Antieke geschenken voor Thailandse koningspaar NIEUW! HONIG RIJSTSOEP soepen Hannes Staatssecretaris Scholten opent het nieuwe boekhuis Geen salarisverhoging voor ambtenaren in '61 Diner in Hotel des Indes met Oosterse luister Piano-avond door Eduardo del Pueyo Industriële excursies naar Eindhoven en Bergeijk Talrijke vorstelijke onderscheidingen Jeugdige sigarettendieven stonden terecht Wegens belediging van AVRO-voorzitter veroordeeld Onzekerheid over rechtspositie Zwaardemaker 17 Eindhoven Kerkelijk nieuws T.V.-verrassing De soep die iedereen zo lekker vindt! royale Vakraad Metaal licht standpunt toe handen CENTRALE VAN RIJKSPERSONEEL gezond door natuurlijke vitamine-C Neemt vaker Woonruimte wet nog niet buiten werking DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 De derde dag van het bezoek van het Thaise koningspaar aan ons land stond in het teken van industriële excursies. In Bergeijk werd een coöperatieve mclk- produktenfabriek bezocht en daarna toog het gezelschap naar Eindhoven. In het Brabantse dorpje Bergeijk stonden langs de wegen honderden schoolkin deren die, de regen trotserend met Ne derlandse en Thailandse vlaggetjes zwaaiden en de bezoekers enthousiast toejuichten. De landelijke rijvereniging Sempre Avanti en het harmonie-fanfare korps Echo der Kempen zetten de harte lijke ontvangst bijzondere luister bij. Bergeijk had voor de oosterse gasten en kele antieke verrassingen. Koningin Siri- kit kreeg een oud-Delftse kleine terrine, die in 1761 werd vervaardigd en koning Bhoemibol kreeg een zeventiqnde- eeuwse oud-Hollandse molenbeker. De directeur van de melkproduktenfa- briek, ir. Laumans herinnerde aan de op merkelijke overeenkomsten die er tussen Thailand en Nederland bestaan, zoals de landbouw die een belangrijke rol speelt in de economie van beide naties. Maar er zijn ook verschillen. De machtige buf fels, de rijke en gevarieerde fauna, oli fanten, apen, krokodillen en rinocerossen kennen we slechts uit onze diergaarden, zo zei de heer Laumans, maar ze zijn ons dierbaar omdat ze de ogen van onze kin deren doen schitteren als ze voorkomen in onze sprookjes. Thailand heeft evenwel weinig koeien, waardoor Nederland zijn diensten aan Thailand kan bewijzen. Koning Bhoemibol en koningin Sirikit zagen vervolgens hoe een deel van de bij na honderd miljoen kilo melk die jaarlijks door deze fabriek wordt verwerkt en .waar van een gedeelte ook naar Thailand wordt geëxporteerd, snel en hygiënisch tot eind- produkt werd. Daarna toog het gezelschap naar Eind hoven. Een kleurrijke onderbreking van het industriële programma was hier de demonstratie vendelzwaaien die de kring Kempenland van de Noordbrabantse schut tersgilden in het kantinegebouw van Phi lips gaf. Niet minder dan een tiental ko ningen werkte aan deze demonstratie mee en verder 24 vendeliers, twee schutters, een heraut te paard, twaalf tamboers, veertien hoofdlieden en zes gildebroeders. Aan het slot vormden de vendelzwaaiers een spectaculaire erehaag. Aan de Brabantse koffietafel die in het kantinegebouw was aangericht, zat ook mevrouw Schardijn-Islangkoon na Ayou- thia aan. Deze inwoonster van de lichtstad is de dochter van wijlen kolonel Chan Is- langkoon na Ayouthia, een tijdgenote van maarschalk Phiboel Songgran, de vroege re eerste minister van Thailand. Zij werd geboren in het paleis van Wang Thewe in Bangkok en toen ze twaalf was, ging ze wonen bij prinses Bousebans in Wang Lhoeang, het grote paleis in Bangkok. Hier maakte ze kennis met de moeder van vorst Shemdit Prapanwasa en op een hofbal werd zij voorgesteld aan de huidige vorst. Mevrouw Schardijn is veertien jaar getrouwd. Haar man werkt sinds 1959 als beambte bij de DAF-fabrieken. Koning Bhoemibol vroeg haar of zij geen heim wee naar Thailand had. En zij antwoord de dat zij wel erg naar haar land verlang de maar toch liever bij haar vijf kinderen in Eindhoven wilde blijven. Koningin Si- Koning Bhoemibol en koningin Sirikit van Thailand zijn ter gelegenheid van het bezoek dat zij aan het Nederlandse vor- stenhuis brengen, benoemd tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een aantal leden van het gevolg en le den van de Thailandse ambassade in Den Haag kregen onderscheidingen in de huis orde van Oranje en de Orde van Oran- j 0-^3SS3U De Koningin, de Prins en prinses Bea- ti-ix werden ridder in de huisorde van Tsjakry. De orde van Tsjoela Tsjorn Klao werd verleend aan prinses Irene. De mi nister-president, prof tir. J. E. de Quay en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, werden onderschei den met het grootkruis eerste klasse van de orde van de kroon. Het grootkruis in de orde van de kroon van Thailand was voor de minister van Justitie, mr. A. W. C. Beerman, de minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. A. Korthals, de mi nister van landbouw, mr. V. G. M. Ma- rijnen, de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. H. Bot, de staats- secretaris van Algemene Zaken, de heer W. K. N. Schmelzer, de ambassadeur in Bangkok, dr. J. H. Zeeman en de voorzit ter van de verenigde chef van staven, vice-admirdal H. H. L. Pröpper. Grootofficier in de orde van de witte olifant werden onder anderen de commis sarissen van de Koningin in de provincies Zuid- en Noordholland en in Noord-Bra bant. Gröotofficier in de orde van de kroon van Thailand wei-den onder meel de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven. Vele vooraanstaande Nederlanders werden com mandeur in de orde van de kroon van Thailand, onder wie dr. L. H. Slotemaker, president van het Nederland-Thailand-ge- nootschap. Een dertigtal Nederlanders ont ving het officierskruis in de orde van de kroon van Thailand en negentien het rid derkruis van deze orde. Aan zeven land genoten werd het ridderkruis in de orde van de kroon van Thailand verleend. Met het grootkruis in de orde van de witte olifant werden onderscheiden luite nant-generaal C. F. Pahud de Mortanges, chef van het militaire huis van Koningin Juliana, adjudant generaal van de Konin gin, vice-admiraal N. A. Rost van Ton- nigen, opperceremoniemeester van de Ko ningin en mevrouw G. J. van Wickevoort Crommelin- geboren jonkvrouwe Teixeira de Mattos, grootmeesteres van de Konin gin. rikit kreeg van haar een fraai bijouterie doosje en een paar echte Hollandse klom pen. Tegen half drie reed de koninklijke stoet door het vlaggende en in feestver lichting gestoken Eindhoven naar de gloei lampenfabriek. In de ballonwasserij hing een tekening van de te bouwen Philips- fabriek in Thailand, waarvoor vooral koning Bhoemibol grote belangstelling toonde. De excursie daar omvatte de be zichtiging van de glasblazerij, de spiraal makerij voor gloeilampen en elektrobui- zen en de afdeling waar het wikkelen van spiralen geschiedt. Dit wikkelen werd door een microscoop bekeken. Er volgde een rondrit over het uitgebreide fabrieksterrein waarna de bezoekers in een speciale studio een demonstratie bijwoonde van een rönt- genbeeldversterker en kennis konden ma ken met de techniek van het stereofonisch geluid. Aan het eind werd het Thaise konings paar een röntgenapparaat voor therapie en diagnose aangeboden en twee studie beurzen voor Thailandse studenten, die een jaar mogen studeren aan het inter nationaal Philips instituut in Eindhoven. De hoge gasten werd ook een kleuren televisieprogramma gepresenteerd, waar aan Mies Bouman en Fred Kaps mee werkten. Om vier uur vertrok het gezel schap naar de vliegbasis Eindhoven, waar het even later met twee Friendships naar Ypenburg terug vloog. Met het oog op het slechte weer werd van een vlucht over de Deltawerken afgezien. De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft wegens diefstal door middel van braak tegen de 19-jarige ma troos F. C. en de 24-jarige classificeerder B.C.O. beiden uit Amsterdam twee jaar gevangenisstraf en tegen de 21-jarige Am sterdamse monteur G.L vijftien maanden gevangenisstraf geëist. Wegens opzettelij ke heling was de eis tegen de 42-jarige bedrijfsleider G. v. d. N. uit Amsterdam acht maanden, waarvan drie voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en tegen de 37- jarige restaurateur A. H. uit de hoofdstad vier maanden gevangenisstraf. De drie jonge verdachten was ten laste gelegd dat ze in de nacht van 28 juli op een in de Amsterdamse haven liggend schip, waarop C. als matroos diende, een verzegelde voorraadkast met een hakmes hadden opengebroken en daaruit een aan tal sloffen, inhoudende 9000 sigaretten, elf pakjes tabak en 50 pakjes sigarettenpapier ten nadele van de kapitein hadden weg genomen. De sloffen hadden ze dezelfde nacht verkocht aan de bedrijfsleider-hotel houder Van der N. Deze had ze weer door verkocht aan de restaurateur H. Alle drie jongemannen zijn kortgeleden nog tot een gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte L. liep nog in een proeftijd. De restaurateur zei, evenals de bedrijfs leider, te hebben gemeend dat hij met smokkelwaar te doen had. De gemeente Amsterdam heeft hem mede naar aanlei ding van deze affaire de huur van zijn poffertjeskraam aan de Weteringschans opgezegd. Op 1 januari komt hij dan zonder werk. Deze maatregel van de ge meente noemde de advocaat bijzonder hard. Geref. Kerken Beroepen te Andel (N.-Br.) en te Oost- voorne J. van Drie, kand. te Leusden. Tweetal te IJmuiden A. Corporaal te Edam en R. Siertsema te Aalren. Aangenomen naar Doorn J. Kuiper te Abcoude. Het Thailandse vorstenpaar heeft de Koningin en Frins Bernhard woensdag avond in ITotel des Indes in Den Haag een contradiner aangeboden. Vrijwel de hele benedenverdieping van het statige gebouw was tot Thaüands grondgebied verklaard en overal waren kostbare bloemversieringen aangebracht. De gangen en de lounge waren gesierd me oranjekleurige chrysanten en bessen, de zachte geur van honderden anjers en strélitzds in fijnzinnige kleurcombinaties maakten het Franse restaurant, waar het eigenlijke diner werd gegeven, tot een ware lusthof. De tafelversiering was grotendeels verzorgd door de echtgenote van de Thaise ambassadeur in Nederland, prinses Vongsmaship Jayankura. Zij had, volgens de patronen van de Thai mozaïek-blo ems ierkunst de tafels voorzien van een rijke luister in rose anjers. Kostbare tapijten, in warme kleuren, dekten de grote spiegels achter in de zaal. Voor de plaatsen van de koninklijke families waren fijngevlochten guirlandes van inheemse Thailandse bloemen neergelegd. Aan het einde van het contra-diner dat het Thailandse vorstelijke paar Koningin Juliana en Prins Bernhard aanbood, heeft de Nederlandse Tele visiestichting de koninklijke gasten een onverwachte verrassing bezorgd. Na het diner konden de aanwezigen een jour- naalverslag zien van 't hele programma van woensdag, tot en met de aankomst in Hotel des Indes en het aan tafel gaan, enige uren tevoren. De uitzending werd gecompleteerd met een telerecording van het liedje, dat Greetje Kauffeld zaterdagavond heeft gezongen: Falling Rain, dat door de Thailandse koning is gecomponeerd. Tegen acht uur arriveerden de konink lijke gasten van Huis ten Bosch af. On danks de regen waren er nog vrij veel mensen op de been die hen onder een menigte druipende paraplu's met gejuich begroetten. Vier grote gasfakkels flakker den aan de gevel van het hotel in de drui lende regen. Onder de genodigden waren minister-president en mevrouw De Quay, verscheidene ministers, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten- generaal en ministers van staat. Het diner werd genuttigd van gebloemd Meisner servies. Als specialiteit was er in het menu een typisch Thailands dessert gerecht gevoegd foi tong, dat „gouden draden" betekent. Het bereiden van dit gerecht vraagt speciale aandacht. Er zijn aparte instrumentjes voor nodig. De spe cialiteit werd op de ambassade gemaakt door dames uit Thailand en werd geser veerd on schotels met Thaitempels. Bij het ijs werden verder „grandes oranges" op gediend. dat zijn sinaasappels uit Thai- Tot 500. boete waarvan 200. voorwaar delijk veroordeelde de Utrechtse politie rechter conform de eis de 62-jarige redac teur-uitgever H. van K. in De Bilt wegens smaadschrift en belediging. Hem was ten laste gelegd, dat hij in het door hem gere digeerde en uitgegeven weekblad ,De Biltse Post", een aantal artikelen heeft geschreven, waarvan de inhoud beledi gend moest worden geacht voor jhr. J. Th. Roëll, voorzitter van de AVRO. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat de schrijver de eer en de goe de naam van jhr. Roëll had aangetast. Een beroep van de verdachte op het algemeen belang verwierp de officier, omdat, zelfs al zou men aannemen, dat hij schreef ten behoeve van de AVRO-belangen, hiermee toch niet het algemeen belang is gediend. Het AVRO-belang is een groeps- of ver- enigingsbelang, hetgeen geenszins identiek met het algemeen belang, aldus de offi cier. Hij concludeerde, dat de publikaties van de verdachte alle perken van journa listiek fatsoen te buitijn waren gegaan. Als getuige werd jhr. Roëll gehoord, die verklaarde zich inderdaad beledigd gevoeld te hebben door de publikaties van de ver dachte, waarin hem bovendien feiten wer den aangewreven, die, volgens hem, ge heel bezijden de waarheid zijn. De verdediger, mr. Steijn, erkende dat de verdachte zich zeer scherp had uitgela ten, maar zei dat deze hier de bedoeling had gehad, de heer Roëll als persoon te treffen. Hij had uitsluitend geschreven uit sympathie voor de AVRO. De politierechter wees vonnis conform de eis van de officier. land, die wat kleur en vorm betreft, op een grape-fruit gelijken, maar een andere smaak hebben. Het diner werd opgeluisterd met muziek van Trio Lorenzo, die onder andere enkele composities van koning Bhoemibol ten gehore bracht. Advertentie MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatieMaak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. HONIG ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. VermiceUisocp 43 ct. De Vakraad Metaalindustrie heeft gis teren in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zijn bekende loonvoorstellen toegelicht. Volgende week woensdag zal het voltallige bestuur van de Stichting bijeen komen om zich te beraden over het advies., dat zij het College van Rijksbemiddelaars zal geven. Advertentie ■IIIIIIB UAMCA f ruw of schraol HAMEA.GELEKÜHEO Vandaag opent de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten, in Amsterdam het nieuwe, luxueuze boekhuis van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels. De bouw van dit nieuwe tehuis van de vereniging op een kale vlakte in Amsterdam-West is nood zakelijk geworden doordat de oude behuizing aan de Herengracht niet meer in staat bleek aan de groeiende activiteiten van de vereniging plaats te bieden. De vereniging is opgericht in 1815. Zij omvat thans ongeveer 1700 boekhandelaren, 350 uitgevers en evenveel leesbibliotheekhouders. Aan het einde van de negentiende eeuw richtte men een Bestelhuis van de Boekhandel in, waarna men in het begin van de twintigste eeuw overging tot de instelling van het Centraal Boekhuis, een depot van nagenoeg alle Nederlandse uitgevers. De Centrale van Rijkspersoneel, waarbij veertig organisaties van rijkspersoneel zjn aangesloten, heeft op een vandaag in Utrecht gehouden vergadering van de be stuursraad het loonbeleid besproken. De voorzitter van deze centrale, de heer J. J. Landman, legde er de nadruk op, dat men zich in de kring van het overheids personeel weer spitst op verdere salarisverbetering, nu zich op het gebied van de lonen, na een betrekkelijke rust, verscheidene bewegingen voordoen. In dit verband herinnerde hij aan de belangrijke salarisverbetering die aan een groot deel van het militair personeel werd toegekend, terwijl ook in de particuliere sector, met name in de metaal- en suikerindustrie, loonsverhogingen aan de orde zijn gesteld. De „trend-theorie", waarop het tegen woordig loonbeleid ten aanzien van het overheidspersoneel is gebaseerd, houdt ech ter, volgens de heer Landman, in, dat de overheidssalarissen, bezien over twee jaar lijkse perioden, dezelfde beweging zullen meemaken als de lonen in het particuliere bedrijfsleven hebben en zullen ondergaan. Zonder bijzondere omstandigheden, aldus de heer Landman, zal begin 1962 opnieuw moeten worden bezien met welk percen tage de lonen in het bedrijfsleven sedert 1 januari 1960 gemiddeld zijn gestegen, om dan het aan het overheidspersoneel toe te kennen percentage vast te stellen. De heer Landman wees er echter op, dat bij de aanvaarding van de trend-gedachte slechts uitdrukkelijk besproken is, dat in dien op het loongebied algemene maat regelen zouden moeten worden getroffen, bijvoorbeeld in verband met herziening van de hoogte der premiebedragen van ver zekerden terzake van sociale verzekeringen of iets dergelijks, dit uiteraard ook van invloed zou zijn op de ambtelijke bezoldi ging. De heer Landman constateerde vervol gens, dat er onrust en ontevredenheid heerst onder het overheidspersoneel. De jonge mensen, zo zei hij, voelen er in het algemeen niets meer voor om in dienst van de overheid te treden. Men voelt zich vaak een speelbal van de willekeur. Sprekende over de oorzaak van deze mentaliteit zei de heer Landman, dat deze moet worden gezocht in de onzekerheid of men in de overheidsdienst niet ten prooi zal vallen aan achterstelling in rechtspositie. Volgens hem is er ook geen enkele zekerheid, dat men zich met hard werken een behoorlijke positie in deze dienst verwerven kan. Waarom, zo vroeg de heer Landman zich af, moet het overheidspersoneel jarenlang wachten op de totstandkoming van een definitieve ziektekostenvoorziening, en waarom moet het zolang duren dat de franje van de ruimte 1960 wordt verdeeld. In dit verband noemde hij het voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken om de inconveniëntentoelage van 40 per maand op de politiesalarissen uit de ruimte te halen „een onzalige gedachte". De amb tenaren zouden daardoor met elkaar moe ten betalen wat aan de politie-ambtenaren, maar bovendien aan de kleuterleidsters en het verplegend personeel reeds jarenlang is onthouden. Een dergelijk loonbeleid, zo zei de heer Landman tenslotte, zou een aanmerkelijke verslechtering ten aanzien van de geleide loonpolitiek betekenen, om dat de ambtenaren bij een algemene loon- ronde tenminste wisten waar zij aan toe waren. Advertentie Nieuwe oogst rozebotteljam Ook in de winter Neem lékkere rozebocteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljam; met het hoog ste gehalteaan natuurlijke vitamine-C.' In Zeeuwse en Friese gemeenten In de Zeeuwse gemeenten en in veertien gemeenten in Friesland zal de Woonruim- tewet, zoals aanvankelijk in de bedoeling van de regering lag, niet buiten werking worden gesteld. De consequenties vindt men blijkbaar te groot. De regering heeft de desbetreffende gemeentebesturen verzocht een soepele houding aan te nemen voor de toewijzing van duurdere woningen. Dit zijn in de derdeklasse-gemeenten woningen met een huur van 70,- per maand, in de vierde klasse gemeenten huizen met een huur van 65,- per maand en in de vijfde klase gemeenten woningen van 60,- huur per maand. In april wil de regering ingelicht worden over de gang van zaken in deze gemeenten. De eerste en tweedeklasse gemeenten zijn niet ge noemd, omdat in de desbetreffende gebie den deze gemeenten niet voorkomen. De hiermee beschreven activiteit van de vereniging (waaraan thans nog meerdere diensten zijn toegevoegd, onder andere Het Nieuwsblad van de Boekhandel) maakten het samen met de onhoudbare verkeerssituatie voor het huis aan de Herengracht, waarvoor in 1916 door de heer Vincent Loosjes de eerste steen werd gelegd, een nieuwe behuizing alleszins noodzakelijk. Dit zojuist voltooide boekhuis, dat in de toekomst als buurman het nieuwe gebouw van „Elsevier" krijgt, is ontworpen door de architecten W. A. Ulricht en B. J. F. Kamphuis en heeft 2,3 miljoen gulden ge kost. De glasfagade is laag en heeft een streng karakter. Het interieur is geheel aangepast aan de doeleinden van de ver eniging. Tijdens een rondgang voor de pers toon de men de verschillende afdelingen, de zakelijke en ruime ontvangsthal, de „zwe vende" trappen met daarboven het door het personeel aangeboden gebrandschil derde raam, het centraal magazijn in het souterrain (zevenenhalve kilometer boe kenplank), het bestelhuis met de zeven toegangen en de architectonisch volkomen verantwoord ingerichte vertrekken van de hogere functionarissen. Hierbij maakte vooral de inrichting van de bestuurskamer „Het paradezaaltje" zoals een der rond leiders terecht opmerkte indruk door de bijna overdadige luxe, maar tegelijk sobere uitvoering. In het gebouw zijn, behalve de biblio theek, alle afdelingen van de vereniging gehuisvest. De bibliotheek is met de 60.000 banden ondergebracht bij de Universiteits bibliotheek van de stad Amsterdam. Ook in deze behuizing zal zij echter, door een systematische indeling, zeer hanteerbaar blijven. Tijdens de persconferentie die aan de rondleiding voorafging legde de heer R. E. M. v.d. Brink, directeur van Elseviers uit geverij, nog eens de nadruk op het nut van de dienst van het vertalingsrecht, die zorg draagt voor de rechten van de Neder landse vertaler bij het vertalen van Ame rikaanse werken. Bij de feestelijkheden rond de opening van dit gebouw behoort een buitengewone vergadering in zaal Marcanti, met onder anderen als eregast de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, een ontvangst door het gemeentebestuur in het Koninklijk Instituut van de Tropen en op 28 oktober een ontvangst op paleis Soestdijk door koningin Juliana van de buitenlandse gasten van de vereniging. In het huis aan de Herengracht zullen de kantoren van een levensverzekërings- maatschappij worden gevestigd. HET EERSTE CONCERT van de, onder de titel „Meesterserie", door het Haarlems Comité voor Kamermuziek georganiseerde reeks van vier avonden vond woensdag avond plaats in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw. Niet meer dan naar schatting tweehonderden vijftig bezoekers woonden het recital door de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo bij, hetgeen des te meer deed betreuren dat men om tech nische redenen deze serie niet naar de Tuinzaal had verplaatst. In de eerste plaats is men met een dergelijk beperkt aantal muziekliefhebbers daar genoeglijker bijeen dan in de thans te ruime behuizing van de concertzaal, en in de tweede plaats is de kleine zaal uiteraard de aangewezen plaats voor het beluisteren van kamermuziek. Dat dit ook geldt voor een piano-avond, daarvan kon men zich overtuigen omdat de grotendeels lege ruimte aan de pianotoon een te lange nagalm geeft waardoor men dikwijls de (onjuiste) indruk kreeg dat de pianist te veel pedaal gebruikte, terwijl de fijnheden van de aanslag in de echowerking verloren dreigden te gaan. Ook overigens is het de vraag of men een zeer gelukkige keuze heeft gedaan door een als kamermuziekserie geannonceerde reeks te openen met een recital van een pianist uit de oude school. Zijn Bach-spel (eerste Partita) was kenmerkend voor de benadering van een pianistengeneratie die met vooropgezette „opvattingen" aan het werk ging, dat wil zeggen: aan het werk dokterde. De ritmische vertekeningen van het hoofdmotief in de Prelude, de vol komen ongemotiveerde vertragingen in de linkerhandpassages wezen al op zogenaam de vrijheden die in wezen het spannings verloop van de muziek aantasten. Hetzelf de merkte men op in de snelle delen, Cou rante en Gigue, waar de motoriek minder gauw tot zulke ontsporingen leidde, maar die dan op het eind ineens met een ietwat overdreven ritenuto werden opgesierd. Hiermee wil niet gezegd zijn dat recht-toe recht-aan de enige ware weg is, maar dat de expressie het resultaat moet zijn van een tot in de laatste zenuwtoppen afgetaste structuur, en niet een soort stempeltje dat de componist opgeplakt wordt (sommigen spreken dan van de „persoonlijkheid" van de executant). Een Sonate van Beethoven, opus 31 no. 3 in Es, vermocht evenmin te overtuigen. Al leen in het Scherzo leek de pianist in de korte hamerende zestienden, onderbroken door de typisch beethoveniaanse exclama ties, wat klaardere wijn te schenken. Maar verder was ook hier een gebrek aan sub tiliteit, aan vermogen om de kleinste de tails op het geheel te blijven betrekken, de oorzaak van verslapping, een ver slapping die bovendien ook een parallel had in de manuale aanpassing aan het in strument. Men miste de helderheid die kracht is. Na de pauze kwam Del Pueyo met werk van landgenoten, te weten de „Pièces Es- pagnoles" van de Falie, en drie stukken uit „Iberia" van Albeniz. Het is bepaald niet om degenen die hiervan genoten hebben onaangenaam te zijn, maar de vier stukken van De Falla ontbrak het aan sfeer en in de Almeria van Triana van Albeniz zou men, ware er een bandopname van het con cert gemaakt, ritmische onjuistheden kun nen aanwijzen, die alleen als ondichterlijke vrijheden beschouwd kunnen worden. Niets van die droge gloed waaruit een lyrische kern soms vrijkomt, maar wel een week heid die de enige afwisseling vormde op een vingervaardig gerealiseerd virtuozen- werk. Blijkbaar deelden de aanwezigen deze mening niet: Del Pueyo moest het na drukkelijk applaus nog beantwoorden met een toegift, de Vuurdans van Manuel de Falla; hierin toonde hij voor het eerst een genuanceerdheid. Ondanks deze niet zeer instemmende be oordeling van de openingsavond van de ..Meesterserie", vestig ik graag nogmaals de aandacht op het optreden van het Boc- cherinikwintet dat 30 november het tweede concert in deze reeks zal verzorgen. Sas Bünge O

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17