Onverwacht worden Kennedy de beste kansen gegeven Amsterdam steunt stichting van t.h. in Haarlem Abdoel Rahman vraagt in Washington morele steun Verkiezingskoorts krijgt Amerika goed te pakken EBELVINYL EDELH0UT HET WEER Zweedse prinsessen aan moordaanslag ontkomen Samenwerking met hoofdstedelijke universiteiten voorgesteld Drie doden in het verkeer Het woord is aan Kennedy in New York Veranderlijke bewolking ln de krant van heden: Verrassingen De koppen bij elkaar VAUXHALL VICTOR '61 DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 45e JAARGANG NUMMER 301 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bernard Shaw: Eert en prijst de doden, want zij kun nen er tegen. (Van onze correspondent) NEW YORK. Hoe het komt is moei lijk te zeggen, maar ineens geven velen in Amerika senator Kennedy de beste kans om de overwinning te behalen in de strijd om het presidentschap. De New York Times doet het op grond van een onderzoek dat verscheidene van haar correspondenten hebben ingesteld in alle delen van het land. De gokkers in Las Vegas wedden 3 tegen 2 op Kennedy. De Democraten op cocktailparties in Wash ington tonen groter optimisme dan ooit en zelfs Republikeinen laten soms door schemeren, dat zij twijfelen aan de zege voor hun man, Nixon. De invloedrijke en onafhankelijke New York Times heeft Twee beelden op dit plaatje kunt u onmiddellijk thuisbrengen. Inderdaad: Kennedy, de kandidaat der Democra ten voor het Amerikaanse president schap is de man en de plaats is New York. Misschien heeft il inmiddels ook de conclusie getrokken dat de vrouwe lijke verschijning Kennedy's echtge note Jacky is, die zich ondanks de bijzondere omstandigheden waarin zij verkeert, in de hoofdstad met haar man liet zien. Een 35-jarige man heeft woensdagavond laat een schildwacht bij het koninklijk pa leis te Stockholm diens machinepistool af handig gemaakt waarmee hij volgens zijn eigen verklaring een moordaanslag op prinses Sybilla had willen doen. De schildwacht, een lid van de Koninklij ke Zweedse lijfwacht, stond aan de noor delijke zijde van het paleis en had al eni ge tijd een man in zijn omgeving zien rondhangen. Plotseling rende de man van korte afstand op de soldaat toe, griste hem het machinepistool uit handen en rende weg. De soldaat sloeg via de telefoon in zijn wachthuisje, onmiddellijk alarm. De wacht werd in het geweer geroepen en de wacht commandant verzocht assistentie van de politie. De van zijn wapen beroofde schildwacht werd in een politieauto gezet waarmee men hem in de omgeving van het paleis rondreed. Alle radioauto's van de Stock- holmse politie kregen het signalement van de overvaller en werden ingeschakeld bij de opsporing. Voor de actie goed en wel op gang was, kwam de man zich echter zelf bij de poli tie melden. Hij werd naar het hoofdbureau gebracht en verhoord. Daar kwam het ho ge woord eruit. Hij was van plan geweest om de moeder van kroonprins Carl Gus- taaf, prinses Sybilla, en de vier prinses sen Margaretha, Birgitta, Désirée en Christina te vermoorden, maar toen hij het machinepistool eenmaal had, schrok hij er toch voor terug. De politie heeft de bewaking van het pa leis aangevuld met 50 man. Het machinepistool van de schildwacht had een vol magazijn, maar geen patroon in de kamer. De commandant van de pa leiswacht, een luitenant, deelde mee dat een eventuele aanvaller behalve de schild wacht die hij beroofd had, nog een aantal gesloten deuren en zes gewapende schild wachten had moeten passeren voor hij toegang had kunnen krijgen tot de ver trekken van de prinsessen. De technische hogeschool, die de Commissie spreiding technisch hoger onder wijs in de omgeving van de IJmond wil stichten, zal, als zij in Haarlem gevestigd wordt, door een nauwe samenwerking met de beide Amsterdamse universiteiten belangrijk goedkoper kunnen worden opgezet, dan indien zij in één van de kandidaat-gemeenten verder van Amsterdam gelegen, zou worden gesticht. Dit is de belangrijkste grondslag van een plan dat door burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam in samenwerking met burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers van Haarlem enige tijd geleden bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingediend. Advertentie dè moderne vloerbedekking. Slijt vrijwel niet, is uiterst simpel in onderhoud en billijk in prijs. Verkrijg baar in frisse kleuren, dik 1,6 of 2,5 mm. Kan los gelegd worden in banen. EDELVINYL, ook ideaal voor uw trap. Vrijblijvende voorlichting en advies aan de showroom. ZIJLSTR. 96 Tel. 20340 Haarlem Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lage re. Aanvankelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het zou namelijk mogelijk zijn de weten schappelijke staf van een technische hoge school in Haarlem voor een belangrijk deel te recruteren uit de faculteiten wis- en na tuurkunde van de gemeentelijke en vrije universiteiten van Amsterdam. Het plan is door beide betrokken faculteiten reeds be sproken. Door curatoren is echter nog geen volledige overeenstemming bereikt. Door de voorgestelde samenwerking zou stichting van een technische hogeschool in Haarlem een belangrijke bespai-ing be tekenen ten opzichte van een dergelijke in stelling van hoger onderwijs in één van de andere gemeenten in het westen die verder van de hoofdstad zijn gelegen. Haarlem heeft zich reeds onmiddellijk na het verschijnen van het advies van de Commissie spreiding hoger onderwijs in november van het vorig jaar kandidaat ge steld voor de vestiging van de vierde tech nische hogeschool, evenals gemeenten als Alkmaar en Beverwijk. Haarlem heeft dank zij een tegemoet komende houding van de gemeente Haar lemmermeer een voor een technische hoge- shool geschikt terrein kunnen aanbieden nabij de Schipholweg, dat gedeeltelijk op het gebied van de nabuurgemeente ligt. Toen Haarlem de faciliteiten voor een technische hogeschool ter kennis van Den Haag bracht, is tevens de mogelijkheid ge opperd van een samenwerking op weten schappelijk gebied met de Amsterdamse universiteiten. Deze samenwerking is door het Amsterdamse plan meer gepreciseerd ter kennis van 't. departement van Onder- pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 öuiteiilands nieuws 3, 15 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving .5, '7, 9, 13 In de Vishal en op zee13 Garcia de Leon15 Kunst 17 Boekenhoekje 19 Beeldverhalen 19 Toch Is Het Zo19 Feuilleton 19 Horen en Zien 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's wijs, Kunsten en Wetenschappen gebracht. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: De plaats van de derde t.h. is door de Commissie spreiding technisch hoger on derwijs duidelijk in het oosten van het land aangegeven. De vierde t.h. zou dan in de omgeving van de IJmond moeten komen. Op het ogenblik bestudeert men op het departement de door de commissie uitgebrachte adviezen, evenals de plannen die door verscheidene gemeenten naar voren zijn gebracht. Daarna zal een voor stel aan de Tweede Kamer worden gedaan. De commissie beveelt de stichting van een universiteit met een technische facul teit voor het oosten des lands in 1962 aan. De vierde t.h. nabij de IJmond zou volgens de commissie in 1964 moeten worden ge opend. Burgemeester Cremers, wiens mening wij vroegen over het hoofdstedelijk plan, zei: „Ik ga er graag mee akkoord. Een samen werking met de Amsterdamse universitei ten als voorgesteld zou ten aanzien van de stichting van een technische hogeschool in Haarlem miljoenen besparen". zelfs meegedeeld dat zij Kennedy zal steunen. Dit is de eerste maal sedert 1936 dat het blad de Democratische kan didaat zijn steun toezegt. Het blad baseert zijn besluit op zijn in druk dat Kennedy, afgezien van zijn snel ongedaan gemaakte blunder, een voorstel tot interventie in Cuba, redelijker schijnt en minder emotioneel, soepeler, minder leerstellig, verbeeldingsrijker en minder negatief dan Nixon, waar het de buiten landse politiek betreft. Bovendien vindt het blad dat het in de huidige gespannen internationale sfeer beter is dat de uitvoe rende en wetgevende macht niet in handen van twee verschillende partijen is, zoals de afgelopen zes jaar het geval was. De New York Times verwacht namelijk dat de Democraten in het nieuwe Congres op nieuw de meerderheid zullen hebben. Deze golf van gunstige uitlatingen voor Kennedy niets is hem natuurlijk lie ver kwam in het week-end dat volgde op het vierde televisie-debat. Als geheel kon men dat debat een gelijkspel noemen, maar Kennedy beging daarin toch de blunder om het te doen voorkomen alsof hij de anti-Castro elementen wilde steu nen en zo wilde ingrijpen in de binnen landse toestand van Cuba. Nixon herkende deze uitspraak onmiddellijk als een mis stap en toonde zich bereid tot een vijfde televisie-debat, uitsluitend over Ameri- ka's houding ten aanzien van Cuba. De golf van enthousiasme voor Kennedy werd door genoemde blunder echter niet gebroken. De Democratische kandidaat heeft kennelijk het gevoel dat de zaken goed gaan voor hem. Dat blijkt ui.t zijn optreden. Hij blijft vechtlustig, maar hij is minder krampachtig. Hij spreekt wat langzamer en wacht na iedere passage thans zo lang, dat zijn publiek tijd krijgt zijn woorden te verwerken en te applau disseren. Toch wijzen alle commentatoren er op. dat het getij nog kan keren. Men weet nooit, welke onverwachte gebeurtenis op het laatste moment spreken zal tot de ver beelding van de kiezers. Men weet ook nog steeds niet, welk effect de religie zal hebben in deze strijd. Protestanten, die tegen Kennedy zullen stemmen omdat zij geen rooms-katholiek in het Witte Huis wensen te zien. hangen dat gewoonlijk niet aan de grote klok. In het algemeen waar deert men het niet in Amerika, dat de godsdienst een factor is bij de keuzebepa ling. Maar men kan er zeker van zijn, dat niettemin ook vele rooms-katholieken de religie van Kennedy als een factor zullen gevoelen. Zij kunnen de doorslag geven in verscheidene grote steden, waar een overwinning voor Kennedy heel belangrijk kan zijn. (Vervolg op pagina 3) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439. LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MONTY COATS Het galadiner dat het Thaise konings paar woensdagavond in Hotel des In- des in Den Haag aanboden aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard had plaats in een oosterse sfeer. Kostbare tapijten, exotische bloemen en speciale Thailandse gerechten zetten de dis grote luister bij. Er waren tweeën tachtig genodigden. In Leidschendam is de 36-jarige me vrouw A. E. L. D.-L. op haar bromfiets tegen de zijkant van een groenteauto ge reden. De botsing was zo hevig dat me vrouw D. een arm werd afgerukt. Verder liep zij zware hoofdwonden op. In het zie kenhuis St. Antoniushoeve in Voorburg is het slachtoffer overleden. Bij de Hezelpoort in Nijmegen werd de 17-jarige F. A. Kloot, toen hij de weg wilde oversteken door een auto aangereden. De jongeman werd zwaargewond en overleed in het ziekenhuis. Op de Laan van Meerdervoort bij de Koningin Emmakade in Den Haag is een tot nu toe onbekende voetganger aange reden door een personenauto. Hoewel de verkeerslichten voor de automobilist op groen stonden, stak de man over. Hij werd met een ernstig hoofdletsel naar de Ursula- kliniek in Wassenaar overgebracht, waar hij overleed. Bondskanselier Adenauer en zijn mi nister van Economische Zaken Erhard zijn het niet altijd zo eens als deze foto zou doen vermoeden. Ze ontmoet ten elkaar hier echter op een bijeen komst van de overkoepelende organi satie van de Westduitse detailhandel (Hauptgemeinschaft des Deutschen Einzelhandels), waar de grote politiek buiten de deur bleef. Advertentie en kijkt u eens op pag. 10 (Van onze correspondent) WASHINGTON Tengkoe Abdoel Rah man, de premier van Malaya, die dezer dagen een officieel bezoek aan Washing ton brengt, heeft aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter een plan voorgelegd tot oplossing van het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Na een rondreis door Amerika gaat hij tien dagen naar Enge land en in die periode zal hij ook naar Nederland komen om te trachten onze re gering voor zijn project te winnen. Herter heeft kennelijk niet terstond op zijn plan gereageerd. De bezoekende pre mier heeft op het State Department enige documenten achtergelaten, waarin hij zijn plan heeft beschreven. Hij hoopte morele steun van de Amerikanen te verkrijgen, daar dit zijn besprekingen met Nederlan ders en Indonesiërs zou vergemakkelijken. Abdoel Rahman verklaarde aan de pers zijn plan niet te willen onthullen voordat hij er in Nederland over gesproken zou hebben. Amerikaanse kranten hadden ge meld dat de premier zou streven naar voogdij over Nieuw-Guinea onder admini stratie van Indonesië. Zulks zou voor Ne derland evenwel volkomen onaanvaard baar zijn. Na afloop van zijn bezoek aan Herter stelde een journalist hem de vraag of hij inderdaad zulk een plan voorstelde. Lachend zei de premier: „O neen, dat is niet juist". Op mijn vraag of hij de UNO in zijn plan een rol had toebedacht, antwoordde hij dat dit inderdaad het geval is. Van daar dat hij de volgende week Hammar- skjoeld zal bezoeken. Behalve over economische problemen heeft de premier te Washington ook ge sproken over zijn plan tot vorming van een regionale organisatie in Zuidoost-Azië. Hij streeft daarbij naar onderlinge samen werking tussen de staten van dat deel der wereld, zonder dat de westelijke mo gendheden daarbij betrokken zijn. Men kan zich al speculerend, de vraag stellen of de premier aan zulk een regionale or ganisatie soms ook een taak wil toeken nen bij de oplossing van het geschil over Nieuw-Guinea. Met de Indonesiërs heeft hij zijn plan reeds besproken. Tot op ze kere hoogte waren zij er mee ingenomen doch volle steun zei de premier van hen niet te kunnen verwachten. UNO beheer? (Reuter) In diplomatieke kringen werd gezegd dat de premier eerder had aangeboden om, indien nodig, te bemid delen in het geschil en dat hij een for mule had geopperd die een vorm van UNO beheer over het door Nederland be stuurde gebied inhield. Abdoel Rahman zei dat hij enige mede delingen over zijn plan had gedaan aan Nederlandse ambtenaren die hij ontmoet had toen hij in Londen de conferentie van eerste ministers bijwoonde, waar hij „een idee kreeg van wat zij (de Nederlanders) werkelijk willen". „Ik geloof dat er een goede kans bestaat een vreedzame oplos sing voor deze zeer onaangename kwestie van Nederlands Nieuw-Guinea te vinden," zo zei hij. Minister Luns heeft op 16 oktober op Schiphol gezegd van het bemiddelingsplan van. premier Rahman niets meer af te weten dan in persberichten stond, behalve zijn plan voor Nederlands Nieuw-Guinea had de Maleise premier met minister Herter ook de kwestie van het Amerikaan se lidmaatschap van de internationale tin overeenkomst besproken. Amerika is geen lid omdat het de overeenkomst beschouwt als een kartel, „wat het toch niet is", zo als Sir Tengku verklaarde. Ook de Amerikaanse bijstand aan ont- wikkelingsprojekten op Malakka is ter sprake gekomen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1