Sociologisch onderzoek naar verlies aan binding in de vakbeweging Buitenaardse bacteriën op de aarde „geland" PANDA EN DE MEESTER*VODDENRAPER DE REIS VAN KOEN EN LINNIE LEIDING EN LEDEN Gecompliceerdheid der maatschappij leidt tot verlies aan contact Zij overleefden kook- proef van 60 uur Amsterdamse agent krijgt administratief werk 7 Het weekeinde Miljoenen Duitse kijkers geconfronteerd met Hitler s machtsgroei T elevisie-debat Nixon-Kennedy De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Kerkelijk nieuws RUSSISCHE GELEERDE VERKLAART: ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASP1NALL MAANDAG 24 OKTOBER 1960 4. Met een kwieke beiveging belandde de oude heer temidden van het ontdane gezelschap. „Grootvader!" riep de gast vrouw tot Panda's verbazing. „Ja, hier is opa dan," zei de oude monter, „hoewel jullie me niet op het feest hebben uitge nodigd." „Maar grootvader," riep de gast vrouw. „U hebt zelf gezegd, dat U zich niet thuis voelde tussen .eh.„Tussen een stelletje verwaande, opgedirkte kwas ten," vulde opa aan, „ja, dat zei ik. Maar nu hebben jullie die troep toch uitgeno digd!" Er steeg een afkeurend gemompel uit de gasten op en er weerklonken stem men, die op hoge toon verontschuldigingen eisten. Maar zonder zich hier iets van aan te trekken, wendde opa zich met een olijk knipoogje tot Panda. „Wat een stel, hè?" zei hij vertrouwelijk, „maar zal ik je nou eens een geheim vertellen! Ik „Grootvader!" riep de gastvrouw met overslaande stem, „daar mag U niet over spreken!" De K.R.O. heeft nu ook een actualitei tenrubriek, nadat de andere omroepen stuk voor stuk tot de ontdekking zijn ge komen dat er actualiteiten zijn. De K.R.O. heeft ze maar in de vorm van een soort weekbladvoorlichting gestoken en dat is nog zo gek niet. Wij vonden „Brandpunt" wat inhoud betreft heel genietbaar. Alleen de presentatie is erg cerebraal, maar mis schien vindt men daarvoor ook nog de goede vorm. Het verschijnen van mgr. Bekkers in dit programma was een vondst en tegelijk het voorzien in een behoefte, want een getuigend karakter bezit de K.R.O.-televisie niet bepaald. De „Zaterdagavondakkoorden" waren ditmaal met uitnemende buitenlandse gas ten voorzien. Het telde precies één varié ténummer. Dat is de manier. Wat ons be treft mag het aandeel van Teddy Scholten groter en het aantal' programmanummers minder worden. Een filmpje over Thai land was een goede inleiding op het vors telijk bezoek van deze dagen. De reporta ge uit het Concertgebouw te Amsterdam van de Edisonuitreiking bleek overwegend een rommelige en sfeerloze affaire, die beter achterwege had kunnen blijven. Wat men ook van Lou van Burg moge zeggen, in de zevende uitzending van zijn spel-show „Een kwartje per sekonde" (ditmaal ten gerieve van de Vlaamse kij kers omgedoopt in „Een Belga per sekon de), die zondagavond uit het Amerikaanse Theater in Brussel plaats greep, bleek hij met dezelfde bedrijvige geestdrift bezield als in de voorgaande afleveringen. En kleinzerig is hij ook niet. Want toen hij tussen twee spelletjes door een lied kwiek wilde besluiten met een sprongetje van een laag muurtje en hij zich daarbij lelijk verstapte, heeft men in het verdere ver loop van de show weinig kunnen merken dat hij zich daarbij had bezeerd. De gewillige „slachtoffers", allen uit Amsterdam afkomstig, werden tegen een middeleeuws décor aan de tand gevoeld. Bij het missen van een vraag moesten zij spectaculaire beproevingen doorstaan, zo als het ten strijde trekken tegen een kas teel waarbij maar afgewacht moest wor den of de ophaalbrug tijdig neergelaten zou worden. Een dappere „ridder" uit de Jordaan was zo onfortuinlijk om hals over kop in de gracht te duiken. De gelukkig ste deelnemer was een sergeant van de luchtmacht, die voor de vierde maal met een aardige duit naar huis kon gaan. Dr. I. Kater begon zijn serie uitzendin gen over het gezin met een uitnemend filmpje over het wonder van het ontstaan van een menselijk wezen. Met belangstel ling zien wij het vervolg van deze inlei dingen over onderwerpen, die voor velen nog „taboe" zijn, tegemoet. Beeldschermer Miljoenen Westduitsers hebben vrijdag op de televisie van half negen tot half tien de greep naar de macht van Hitier in 1933 gezien. Het was de eerste van een reeks van veertien televisieuitzendingen, die gewijd zullen zijn aan de periode 1933- 1945: de uitgebreidste poging ooit onder nomen om met beelddocumentatie het der de rijk te tonen. In het bijzonder zijn deze veertien uit zendingen bestemd voor de Westduitse oudere jeugd, die over de Nazi-periode hoogstens van horen-zeggen heeft verno men. Men heeft daarom ook geen zuiver chronologische behandeling van de stof ge volgd, maar de voorkeur gegeven aan een concentratie op enkele thema's. Voor de uitzending heeft men voorts een uitgebrei de actie gevoerd op de Westduitse scho len, in de jeugdbonden en onder de rekru ten. Men kan zeggen dat deze eerste uit zending geslaagd is. Al was het maar dat men er steeds weer in geconfronteerd werd met de schreeuwende Hitler, met de grofheid en wreedheid van de terreuror ganisaties om hem heen 'en met het vol strekt onmenselijke karakter van de ben de, die toen de macht in handen nam. In de veertien uitzendingen (de laatste op 15 mei 1961), steeds om de veertien dagen op vrijdag, wil men zo in 700 mi nuten Hitiers twaalf bloedige jaren weer geven. Men nam de vrijdagavond in de overtuiging dat door de vijfdaagse werk week veel mensen juist op deze avond be reid zijn een moeilijke ontmoeting aan te gaan met het niet weg te schuiven ver leden. De uitzendingenreeks wordt ver zorgd door de Süddeutsche Rundfunk te Stuttgart en de Westdeutsche Rundfunk te Keulen. De redactie moest niet minder dan 90.000 meter film en 35.000 meter smalfilm bekijken, waaruit de televisie film van 10.000 meter lengte overbleef. Nieuwsgierig. Jean-Paul Sartre en de Franse schrijfster Simone de Beauvoir zijn uit Brazilië in Havana aangekomen. Zij willen zich op de hoogte stellen van de Cubaanse revolutie. Het vierde televisie-debat tussen vice- president Nixon en senator Kennedy zal door de N.T.S. dinsdagavond om 22.10 uur, onmiddellijk na het NTS-journaal over het koninklijk bezoek uit Thailand, worden HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Gram 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram. 12.50 Staatsiebezoek van het Thailandse Koningspaar. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lich te muz. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. lezing. 18.30 R.V.U.: Oor log en vrede: ontwikkeling en streven naar vrij heid in Azië en Afrika, door prof. dr. E. de Vries. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege: cursus democra tie. 21.00 Viool en piano. 21.25 Vocaal ens. 21.50 Concertgeb.ork. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Wereldkampioensch. dam men. 23.00 Nieuwe gram met comm. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte mpz. 12.20 Regeringsuitzend. Uitz voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Muz.korps. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Alt en piano. 16.00 Voor de kinderen. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Wonderkinderen der chemie, klankb. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Amus.progr. 21.10 Quizprogr. 22.00 Liederen. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en meded. 22.45 Journ. en staatsiebezoek van Z.M. Koning Bhumibol en Koningin Sarikit van Thailand. 23.00 Lichte muz. 23.30 Licht progr. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Operamuziek. 12.15 Pianospel. (Om 12.30 Weerber.). 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Piano en ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nieuws. 19.40 Omr.ork. 19.50 Lezing. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Omr.ork en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nws. VOOR MAANDAG NTS: 10.25plm. 11.15 Aankomst van de Ko ning en Koningin van Thailand. 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 Filmvenster. 20.55 Film. 21.20 Docum. Daarna: NTS: Extra-journ. i.v.m. het bezoek van de Ko ning en Koningin van Thailand. 22.20—23.10 Euro visie: Galaconcert t.g.v. de Dag der Ver. Naties. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Docu mentaire. 21.15 Eurovisie: Ork.conc. m.m.v. solist. Daarna (plm. 22.00) Extra-journ. i.v.m. het. be zoek van de Koning en Koningin van Thailand Geref. Kerken Beroepen te Leiderdorp A. Reen te Alk maar. Geref. Kerken Beroepen te Londen P. Popma te Laren (N.H.) Het probleem van de hedendaagse vakbeweging in Nederland is niet zozeer de recrutering van nieuwe leden als wel het tegengaan van de afval van oude leden. In de huidige maatschappelijke situatie werken sterke tendenties die de belangstelling van de leden voor vakbondszaken en de binding tussen leiding en leden in de vak bond sterk verminderen. Een oplossing zou misschien liggen in het benaderen van de problemen der leden in een meer persoonlijke sfeer die de leden het gevoel zou geven „ook mee te tellen". Deze misschien niet nieuwe conclusies zijn neergelegd in het rapport dat de Utrechtse wetenschappelijke hoofdambtenaar, drs. M. van de Vall, in opdracht van het N.V.V. heeft uitgebracht. Het belang van het onderzoek, dat ruim vijf jaar in beslag nam, ligt mogelijk ook niet in de conclusies, dan wel in de feiten die het aan het licht bracht. Volgens de heer Van de Vall liggen achter het probleem leiding en leden niet één maar drie vormen van non-participatie, waaronder moet worden verstaan het niet deelnemen aan de organisatorische activiteit van de be weging en de afwezigheid van werkelijke belangstelling. In een vraaggesprek voor Radio Mos kou heeft de Russische professor Niklai Jeroezalimski, lid van de Sovjet-Akademie van Wetenschappen, zaterdag verklaard dat mikroskopische levensvormen van buitenaardse oorsprong op aarde zijn aan getroffen. Jeroezalimski, adjunct-directeur van het Instituut voor microbiologie in de Sovjet-Unie, zei dat het hier „thermofiele" bacteriën betreft die bij zeer hoge tempe raturen geleeft moeten hebben en dus wel licht van de planeet Venus waar een bijzonder hoge oppervlaktetemperatuur heerst afkomstig zijn. Zij zouden vol gens de Russische geleerde op aarde ge arriveerd zijn in kosmisch stof van andere hemellichamen. De hoogleraar zei, dat op dezelfde wijze micro-organismen van Mars en andere planeten op aarde kunnen „lan den". Hij had de „Venusthermofielen" in zijn laboratorium o.a. meer dan zestig uur in water van honderd graden celsius gekookt, zonder dat de bacteriën daar schade van ondervonden. „Dit bracht ons tot de onvermijdelijke conclusie, dat zij niet van aardse oorsprong kunnen zijn," aldus de Sovjet-geleerde. Vliegende schotelscongres „De ster van Bethlehem was in werke lijkheid een vliegende schotel, bemand met mensen uit de ruimte." „Op aarde wonen thans reeds meer dan 800.000 ruimte-men sen." Deze en dergelijke uitspraken kon men zondag vernemen op het congres over „ongeïdentificeerde vliegende voor werpen" dat het afgelopen weekend in Wiesbaden wordt gehouden en waaraan afgevaardigden uit twaalf landen deelne men. Onder de congressisten ongeveer duizend in totaal, bevonden zich verschil lende Duitse studenten en geleerden. Karl Viet, een plaatselijke uitgever, begon de bijeenkomst met het verzoek om twee minuten stilte voor meditatie „over onze vrienden uit de ruimte, van wie wij weten dat zij toekijken". De electriciën Carl Aderson uit Fuller- ton, Californië, zei dat er op aarde thans meer dan 800.000 mensen uit de ruimte wonen" onder wie enkele van 's werelds grootste geleerden die hun kennis metzich meegenomen hebben, maar vergeten zijn, vanwaar zij zijn gekomen. Anderson zegt dit vernomen te hebben uit gesprekken met „Kumar", een man uit de ruimte, die hij in 1945 ontmoette in de Mahove-woestijn. En die in een vlie gend voorwerp, ongeveer 30 meter breed en zes meter hoog, landde. De Duitse raketgeleerde Herman Oberth, een vroegere medewerker van dr. Wern- her von Braun, nam na Anderson het woord om de principes van de voortbewe ging van het ruimteschip uit te leggen. De deelnemers aan het congres kwa men uit de Verenigde Staten, Argentinië, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Nederland, Luxemburg en de Scandinavische landen. De eerste van de hier bedoelde vor men van non-participatie is het geringe bezoek aan de vergaderingen. De tweede is het verloop van de leden en ten der de zijn er de wilde stakingen. De heer Van de Vall meent dat deze verschijnse len nauw met elkaar zijn verwant. Onder degenen die niet op de vergaderingen ver schijnen komt ook het grootste ledenver loop voor en tevens is het juist deze ca tegorie die volgens Engelse gegevens het meest toegankelijk is voor het avontuur der wilde stakingen. Ledenverloop en wilde stakingen zijn na 1948 sterk toegenomen. In 1953 werden op de 100 inschrijvingen in de bonden van het. NVV 74 afvoeringen geteld. In 1954 steeg het aantal afvoeringen tot 81 in 1955 tot 86, In 1957 en 1958 was het aantal afvoeringen zelfs groter dan het getal van de nieuwe leden. Ongeveer 53 percent van de bondsleden blijkt volledig weg te blijven van vergade ringen en slechts twintig percent komt tot regelmatig vergaderingsbezoek. De rest staat daar naar organisatorische activiteit ongeveer tussen in. Bij gebrek aan histo risch cijfermateriaal is het de opsteller van het rapport niet mogelijk geweest uit te maken of hier ook sprake was van een stijgend aantal wegblijvers, maar vast staat, volgens hem, dat de rol van elk lid, ook die van het leidinggevende, bin- 189190. Daar gingen ze dan, langs de beek. Het werd een verre reis, en het was warm. Gelukkig hadden ze ook veel schaduw onder het groen, maar warm kregen ze 't toch onder het lopen. Pfff! blies Koen. Je kunt wel merken, dat 't zomer is. Nou, antwoordde Pobbel. En je wordt aardig moe van het lopenZullen we maar eens wat rusten? Dat deden ze. Op een zacht plekje onder de planten zochten ze een beschaduwd plekje uit, en daar zetten ze zich neer. Vertaling: Margot Bakker 2) De huizen zagen er warm en gastvrij uit, en Valentines gedachten gingen al naar haar eigen huis, Falzawn. Zij overwoog, hoe zij het vlugst, de haard kon aanmaken en zij zou de gordijnen dadelijk maar dichtschuiven. De autokachel begon al een behaaglijke warmte te verspreiden. Het betekende iets, een eigen huis te hebben. Het was het waard geweest, de promotiekans die het zie kenhuis haar aanbood aan te grijpen. Zo had zij de leiding over de afdeling Eerste Hulp gekregen, in plaats van elders haar geluk te beproeven. Het was de rit op een koude avond als deze zelfs waard. En ook van de gruwelijke moeilijkheden, waarmee zij had gewor steld voor Nannie zich over haar ontfermde, had zij eigenlijk nooit spijt gehad. Met Falzawn had zij im mers een plek gekregen waar zij thuishoorde. Het le ven bestond niet meer alleen uit haar werk. Rust, moeilijk veroverd, had zij nu. En moeilijk veroverd was deze rust zeker, bedacht zij. Het leek wel alsof zij altijd voor een of ander had moeten vechten sedert zij het besluit had geno men medicijnen te gaan studeren. Zestien jaar was dat al weer geleden. „Dat is geen beroep voor een vrouw. Als zij zieke mensen wil helpen waarom wordt zij dan geen verpleegster?" zo had haar oom het gezegd, de beroemde chirurg met zijn rode haar, die in de adelstand was verheven. Hij was haar peetvader en hij had geen moeite gespaard om haar vader over te halen, haar geen medicijnen te laten studeren. „Het kind is intelligent genoeg", was enkele jaren later zijn enigszins verbaasd commentaar geweest, „maar zij heeft wat veel fantasie voor het beroep" Toen zij later afgestudeerd was en haar fantasie nog altijd voldoende in bedwang had om een heel verdienste lijk aankomend arts te blijken, was hij nog verbaasder geweest. Maar met rust wilde hij haar nog steeds niet laten. Hij schreef haar nu brieven, waarin hij het steeds maar weer over de kansen had, die zij in Lon den misliep. Hij liet doorschemeren dat zij haar gaven verspilde. Hij was het met haar beslissing, te Lanrhyn te blijven werken, lang niet eens geweest. Hij be schouwde de plaats nauwelijks meer als een Engelse gemeenschap en hij wilde zelfs geen poging doen om te begrijpen, waai-om zij liever niet deelnam aan de algemene jacht op baantjes in Londen. Zo was het nu altijd met oom Johnny geweest, dacht zij spijtig. Zij kon het hem nooit naar de zin maken. De wind kreeg weer vat op haar wagen terwijl zij gestadig de heuvel beklom. Zij kwam in een plotselinge sneeuwvlaag terecht. Valentine schakelde de ruitenwis ser in, die de sneeuw bijeenveegde tot een keurig streepje onder ooghoogte, zodat zij er geen hinder meer van had. Het sneeuwen hield dadelijk weer op en zij zette de ruitenwisser af, terwijl zij tegelijk de weg voor haar wielen aftuurde. De wagen reed door bouwland, omheinde akkers, die zich rondom stevig gebouwde boerderijtjes uitstrekten, over het eerste terras van de steile heuvel van de stad af. Aan haar rechterhand schoten de verschillende zij wegen, die naar de inhammen langs de kust liepen, een voor een voorbij. Voor haar uit begonnen de heidevel den al en daarboven tekende zich de massale vorm af van'een van de hoge heuvelketens, die het noordelijk bastion van West Penwith kaï-akter geven. De weg die zij moest volgen liep van de heuvels af. Die kronkelde zich door de heidevelden, terug in de richting van de zee. Want Falzawn stond nog geen driehonderd meter van de lijn, waar de met heide en varens begroeide bodem verontrustend plotseling over ging in wat ijle lucht leek, maar wat in feite hoge grauwe rots was, zo steil dat de wand pas zichtbaar werd voor wie op de uiterste rand stond. De weg was in werkelijkheid een oudere en minder rechtstreekse verbinding tussen Lanrhyn en Land's End, maar slechts weinig toeristen, met uitzondering van de bekwame kaartlezers, vonden hem ooit, want hij was niet van wegwijzers voorzien. Een klein aantal huizen lag ordeloos langs de weg verspreid, grotendeels bedrijfjes van boeren, die met meer of minder succes een voortdurende strijd voerden tegen de opdringende heide. Valentine kende haast alle boeren, die binnen een afstand van haar huis woonden, die te voet nog af te leggen was. Dat kwam van Nannie. Nannie kende hen van de eerste tot de laatste. Zij was met de vrouwen van de boeren bevriend geraakt en wel in onwaarschijnlijk korte tijd. Valentine vroeg zich af, of zij in haar huis had kun nen blijven wonen als Nannie haar niet te hulp gekomen was. Zij dacht aan de wanhopige moeilijkheden die zij in het begin had moeten overwinnen. Het was een aan eenschakeling geweest van afgrijselijkheden: stof, lek kende plafonds, levensmiddelen die niet op tijd werden bezorgd en slechte maaltijden, tot de brief van Nannie werd bezorgd. „Kinderjuffrouw zijn is niet meer wat het voor de oorlog was", stond erin. „Ze verlangen tegenwoordig van je, dat je er de huishouding ook nog bij doet. Ik denk er dan ook over maar huishoudster te worden". Deze droge opmerking was karakteristiek voor haar en toen Nannie zelf een week later was verschenen, als antwoord op een haastig door Valentine gepost aan bod, bleek zij nog precies dezelfde te zijn, van wie Valentine jaren geleden onder wederzijdse tranenstro men afscheid had genomen. Alleen het mooie golvende haar was in die tijd helemaal wit geworden Zij toonde weldadig weinig schrik bij het zien van de toestand, waarin het huis bij haar aankomst verkeerde. „Ach, je hebt ook nooit den huishouding hoeven doen", zei zij, „ik begrijp het best. En bovendien heb je je werk. Een mens kan niet op twee plaatsen tegelijk zijn". Het duurde maar heel kort of er hingen gordijnen voor de ramen, de plafonds hadden opgehouden te lek ken, de leveranciers verschenen op tijd en de huishou ding liep, zoals zij daarna altijd was blijven lopen, als op rolletjes. En dat terwijl Nannie, altijd rustig aan het werk, zich blijkbaar niet eens al te hard inspande, 's Avonds zat zij te naaien, maar zij was altijd tot praten bereid en, als zij merkte dat Valentine moe was, tot zwijgen eveneens. Voor zij kinderverzorgster werd was zij in de verpleging geweest en zij had dan ook belangstelling voor Valentines werk, terwijl zij er met enige kennis van zaken over kon praten. Bovendien be schikte zij over kennis van de meest onverwachte onder werpen, zoals bijvoorbeeld de stamboom van vrijwel elk lid van de koninklijke familie. Har gesprekken, vol droge en ongecompliceerde humor, hadden altijd een opwekkende invloed. En als zij niets zei was het nog gezellig. Na Nannies komst was er van mogelijke eenzaam heid op Falzawn geen sprake meer geweest. Er ging een grote troost uit van haar aanwezigheid, die door het huis als het ware werd uitgeroepen. Zij liep nooit in de weg, maar was ook nooit moeilijk te vinden. Valentine was inmiddels bijna thuis en in het voor bijgaan keek zij opzij naar het huis van haar naaste buurman, dokter Deryk Moone, een van de huisartsen op de plaats. Deryks wagen stond buiten en dus moest hij thuis zijn, maar verder vei'telde het huis, ondoorgrondelijker dan een mens ooit zou kunnen zijn, haar niets. Er keek niemand uit het raam naar buiten. Toen was zij de hoek al om en zag Falzwn even ver derop grauw en duidelijk tegen een wolkenloze plek in de lucht afsteken, alsof iemand een sepiatekening had gemaakt en de achtergrond een kleurtje gegeven. Er kwam een lach om haar mond. Het was heer lijk, 's avonds thuis te komen. Het was zelfs heerlijk 's morgens weg te gaan, al sliep zij dan soms nog half en al had zij heel wat later kunnen opstaan als zij haar intrek in de artsenvleugel had genomen. Fal- zwan gaf haar leven karakter. De dagen volgden el kaar op als de patiënten en zij werden op hun beurt geholpen, de een na de ander, op ordelijke wijze. Zo ging het met de dagen, 's Morgens verliet zij haar huis. 's Avonds kwam zij er terug. HOOFDSTUK II De wind loeide over de rotsen en besprong Falzawn in hevige vlagen. Het huis leek onder het geweld van de aanvallen te trillen, terwijl er wat hagel, sneeuw of regen tegen de rinkelende ruiten werd gejaagd. Valentine genoot er eigenlijk van. Het kleine huis, dat niet minder stevig dan elke rots op het kleine open terrein stond, had iets van een vesting. Het was op solide fundamenten in de harde bodem gebouwd. (Wordt vervolgd) nen de bond kwalitatief sterk is gedaald. „Het interesseert me niet meer" Door het steeds ingewikkelder worden van de problemen waarmede de vakbond wordt geconfronteerd, de hiermee samen hangende centralisering, heeft het gewone lid minder deel aan het eigenlijk beleid. Stijging van het ledenverloop en de wil de stakingen wijzen uit dat ook de rol van de vakbondsleider, wat betreft zijn invloed naar beneden, als vormer en lei der der opinie van de leden, is afgeno men. Voor de huidige situatie is typerend de uitspraak van een metaalbewerker, die na 'n 24-jarig lidmaatschap voor zijn bond bedankte: „Het interesseert me niet veel meer. Vroeger deed iedereen aan zoiets mee. Dan werd er actie gevoerd, dan wer den er vergaderingen belegd en kon ieder daar zijn mening uiten. Tegenwoordig lees je in het bondsblad wat er precies gedaan is. I k heb er lang over nagedacht, maar ik ben er toch uitgegaan." Deze arbeider had eertijds in zijn werk voor zijn organisatie een stuk levensver vulling gevonden die in de maatschappij van heden verloren is gegaan. Het is dui delijk dat we hier te doen hebben met de gevolgen van enerzijds het ingewikkelder worden van de maatschappelijke struc tuur, waardoor een werkelijk opgaan in de maatschappelijke organisaties veel moei lijker is geworden. De veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen hebben er ondermeer toe geleid dat vele vroegere belangentegenstellingen ingewikkelder zijn geworden, waardoor zij niet meer zoals vroeger kunnen worden uitgedrukt in voor ieder begrijpelijke, vaak nog met emotie geladen leuzen en termen. Voor een hel der inzicht in de huidige problemen van het beleid der vakorganisaties, waarin vaak een groot stuk algemeen maatschap pelijk belang is verdisconteerd, zijn in de ze tijd veelal intelligentie, geschoold den ken en kennis onontbeerlijk. Ook voor een goed begrip van het. hedendaagse gecom pliceerde maatschappelijke apparaat zijn studie en scholing vereist. De hiertoe no dige belangstelling en inspanning kan de meerderheid der vakbondsleden niet of niet voldoende opbrengen. Hier ligt de kiem voor de groei van misverstand tus sen leiding en leden van de vakorganisa ties. Handarbeiders niet op de hoogte Uit het onderzoek dat aan het rapport van de VALL voorafging, bleek dan ook dat de handarbeiders in aanzienlijk minde re mate waren ingevoerd in de proble men van de vakbeweging dan de hoofd arbeiders. Op vragen als: Weet u waar om de vakbeweging bedrijfstakgewi.ize georganiseerd wordt? Weet u wat het standpunt van het NVV was bij het losla ten van de geleide politiek? Zou u kunnen zeggen wat P.B.O. betekent? haalden de hoofdarbeiders een aanzienlijk hogere sco re. De statistieken uit het rapport van de heer Van de Vall geven aan dat in het Rotterdamse NVV in de onbezoldigde be stuursfuncties het precentage hoofdarbei ders toeneemt naarmate de functie hoger ligt. In de lagere functies vond hij bij een enquête 65 percent handarbeiders en 31 percent hoofdarbeiders. In de middenfunc ties waren deze percentages 62 en 35 per cent. In de hogere onbezoldigde bestuurs functies bezetten de handarbeiders 41 per cent van de posten, tegen de hoofdarbei ders 56 percent. Het rapport van drs. Van de Vall wordt op 25 en 26 oktober aanstaande behandeld. In een braintrust van ongeveer 120 kader leden van het NVV op het Evert Kupers- oord in Amersfoort. Aan het opstellen van het rapport gin gen drie enquêtes vooraf, ten eerste een enquête onder 20.000 NVV-leden in Rotter dam, ten tweede een ondervraging van in totaal 400 leden en oud-leden van de han dels- en kantoor bediendenbond „Mercu- rius" en de ANMB in Utrecht. Van elk dezer laatste organisaties werden 100 le den en 100 oud-leden geënquêteerd. Ten derde vond nog een zogenaamd motivatie- onderzoek plaats onder 120 nieuwe leden van het NVV in Utrecht, verdeeld over alle aangesloten bonden. Dat Nederlands grootste vakorganisatie het nuttig heeft geoordeeld opdracht tot een dergelijke studie te geven en het be lang dat het NVV hecht aan de behande ling van dit rapport, bewijzen wel hoezeer het probleem „Leiding en leden" de na oorlogse vakbeweging heeft aangeraakt. In dit verband zij vermeld dat een soort gelijk onderzoek door het Sociologisch In stituut van het Convent der Christelijke Sociale Organisaties bij de Christelijke Bouwbedrijfsbond en de Christelijke Lan arbeidersbond op dezelfde problemen stuitte. Betrokken bij relletjes De Amsterdamse politieagent J. van der M., die betrokken is geweest bij de rel met de journalist B. Brake] en nadien bij een conflict met de vrachtautochauffeur A. Boots, is door de hoofdcommissaris van politie overgeplaatst van de straatdienst van het bureau Warmoesstraat naar de administratieve afdeling van de recherche. Agent Van der M. deed de eerste maal van zich spreken op 3 juli toen hij op de O.Z. Achterburgwal, waar de heer Brakel door een hotelhouder en de onderwereld figuur „Utrechtse Appie" was mishandeld, zich op onheuse wijze had uitgelaten tegen het slachtoffer en tegen twee andere ver slaggevers. De drie journalisten dienden daarop een klacht in. De hoofdcommissaris zei nadien, geen termen aanwezig te achten om maat regelen tegen de agent te nemen. Op 21 juli raakte agent Van der M., die toen het verkeer regelde bij de ingang van de Haarlemmerstraat, slaags met de chauf feur Boots. Deze diende een klacht in we gens mishandeling. Het gerechtelijk voor onderzoek in verband met deze zaak is nog gaande. Op het hoofdbureau werd meegedeeld dat de overplaatsing van agent Van der M. een psychische achtergrond heeft.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7