Henri Viard ontwerpt vestzakauto „Mannenbus" voor te galante Siciliaanse jongelui Botersmokkelen: nog altijd een lucratieve „sport" Minister erkent bestaan van Mafia-terreur vraagstuk V oor het parkeren m rarii: Anasoema's moordenaar bewondert Hitier Debré hekelt het Franse onderwijssysteem Amsterdammer liet de grootste autokraan ter wereld bouwen MODIEUS SCHOENTJE WESTDUITSE SOLDAAT WORDT STEVIGER AANGEPAKT NYLON SWEATERS IJitleriaanse machtswellust bestaat niet meer DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 4 (Van onze correspondent) PARIJS. Hij heet Henri Viard. Hij is vijfendertig jaar en van huisuit diplo maat. Hij heeft zich echter een naam gemaakt als schrijver van scicnce-fiction- boeken, het soort litteratuur waarbij, met een stalen logica, de tegenwoordige situatie en verhoudingen naar een verdere toekomst tot in een staat van absur diteit worden doorgedacht. Voor het probleem waarmee we vandaag allemaal hebben te maken en waarin niemand meer een gat ontdekt, is Henri Viard echter aan de andere zijde (van de absurditeit.) begonnen om, analyserend en dedu cerend, tot een oplossing van een transparante vanzelfsprekendheid te geraken. kan meer - - keer in de 17 U Niemand kan meer ontkennen met het van het verkeer steden tot over de oren in een toestand van een burleske maar kostbare en ze nuwslopende on redelijkheid zijn ge raakt. In een kwart eeuw is het aantal auto's in Parijs ver drievoudigd en van snelverkeer is al tien jaar geen sprake meer. In 1975 zal het Parijse autopark nogmaals zijn ver dubbeld. Het is dui delijk dat er iets ge beuren moet in de ene of de andere richting. Geen lapmiddelen Henry Viard heeft zijn plannen enige maanden geleden onthuld aan ver- keersdeskundigen van de regering en van de Parijse over heid, en ze dezer da gen ook voor ons uit de doeken gedaan. Tekenen van be langstelling hebben hem trouwens ook uit andere landen, als Groot-Brittannië, al bereikt, ofschoon zijn plannen nog ner gens officieel werden aanvaard. Hij wil ra dicaal te werk gaan en het nu eens niet langer met nieuwe lapmiddelen als par keerverboden of -be perkingen, éénrich- tingstraten of verhoogde boetes proberen. Die tijd is achter de rug, zo constateert hij kalm. Het probleem heeft twee kanten, zegt Viard: die van de rijdende en van de ge parkeerde auto's. Eerste aspect: het is een onzinnigheid in een overbevolkte stad met een auto die zes personen kan bevatten te rijden als chauffeur alleen. Dat is niette min het geval met zeventig percent der auto's in Parijs. Het is voor de automobi- TOKIO (AFP) Politiebeambten, die de moordenaar van de Japanse socialis tische leider Anasoema, de jeugdige Ja- magoetsji, hebben ondervraagd, zijn van mening dat wellicht de spot van kamera den met zijn vader, die kolonel van de Japanse veiligheidstroepen was, Jama- goetsji tot zijn daad heeft gebracht. De moordenaar, die op de middelbare school een uitstekende leerling was, wilde toneelspeler worden. Hij had grote bewon dering voor Adolf Hitler en de grote Ja panse patriotten. Hij verklaarde tegenover de politiebeambten dat hij bij zijn daad geïnspireerd was door het voorbeeld van de Japanse terrorist Nisjo Inoee, die voor de oorlog de „broederschap des bloeds" had gesticht. Deze merkwaardige vereni ging had als parool „elke patriot een moord". Jamagoetsji, die geen enkel berouw over zijn misdaad toont, heeft toegegeven dat hij van plan was verscheidene linkse lei ders te vermoorden, daar deze volgens hem het traditionele Japanse keizerlijke stelsel vernietigden en gehoor gaven aan de inblazingen van Moskou en Peking. Hij had het eerst Sanzo Nozaka, een der meest vooraanstaande Japanse communisten, uit de weg willen ruimen. Met. de dolk van zijn vader in zijn zak en zich voordoend als een lid van de zeer linkse Japanse studentenorganisatie „Zengakuren", had hij vergeefs gepoogd in contact te komen met Nozaka. Zo had hij, met hetzelfde doel, geprobeerd een onderhoud tot stand te brengen met Takesji Kobajashi, de lei der van het vakverbond van communisti sche Japanse onderwijzers. Henri Viard, die onze grote steden van het transportprobleem wil bevrijden. (Foto Daniël Frasnay) De Viard-vestzakauto maakt ofschoon nog zonder eigen motor haar proeftocht door Parijs. (Foto Daniel Frasnay) het parkeervraagstuk, en ziedaar dus het tweezijdige probleem. Viard ziet de toekomst, binnen maximaal acht jaren, nu als volgt. Aan de poorten van de grote steden en boven stations en spoorwegemplacementen, worden parkeer ruimten aangelegd. De staat moet de aan bouw financieren, want een parkeerplaats is voor het publiek minstens even onont beerlijk als een postkantoor of een zieken huis. Wanneer ge met uw auto terugkeert, dan stalt ge uw voertuig bij de ingang van de stad in zo'n gigantisch parkeergebouw. Dat is punt één. En hoe men zich dan in de stad zelf voortbeweegt wanneer men de onder grondse metro wil vermijden? Viard heeft zelf een miniatuurautootje ontworpen waarvan het prototype vervaardigd is door de Opelfabrieken. Het is een minuscuul geval dat meer op een gemotoriseerde Vliegende Hollander lijkt dan op een li mousine, maar welbeschouwd, precies vol doet aan de behoefte. Het wagentje haalt amper zestig kilometer en een kind kan het besturen. De oppervlakte die tegen woordig voor een enkele auto moet wor den gereserveerd is ruim voldoende om vier „Viard"-jes plaats te bieden. Met zijn model heeft Parijs dus nog zeker dertig jaren voor de boeg, om de verkeersdicht heid van vandaag weer te bereiken. Lopende band Henri Viard die met zijn beide voeten stevig op de grond staat en wiens hoofd, ware hel slechts vanwege zijn bescheiden lengte, zeker niet in de wolken steekt, be grijpt ook wel dat zijn revolutionaire plan nen nog op heel wat tegenstand zullen stuiten. Voor de eerste fase van de uit voering heeft hij een termijn van vier ja ren geprojecteerd, waarna zijn modellen aan de lopende band en in grote getale de fabrieken zullen verlaten. Zonder de ac tieve medewerking van de stedelijke over heid weet hij echter niets te zullen kun nen bereiken. Maar het is, zegt hij, niet temin al een bemoedigend symptoom dat de prefectuur hem geen enkel steekhou dend argument meer weet tegen te wer pen. Wij zullen u van de verdere ontwik keling van het Viard-experiment op de hoogte blijven houden. Advertentie voor BABY- en KLEUTER GEN. CRONJESTRAAT 133 TEL 55731 list voorts ook nog bijzonder onecono misch, temeer waar iedere wagen in een stad toch al veel duurder loopt dan op de vlakke weg. De andere kant van de auto- in-de-stad betreft de onmogelijkheid haar behoorlijk te parkeren. Men verliest in Pa rijs, zo schat hij voorzichtig, per dag ze ker een half uur om een plekje te vinden waar men zijn auto kwijt kan, zonder de tijd te rekenen die men nodig heeft om daarna te voet de plaats van bestemming te bereiken. Iedere grote stad worstelt met Het smokkelen van boter aan de Nederlands-Belgi sche grens houdt nog altijd aan. Een misdrijf vindt de bevolking dit over het al gemeen niet. Men be schouwt het meer als een soort sport, een zeer lucra tieve sport dan, zij het met grote risico's. Smokkelen vergt namelijk hoge inves teringen. Een daarvoor ge schikte wagen moet ge pantserd zijn en een extra zware motor hebben. Hij moet bovendien in een half jaar afgeschreven kunnen worden. Vele smokkel- wagens dragen het opschrift „vee-vervoer". Grote Ame rikaanse auto's worden, soms met vijf tegelijk, op een automarkt gekocht. Ze doen veelal slechts een kleine duizend gulden per stuk, maar er komen nogal wat onkosten aan: een splinternieuwe motor van 'iefst minstens 150 p.k., han dig ingebouwde ruimten voor de boter er moet een duizend kilo ineens mee en bepantsering. Deze zware supersnelle wagens, ontdaan van alles wat niet beslist noodzakelijk is, gie ren 's avonds laat en 's nachts over de duistere landwegen, naar één van de tientallen grensovergangen die iedere gemeente telt. Komt het tot een achtervol ging, dan strooit een smok kelaarshand kwistig wat „kraaiepoten" uit: aan el kaar gelaste ijzeren staafjes met scherpe punten die, hoe ze ook op de weg terecht komen, altijd wel een band doorboren. Vallen er scho ten, dan is de bepantsering meestal wel afdoende. Ech ter niet altijd: in de laatste jaren zijn er dan ook enkele slachtoffers onder de smok kelaars gevallen. Terug schieten doen deze vrijwel nooit. Vandaar dat hun ver houding tot de douane „goed" blijft. Zo kon het in de grensstreek dan ook ge beuren dat een bekende sluikhandelaar, toen hij in een café achter een glas bier zat, een buiten pas serende douaneman binnen riep. Hij duwde de douane man een girobiljet en een stapel bankpapier in de handen en zei: „Vooruit, ga de gij de poet eens voor me storten, gij 'ed me gepakt ook!" Dat deed volgens het verhaal de douane man zonder het vreemd te vinden. Hij was immers ook een man uit de grensstreek. Terugkomend met het regu, liet hij zich door de beboete smokkelaar een pilske aan bieden en hierna scheidden ze, nu ja, niet bepaald als dikke vrienden,-, maar als vijandenNeen, dat toch zeker niet. ,,'t Is een sport". Van weerszijden voelt men het zo aan, al zal de hogere leiding van de douane dat niet beamen Er zijn „grote" smokkel - ondernemers, die tien of meer auto's hebben lopen, naar men zegt, en die van de diensten van tientallen mensen gebruik maken. De beloning voor een rit over en weer varieert van vijftig tot een paar honderd gul len. Het is vlot te verdienen en al is het risico groot, er is animo genoeg voor. PARIJS (UPI) De Franse premier Debré heeft tijdens een diner te Cachan, een voorstad van Parijs, gezegd, dat het huidige Franse onderwijssysteem „dwaas" is. „Het is Malthusiaans," aldus de pre mier, die voortging, terwijl zijn gehoor verbijsterd toeluisterde: „Het wordt tijd dat we onze faculteiten eens afstoffen. Ze leveren genoeg advocaten maar te weinig ingenieurs." Zijn voornaamste critiek gold echter het systeem van de diploma's. „In Amerika kan een taxi-chauffeur zich bij een univer siteit laten inschrijven en advocaat wor den," zei Debré, „maar in Frankrijk moet men eerst een diploma hebben. Het is Malthusiaans." „IK BEN VAN vrachtwagenchauffeur zonder één rode cent iets geworden, mijn heeren ik dank dit mede aan mijn vrouw, die op administratief gebied enorm onderlegd isDe „weg omhoog" be gon voor de heer Tovar letterlijk en fi- guurlijk in april 1955, toen hij alle beel den en het reliëf van het bevrijdingsmo nument op de Dam met zijn nog vrij be scheiden kraanmateriaal op hun plaats bracht. „Met de vrouwenfiguur op de top ben ik vijf dagen bezig geweest. Een half uur nadat het beeld stond, kwam het be richt, dat beeldhouwer John Raedecker was overleden. Enkele jaren later kon hij met twee kraanwagens van acht meter lang, elk met een giek van 19 meter, een ijzervracht van 6V2 ton voor de loopbrug van de ex positie „Het Atoom" op Schiphol, in één klap omhoog brengen En tevens ging hij het bij Binder te Haarlem gegoten enorme bronsmonument „De vier Heemskinderen" bestemd voor de Expo te Brussel te lijf. „Elf ton12 lang, 5 hoog, 5 breed we gingen mét een escorte van acht po litiemotoren de weg over...." Bij de bouw van de kernreactor te Petten sleepte hij een geweldige oliestooktank van 17 ton gewicht dwars door de duinen. „Ik had een kraanwagen voor en ach terdie tank gedroeg zich als een stei gerend paard MOEILIJKER WAS HET geval met die fabrieksschoorsteen te Beverwijk, die in de bebouwde kom stond en „zo gaar als boter" was. De klimtreden waren niet meer te gebruiken en de giek van de autokraan stond in de wind zo sterk te zwiepen, dat de arbeiders tot de heer Tovar zeiden: „Gaat u zelf maar naar boven Er zat niets anders op: hij moest zijn goede kostuum ten spijt persoonlijk om hoog om de lus om de schoorsteen aan te slaan. „Kijk eensde collega's halen mij er bij dit soort werkjes steeds bij, omdat ik rijdend ben. Een mobiele kraan, die over de weg gesleept moet worden, kan niet veel harder dan een fiets ENKELE JAREN GELEDEN botsten on der Weesp twee treinen op elkaar en voel de niemand er veel voor om de neus van een dieselwagen (negen ton) uit het dras sige weiland langs de spoordijk te gaan halen.Hoewel ik toen maar een bok- kie had met een lier, waagde ik het. 1-Iet luktemaar ik draaide de boel toch mooi stuken ik besefte heel goed de eigen onmacht. Dit gevoel werd nog ster ker. toen ik kort na deze treinaffaire met mijn wrakke spulletjes naar Haarlem ont boden werd om bij het slopen van het oude stationsgedeelte te helpen. Ik kwam voor een geweldige balk te staan, die ik echt niet naar beneden durfde te halenIk waagde het om via relaties met geleend geld een eerste kraan te laten bouwen. een giek van tien meter en een vermogen van zeven ton. Het was een gokwant was er wel voldoende werk voor? Maar ik slaagde, hoewel ik nog veel als te zwaai en te hoog moest laten staan. Mijn hart bloedde bij het aanbod van een klussic van twaalf ton. Later, toen ik er een twee de wagen bij had, kon dit alles wel, want samen pakten ze bij een giekhoogte van negentien meter met gemak veertien tot zestien ton". NU GAAT DE TIJD van „nog groter" werk aanbreken, zoals het hijsen van 102 betonbalken van zeventien ton per stuk (lengte tweeëntwintig meter) voor de bouw van een graansilo. „Hoewel ik maar zeven meter hoog moet, heb ik toch een giekhoogte van dertig me ter voor dit werk nodig. Dit klinkt mis schien voor een leek wat raar, maar dit hangt samen met het beetpakken van die lange balken bij de uiteindenmet mijn sprei dus. Als deze sprei niet wijd genoeg is, breken de balken doormidden. Maar. ik heb nog wel zwaardere balken.vier entwintig ton, voor de bouw van een aqua duct bij Roelofarendsveen op de weg Am sterdam—Rotterdam. En wat ik nog meer doen ga? Nou, ik heb al een heel boekje vol. In Amstelveen worden nieuwe flats gebouwd en in december moet ik een bouwkraan van vijf ton het ding is in de bouw meegeklommen van een hoog te van achtendertig meter naar beneden halenik heb daarbij een giekhoogte van tweeënveertig meter nodig „TEGENWOORDIG GA IK ZELF niet meer naar bovenalleen wanneer het hard nodig zou zijn. Want dit hoge werk is iets, waar je echt in blijven moet. Als je het een hele tijd niet meer gedaan hebt, wordt je onzeker Overigensde ongelukken, die de heer Tovar tijdens zijn werk heeft opge lopen hebben hoewel men dit zonder toelichting zonder meer zou veronderstel len niets met hoogte te maken. „Als je altijd loopt te rennen en heel hard werkt, kun je wel eens struikelen of iets op je hoofd krijgen De heer Tovar toonde ons constructie tekeningen van zijn zevenendertig ton we gende nieuwe kraan, die in anderhalf uur tijds voor een bepaald karwei kan worden opgebouwd en door een aantal „broodjes" gietijzer als contragewicht in even wicht gehouden wordt. Zijn ogen begonnen te glinsteren als die van een kind bij het zien van een nieuw stuk speelgoed: „Alle wielen hebben luchtdrukbesturing en luis teren gelijktijdig naar het links of rechts bewegen van de stuurknuppel, want je zou anders met zo'n gevaarte nooit een bocht kunnen nemen. Advertentie met zeer gemakkelijke pasvorm licht en soepel in zwart en cognac KRUISWEG 50 - HAARLEM (Van onze correspondent) ROME. Italië is een opwindend land, waar altijd vreemde dingen gebeuren, maar Sicilië overtroeft toch altijd weer „II Continente". Nauwelijks bekomen van onze verbazing over een uitspraak van de minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, hoorden we op heel ander terrein al weer pikante bijzonderheden over dat zonnige eiland. Tijdens een gesprek voor de t.v. vroeg een journalist aan Scelba wat deze er van dacht, dat in bet stadje Mussuleni zekere Genco Russo, van wie bekend is dat hij sedert de dood van „Compare" Calö Vizzini, de on gekroonde koning is van de .Mafia" op Sicilië (en natuurlijk ook van de ver takkingen der „eerbare sociëteit" in Amerika), voorkomt op de lijst van christen democratische kandidaten voor de gemeenteraad. Scelba antwoordde, dat hij het niet wist en dat Genco Russo. van wie hem niets hekend was, kennelijk een. schoon strafregister had, daar hij anders geen kandidaat kon zijn. Een Siciliaan, die niet weet wie Genco Russo is, niet weet dat deze bij de gran dioze begrafenis van Don Vizzini het eer ste koord rechts droeg, dat van de lijk wagen neerhing (een eer die alleen de opvolger van de gestorven leider toekomt) is ondenkbaar. Toen dezelfde journalist er op wees, dat in de laatste jaren het aan tal moorden, door de Mafia gepleegd, schrikbarend toeneemt, was Scelba's ant woord, dat in zes van de negen provincies de overheid de macht behoorlijk in han den heeft. Zonder het te zeggen gaf de minister daarmee toe, dat in de provin cies Palermo, Trapani, en Agrigento niets gebeurt tegen de wil van de Mafia. Dringenste attenties Uit het oostelijk deel van het vulkani sche eiland kwamen daarna weer andere opzienbarende berichten. Cartania wordt langzaamaan een industriestad en het ge- BONN (UPI) De Westduitse regering heeft besloten de discipline in het West duitse leger weer wat straffer te maken, hetgeen betekent, dat de soldaten van de nieuwe „Bundcswehr" zich voortaan iets minder „burgers in uniform" zullen voelen. Tot dusver kon een soldaat buiten de diensturen alleen bevelen ontvangen van een officier, die op zijn minst de rang van compagniescommandant bezat. Dit maakte het een onderofficier onmogelijk om tegen een zich buiten de kazerne misdragende soldaat op te treden. Thans moet een sol daat, wanneer hij zich binnen de kazerne bevindt, orders aanvaarden van iedereen, die hoger in rang is, en buiten de kazerne van meerderen, die de rang van sectie commandant of hoger bezitten. De socialistische oppositie heeft reeds beweerd, dat deze verandering in het I reglement een neerslag is van het beginsel, dat een soldaat slechts „een burger in uniform" is. Het oorspronkelijke reglement was nodig om alle sporen van de vroegere Hitleriaan- se machtswellust uit te wissen en weer een fatsoenlijk leger op de been te brengen Thans echter, aldus de regering, is die taak voltooid en moet men vanwege de efficien cy de teugels weer strakker aanhalen. De regering heeft ook een wetsontwerp in het parlement ter tafel gebracht, waarbij soldaten, die buiten diensttijd overtredin gen begaan, militair gestraft kunnen wor den ïn plaats van door een burgerlijke rechtbank, zoals tot dusver is geschied. De „Bundeswehr" wil de tucht echter niet te ver drijven. Een soldaat behoeft bij voorbeeld een officier niet vaker dan één maal per dag te groeten. Dit werd deze week door een Westduitse krant van harte toegejuicht: „Onze soldaten hebben betere dingen te doen". volg daarvan is, dat oeroude gewoonten plotseling veranderen. Ook in Catania kan de industrie het niet stellen zonder steno typistes, telefonistes en andere vrouwelij ke krachten. Dat brengt eigenaardige moeilijkheden met zich mee. Wie wel eens een der romans heeft gelezen van Vitali- ano Brancali (zelf een Catanees) of de film „De mooie Antonio" zag, die naar één van de romans werd gemaakt, weet dat de mannelijke bevolking van die stad nog galanter is (om het netjes uit te drukken) dan bijvoorbeeld de Romeinen of de Napolitanen. Tot nu toe uitte de warmbloedigheid zich vooral in serenades en urenlange dis cussie onder vrienden over de lichamelijke bekoorlijkheden van de Catanese schonen die zich onder de nooit aflatende bescher ming van vaders, broers en oude tantes op straat vertoonden. Het nieuwe, nijvere leven der stad bood evenwel heel andere mogelijkheden. De in dustriewijk ligt aan zee, een kilometer of zes van het stadscentrum. Om daar te komen moesten de typistes en verdere jongedames gebruik maken van autobus lijn nr. 27. En nu halen wij aan uit het rap port van de hoofdcommissaris der Cata nese politie, een rapport dat wij vooral bewonderen wegens het bloemrijke proza: „Ter politie kwamen door middel van de levende stem der slachtoffers velerlei klachten in van de zijde van door de na tuur begiftigde jongemeisjes. In de korte rit, nauwelijks meer dan tien minuten, wa ren de meisjes blootgesteld aan de drin gendste attenties van de zijde hunner col lega's van de andere kunne". Verder ver nemen wij, dat „wanneer de meisjes werden begeleid door hun broers of ver loofden, zodat de smachtenden rekening hadden te houden met verweer van die zijde, de heftige discussies aan het eind punt van de lijn werden voortgezet rnet begeleiding van oorvegen en verder hand gemeen". Schandpaal De politie in Catania is echter doortas tend en er ging een bevel uit naar het hoofd van de autobusdienst der gemeente, dat voortaan lijn 27 uitsluitend ter be schikking moest zijn van personen van het vrouwelijk geslacht of van jongens bene den de vijftien jaar, mits begeleid door hun moeders. Wat de mannen betreft, die kregen hun gerechte straf, een „mannen- bus", 27bis, en voor die lijn 27bis werden de meest verouderde, onwelriekende en ongemakkelijke bussen uitgekozen, waar over de gemeente Catania beschikt. En dat wil heel wat zeggen. Bus 27bis is zoiets als de schandpaal. Welverdiend. Waarom nemen de mannen van Catania niet een voorbeeld aan die van Agrigento, waar de jongelui met een sombere waardigheid, die men eer in het verre oosten zou ver wachten, zorgvuldig vermijden ooit naai vrouwen te kijken? (Sicilië is een eiland vol tegenstrijdigheden). Maar Catania is nu eenmaal Catania en weinige dagen, nadat lijn 27 verdubbeld was, moest de hoofdcommissaris een nieuw voorbeeld van zijn galant proza doen aanplakken .Aan de bevolking werd medegedeeld, dat „het genomen besluit nog slechts behoefte had aan een laatste vervolmaking, die thans verwerkelijkt is. Het is gebleken, dat bij de verschillende haltes de autobussen volgeladen met jon ge meisjes, bestormd werden door groe pen opgeschoten jongens, zodat het nodig Minister Scelba is langs het gehele parcours bij alle haltes agenten van openbare veiligheid op te stellen, die beletten dat personen van het mannelijk geslacht de bedoelde bussen be treden. Het is te hopen, dat in verloop van tijd, meer normale toestanden zullen ontstaan". In heel Italië heeft dit geval van „auto bus 27bis" de aandacht getrokken en het meest opzienbarend was wel de reactie van een gx-oep werkende jonge meisjes in de stad Turijn, die aan de „Stampa" een ingezonden stuk stuui'den, waarin zij als hun mening te kennen gaven, dat Catania toonde een veel beschaafder stad te zijn dan de veelgeprezen steden van Noord- Italië. „Ook wij hebben het soms in de bus hard te verduren en wij zouden het toe juichen, wanneer ook in Turijn afzon derlijke bussen voor vrouwen en voor mannen werden ingesteld". Maar er volg de heftig protest. De maatregel van Ca tania werd vergeleken met de scheiding der seksen, zoals die in de vroege mid deleeuwen gebruikelijk was in de kerken. Catania is in ieder geval erg „in het nieuws".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4