De Gaulle is tegen de Europese verkiezingen HET WEER Duitse Sabres scheerden rakelings over Cornet Nobelprijs voor een der grootste dichters van deze eeuw, de Fransman Saint-John Perse Kroesjtsjev wil Adenauer spreken Oostenrijk haalt bakzeil in kwestie Zuid-Tirol Hij acht de tijd er nog niet rijp voor Tanker gezonken Schip gestrand bij Schiermonnikoog IJmuidens Zuiderpier weer toegankelijk Gerestaureerde Halsenzaal wordt 3 november geopend Sensatie om Brits koninklijk paar Interpellatie over vetgehalte en prijs van de melk Drie deelnemers delen 107.100,- op de Waal Vier maanden werkkamp voor negerdominee Begrafenis J. B. Schuil éee MORRIS beforeyöuêüy! Verbetering verwacht in wederzijdse relaties Nieuwe ontwerpresolutie oppert onderhandelingen Het woord is aan In de krant van heden: Ons land nog juist in zachte lucht Enige regen „BOUWPAKKETTEN" o.a. In voetbaltoto WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 300 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 e., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije vattingen van De Gaulle. De zeer omstre den denkbeelden van de president en zijn premier op het gebied der buitenlandse politiek moet men volgens Furler zien als een ontwikkeling in de richting van een gemeenschappelijke politiek, „die sterk re kening houdt met wat reeds bestaat". Ge zien de huidige situatie kan men niet bij voorbaat reeds zeggen dat deze ontwik keling gevaren inhoudt. De Franse autori teiten menen dat de zes met hun politieke samenwerking verder zullen komen als zij een gemeenschappelijke houding in de buitenlandse politiek ten aanzien van Zuid- amerikaanse en Afrikaanse vraagstukken aannemen, aldus Furler. Desgevraagd voegde hij hieraan toe, dat bij zijn ge sprekken in Parijs de kwestie „Algerije" niet ter tafel was gekomen. Furler zal binnenkort ook Nederland be zoeken. Hij wordt op 30 november in Den Haag verwacht voor een bezoek van drie dagen. LONDEN (Reuter) Een Britse stu diegroep, „political and economie plan ning" (P.E.P.) meent dat directe verkie zingen voor het Europese parlement kan leiden tot een volledig federaal stelsel voor de zes gemeenschapslanden. Franse bezwaren zouden mogelijk overwonnen kunnen worden als de vijf andere landen instemmen met het „politieke secretari aat" dat De Gaulle wenst. De studie ver wacht niet dat er voor 1967 een direct verkozen Europees parlement zal zijn. Als compromis heeft De Gaulle zijn steun be loofd voor een referendum waarbij de Europeanen kunnen beslissen of zij aan het Franse plan dan wel aan dat der an dere landen de voorkeur geven. Het par lement zou „een quasi-wetgevend orgaan met initiatiefrecht" kunnen worden. Daar door zou toetreding van landen als Groot- Brittannië en Oostenrijk tot de Europese gemeenschappen echter nog moeilijker worden dan het nu reeds is, aldus deze Britse studie. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL, 13439 léidsestraat (bij koningsplein) amsterdam. tel. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Dinsdagochtend arriveerde de groep overlevenden van de ramp met de Noorse tankboot „Polyana" op Zestien hoven, op weg naar huis. In het res taurant van de luchthaven kwamen de mannen even op hun verhaal van de lange reis van Bahrein naar Rotter dam, hier zien we 4e machinist Kaj Nielsen in gesprek met de dominee van de Noorse zeemanskerk in Rot terdam, pastor Tertesen. (Van onze correspondent) BONN De Russische minister-presi dent Kroesjtsjev heeft bondskanselier Adenauer via diplomatieke wegen laten weten dat hij bereid is tot een gesprek. Hij stelde daarbij geen enkele eis inzake tijd, plaats of omstandigheden. Adenauer verklaarde gisteren in de Bondsdagfractie van de C.D.U.-C.S.U. dat het misschien wel de moeite waard zou zijn om het gesprek met Kroesjtsjev ter verbetering van de Westduits-Russische betrekkingen voort te zetten. Het onder houd tussen Kroesjtsjev en de Westduitse ambassadeur te Moskou Kroll van acht dagen geleden noemde de bondskanselier de reden van het snelle bijleggen van het incident-Smirnov tijdens de Afrikaweek te Bonn. Kroesjtsjev heeft in zijn gesprek met Kroll duidelijk laten merken dat hij de Westduits-Russische betrekkingen wil verbeteren. NEW YORK (Reuter-UPI) De Oos tenrijkse afgevaardigde in de tweede po litieke commissie van de UNO-Assemblee heeft de ontwerpresolutie waarin wordt gevraagd „het gerechtvaardigde verlan gen naar een grote mate van autonomie voor de bevolking van Zuid-Tirol" te er kennen ingetrokken. Hij diende een her zien ontwerp in dat neerkomt op instem ming met bilaterale onderhandelingen met Italië. Tot dusverre hebben alle sprekers in het debat gepleit voor bilaterale onder handelingen over de status van de Duits sprekende bevolking van Alto-Adige(Zuid- Tirol) of voor een beroep op het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag. Geen hunner steunde het Oostenrijks voorstel. Beide landen dienen volgens het nieuwe Oostenrijkse voorstel oorspronkelijk ge opperd door Mexico het geschil met hulp van secretaris-generaal Hammars- kjoeld door bilaterale onderhandelingen te regelen. De Italiaanse delegatie wees, bij monde van Gaetano Martino, de Oosten rijkse resolutie af. George Sand: Herinneringen zijn martelingen, als zij geen beloften inhouden. PARIJS (AFP/DPA) President De Gaulle heeft in een gesprek met de West duitse voorzitter van het Europese parle ment, Hans Furler, verklaard dat de tijd nog niet rijp is voor Europese verkiezin gen. Furler heeft daar tegenover gesteld dat het parlement van de drie Europese gemeenschappen (E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom) zich voor directe verkiezingen heeft uitgesproken en een ontwerp-kies- wet heeft goedgekeurd. Hij sprak de hoop uit dat De Gaulle toch zijn steun zou ge ven aan verdere besprekingen over deze kwestie, zodat men gereed zou zijn om verkiezingen te houden als de tijd wel rijp zou zijn. Furler heeft in Parijs gesproken over de politieke ontwikkeling in de zes landen en over 'een conferentie van het Europese parlement met parlementaire afgevaardig den uit de Afrikaanse landen die bij de E.E.G. zijn geassocieerd, die volgend jaar juni gehouden zou moeten worden. Ver scheidene Afrikaanse landen hebben reeds verklaard dat zij afgevaardigden zullen zenden. Uit betrouwbare bron verluidt voorts dat Furler in zijn gesprekken met Cha- ban-Delmas, voorzitter van de Franse Na tionale Vergadering, en Gaston Monner- ville, voorzitter van de Senaat, heeft ge sproken over de mogelijkheid van een con ferentie van voorzitters der Europese par lementaire vergaderingen (het Europese parlement van de zes en de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa) met voorzitters van de nationale parle menten. Furler constateerde met grote tevreden heid, dat hij bij zijn besprekingen in Pa rijs groot begrip voor de waarde van het Europese parlement voor de Europese eenwording had aangetroffen. Van alle zijden is duidelijk verklaard, zei hij, dat de rol van het parlement van de zes niet ingeperkt mag woi-den, maar integendeel moet worden uitgebreid en met name op het gebied van de buitenlandse politiek en op cultureel terrein. Furler kantte zich tegen een al te ne gatieve beoordeling van de Europese od- Bij Schiermonnikoog is een tot nu toe onbekend schip aan de grond gelopen. De vuurtoren van Schiermonnikoog ontving hierover bericht van Radio-Scheveningen. Ondanks de zware nevel kon men later van de vuurtoren af de omtrekken van een vrij groot schip waarnemen. Hoewel het schip geen noodsignalen heeft gegeven is de reddingboot „Insulinde" van Oostma- horn uitgevaren om eventuele hulp te ver lenen. Het schip blijkt het 11.000 ton metende, onder Liberiaanse vlag varende vracht schip „African Princess" te zijn. De Ne derlandse sleepboot „Holland" en de Duitse sleepboot „Atlas" zijn ter assistentie uit gevaren. Goed nieuws voor sportvissers: de Zui derpier in IJmuiden is weer voor het publiek opengesteld. De voorbereiding tot de verlenging van de IJmuider pieren zijn gereed. Wanneer deze werkzaam heden zullen beginnen kon men ons nog niet meedelen. In ieder geval kunnen wandelaars voorlopig weer op de Zuider pier, die breder en steviger is dan ooit, terecht. Van onze weerkundige medewerker) Het meest opmerkelijke van het weer van de laatste dagen is wel het hoge- drukgebied boven Rusland en Scandinavië dat voortdurend met krachtige oostenwin den koude lucht van Rusland over de Oostzee en momenteel ook over Denemar ken naar de Noordzee blaast, terwijl ons land, al is het op het randje, steeds in de zachte lucht blijft. Deze stroom van zachte lucht wordt veroorzaakt door een depressie even ten zuidwesten van ons land, waarin de lucht wat onstabiel van opbouw is geworden met als gevolg dat er op enkele plaatsen een bui tot ontwik keling komt. De middagtemperaturen va riëren tussen 12 en 15 graden tegen maxi ma van 6 tot 9 graden in het zuidelijke deel van Scandinavië en Denemarken. Of deze koude lucht er deze week nog in zal slagen via de Waddenzee tot boven Ne derland door te dringen is nog niet zeker. Daarvoor zou het hogedrukgebied zich bo ven Noord-Europa moeten versterken het geen momenteel niet het geval is. Vooral langs het front, dat ongeveer bo ven Sleeswijk-Holstein en even benoorden de Waddeneilanden ligt, zijn de verschil len groot: aan de zuidflank zeer zacht met een zwakke zuidelijke wind en be noorden het front een koude krachtige tot harde oostenwind. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dinsdag brachten de vorstelijke bezoe kers uit Thailand tezamen met Ko ningin Juliana en Prms Bernhard een bezoek aan het hospitaalschip „J. Hen ri Dunant" in Rotterdam. Koningin Sirikit nam hartelijk afscheid van de patiënten met wie zij zich had onder houden. Op woensdag 2 november zullen de gerestaureerde Frans Halszaal in het Frans Halsmuseum en de nieuwe foyer officieel geopend worden. De schutters van Frans Hals zullen in hun nieuwe omgeving met een heildronk welkom worden geheten door de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers. (Van onze correspondenten) LONDEN. Koningin Elizabeth en prins Philip zijn aan de dood ontsnapt toen hun Comet Orion-straalvliegtuig van de Royal Air Force nabij de Westduits- Nederlandse grens dertig kilometer ten noorden van het vliegveld Eelde bijna in botsing kwam met een tweetal Westduitse Sabrestraaljagers. Het Britse koninklijk paar was op weg van Kopenhagen naar Londen en na een vierdaags particulier bezoek aan de Deense koninklijke familie. De Westduitse toestellen passeerden de Cornet op een afstand van tien a twintig meter. De snelheid waar mee de'vliegtuigen elkaar op een hoogte van 10.000 meter naderden bedroeg naar schatting 1500 kilometer per uur. De Sabres kwamen recht op de Cornet af en gierden over het toestel heen. De 73-jarige Franse auteur St.-John Perse heeft de Nobelprijs voor Litteratuur gekregen. Reeds jaren stond hy op de nominatie en voor velen zal het onbegrij pelijk zijn dat hü, een der grootste dichters van deze eeuw, de prys nu pas gekregen heeft. Zyn oeuvre is niet groot: in 1911 verscheen Eloges, in 124 Anabase, in 1942 Exil (waarin opgenomen „Pluies" en „Nei- ges") in 1946 Vents, in 1959 Amers en on langs is by Gallimard in Parys verschenen Chroniques. De eerste vier bundels zyn verzameld in Oeuvre Poétique de Saint- Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag aan mevrouw De Roos-Oudegeest (P.v.d.A.) verlof verleend de minister van Landbouw en Sociale Zaken te interpelleren over de verhoging van het vetgehalte van de melk en de daarmee verbonden prijsverhoging met een cent per liter. De interpellatie zal donderdagmiddag worden gehouden bij het begin van de vergadering. Vanmorgen om 12 uur, toen de aanmel dingstermijn officieel sloot, hadden zich bij het KNVB-bureau in Den Haag drie deel nemers aan de laatste sporttoto met 15 punten gemeld. Dit drietal verdeelt de le prijs van 107.100, De tweede prijs van 53.550,valt uit een in 19 delen. Deze deelnemers kwamen tot 14 punten. Voor de derde prijs die even groot is als de tweede was de toeloop belangrijk groter: 433 deelnemers behaalden 13 punten. Een van hen bereik te dit resultaat in twee kolommen. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod, 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Langs sluizen en havens5 Vorstelijk bezoek uit Thailand.7 Feuilleton 10 Horen en Zien10 Beeldverhalen 10 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Boekenwand 24.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON U70 Op de Waal bij Haaften is de Duitse tanker „Ruhr 31" in aanvaring gekomen met het Engelse kustvaartuig „Alcette", dat uit zijn roer liep en in volle vaart op de niet geladen „Ruhr 31" invoer. De bot sing was zo hevig, dat de „Ruhr 31" onmid dellijk zonk. Het achterschip bleef nog even boven water, waardoor veerman Van de Moore, die met zijn veerboot op dat mo ment juist midden op de Waal was, de op varenden, de 32-jarige Duitse schipper, diens vrouw en hun dochtertje en de 21- jarige matroos van boord kon halen. Het schip zonk hierna geheel. Slechts de mast steekt nog boven water uit. DECATUR (Verenigde Staten), (Reuter) De Amerikaanse negerpredikant Martin Luther King, die vorige week werd gear resteerd wegens deelneming aan een be toging in Atlanta (Alabama), waarbij ne gers plaats namen in een warenhuislunch room voor blanken, is tot vier maanden werkkamp veroordeeld. De rechter was van oordeel, dat de deel neming van King aan de betoging in strijd was met de bepalingen van een voorwaar delijk vonnis, op 23 december tegen hem uitgesproken wegens het rijden zonder een geldig rijbewijs. steld, maar zonder vermelding dat het Brit-se Koninklijke paar aan boord was. Piloot Stevens zei echter dat Schiphol dit moet hebben geweten, aangezien elk vlieg veld langs de route was ingelicht. Hij verklaarde tenslotte dat de Sabres de plek hadden dienen te vermijden. Straf Op alle militaire vliegvelden in Noord- Duitsland is gisteren onmiddellijk een on derzoek begonnen naar aanleiding van het vliegtuigincident. Het ministerie van De fensie te Bonn deed daartoe gistermiddag onmiddellijk stappen waarvan het resul taat nog niet bekend is gemaakt. Een ge mengde Brits-Westduitse militaire com missie begon reeds gisteravond in Noord- Duitsland met haar werk. Het Westduitse ministerie van Defensie verklaarde dat indien het incident zich inderdaad heeft voorgedaan zoals van Britse zijde is beschreven en men twij felt daaraan nauwelijks de Westduitse regering de houding der Westduitse Sabre- straaljagerpiloten ten zeerste betreurt. In dat geval zal Bonn niet rusten voor de onverantwoordelijke piloten, die volgens Britse mededelingen met hun Sabres met een snelheid van meer dan duizend kilo meter per uur op slechts twintig meter over het Britse vliegtuig met zijn Konink lijke passagiers vlogen, zullen zijn ge straft. Onder ede De inspecteur van de Westduitse lucht macht, generaal Kammhuber, gaf gister avond het bevel dat alle gevechtsposities en het straaljagervliegveld Oldenburg van nacht in vol bedrijf moesten blijven. Alle piloten, die gisteren hebben gevlogen, zul len onder ede moeten verklaren waar zij deze dag precies zijn geweest. Schilderij van Karei Appel door Haarlem aangekocht B. en W. van Haarlem hebben in hun vergadering van gistermiddag besloten tot de aankoop van een schilderij van Karei Appel. In ons blad van gisteren publi ceerden wij een afbeelding van dit schil derij. De begrafenis van de heer J. B. Schuil, die maandagmiddag in Zandvoort overle den is, zal morgen, donderdag 27 oktober, plaats hebben 's middags om 3 uur, op de Algemene Begraafplaats in Heemstede. De Britse piloot, de 36-jarige squadron leader Peter Pullan, verklaarde bij aan komst in Londen dat hij de Sabres zelf niet had gezien, maar de tweede piloot, flight lieutenant Frank Stevens, wel. Deze zag de grote ijzeren kruizen op de vleugels van de straaljagers, kentekenen van de nieuwe Luftwaffe. In Bonn beweerde de informatieafdeling van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht eerst dat de twee jagers Hun ters van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht zouden zijn geweest maar in Den Haag werd dit ontkend en medege deeld dat het Westduitse Sabres waren. De verkeerscontrole van Schiphol werd direct van het incident op de hoogte ge- John Perse (Gallimard 1953). Saint-John Perse is het pseudoniem van Alexis Léger- Léger, die van 1933 tot 1940 secretaris generaal was van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. In 1940 sloeg hy een aanbod van de regering in Vichy af om de Franse ambassadeurspost in Ameri ka te gaan bezetten. Hij vluchtte naar Amerika, hy was solidair met de Gaullisten. Hij woont thans nog in Washington, solitair afkerig van gezelschap. Zijn onverschillig heid voor roem en eer is in Frans litteraire kringen niet altyd even goed ontvangen, maar de enorme kwaliteit van zyn oeuvre is doorslaggevend geworden. Zyn bezeten heid voor het experiment met het woord is even groot als zyn afkerigheid van be langstelling van buitenaf. Na zyn vlucht naar de Verenigde Staten werd hij litterair adviseur van de Library of Congress.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1