VERKOUDHEID Westduitse huisvrouwen zijn verzot op V.W.-volksaandelen GOUDPRIJS WEER GEDAALD Hoofdbedrijfschap Detailhandel aanvaardt advies uitverkopen wet De beurs 'ASPRO'* •&KItrfaitKteet fit/ Geruchten over ingrijpen van Amerikaanse autoriteiten Gaat de KLM met SAS en Swissair samenwerken? Brits disconto met half pet. verlaagd Hogere omzet, lagere winst bij Reesink De olie-industrie in Indonesië SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 De welvaart in Rusland N.D.S.M. verlegt het accent naar reparatie Sikkens Groep sticht nieuwe n.v. Verhoging van Perzische olieproduktie en verkoopprijzen Bescherm U tegen neem Voorlopig geen nationalisatie Samenwerking Engels- Russische luchtvaartmijen DESNOODS OP AFBETALING Kort economisch nieuws Amerikaanse investeringen in het buitenland Op de goudmarkt te Londen werd de prijs heden vastgesteld op 260 shilling per fine ounce, hetgeen overeenkomt met 36 3/4 dollar. Voordat de prijs aldus werd gefixeerd werd een notering genoemd van 37 tot 38 dollar, na de fixatie werd een notering genoemd van 36,50 tot 37 dollar. De gemelde verkopen voor Zwitserse re kening hadden naar thans wordt aange nomen betrekking op winstnemingen. De waarde ervan wordt geraamd op ongeveer drie miljoen dollar en zou betrekking heb ben gehad op een hoeveelheid van twee tot drie ton. Hedennamiddag te kwart over vijf Ne derlandse tijd daalde de prijs tot 36 a 36% dollar op enige verkopen van onbe kende zijde. Dit was de laagste prijs wel ke werd genoteerd sinds de stijging van de goudprijs te Londen vorige week don derdag is begonnen. Het bericht uit Parijs volgens welke de verkopen van goud op de markt aldaar werden toegeschreven aan een interventie door de Amerikaanse monetaire autoritei ten werd in Londen met de grootste reser ve beschouwd. Handelaars te Londen wij zen erop, dat indien de Amerikaanse auto riteiten zich hebben onthouden van ingrij pen te Londen dat als een wereldmarkt geldt en welke plaats door de Federal Re serve Bank of New York onlangs werd beschreven als een der voornaamste in stellingen van de internationale economie, nauwelijks kan worden aangenomen, dat de Amerikanen tot interventie zouden overgaan te Parijs, dat slechts een natio nale markt is. Gisteravond om kwart over zes daalde de prijs verder tot 35,75-36,25 dollar doch op de daling bleek een meer prijshouden de stemming te ontstaan. Wanneer de fi xatie van de goudprijs morgen zou ge schieden op het midden van deze prijs- spreiding zou de prijs uitkomen, op onge veer 255 shilling of 15 shilling beneden het gisteren bereikte rekord van 270 shilling, doch nog vijf shilling boven de pariwaarde van 250 shilling. Het bericht uit de Ver enigde Staten omtrent een daling van de Amerikaanse goudvoorraad met 9'/2 mil joen dollar had niet veel invloed daar de ze daling onder de gegeven omstandighe den opmerkelijk klein werd geacht. Lichte daling Amerikaanse goudvoorraden Op 21 oktober de dag welke volgde op de scherpe prijsstijging voor goud te Lon den, gaven de Amerikaanse goudvoorra den een daling te zien van 9.444.912 dol lar. De Amerikaanse schatkist deelde me de, dat op 21 oktober de Amerikaanse goudvoorraden in totaal 530.625.390.2 ounces bedroegen ter waarde van 18.571.888.658 dollar tegen 530.895.244,9 Volgens het te Kopenhagen verschijnen de ochtendblad „Berlinske Tidende" heeft de Scandinavische luchtvaartmaatschappij Scandinavian Airlines System" overeen stemming bereikt met de K.L.M. en „Swissair" over toekomstige samenwer king. Binnekort zou een officiële beves tiging worden gepubliceerd, aldus het blad. Het blad meldt voorts dat de drie lucht vaartmaatschappijen het eens zijn gewor den over de voorwaarden voor toekom stige samenwerking. Plannen zullen nu worden voorgelegd ter goudkeuring aan de directies der drie maatschappijen. Van de zijde der K.L.M. deelt men ons desgevraagd mede dat men het boven staande bericht geheel voor rekening laat van het genoemde blad. „Geen commen taar", aldus het commentaar van de zijde der K.L.M. De Russische regering heeft gisteren bij monde van het officiële persbureau Tass het Russische volk laten weten dat „zij het nooit zo goed hebben gehad." Tussen 1940 en 1959 was het werkelijke inkomen van de Russische fabrieksarbeider en het kantoorpersoneel verdubbeld en was dat van de boeren met 220 percent toegeno men. Dit werkelijke inkomen zal met nog 40 percent in de komende vijf jaar toene men, aldus Tass. Het werkelijke inkomen is gebasseerd op de koopkracht van het verdiende sala ris. Volgens Tass eten de arbeiders nu 2,2 maal zoveel vlees als in 1940 vlak voor de tweede wereldoorlog en de con sumptie van melk, zuivelprodukten, eieren en suiker was verdubbeld. De aan koop van kleding was met bijna 300 per cent toegenomen, die van huishoudelijke artikelen met bijna 550 percent en het ko pen van zulke luxe artikelen als radio's en boeken nam zelfs met 1,500 percent toe. ounces ter waarde van 18.581.333.570 dol lar op 20 oktober. Vóór de officiële vaststelling van de Londense goudprijs vandaag werd gehan deld tegen 35/ a 3614 dollar per fine ounce. Deze prijs is onveranderd in ver gelijking met gisteravond. Enkele hande laren waren van mening dat iedere ver dere daling nieuwe vraag zal uitlokken Zij zeiden dat zij geen moeilijkheden had den om kopers te vinden voor het aanbod van gisteren. De goudprijs werd heden officieel vastgesteld op 254 shillings, het geen overeenkomt met een dollarnotering van 35,70. De directie van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij is over de toekomst voor haar bedrijf niét pessimis tisch. Zij baseert dit oordeel op de goede organisatie en outillage van het bedrijf. Dit jaar werden slechts opdrachten voor de bouw van 2 vrachtschepen aanvaard Het prijspeil voor de nieuwbouw acht de directie te laag. Zij vreest dat het nog verder zal dalen. Daarom concentreert zij haar activiteit meer op de reparatie-afde ling. De nieuwbouw komt dus op het twee de plan. Het reparatiebedrijf heeft echter met zeer scherpe concurrentie te kampen De reders worden zuiniger met reparaties te laten uitvoeren. „Wanneer er klappen moeten vallen zal de maatschappij deze weten op te vangen. De prijzen voor de nieuwbouw zullen wel weer eens beter worden." De Sikkens Groep n.v. in Sassenheim en de heer G. Macovich in Oegstgeest hebben opgericht Sikkens Lakfabrieken n.v. in Sassenheim. In deze nieuwe n.v. is de fa- brikage-afdeling van het bedrijf onderge bracht. Het kapitaal bedraagt 500.000 en is verdeeld in 500 aandelen van 1.000. Bij de oprichting werden 100 aandelen ge plaatst en in contanten volgestort. De Sik kens Groep participeert voor 99 aandelen de heer Macovich voor één aandeel. Direct na de oprichting zullen bij de Sikkens Groep, zo luidt een van de slotbepalingen van de statuten, verdere aandelen worden geplaatst, die bij plaatsing zullen worden Volgestort. De directie wordt gevoerd door ir. A. van Driel, directeur van de Sikkens Groep. Het Britse officiële disconto is heden zoals reeds werd venvacht verlaagd van zes tot vijf en een half percent, met on middellijke inwerkingtreding. Ook in Duitsland Dë centrale bartkraad. van de Westduitse Bundesbank zal morgen in Frankfort be raadslagen over een eventuele verlaging van het bankdisconto, ofschoon de ontwik keling van de Westduitse conjunctuur geen aanleiding tot een dergelijke maatregel geeft. Indien het disconto de komende tiid in West-Duitsland daadwerkelijk zal worden verlaagd, zal dat alleen geschieden op gronden, die buiten de Westduitse econo mie zijn gelegen, vooral het groeiende wan trouwen tegen de dollar. Het consortium van internationale maat schappijen, dat de olievelden in het zuiden van Iran exploiteert, heeft een verhoging van zijn bruto olieproduktie aanvaard en tevens de verhoging van de verkoopprijs van geraffineerde olieprodukten met zeven percent. Het consortium heeft voorts toe gestemd in de modernisering van de raf finaderij te Abadan. Deze besluiten zijn op een persconferen tie te Teheran door de Iraanse minister van Financiën, generaal Zargham, bekend gemaakt. De minister voegde eraan toe dat deze besluiten het resultaat zijn van de'besprekingen, die hij onlangs met ver tegenwoordigers van het consortium te New York en Londen heeft gevoerd. Minis ter Zargham deelde nader mede, dat tij dens deze besprekingen hoofdzakelijk is gesproken over middelen om de recente verlaging van de bruto-olieprijzen in net Perzische Golfgebied voor Iran te compen seren en dat zij in een vriendschappelijke sfeer waren verlopen. Het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft gisterochtend eenstem migheid bereikt over een aan de staats secretaris van Economische Zaken te zen den advies inzake enkele wijzigingen van de uitverkopenwet 1956. De belangrijkste punten uit dit advies zijn, dat de aan vangsdata van de halfjaarlijkse uitverkoop perioden blijven vastgesteld op 15 januari en 15 juli, dat het gedurende zes weken vóór deze datum verboden is aankondi gingen te doen of acties te voeren, die het karakter van een uitverkoop dragen, dat het in het tijdvak van zes werkdagen voorafgaande aan de uitverkoop verboden is aankondigingen te doen van een bijzon dere aanbieding of van een aanbieding, die een prijsverlaging aangeeft of daarop duidt en dat de „voorverkopen", bijvoor beeld de voorkeursverkoop voor vaste cli entele weer verboden zullen worden, zo als zij ook tot 1957 verboden waren. Er zijn voor- en tegenstanders van de lata van 15 januari en 15 juli. Enkele tedrijfsgroepen willen weer terug naar de Hide data van de tweede van deze maan den, andere willen verschuiving naar een later tijdstip. De huidige regeling werd in dit vraagstuk „een verstandig compro mis" genoemd. De acties onder de leuze reeds nudoorgestreepte prijskaart- es, het etaleren van uitsluitend coupons in stoffenzaken of van restanten in schoe nenzaken verstoren, naar de mening van de commissie, die het advies van het hoofdbedrijfschap detailhandel opstelde, de betrekkelijke rust op de markt vóór de feitelijke uitverkoopperiode. Om elke on dernemer in dit opzicht gelijke kansen te bieden, wordt de staatssecretaris voor gesteld deze acties en handelwijzen te verbieden. Het verbod om gedurende zes dagen voor de uitverkoop bijzondere aan biedingen te doen treft ook de „vrijdag koopjes" en dergelijke. Men realiseert zich, dat dit bezwaren heeft voor de on dernemingen, die regelmatig deze vrijdag acties voeren, maar offers zullen moeten worden gebracht. „Aan deze koopjesloze vrijdagen heeft de directie een aardige toetssteen voor het effect van de „vrij dagkoopjes" op de totale omzet", zo werd opgemerkt. Het systeem van de voorkeursverkopen voor vaste clièntele heeft aan waarde in geboet, omdat de kring van „vaste clièn tele" vrijwel onbeperkt kon worden uitge breid. Daarom wordt voorgesteld deze voorverkoopdagen vóór de uitverkoopperio de te verbieden. Zaken met exclusief ka rakter, die zich minder tot het grote pu bliek richten, zouden deze voorkeurdagen kunnen houden in de eerste dagen van de wettelijk toegestane opruimingstermijn. Advertentie ASPRO 2 Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: De directie van H. J. Reesink en Co. N-V bericht, dat de omzet in het per 30 april 1960 afgesloten boekjaar hoger was dan vorig jaar, doch dat kostenverhogende factoren hebben geleid tot een exploitatiewinst, die circa 5% lager ligt. Met inachtneming van afschrijvingen, voor. zieningen, bijzondere lasten en emissiekosten ad in totaal 1.156.000 (vorig jaar 673.000 naast 83.000 bijzondere baten) en van be lastingen ad 727.000 (vorig jaar 804.000) resteert een nettowinst van 1.476.000 (vorig jaar 1.444.000, nadat reeds 704.000 aan de reserve was toegevoegd) Voorgesteld zal worden om uit de netto winst een bedrag van 600.000 te bestemmen als voorziening voor toekomstige investerin gen en aan aandeelhouders, over het door emissie vergrote kapitaal, uit te keren een onveranderd dividend van 10%, waarvan dit maal 4% desgewenst in aandelen beschikbaar kan worden gesteld. De secretaris-generaal van het. Indonesi sche ministerie voor basisindustrieën en mijnbouw, dr. D. J. Sanger, heeft mede gedeeld, dat er de volgende maand nieu we bepalingen zullen worden afgekondigd inzake de olieproduktie in Indonesië. Hij zei echter, dat er geen reden voor buiten landse oliemaatschappijen is om te vre zen, dat hun exploitatierechten in Indo nesië eenzijdig zullen worden geannuleerd. Dr. Sanger deed deze mededelingen naar aanleiding van berichten uit New York, dat de Standard Vacuum, de Cal- tex en de Shell, de voornaamste buiten landse concerns, die op de Indonesische olievelden werkzaam zijn, meenden dat de nieuwe oliewetgeving het verlies van hun rechten zou kunnen betekenen. Dr. Sanger deelde mede, dat men dit ontwerp aan het herzien was in verband met de tegenwoor dige toestand in het land, doch dat de komende bepalingen zullen voorzien in „goede samenwerking" tussen de rege ring en de tegenwoordige concessiehou ders, die echter aan de wettelijke bepalin gen moeten voldoen. De BEA (British European Airways) en de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot hebben tot nauwe samenwerking bij het on- houden van de dienst LondenMoskou vice- versa besloten. Krachtens een woensdag in Moskou getekende overeenkomst zal elke maatschappij drie in plaats van twee diensten v.v. per week onderhouden. De overeenkomst is de eerste in haar soort die de Aeroflot met een westelijke maatschappij heeft gesloten. (Van onze correspondent) BONN Een op de vijf adspirant-ko- pers van de volksaandelen van de Volks wagenfabriek, zo is uit de eerste aanmel dingen voor deze aandelen gebleken, is een vrouw. Dit hebben de Westduitse spaarbanken meegedeeld die dezer dagen de eerste balans hebben opgemaakt van de gegadigden voor deze aandelen. Ook is opgevallen dat zeer veel jongeren in het bezit van deze volksaandelen willen komen. Dit alles is des te opvallender omdat nog altijd de emissiekoers van de Volks wagen-volksaandelen niet vast staat, deze zal eerst half november worden bekend gemaakt en waarschijnlijk bij de 350 lig gen. De verkoop van de volksaandelen zal in 2 etappes 'geschieden: In de eerste fase, welke van 16 januari tot 16 maart zal duren, zullen alleen vrijgezellen met een jaarinkomen tot 8.000 mark en gehuwden met een gezinsinkomen tot 16.000 mark de aandelen kunnen kopen. Daarbij kunnen deze gegadigden, al naar de hoogte van hun inkomen en de grootte van hun ge zin, in aanmerking komen voor een bonus tussen 10 en 25 percent van de aandelen- prijs bij de aankoop der aandelen. Na 16 maart zullen ook degenen met hogere in komens de volksaandelen kunnen kopen, maar zij krijgen geen enkele bonus. Reeds hebben zich bij de banken verscheidenen uit deze rijkere bevolkingsgroep aange meld, hoewel zij dus nog minstens vier maanden geduld moeten oefenen. Verloting De volksaandelen zal men ook op afbe taling kunnen kopen, men zal daartoe in elk geval de nominale waarde van 100 mark in mei 1961 moeten hebben voldaan De rest kan dan tot en met oktober 1961 worden afbetaald. Men is van plan bij deze afbetaling een lage rente te vragen de volksaandelen blijven tot de laatste af betalingssom als onderpand bij de banken liggen. Men verwacht dat in totaal twee mil joen Westduitsers, met een inkomen onder respectievelijk 8000 en 16000 mark per jaar, volksaandelen zullen gaan kopen. In het bijzonder omdat men ook via de spaar premiewet voor de aandelen kan sparen zij het dat men dan verplicht is de volksaandelen vijf jaar lang in zijn bezit te houden en dus niet binnen die termijn te verkopen. Dit zal er op neerkomen dat de 3,5 miljoen volksaandelen verloot zul len moeten worden en dat voorts een deel zal moeten worden achtergehouden voor de rijkere bevolkingsgroepen. Theoretisch kan men straks maximaal 5 aandelen ko pen; het zal er wel op uitdraaien dat men per intekenaar eerst één aandeel en later nog een aandeeltje krijgt. Alleen het per soneel van de Volkswagenfabrieken te Wolfsburg en Hannover krijgt het volle pond: direct 10 aandelen per man indien gewenst! Europese leningen belastingvrij De ministers van Financiën van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap hebben op een conferentie in Luxemburg besloten dat leningen die de Europese instellingen uitschrij ven net als de staatsleningen van de zes landen vrijgesteld zullen zijn van belasting, zo is uit conferentiekringen vernomen. Abida .27 te.R-jo Grande. Acïïilles 26 te Ponta Del Gada. Achilles-26 té Punta Del Gada. Acila 26 425 m. o.n.o. Sombrero n. Rotterdam. Acmaea 27 tc Buenos Aires. Adonis 27 te La Guaira. Aeneas 26 te Rotterdam n. Amsterdam. Agamemnon 26 v. Puerto Cabello n. Grenada. Alamak 27 te Bahrein. Albireo 26 v. Bhavnager, 27 te Bedibunder verw Alblasserdijk 26 500 m. o.z.o. K. Race n. Le Havre Alca 27 v. Antwerpen n. Dakar. Alhena 28 te Rio de Janeiro verwacht. Alioth 26 90 m. n. Santander n. Dakar. Alkaid 26 135 m. n.o. Kuria Muria n. Muscat. Alkes 26 150 m. n.n.o. Benghazi n. Rotterdam. Almdijk 26 v. Le Havre n. Marseille. Alphard 26 10 m. van Cartagena n. Antwerpen. Aludra 26 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alwaki pass. 26 Westhinder n. Antwerpen. Ameland 26 170 m. w.n.w. Djeddah n. Turku. Amerskerk pass. 26 Albany n. Adelaide. Ammon 26 te Curacao. Ampenan 26 v. Chicago n. Greenbay. Amsteldiep 26 v. Abadan n. Afrika. Amstelhoek 26 190 m. z. Kp. St. Mary n. Singap. Amstellaan 26 v. Abadan n. Lourenco Marques. Amstelland 27 v. Santos n. Montevideo. Amstelsluis 26 734 mijl n.n.w. Fremantle naar Fremantle. Andijk 26 v. Rotterdam n. Bremen. Annenkerk 27 te Port Elesabeth. Appingedijk pass. 26 Flores n. Le Havre. Area 28 te Auckland verwacht. Argos 27 te Savona. Arkeldijk 26 te Philadelphia. Artemis 27 te Guanta. Asmidiske 26 335 m. z.w. Halifax n. Amsterdam. Asterope 26 500 m. w. Landsend n. Amsterdam. Attis 25 1130 m. w. Kp. Verd. eil. n. Amsterdam. Atys 26 v. Shellhaven n. Berre. Axeldijk 26 v. Rotterdam n. Bremen. Baarn 26 80.m. z.w. Flores n. Bremen. Banda 26 v. Bugo n. Balboa. Barendrecht 26 11 m. o. Port Sudan n. Mena. Bawean 27 v. Port Said n. Genua. Bengkalis 27 v. Genua. 28 te Napels verwacht. Beninkust pass. 27 Finisterre n. Le Havre. Bennekom 25 te Rotterdam n. Hamburg. Boissevain 26 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Borneo 26 dwars Malta n. Halifax. Bovenkerk 26 te Rotterdam. Bussum 26 344 m. o. Flores n. Caribbean. Calt. Amsterd. 26 220 m. z. Mogadiscio n. Bahrein. Calt. Arnhem 26 420 m. z.w. Bombay n. Yokohama. Caltex Delfzijl 26 te Brunsbüttelkoog. Caltex Eindhoven 26 v. Rotterdam. Caltex Leiden 26 200 m. w.z.w. Cochin n. Bahrein. Caltex Rotterdam 26 100 m. n.o. Kuria Muria naar Bahrein. Calt. Utrecht 26 200 m. z.o. R. Al Hadd n. Bahrein. Camerounkust 26 15 m. z. Dungeness n. Fr'town. Camitia 26 29 m. n.w. Flores n. Stanlow. Camphuys 26 v. Akyab n, Penang. Castor 26 v. Amsterdam n. Tripolis. Celebes 26 120 m. w. Gibraltar n. Marseille. Charis 25 190 m. o.n.o. Trinidad n. Montreal. Cinulia 26 330 m. n.w. Kaapstad n. Durban. Cities Serv. Vail Forge 26 v. Durb. n. Rastanura. Cradle of Liberty 26 40 m. z. Kp. De Goede Hoop naar Rastanura. Crania 26 250 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Delft 25 te Puerto Cabello. Diemerdijk 27 te Hamburg. Dinteldijk 26 675 m. o.n.o. Bermuda n. Bermuda. Diogenes 26 v. Antofagasta n. Valparaisso. Dordrecht 31 te Galveston verwacht. Drente 26 330 m. n.w. Djeddah n. Aden. Duivendrecht 2/11 te Casablanca verwacht. Eenhoorn 29 te Rotterdam verwacht. Elisabeth Broere 26 v. Middlesbro n. Dordrecht. Eos 26 v. Malta n. Piraeus. Esso Amsterd. 26 72 m. z.z.o. The Broth, n. Mena. Esso Nederland pass. 26 Pantellaria n. Fawley. Esso Rotterdam 26 12 m. w. Belenga n. Rottrdam. Forest Hill 27 te Bandar Mashur. Fravizo 26 dwars Hanstholm n. Domsjö. Friesland SSM 26 v. Rotterdam n. Immingham. Gaasterkerk pass. 27 Ouessant n. Antwerpen. Gaasterland 26 v. Tenerifle n. Recife. Garoet 27 v. Lissabon n. Las Palmas. Geertje Buisman 25 m. n.w. Tunis n. Rouen. Geestland 27 v. Port of Spain te Grenada. Giessenkerk 26 v. Shimizu te Yokohama verw. Graveland 26 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Guineekust 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Hsthor 26 v. Tunis n. Alexandrië Hector 27 te Izmir verwacht v. Eleusis. Heemskerk 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Hersilia 26 4 m. n.w. IJmuiden n. Hamburg. Hilversum 26 te Amsterdam. Holendrecht 5/11 te Newport News verwacht. Ittersum 26 520 m. w. Azoren n. Houston. Jagersfontein 26 730 m. o.z.o. St. Helena n. Kaapst. Japara 27 te Rotterdam. Jason 25 1030 m. o.n.o. Martinique n. Pt. of Spain. Java 27 te Damman. Johan van Oldenbarnevelt 26 470 m. o.z.o. Diego Garcia naar Melbourne. Joseph Frering pass. 26 Las Palmas n. IJmuiden. Kabylia 30 in Suezkanaal verwacht n. Fao. Kalydon 26 72 m. n.n.w. Alexandrië n. Livorno. Kara 26 in Straat Ormoesz n. La Spezia. Karimata 28 te Cebu verwacht. Karimun 26 te Bremenverwacht v. Amsterdam. Kelletia 27 v. Aden n. Lorcnco Marques. Kenia 26 300 o. Madras n. Calcutta. Kennemerland 27 te Rio Grande. Kerkedijk pass. 27 Lizard n. Antwerpen. Kermia 26 v. Calcutta n. Abadan. Khasiella 31 te Singapore verwacht. Kieldrecht 27 t Cochin. Kinderdijk 26 625 m. w.z.w. Azoren n. Miami. Koningswaard 24 v. St. Vincent n. Port Harcourt Kopionella verm. 28 v. Dundee n. Rotterdam. Koratia 25 v. New York n. Curasao. Korcnia 31 te Curagao verwacht. Korovina 2/11 te Thameshaven verwacht. Kosicia 26 te Thameshaven. Krebsia 26 300 m. z. Azoren n. Cardon. Kreeft 26 dwars Stadtlandet n. Rotterdam. Kreon 26 v. Amsterdam, 27 te Antwerpen. Kylix 27 te Thameshaven verwacht. Laarderkerk 27 te Genua. Ladon 26 v. Paramaribo n. Amsterdam. Langkoeas 26 270 m. w. Sabang n. Penang. Leiderkerk 26 te Khorramshahr. Lekhaven 26 v. Montevideo n. Buenos Aires. Lekkerkerk pass. 26 Perim n. Port Sudan. Lelykerk 26 v. Rastanura n. Port. Said. Leopoldskerk pass. 26 Bizerta n. Antwerpen. Liberiakust 26 40 m. z.w. K. Formosa n. Abidjan Liberty Bell 31 te Carribbeans verwacht. Lombok 26 te Port Elisabeth. Loosdrecht 26 te Hamburg. Lutterkerk 27 rede Das Island. Maasdam 25 v. New YorK n. Cobh. Maashaven 26 v. Sapele, 28 te Abonnema verw Madisonlloyd 27 te Antwerpen. Mariekerk 26 le Beira verwacht. Marnelloyd 26 v. Bahrein te Damman verwacht. Meerdrecht 26 180 m. w. Fayal n. Golf v. Mexico. Meliskerk 26 v. Colombo, 28 te Madras verwacht. Memnon 26 v. Puerto Ordaz, 27 te Trinidad. Mentor 26 te Alexandrië verwacht. Merwede 26 te Huil. Minos 26 v. Amsterdam n. Helsinki. Modjokerto 26 v. Singapore n. Port Swettenham. Molenkerk 26 te Rotterdam. Montferland 26 v. Amsterdam n. Bremen. Muiderkerk 26 60 m. z.w. Sicilië n. Port Said. Musi pass. 26 Straat Soenda n. Cocos eiland. Mijdrecht 11/11 te Valparaiso verwacht. Mylady 26 te Kp. Palmas verwacht. Naess Commander 26 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Naess Lion 26 240 m. o. Sicilië n. Napels. Nanusa 26 40 m. o. Kreta n. Beyrouth. Naranio 27 v. Rotterdam n. Karlshamn. Navicella verm. 27 v. Heysham n. Belfast. Nestor 27 te Collo. Neverita 26 698 m. n.o. Trinidad n. Thameshaven. Nieuw Amsterdam 26 v. Cristobal n. Montegobay. Notos pass. 25 Noordhinder n. Algiers. Nijkerk 26 te Suez verwacht v. Akaba. Oldekerk 27 te Manilla. Ootmarsum pass. 26 Kreta n. Port Sudan. Oranjefontein 26 te Kaapstad verwacht. Oranje Nassau 26' v. Barbados n. Plymouth. Ossendrecht 29 v. Avonmouth verm. n. U.S.A. Ouwerkerk pass. 27 Suez n. Djibouti. Papendrecht 26 450 m. o. Bermuda n. Havana. Pendrecht 27 te Douala verwacht. Peperkust 25 v. Accra n. Lagos. Philidora pass. 26 Gibraltar n. Trumere. Pliiline 27 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Pliilippia 26 130 m. o. Sardinië n. Lavera. Pieter S 26 te Lizard n. Rotterdam. Pr. Alexander 26 75 m. w. K. St. Vine. n. Montreal. Prins Frederik Willem 26 770 m. w.n.w. Scillys naar Montreal. Prins Willem George Frederik 26 te Rotterdam Prins Willem V 26 v. Oswego, 27 te Montreal. Prins Willem v. Oranje 26 v. Antw. n. Hamburg. Provenierssingel 27 te Luanda. Purmerend 27 v. Iskenderun te Lanarca Raki 27 te Calcutta. Randfontein 26 v. Amsterdam n. Bremen. Rempang 27 te Genua. Reza Shah The Great 26 v. Bd. Mashur n. Antw. Riouw 26 v. Adelaide n. Albany. Robert W. Vinke pass. 26 Dungeness n. Kaapstad. Roebiah 26 v. Manilla n. Los Angeles. Roepat 26 dwars Lissabon n. Marseille. Roggeveen 26 100 m. z.o. Albany n. Sydney. Rijnkerk 26 427 m. n.o. Mombasa n. Mombasa. Sabang 26 dwars Saigon n. Hongkong. Samarinda 27 te Dar Es Salaam. Sarpedon 26 te Amsterdam. Scherpendrecht pass. 26 Finist. n. Novorossisk. Schiedijk 26 137 m. w. Bishoprock n. New York. Siaoe 27 te Phnompenh. Siberoet 29 te Calcutta verwacht. Skadi 26 v. Ceuta n. Genua. Stad Arnhem 26 15 m. z. Cartagena n. Ceuta. Stad Dordrecht 26 60 m. o.n.o. Stockh. n. Emden. Stad Gouda 25 v. Baltimore n. Vlaardingen. Stad Maastricht 26 25 m. o.z.o. Startp. n. Montreal. Stad Rotterdam 26 30 m. n. Ushant n. Rotterdam. Stad Schiedam 26 65 m. w.n.w. Tersch. n. Narvik. Stanvac Benakat 26 v. Sungeigerong n. Malacca. Slanvac Lirik 27 tc Chitiagong. Stanvac Malacca 25 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Sunda 26 te Buatan verw. v. Singapore. Stanvac Talangakar 27 te Singapore «erwacht. Statendam 26 v. Southampton n. New York. Statue of Lib. 26 495 m. z.o. St. Helena n. Ph.Jelph. Stentor 25 te Rotterdam n. Amsterdam. Straat Cook 26 80 m. o. Madura n. Brisbane. Straat Lombok 27 te Mauritius. Straat Torres 26 120 m. z.w. Colombo n. Singap Sumatra 27 te Port Swettenham. Sunetta 27 v. Rotterdam n. Thameshaven. Tabian 26 te Basrah v. Khorramshahr. Tahama 2? 265 m. w. Landsend n. Swansea. Tamara 26 v. ISJelbpurne. n. Mena Al Ahmadi. Telamon 26 v. Wageningèn n. Paramaribo. Texel 26 100 m. n.w. Stromboli n. Beyrouth. Themis 26 v. Amsterdam, 27 te Rotterdam. Thuredrecht 2? te Norfolk verwacht v. Triëst. T.iikampek 27 te Hongkong. Tjiliwong 27 te Shanghai. Tjimanuk 27 te Manilla. Tjinegara 26 160 m. n.o. Kp. Varella n. Singapore Tjisadane 27 te Bangkok. Tjitarum 26 v. East-London te Durban verwacht Van Heemskerk 28 te Monrovia verw. v. Abidjan Van Linschoten 26 v. Hongkong n. Singapore. Van Riebeeck 26 te Khorramshar. Van Waerwijck 27 te Singapore. Vasum 26 77Ó m. n.o. Martinique n. Thameshaven Viana 26 v. Bougie (Algerije) n. Rotterdam. Videna 27 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm Vivipara 25 v. Mamonal n. Rotterdam. Vlist 26 600 m. n.n.o. Bermuda n. Hamptonroads Waal 26 v. Lissabon n. Antwerpen. Waikelo 26 v. Mogadiscio n. Mombasa. W. Alton Jones 28 te Marseille verwacht. Waterman 26 dwars Kp. Bon n. Port Said. Westertoren 26 90 m. z.o. Muscat n. Mena. Westland 26 v. Bremen te Hamburg verwacht. Wieldrecht 28 te San Lorenzo verwacht. Willem Ruys pass. 26 Malta n. Port Said. Willemstad 26 te Paramaribo verwacht. Woensdrecht 27 te Barbados. Wonogiri 27 v. Rotterdam n. Bremen. Wonosari 26 v. Nacal, 27 te Mtwara venvacht. IJssel 27 te Hamburg. Zaankerk 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Zal'ra 26 180 m. n.o. Finisterre n. Baniasv Zaria 29 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Zonnewijk 26 670 m. w.n.w. Flores n. Avonmouth Zwijndrecht 26 te Gdynia. KLEEINE VAART Aardenburgh 26 7 m. o. Borkumrif n. Rotterdam Admiralengracht 26 te Amsterdam. Albion 26 v. Blyth n. Par. Alletta 26 10 m. w. Texeln. Boston. Amigo 28 te Swansea verwacht v. Amsterdam. Ank T 25 t.e IJmuiden v. Amsterdam. Areas 26 50 m. z.w. Casquets n. Cadiz. Ardeas 26 70 m. o. Kp. Passero n. Cartagena. Audacia 26 te Vlaardingen verwacht v. Londen. Bab T pass. 26 JE-U v. Domsjö n. Zaandam. Batavier 1 pass. 26 Kp. Ferret n. Bordeaux. Berend N 26 dwars Gorthon n. Lelixtowe. Binnenhaven verm. 26 v. Brest n. Casablanca. Cadans 26 60 m. o. Mayist n. Grangemouth. Casana 26 te Southend n. Letreport. Cornells B 26 te Grangemouth verwacht. Daje Böhmer 26 30 m. n.o. Noordhinder n. Antw. Diannel 26 45 m. van Downsing n. Delfzijl. Diligcntia 26 te Billingham verw. v. Kingslynn. Draco 25 v. Bilbao n. Leixoes. Eljo 25 30 m. van Middlesborough (bestemming). Elsa 25 v. Amsterdam n. Delfzijl. Erasmus 26 rede Cadiz n. Seviïla. Fiducia 26 10 m. o. Sheernes n. Rochester. Fiducia 2 26 te Rochester verwacht v. Antwerpen. Flevo 26 50 m. n.n.o. Villano n. Amsterdam. Flevoland 26 dwars Flamborough n. Amsterdam. Flores 26 20 m. z.w. Tuscarrock n. Swansea. Frans Böhmer 26 45 m. o. Sfax n. Tel Aviv. Frans W 26 op Schelde n. Antwerpen. Geestdijk 26 40 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Heemraadsingel verm. 26 v. Millom n. Newport. M. Heerengracht 26 op Fehmarnbelt n. Leningrad. Helvetia 26 5 m. w. Goeree n. Rotterdam. Ida D 26 v. Londen n. Rotterdam. Inspecteur Mellema 26 dwars Ameland n. Boston Jan Kreumer 26 v. IJmuiden n. Poole. Joost 25 v. Karskaer n. Yxpila. Kaap Falga 25 v. Rundvik n. Amsterdam. Keizersgracht 26 dwars K. Grisnez n. Antwerpen. Lc-liegracht 26 te Kasko. Lelystad 26 v. Fur n. Colchester. Manta 26 10 m. van Smithknoll n. Antwerpen. Marianne 26 65 m. z.w. Hanstholm n. Rouen. Mariscal Lopez 26 te Antwerpen v. Las Palmas. Marjan 26 5 m. w.z.w. Stives n. Swansea. Mar ka b 26 te Methil v. Leith. Meidoornsingel 26 25 m. w.n.w. Goeree n. R'dam. Merwehaven 26 te Casablanca v. Duinkerken. Nautic 26 30 m. n. Falkenberg n. Lübeck. Nederland 26 te Sunk n. Colchester. Pastcursingel 26 te Newcastle v. Aberdeen. Pieter Brueghel 26 tc St. Vincent n. Rouen. Rochab 26 30 m. z. Tuscarrock n. Liverpool. Sheratan 26 20 m. n.w. IJmuiden n. Newport. Soemba 26 60 m. n.o. Villano n. Great Yarmouth Spoorsingel 26 te Plymouth verwacht v. Barry. Sporonia 26 v. Sete n. Manchester. Stella Prima 26 25 m. z.w. Goeree n. Cd. Trujillo. Thaletns 26 v. Rotterdam n. Lissabon. Tilly 25 v. Delfzijl n. Sundsvall. Ubbergen 26 15 m. n.o. Minorca n. Valencia. Veenenburgh 26 40 m. o. Humber n. Rotterdam. Waalborg 26 40 m. n.w. Texel n. Kingslynn. Westersingel 26 te Cromer n. Huil. Westkust 26 80 m. w. Den Helder n. Kotka. SLEEPVAART Cycloop 25 450 m. n. St. Miguel n. Un. Kingdom. Friesland 25 75 m. z. Fayal n. Punta Del Gada. Hector 25 20 m. w. Hanstholm n. Falkenberg. Nestor 24 v. IJmuiden n. zee. Noordholland 25 15 m. o. Wake n. Japan. Titan 25 450 m. n.n.o. St. Miguel Az. n. Engeland. Tyne 26 terug te Hoek van Holland. Utrecht 25 550 m. w. eil. Wake n. Nagasaki. Dit jaar zullen Amerikaanse firma's on geveer 3,85 miljard dollar in het buiten land investeren, iets meer dan in 1959, aldus een rapport van het Amerikaanse ministerie van Handel. „Investeringen in Europa, die meer dan veertig percent van het totaal uitmaken, stijgen aanzienlijk, zowel in de landen van de Euromarkt als in het Verenigd Konin krijk", aldus het rapport dat onlangs is voltooid. De Amerikaanse investeringen in de ge hele wereld zullen dit jaar, naar men ver wacht, bijna 150 miljoen meer bedragen dan de investeringen in 1959, maar bijna 1 miljard dollar minder dan het in 1957 geïnvesteerde bedrag. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam lui den: Engelse pond 10,55—10,65, Ameri kaanse dollar 3,741/2—3,78 y2, Canadese dollar 3,83—3,88, Franse frank (100) 76,00 —76,50, Belgische frank (100) 7,44—7,49, Duitse mark (100) 90,05—90,55, Zweedse kroon (100) 72,5073,50, Zwitserse frank (100) 87,3587,85, Italiaanse lire (10.000) 59,75—61,75, Deense kroon (100) 54,25— 55,25, Noorse kroon (100) 52,35—53,35, Oostenrijkse schilling (100) 14,45—14,55, Portugese escudo (100) 13,12V213,27V2, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,17V2 —6,321/2- Internationals lager Er werden gisteren nog flinke posten Nationale Handelsbank verhandeld. Trans acties van 100 tot 150 aandelen in één klap waren geen uitzondering De koers werd vastgesteld op 226, tegen gisteren 224%. De hoekman nam al het aanbod op en stel de kopers tevreden door de stukken op dezelfde prijs als waarvoor ze gekocht waren af te geven. De stemming voor de internationals stelde teleur. De Philips- en Unileverwaarden voegden aan het verlies nog enige punten toe. De handel was over de gehele linie zeer klein. Het publiek was met verkopen aan de markt. De beroeps- handel deed vrijwel niets. AKU kon zich op het Damrak op 468 (468-%) goed hand haven. Philips verloor op 1165 circa 13 punten. Unilever bijna 10 punten lager op 775. Hoogovens flauw en ruim 20 punten lager bij een notering van 823. Kon. Olie verloor 0,80 en noteerde 122,70. In de scheepvaartafdeling wordt het zo langzamerhand uiterst stil. De omzetten zijn zeer gering. De cultuurfondsen schom melden rond het vorige slotniveau. In de staatsfondsenhoek overheerste de vraag. Aan de verplichte 200.000 vraag voor de staffellening kon alleen worden voldaan op 951/16 percent (9454 pet.) De gehele beleggingsmarkt vertoonde een vaste ten dentie. (ANP) Boeke Huidekoper van 147 op 147% Figée van 203 op 204, Spaarnestad van 630 1 op 620. VERHANDELDE FONDSEN. 25 oktober 26 oktober Totaal 445 433 Hoger 116(26.1%>) 90(21%) Lager 238(53.4%) 250 (58%) Gelijk 91(20.5%) 93(21%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U470475 475 Kon. Olie123.80—124.70 124.50 Philips 1178—1213 1212 Unilever 778—799 gl 797 Hoogovens 825—840 838 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U476 gb—479 476 Kon Olie125—125.50 125. Philips 1213—1218 1213 'Jnilever 800—803 796 Hoogovens 842848 gl 846 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 405 Ned. Handel Mij. 298 Rotterd. Bank 320 Twentsche Bank. 300 A.K.U 4671/ Albert Heijn 500 Amstel Bier 539 Billiton Mij. II 419% Bols 597 Biihrmann Papier 495 Deli Mij 170.10 Dordtsche Olie 575 430 1 Heineken's 648 Hoogenbosch Sch. 271/ Hoogovens 822 H.V.A 147/ 520 Ketjen 456/ K.L.M 103.10 Kon. Ned. Zout 1061 Kon. Olie ƒ123.— Müller Nat, Bezit 418/ Nederl. Ford 490 Ned. Gist- en Sp. 404 Ned. Kabelfabr... 599 Philips Gem. Bez. 1166 Philips Pref 326 A'dam Rubber 1071/s Sikkens Groep 855 Stokvis R.S 262/ Thomassen Dr. 685 Unilever 776% Van Berkei's Pat. 343 Van Gelder Pap. 325 Van der Heem 350/ Ver. Machinefabr. 249/ Wessanen 335 Wilton Fijenoord 196 Zwanenberg-Org. 840 1 Interunie 209.— 228.50 462.— Ver. Bezit v. 1894 127.50 H.A.L 140/ K.N.S.M 181 N. Scheepv. Unie 147 Ommeren, Phs. v. 284/ Stoomv. Mij. Ned. 166 Anaconda 43/ Kennecott Copper 74 Aluminium Ltd. 28/ Bethlehem Steel.. 40 U.S. Steel 69/ Republic Steel 50% American Motors 20 General Motors.. 40/ Cities Service 46/ Shell Oil 72 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Ban!<

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 21