Horen en zien MURGUPA Boekenhoekje PANDA EN DE MEESTER-VODDENRAPER DE REIS VAN KOEN EN LINNIE VIERKANTE Zeelt ió het zo DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 19 radio 'èéleStMe AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Goed van gezicht De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Coriolan, pruttelend en gaar Berlijnse politie hoeft niet op „bonnenjacht" van Ceta-Bever Century '21" Wereldexpositie der Wetenschappen in V.S. in 1962 Waanzinnige getallen 't Silver Stoepke Wurgmoord onder hypnose ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Mussolini's spookstad wordt regeringscentrum MEER METERS UIT EEN GROTE BUS 7. „Wij hebben genoeg van'uw streken, grootvader," zei de schoonzoon ijzig. „Of u blijft in het vervolg rustig achter de warme kachel, óf wij zoeken een ander tehuis voor u!" „Een ander tehuis! Als of ik me hier ooit thuis heb gevoeld!" riep het oudje. „Druiloor, je moet niet denken, dat ik mét me laat sollen, weet je!" „Denk toch aan grootvaders bloeddruk, Robert!" zei de dochter bezorgd. „Mijn bloed druk kraaide de grootvader. „Nou, daar kan ik best zelf voor zorgen! Ik heb jullie warme kachel en jullie pil len niet nodig! Kom mee, Panda, we gaan! Ik zal laten zien dat ik jong genoeg ben om opnieuw te beginnen Met deze woor den liep hij dreunend het huis uit. „Die lastpost zijn we kwijt!" stelde Robert vast. Maar de dochter keek de oude heer bezorgd na. „Een ogenblikje zei ze, Panda tegenhoudend. „Ik moet je even spreken, Panda De N.C.R.V. verraste de kijkers woens dagavond met een boeiend en gevarieerd programma, dat tot titel droeg „Wat een gezicht...." Daaraan kwam zo ongeveer alleé te pas wat met het gezicht te maken hééft, populair wetenschappelijke verhan delingen zogoed als goochelkunst, een vóortreffelijk gespeeld fragment toneel, een door Jaap Maarleveld knap voorgedra gen romanfragment, een expositie van maskers en hun gebruik in de kunstzinnige De clochard, een masker uit het tv- programma „Wat een gezichtvan woensdagavond (NCRV). beweging door de beeldhouwer Eef van Maanén. Deze verzameling variaties op hetzelfde thema werd door Joop Reinboud kwiek aaneen gepraat zonder dat men zich er ook maar een moment bij verveelde. Wij vonden het een mooi voorbeeld van be heerst gebruik der televisiemogelijkheden. Een tikje onbeheerst was dit keer de ru briek Attentie. Daarin werd veel te veel gepraat over al te problematische aange legenheden, die op zichzelf interessant de vijfdaagse werkweek verenigd wer den met minder snel aansprekende en daarom snel vervelende onderwerpen. De juiste dosering van gesproken tekst en mu ziek kon mén wel weer vinden in Pi Schef- fers rubriek „Pas geperst", waarin de anècdote overheerst. Beeldschenner HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa- tcrst. 9.40 Gram. 10.20 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropolé-orkest en soliste. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Vraagbaak voor vrouwen. 14.00 Zangrecital. 14.50 Gram. 15.30 Voor de zie ken. 16.30 Ork., koor ert sol. 17.00 Boekbespr. voor de jeugd. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Prómenade-ork. en soliste. 18.20 Streekuitz. 18.50 Rcgeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Polit. lezing. 19.40 vcrz.progr. v. d. militairen. 20.30 Avondcollege: Europa. 21.00 Cabaret. 21.40 Jong - oud - eeuwig. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Huwelijk en beroep, lezing. 22.50 Lichte muz. 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram en act 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.0Ó Gymna stiek voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.0 Dit en het andere, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Fluit, altviool en gitaar. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege- ringsuitzend.: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 studentenkoren. 14.40 Voordr. 15.00 Amus.progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.53 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Nota bene, praatje. 18.20 Italiaanse muz. 18.50 De punt jes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Vrijheid in de opvoeding, lezing. 20.20 Wijsgerig perspec tief, lezing. 20.25 De start tot gemeentevernieu wing bij de Vrijzinnig Hervormden, lezing. 20.35 Kamerkoor en orgel. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Quizprogr. 22.15 Buitcnl. weekoverz. 22.30 Niéuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Social, nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Omr.ork. en solist. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel spel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Koersen. 16.06 Blaaskwart. 16.15 Omr.orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Lichte muziek. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de soldaten. 13.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muz. 20.00 Symf.ork., koren en sol. 21.30 Kamermuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lezing. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel prógr. 20.30 De wereld van vandaag, le zing. 20.40 Kink in de kabel. 21.00 Freule Julie, TV-spel. Daarna: NTS: Extra-journ. i.v.m. het bèzóek van de Koning en Koningin van Thailand. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Wéekoverz van het journaal. KRO: 20.30. Sportprogr. 20.50 Vólksliedjes en violen. 21.15 Filmcritiek. 21.30 Documentaire. Advprtontip Er wordt wel eens geroddeld over som mige gerenommeerde restaurants dat nie mand de daar opgediste spijzen nog zou aanraken als hij een kijkje in de keuken had geworpen. Wat hiervan waar zij, een feit is dat de sfeer die heerst in een werkplaats waar gezamenlijk iets tot stand wordt gebracht, of dit nu is een keuken, een laboratorium, een atelier of een studio, dikwijls van dien aard is dat degeen die hiervan iets „geproefd" heeft anders te genover het uiteindelijk produkt staat, vooral als hij in staat is het werkproces enigszins te volgen. Maar dit „anders" is dan, in tegenstelling tot het eerstgenoem de voorbeeld, meestal: met meer begrip en waardering. Het was daarom éen goede gedachte om de radioluisteraar in de gelegenheid te stellen eens incidenteel de bereiding bij te wonen van de klankspijs die hij uit zijn huiselijke muziekautomaat kan halen te gen betaling van de luisterbijdrage en het verrichten van een simpel manuaal. Hij kon woensdagavond laat onder het motto „Met repeteren begint het" het Radio Philharmonisch Orkest aan de vóór-berei ding horen, geleid door chefkok Bernard Haitink. Hij heeft dan vastgesteld dat de musici er heus geen vrolijke keuken en evenmin een potje van maken. Er werd serieus gewerkt op Beethoven's Coriolan- ouverture en het zal niemand verbaasd hebben dat de autoriteit die het dirigeren van Haitink kenmerkt ook tot uiting komt in de wijze waarop hij zijn musici aanwij zingen geeft. Dat wil zeggen: het is een vanzelfsprekende autoriteit, die met tact gehanteerd wordt en met de rustige zeker heid van de man dié zijn zaakjes kent en weet hoe hij het hebbén wil en dit van an deren gedaan moet krijgen. Bij het door studeren van afzonderlijke passages kon een enigszins geoefend oor gemakkelijk waarnemen hoe op grond van opmerkin gen - over ritmische precisie; streek, dyna mische verhoudingen, vibrato, enzovoort, de muziek langzamerhand contour kreeg, zoals het lantaarnplaatje in de projector naarmate men de lens scherper instelt. Tenslotte kon men het resultaat van de ze samenwerking in een volledige uitvoe ring van de ouverture nagaan. Men heeft door dit „kijkje door het sleutelgat" (zo als de inleider het noemde) opnieuw ge constateerd dat Haitink een bijzondere pre dispositie heeft voor het leiden van een orkest, overigens wellicht de enige werksituatie in onze vrije maatschappij waarin een grote groep volwassen men sen van seconde tot seconde behoort te reageren op de intenties van een leider. Golfbreker Het Westberlijnse stadsbestuur heeft de politie meegedeeld, dat zij hun werk kun nen blijven doen zonder op „bekeuringen- jacht" té gaan teneinde daardoor de stads kas te spekken. De schuld voor het geschil wordt aan overijverige districtscommissarissen van politie gegeven die een klacht van het stadsbestuur, dat sommige agenten te clement waren tegenover verkeersover- treders, al te letterlijk hadden opgenomen. Joachim Lipschitz, hoofd van het West berlijnse departement van Binnenlandse Zaken, verzekerde de bij de vakbond aan gesloten politieagenten, dat zij niet meer bekeuringen dan normaal hoefden te maken. De vakbondleiders hebben deze verkla ring aanvaard en hun beschuldiging, dat de stad meer belangstelde in geld ver dienen dan in doeltreffend politiewerk, in getrokken. De districtscommissarissen, die vorige week de opdracht, hadden gegeven meer boetes te geven, zullen een berisping krijgen. Advertentie Pleisterwerk repareren De tentoonstelling „Century 21" „21ste eéuw", die in 1962 in Seattle, in de Ame rikaanse staat Washington, wordt gehouden zal een „vooruitzicht" geven op het leven en werken in de komende eéuw, zoals ge leerden uit alle delen van de wereld zich dit voorstellen. President Eisenhower heeft 85 landen uitgenodigd tot deelneming aan de tentoon stelling die grotendeels aan de wetenschap zal worden gewijd. De bezoekers zullen er een gefingeerde ruimtereis kunnen mee maken, een rit maken in de modernste, door een Zwitserse firma gebouwde, mo- norailtrein en er de laatste snufjes op wetenschappelijk gebied kunnen bewonde ren. De Amerikaanse regering zal een bedrag van 45 miljoen dollar voor deze tentoon stelling beschikbaar stellen. Het Ameri kaanse paviljoen zal groter in oppervlak en breder van opzet worden dan dat op de Brusselse Expo. De meeste gebouwen, die op het 30 hec tare grote expositie terrein worden ge bouwd, zullen na afloop niet worden af gebroken, maar opgenomen worden in het nieuwe stedelijke vermaaks- en cultu rele centrum. Op deze „Century 21" zullen vijf „we relden" worden opgericht, die onderling door een netwerk van overdekte gangen en pleinen de „Wereldboulevards" verbonden zijn. In de „Wereld der Wetenschap" bevindt zich het Amerikaanse paviljoen. Vijf hóge torens vormen het symbool van 's mensen onafgebroken zoeken naar dé raadselen van het heelal. In de „Wereld van de 21e eeuw" zullen de bezoekers kunnen zien hoe de mensen in het jaar 2000 zullen leven. In de „Wereld van handel en industrie" worden internationale stands gegroepeerd rond een centrale hall „Century 21" ge heten. Hier zal men een volledig bééld krijgen van de laatste ontwikkelingen die door menselijke vindingrijkheid tot stand zijn gebracht. „De Wereld dér kunst" zal binnen- en buitenlandse voortbrengsélen der kunst tonen. Bijzondere aandacht zal worden be steed aan de hedendaagse kunst. Tenslotte zal de „Wereld van het ver maak" de bezoekers een doorlopende reeks van concerten, balletten, toneelopvoeringen sport, etc. geven. Aan beide zijden van de „wereldboule vards" zullen winkels, bazars en restau rants van alle deelnemende landen het publiek ten dienste staan. 195296. Ja, zé waren er.... Koen wees verheugd naar het witte gebouw, waar-de Poetels woonden; twee dagen hadden ze erover gelopen. Kom maar gauw mee, dan vragen we, of ze ons willen helpen, zei Koen. Ze zullen wel opkijken, als ze ons zo onverwacht weer terug zien! En dat was ook zo. Eén van de Poetels keerde juist têrug naar z'n dorp. Met éen spade ovér de schou der liep hij fluitend voort. En toen bleef hij opeens verrast staan, tóen hij Koén, Linnie en Pobbel ontdekte. Hij zétte grote ogen op en lachte verheugd. r U kent wel enige voorbeelden van de macht der verdubbeling. Het bekendst is het geval van de uitvinder van het schaakspel, die als beloning één graan- korreltje voor het eerste vakje van het schaakspe l vroeg, twee graankorreltjes voor het tweede, vier voor het derde, enz. Niet minder bekend is het voorbeeld van de cent die ten tijde van Adam op de bank zou zijn gezet tegen samengestelde intrest. Dit laatste voorbèeld zouden we willen gebruiken, wanneer we over de groei van de wereldbevolking gaan spreken. Die cent van Adam zou legen een samen gestelde interest van 4% per jaar na 17 2/3 jaar tot twee cent zijn aangegroeid. Dat is inderdaad nog geen vermo gen om je over op te winden. Maar door de 60 eeuwen die sinds de tijd van Adam zijn verstreken, heeft die éne cent tot op de huidige dag zich ongeveer 340 maal verdubbeld, waar dóór het bedrag ineens veel belangwek kender wordt. Het lijkt op het eerste ge zicht misschien nog steeds niet veel, maar aangezien de 64-voudige verdubbeling van de graankorrels op het schaakbord reeds tot een onvoorstelbaar getal hebben ge leid, kunt U er van overtuigd zijn, dat de 340-voudige verdubbeling van een cent nog heel wat belangwekkender is. We zullen niet met al te veel getallen op de proppen komen, maar kunnen toch wel verklappen, dat een cent die 340 maal verdubbeld wordt, een onuitspreke lijk bedrag vormt. Want het is een 10 met 100 nullen er achter. Zou dit kapitaal in bankbiljetten van f 1000,worden uit betaald en in een kluis ivorden opgebor gen, dan zou de ruimte van het thans be kende heelal niet groot genoeg zijn om die kluis te bevatten! Om U een voor beeld te geven van de afmetingen van die kluis moeten we niet met lichtjaren, maar met lichteeuwen gaan rekenen. Zoals be kend, legt het licht per seconde een af stand van 300.000 km. af. Een lichtjaar is dus een afstand van ongeveer 10 biljoen kilometer en een lichteeuw is 100 maal langer. Welnu, om het kapitaal dat werd verkregen door een cent 340 maal te ver dubbelen, op te bergen in bankbiljetten van 1000.zouden we een kluis moeten hebben die zó diep is, dat het licht ruim 200 miljard eeuwen nodig heeft om de achterkant van de kluis te bereiken, de breedte van de kluis zou even eens 200 miljard lichteeuwen moeten bedragen, evenals de hoogte. En we verzekeren U, dat we de zaak dan nog aan de krappe kant hebben berekend, want dan hebben we aangenomen, dat ieder bankbil jet slechts een ruimte inneemt van één ku bieke millimeter, terwijl het in werkelijk heid veel groter is. Maar bij de macht der verdubbeling mogen we gerust wat zuinigjes rekenen, want de uitkomst over treft tóch ieders verwachting. Dat is eveneens het geval, indien we ons zouden voorstellen, dat de bevolking van Europa sedert het begin van onze jaartelling jaarlijks met eenzelfde percen tage zou zijn toegenomen als momenteel het geval is. Dan zou ons werelddeel thans ongeveer 100 miljoen maal zo dicht bevolkt zijn en er zouden 6 mensen op één vierkante meter moeten wonen! Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon Advertentie NU NOG 38 DAGEN De tijd schiet al óp voor de Sint. Heeft u uw keuze al gemaakt Moeilijk Welnee Komt u maar eens kijken naar onze ca- deaucoilectie voor elck wat wils en u zult beslist iets tegenkomen wat u graag wilt hebben. Wat dacht u van een mooie gouden armband of fan- tasiering in iedere kleur en prijs? Met een kleine aanbeta ling kunt u ieder cadeau voor de Sint reserveren. 't Huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 In Los Angeles heeft de 29-jarige Henry Adolph Busch, die bekend heeft drie vrou wen vermoord te hebben, aan een griezelig experiment meegewerkt door onder hyp nose een van zijn moorden weer „op te voeren". Hij had zijn handen reeds om de hals van zijn advocaat geklemd en begon kracht te zetten toen de arts die hem onder hyp nose had gebracht, „slaap" riep. Op dit bevel verslapte de greep van Busch om de hals van die advocaat, Robert Stanley. Het experiment is met goedkeuring van de rechtbank door zijn advocaat in het Huis van Bewaring te Los Angeles gehou den. Stanley heeft tijdens het experiment aan geen enkel gevaar bloot gestaan. Hij had samen met een andere advocaat éen serie hypnotische proeven georganiseerd om hun theorie té testen, dat Busch door invloeden van buitenaf ertoe gebracht zou zijn de moorden te plegen. CHIPBREUK Vertaling: Margot Bakker 5) Twéé kamérs kwamen erop uit en de vleugeldeuren stonden aan weerskanten wijd open. Alle lampen brand den. In dé ene kamer, kennelijk een bibliotheek, zag zij Deryk Moone staan, met zijn collega David Griffiths. Het andere vertrek leek verlaten. Zij bleef weifelend in de vestibule staan. Weer voelde zij die merkwaardi ge tegenzin, die zij al zo vaak had gekend, om zich bij Deryk te voegen. Maar zij wist ook niet wat zij anders zou moeten doen. Achter in de gang zag zij de indruk wekkende gestalte van mevrouw Milner met een stapel dekens over de arm voorbij lopen. En opeens stond Eli sabeth naast haar. „Wij hebben de salon nu ook ontruimd, doktér Man ning. Als u die wilt gebruiken? De beide anderê dokters zijn geloof ik in de bibliotheek „Ja graag". Valentine keerde zich haastig om en liep met haar mee naar de lege kamer. „De ambulances van het ziekenhuis zijn er al". „Prachtig". Valentine vroeg zich af, of er iemand in weggereden zou worden. Een van de reddingboten had langszij het schip gedanst toen zij het Grote Huis bin nenging, maar dat was alweer zo lang geleden en er had zich sedertdien niets bijzonders voorgedaan. Was het mogelijk mensen van een schip te halen in een zee, zoals die raasde aan de voet van de Manatee? „Jullie hebben je hier flink geweerd", zei zij, terwijl zij de grote lege ruimte op de vloer in ogenschouw nam. Stoelen en een sofa waren keurig tegen de wanden geschoven. Zij liep door naar het raam. Maar het was inmiddels te donker om nog iets te zien dan een groepje lichten op de plek waar het schip zich moest bevinden. Die lichten doofden en sprongen weer aan, achter een rand van wit schuim. „Ontzettend, vindt u niet?" zei de stem van het meisje achter haar. „Afschuwelijk", zei Valentine. Zij werd getroffen door de onverholen angst in de blik van Elisabeth en merk waardigerwijs ging er van die angst een soort troost uit, alsof zij minder alleen was met zichzelf. Zij vroeg zich opeens af of het goed beschouwd wel zo nood zakelijk was zich flink en beheerst te tonen. Natuurlijk was het in elk geval niet. De reddingboot is op het strand gelopen", zei er in de vestibule iemand. „Ik denk, dat de eersten over een paar minuten binnengebracht worden". Er ontsnapte Valentine een lange diepe zucht. Maar weer was het Elisabeth, die haar beider gedachten onder woorden bracht. „Ik had niet verwacht dat zij het zouden halen. Het leek ondoenlijk". Zonder Valentine de tijd tot antwoor den te geven ging zij verder, „mag ik u blijven helpen? Ik bedoel maar, u kunt mij kleine karweitjes laten doen dingen halen en zo. Anders heb ik helemaal niets te doen. Nannie hóeft in de keuken al meer hulp dan zij gebruiken kan". „Ja, natuurlijk, blijf jij maar hiér. Hier zal genoeg voor je te doen zijn", zei Valentine. Voorzichtigheids halve voegde zij eraan toe: „Maar hét zal misschien niet aangenaam zijn om naar te kijken. Tenminste sommige gevallen". „Ik zal proberen me goed te houden", zei Elisabeth. Daarna zeiden ze geen van beiden meer iets. Koud en gespannen wachtten zij af. Op de stenen stoep voor de buitendeur klonken doffe stappen van rubberlaarzen. Mannen hijgden boven het ritselen van drijfnatte olie kleren uit. „Dokter Valentine knielde neer naast de brancard die de man nen op de vloer hadden neergezet. Er lag een vrouw op. Zij mompelde onverstaanbaar en was nauwelijks meer bij kennis. Terwijl zij met bedreven gebaren haar patiënt onderzocht, naar gebroken botten tastté en de jagende polsslagen telde, drong het vaag tot haar door, dat in de andere kamer een vrouw lag die een shock had. Zij keek op. „Elisabeth, wil je twee man van de ambulance waar schuwen?" Elisabeth ging al. Valentine spalkte een gebroken onderarm. Toen zij daarmee gereed was stonden de mannen van de ambulance al naast haar. Zij keek Elisabeth aan. „Zet deze brancard maar bij de voordeur als de patiënt in de auto ligt. Op het strand zullen ze alles nodig hebben wat er ter beschikking komt". Elisabeth was dadelijk terug en wachtte verdere or ders af. De patiënten kwamen nu talrijker binnen. Valentine kreeg het druk. Zij boog zich over een vol gende brancard, gaf de mannen van de ambulance snel opdrachten en liep naar een man met een militair uiter lijk, die ineengedoken in een van de stoelen tegen de wand zat. Hij steunde zijn ene elleboog met zijn andere hand. „Geen sprake van, doktertje, eerst de vrouwen", zei hij, zodra hij begreep dat het om hem begonnen was. „Waar hebt u pijn?" vroeg Valentine hem, zonder op zijn opmerking in te gaan. „In mijn schouder. Ontwricht, vrees ik; ik hoop ten minste, dat er niets gebroken is. Ik heb zelf al ge probeerd de boel op zijn plaats te drukken". Ook dat nog, dacht Valentine. Voorzichtig knipte zij de jas van de schouder weg. „Ik heb er een flinke klap tegen gegevenDe rest van de zin bleef ongezegd door het plotseling in houden var. de adem, toen Valentine de gebroken plek in het bot aanraakte. „Zoiets stompzinnigs", zei hij dapper, „Anders had ik van meer nut kunnen zijn". „U hebt er blijkbaar een erg flinke klap tegen ge geven", zei Valentine met een glimlach, „Ik zal een draagverband aanleggen. Dat is gemakkelijker voor u, tot u in het ziekenhuis bent". Terwijl zij aan het ver band bezig was zag zij hem glimlachen tegen iemand die achter haar moest staan en het verbaasde haar nauwelijks, dat het Elisabeth was. „Misschien wil je meneer over een paar minuten naar de ambulance helpen?" zei zij. „Op een brancard?" „Beslist niet" zei de gewonde vastberadén. „Ik ben lopend patiënt". „Er zijn ook personenwagens beschikbaar. Vader rijdt er een van. Gaat u daar niet lievér mee?" „Ja, dat lijkt me uitstekend". Kolonel Milner en deze man, die naar zijn uiterlijk te oordelen een gene raal kon zijn, zouden het wel met elkaar vinden. „Maar dadelijk nog niet blijft u nog een poosje zitten. Elisabeth, zou een kopje thee van Nannie misschien.." „De andere boot is terug", werd er gezegd en Valen tine ging de kamer weer binnen. De hele vloer stond nu vol en Valentine kwam tot de ontdekking dat zij assistentie had gekregen van ver scheidene vrijwillige verpleegsters uit de plaats en van Hugh Downing, een jong inwonend arts van het zieken huis. Zij ging haastig weer aan het werk". „O, dokter, mijn hoofd". Valentine wijdde zich aan een gapende wond in hét achterhoofd. Zij behandelde botbreuken op allerlei plaatsen. Zij bond slagaders af, paste plaatselijke ver doving toe voor zij kleinere wonden hechtte. Zij was zich doorlopend de aanwezigheid van de onvermoeibare Elisabeth bewust en ook die van Nannie, die shock zowel als de vlijmende kou behandelde met haar heil zame koppen thee, maar van degene die de kwetsuren hadden opgelopen en van wat zij zeiden was zij zich nauwelijks bewust. Waar het om ging was, dat zij zo gauw mogelijk warm in een bed kwamen te liggen. „Dokter, het was iets ontzettends". Het was een meis je met bruine ogen die het zei. Zij was nauwelijks ouder dan Elisabeth. Zij rilde van de kou en zag blauw tot in haar lippen. In haar ogen lag nog de afschuw van alles wat zij had gezien. Valentine keek om zich heen. Een van de verpleegsters schoot toe en nam het meisje mee. „DokterEr werd een hand om haar schouder geslagen en toen zij opkeek staarde zij in een bleek en wanhopig gezicht. „Dokter waar is mijn baby?" Valentine keek haar hulpeloos aan. Het antwoorden werd haar bespaard, want Nannie kwam in zicht, met op haar arm een blozende en tevreden zuigeling, in een Spaanse sjaal gewikkeld, die onmiskenbaar het eigen dom van mevrouw Milner was. „Ben je daar? Ik heb overal naar je gezocht". De moeder strekte de armen uit en er glinsterde een haast ondraaglijke blijdschap in haar ogen. (Wordt vervolgd) Italiaanse ambtenaren zetelen thans op de terreinen in Rome, waar slechts kort geleden atleten uit alle delen van de weréld hun Olympische strijd leverden. Deze veel besproken E.U.R.-terreinen, die ongeveer een kwartier sporen van Rome liggen en waar een deel van de Olympi sche Spelen is gehouden, zijn thans be zig een Italiaans „Brazilia" te worden een „kunstmatig" regeringscentrum dus. Vanwege de verkeerschaos irt Rome zelf en met het doel om het hartje van de hoofdstad aan toeristen en winkelende mensen over te laten, heeft men besloten om verscheidene regeringsdepartementen naar deze terreinen te verplaatsen. De initialen E.U.R. betekenen (in het Italiaans) „universele tentoonstelling van Rome" en dat is een paradox op zichzelf, want Mus solini die dit alles liet aanleggen besloot in 1942 geen universele tentoonstelling te houden, maar zijn steentje tot een uni versele oorlog bij te dragen. Intussen had de dictator echter al een reeks fraaie witte gebouwen laten neerzetten, die gedurende de oorlog aan zienlijk geleden hebben. Jaren na de oor log was E.U.R. nog een soort spookstad, totdat dé Italiaanse regering besloot om Mussolini's ondergrondse spoorlijn, die Ro me met E.U.R. had moeten verbinden, te voltooien. Dat gebeurde in 1954, maar toen maakte niemand er gebruik van behalve verliefde paartjes, die de eenzaamheid zochten. In de volgende jaren werden vele congressen gehouden in de zalen, die op de E.U.R.-terreinen beschikbaar kwamen. De Olympische Spelen van dit jaar waren tenslotte het excuus om de bouwplannen te voltooien. Thans is E.U.R. bezig, Ro me's nieuwe regeringswijk te worden. Er is veel kritiek op geweest, want verschei dene architekten beweren, dat Rome niet naar het zuiden, maar oostwaarts moet worden uitgebreid. De ministeries van Openbare Gezondheid en Buitenlandse Handel zijn er echter reeds heen verhuisd en aan de oever van het kunstmatige E.U.R.-meer, dat anderhalve kilometer lang is, verrijst thans een wolkenkrabber, waarin het ministerie van Financiën on derdak zal vinden. Daar komen nog bij de departementen van Posterijen en van Ma rine. Volgens een officiële schatting zullen er in 1962 50.000 van de 200.0Ö0 ambtena ren die Rome telt, in het nieuwe district werken en voor hen worden er thans ook woonhuizén gebouwd op hetzelfde terrein, met winkels en alles wat bij een woon wijk hoort. Advertentie De schrijver C. Chr. Troebst neemt in zijn boek „DE GREEP NAAR DE MAAN" (Uitgeverij In den Toren, Baarn) zijn le zer mee naar hoger sferen, zelfs tot aan de maan, waarover hij in het laatste hoofdstuk een beschouwing geeft. Deze slotbeschouwing komt na 215 blad zijden, waarin een beschrijving gegeven wordt van de ontwikkeling van de ruim tevaart, de hiermee samenhangende bete kenis van de vele raketlanceringen en het koortsachtig pogen van Rusland en Ame rika de wetenschappelijke en zeer zeker politieke eer van de eerste landing op de maan voor zich op te kunnen eisen. Het laatste hoofdstuk sluit dus op de beschrij ving van dit streven aan en naast de tekst met allerlei bijzonder aardige de tails zullen ongetwijfeld de foto's en de getekende illustratie's de belangstelling van de in ruimtevaart geïnteresseerde le zer vasthouden en aanmoedigen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19