog leraar in de Nederlandse taalkunde, had tevoren met welgekozen voorbeelden aan getoond, dat „misbruik" niet altijd be hoeft te leiden tot onbegrijpelijkheid en goed gebruik niet in alle gevallen de be grijpelijkheid bevordert Hij behandelde „de taal als communicatiemiddel" en be schouwde haar dus in de eerste plaats in haar functionele werkzaamheid, een werk zaamheid die niet haar enige bestaansre den, doch wel haar óntstaansreden uit maakt. En nu was het kenmerkend voor sommige belangstellenden dat zij zich tij dens de discussies deden horen als „zui veraars" omwille ener bepaalde „zuiver heid", en niet omwille van de begrijpe lijkheid en de communicatiescheppende functie der taal. Nog steeds* doet dus blijkbaar de stel ling opgeld, dat omschreven taalregelen het Alpha en Omega inhouden voor het gebruik der taal, zelfs, wanneer daardoor de contactmogelijkheid tussen de mensen die haar gebruiken, in het gedrang zou komen. Het Genootschap „Onze Taal" worstelt blijkbaar nog steeds met deze op vatting, die weliswaar niet uit het bestuur naar voren trad doch zeker wel uit de ledenmassa. Min of meer deed ook prof. kingen gemaakt over taalmisbruk in be- je, door te stellen dat de taal in sommige gevallen zelf tekortschieten kan en schuld kan hebben aan een „kortsluiting" in het contact tussen de schrijver of spreker en lezer of hoorder. Hoe de taal zelf schuld aan een gebrek kig contact kan hebben is ons niet dui delijk. Wanneer zij een tekort aan moge lijkheden biedt, is het aan de gebruikers om dat tekort aan te vullen. Taal is een levend verschijnsel, doch zij leeft bij de gratie van haar gebruikers. Zij groeit en ontwikkelt zich bij diezelfde gratie en nu wil het ons voorkomen dat die groei en ontwikkeling vaak geremd of verhinderd worden door een te grote aarzeling bij de erkenning van haar nieuwe vormen, ont staande onder dwang van gebleken gebre ken. Taalzuivering is prachtig, wanneer niet al de nieuwe loten van de taal worden gekapt omdat „ze er nooit geweest zijn". Dat zij zelf nooit kan worden beticht van gebrekkigheid, lijkt ons een uitgangspunt om vruchtbaarder discussie mogelijk te maken over de vraag, wat wel en wat niet moet worden geaccepteerd of bestre den. En dit uitgangspunt bleek naar onze smaak te weinig overtuigend uit dit con gres, dat overigens vele nuttige facetten had. BONN. De gezworenenrechtbank te Freiburg in Zuid-Duitsland heeft de 23- jarige Heinrich Pommerenke tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. Zij volg de daarmee de eis van de officier van Justitie, die voor vier moorden en een reeks pogingen tot moord, alsmede voor meer dan vijftig andere ernstige delicten acht maal levenslang had geëist. Zonder een spoor van berouw, zonder enige innerlijke beweging te laten merken, incasseerde Pommerenke het afgelopen weekeinde de uitspraak. Hij zag na over leg met zijn verdediger af van hoger be roep. Het vonnis werd dan ook meteen van kracht. Pommerenke's verdediger kon in zijn pleidooi geen enkele poging doen om een werkelijke verzachting van de eis van de officier van Justitie te krijgen. Zijn cliënt had de vier afschuwelijke mooi-den en meer dan zestig andere misdaden tot in details bekend. Tijdens het proces was er in Pom merenke niets te ontdekken dat tot enige clementie aanleiding gaf. De verdediger vroeg dan ook een rechtvaardige straf... Pommerenkes laatste woorden waren: „Ik zou willen zeggen dat ik straf werkelijk en waarachtig heb verdiend. Alles wat ik (Van onze correspondent) BONN Twee dagen na het incident met de Russische ambassadeur Smirnov tijdens de opening van de Afrikaweek te Bonn, gist men in politieke kringen nog altijd naar de achtergrond van Adenauers lankmoedigheid tegenover de Russische diplomaat. In plaats dat de bondskanse lier Smirnov bij zich ontbood en ongezou ten van repliek diende, zond Adenauer een minister naar de Russische ambassade met de boodschap dat de regering het be treurde. Men is evenwel van de doorge winterde Adenauer niet gewend dat hij zoete broodjes bakt of dat hij zich, aan de andere kant, emotioneel Iaat gaan. Er zouden dan ook gegronde redenen zijn voor zijn milde reactie op Smirnovs optreden, en wel de volgende: 1). Er zou een lichte verbetering merk baar zij in de Westduits-Russische be trekkingen, die tot voor enkele weken bui tengewoon slecht genoemd werden. In het bijzonder zou deze verbetering merkbaar zijn geworden uit de laatste rede van Kroesjtsjev te Moskou, waaruit de Rus- siche minister-president te elfder ure be paalde felle scheidpassages over Adenauer zou hebben geschrapt. NEW YORK (UPI/AFP) De Ameri kaanse kardinaal Spellman is zondag per soonlijk tussenbeide gekomen om een ver klaring van drie rooms-kathalieke bis schoppen van Porto Rica, die hun gelovi gen hadden verzocht niet op de huidige democratische gouverneur Luis Munoz Marin te stemmen recht te zetten. De bisschoppen hadden gisteren in de kerken van het eiland een herderlijk schrijven laten voorlezen, waarin het ver zoek vervat was. Zij verwijten de gouver neur dat hij zijn handtekening heeft ge zet onder twee wetsontwerpen waarin ver breiding van voorbehoedmiddelen en ste rilisatie wordt toegestaan. Kardinaal Spellman verklaart thans dat de katholieke kiezers van Porto Rico naar zijn mening op de Democratische partij kunnen stemmen. De aartsbisschop van San Juan, in Porto Rico, mgr. James P. Davis, werd -uitge jouwd toen hij de kathedraal San Felipe in Arecibo betrad om het herderlijk schrijven voor te lezen. De echtgenote van gouverneur Marin en een groot aantal gelovigen stonden op van hun plaatsen en verlieten de kathedraal. DETROIT (Canada) (UPI) Een naar Canada geëmigreerd Engels echtpaar is zondag verblijd met de geboorte van een vierling, allen jongens die het, evenals de moeder, op het ogenblik uitstekend maken. Peter, die het eerst geboren werd, weegt drie pond en vier ons, Paul, die drie minu ten na hem ter wereld kwam, weegt vier pond en drie ons, waarna kort achter el kaar nog volgden Vincent, met een ge- bootegewicht van twee pond en anderhalf ons, en Gerard, met een gewicht van vier pond en ruim een ons. De heer en mevrouw Guinnane hebben reeds twee zoons: de 5-jarige Stephen en de 7-jarige Anthony. BONN (Reuter/DPA) In Rendsburg (West-Duitsland) hebben ongeveer zeshon derd oud-SS-ers een mars door de stad gemaakt en bloemen gelegd bij 't gedenk teken voor de gevallenen. De voorzitter van de „Hilfsgemeinschaft der ehemaligen Soldaten der Waffen-SS" (HIAG), de vroe gere g'eneraal-majoor Kurt Meyer, leverde scherpe critiek op de Westduitse filmin dustrie en de televisie wegens „onophoude lijke, en kennelijk zeer profijtelijke, be lastering van de SS". Dit draagt er niet toe bij „de door vooraanstaande militairen erkende wapenfeiten in het juiste daglicht te stellen", aldus Meyer. Te Warendorf, in de Westduitse deelstaat Noord Rijn-Westfalen, is zondag een bij eenkomst van dragers van het ridderkruis gehouden. De minister van Defensie Strauss en de inspecteur van de Westduitse strijdkrachten, generaal Heusinger, zonden begroetingsboodschappen. De voorzitter van de vereniging, generaal-majoor Horst Niemack, verklaarde dat de dragers van het ridderkruis de democratie en de heb gedaan was verschrikkelijk en bestiaal, bondsrepubliek zijn toegedaan. Een Italiaanse rechtbank heeft zaterdag avond vonnis gewezen in de zaak tegen de zes mensen die verantwoordelijk geacht worden voor het instorten van een flatge bouw in Berletta (Zuid-Italië), waarbij 58 mensen om het leven kwamen en 13 ge wond werden. Het gloednieuwe gebouw stortte onverwacht op een dag in septem ber 1059 ineen. Het ongeluk gebeurde 's morgens vroeg en de meeste bewoners bevonden zich op dat moment in het huis. De reddingsploegen zwoegden 66 uur voor dat zij de eerste slachtoffers konden be vrijden. Zware straffen In de flat hadden 24 gezinnen gewoond. De slotzitting van het rechtsgeding duurde tien uur. De jonge architect Francesco Lombardi, die onmiddellijk nadat het nieuws van de ramp hem bereikte was ge vlucht, hoorde lö'/a jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en het verbod om geduren de vijf jaar zijn beroep uit te oefenen. De rechter veroordeelde hem conform de eis. De bouwer Scipione del Carmine werd schuldig bevonden aan dood door schuld, corruptie en misdadige achteloosheid bij het bouwen van het flatgebouw. Hij werd veroordeeld tot 18 jaar en zes maanden Eligio Turi, die de bouw financierde, werd aan dezelfde overtredingen schuldig bevonden en tot 15 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Nicola Cafagna, directeur van het ge meentelijk technisch bureau, die toestem ming tot de uitvoering van de bouwplannen had gegeven, kreeg 15 jaar en zes maanden. Hij is voorlopig op vrije voeten gesteld wegens ziekte, maar zal na zijn herstel in de gevangenis worden opgesloten. Michele Carelli, een ambtenaar van de gemeentelijke gezondheidsdienst, werd tot 2 jaar veroordeeld, en Giuseppe Landucci, makelaar in onroerende goederen tot 2 jaar en 3 maanden. De veroordeelden en de gemeente Bar- letta. waarvan het bestuur collectief schul dig werd bevonden aan onachtzaamheid, moeten bovendien schadevergoeding be talen aan de slachtoffers van de ramp. 2). De Westduitse ambassadeur te Mos kou Kroll had dezer dagen een gesprek met Kroesjtsjev waarover hij een optimis tisch bericht naar Adenauer zond. Onder meer zou Kroesjtsjev tegen Kroll hebben gezegd dat hij achting had voor een man als Adenauer, hoewel hij het volslagen on eens met hem is. 3). De Russische pers heeft het inci- dent-Smirnov tot dusver nog niet vermeld, noch als nieuws, noch in commentaar. Men rekent er ook niet meer op dat de Russen er munt uit zullen slaan, vooral daar radio-Moskou zich zeer gematigd over het voorval heeft uitgelaten. 4). Men heeft te Bonn de indruk dat Kroesjtsjev het optreden van Smirnov niet goedkeurt althans officieel niet zal wil len verdedigen en het zou willen doen voorkomen alsof zijn ambassadeur op eigen houtje heeft gehandeld. Hierom heeft Adenauer, zo zegt men, het schandaal rond Smirnov niet wil len opblazen. De bondskanselier was er vrijdag snel bij, enkel en alleen om een Russisch protest tegen het verwijderen van Smirnov uit de Beethovenzaal te voorkomen. Adenauer wil ook mede gezien zijn positie in het westelijke geheel de ver houding met Moskou niet in het negatieve trekken, in het bijzonder niet, gezien de westelijke positie in Berlijn, welke zijns inziens geen extra belasting gedoogt. Er zijn echter verscheidene Westduitse kringen die het met de bondskanselier in het geheel niet eens zijn. Zij tonen zich nog altijd verrast, zo niet verbaasd over Adenauers houding. Zij zeggen: „Erhard, nu juist niet Adenauers beste vriend, laat men in de kou staan. In feite eist het eer ste commentaar van de Russische ambas sade op de Westduitse spijtbetuiging over het gebeurde een soort muilkorf voor iede re Westduitse politicus die spreekt over het communisme". Want de Russische am bassade heeft het afgelopen weekeinde hooghartig gezegd: „Ook wij betreuren het incident. Men moet alles doen om herha ling te voorkomen". Met andere woorden: Smirnov had gelijk, Erhard had zijn mond moeten houden. De bondskanselier, die na het voorval dadelijk contact met Erhard had opgenomen, heeft echter een dikke huid, waarop hij al meer beledigingen liet afstuiten als hem dit te pas kwam Advertentie th L U-i weet U... op dat toestel is alfes zo echt! Da's waar. Een ARISTONA brengt de werkelijkheid in Uw huiskamer. Beeld en geluid zijn bijzonder natuurgetrouw! De technische perfectie en de goede service garanderen U dat ook U meer ziet in 'n ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio - televisie grammofoons - recorders LEOPOLDSTAD (UPI) Een gevecht tussen burgers en bemanningen van spanning over de gehele stad. Ook uit Katanga zijn nieuwe gevechten gemeld, pantserwagens van het Kongolese leger, zaterdagavond, heeft zondag geleid, tot een wilde razzia van het Kongolese leger in „Le Beige", zoals de inboorlingenwijk van Leopoldstad genoemd wordt. Bij de gevechten van gisteren zijn naar schat ting elf doden gevallen, van wie één soldaat. Na het gevecht hing een angstige Nabij Pweto zouden 130 krijgers der Baloeba gedood zijn toen Katangese gen darmen daar vorige week ingrepen bij gevechten tussen Baloeba en Bilwa. De Bilwa zijn trouw aan president Tsjombe, de Baloeba kennelijk niet. Zaterdag had de Kongolese militaire machthebber, Moboetoe, verklaard dat hij de betrekkingen met de UNO had verbro ken omdat de Volkenorganisatie zou po gen hem de macht te ontnemen. Moboe toe zeide dat hij dinsdag per vliegtuig naar New York zou vertrekken, om per soonlijk zijn beklag in te dienen over de houding van de UNO in Kongo. Hij is voornemens de terugreis via Londen, Pa rijs en Brussel te maken en ook de hoofd steden van Ghana en Guinea. Accra en Conakry te bezoeken. Parade Men vreesde dat het vandaag tot een nieuwe uitbarsting zou komen tussen de Kongolese politici, tijdens de plechtighe den ter gelegenheid van de „Dag van de UNO". Om hun handen niet te branden, hebben de UNO-functionarissen aan alle Kongo lese kopstukken uitnodigingen gestuurd voor de militaire parade in het voetbal stadion van Leopoldstad. Verwacht werd dat Loemoemba en Kasavoeboe er zouden verschijnen in gezelschap van een UNO- wacht, Moboetoe met een wacht van het Kongolese leger en Kamitatoe met een wacht van zijn provinciale politie. De burgers, die zaterdagavond met de Kongolese militairen in gevecht raakten waren aanhangers van Loemoemba. Toen het leger zondag uittrok om wraak te nemen, speelden zich wilde tonelen af. In vrachtwagens, op sommige waarvan mitrailleurs stonden, reden de soldaten de inboorlingenwijk in. Schreeuwend en in het wilde weg schietend trokken zij er BONN (Reuter) Het Algerijnse „Bureau voor repatriëring van buitenland se legionaires" in Tetuan (Marokko) heeft aan het persbureau Reuter een brief ge schreven waarin een verklaring van de in augustus uit het Franse Vreemdelingen legioen gedeserteerde Nederlander De Vries wordt aangehaald. Volgens de brief heeft De Vries ver klaard, dat hij bij een bepaalde operatie bevel kreeg te plunderen en brand te stich ten. „De commandant beval ons tezamen met hoofdadjudant Kiefer, een voormalige Duitse SS-officier, op vrouwen en kinde ren te oefenen in scherp schieten". De brief vermeldde gelijkluidende verklarin gen van uit het Franse Vreemdelingenle gioen gedeserteerde Duitsers. rond, arresteerden burgers en forceerden toegang tot de huizen. Hoeveel mensen er zijn aangehouden is niet bekend. Tijdens de toegang tot de wijk verboden. Pantser wagens blokkeerden de toegangswegen. Hoewel de UNO vrijdag gemengde pa trouilles van UNO-soldaten en Kongolese politie had ingesteld met als doel de orde te handhaven, is van deze zijde niets on dernomen om de wanordelijkheden van zondag te onderdrukken. Kolonel Moboetoe was zondag niet in Leopoldstad. Hij maakte een inspectie reis naar Coquilhatstad, met naar enke le zijner aanhangers zeiden de bedoe ling verse troepen naar Leopoldstad te di rigeren. Moboetoe zou vrezen dat Loemoemba binnenkort een poging zou doen om met geweld de macht aan zich te trekken. De rampokpartij van het Kongolese le ger en het politiek optreden van Kamita toe, de gouverneur van de provincie Leo poldstad hebben Moboetoe's ster doen da len. Hij geldt nog als de sterke man in Kongo, maar zijn vuist, het leger, wordt de „actie" in „Le Beige" was Europeanen elke week minder betrouwbaar. NEW YORK (Reuter) De voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, McCone, heeft gezegd dat de Verenigde Staten weer met ondergrondse kernproeven moeten beginnen als de Rus sen niet ophouden met hun obstructie op de drie-mogendheden-besprekingen in Ge- nève over beëindiging van proeven met kernwapens. Hij zei dat in de komende weken beslist wordt of de proeven zullen worden hervat. De Verenigde Staten kun nen maar niet blijven onderhandelen als zij niet weten of de Russen wel inderdaad zijn opgehouden met hun proeven. De Russen zouden een voorsprong kunnen krijgen door clandestiene proeven, aldus McCone. De Amerikaanse chemicus en Nobel prijswinnaar dr. Linus Pauling heeft ge zegd dat Amerika naar zijn schatting al twintigduizend kernbommen van de me- gatonklasse in voorraad heeft, „terwijl driehonderd voldoende zijn om de Sovjet- Unie te vernietigen". De Poolse UNO-afgevaardigde heeft in de politieke commissie van de UNO-As- semblee een ontwerp-resolutie ingediend waarin 1 april 1961 als limiet wordt ge steld voor het bereiken van overeenstem ming over een verdrag over het staken van proeven met kernwapens. Wanneer deze limiet wordt overschreden zou een speciale zitting van de UNO-Assemblee moeten worden bijeengeroepen. De politie ke commissie zal het debat over de ont wapeningskwestie vandaag hervatten. KOPENHAGEN (UPI) De driedaag se mars in Denemarken voor afschaffing van de kernbom die van 540 deelnemers tot ruim 10.000 personen was aangezwol len, is zondag zonder incidenten in guur weer geëindigd op het raadhuisplein te Kopenhagen en in het beroemde Tivoli. Onder de deelnemers waren vele buiten landers. Ook Britten van de Aldermas- ton-mars namen er aan deel. De Deense beweging tegen kernwapens werd ongeveer vier maanden geleden op gericht door de Deense schrijver en on derwijzer, Carl Scharnberg, die met zijn echtgenote had deelgenomen aan de A.A.A. mars van Aldermaston. Alle Deen se bladen, behalve de communistische „Land og Folk" en de niet-politieke „In formation", hebben op de een of andere wijze tegen de betoging geageerd. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE p de Naar mannetje Wal een zoon! Richard Lloyd George, de zoon van David, voormalig Brits staatsman en pre mier, heejt een biografie over zijn vader geschreven en daarin deze man ontluis terd. Iiij onthult uitvoerig, dal papa een vrouwenjager was, wiens particuliere leven .vol romantische of niet-zo-roman- tische affaires was. Meer dan vijftig jaar heeft ouwe David geleefd tussen amou reuze meisjes en een soort harempie ge houden. Vrede zij de nagedachtenis van vader David. De zoon bezit mijn bewondering niet. Als ik hem was, had ik die hele bio grafie dan maar niet geschreven. Als die dan toch zo tot in de puntjes waarheid lievend moest wezen, dan had ik er maar van afgezien de nagedachtenis van papa- in-'t-graf te bekladden. Bij mij thuis zouden ze zo'n zoon een proleet hebben genoemd, earl of geen earl, waarheid of geen waarheid. Ik, hoop dat ze hem in Engeland óók zo noemen en dat men dit graaf Richard zal inpeperen en goed doen voelen. Overigens: natuurlijk vind ik dat ha rempie spelen hoogst en hoogst ongepast en als er iemand is, die het houden van een renstal met amoureuze meisjes uit het diepst van zijn rein gemoed afkeurt, dan ben i k het. Maar mijn (aarzelende) vraag is: heeft dit iets met de staatsman als zodanig te maken? Ik ben ervan overtuigd dat de heer Zandt en vele respectabele heren met hem, mij verontwaardigd zullen toeroepen: „Al les, dat heeft er alles mee te maken." Ik zou dan (al maar aarzelend) willen doen opmerken dat vele grote mannen: keizers en koningen, presidenten en pre miers, zich op het gebied der amoureuze perikelen evenmin onbetuigd hebben ge laten als vader David. Zou dat misschien komen, omdat de spanning, die hun status meebracht, ook een ontspanning eiste, die zich dan niet in verwoed sjoelbakken, golfen, ganze- borden of een spelletje bridgen uitte, doch die haar doelwit vond in dartel spelevaren op de golvende meren der minne? Wanneer zich ontspannen wilt doet u dat met mooi houtsnijwerk, een wande lingetje met de hond of een bioscoopje. Maar ze zijn niet allemaal zo fijn geeste lijk gebouwd als u en als ik, die mij met passie op legpuzzels pleeg te werpen. Zo, nu weten wij het: David Lloyd George hield te veel van de meisjes. Schandelijk! Maar zoon Richard is een naar manne tje. Ik zou hem niet als speelkameraadje willen hebben. Eli as GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 LONDEN (Reuter) De leider van de Britse Labourparty, Hugh Gaitskell, heeft meegedeeld dat hij zich opnieuw kandidaat zal stellen voor het leiderschap van de partij. De partijleider wordt echter ge kozen door de fractie, die Gaitskell in over grote meerderheid steunt. Woensdag komt de fractie bijeen. Gaitskell is gekant tegen eenzijdige Britse kernontwapening en eventueel uittreden uit de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie. De 256 door de kiezers in het Lagerhuis gebrachte afge vaardigden behoeven zich hun mening niet te laten dicteren, zo zei hij. De kandidaat van de oppositie tegen Gaitskell is Harold Wilson, de economische deskundige van de partij. „Gewichtige haai. Dertig kilometer uit de kust van Bahia Blanca, Argentinië, is "éën blauwe haai gevangen van eëh lengte van tien meter en een gewicht van ongeveer 10.000 kg. Late post Arbeiders die in Philadelphia (Verenigde Staten) bezig waren het het slopen van een afgedankte Liberty- schip, vonden in een verzegelde ruim te meer dan 500 zakken met post, be stemd voor Chili. Het schip had in 1945 zijn laatste reis gemaakt. De post zal alsnog worden afgeleverd. Weduwe. De weduwe van de op 12 okto ber vermoorde leider van de Japanse socialistische partij, Inejoero Asanoe- ma, zal zich vermoedelijk de volgende maand kandidaat stellen voor de socia listische partij bij de dan te houden al gemene verkiezingen. Korea. De Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft UNO-secreta- ris-generaal Hammarskjoeld schriftelijk verzocht een Noordkoreaanse waarne mer te mogen zenden naar het debat over Korea in de UNO-Assemblee. Gedode rebellen. Volgens een Frans leger communiqué zijn bij gevechten in het Auresgebergte in Algerije de laatste tien dagen 326 opstandelingen gedood of gevangen genomen. Het aantal doden wordt geschat op ongeveer 235. Het aantal doden aan Franse zijde werd niet opgegeven, doch volgens militaire kringen zou het niet groot zijn. Innocentius VI. De stoffelijke resten van paus Innocentius de Zesde zijn zondag plechtig bijgezet in het Kartuizerkloos ter van Villeneuveles-Avignon in Frank rijk. Paus Innocentius stierf in 1362. Bom. Op een pont tussen Manhattan en het Staten Island in New York is zon dag een bom tot ontploffing gekomen. Niemand werd gewond en de materiële schade is gering. Het is de vierde ont ploffing in New York binnen een maand. De drie overige hadden plaats in Manhattan, waaraan twee op Times Square. Cocaine. Drie Italiaanse mannen en een vrouw zijn door de politie van Napels gearresteerd in verband met een han del in cocaine tussen Napels en Sicilië. Een vijfde arrestant, de 58-jarige Gior gio Dias, leider van deze groep, die reeds voor andere delicten in de ge vangenis van Poggioreale was opgeslo ten, stierf aan een hartaanval. Italiaan se dagbladen menen echter, dat Dias, die verslaafd was aan verdovende mid delen gestorven is, omdat hij geen nar cotica meer kreeg. Tweevoudige moord. De Belgische politie heeft de dader gearresteerd van een dubbelvoudige moord, welke vrijdag in Doornik is gepleegd. De 37-jarige Emile Schampaert, die uit een gesticht was ontsnapt, had mevrouw Valerie- Mercier, Simon echtgenote van de di recteur van het gesticht in Doornik, en haar 85-jarige moeder Severine Hel- bois geslagen en daarna gewurgd. Op de dader werden 45.000 Belgische franken gevonden, welke afkomstig zijn uit het appartement van de vermoor den. Asiel. De 24-jarige Amerikaanse soldaat Bruce Frederick Davies, die op 19 augustus van West- naar Oost-Duits- land vluchtte, heeft politiek asiel gekre gen in de Sovjet-Unie, zo meldt Tass. Atlas. De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdagmorgen vanaf Cape Canaveral (Florida) met succes een Atlasraket ge lanceerd. De raket legde een afstand af van ruim 11.000 kilometer en kwam te recht op het doelwit, dat ongeveer 300 km. van de westkust van Zuid-Afrika en ongeveer 1.800 km. ten zuidoosten van St. Helena was gelegen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3