Minister Marijnen's garantieprijzen bittere pil voor de veehouders AGENDA r n. Het wordt nog iets kouder HENSEN Vrije universiteit aanvaardt geen subsidievoorwaarden en Uw tandpasta heet 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREM 2 Geen prijsaanpassing zolang Europees landbouwbeleid niet van de grond komt Gegarandeerd inkomen MONTY-COATS natuurlijk PAARLAARSTEEG Suiker goedkoper? M elktwist Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Rijnschip brak tijdens het laden doormidden wetenschappelijk beproefd en geroemd: het behoud van uw tanden verfrissend, voedend en subliem reinigend PROBLEEM VÖOR TWEEDE KAMER Instelling van een studiecommissie bij amendement voorgesteld Scheiding van kerk staat en Veehouders LTB stellen zich achter Landbouwschap Raad van Huissen keurt beleid van burgemeester af Duits geschenk aan Rode-Kruis-ziekenhuis ONDERDAG 27 OKTOBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) In twee kringen zal de bij de Tweede Kamer ingediende nota van de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, over de nieuwe garantie prijzen voor landbouwprodukten met gemengde gevoelens worden ontvangen: bij de veehouders en door de Duitse landbouw. De veehouderij komt er in mi nister Marijnens garantieprijsregeling op een essentieel punt bekaaid af. De minister beeft namelijk geen gevolg gegeven aan bet ook in bet prijsadvies van het Landbouwschap tot uitdrukking komende verlangen om de gegarandeerde hoeveelheid melk op grond van de produktiviteitsstijging te verbogen. Bovendien zijn de garantie- en verrekenprijzen voor de melk niet onbelangrijk lager dan het Landbouwschap heeft voorgesteld. De Duitse ambtgenoot van minister Ma- rijnen zal voorts constateren, dat Neder land een hard-tegen-hard-gevecht op het terrein van de agrarische prijsvorming niet uit de weg gaat. Nu Duitsland gewei gerd heeft tot prijsaanpassing in Europees verband over te gaan hetgeen een verla ging van de Duitse prijzen zou betekenen ziet de Nederlandse regering geen aanlei ding harerzijds de prijzen van tarwe en suiker te verhogen, zoals de E.E.G.-com- missie ten behoeve van de prijstoenade- ring tussen Nederland en Duitsland heeft voorgesteld. Deze prijzen zijn integendeel niet onbelangrijk verlaagd. Zodra er ernst wordt gemaakt met de opbouw van een Europese landbouwpolitiek is Nederland bereid tot prijsaanpassing over te gaan, zo heeft minister Marijnen verklaard. De garantieprijsregelingen hebben ten doel voor de oogst 1960/61 de boeren in de weidegebieden van een arbeidsinkomen van 8.200.- tot 11.900,- te verzekeren en de boeren op de zandgronden in de veen koloniën van een inkomen van 6.580.- tot 7.850.-. Daarbij zijn niet alleen de resul taten van het jongste kostprijsonderzoek Advertentie ZEEDUFFEL 100% wol, waterafstotend, winddicht en kleurecht. Leeftijd 7 jaar 35— DONKERBLAUW - GRIJS - CAMEL GRIJS met BLAUW en GRIDS met GROEN gemêleerd Voor Sportkleding van het Landbouw-Economisch Instituut in aanmerking genomen, maar ook de stij ging van de produktiviteit en het loonni veau van de landarbeiders. De herzie ning van de methodiek der kostprijsbere keningen heeft er volgens de minister toe geleid, dat een meer reëel kostprijsbeeld is verkregen met het goed geleide, sociaal economisch verantwoorde bedrijf tot uit gangspunt. Op de garantieprijzen van de akkerbouw- produkten tarwe, gerst en haver zal wei nig critiek komen. Gerst en haver worden evenals in het afgelopen garantiejaar voor 27 respectievelijk 25,75 gulden per hon derd kilogram gegarandeerd. De minimum prijs voor tarwe, welke volgens de Europe se commissie met vijfenveertig cent moest worden verhoogd, is daarentegen met vijf tig cent tot 30,50 verlaagd. Dit was ook door het Landbouwschap geadviseerd. De minister hoopt hierdoor het produktiepa- troon ten gunste van de voedergranen te kunnen wijzigen. De garantieprijs voer suikerbieten is drastisch verlaagd, namelijk van 54 tot 51.50 gulden per duizend kilogram. Toch blijft er dan nog een marge van zes gul den boven de kostprijs. Het Landbouwschap had een verlaging tot 53 gulden geadvi seerd, de Eui-opese commissie echter wil de de Nederlandse prijs met een gulden verhoogd zien. Volgens minister Marijnen biedt de nieu we suikerbietengarantieprijs de mogelijk heid tot een prijsverlaging van suiker met twee cent per kilogram, maar dat effect is niet voor volgend jaar na de bietencam pagne te verwachten. Het is natuurlijk de vraag of er in die tijd al niet zoveel ande re factoren zijn opgetreden dat zulk een prijsverlaging toch nog onmogelijk blijkt. De garantie voor de fabrieksaardappe len zal nog nader worden vastgesteld. Voorts heeft minister Marijnen gevolg gegeven aan de wens van het Landbouw schap om vijftien miljoen gulden beschik baar te stellen voor toeslagen voor de pro ducenten op de lichte gronden; daarbij zit de bedoeling voor de belangstelling voor voergranen. a'ên te wakkeren en de melkproduktie af te remmen. Het grote twistpunt tussen de minister en het agrarische bedrijfsleven, dat zeker in een adres van het Landbouwschap aan de Tweede Kamer tot uiting zal komen, zal de nieuwe melkgarantie worden. De bewindsman zal tevens rekening moeten houden met scherpe critiek van werk nemerszijde, omdat juist de melkgarantie Concertgebouw: Vrijdag 20 u.: Concert „Zang en Vriendschap". Stadsschouwburg: Vandaag en vrijdag 20 u.: Toneelgroep Puck met „Met voorbe dachten rade". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Das Dreimaderlhaus", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De mummie", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De rode kaperkapitein", 14 j. Lido Theater: Vandaag 18.45 en 21.15 u.: „Song without end", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Met muziek meer mans", a.l. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Er komt een vriend vanavond", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Wapens voor Mexico", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Het rijk van de zon", 14 j. Vrijdag, maandag en dinsdag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Faja Lobbi", a.l. (Vooraf „Prijs de zee"). Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De zaak MP", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u, zondag tevens 16.15 u.: „Kir mes", 18 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Terreur in Portland City", 18 j. Vrijdag cn zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De onoverwin- nelijken", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u,: „Wilde aardbeien", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Hong Kong-affair", 14 j. Van vrij dag tot en met zondag 20 u.: „Am Tag als der Regen kam", 18 3. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 2 nov. expositie van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks 1017 u. Zon dag 1417 u. Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 6 nov. expositie van kunstnaald-, naald-, weef- en kantwerk. Dagelijks 1017 u., zondag 1417 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 nov. expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, dagelijks 10—22 u. Vishal: Tot 31 okt. expositie „Open oog voor de natuur" met werken van Jan Voerman. Dagelijks 1417 en 2022 u., zondags 1317 u. DONDERDAG 27 OKTOBER Rex, 20 u.: „Fotomodellen en chantage". Thalia, 20 u.: „Een tijd van leven en van sterven". Marktplein, 1417.30 en 1921 u.: Bimij (sluiting). Op zullen treden het Leeds Trio en de Gusonians. VRIJDAG 28 OKTOBER Rex, 20 u.: „Teenager-Schlagerparade". Thalia, 20 u.: „Tussen sex en misdaad". Picter Vermeulcnmuseum: Als donder- dag. DONDERDAG 27 OKTOBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Je bent verloren vreemdeling". VRIJDAG 28 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Kolo nel Hijde contra Scotland Yard". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De on zichtbare spion slaat toe". W.B. Theater, 20 u.: „Zwarte Zara, de koningin der bandieten". Advertentie „GLfTSA" KRASVRIJE VLOERLAK In de Waalhaven te Rotterdam is het 1325 ton metende rijnschip .Medusa", bij het laden van ijzererts gezonken. Het schip voer onder Franse vlag en is ongeveer zestig jaar oud. De 52-jarige Duitse schip per werd gewaarschuwd door hevig ge kraak, waarna zijn schip doormidden brak. Hij lag ziek te bed, maar kon zich tijdig met vrouw en twee kinderen in veiligheid stellen. Ook een knecht met zijn vrouw en nog twee knechts konden zelfs zonder natte voeten te krijgen overstappen op een bunkerscheepje, dat evenals de „Me dusa", langszij het Duitse s.s. „Fenny Friederich" lag. Vanuit dit schip werd het ijzererts in de „Medusa" geladen. Boven het gezonken schip staat vijf me ter water. gelijk aan de kostprijs werd bepaald, na melijk 28,30 per honderd kilogram Dat wil zeggen dat er in dat bedrag, anders dan bij de overige garanties, geen ruimte is gelaten voor verbetering van de loon- cn arbeidsvoorwaarden. Het Landbouwschap had een gai-antie van 28,65 geadviseerd, hetgeen al een verlaging betekende ten opzichte van het afgelopen jaar toen 28,90 werd uitge keerd. Maar het Landbouwschap had bo vendien de produktiviteitsstijging in de ge garandeerde hoeveelheid melk tot uitdruk king willen brengen. In plaats van voor vijf miljard kilogram zou de garantie thans voor 5,31 miljard kilogram melk moeten gelden. Ook op die suggestie is de minister niet ingegaan. Bovendien wil de minister een verandering brengen in de zogenaamde nabetalingstechniek om een te grote uitloop van de melkprijs in de winter tegen te gaan. Uiteraard is de ver- rekenprijs voor consumptiemelk nu ook verlaagd, van 30,60 tot 29,40. Minister Marijnen heeft van zijn kant erop gewezen, dat de verhoging van het vetgehalte van de melk tot drie percent een vermindering van de boter'produktie met tienduizend ton betekent, waardoor betere boterprijzen kunnen worden bedon gen. Bovendien wordt de omzetbelasting op boter afgeschaft, hetgeen het binnen landse verbruik kan stimuleren. De minis- Advertentie 'Aronal haal nu een tube bij uw apotheker of drogist ter meent voorts, dat het de taak is van het bedrijfsleven om de zuivelexport tot grotere waarde te brengen. Daartoe is het nodig, dat de export doeltreffender wordt georganiseerd. Daarentegen juicht minis ter Marijnen het toe, wanneer de vele bin dingen welke in het binnenland in de zui velsector bestaan wat losser worden. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat in de Tweede Kamer over de subsidiëring van de theologische faculteiten van de gereformeerde Vrye Universiteit te Amsterdam en de rooms-katholieke uni versiteit in Nijmegen is gisteren vastgelopen. In beginsel is iedereen het eens met deze subsidiëring, waarover de heer Stokman (K.V.P.) een amendement heeft in gediend, maar men ziet nog geen praktische oplossing. Daarom dienden dr. Tilanus (C.H.U.) en prof. Oud (V.V.D.) gezamenlijk een motie in met het verzoek aan minister Cals, de zaak op korte termijn in handen te stellen van een studiecommissie. Dr. Bruins Slot (A.R.) diende een motie in, waarin kortweg de minister wordt uitgenodigd een wettelijke regeling voor te bereiden. Op verzoek van de heer Andriessen (K.V.P.), die gisteren voor het eerst optrad als voorzitter van de K.V.P.-fractie als plaatsver vanger van de zieke prof. Romme, werd de beraadslaging tot vandaag geschorst om de moties nader te kunnen bestuderen en overleg te plegen. Als de K.V.P. doorzet heeft zij alle kans voldoende steun van de P.v.d.A. te krijgen, maar de vraag is of dc K.V.P. zich niet verplicht gevoelt aan redelijke wensen van de A.R. als bondgenoot tegemoet te komen, vooral omdat dr. Bruins Slot tenslotte heeft verklaard dat er met hem te praten valt. Het verlenen van subsidie aan de bijzon dere theologische faculteiten is op verzet gestuit van de Vrije Universiteit, die zich in haar wetenschapsbeoefening laat leiden door de gereformeerde beginselen. De Vrije Universiteit kan daarom niet aan vaarden dat de staat maatstaven aanlegt voor de beoefening van de godgeleerdheid, verklaarde dr. Bruins Slot (A.R.). Indien het amendement-Stokman tot het verlenen van subsidie aan de bijzondere theologische faculteiten zbu worden aange nomen, zou in de wet worden vastgelegd dat de Vrije Universiteit subsidie kan krij gen op voorwaarde dat zij zich onderwerpt aan de voorwaarden die de overheid stelt aan dc deugdelijkheid van het onderwijs. „Dat kunnen wij niet dulden", zei dr. Bruins Slot. „De Nederlandse overheid mag een dergelijke subsidievoorwaarde niet stellen. Als de Vrije Universiteit aan vaardt dat voorwaarden voor subsidie kunnen worden gesteld, dan geeft zij zich principieel over aan de macht van de staat, want de voorwaarden kunnen wor den gewijzigd. In ons theologisch zo ver scheiden land is het moeilijk een allen be vredigende wetstekst overhaast te formu leren". Daarom vond de heer Bruins Slot het beter nog geen beslissing te nemen, maar zich nader te beraden. Nader bestuderen Ook de heren Van der Veen (PSP), Van Dis (S.G.P.), Diepenhorst (C.H.U.) en mevrouw Kuiper- S t r ui j k (V.V.D.) vonden het verstandi ger geen overhaaste beslissing te nemen, maar op korte termijn een studiecommis sie in te stellen. Het amendement-Stokman was echter medeondertekend door leden van de PvdA en omdat P.v.d.A. en K.V.P. samen een grote meerderheid vormen, kon pater Stokman aannemen dat zijn amendement toch zou worden aangenomen. Maar m r. Burger, de fractievoorzit ter van de P.v.d.A., verklaarde dat de overgrote meerderheid van de P.v.d.A. het wel eens was met het beginsel van het amendement, maar dat dit niet bete kende dat allen er voor zouden stemmen, omdat men zich afvroeg in hoeverre het juist was, de A.R. in een moeilijke positie te brengen. Uit deze verklaring kon men opmaken dat de P.v.d.A. toch ook wel voelde voor een studiecommissie. Minister Cals verwachtte daar van niets na de verklaring van dr. Bruins Slot dat de Vrije Universiteit geen enkele subsidievoorwaarde kan aanvaarden. Daarom meende hij dat het moment is gekomen voor een principiële beslissing, nu de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs ervan uitgaat dat de bijzondere universiteiten en hogescholen gelijkwaar dige ontwikkelingskansen moeten hebben als de rijksuniversiteiten en hogescholen. Prof. Ou d merkte echter op dat men voorzichtig moet zijn met de uitspraak „niets van een commissie te verwachten". Men had in 1913 ook geen verwachtingen van de onderwijspacificatiecommissie, die uitstekend werk heeft verricht. Daarom ook diende de heer Tilanus zijn motie in voor een studiecommissie, gevolgd door een motie van de heer Bruins Slot voor de voorbereiding van een wettelijke rege ling van de subsidiëring van de theologi sche faculteiten zonder studiecommissie. Dr. Bruins Slot verklaarde daarbij niet te hebben gezegd geen enkele subsidievoor waarde te kunnen aanvaarden. Dat maakt het voor de minister weer moeilijker niet in te gaan op een nadere bestudering van het probleem. De beslissing hierover valt vandaag. Nog ingewikkelder De hele zaak was nog ingewikkelder ge maakt door een amendement van me vrouw Kuiper-Struijk voor het geval het amendement-Stokman zou worden aange nomen. Zij wenst dat ook de opleiding van geestelijken en predikanten zal worden ge subsidieerd, voornamelijk met de bedoe ling dat ook de Remonstranten, Doopsge zinden en Lutheranen niet te kort wordt gedaan. Dat zou de studiecommissie te vens in ogenschouw kunnen nemen. Thans betaalt het rijk alleen een klein deel van het salaris van de hoogleraren aan de rijksuniversiteiten voor de opleiding van hervormde predikanten (nog gebasseerd op de salarissen van 1876). Het probleem, dat mevrouw Kuiper- Struijk opwierp, moet volgens minister Cals ook op korte termijn worden bezien, maar dat behoort niet te gebeuren bij de behandeling van de Wet op het Weten schappelijk Onderwijs. De minister was bereid voor de desbetreffende vier hoogle raren het volle salaris te betalen. Overi gens vestigde hij er de aandacht op dat de consequentie van het amendement is dat als de opleiding van rooms-katholieke geestelijken wordt verbonden aan een uni versiteit (hetgeen thans niet het geval is) die opleiding voortaan ook zou moeten worden gesubsidieerd. Tot een beslissing is het gisteren nog niet gekomen. Aangenomen is een amende ment van de heer Tans (P. v.d. A.), waardoor in de wet is opgenomen dat aan de universiteiten en hogescholen mede aandacht wordt geschonken aan bevorde ring van inzicht in de samenhang der we tenschappen en aan bevordering van maatschappelijk verantwoordelijkheidsbe sef. Voorts is een amendement aangenomen van de heer Vermooten (P. v.d. A.) betreffende het eventueel instellen van een aparte faculteit der sociale wetenschap pen. Aan een beslissing over het geruchtma kende artikel 60 is men gisteren niet toe gekomen. Een besluit daarover zal van daag vallen. Tijdens de jaarvergadering van de vak groep veehouders van de Katholieke Land en Tuinbouwbond, woensdag in het Haar lemse Concertgebouw gehouden, werd in enkele voorstellen van afdelingen aange drongen op een garantieprijs voor alle ge leverde melk, dus op afschaffing van de hoeveelheidsbeperking tot vijf miljard kg. melk. Het bestuur was echter van oordeel dat men zich ten aanzien van het garantie- beleid het best achter de voorstellen van het Landbouwschap kon stellen, waarmee de vergadering uiteindelijk akkoord ging. Wel zag men graag dat werd gestreefd naar een landelijke gemiddelde kostprijs per honderd kg. melk per 3.7 percent vet. In het jaarverslag werd meegedeeld dat het bestuur een systeem heeft ontworpen voor de hulpkrachtenvoorziening ten be hoeve van door ziekte of een ongeluk ge troffen veehouders. Het bestuur sprak zich niet uit tegen het stichten van coöperatie ve bedrijven of veestallen. De verwikkelingen rond het beleid van de burgemeester van Huissen (Betuwe) hebben tijdens de woensdagavond gehou den raadsvergadering andermaal geleid tot scherpe afkeuring van het beleid van bur gemeester F. Terwindt. Aanleiding hiertoe was een rapport, uit gebracht door een raadscommissie, die in september werd benoemd en sindsdien een onderzoek instelde naar het beleid van de burgemeester. Het rapport maakt melding van chaotisch wanbeleid, ambtelijk geknoei en malversaties. De gemeenteraad besloot met acht tegen vijf stemmen de reeds in januari 1960 ingediende motie van wan trouwen te handhaven en ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten en de minister van Binnenlandse Zaken. De minderheid van de raad verwijt de meerderheid echter negativisme en zal de Commissaris der Koningin in Gelderland en de minister van Binnenlandse Zaken verzoeken in te grijpen. De Duitse Bondsregering heeft aan het nieuwe Rode Kruis-Ziekenhuis in Den Haag een installatie voor kobaltbestraling ten geschenke gegeven. De installatie, die een waarde heeft van ongeveer 90.000,- zal binnen tien maanden door een Duits bedrijf worden geleverd. Op de Waal bij Haaften is het Duitse schip „Ruhr 31", dat met schroot was geladen, door een Engelse kustvaarder aangevaren. De „Ruhr 31" begon ter stond te zinken, maar de veerman Van de Moore, die met zijn veerboot juist midden op de Waal was, wist de 32-jarige Duitse schipper, diens vrouw en huh' dochtertje, alsmede een 21- jarige matroos te redden. Op de foto de veerman van Haaften, de heer D. van de Moore, met de schippersvrouw en haar dochtertje. Schilder bezweken. In het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam is de 32- jarige Amsterdamse schilder B. Delvers bezweken aan de verwondingen die hij maandag opliep bij het takelen van stei gerplanken voor een pand aan de Nieuwe Herengracht. Een plank schoot uit de strop en viel van tien meter hoogte op het hoofd van de schilder. Belediging. De rechtbank in Am sterdam heeft een 46-jarige los-werkman uit Amsterdam wegens belediging van Prinses Wilhelmina, Prins Bernhard en de Joodse bevolkingsgroep veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk en een boete van 100. Tegen hem was zes maanden, waarvan 3 maan den voorwaardelijk geëist. D. Huurman overleden. Op 46-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer D. Huurman, directeur van een aannemers bedrijf in Delft. Hij heeft gebouwen van kunsthistorische betekenis gerestaureerd, zoals het „Huis ten Bosch" in Den Haag en het Belfort in Sluis. Na de restauratie van „Huis ten Bosch" werd hij benoemd tot ridder eerste klasse in de Huisorde van Oranje. Marihuana. De rechtbank in Amster dam heeft een 28-jarige stoker uit Lagos (Nigerië), die op 8 augustus in Amsterdam werd aangehouden toen hij 235 gram In dische hennep (Marihuana) in zijn bezit had, veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en verbeurdverklaring van de in beslag genomen hennep. Er was zes maanden geëist. Veroordeeld. Twee Jehovah-getuigen, een uit Oude Pekela en een uit IJmuiden, die beiden na 't vervullen van hun dienst tijd tot deze godsdienstige secte zijn over gegaan en die vorige week voor het Hoog Militair Gerechtshof hebben terechtge staan wegens dienstweigering bij herha lingsoefeningen, zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf weken. Inbrekers. In Rotterdam hield een politieman 's nachts twee bromfietsers aan, omdat een van hen een verkeersovertre ding had begaan. De beide mannen deden zo vreemd dat de agent besloot hen mee te nemen naar het bureau. Daar bleek, dat er niet alleen een valse naam was opge geven, maar dat de heren schroeven draaiers, tangen en zaklantaarns bij zich hadden. De politie ging toen eens bij de mannen thuis een kijkje nemen. Daarbij kwamen er zoveel gestolen voorwerpen voor den dag, dat het duo wel bekennen moest zich aan inbraken te hebben schul dig gemaakt, namelijk vijftien in Rotter dam en één in Dordrecht Van 125 naar 220. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten de spanning van het elektriciteitsnet binnen vijf jaren op 220 volt te brengen. Ongeveer 7500 huizen zijn nog aangesloten op 125 volt. De be woners van deze huizen zullen hun gloei lampen en elektrische toestellen kunnen laten vervangen op kosten van de ge meente. Met de uitvoering van het vijf jarenplan is anderhalf miljoen gulden ge moeid. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Een storing uit Frankrijk, vergezeld van een uitgebreid regengebied, trok in de afgelopen 24 zich boven Noord-Duitsland, welke lang zaam noordoostwaarts koerst. Achter storing stroomt iets koudere lucht Scandinavië naar Noord-Duitsland. Een volgende depressie ontwikkelt zich boven Spanje en naar verwachting zal deze de luchtdruk later ook in Frankrijk weer doen dalen. Als gevolg daarvan draait de wind in het gehele land weer naar oostelijke richtingen, waarbjj de minder zachte lucht uit Scandinavië ook ons land langzaam kan gaan binnenstromen. In verband met bewolking waaruit plaatselijk ook wat regen zal vallen blijft de nachttemperatuur boven normaal, maar voor overdag is een lichte daling van temperatuur waar schijnlijk. WEERRAPPOKTEN Maximum -tempera turen Vrijdag 28 oktober Zon op 7.27 uur, onder 17.20 uur. Maan op 14.53 uur, onder uur. 27 okt. Maanstanden 8.34 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 October Hoog water 8.23 en 20.55 uur. Laag water 3.45 en 16.10 uur. Vrijdag 28 oktober Hoog water 9.42 en 22.22 uur. Laag water 4.50 en 17.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuter vroeger dan te IJmuiden Puiten- en PlnnenlanO 66 til 0an gisteren *5 Neerslap laatste 34 uur S e j- c. Den Helder regen t- z 11 15 Ypenburg half bew. zw 12 10 Vlissingen licht bew. z 12 5 Eelde regen O 10 9 De Bilt zwaar bew. z 12 7 Twente geheel bew. zzw 12 10 Eindhoven half bew. z 13 5 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 13 1 Helsinki half bew. ono 2 0,1 Stockholm zwaar bew. ono 4 0 Oslo regen nno 4 0,1 Kopenhagen regen no 9 2 Aberdeen motregen O 11 15 Londen geheel oew z 13 23 Amsterdam geheel bew z 12 10 rp Brussel zwaar bew. zw 13 3 ij Luxemburg regen zw 10 5 Pa rijs regen zzw 15 2 Bordeaux onbewolkt ozo 16 1 'Grenoble onbewolkt windst. 18 0 Nice half bew. nnw 19 0 Berlijn regen w 8 14 Frankfort zwaar bew. windst. 12 15 München regen zzw 15 1 Zürich licht bew wzw 14 0,3 Genève onbewolkt wzw 14 0,4 Locarno regen O 12 29 Wenen zwaar bew zzo 18 0 Innsbruck regen ozo 18 0,1 Belgrado half bew. O 26 0,1 Athene half bew. windst. 24 Rome regen zzw 22 0,1 Ajaccio zwaar bew O 20 0 Madrid geheel bew windst. 14 6 Mallorca zwaar bew no 21 0 Lissabon onbewolkt zw 18 4

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2