Organisatie bij Wijsmuller ingrijpend gewijzigd Clubcompetities schaakclubs ondervinden vertraging Steeds beter spelende Agliardi miste prachtige winst Coöperatieve gedachte in visserij wordt bevorderd Vierentwintig doden bij drie scheepsongelukken Lenkalux Moquette-tapijt 21.50 Commandowisseling op de „Willem Ruys" Beursberichten Nieuwe vleugel aan de oostkant BABA SY-DUKEL STEIJN LEIDT WEER BIJ „KIJK UIT Mevrouw Goossens na veertien jaar afgetreden als voorzitster Verkeersongevallen Vanavond in Utrecht: NAM vraagt vergunning voor proefboringen in zee „Brood en spelen" op nationaal monument Toneel uit Stadskanaal Botsingbrand en stranding maakten vier vaartuigen onklaar Melkautomaat in fabriek MAANDAG 24 OKTOBER 1960 Nu voor enkele schaakverenigingen de jaarlijkse bondscompetitie reeds is be gonnen, ondervindt dit weer de gebruikelijke weerslag in de afwerking van de onderlinge competitie. Voor de schaakverenigingen in de IJmond kwamen de eerste teams van de Beverwijkse clubs Pat Mat en Weenink en het IJmuidense Kijk Uit in de bondscompetitie uit. De schaakclub Driehuis blijft in dit ver band evenwel nog enkele weken buiten schot. In de eerste afdeling kan dan ook weer een flink programma worden afge werkt. Bepaald verrassende resultaten kwamen daarbij evenwel niet uit de bus. Of het zou al het terugvallen van J. Hoog- zaad moeten zijn, die deze keer in L. Schouten zijn meerdere moest erkennen. De belangrijke ontmoeting L. Schouten W. van Heemskerk kwam nog niet tot een beslissing. De uitslagen zijn: Afd. 1: A. H. StikkerL. Schouten afge broken; G. Schouten jr.J. Hoogzaad 10, L. SchoutenW. van Heemskerk afgebro ken; L. SchoutenD. v. d. Kooi 10; A. de RuyterJ. A. Stals 10. Afd. 2: J. A. BerkhoutA. Rolloos 10; J. H. KruyerW. Walta 10; G. Schouten sr.W. Fhilips afgebroken. Algemene competitie: G. B. ValkJ. Hoogzaad 10; G. KapitanyG. Schouten jr. 0—i. Dinsdagavond wordt de competitie voortgezet. In Santpoort kwamen ook weer een groot aantal spelers bijeen om hun partijen te spelen. Leider J. v. d. Bergh moest dit maal met remise genoegen nemen waarvan G. Kroone, C. Pels en J. Stolvoort dank baar profiteerden. Zij liepen door over winningen een halve punt van hun ach terstand in. Opvallend blijft in de tweede afdeling het falen van de spelers Haanappel en Oosterling die zich kennelijk in de tweede afdeling niet op hun gemak voelen. Een nieuwe nederlaag bracht de heren nu reeds dicht in de buurt van de derde groep! Henri Everaars slaagde erin ook zijn vierde partij in de derde afdeling met winst af te ronden. Hetgeen zijn goede vorm bevestigde. De uitslagen zijn hier: Afr. 1: Pieterse—Stolvoort 0—1; Geus— Kroone 01; PelsBrugman 10; Blans- jaarv. d. Berg remise; v. d. BronkDe Groot 01. Afd. 2: TuningLammertsma 10; KruyffW. Sterk 01; HaanappelKes- ting 0—1; Oosterling—Busselman 0—1; LeysmaKoolhaas remise. Afd. 3: v. DuinParson 10; Lubken jr. W. Sterk II 1—0; de Jong—Bilder re mise; Henri Everaarsv. d. Ende 10; Lubken sr.Hoogzaad 01; OtteHan Everaars 01; VosBaljet afgebr. Ook hier wordt dinsdagavond de com petitie voortgezet. Bovendien wordt dan de bondswedstrijd gespeeld SantpoortHalf weg. Kijk Uit By Kyk Uit kwam clubkampioen K. Steyn weer op de eerste plaats nu hy een spannend gevecht met C. J. Gordyn met winst wist af te ronden. H. van Nieuwen- huizen zag geen kans de laatste plaats te verlaten en verloor van A. Kistemaker. De krachtsverhoudingen in de tweede afdeling schijnen ten opzichte van het vo rig seizoen nogal te zijn veranderd. In elk geval doen de nieuwelingen P. Kramer jr. en J. G. Bontenbal het uitstekend. Zij vinden een plaats bij de koplopers. In de derde afdeling schijnt J. v. d. Doel dit seizoen met grote plannen rond te lo pen hetgeen J. Vis ditmaal tot zijn schade ondervond. Een goed spelende A. Oldenmark boek te in de vierde afdeling een nieuwe over winning en heeft nu alleen de leiding in handen. De uitslagen zijn: Afd. 1: H. van Nieuwenhuizen—A. Kiste maker 0—1; K. Steijn—C. J. Gordijn 1—0. Afd. 2: W. Doornenbal—A. v. d. Plas 10; W. DeelderP. Kramer jr. 0—1; P. Kramer jr.—J. L. Wijdoogen 1—0; W. Deelder—P. Heidenreich 1—0. Advertentie Jaarvergadering P.v.d.A .-vrouwen In de jaarvergadering van de afdeling Velsen-Noord van de vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, die vrijdagavond in het lokaal van „Jonge Strijd" is ge houden, was het belangrijkste agendapunt het aftreden van de presidente, mevrouw E. Goosens-Brons. Er is haar een waar dig afscheid bereid, dat zij zelf inleidde met de verklaring dankbaar te zijn voor het in de voorbije veertien jaar in haar gestelde vertrouwen en de uitstekende sa menwerking in al die jaren met haar me debestuursleden. Ook ging haar oprechte dank uit naar de leden, die haar steeds bij elke ondernomen activiteit trouw ter zijde stonden. Zij zal zoveel mogelijk blij ven meewerken want de Vrouwengroep heeft een warm plekje in haar hart. Me vrouw Van Eijkelen, tweede voorzitster merkte op, dat de afgetreden presidente in de afgelopen jaren meer dan haar plicht heeft gedaan. Mevrouw Van Eijkelen zal voorlopig de leiding van de Vrouwengroep op zich nemen. Voor haar vele verdiensten voor Vrouwenbond en Partij kreeg de schei dende voorzitster een prachtige plant. De Vrouwendag wordt op 14 november gezamenlijk met de afdellingen Beverwijk en Heemskerk in het Kennemer Theater te Beverwijk gehouden. Het zanggroepje van de club uit Velsen-Noord is ondanks pogingen om in Beverwijk steun te vin den voorlopig gedoemd het bestaan op te geven. De bazaar voor de VARA-speelgoed actie is op 12 november in het Jozefhuis te Velsen-Noord. Afd. 3: J. VisJ. v. d. Doel 0—1; R. Kroese—J. Verlaak remise. Afd. 4: J. SlagerP. Kramer sr. 01; J. B. CleerenA. Oldenmark 01; V. Meijn H. Wolthuizen 10. Vanavond wordt de competitie voort gezet. By Weenink waren de eerste groep- spelers in Edam op bezoek waardoor voor de onderlinge competitie slechts werd ge speeld in de tweede, derde en vierde groep. De uitslagen zijn: Afd. 2: BeekhovenMoeijes 10; Ver duit—J. Meijer 1—0; R. Meijer—De Lange 10; Nijmanv. d. Does 01; Oostendorp Nijkamp 10; J. MeijerVerduit afge broken. Afd. 3: De JongBregonje afgebroken; Franck—Zweers Meijer 10; Vooren— Noordeman 10. Afd. 4. Schlukeberv. d. Outenaar 01; Koster v. Wendel 01: C. JoorNatte 01; SchlukeberNatte 01; Bosv. d. Kommer 10. Dinsdagavond wordt in alle afdelingen een volledig programma afgewerkt. Pat Mat Pat Mat had in de eerste afdeling ook al weinig drukte als gevolg van de bondswed strijd tegen V.V.V. Slechts B. Wulms en J. Rodenberg bekampten elkaar. En dit treffen werd bovendien nog afgebroken. De resultaten zijn hier: Afd. I: WulmsRodenberg afgebroken. Afd. 2: De HeerJanssen 10; v. d. BergSchroder 10; De HaasVan Voorst Vader afgebroken. Afd. 3: Portegiesvan Vuuren 01; DoetsWester 10; KnakeOort 01; Duin—Alting 01; de RuyterMostert- man 01. Afd. 4: Winkelaar—Burger 01; Burger R. Cramer 10; MoolenaarR. Cramer 01; A. HagenKruijer afgebroken; Wor- telboerv. Leeuwen 10; v. d. LelyC. Cramer 01. Jeugdafd.: G. de ReusE. Hagen 10; W. v. LeeuwenJ. Hagen 10. Algemene comp.: VerkooijenSchepel 1—0. De „Willem Ruys", die voor zijn negende reis rond de wereld is ver trokken, heeft twee kapiteins aan boord, kapitein C. G. F. Hoek uit Den Haag, die zijn vijfde en laatste reis met het mail schip maakt, en kapitein Herman van den Heuvel uit Roermond, die deze reis als staf-kapitein meevaart en voorbe stemd is de volgende reis als gezagvoer der op te treden. „Ik heb met plezier het commando op de „Willem Ruys" gevoerd", verklaarde kapitein Hoek vóór het vertrek. „Maar op den duur voel ik me toch meer zeeman dan gezagvoerder op een mailschip met alle sociale verplichtingen die daaraan vastzitten. Ik heb nog een jaar varen te goed voor ik met pensioen ga en daarom heb ik de directie verzocht mij dat laatste jaar de gelegenheid te geven op een vrachtschip mij uit te leven. Ik houd van ladingproblemen. Daar heb ik plezier in." De directie van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd heeft het in kapitein Hoek gewaardeerd dat hij zo rond voor zijn me ning is uitgekomen en stelt hem in staat zijn laatste zeedagen te varen met een vrachtschip. Bij de werf Van der Giessen staat het laatste schip van de S-serie op stapel. Het is de Seine Lloyd, die op 15 december te water wordt gelaten en be gin maart 1961 in de vaart zal komen. Dit schip is uitsluitend voor vrachtver voer. Er is geen passagiersaccommodatie. Kapitein Hoek zal na terugkeer op 23 de cember bij het afbouwen van de Seine Lloyd toezicht houden en dan met het commando worden belast. „In 1957 heb ik de Marne Lloyd nieuw van de werf uitgevaren, vertelde kapitein Hoek. We hadden toen ongewoon zware stukken aan boord, van 130 en 85 ton. Die hebben we in een haven aan de Perzische Golf met eigen middelen gelost. Dat is werk dat me ligt. Als zoiets zonder onge lukken slaagt, geeft je dat een grote vol doening, vooral als je dan naar Rotterdam kunt seinen: „Operatie geslaagd". Ik ben in hart en nieren zeeman en vrachtschip man. En ik ben dus blij dat ik mijn laat ste jaar in actieve dienst nog eens een vrachtschip mag varen." De opvolger van kapitein Hoek, kapitein Herman van den Heuvel, is 47 jaar, de jongste gezagvoerder van de „Waterman" geweest in de emigrantenvaart. Hij kwam in 1933 als stuurmansleerling bij de K.R.L. in dienst en werd in 1952 gezagvoerder van de „Tomini". De eerste stuurman van de „Willem Ruys", J. J. Werumeus Buning uit Den Haag, een zoon van de dichter, gaat de „Willem Ruys" eveneens verla ten. Hij staat op de nominatie voor bevor dering tot gezagvoerder. Deze reis vaart hij nog mee met naast zich zijn opvolger, eerste stuurman N. W. C. Destree uit Apeldoorn. De „Willem Ruys" vertrok met 332 pas sagiers aan boord, die in Rotterdam scheep waren gegaan. In Southampton ko men er nog 615 bij-. Plezierritje eindigde bij een vistneelfabriek De Velsense politie heeft in de afgelopen nacht een achttienjarige jongen aangehou den. die met de auto van zijn vader „brok ken" had gemaakt. Het deksel van het voor kofferruimte bestede deel stond open en de achterlichten van de wagen brand den niet. De jongen was met de auto tegen de pui van een vismeelfabriek gereden. Een zesjarig meisje uit het woonwagen kamp in Velsen is zondagmiddag op de Oude Pontweg door een bromfietser aan gereden, toen zij de weg overstak. Zij liep ontvellingen op aan haar gezicht. Zij werd behandeld door de ongevallendienst en kon naar huis terugkeren. Doordat zijn bril door de regen beslagen was, zag zondagavond een bromfietser uit Velsen, die op de Romerkerkweg in Bever wijk reed, een geparkeerde vrachtauto niet. Hij reed er tegen aan. Met wonden werd hij in het Rode-Kruisziekenhuis te Bever wijk opgenomen. Zaterdag beleefde de BIMIJ een invasie van bezoekers. Tot en met vrijdagavond hadden ruim 4500 mensen een bezoek ge bracht en zaterdag kwamen daar nog on geveer 4000 personen bij. Dat is een be vredigend aantal, zo vindt het bestuur van de BIMIJ. Op de oproep in onze krant voor mensen, die zoveel mogelijk bloem bollenbakjes ten bate van het Nederlandse Rode Kruis willen verkopen, zijn er niet veel gekomen Zaterdagavond is in het BIMIJ-restaurant een nadere uitleg ge geven van de bloembollenverkoopactie, waarmee nog tienduizend gulden kan wor den gewonnen door diegene, die de mooi ste crocussen in bloei heeft staan. Dank zij echter het inschakelen van de jeugd is het mogelijk, dat vandaag de actie met veel jongelui kan starten. Huis- aan-huis zullen de bloembollenbakjes ten verkoop worden aangeboden. Het BIMIJ-bestuur, dat volkomen achter de actie staat, heeft de directeur van het organisatiebureau ORBETO, de heer H. L. Hirschfeld erachter gezet. Hij heeft diverse jeugdorganisaties benaderd, wat tot resultaat had dat de medewerking spontaan werd toegezegd. Teddy en Henk Scholten zullen er van daag ook zijn. De beschikbaar gestelde geldprijzen zullen donderdagavond worden uitgereikt aan de jongelui, die de meeste bollen hebben verkocht. Henk en Teddy zullen de winnaar of winnares kronen tot Crocus-Koningin 1960. Zowel vrijdag als zaterdag zijn diverse mooie geschenken gevallen op de num mers van de programma's. Op de volgen de nummers zijn geschenken te verkrij gen: 3388, 3080, 3030, 3339, 3059, 3376, 3754, 3788, 3792, 3620, 4286. Het gebouw van n.v. Bureau Wijsmuller krijgt een nieuwe vleugel aan de oostelijke kant van het gebouw. De verbouwing van het kantoor aan het Sluis- plein te IJmuiden is nu bijna gereed. De „Beting" meldt, dat de nieuwe vleugel een verdieping meer zal krijgen dan bet bestaande gedeelte. De directie heeft nu een reorganisatie van het bedrijf doorgevoerd. Op de begane vloer blijven gehuisvest de afdelingen personeelszaken en boekhou ding. Op de eerste verdieping bevindt zich thans de gehele afdeling bedrijfsuitvoe- ring. Tot deze afdeling behoren de ber- gingsdienst, de havendienst, de magazijn dienst, de nautische dienst, en de techni sche dienst. Ook de afdeling inkoop treft men op deze eerste ver-dieping aan. Op de tweede verdieping zetelen de di rectie, de afdeling algemene zaken, en verder public relations, commerciële za ken en radiodienst. De chef technische dienst, de heer F. J. Jonkman, is bevorderd tot bedrijfschef. Hij is aan het hoofd geplaatst van de af deling bedrijfsuitvoering en aan hem is ook volledige procuratie verleend. Tot in specteurs van de onder deze afdeling res sorterende diensten werden benoemd: ka pitein B. Gatersleben voor de bergings- dienst, de heer P. J. van der Merwe voor de havendienst, de heer A. A. van Ave- De kampioen van Monaco, Agliardi, komt er steeds beter in. Speelde hij vrijdag avond in de zevende ronde tegen Gordijn al uitstekend, in de achtste ronde te Alblas- serdam trof ik Agliardi in uitstekende vorm. In een klassiek gevecht had ik in een 12 om 12 stand een klein beetje houvast door tempivoordeel. De moeilijkheden stapel den zich daardoor op voor Agliardi, die na een fout een doorbraak naar de damlijn moest toestaan. Het eindspel van zes om zes speelde ik niet bijzonder scherp. Eerst na een blunder van Agliardi won ik met een geestig zetje in een 4 om 3-stand. Na afloop toonden de Russische meester Kaplan en onze landgenoot Keiler aan, dat Agliardi een wondermooie combinatie had gemist, die winst voor de Monagask zou hebben opgeleverd. We hadden liet geen van beiden gezien, ma*ar zoiets komt wel meer voor. Dat is in de party tegen Koe- perman wel gebleken. De stand was als volgt: Wit (Dukel) 27 28 31 32 33 35 36 38 40 43 45 48. Zwart (Agliardi) 3 6 11 12 13 15 16 18 19 20 23 24. Zwart speelt 12-17. (De aangeboden stuk winst faalt voor wit, want op 27-22 volgt 24-30). 2. 31-26 3-9, 3. 43-39?? En nu kon zwart winnen door 24-30 35x 24 20x29 33x24 19x30 28x8 9-13 8x19 30-34 40x29 of 39x30 18-22 27x18 17-21 26x17 11x44. Agliardi vervolgde: 317-22, 4. 28x17 11x31, 5. 36x27 6-11, 6. 33-28 24-30, 7. 35x24 Dammend Frankrijk raakte in 1959 in opschudding. Er kwam een speler uit Senegal overwippen om aan het Franse kampioenschap mee te doen. Hij begon aarzelend, maar toen hij aan de omgeving en vooral aan dat voor hem lastige gedoe Baby Sy met de klok gewend was, ging het hard. Hij versloeg de ene tegenstander na de ander en dat ging steeds in een enorm tempo. Baba Sy is een enorm simultaanspeler. Hij denkt snel en diep en hoe diep dat wel is, heeft men in IJmuiden kunnen zien, waar hij ook triomfen vierde. In toer nooien bleek hij minder imponerend, want na zij resultaten tegen de Franse meesters vielen zijn resultaten in IJmuiden en Den Haag toch wel wat tegen. Het wereldkampioenschap toont echter wel aan, dat hij in die toernooien niet op zijn best heeft gespeeld. Want in de tot dusverre gespeelde ronden heeft hij voor treffelijke prestaties verricht, en al is zijn spel niet foutloos, hij maakt toch bijna steeds minder fouten dan de tegenstander. En daar gaat het toch maar om. Het is dan ook voor Baris Dukel vanavond in Utrecht oppassen geblazen tegen deze bliksem- dammer. Het programma voor de negende ronde: VerpoestSena Kaw, BomSt. Fort, Koe- permanDeslauriers, De DescallarDio- nis, AgliardiSchegolev. Baba SyDukel, VerseGordijn. Aanvang 17 uur in „De Handelsbeurs". 20x29, 8. 38-33 29x38, 9. 32x43 23x21, 10. 26x6 en wit won in de volgende stand: wit 33 34 37 38 en zwart 16 24 27. Leuk isn u: 33-28 16-21 38-33 21-26 28-22 27x18 33-28 en zwart staat verloren. De n.v. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede, dat zij aan de bevoeg de autoriteiten vergunning heeft gevraagd tot het slaan van een drietal exploratie boringen in zee in de loop van 1961, welke tussen 8 en 16 km voor onze kust buiten de territoriale wateren zullen worden ge slagen, tussen Noordwijk en Kijkduin. De N.A.M. is voornemens deze boringen te verrichten met het door haar verworven stalen booreiland de „Triton", waarom trent harerzijds reeds eerder mededelingen zijn verstrekt. Vragen van Kamercommissie Is het juist dat het voetstuk van het na tionaal monument op de Dam in de hoofd stad door allerlei jongelui wordt gebruikt om er op te zitten zingen, kaarten, hun boterhammen op te eten, hun toilet te ma ken, enzovoorts? Zo ja, moet hier dan niet worden gesproken van een misbruik, waartegen behoort te worden opgetreden? Dit is een van de vragen die de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer heeft gesteld in haar verslag over de Rijksbegroting voor 1961 (algemene za ken). Onderscheidingen Verder maakten enkele leden bezwaar tegen het toenemen van het aantal jaar lijks verleende onderscheidingen. Bij hen bestonden geen bezwaren tegen het onder scheiden van personen die zich op buiten gewone wijze verdienstelijk hebben ge maakt. Het gedurende vele jaren vervul len van een bepaalde functie of het als hooggeplaatste buitenlandse persoonlijk heid bezoeken van ons land konden zij echter niet als een buitengewone ver dienste beschouwen. zaath voor de magazijndienst, kapitein J. J. Dogger voor de nautische dienst en de heer S. de Nobel vooir de technische dienst. Onder de technische dienst ressorteren weer de werkplaats en de buitendienst hiervan, die respectievelijk geleid worden door de heren J. Leeflang en H. van dei- Knaap. Tot hoofd van de afdeling commerciële zaken werd door de directie benoemd de heer L. P. M. Burghouwt jr. Hem werd beperkte procuratie verleend en geza menlijk met kapitein J. C. van Noordenne volledige procuratie. Tot hoofd van de af deling inkoop en hoofd van de afdeling personeelszaken werd kapitein J. C. van Noordenne benoemd. Ook hij kreeg be perkte procuratie. De heer J. Kuyer treedt voorlopig als hoofd van de afdeling boek houding op. Op enkele afdelingen en diensten bleef de organisatie onveranderd. Hoofd van de afdeling algemene zaken is de heer L. P. Burghouwt sr, algemeen procuratiehou der. Hoofd van de afdeling public rela tions blijft de heer W. J. Neehus en hoofd van de radiodienst de heer P. Kalkman. Advertentie ONS GROTE SUCCES volle garantie wondermooi mot- en keverecht 6 modetinten 120 cm breed per m2 Tijdig bestellen gewenst. ALLEENVERKOOP MARKTPLEIN Amateurtoneel Voor de eerste toneelavond van haar seizoen, zaterdag gehouden in gebouw ,,'t Centrum" te Beverwijk, heeft de Grunnings-Drents Verainiging „De Honds rug" voor haar leden de toneelgroep „S.P.W.' uit Stadskanaal laten optreden. Men had des middags voor de gasten uit Groningen nog een excursie naar de Hoog ovens gearrangeerd, welk bezoek waar schijnlijk dermatetijdrovend is geweest, dat voor de toneelvoorstelling pas ver na de vastgestelde tijd kon worden „ge haald". Bijna kwart voor negen begon dus de opvoering van „Onrust om ain houf- noagel", aangekondigd als een „spel van het laand in drai bedrieven deur Jan Zijl"; een vlag welke de lading volledig dekte. Want het bleek een allergenoeg lijkst verhaaltje te zijn over de intriges van een kleine dorpsgemeenschap, met als inzet een gouden medaille van de Ko ningin: de eerste prijs voor een binnen kort te houden harddraverij. Een der ge gadigden voor deze trofee is de weinig scrupuleuze Koeper Diekhous, die als voor zitter van de feestcommissie de overtui ging is toegedaan, dat deze functie hem tevens het recht verleent zijn horlogeket ting met de uitgeloofde medaille te ver sieren. En dat zo nodig tot elke prijs. De snode Koeper wendt zich daartoe tot de permanent in geldverlegenheid verke rende dorpssmid Stevens, waai'bij hij hem tracht over te halen door een minderwaar dige truc met het hoefijzer, het paard van een gevreesde concurrent voor die dag uit te schakelen. Een paard, dat ter wille van de spanning door een knecht van de smid zal worden bereden. En een knecht, die ter wille van de intrige pretendeert zijn schoonzoon te mogen worden. Allemaal eenvoudige verwikkelingen dus, waar nau welijks aan behoeft te worden toegevoegd, dat de medaille uiteindelijk toch in de juiste handen komt. De opvoering van dit voor het publiek bijzonder gezellige stuk heeft bewezen, dat de beide Groninger verenigingen in de IJmond „De Hondsrug" en „De Martinitoren" stellig niet de minderen zijn van „S.P.W." uit Stadskanaal. Inte gendeel, want de inzet van de betreffen de voorstelling, was, vooral door dé on verantwoordelijk slechte rolkennis van mevrouw Rosing-Kuipers, die de smids dochter speelde, dermate talmend en zwak, dat de toeschouwer er zelfs wreve lig door werd gestemd. Ook maakte re gisseur A. Plouger lang niet van alle mo gelijkheden gebruik, welke toch ongetwij feld in dit sfeervolle boerenstuk zijn op gesloten. Dat de opvoering desondanks nog zulk een groot succes behaalde, moet dan ook geheel worden toegeschreven aan de heren K. Bresters, H. Kloen en H. Plat, die elk op zijn beurt een waarlijk voortreffelijke typering voor zijn rekening nam. Te weten een robuuste dorpssmid, een markante schelm en een kostelijke pa triarch. Deze karakters waren volkomen aangepast aan een milieu, dat men zich voorstelt in een afgelegen plattelandsge meente te ontmoeten. En door deze pri ma spelprestaties kunnen de zwakke plek ken van deze voorstelling dan als gecom penseerd worden beschouwd. u. D. Het dagelijks bestuur van het Visserijschap stelt voor ten behoeve van de acti vering en intensivering van de coöperatieve gedachte in de Nederlandse visserij een subsidie van 12.000 te verlenen aan de Stichting voor de Nederlandse Visserij. De stichting heeft om deze subsidie gevraagd voor het tijdvak van 1 sep tember 1960 tot 1 januari 1962, naar de maatstaf van 9.000 per 12 maanden. In een schrijven aan het Visserijschap heeft de stichting haar te voeren praktisch beleid aangegeven, zulks na overleg met leidende figuren van het Centraal Bureau voor de Landbouw te Rotterdam en van de Nationale Coöperatieve Raad te s-Gravenhage. Met dit praktische beleid is op 1 september 1960 reeds een aan vang gemaakt. Als eerste taak ziet de stichting voor de Nederlandse visserij de samenstelling van een inventarisatie-rapport aangaande in de Nederlandse Visserij bestaande locale coöperaties en haar activiteiten. In een tweede hoofdstuk van dit rapport zal aan de hand van de in de komende tijd opgedane ervaringen een eerste progno se worden gegeven ten aanzien van de verwachtingen op het stuk van de active ring en intensivering van de coöperatieve gedachte in de Nederlandse visserij. Het rapport zal zo spoedig als mogelijk en in elk geval voor 1 september 1961 gereed zijn. De afgelopen dagen is de internationale scheepvaartwereld getroffen door een drie tal ongelukken een aanvaring, brand en een stranding waarbij 24 personen om het leven kwamen en vier schepen ernstig of onherstelbaar werden beschadigd. NEW ORLEANS (Verenigde Staten) (UPI) Het Italiaanse vrachtschip „Lorenzo Marcello" kwam zaterdag op een ruim 500 meter breed kanaal van het Mississippi- traject nabij New Orleans in botsing met het Amerikaanse passagiersschip „Alcoa Corsair" (8.480 ton). Beide schepen liepen zware schade op, negen mensen vonden de dood en elf raakten gewond. Het Italiaanse schip, dat 6.100 ton meet en ook passagiersaccommodatie heeft, ram de met zijn boeg de zijde van het Ameri kaanse schip. Er ontstond een lange scheur in de scheepshuid en een aantal hutten werd vernield. De „Alcoa Corsair", die zijn laatste plezierreis maakte, werd aan de grond gezet doch later weer vlotgetrokken. Na de aanvaring hebben agenten en reders van beide schepen over en weer be schuldigingen geuit. 10 meter hoge vlammen BAHREIN (Perzische Golf) (UPI) Drie entwintig uitgeputte overlevenden van de bemanning van de in brand geraakte Noor se tanker Polyana zijn zaterdagavond op het eiland Bahrein aan wal gebracht. Vyf anderen zouden later volgen. Zij bevonden zich waarschijnlijk nog aan boord van schepen die onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk koers zetten naar de plaats van de ramp. Er worden nog steeds vijftien bemanningsleden vermist. Nadat aanvankelijk het vuur scheen uit gewoed, laaie het zondagmorgen weer he viger op. Vlammen van ruim tien meter hoogte, konden op een afstand van veertig kilometer worden waargenomen. De red dingspogingen zijn opgegeven. INISHTRAHULL (Noord-Ierland) (UPI) Het Griekse vrachtschip Argo Delos (10.000 ton), dat zaterdagmorgen ter hoogte van Inishtrahull in Noord-Ierland is ge strand, is zondag verlaten door de gezag voerder en drie bemanningsleden. De vier zeelieden hadden bijna veertig uur op het gestrande schip doorgebracht. Kapitein John Halamantas zei dat hij en zijn bemanning besloten hadden het schip te verlaten omdat alle hoop op redding van het schip moest worden opgegeven. De Argo Delos was van Glasgow op weg naar Cuba om er een lading suiker voor communistisch China te laden. Het schip liep tijdens een storm op de Torr Beg- rotsen. Later veranderde kapitein Halamantas van gedachten en liet zich per helikopter terugbrengen naar zijn gestrand schip. Zeven bemanningsleden van de Argo Delos verblijven op het fregat Leopard van de Britse marine. Men wil voorlichting in algemene zin over de coöperatieve gedachte geven. Voorshands zal deze voorlichting worden verstrekt in de vorm van persoonlijke con tacten en verder met de middelen welke daartoe aangewezen blijken. Men wil komen tot bevordering van de uit breiding van het aantal bestaande coöpe ratieve kernen, en het belang van een uiteindelijke coördinatie van de lokale ac tiviteiten ingang doen vinden. Men streeft verder naar versterking van de reeds bestaande samenwerking tussen de stichting van de Nederlandse visserij, het Centraal Bureau voor de Landbouw en de Nationale Coöperatieve Raad. Een overeenkomstige samenwerking met andere daarvoor in aanmerking komende landelijke coöperatieve organisaties zal worden bevorderd. De taakstelling zal worden uitgevoerd on der leiding van de algemeen adviseur van de algemeen adviseur van de stichting, de heer B. Poortman. Hij is met het oog daarop benoemd tot voorzitter van de coöperatieve commis sie van de stichting. Als vice-voorzitter treedt op de heer Voetelink. In de commissie zijn volgens haar nieu we samenstelling vertegenwoordigd de kringen der kleine zelfstandigen zowel als van de reders. Tot de leden behoren te vens de „vader der gedachte", drs. A. G. U. Hildebrandt en vertegenwoordigers van het Centraal Bureau en de Nationale Coö peratieve Raad. Het secretariaat van de commissie is in handen gelegd van me vrouw Talma, medewerkster van het se cretariaat van de stichting. Ruimten om te roken Bij Ankersmit's Textielfabrieken n.v. in Deventer is bij wijze van proef een be- drijfs-melkautomaat in gebruik genomen. Als het experiment lukt zullen er meer dere apparaten ten dienste van het 1200 man sterke personeel worden gesteld. De directie is tot deze maatregel over gegaan in verband met de invoering van de 45-urige werkweek in januari, waardoor de werknemers langere werkdagen zullen moeten maken. In de automaten kan men op gemakkelijke wijze steeds melk op de juiste temperatuur houden en dus goede kwaliteit op elk gewenst moment afleve ren. In de fabriek worden bij alle afdelin gen gelegenheden gebouwd, waar de werk nemers, die daar behoefte aan hebben, van tijd tot tijd een sigaret kunnen ro ken. In de werkruimten van het bedrijf geldt namelijk een rookverbod, vanwege het brand- en explosiegevaar.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6