COROLY In de vishal en op zee RIJWIELEN 119.75 Uit onze d toonkamers Enige overlevende van „Friso" terug in ouderlijk huis Het valt wel mee met de jeugd van tegenwoordig moderne verlichting In en om de stad Nieuwe ontwikkeling in zeevisserij Urenlang rondgedreven in lekke sloep Schuld ligt bij ouders Tanker gezonken op de Waal Nobelprijs voor litteratuur R.-k. medische moraal niet langer verplicht DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 nieuw r Jongetje aangereden Bezwaren tegen vliegbasis Leeuwarden Commissaris Kalf voor ouders Jan Ligthartschool KUNSTHANDEL lo Het kiezen tussen oud en nieuw is altijd weer een moeilijke kwestie. Dat is ook gisteravond in de vergadering van de Vel- sense gemeenteraad wel weer duidelijk gebleken. Is het mogelijk Oud-Velsen, on getwijfeld een pittoresk dorpje te handha ven, of zijn de offers te groot? Het is een moeilijke zaak voor het ge meentebestuur, dat met veel factoren heeft te maken. Men weet niet precies wat Waterstaat verder gaat doen, zodat men geen afgerond plan kan maken en men staat bij verwezenlijking van zo'n plan bovendien voor enorme financiële consequenties. Dan zijn er nog de praktische kanten. Men zal het de eerste jaren nog met dit raadhuis moeten doen, en dan is-de huidi ge situatie onhoudbaar. Er zal wat meer ruimte moeten komen. Maar bovendien is er nog dit probleem: in Oud-Velsen wonen mensen. De woning situatie is zodanig, dat voor de bewoners van dit deel van onze gemeente geen nieuwe woonruimte beschikbaar is, al thans niet op korte termijn. Men zal er dus voor moeten zorgen, dat deze bewo ners goed kunnen wonen, en het is zeer de vraag of dat mogelijk is, als men de oude toestand zoveel mogelijk handhaaft. Er zit overigens aan de gehele kwestie nog een merkwaardig aspect:als men van de Meervlietstraat uit naar het raadhuis kijkt, maakt dit gebouw veel meer indruk, dan wanneer men er vlak voor staat. Het gebouw heeft ruimte nodig en door het verdwijnen van het pand Meervlietstraat 38 zal die ruimte er al grotendeels komen. Er is misschien toch op de duur wel een mogelijkheid een klein centrum over te houden, met kerk, raadhuis en enkele historische gebouwen om een mooi plein, waarbij we bij voorbeeld aan die fraaie gebouwtjes in de Torenstraat denken. De rest van Oud-Velsen zou dan op de duur modern moeten worden herbouwd, waar bij de huizen zo goéd mogelijk aan het oude zouden moeten worden aangepast. Een goed plan zal dan toch noodzakelijk zijn om een behoorlijk geheel te verwe zenlijken waarbij ook de buitenplaatsen aan het kanaal kunnen worden ingepast. Voorop zal in elk geval moeten staan, dat de bewoners in het Oude Velsen gerieflijk zullen moeten kunnen wonen. Want de mens zal niet mogen worden opgeofferd aan het streven om een bestaande toe stand te handhaven. Dan kan men beter al die oude gebouwen aan het Openlucht museum afstaan, waar ze louter museum zijn en waar geen bewoning nodig is. We zouden hierbij nog op iets willen wijzen: als een oud dorpje of stadje in druk maakt, is dat niet alleen een kwestie van bouw, maar ook van sfeer. Die sfeer kan nooit echt zijn als een bevolking niet tevreden is met de woonruimte, waarin men een belangrijk deel van zijn leven moet doorbrengen. Velsen-Dorp zal een fraai, maar ook een levend geheel moeten worden. Anders: naar het museum ermee. Maandag om 12.53 uur wordt in de ru briek actualiteiten van de N.C.R.V. over Hilversum I een vraaggesprek uitgezonden, dat verslaggever Jan Zindel had met de heren D. J. Gouda, directeur van de n.v. Visserijmaatschappij Batavia en ir. W. Polderman, directeur van de n.v. Scheeps- exploitatiemaatschappij „De Marezaten". Het gesprek zal gaan over de binnenkort in de vaart komende hek- en vriestrawler. Op de Breestraat in Beverwijk is woens dagmiddag een zesjarig jongetje, dat on verwacht overstak, door een personen auto aangereden. Het knaapje werd tegen het wegdek geslingerd en gleed door tot vlak voor een auto, die uit tegenover ge stelde richting kwam. De bestuurder van deze wagen bracht zijn voertuig echter net op tijd tot stilstand, zodat het jongetje alleen inwendige kneuzingen en hoofd wonden opliep. Het is in het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis opgenomen. De 23-jarige eerste machinist J. Dijk stra, de enige overlevende van de Friese kustvaarder „Friso", die maandag tijdens een hevige noordwesterstorm voor de kust van Jutland verging, is gistermiddag in de ouderlijke woning in Franeker terug gekeerd. De jongeman kwam uit Embden en maakte de reis in gezelschap van zijn vader, een oom en de eigenaar van het schip, de heer J. Klugkist en diens echt genote. Bij zijn thuiskomst vond de gered de machinist een groot aantal bloemstuk ken als welkomstgroet. Dijkstra, die eerst een bezoek had ge bracht aan de ouders van zijn vriend, de 18-jarige kok S. L. van der Molen uit Oran jewoud, die bij de scheepsramp om het leven kwam, was nog diep onder de indruk van het gebeurde. Hij vertelde dat de „Friso" maandagmorgen tijdens storm weer door drie zware golven werd over spoeld, waax-door de luiken lossloegen en het schip snel water maakte. De situatie was hopeloos en reeds koi-t na het nood sein kapseisde het schip. Dijkstra was over boord gesprongen nadat hij zijn schoenen had uitgetrokken. Ongeveer 200 meter bij zich vandaan zag Dijkstra een sloep drijven. Hij zwom er naar toe en slaagde er in zich in het vaai-tuig te hijsen. Toen hij op enige afstand een roeispaan zag drijven sprong hij ovex-boord en haal de de riem op waarna hij er een mast van maakte en er een rode zakdoek aan vast bond. Uren lang dreef hij rond op de on stuimige zee. Tweemaal werd hij uit de sloep geslingerd, maar beide kei-en slaag de hij er weer in aan boord te kx-uipen. Achteraf bleek het een geluk dat de sloep lek was. Hij moest voortdurend blijven Advertentie Winteraanbieding. Profiteert hiervan Compleet merkrijwiel abnormale prijs DIT MOET U ZIEN I DAT KAN ALLEEN BREESTRAAT 108 BEVERWIJK hozen en bleef daardoor in beweging. An ders zou hij verstijfd zijn van de kou. Toen hij om half zes 's avonds door een Duits schip werd opgepikt had hij weinig kracht meer. Hij had de hoop op x-edding al bijna opgegeven. De lijn die hem van het Duit se schip werd toegeworpen bond hij om zijn middel. Zo werd hij aan booi-d gehe sen. „Het was een goed schip, de „Friso", zei reder Klugkist. Het was het lievelings schip van de reder, deze vijf jaar oude kustvaarder en de opvolger van een oude re „Friso", waarmee de heer Klugkist in de meidagen van 1940 als een van de laat- sten uit IJmuiden wegvoer vóór de Duit sers dit onmogelijk maakten. Met die oude „Fi'iso", die in 'de oox-log voor de geallieer- den voer, zijn vele mensenlevens gered. „Daarom had ik mijn nieuwe „Friso" ook zo goed mogelijk laten inrichten als her innering daaraan", zei de heer Klugkist. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Conny, d. v. P. Hoeben en C. Böhm; Elisabeth M. C., d. v. C. A. Vessies en A. M. de Wildt; Erna, d. v. A. Eenk- hoom en N. Bijster; Richard W. J. M., z. v. C. A. M. Stet en A. L. Willemsen; Carla, d. v. G. Hoogland en A. Groot jen; Hen- drika C., d. v. W. L. Oldenburg en P. Ba- stra; Coi-ina E., d. v. G. C. Koonings en T. Ie Febx'e; Peter J., z. v. M. M. Busink en J. Dunnewold; Amy E., d. v. I. Wox-tel en D. P. van Keppel; Gijsbertha W. M., d. v. W. Rendering en A. Koelemij; Elisabeth M., d. v. J. Ledder en M. W. Bol; Astrid E., d. v. C. T. van Veen en J. C. Floris; Maria W., d. v. W. H. M. Handgraaf en G. C. de Boer; Adx'iana A., d. v. C. Nanninga en C. A. Beentjes. ONDERTROUWD: J. W. M. Bastein en J. S. M. Zuidweg; J. J. van Diepen en E. Hijmering; J. F. Smit en J. Aardenburg; G. H. Negrijn en D. Heming; P. Oldenburg en A. Blaauw; J. van Goeverden en E. L. Stomfoort; J. W. M. van Aspex-en en A. B, A. A. van Roijen; J. J. de Graaf en M. M. W. Henneman. GETROUWD: G. H. Vermaat en K. J. Kops; A. W. J. Kooij en G. M. A. van Rie- sen; J. B. Honout en G. E. J. Jansen; L. Macias en C. H. van der Stroom. OVERLEDEN: G. Volder, oud 88 jaren wedn. van M. Bouwma; M. A. C. Nan, oud 31 jaren geh. met I. S. van der Ster; A. Floor, oud 63 jaren geh. met J. Vreeken; M. C. van Noort, oud 74 jaren; C. A. M. van den Ende, oud 55 jaren geh. met J. Tweehuizen. Op initiatief van de Hervormde Kerk voogdij van Jelsum, een dorpje bij Leeu warden, is een protestvergadering gehou den, waarin is aangedrongen op de op heffing van de vliegbasis Leeuwarden. De bijeenkomst werd bijgewoond door bewo- nei-s van de doi-pen Jelsum, Cornjum, Engelum en Marssum, alle vier in de on middellijke omgeving van de vliegbasis. Men ziet in de laag overvliegende straal jagers een bedx-eiging voor de geestelijke volksgezondheid. Bovendien wox'dt het ge- varenrisico vooral voor Jelsum bijzonder groot geacht, aangezien de kern van dit dorp precies in het vex'lengde van de startbaan ligt. De protestvergadering werd gehouden naar aanleiding van een bekendmaking van het pi'ovinciaal bestuux-, waarin werd meegedeeld, dat men bezwaren kon in brengen tegen de officiële aanwijzing van reeds in gebruik zijnde percelen vliegter rein tot militair luchtvaax-tterrein. Advertentie marktplein COMMISSARIS J. KALF VAN DE HAAGSE kinder- en zedenpolitie is de stellige overtuiging toegedaan, dat het wel meevalt met de jeugdmisdadigheid. Van iedere generatie verhieven wel enkele personen hun stem om te schreeuwen dat er met de jeugd geen huis te houden viel en dat daarom het einde van de beschaving voor de deur stond. „De jeugd is beslist niet slechter, zij staat alleen aan meer verleiding bloot dan de jeugd in vroeger jaren. Een derde van alle misdrijven wordt gepleegd door de jeugd beneden de achttien jaar en een groot gedeelte van deze misdrijven bestaat uit warenhuisdiefstallen en joyriding. Dat zijn typische verleidingsdiefstallen", aldus commissaris Kalf. De kinderpolitie behandelt alle criminele zaken, waarvan de daders kinderen bene den de achttien jaar zijn. De rechercheurs die bij het bureau kindei-- en zedenpolitie wex-ken moeten van alle markten thuis zijn, omdat er bij genoemd bureau geen specialisatie is, zoals bij de andere takken van het politieapparaat. Als de kinderpolitie de achtergronden van een misdrijf nagaat, dan blijkt steeds weer dat de schuld uiteindelijk bij de ouders ligt. Ouders die hun kinderen niet onder voortdurend toezicht houden en hen maar de straat opsturen om „ze kwijt te zijn", kinderen in de leeftijd van acht tot tien jaar. Later zijn deze ouders verbaasd Advertentie Wij tonen u een bijzonder leuke collectie voor plafond en wand. Ook verstelbaar. ALTIJD IETS APARTS BIJ IJMUIDEN 9'J KENNEMERLAAN 55 Op de Waal bij Haaften is de Duitse tanker „Ruhr 31" in aanvaring gekomen met het Engelse kustvaartuig „Alcette", dat uit zijn roer liep en in volle vaart op de niet geladen „Ruhr 31" invoer. De bot sing was zo hevig,'dat de '„Ruh'r 31"" ohmid- dellijk zonk. Het achterschip bleef nog even boven water, waax-door veex-man Van de Moox-e, die met zijn veex-boot op dat mo ment juist midden op de Waal was, de op varenden, de 32-jarige Duitse schipper, diens vrouw en hun dochtertje en de 21- jarige matx-oos van boord kon halen. Het schip zonk hierna geheel. Slechts de mast rteekt nog boven water uit. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was woensdag 9980 kisten, waax-van 26 tong en tarbot. 3 heilbot, 60 schol, 15 schar, 33 bot. 4840 haring. 3620 makreel, 565 schel vis, 280 wijting. 205 kabeljauw en gul, 15 leng. 70 haai, 6 ham, 15 poon, 130 koolvis, 17 divex-sen. Prijzen van woensdag Per kilo: heilbot 2.90—2.20, grote tofxg 4.80. gx'ootmiddel tong 4.103.60, kleinmiddel tong f 3.40f 3.10. kleine tong 1 3.10. kleine tong 2 f 1.80 —f 1.60, tarbot 1 3.10—2.90, zalm 10—6.50. Per 50 kilo: kleine schol 2 6044, schar 32—21, bot 41—37, verse ha ring 2511, makreel 18.207, grote schelvis 8262. grootmiddel schelvis 98f 64. kleinmiddel schelvis 7251, kleine schelvis 1 7049, kleine schelvis 2 4431, wijting 4012. grote gul 6663. middel gul 5848, kleine gul 3832, kleine haai 208, ham 140114. poontjes f 2412, kleine koolvis zwart 4128, kleine koolvis wit 5748. Per 125 kilo: grote kabeljauw 308 136. gx-ote koolvis zwart 130êO, grote koolvis wit f 126110. Besommingen van woensdag IJM 28 Amsterdam f 13.200, I.TM 32 Elie f 24.790. RO 46 f 8780. KW 8 f 21.770, KW 32 13.000. KW 87 f 6440 KW 176 f 7755, KW 119 f 920. IJM 59 f 1590. VL 16 f 13.530 VL 110 14.320. SCH 210 19.990. Aanvoer van donderdag De aanvoer in IJmuiden was donderdag 3800 kisten vis, waarvan 400 schelvis, 180 radio, 35 wijting, 80 gu] en kabeljauw, 50 koolvis. 475 trekharing, 230 spanharing, 320 pilchards, 940 makreel, 350 schol, 300 varia, 200 stuks kabeljauw. 22.500 kilo tong. IJM 35 Postboy (15 okt.): 1005 kisten, waax-van 20 wijting, 100 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 40 koolvis. 265 haring. 540 ma kreel. 15 varia. 40 stuks kabeljauw. IJM 97 Toronto (15 okt.): 830 kisten, waarvan 10 wijting. 125 schelvis, 55 gul en kabeljauw, 10 koolvis. 200 haring, 400 ma kreel. 30 varia, 80 stuks kabeljjauw. KW 75 Doggersbank (17 okt.): 360 kisten waarvan 180 radio, 170 schelvis, 10 hax-ing, 20 varia, 35 stuks kabeljauw. Prijzen van donderdag Export: grote regels kabeljauw 112 130, kleine regels kabeljauw 5663, kisten grote kabeljauw 130140, grote schelvis 5261. grootmiddel schelvis 5762, middel, zetschol en schol 1 60 66. grote tong 4.404.80, gx-ootmid- del tong f 3.40f 3.50. kleinmiddel tong 2.90—3.10, tong 2.90— 3.10. tong 1 2.60—3.10, slips 1.30—1.55, grote tax-bot 2.90f 3.20, grote gul 5255, middel gul 4654, torren 3035, zwarte koolvis 90110, witte koolvis 102112, lengen 7886, kleinmid del schelvis 5458. pennen 5358, braad 3036, wijting 3236. schol 2 4348. schol 3 2434, maki-eel 914, bonken 1619, haring 15 21, spanharing 2122, pilchards ƒ17. News. Zeehonden Op een groep eilanden in Westray Firth, Orkney, worden de zeerobben door het departement van Landbouw en Visserij van Schotland uitgedund. Ze worden met een geweer geschoten, teneinde de visserij te helpen, die veel last heeft van de snel in aantal toegenomen dieren. Besommingen van donderdag Een trawler 1 18.700, IJM 35 20.800, KW 59 5.560, KW 75 f 12.200. KW 166 f 7.320, KW 24 8.580, IJM 204 f 5.310, KW 112 770. KW 35 1.320, KW 61 f 950, KW 71 1.070, KW 60 1.190, KW 177 1.190, KW 128 1.420. Inktvis In het zee-aquarium te Scheveningen bevindt zich nu al twee maanden een sepia-inktvis, die door de bemanning van de kotter SCH 65 is aangevoerd. Het pu- SH 135 Cornelia Maria met 1200 kisten, waarvan 300 haring, 600 makreel, 300 vax-ia. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 1000 vleethax-ing. Er waren twee dagschuiten aan de markt. Op zee Er stond op zee een bries. De visserij om de noord was erg slecht. De vangsten wa ren 80 tot 150 manden haring, makreel en schelvis per etmaal. De Delft deed een trek van een pakje, de Job Gouda een trek van twintig manden hoops, de Nelly een trek van twee pakjes, de Thorina een trek van een pakje. De loggers en kotters bij de pitboei vin gen 150 tot 300 kilo tong en 10 tot 20 man den schol en wijting per etmaal. De loggers en kotters op de kust vingen 100 tot 150 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal. De Polderman, de Franciena en de Stadt Enckhuysen zijn weer naar zee verti-okken. Salvesen De. bekende fii'ma van Chr. Salvesen en Co, die begon onder de naam Salvesen en Turnbull in 1846 en in 1872 het werk voort zette onder de naam van Chr. Salvesen en Co, zal op 31 december „Chr. Salvesen en Co Ltd" gaan heten. Men wil de organisa tie aanpassen aan de eisen, die de moderne tijden stellen. Canada Canada krijgt binnenkort een 179 voet lange patrouilleboot voor de visserij, die voor zeer vele doelen geschikt zal zijn. Het schip wordt zo gebouwd, dat het het slechtste weer kan doox-staan en ook geen last zal hebben bij het varen in ijs. Een van de taken van het schip zal deel neming aan de „Aasservice" zijn. Daarom krijgt het koelruimte ter grootte van 3400 kubieke voet, zodat 50 ton bevroren aas mee kan worden genomen. Aldus Fishing bliek kijkt vol intex-esse naar dit boeiende diex-, dat op een afstand van 60 a 80 centi meter een zwemmende garnaal ziet, het dier besluipt en dan met de twee lange vangax-men (het dier heeft aan de kop acht grote en twee langere vangarmen) blik semsnel de garnaal pakt en tussen de andere vangarmen brengt. De vang- methode lijkt veel op de wijze waarop een kameleon op vex*re afstand met zijn lange tong een vlieg of insect vangt. Wanneer het dier tot de aanval overgaat verschiet in een fractie van een seconde de kleur van zandkleur naar donker-rood- bi-uin met zebratekening. Het rugschild van deze inktvis vindt men vaak aan het strand en wordt ge bruikt door kanariekwekers en -liefheb bers, zodat de vogels hun snavels daaraan kunnen wetten. Tweemaal per dag wordt het dier ge- voedex-d met levende garnalen en zeer klei ne platvisjes, die regelmatig door vijf Scheveningse jongens worden aangevoerd. Zeevisgerechten De lei-aax--kok van het Duitse visvoor- lichtingsbureau, Dammes Boer, heeft met zijn moderne zeevisgerechten op de inter nationale kookkunsttentoonstelling in Frankfox-t de ovex-winning behaald. Hij zegevierde in een strijd tegen beroemde koks uit alle landen. Men heeft stomver baasd gestaan over alle heerlijkheden die men van eenvoudige vissen kan maken. Houten kotters In Denemarken schakelt men weer hele maal terug op houten kotters. Men zegt dat daarmee tweemaal zoveel vis woi-dt gevangen als met stalen kottei-s. Deze op vatting van de vereniging van de kleine werven in Denemarken heeft er toe ge leid, dat momenteel stalen kotters in De nemarken voor uiterst lage prijzen worden aangeboden. Men moet vrijwel steeds naar het buitenland om zijn stalen kotter kwijt te raken. Hongerkunstenaar Het Hamburgse Instituut voor kust- en binnenvisserij heeft vastgesteld, dat de beeknegenoog of beekprik de beste hon- gex'kunstenaar is. Dit dier heeft eens twee jaar gehongerd waax-door het 74 percent van zijn aanvangsgewicht verloox-. Op de tweede plaats staat de aal, die 481 dagen zonder voeding vex-der leefde en daai'bij 63 percent van zijn gewicht verloox-. dat hun kinderen op het hellende vlak zijn geraakt. „Stuur uw kinderen nooit te jong alleen op pad", raadde commissaris Kalf zijn toehoorders dringend aan. Hopen bromfietsen „Hopen bromfietsen worden gevonden" zei de heer Kalf. Bromfietsen die door jongelui overal onbeheerd worden aange troffen en er zodoende om smeken bereden te worden. In veel gevallen haalt de eige naar van de bi-omfiets zijn eigendom nim mer meer terug. Hij was toch verzekerd Wil men zijn bromfiets, rijwiel of ander vermist vooi-werp terughebben laat men dan het opsporingswerk vergemakkelijken door het opgeven van een duidelijk signa lement van het gestolene. Het was com missaris Kalf overigens een raadsel waar om kindex-en beneden de achttien jaar een bromfiets mogen besturen. Civiele aangelegenheden De kinder- en zedenpolitie behandelt ook de zogenaamde civiele aangelegenheden het onttrekken aan de ouderlijke macht van kinderen beneden de een en twintig jaar. Men gaat echter niet gauw over tot. plaatsing in een gesticht. Er schuilt veel waars in het gezegde „een dronken vader is altijd nog beter dan een gesticht", aldus de heer Kalf. Dat de band tussen ouders en kinderen ondanks alles zeer sterk kan zijn illustreert het aantal ontsnappingen uit gestichten. De ontsnapte kinderen ko men bijna altijd weer bij hun oudex-s te- x-echt. Hoe lofwaardig die sterke band tus sen ouders en kinderen ook is, zij bemoei lijkt het werk van de kinderpolitie wel vaak. Veel ellende komt voort uit echt scheidingen. Weglopers De kinderpolitie heeft wel een aparte brigade voor het opsporen van weglopex-s. Weglopers zijn er in Den Haag een vijf of zes per dag. In negen van de tien ge vallen komen de kinderen uit zich zelf te rug als zij honger krijgen, maar soms vluchten zij naar het buitenland, wat een buitenlands reisje voor een brigadier op levert. De opspox-ingsbrigade weet meteen de belangrijke van de onbelangrijke ge vallen te scheiden dank zij een bijzonder fijne neus voor deze zaken. De rapporten- tijd brengt altijd een hausse in het aantal weglopei-sgevallen. „Dus ook hier weer on begrip van de ouders", zei de heer Kalf „Zorg dat uw kinderen met hun problemen bij u terecht kunnen. Dat voorkomt veel onheil." Nozemprobleem De heer Kalf bracht ook het nozempro bleem ter sprake. Nozems vallen op door kleding en vermaak. Dat is niet erg. Zij verkeren echter in een gemakkelijk beïn vloedbare leeftijd, daarin schuilt het ge- vaax\ Als een (meestal oudere) belhamel een groepje jongelui om zich heen weet te vex-zamelen, dan is het pad naar een jeugdbende en daarmee naar de misdaad geëffend. Verwijdex-t de politie zo'n bel hamel uit zijn omgeving, dan is het daar ook prompt gedaan met de bendeactivi teiten. Als oorzaak van het nozempro bleem noemde commissax-is Kalf weder om de gezagscrisis tussen ouders en kin deren. Overigens wordt het nozempro bleem zeer opgeblazen, meende hij; even als dat van het aantal misdrijven dat wordt gepleegd door redicivisten. Dit is een zeer gering aantal dat echter door ten- dentieuse berichtgeving veel groter lijkt. Veel hangt af van het opvangen in de nor male maatschappij van een x-edicivist. Geen angst voor politie Commissaris Kalf waarschuwde ook tegen een ongerechtvaardigde angst voor de kinderpolitie bij het aangeven van zedenmisdrijven. Laat de kinderen hun er varingen bij ons spuien. Het lucht hen op zodat zij snel vergeten en wij kunnen het kwaad zo snel mogelijk de kop indrukken, aldus de heer Kalf. Verzwijgen van een geval, is op zichzelf al een misdaad tegenover de maatschappij. Leer uw kin deren duistex-e plaatsen en paden te ver mijden. Laat hen altijd de drukke wegen zoeken als het donker wordt. Laat ze schx-eeuwen. De meeste aam-anders zijn laffe types. Hou uw kinderen onder toe zicht, ook bij fuifjes en heb geen angst hen naar de politie te sturen, dat drukte de heer Kalf zijn toehoox-ders steeds weer op het hax-t. De taak van de politie is preventief. En schuw strengheid bij de op voeding niet. Commissaris Kalf zei een en ander tijdens een ouderavond van de Jan Ligthartschool in IJmuiden. Op de Noordzee vaart nu de trotse Belgische trawler „Prinses Paola", een van de pronkstukken van de vloot van onze zuiderburen. De belangstelling is ook tijdens de bouw al groot ge weest, zoals de foto, gemaakt op de werf van Beliard en Crighton te Oos tende, duidelijk toont. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In aansluiting op ons bericht van woens dag betreffende de winnaar van de Nobel prijs voor litteratuur, volgen hieronder enige kanttekeningen. Toen in het najaar van 1950 in de Ca hiers de la Pléiade een bijzonder nummer verscheen dat geheel gewijd was aan het dichtwerk van Saint-John Perse, kenden nog slechts weinigen diens werk. Maar in dat nummer werd hem hulde gebracht door groten als André Gide, T. S. Eliot, Valéry Larbaud, Paul Claudel, André Bre ton, Giuseppe Ungaretti en Friedhelm Kemp. Vier jaar later verschenen er ech ter al indrukwekkende studies over zijn werk. Critici over de hele wereld spraken hun grote bewondering voor hem uit. Twintig jaar heeft hij gezwegen omdat hij zijn beroep van carrièrediplomaat per se wilde stellen boven de aanspraken die op hem als letterkundige zouden kunnen wor den gesteld. Na zijn vlucht naar Amerika heeft hij zich geheel aan zijn roeping ge wijd, nadat de.Vichy-regering al zijn be zittingen in Frankrijk verbeurd had ver klaard en hem van zijn rechten vervallen. Marie-René, Alexis, Saint-Léger Léger werd op 31 mei 1887 op het bij Guadeloupe gelegen eilandje Saint-Léger-les-Feuilles, eigendom van zijn ouders, geboren. Daar hebben zich de twee grote kenmerken, of liever gezegd: complementen, van zijn wex-k zich ontwikkeld: die van de gx-ote aristocraat van de geest, en die van de primitieve wildeman. Hij kx-eeg een schit terende opvoeding, was omgeven door dienaressen, een fantastische tropische na tuur omringde hem. Maar ook werd hij door een slavin, een geheime priesteres van Shiva, ingewijd in de geheimen van haar religie. Zij laat hem rondgaan om de in boorlingen de handen op te leggen en te genezen. Primitieve magie en hoogst-ont- wikkeld denken zijn in zijn werk vereend. Op 11-jarige leeftijd gaat hij naar Frank rijk om letteren, medicijnen en rechten te studei-en. Hij raakt bevriend met de dich ter Francis Jammes. Hij bestudeerde de vóór-Socratici en loopt college bij een vol geling van Freud. Hij is een bekwaam alpi nist en reist veel en gretig. Na zijn rech tenstudie, in 1914, trad hij bij Buitenland se Zaken in dienst. Van 1916 tot 1921 is hij gezantschapssecretaris in Peking (in een eenzaam verlaten Taoïstisch tempeltje schrijft hij „Anabase"). Van 1925 tot 1931 leidt hij het diplomatieke kabinet van Ax-istide Briand, in 1929 wordt hij politiek- directeur van het ministerie van Buiten landse Zaken, in 1933 secretaris-generaal. In 1940 vlucht hij, aangewezen door de Duitsers als inspirator van Frankrijks ver- zetspolitiek tegen Duitsland. Door Archi bald MacLeish krijgt hij de post van advi seur van de Library of Congress. Nu reist hij nog slechts door die delen van de we reld welke hij nog niet kende. Dat zijn er weinig. Bronnen van zijn werk zijn te vin den aldus Maurice Saillet in Tibet, Byzantium, Iran, China en vooral Egypte. Michel van der Plas, die werk van Saint- John Perse heeft vertaald, onderscheidt drie schimmen in diens werk: de aspirant prins (het kind dat een heel eiland ter be schikking heeft), dan de heerser zelf, die woestijnen (Gobi) intrekt, verovert en er steden bouwt. En tenslotte de jager op het schone woord, het „hoge" machtige gedicht, de dichter van grote cultuur-. Saint-John Perse is een Koning-dichter. Hij heeft zijn rijk geschapen in de woestijn van woorden, heeft er zijn menselijke orde in gebracht en strijdt er tegen de chaos. Hij verkiest de eenzaamheid. Met zijn taal dwingt hij een menselijke verhouding af tot de werkelijkheid; die taal is zijn leven. En omdat zijn menselijkheid getoetst is aan de bronnen der beschaving, aan het diep ste primitivisme en de hoogste cultuur, is dat werk, zijn leven, kunst van de hoogste ox-de. Hij is inderdaad een koning. Archi bald MacLeish heeft van hem getuigd: „Het is onmogelijk dat men de ervaringen, die men bij het lezen van Saint-John Perse's werk krijgt, evenwichtig kan samenballen zonder zich af te vragen waar ter wereld in welke natie, in welke taal een dichter gevonden kan worden, gelijk aan hem". In ziekenhuis Bergen op Zoom Het college van regenten van het Al gemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom heeft besloten de rooms-katholieke me dische moraal niet langer verplicht te stel len voor de aan het ziekenhuis verbonden specialisten. Het gasthuis te Bergen op Zoom is een algemeen ziekenhuis, maar de meerderheid der regenten is rooms-katho- liek. De kerkeraden van de protestantse kerken in West-Brabant en in Zeeland hebben, toen enkele maanden geleden de rooms-katholieke medische moraal ver plicht wex-d gesteld, scherp geprotesteerd en onder andere aan het gemeentebestuur van Bergen op Zoom verzocht op het col lege van regenten pressie uit te oefenen, opdat het besluit werd ingetrokken. Het college van regenten heeft thans inderdaad besloten tot intrekking. Het college van regenten heeft hierdoor tevens gevolg gegeven aan de motie, welke door de gemeenteraad van Bergen op Zoom op 29 juli van dit jaar was aan genomen. Het college heeft van de in het stafreglement opgenomen bepaling, dat „de aan het ikenhuis vex-bonden specia listen zich moeten laten leicfen door de regels van de algemene medische ethiek en de rooms-katholieke medische moraa)' de woorden: „en de rooms-katholio' medische moraal" laten vervallen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13