Excelsior: aanmerkelijk hoger exploitatiesaldo Tsjechoslowakije is een sterke concurrent op de wereldmarkt Politieke strijd over de vraag of inzinking begonnen is Arabische landen willen Oliecontracten wijzigen De beurs Kolenvoorraad in Limburg gedaald Voldoening te New York over de stabilisatie SCHEEPVAARTBERICHTEN Noorwegen stelt vangst quotum vast 9 Vijf pet. in bonus-aandelen uit de agioreserve Kort economisch nieuws DE GOUDPRIJS Maar ongerustheid blijft Poging tot inpalming van ontwikkelingslanden DE ECONOMISCHE RECESSIE IN DE V.S. DE OLIECONFERENTIE Staatsmijnen produceren meer meststoffen Voorstel voor Europese rekeneenheid PETROLEUM-CONVECTORS Jléciclel'fi. De walvisvaart MAANDAG 24 OKTOBER 1960 Voor de n.v. Metaalbuizenfabriek Maat schappij „Excelsior" in Schiedam zijn de resultaten over het per 30 juni beëindigde boekjaar 1959/60, blijkens het verslag, in alle opzichten bevredigend geweest. Naar geldswaarde bereikten verkopen, omzet en bruto-winst een niveau, hoger dan in enig voorgaand boekjaar behaald. Na aftrek van kosten, waaronder de niet onbelangrijk gestegen instandhoudingskos- ten voor het Schiedamse bedrijf, de aan loopkosten van de fabriek in Oosterhout en een belangrijk bedrag aan interest door de grote schuldenlast, beliep het voorde lig exploitatiesaldo 4.403.667, hetgeen circa 91 pet meer was dan in 1958/59 2.296.401). Inclusief de opbrengst uit deelnemingen en het voordelige saldo bijzondere baten en lasten, bedroeg het totale bedrijfssal- do 4.599.285 (f 2.670.151). Hiervan is 1.402.802 bestemd voor normale en ƒ2.346.239 voor extra afschx'ijvingen, in totaal 3.749.041, waarmede de boekwaar den van de activa in Schiedam en Ooster hout tot een reëel niveau worden terugge bracht. Over 1958/60 werd f 2.670.151 ge bruikt om het verlies 1957/58 te dekken en om extra af te schrijven op de activa in Oosterhout. Als saldo winst resteert 850.244 (nihil). Voorgesteld wordt 6 pet dividend uit te keren op de preferente aan delen over 1957/58, 1958/59 en 1959/60. Per soneel, directie en commissarissen ontvan gen voorts tezamen 225.000, aan de extra reserve wordt toegevoegd 613.533. Over 1959-60 is geen belasting verschul digd. Bij bestendiging van de huidige winstcapaciteit zal over de volgende twee jaren geen belasting behoeven te worden betaald. Er is tevens geen latente belas tingschuld. Wederom wordt dus geen di vidend in contanten voorgesteld. De directie acht een strenge bewaking van de liquiditeit en daarmede het volgen van een zeer voorzichtige dividendpolitiek bepaald noodzakelijk. Aan het einde van het lopende boekjaar hoopt zij zich eni germate meer vrijheid te kunnen veroor loven. Niettemin acht de directie de om vang der resultaten over 1959-60 van dien aard, dat een zekere tegemoetkoming aan aandeelhouders verantwoord is. Zij stelt daarom een belastingvrije uitkering van 5 pet. in bonusaandelen uit de agioreser- ve voor. Het kapitaal wordt hierdoor ver hoogd tot 8.822.600. De totale verkopen stegen met 106 pet, die aan binnenlandse afnemers met 75 pet en de export met 197 pet. Circa 34 pet. werd geëxporteerd naar 40 landen (v.j. 26 pet). Ofschoon de produktie vlot ver liep nam de orderportefeuille tenslotte een zodanige omvang aan, dat het totale ma chinepark op het einde van 1959/60 nog voor tenminste zeven maanden was bezet. De lasserij in Schiedam was geheel 1959/60 goed tot zeer goed bezet. De pro duktie steeg met meer dan 50 pet. tegen een produktiedaling van 13 pet. in 1958/59. De installatie in Oosterhout werd in sept 1959 wederom en geleidelijk in bedrijf ge steld. Na juni werd geleidelijk de produk- (Van onze Limburgse correspondent De produktie van onze Limburgse mijnen heeft over de eerste negen maanden van dit jaar 9.009.000 ton bedragen tegen 8.089.000 ton in dezelfde periode van het vorige jaar. In het afgelopen kwartaal werd 1.916.487 ton geproduceerd tegen 1.996.105 ton in het derde kwartaal van 1959. Het aandeel der staatsmijnen in deze produktie nam iets toe, namelijk van 61,9 percent in 1959 tot 62 pet op het ogenblik. De kolenvoorraden bij de Limburgse mij nen, die verleden jaar nog bijna 900.000 ton bedroegen, zijn inmiddels beneden de 800.000 ton gekomen. Volgens de voorlopige cijfers heeft Ne derland in september 649.370 ton kolen, exclusief bunkermateriaal, ingevoerd tegen 503.973 ton in augustus. tie van dikwandige buizen van Schiedam ovex-genomen. De verzinkerij in Oosterhout werd in januari in bedrijf gesteld en werkt sindsdien bevredigend. De moeilijkheden bij het aanti-ekken van personeel zowel in Schiedam als Oosterhout namen toe. Het totale aantal werknemers steeg van 314 tot 416. Hoewel de resultaten in het eerste kwar taal 1959/61 wederom een verbetering ten opzichte van hetzelfde kwartaal 1959/60 te zien gaven, ziet de directie de toekomst met gematigd optimisme tegemoet. Naar haar gevoel draagt het huidige hoge orderbestand door „majoreren" een enigs zins kunstmatig en daardoor labiel kax-ak- ter. Tekenen, die op een kentering wijzen, ziet de directie voorlopig niet aanwezig. Niettemin zal zij zich reeds gelukkig prij zen, als ondanks de recent doorgevoerde niet onbelangrijk verhoogde produktieca- paciteiten de resultaten over 1960-'61 die over 1959-'60 uiteindelijk zullen kunnen benaderen. I)c monetaire reserves van de Bondsrepubliek In de week per 14 oktober zijn de Duitse mo netaire reserves toegenomen tot DM 30.498 mil joen. De toeneming bedraagt DM 49 miljoen ten opzichte van de voorafgaande week. De goud reserves stegen met DM 61 miljoen tot DM 12.090 miljoen en de converteerbare deviezenreserves namen toe met DM 79 miljoen tot 26.201 miljoen. Nieuwe directeuren Heineken's Brouwerij Een buitengewone algemene vergadering van Heineken's Brouwerijen Nederland n.v. in Am sterdam heeft de heren J. E. de Rijke en W. Kloppenburg, beiden algemeen procuratiehouder met de titel van onder-directeur, tot directeur der vennootschap benoemd. In financiële kringen te New York heeft men de stabilisatie van de goudprijs op de markt de Londen op een notering van 36 tot 37 dollar per ounce met voldoening geconstateerd. Na de geringe daling van de goudprijs verwacht men in Wallstrect, dat de transacties zich gedurende enige tijd op een stabiel niveau zullen handha ven, gezien het feit, dat aan talrijke aan vragen niet kon worden voldaan Onder deze omstandigheden lijkt het niet erg waarschijnlijk, dat de Ameri kaanse schatkist op de Londense goud- markt zal moeten interveniëren, waarover ook werd gesproken. In financiële kringen heerst de mening, dat de prijs van het goud aan het begin van de volgende week opnieuw tot ongeveer 35 tot 35,5 dollar per ounce zal dalen, daar de speculanten ont moedigd zijn door de houding van de Ame rikaanse minister van Financiën, R. An derson, en door de verklaring van de Franse minister van Financiën, W. Baum- gartner, waaruit blijkt, dat de speculanten de gevolgen zullen moeten dragen van stijgingen, die zij hebben veroorzaakt. In financiële kringen te New York is men echter minder zeker van de ontwik keling van de situatie op langere termijn. In Wall Street meent men immers, dat de feitelijke oorzaak van de goudkoorts is gelegen in de overtuiging, dat de Verenig de Staten, wanneer de Democx'atische kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap de overwinning mocht behalen, een inflatoire politiek zullen volgen. In Amerikaanse financiële en bankkrin- gen is men meer en meer overtuigd van een overwinning van Senator Kennedy. Hij heeft echter nooit laten blijken, dat hij na een overwinning een inflatoire politiek zal voorstaan. (Van onze correspondent) WENEN Niet alleen in ons land wor den er pogingen in het werk gesteld om, de handelsbetrekkingen met het oostelijk blok en inzonderheid met de Sovjet-Unie op te voeren. Oostenrijk by voorbeeld heeft grote moeilijkheden om zijn zuivel- produkten in het Westen af te zetten en zoekt overigens met succes naar af nemers in het communistische Oosten, speciaal in Hongarije, Roemenië en Tsje- choslowakije. Maar ook communistische staten moe ten exporteren en hun uitvoer systema tisch uitbreiden. Een voorbeeld is Tsjecho- slowakije dat zijn produktie zowel kwali tatief als kwantitatief heeft opgevoerd en nu in alle mogelijke richtingen naar af nemers zoekt. Daarom heeft men in Praag plannen uitgewerkt voor het winnen van de onderontwikkelde landen in Azië, Afri ka en Latijns Amerika. Met betalingscon dities op lange termijn en met een grote inschikkelijkheid worden aan de ontwikke lingslanden kredieten verleend die in de miljoenen (en alle tezamen in de miljar den) lopen. Opvallend is overigens dat communistisch China niet te vinden is op de handelslijsten in Praag. Voorlopig brengt Tsjechoslowakije nog zeer grote financiële offers om nu reeds afnemers in te palmen, die pas later ka pitaalkrachtig kunnen worden of een nor maal ruilverkeer zullen kunnen gaan ont wikkelen. Ghana bij vooi'beeld heeft in 1958 voor veertien miljoen kronen Tsje chische goederen ingevoerd, doch daar door zelf niets geleverd of afbetaald. Cu ba ontving in 1959 goederen ter waarde van zeventien miljoen kronen, doch het leverde daarvoor aan Tsjechoslowakije ta bak en cacaobonen ter waarde van slechts twee miljoen. Andere landen hebben ech ter hun invoer gedeeltelijk door exporten naar Tsjechoslowakije gedekt. In de afge lopen twee jaar verhoogde Indonesië zijn export naar Tsjechoslowakije vooral rubber van 7 op 28 miljoen. Hetzelfde geldt voor Ceylon en Birma. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De totale nationale produktie van de Verenigde Staten is, in het derde kwartaal van 1960, 2 a 3 miljard dollar achteruitgegaan, dat is met ongeveer een half percent. Dit trieste feit zal de regering dezer dagen bekend moeten maken en de vraag ryst uiteraard: Is er een recessie begonnen? Voor de Republikeinse party die aan de macht is zou het, zo vlak voor de verkiezingen, byzonder onaange naam zyn, indien men zwart op wit kon aantonen, dat er inderdaad een economische recessie begonnen was in Amerika. Van een ernstige depressie is op dit moment beslist geen sprake, maar zelfs een lichte achteruitgang zou al pynlyk genoeg zyn. Zekere schommelingen zijn altijd moge lijk en de Republikeinse regering blijft bij de verwachting, dat er een begrotingsover schot zal zijn van ruim een miljard dol lar-. Mogelijk is dat nog altijd, maar dan most er toch in het laatste kwartaal van 1960 een verbetering komen in de produk tie. Robert B. Anderson, Amerika's minis ter van Financiën, heeft gezegd, dat er de laatste maanden op betrekkelijk pijnloze manier een opmerkelijke „aan passing" in de opgeslagen goederen heeft plaats gevonden. Zo'n uitspx*aak herinnert echter wel sterk aan de oorlogscommuni- qué's van de terugtrekkende Duitsers, die opgewekt probeerden mede te delen, dat men het front had recht getrokken. Ook een zin uit het maandbericht van de Federal Reserve Bank geeft te den ken. Deze luidt: „Over het geheel genomen hebben de zomermaanden, die doorgaans- een slappe periode vox-men, weinig gedaan om de economische toestand op te helde ren". Let wel, men schrijft opheldex-en, niet verheldex-en, want men geeft niet toe dat de situatie somber zou zijn. Minister Anderson wees in zijn uitspraak overigens wel op de voornaamste fac tor in de huidige ontwikkeling: In het twee de kwartaal werden de voorraden nog steeds vergroot, maar in de afgelopen drie maanden hield men daarmee op. Deze ver andering had tot gevolg, dat de pi-oduktie met vijf miljard verminderde. In de voor- raavorming viel dus de gx-ote klap. In de regering en van civiele verbruikei's, indus triële investering enz.) constateex-de men toch nog altijd een bescheiden groei: twee miljard. Maar de balans sluit met een achteruitgang van ongeveer drie miljax-d, vergeleken bij het tweede kwart, van 1960. In dat tweede kwartaal was nog een re cord bereikt: een jaar-ratio van 505 mil jax-d dollar. Het derde kwartaal bleef dus ongeveer drie miljax-d beneden deze jaar ratio. Na het stopzetten van verdere voorraad- vorming moet de verminderde bouw-acti- viteit genoemd worden als een mogelijke i-ecessie-factoi'. De pessimisten (en zij die de Republikeinse regering tegenspoed gun nen) betogen: als de verkoop niet steeds toeneemt, vermindert de prikkel om te in vesteren. Maar het arbeiderscorps wordt steeds groter. Dit leidt tot een précaire situatie. De optimisten (en zij die de Republi keinse regex'ing de hand boven het hoofd houden) beweren echtex-, dat er aan de ovex-dreven voorx-aadvorming een eind moest komen. Dit geschiedde en thans is men gereed voor een nieuwe economische vooruitgang. De tijd zal lex-en, wie geiijk heeft maar pas na de verkiezingen is een definitief antwoord mogelijk. Voor die tijd kunnen de politici naar believen roze en donkere brillen opzetten. Nog beter en normaler ontwikkelde zich de handel met India dat in 1958 voor 81 miljoen en in het jaar daarop voor bijna 90 miljoen aan goedex-en uit Tsjechoslowa kije importeerde. Daarvan bestond een derde uit volledige fabrieksinstallaties. In dia heeft in de laatste twee jaar zijn be stellingen van Tsjechische machines voor metaalbewerking zelfs verdrievoudigd. Deze handelsbetrekkingen met de ontwik kelingslanden zijn nu reeds zo intensief ge worden en beloven in de naaste toekomst een zo hoge vlucht te nemen, dat het par tijblad „Pravda" in Slowakije onomwon den schreef dat het communisme op dit terrein de slag reeds had gewonnen en dat dit succes had bijgedragen tot de economische en politieke verzwakking van de „kapitalistische mogendheden". Tsjechoslowakije verwacht dat zijn han del met nietcommunistische staten in de komende jaren een dei-de van zijn totale handelsvolume zal uitmaken en wel voor de ene helft met ontwikkelingslanden en voor de andere met in dust r ie-staten Dat hierbij de „ideologie" in het geheel geen rol speelt, bewijst hef volgende. On der de niet-communistische landen die in handelsverkeer met Praag staan neemt West-Duitsland verreweg de eerste plaats in. BEIROET. De werkzaamheden van de tweede olieconferentie lopen ten einde. Aan de deelnemers aan de conferentie zyn meer dan zestig rapporten verstrekt, welke voor het grootste deel betrekking hebben op technische vraagstukken. Er werd lang en fel gediscussieerd over het rapport van sjeik Abdallah el Tariki, directeur-generaal voor oliezaken in Saoedi-Arabië. Dit rapport is ontegenzeglijk het belangrijkste van de conferentie. Het behandelt de vaststelling der prijzen voor ruwe olie en voor geraffineerde produkten en het vormt een streng requisitoir tegen de methoden van de grote concessiemaatschappijen in het Nabije Oosten bij het vaststellen van de prijzen voor ruwe olie, bekend onder de naam „posted prices". Sjeik Abdallah diende zijn rapport donderdag in. Advertentie De tussenkomst van de Sovjet-gedele geerde lag op het politieke vlak met het gevolg dat de voorziter de zitting moest verdagen. De leiders van de delegaties der oliemaatschappijen leverden de een na de ander critiek op het rapport van Sjeik Abdallah. In naam van de produktielanden be schuldigt Sjeik Abdallah el Tariki de gro te maatschappijen van manipulaties met de prijzen naar eigen goeddunken en van comouflage van een belangrijk deel van hun winsten onder het net van hun doch terondernemingen, die belast zijn met het vervoer, de raffinage, de verdeling en de verkoop. De maatschappijen verdedigden zich met de verklaring dat de cijfers van Sjeik Abdallah verdraaide lezingen zijn van bepaalde delen uit documenten van veelal twijfelachtige waarde. De leiders van de afvaardigingen van de Arabische x-egex-ingen en de olie-emiraten Katar, Bahrein, en Koeweit hebben vrij dagavond eenstemmig een slotresolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat de conferentie de verzoeken van de Arabische landen om verbetering van de bepalingen van de concessies en hun pogingen in deze richting steunt. Volgens de slotresolutie veroordeelt de conferentie het besluit van de oliemaatschappijen tot verlaging van de prijzen voor ruwe olie en derivaten zonder instemming van de producerende Arabische landen; zij plaatst zich achter de regeringen die een dergelijke vex-laging niet willen aanvaax-den. Voorts wordt in de slotresolutie gezegd dat de conferentie voox-taan elk jaar bijeen zal komen op de maandag van de derde week van oktober en dat de volgende bijeenkomst, de derde, te Cairo zal worden gehouden. De tweede resolutie eist dat de olie maatschappijen die concessies hebben, er voortaan van afzien hun nevenmaatschap- De staatsmijnen in Limburg die in het afgelopen jaar de produktie van meststof fen, in het bijzonder van ureum, reeds op voerden tot 300 ton per dag, gaan de pro duktie nog eens bijna verdubbelen. Er worden namelijk grote verwachtingen ge koesterd van ureum als exportprodukt. Deze meststof is bijzonder geschikt voor tropische en sub-tropische gebieden. Het stikstofgehalte dat in deze mest in amonia- kale vorm voorkomt, bedraagt ruim het dubbele van dat in andere meststoffen, namelijk 46 pet. Bovendien kunnen vracht en emballagekosten bij de verzending be langrijk lager worden gehouden dan tot nu toe met andere stoffen het geval is. pijen tot onafhankelijke oliemaatschap pijen te maken. Deze resolutie, werd door Sjeik Adboellah el Takiri ingediend, even als de derde. Daarin wordt met nadruk gewezen op de noodzaak dat voortaan bestuui-sraden van de grote maatschappijen in het olie producerende land worden gevestigd. Deze raden dienen te bestaan uit vertegenwoor digers van de aandeelhouders en het be trokken Arabische land. Slechts één van de grote olieproduceren de landen van het midden-Oosten heeft de door de Arabische liga georganiseerde con ferentie geboycot: Perzië. De regering te Teheran is namelijk van oordeel dat haar belangen voldoende beschermd zijn door de conferentie van Bagdad van de vijf grote olieproducerende landen (Perzië Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië en Vene zuela). In de dagbladen van Libanon heeft de British Petroleum Company een commu niqué doen opnemen, waarin de maat schapoij zich bereid verklaart zich in verbinding te stellen met de regeringen der produktielanden over alle toekomstige wijzigingen van de olieprijs. Volgens waar nemers schijnt de British Petroleum zich te distanciëren van de andere onderne mingen, die op dit punt een afwachtende houding blijven aannemen. In de zitting van gisteravond besloot de olieconferentie een subcommissie in te stellen om een resolutie te ontwerpen in zake de prijzen en het stabiliseren van de prijzen. Dit werd vandaag van de zijde der conferentie vernomen. De ministers van Financiën van de zes landen der Europese Gemeenschappen waaronder voor Nederland prof. J. Zijlstra vei'gaderen vandaag en morgen in Luxem burg op informele wijze. De zes ministers komen periodiek eens in de drie maan den voor zo'n gedachtenwisseling bijeen De Luxemburgse premier en minister van Financiën, Pierre Werner, heeft in een artikel in een speciale editie van de „Luxemburger Wort" naar aanleiding van deze conferentie gepleit voor instelling van een Europese rekenmunt van de „zes". Zo'n rekenmunt, die men geleidelijk zou kunnen invoeren, zou een stabiliserende factor kunnen zijn in het onderlinge kapitaals- verkeer. Dooi- een waardevoet te verschaf fen die niet onderhevig is aan nationale fluctuaties, zou een Europese rekenmunt ook de uitbreiding van de internationale handel bevorderen en „een dijk" kunnen vormen teg eninflatie, die dikwijls het ge volg is van te gx-ote uitgaven, zo schreef hij. Abbekerk 23 te East-London. Abiaa 22 190 m. o.z.o. Rio de Jan. n. Montevideo. Acila 24 v. Curacao n. Landwsend. Acmaea 24 v. Olivia n. Buenos Aires. Akkrmdijk 22 v. Antwerpen n. Londen. Alamak 22 150 m. n.n.w. Perim n. Bahrein. Alblasserdijk 22 300 m. n. Bermuda n. Le Havre. Alca 23 te Rotterdam. Aidabi 22 v. Montevideo n. Santos. Algenib pass. 22 Ouessant n. Las Palmas. Algorab 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Alhena 22 275 m. o.n.o. St. Paulsrocks naar Rio de Janeiro. Alioth 24 te Bordeaux. Aikaid 22 120 m. n.n.w. Perim n. Muscat. Alkmaar 22 550 m. o.n.o. Mombasa n. Mena. Almkerk 23 te Rotterdam. Alnati 22 te Rotterdam. Alnitak 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphacca 22 te Antwerpen verwacht v. Bremen. Alphard 22 te Genua verwacht v. Port Said. Aludra 24 te Montevideo. Amerskerk 23 te Fremantle. Amnion 22 200 m. o. Hatteras n. Curasao. Amstelhoek 23 v. Durban n. Singapore. Annenkerk 23 te Kaapstad v. Las Palmas. Appingedijk 22 400 m. o.z.o. B'muda n. Le Havre. Argos 23 v. Gibraltar n. Savona. Ariteldijk 22 300 m. o.z.o. K. Race n. Philadelphia. Arnedijk 22 v. Rotterdam n. Houston. Asmidiske 22 te Hamptonroads v. Amsterdam. Asterope 22 385 m. o.z.o. Kp. Race n. Nederland. Attis 23 500 m. o. Barbados n. Amsterdam. Averdijk 23 te Tanga. Balong 23 te New Orleans. Banggai 23 te Rotterdam. Bantam 21 v. Singapore n. Bangkok. Barendrecht 23 te Port Said n. Mena. Batavia 22 v. Singapore n. Mangkok. Bawean 23 te Djeddah. Bengkalis 23 te Genua. Bennekom 22 275 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Bintang 24 te Papeete. Blitar 23 v. Aden n. Suez. Bonita 23 v. Puerto Barrios n. New Orleans. Bussum 22 50 m. o. Wight n. Caribbeas. Calamares 23 v. Cortes n. Charleston. Caltex Amsterdam 22 v. L. Marques n. Bahrein. Caltex Arnhem 22 v. Bahrein n. Yokohama. Caltex Eindhoven 22 60 m. z. Lissabon n. Pernis. Caltex Leiden 22 100 m. o.z.o. Sabang n. Bahrein. Caltex Pernis 23 te Avonmouth v. Port Said. Calt. Rotterd. 22 60 m. z.w. Djeddah n. Bahrein. Caltex Utrecht 22 v.Colombo n. Bahrein. Carrillo 24 te New York. Castor 22 v. Rotterdam, 23 te Amsterdam. Celebes 22 v. Amsterdam n. Marseille/O.-Afrika. Ceres 24 te Paita v. Guayaquil. Chsris 21 te Georgetown n. Montreal. Cinulia 22 900 m. n.w. Walvisbaai n. Durban. Cities Service Valley Forge 22 50 m. n. Mozam bique naar Durban. Colytto 22 190 m. o.n.o. Recife n. Port of Spain. Cradle of Lib. 21 700 m. n.w. Tristandacunha n. Rastanura. Crania 22 /ü0 m. n.o. Guadeloupe n. Rotterdam. Dahomeykust 24 te Antwerpen. De Eerens 22 v. Suez, 25 te Djeddah verwacht. Diemerdijk 23 v. Rotterdam n. Norfolk. Diogenes 24 v. Matarani te Arica. Drente 24 te Port Said. Duivendrecht 22 te Philadelphia. Elizabeth Broere 22 te Middlesborough Esso Amsterdam 24 te Port Said. Esso Nederland 22 te Suez. Friesland KRL 23 te Rotterdam. Forest Hill 22 160 m. z.w. R. Fartak n. B. Mashur. Geertje Buisman 22 te Sfax verwacht v. Sousse. Gravcland 22 v. Paranaga n. Santos. Grootekerk 24 te Port Swettcnham. Haarlem 23 te Rotterdam. Helicon 23 v. Cragao n. Port of Spain. Hera 22 392 m. n.o. Puerto Rico n. San Juan. Hestia 22 470 m. n.w. Finisterre n. St. Thomas. Hilversm 23 te Le Havre. Holendrecht 22 v. Rio de Janeiro n. Hampt.roads. Houtman 22 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Hydra 23 te Kingston. Isis 22 te Barbados v. Amsterdam. Japara 22 63 m. z.w. Finisterre n. Duinkei'ken. Keizerswaard 23 te Ornskoldsvik. Kenia pass. 24 Colomob n. Calcutta. Kennemerland 22 v. Vitoria n. Rio de Janeiro. Kerkedijk pass. 22 Kp. Race n. Antwerpen. Kinderdijk 22 340 m. w.n.w. Kp. Finist. n. Miami. Kopionella 23 v. Rotterdam n. Dundee. Koratia 22 360 m. z.w. New York n. New York. Korendijk 26 te New York verwacht. Kosicia 22 240 m. n.w. Horta n. Thameshaven. Krebsia 22 70 m. z.w. Wight n. Punta Cardon. Kryptos 24 te Punta Cardon. Laarderkerk pass. 22 Gibraltar n. Marseille. Ladon 23 v. Georgetown, 24 te Paramaribo. Lawak 25 te Portland verwacht. Lelykerk 24 v. Horthapnt., 25 te Rastanura verw Liberiakust 23 te Victoria v. Port Harcourt. Liberty Bell 24 te Philadelphia. Lissekerk 24 te Bremen. Loosdrecht 22 te Bremen v. Londen. Maas 23 te Rotterdam. Maasdam 23 te New York. Madisonlloyd 24 te Hamburg. Mataram 22 te Manokwari. Meerdrecht 22 dwars Casquets n. Golf v. Mexico. Meerkerk 24 te Antwerpen. Meliskerk 23 te Tuticorin verwacht v. Cochin. Memnon 23 v. Trinidad, 24 te Ciudad Bolivar. Mentor 21 v. Malta n. Tripolis. Merseylloyd 23 v. Chalna, 24 te Calcutta. Mitra 23 v. Manchester n. Stanlow. Molenkerk pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Muiderkerk 22 15 m. w. Finisterre n. Port Said. Munttoren 23 te Banana verwacht. Mylady 22 v. Point Owendo n. Kp. Palmas. Naess Commander 22 55 m. o. Ras Fartak n. Mena. Naess Tiger 22 98 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Nanusa 24 te Malta. Naranio 22 te Rotterdam. Navicella 23 te Heysham. Neder-Elbe 22 210 m. z.w. K. St. Vine. n. Lavaletta Neder-Waal 22 45 m. o.z.o. Minicoy n. Penang. Nestor 22 te Catania verwacht. Nias pass. 22 Straat Cabot n. Montreal. Nieuw Amsterdam 23 v. Curacao n. Cristobal. Nieuwe Tonge pass. 22 Anticosti n. Severt Islands. Noordam 22 v. New York n. Rotterdam. Notos 22 v. Amsterdam. 23 te Rotterdam. Nijkerk 22 v. Aden n. Akaba. Oberfon 23 v. Montreal, 24 te Quebec. Ommenkerk 24 te Aden. Oostkerk 23 te Amsterdam. Oranjefontein 23 te East-London. Oranje Nassau 22 te Aruba verwacht. Oranjestad 22 te Amsterdam. Orestes 22 80 m z.w. Wight n. Antwerpen. Ossendrecht 23 te Avonmouth. Papendrecht 22 260 m. z.w. Fayal n. Havana. Pendrecht 23 v. Takoradi n. Port Harcourt. Pericles 24 te Antwerpen. Philine 23 55 m. z. Ras Al Kalb n. Mena. Poseidon 22 te Aruba. Prins Alexander 24 te Sevilla verw. v. Valencia. Prins Frederik Hendrik 22 355 m. n.o. Belle Isle naar Montreal. Prins Frederik Willem 22 v Londen n. Montreal. Prins Johan Willem Friso 22 te Toronto verwacht. Prins Willem George Frederik 22 48 mijl z.w. Landsend naar Le Havre. Prins Willem II 22 50 m. w. Scillys n. Toronto. Prins Willem III 22 v. Montreal n. Londen. Prinses Irene 22 v. Montreal n. Toronto. Purmerend 22 t. a. in Baai v. Suez n. Iskenderun. Pygmalion 21 v. Euesis n. Volos. Ridderkerk 23 te Chalna verwacht. Roepat 23 v. Amsterdam n. Marseille/Manilla. Rotte 22 360 m. o.n.o. Bermuda n. Port Arthur. Rotti 22 v. New York n. Panamakanaal. Rijndam 24 te Montreal. Sanana25 te Sihanoukville. Scheldelloyd 23 v. Rotterdam, 24 te Londen. Schiedijk '24 te Rotterdam. Silindoeng 22 v. Brisbane n. Manokwari. Skadi 22 85 m. z.w. Ouessant n. Ceuta. Sliedrecht 22 200 m. z.w. OOuessant n. Rotterdam. Sloterdijk 22 350 m. w. Scillys n. Antwerpen. Solon 23 v. Fort Liberte n. Nassau. Stad Gouda 22 te Baltimore verw. v. Vlaardingen. Stad Haarlem 22 35 m. o.n.o. Aarhuus n. Gdynia. Stad Leiden 23 ten anker rede Genua. Stad Maassluis 22 50 m. n.w. K. Blanc n. IJmuid. Stad Rotterdam 22 30 m. z.z.o. Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Stad Schiedam 23 te Terneuzen n. Gent. Stanvac Djirak 22 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Malacca 22 v. Buatan n. Tandjong Uban. Stanvac Selo 22 dwars Tudjuh eil. n. S'geigerong. Stanvac Sumba 23 te Sungeigerong verwacht. Statue of Lib. pass. 22 Pt. Elisabeth n. Ph.delph. Steenwijk 22 v. Rotterdam n. Montreal. Straat Malakka 22 1250 m. o.n.o. Mombasa (best.). Straat Singapore 24 te Durban verwacht. Tahama 22 450 m. w.n.w. Azoren n. Swansea. Tamara 22 275 m. z.w. Adelaide n. Melbourne. Tara 22 v. Bahia n. Las Palmas. Tegelberg 23 te Kobe. Texel 23 te Marseille verwacht v. Oran. Tiba 22 te Hamburg verwacht v. Antwerpen. Tjikampek 22 v. Singapore n. Hongkong. Tjisadane 22 v. Hongkong n. Bangkok. Towa 22 v. Hamburg n. Bremen. Triton 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Tweelingen 23 te Rotterdam. Van Cloon 22 te Lautoka verwacht v. Fiji eil. Van Linschoten 23 te Hongkong verwacht. Van Waerwijck 22 136 m. z. Hainan n. Saigon. Vasum 22 v. Puerto La Cruz n. Thameshaven. Viana 25 te Baugie verwacht v. Gibraltar. Videna 22 70 m. n. St. Vincent n. Mena. Waal 22 v. Cartagena n. Lissabon. Waikelo 22 70 m. w.n.w. Kp. Guardafui n. Moga discio. W. A. Jones 22 400 m. w. Azoren n. Marseille. Waterland 22 35 m. o.n.o.Florianopolis n. Montevid Westerdam 22 v. Rotterdam n. New York. Westland 22 v. Amsterdam n. Bremen. Willem Ruys 22 v. Southampton n. Port Said. Witmarsum 23 te Savannah. Woltersum 23 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Wonogiri 23 te Rotterdam. Wonosobo 22 12 m. z.o. Kp. Vincent n. Rotterdam Zaankerk 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Zaanland pass. 22 St. Paulsrocks n. Amsterdam. Zafra 23 te Rotterdam. KLEINE VAAR1 Adm. Courbet 22 ingang Gironde n. Portsmouth. Adm. De Ruyter 22 dw. Eddystone n. Drogheda. Aeneas 22 20 ni. z.w. Noordhinder n. Hamburg. Amazone 22 80 m. o.n.o. Oland n. Irvine. Amstelstroom 22 5 m. z. Royal Sovereign n. A'dam Ardeas 21 te Heraklion n. Sitia. Argonaut 22 rede Onega. Atlas 22 7 m. w.n.w. Kp. Villano n. Antwerpen Aurora 23 te Texel n. Bremen. Batavier 1 pass. 22 Kp. St. Vincent n. Bayonne. Binnenhaven 23 20 m. z.w. Yersey n. Rouen. Brouwersgracht 22 te Helsinki. Carnissesingel 22 dw. Beachyhead n. Aberdeen. Con Brio pass. 22 Port Talbot n. Rotterdam. Corrie Broere 23 te Dordrecht verwacht. Dacapo 22 30 m z.w. Ouessant n. Oporto. Domburgh verm. 22 v. Londen n. Rotterdam. Draco 23 60 m. z. Ouessant n. Bilbao. Eljo 20 te Grangemouth v. Walkom. Fiat 22 dwars Scillys n. Lissabon. Flevo 21 te Alicante n. Amsterdam. Heerengracht pass. 22 Pittboei n. Rotterdam. Insp. Mellema 21 v. Skellefteham n. Boston. Jan Kreumer 23 te Amsterdam verwacht. John M 22 20 m. z.w. Texel n. Emden. Joost 20 Kiel gepass. n. Karskaer. Juno 22 te Royal Sovereign n. Bridgewater. Jupiter 22 te Firth of Forth n. Haugesund. Kaap Falga 21 v. Ostrand n. Rundvik. Keizersgracht 23 te Rouwen. Lean S 22 18 m. n.o. Trevosehead n. Swansea. Leendert Broere 24 te Dordrecht verw. v. Donges Leliegracht 22 te Abö. Liberty 22 30 m. z.w. Kp. Griznez n. Zeebrugge. Looiersgracht 22 v. Noorwegen n. Helsinki. Malta 22 15 m. z.w. Hartland n. Rouen. Manta 22 15 m. w.n.w. Texel n. Boston. Manto 22 20 m. n. Borkum n. Gothenburg. Mare Liberum 22 dw. Belle Isle n. Rotterdam. Matthew 23 te Antwerpen. Mees Crenier 22 in Botnische Golf n. Lulea. Menja 22 30 m. z.o. Daunt n. Par. Mcrwestad 22 dwars Shipwash n. Delfzijl. Midas 21 te Aarhus n. Amsterdam. Midsland 22 25 m. o. Tyne n. Rotterdam. Munte 22 dwars Trelleborg n. Monteras. Mutuafides 22 5 m. n. IJmuiden n. Norrköping. Nautis 22 in Kattegat n. Falkenburg. Nelly 22 20 m. w. Dagerort n. Walkom. Nero 22 60 m. n.n.w. Algiers n. Rotterdam. Paris 22 4 m. z.w. Thyboron n. Delfzijl. Pasteursingel verm. 22 v. Aberdeen n. Tyne. Phidias 21 v. Gdynia n. Amsterdam. Plato 22 dwars lie de Re v. La Pallise n. A'dam Prinses Wilhelmina 2? 15 m. n. Kp. Delahaye n. Portsmouth. Prosperite 22 te Outerdownsing n. Hamina. Rigel 22 dwars Southwald n. Immingham. Santa Maria 22 15 m. z.o. Fehmarnbelt n. Rouen. Scheldestroom 22 Beachyhead n. Amsterdam. Senegal 22 200 m. z.w. Finisterre n. Gentil. Sertan 23 dwars Goeree n. Bayonne. Setas 22 dwars Sunderland n. Antwerpen. Spaarnestroom pass. 22 Goeree n. Vlissingen. Spes 22 20 m. z.o. Arkona n. IJmuiden. SLEEPVAART Argus 22 te Rotterdam v. Amsterdam. Atlas 22 le Rotterdam v. Amsterdam. Blankenburg 21 v. Amsterdam n. Brugge. Humber 21 te Masasluis. Oceaan 20 v. Liverpool n. Halifax. Simson 22 te IJmuiden. Tyne 22 te Zeebrugge v. Maassluis. AANVULLING STAATSLOTERIJ Aan de prijzen van f 200 toe te voegen: 13256 13313 13334 13789 13837 Verder leze men bij de prijs van 400: 17857 i.pl.v. 17858 Eén van de stijlvol-moderne van het wereldmerk Brandt dag èn nacht, dus 24 uren achtereen veilig, reukloos, uiterst-zuinig. Dient U jarenlang zónder enige storing want het is een Aladdin-fabrikaat. Vraag een Aladdin-catalcgus bij Uw leverancier of bij de importeur J. G. de Zeeuw N.V., Dordrecht - Postbus 84. Noorwegen heeft het vangstquotum voor walvissen dit jaar vastgesteld op 5.800 een heden. het zelfde quotum als vorig jaar. Daarbij is er van uitgegaan dat de andere walvisvarende landen hetzelfde zullen doen. De Japanners hebben hun quotum op 5.980 eenheden bepaald, dat is 111 een heden meer dan hen krachtens de walvis conventie toekomt. Volgens Noorse experts betekent deze verhoging een miljoen dol lar hogere opbrengst voor Japan. Een deel van de Japanse vloot voor de walvisvangst, die dit seizoen zal bestaan uit in totaal 143 schepen, waarbij moeder schepen, vangschepen, transportschepen en kielschepen, is naar het Zuidpoolgebied vertrokken. Het resterende deel zal naar verwacht wordt omstreeks het midden van de volgende maand in de wateren van het Zuidpoolgebied aankomen en daar sperm- walvissen gaan vangen tot 28 december, de datum waarop het Zuidpoolseizoen voor de walvinsvangst officieel begint. Spermwal- vissen vallen niet onder de vangstbeper kingen. Goudmarkt te Londen vast De stemming op de goudmarkt te Lon den scheen vanochtend vast te zijn. Er was veel infox'matieve vraag maar tot 10 uur vanmorgen was nog geen handel tot stand gekomen. Als prijs vóór de dagelijkse „fixing" werd een equivalent van 36,50 tot 37,50 dollar genoemd. Het is niet gebruike lijk dat er gehandeld 'wordt vóór. de dage lijkse „fixing". VOORBEURS VAN HEDEN. Slot 469 123.60 1176 784 848 A.K.U467—472 gl Kon Olie123.70—124 Philips 1173—1184 Unilever 781—784 Hoogovens 849857 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 420 Ned. Handel Mij. 300 Rotterd. Bank 331 Twentsche Bank. 308 A.K.U 477 Albert Heijn 500 Amstel Bier 548 Billiton Mij. II 434 Bols 605 Bührmann Papier 510 Deli Mij 173.— Dordtsche Olie 588</2 Fokker 440 Heineken's 661 Hoogenbosch Sch. 281 Hoogovens 875 H.V.A 149X 530 Ketjen 467 K.L.M 105. Kon. Ned. Zout 1104 Kon. Olie 125.80 Müller Nat. Bezit 427 X Nederl Ford 500 Ned. Gist- en Sp. 390 Ned. Kabelfabr... 620 Philips Gem. Bez. 1210 Philips Pref 329Vs A'dam Rubber. 108 Sikkens Groep 888 Stokvis R.S 270H Thomassen Dr. 700 Unilever 801 Van Berkei's Pat. 351 Van Gelder Pap. 332 Van der Heem 359'/2 Ver. Maehinefabr. 25354 Wessanen 33954 Wilton Fijenoord 197'/2 Zwanenberg-Org. 875 214.— Robeco f 234.— Unitas f 483.— Ver. Bezit v. 1894 130.— H.A.L 140 54 K.N.S.M 183 Va N. Scheepv. Unie 150 Ommeren, Phs. v. 290 Stoomv. Mij. Ned. 168 Anaconda 45 Kennecott Copper 75 Aluminium Ltd... 30 Bethlehem Steel.. 40% U.S. Steel 73 K Republic Steel 54% American Motors 21 General Motors 41'i/ie Cities Ser-vice 40% Shell Oil 1 IZVs Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amstei'damsche Eank) WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE H C»OODO»DOOO<XXX)OCOODOCOOC<XVD,-XXX>C<>>^CCOOO(X>DCOCXXX>.'XX)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9